WINNEN OF VERLIEZEN? De puzzle voor deze week N.H.V.B. Voor morgen is weer een volledig voet balprogramma vastgesteld en zou de af werking hiervan geen stagnatie onder- Vinden, dan beëindigt verreweg het groot ste deel van de clubs de eerste ronde van de competitie 1936'37. We kunnen- niet anders zeggen, dan dat het met de afwerking zeer vlot gegaan is, het is niet dikwijls gebeurd, dat de eerste ronde nog voor December afgewerkt was! Echter de slechtste maanden moeten nog komen en misschien is het wel goed, dat we dit seizoen wat „voorlijk" zijn. Eerste Klasse. Van het programma voor deze afdeeling is de wedstrijd C.C.V.Ajax de belangrijk ste. Zooals men weet, staat laatstgenoemde ongenaakbaar bovenaan, terwijl de jonge eerste klasser, die morgen als gastvrouwe fungeert, nog een klein kansje maakt. De voorsprong van de Ajacieden op haar be draagt n.1. 5 punten, die bij een Rotterdam- sche overwinning dus tot 3 geminiseerd zou worden. Nu nemen we gaarne aan, dat de C.V.V.-ers heel goed partij zullen geven, maar dat zij hun vermaarde tegenstanders zullen slaan, wil er bij ons niet in. Misschien, dat er een gelijk spel in zit. Het is dan maar de vraag, of daarmede aan Ajax' positie eenige afbreuk zou worden ge daan. No. 2 toch, D.H.C., heeft evenmin een gemakkelijken uitwedstrijd, n.1. tegen Xerxes, welke het voorloopig wel zonder Lagendaal, die dezer dagen gehuwd is, moet stellen, maar die ook zonder deze over een zeer behoorlijke ploeg beschikt. In uitwedstrijden spelen de Delftenaren nooit zoo sterk al thuis, zoodat we ook hier de mogelijkheid op een gelijk spel niet wilen uitschakelen. Slechts in theorie maakt Blauw Wit nog een kans. Morgen spelen de Zebra's in Ymuiden tegen de Stormvogels en zij moeten er oppassen wil ook deze theoretische kans niet om zeep gebracht worden. Bij A.D.O. D.F.C. en ExcelsiorR.C.H. verwachten we, dat de thuisclub zich de sterkste zal toonen. Tweede Klasse A. Z.V.V. zal morgen trachten om het leidende Velox een of twee punten af te snoepei> Zg kan die poging op eigen terrein en voor eigen supporters ondernemen, maar zelfs dan nog is het de groote vraag, of het meer zal worden dan een poging. We zouden een gelijk spel al een heel mooie prestatie van de Zaan dammers vinden. Hilversum zou dat gelijke spel zeer op prijs stellen, vooral als zij zelf er in slaagt de beide punten uit Enkhuizen mee te pikken. Hoezeer we ook zouden willen, dat het andersom ware, verwachten we, dat de mannen van Huizinga daarin zullen slagen. „Bovenmeester Mol" uit den Polder zal dit treffen leiden. Eindelijk zullen we nu eens antwoord krij gen qp de vragen, die we ons zelf enkele malen ten opzichte van Hercules gesteld hebben. Leeft zij nu boven haar stand of is zij werkelijk dit jaar zoo sterk? ZeeburgiaHercules zal het morgen uitmaken. Vooralsnog hebben we de meeste fiducie in de thuisclub. Naarmate de competitie vordert zal het las tiger worden, om O.V.V.O. de beide punten te ontnemen. Steeds meer zullen de Amster dammers zich hardnekkig verzetten, waarbij het spook, degradatie genaamd, hen tot krampachtig verzet zal aansporen. We zijn er dan ook niet zoo heel zeker van, dat W.F.C. den uitwedstrijd tegen Jonas c.s. tot een goed einde zal brengen. O.S.V.Vriendenschaar is een wedstrijd tusschen de beide middenmooters, die met klein verschil door de Oostzaansche voet ballers gewonnen kan worden. Tweede Klasse B. Het programma voor morgen is weer zeer indrukwekkend. Daar heben we om te be ginnen H.R.C.'s uitwedstrijd tegen A.F.C. Beide ploegen zijn in de onderste helft van de ranglijst terecht gekomen, waarbij de Am sterdammers een winstpunt meer dan de Racers hebben. Erg veel zullen de teams niet in kracht verschillen en zeker niet, als de Racers zoo spelen als zij Zondag 1.1. tegen de Kennemers gedaan hebben. Het komt ons voor, dat de grondgedachte in deze match moet zijn, A.F.C. het scoren te beletten, want de reds heben onder aanvoering van Charles Lungen een productieve voorhoede. Aan de voorhoede dan de taak, en zij heeft meer malen blijk gegeven die taak naar behooren te verstaan, om eenige doelpunten te scoren. Het staat hier wel erg eenvoudig, daar zijn we ons van bewust, maar we zijn er toch van overtuigd, dat, versterkt H.R.C. haar achterhoede niet (Stolk als stopper en de voorhoede in W-formatie) succes uitgesloten zal zijn. Alcmaria zal in Bussum zeer te duchten krijgen van het lang niet malsche B.F.C. In een niet fortuinlijken wedstrijd tegen A.F.C. hebben de withemden zich vrijwel hersteld van de deceptie, die de Kennemers hun bezorg de, en het kan dus een vrij normale kracht meting worden. Blijkt dit juist gezien, dan geven we de Alkmaarsche wapendragers wel( een kansje op de beide punten. Doch een kleine storing zal voldoende blijken om de balans naar de andere zijde te doen over slaan! Van de kopploegen heeft, op papier althans, 't Gooi het gemakkelijkste werk. Zij ontvangt toch De Spartaan, waarvan zeker gewonnen kan worden. Verder ontmoeten de Kennemers en E.D.O. elkaar op het terrein van eerst- genoemden. Beide ploegen hebben momenteel 10 winstpunten, dat is 1 punt minder dan de leiders. Spelen de roodhemden niet beter dan zij Zondag j.1. in Den Helder deden, dan ge- looven we stellig aan een overwinning van de Haarlemmers. Maar het is niet onmogelijk, dat de thuisclub haar Alkmaarschen vorm weer eens bereikt, in welk geval héér kansen beter staan. Zoo ziet men, dat het resultaat van deze ontmoeting moeilijk vooruit te zien aandacht, de strijd tusschen de 2 laatstge- plaatsten. Wie hier zal winnen is al even moeilijk te zegen als in het vorige geval. De meening, dat het de thuisclub zal zijn. kun nen we er niet zonder meer op nahouden, want we zijn ervan overtuigd, dat de Bock en zijn mannen geducht partij zullen geven. We achten een gelijk spel tot de meest aan nemelijke mogelijkheden. Derde klasse A. Jammer voor Helder, dat veel van de be- teekenis van haar thuiswedstrijd tegen Zaan dijk verdwenen is. Ware zij nog concurrente voor haar gasten geweest, dan zou er veel meer „sfeer" aan de ontmoeting zitten. Echter, aan den anderen kant nemen we aan, dat de withemden het zich tot een 'eer zullen rekenen hun sterke tegenpartij zoo goed mogelijk partij te geven. Wij voor ons, achten hen dan ook wel in staat om de mannen van •Yff een kostbaar punt te ontnemen. Succes geniet de eer de ongeslagen leiders te ontvangen. Dat wordt dus weer een span nend gebeuren op Hippo, want dat Kinheim nog lang niet gewonnen heeft, dat willen onze lezers zeker wel aannemen. Zelfs komt het ons voor, dat de geelzwarten voor het eerst heel ernstig het gevaar van een eerste neder laag onder de oogen te zien krijgen. Wat wij hier schrijven, houdt dus in, dat wij een groote mate van vertrouwen in de blauw-zwarten stellen en wij hopen nu maar, dat zij ons niet beschaamd zullen maken. Wat de beide Alkmaarsche derde klassers betreft, zij krijgen morgen o.i. een fraaie ge legenheid om het puntentotaal een weinig op te voeren. Inderdaad, de gelegenheid er toe is morgen, maar of het gelukken zal? In de Boys hebben wij wel zooveel vertrouwen, dat zij uit den wedstrijd tegen Hollandia minstens één punt kan slaan, maar Alkmaar heeft het tot nu toe zoo slecht gedaan, dat zelfs een succesje op het vrijwel even poover spelende Purmersteyn in twijfel getrokken moet wor den. We zullen afwachten wat de groen- witten er tegen de spekhaken van maken. Assendelft, dat bezoek krijgt van Bever wijk- ^zal het wel niet kunnen redden. Een gelijk spel zou in onze oogen al een verras sende uitslag zijn. Vierde Klasse A. Men mag het ons niet kwalijk nemen, indien we den wedstrijd MFC—Texel als den belang rijksten van het te verspelen viertal aanmer ken. Deze waardeering is natuurlijk niet ge baseerd op de rangorde van beide clubs. Texel staat er oneindig veel gunstiger voor dan MFC. Neen, het is hier de toevallige samenloop van omstandigheden, die MFCTexel op het eerste plan brengt. Texel, de ongekroonde kampioen in veler oogen, heeft het Zondag leelijk laten zitten. De voorsprong was echter reeds van dien aard, dat de eilanders hun po sitie maar heel weinig verzwakt zagen. Als Texel dus van nu af aan weer den ge wonen vorm weet te ontplooien zal de ver loren wedstrijd tegen Schagen weinig meer geweest zijn dan een „dooie musch", waarmee de anderen zich een oogenblik hebben verblijd. Maar wie garandeert ons eigenlijk, dat het een misstap was van Texel Als het eens een eerste symptoom van inzinking geweest was? Daarom vooral is de ontmoeting MFC Texel van zooveel belang, ook omdat MFC op dit moment in staat lijkt van een mogelijk onzeker of onevenwichtig spel der Texelaars te profiteeren. De Medemblikkers hebben juist Andijk „verhapstukt" en het volvoeren van dit kunstje te Andijk staat bekend als een prestatie, waarin men maar zelden slaagt. We zijn benieuwd naar den Medemblikker wedstrijd. Zal Texel zich herstellen of niet? Schagen-BKC kan, als steeds, een interes sant partijtje worden. De uitslag zal weinig of niets van een gelijk spel verschillen. Watervogels ontvangt om half elf Andijk. Wanneer we de verzekering kunnen krijgen van Been's mannen, dat ze door de zware nederlaag te Nieuwe Niedorp het bijltje er niet bij neer hebben gelegd, stellen we hun een kleine zege in het vooruitzicht. DTS—Strandvogels sluit de rij. Het komt ons voor, dat de Langedijkers met de Vogels wel raad weten, 'n Ietsje meer schotvaardig heid bij DTS is echter wel gewenscht. wat ons schijnt te liggen aan te matige vleugels, wier voorzetten niet gevaarlijk genoeg zijn. Nieuwe Niedorp is vrg. Zij zal de, tweede plaats echter niet kwijt raken en kan haar kansen op de eerste plaats zelf gaan zien vergrooten of verkleinen in Medemblik. Reserve tweede klasse A. Nu H.R.C. II in de laatste 2 wedstrijden zoo afgetakeld is, moet met de noodige reserve het resultaat van haar thuiswedstrijd tegen K.F.C. II tegemoet gezien worden. De Koogers zijn, mede door het falen van de roode reserves, danig aan bod gekomen en zouden door een overwinning eerst recht favoriet worden. De thuisclub mag dus wel op haar qui vive zijn! De overige wedstrijden zijn: W.F.C. n—H.F.C. n. Blauw Wit III—A.F.C. II. Ajax II— D.W.V. II. Reserve Derde Klasse A. Beide Heldersche elftallen, die in deze afdeeling ondergebracht zijn, komen morgen in het' veld. Het leidende Helder II speelt in de morgenuren te Wormerveer tegen het derde elftal van W.F.C. We verwachten, dat de withemden zullen winnen, doch gezien de moeite, die zij met Alcmaria ni hadden (o, verdediging!) zal dat niet gemakkelijk gaan. Van H.R.C. III verwachten we een vol ledig herstel van het teleurstellende resul taat van j.1. Zondag. Nu zal K. F. C. III, dat op bezoek komt, zich alerminst een gewillig slachtoffer betoonen, maar toch moeten de Racers van deze ploeg kunnen winnen. De Alkmaarsche Boys n, gesterkt door het fraaie succes op H.R.C. III behaald, gaan vol goeden moed naar Hollandia II, waar zij een klein kansje op succes hebben. AFDEELING O. Eerste Klasse. Als het D.W.S. morgen over alle kanten meeloopt, kon het wel gebeuren, dat zij een puntje op Feyenoord inliep en daarmede dus gelijk met van Heel c.s. komen te staan. De kans daarop is niet groot, maar toch in ieder geval eerder aanwezig dan bij vele van de vorige gelegenheden Caldenhove c.s. ontvangen immers H.B.S. en hun verdediging is heusch wel sterk genoeg om Bakhuys c.s. danig den voet dwars te zetten. Wij verwachten dus, dat zij een kleine overwinning zullen behalen. Feyenoord gaat bij Hermes D.V.S. op be zoek en zal dïtar op zeer hardnekkigen tegen stand stuiten. Wij achten het niet onmogelijk, dat de roodwitten hier een punt moeten laten. Haarlem kan zich geheel herstellen ten koste van Sparta, dat bij haar op bezoek komt. Z.F.C. moet op bezoek bg een van de twee clubs, die met haar naar de laatste plaats solliciteert, n.1. V.U.C. Dat beteekent: nog eens extra aanpakken voor de Zaankanters, want als zij verliezen, wordt de toestand weer heel wat erger. Helaas kunnen we de rood witten niet veel hoop mee naar Den Haag geven en het zal ons verheugen als zij ook maar één puntje in de wacht zullen kunnen sleepen. De andere Zaansche ploeg K.F.C. treedt als gastvrouw van V.S.V. op. Dat wordt weer een harde wedstrgd, waar het voetbalpeil wel niet hoog zal liggen. Misschien, dat de thuisclub een gelijk spel kan forceeren. AFDEELING IH. Eerste Klasse. Het spreekt vanzelf, dat ook hier de meeste belangstelling uitgaat naar de wedstrijden welke de koploopers te spelen krijgen. Welnu, Heracles, de aanvoerdster, krijgt het niet erg moeilijk, want ook al moeten de Enschede- sche Boys op eigen terrein bekampt worden, het zou al raar moeten loopen als de Heracliden het niet tot een flinke overwin ning brachten. Go Ahead daarentegen krijgt het veel moeilijker, want een bezoek aan Wageningen is niet bepaald een sinecure. Toch zouden de roodgelen bar tegenvallen als zij een veer op „den Berg" lieten. Spannend belooft de partij P.E.C.A.G.O.V.V. te worden, dat deze kemphanen nog goede rechten op de bovenste plaats kunnen doen gelden. Het krachtsverschil zal heel gering zijn. Enschede zal trachten het bezoek aan Tubantia tot een goed einde te brengen, waar op wel een kansje bestaat, terwijl N.E.C. stel lig van Z.A.C., dat op bezoek komt, zal winnen. AFDEELING IV. Eerste Klasse. Hier wordt de strijd tusschen P.S.V. en N.A.C. verwoed voortgezet. Beide hebben een uitwedstrijd voor den boeg. De lichtstadmen- schen gaan naar LONGA en zullen daar meer strijd moeten leveren dan hen lief is, maar de punten zullen hoogstwaarschijnlijk wel mee naar Eindhoven gaan. N.A.C. bezoekt Eindhoven en zonder restric tie voorspellen we hier een zege voor de kam pioenen. Roermond. NOAD en B.V.V. zijn nog niet geheel uit den strijd. De eerste heeft vrij ge makkelijk werk tegen M.V.V., waarvan zeker gewonnen wordt. Ook B.V.V. zal het wel klaren met Bleyerheide, maar of N.O.A.D. het in Spekholzerheide van Juliana zal winnen, dat moet nog maar afgewacht worden! AFDEELING V. Eerste Klasse. Achilles zal aan de prachtige positie van Be Quick niet kunnen tornen, integendeel, we verwachten een fiksche overwinning van de withemden. G.V.A.V. moet naar Veendam toe en dat wordt een heel zware gang voor deze Groningers. Het is zeer de vraag of zij er wel één punt vandaan zullen kunnen halen. De derde Groningsche ploeg, Velocitas, zal op eigen veld den strijd tegen Leeuwarden aan binden en zal natuurlijk een ernstige poging in het werk stellen om de laatste plaats te ver laten. We geven de groenwitten een uitsteken de kans. Bij H.S.C.-Friesland zal het resultaat niet ver van een draw afliggen, maar Sneek zal ongetwijfeld van Hoogezand weten te winnen. Eerste klasse A. Zondag zal 1 A de kroon eens spannen wat betreft de grootste spanning om de leiding. In Zaandam toch zullen ZFC 4 en OSV 3 el kaar ontmoeten. De verliezer weet, dat hij achterop raakt, en voorloopig ten opzichte van den winnaar èn Bergen een toontje lager heeft te zingen. We hebben het meeste vertrouwen in ZFC. We voorzien derhalve, dat ZFC 4 tezamen met Bergen op de overigen zullen uitloopen. Daar toe dient intusschen Bergen thuis van Beem- ster te winnen. Dit is o.i. wel mogelijk, maar de Bergenaren zullen er ongetwijfeld hun besten vorm voor moeten demonstreeren. OSV kon het vorige week óók niet verder brengen dan gelijk spel. VroneCSV zal Castricum wellicht in staat stellen de Pancrassers definitief af te schud den. WFC 4 heeft thuis tegen Alcmaria 4 kans op een puntenverdeeling. Eerste klasse C. Twisk verbetert haar positie ten koste van Andijk 2. Misschien zit het haar van andere zijde mee. Hollandia 3 moet n.1. naar West-Frisia 3 en het is niet uitgesloten, dat de Enkhuizers een of twee punten aan de roodwitten ontfutselen. Voor N. Niedorp 2 zou dit het nadeel van de vorige week geleden nederlaag weer opheffen. Flevo, dat het Zondag tegen Berkhout moest afleggen, gaat het nu bij Hoogkarspel probeeren. Als Flevo goed aanpakt, is H. o.i. wel te kloppen. Ie klasse D. Wieringerwaard heeft groote kans om Zon dag onttroond te worden. Want zelf is zy vrg en Atlas krijgt de gelegenheid W.'s puntental te evenaren, wat meebrengt, dat Atlas de eer ste plaats verwerft, omdat zg een wedstrgd minder heeft gespeeld. Voor het echter zoover komt, dient Atlas aan de Hondsbossche over Petten te zege vieren. Het zal Wieringerwaard en Helder 3 een lief ding waard zijn, indien Petten eens in topvorm zou spelen en aldus Atlas een kopje kleiner zou maken. We kunnen zulks niet an ders dan als een vrome wensch beschouwen. De Atlas-verrichtingen zgn te degelijk en te vertrouwenwekkend. We zien A. met de pun ten strgken en... de eerste plaats innemen. (2 uur). Helder 3Zeemacht is uitgesteld. HRC 4Oudesluis (12 uur) zal op een ge- lgk spel uitdraaien. Tenzg O. uit hetzelfde vaatje tapt als tegen Petten. De spelcapaci- teiten van de ploeg kennende, weten we ech ter te goed, dat zooiets niet iederen keer ge leverd kan worden. Held. BoysJVC (10 uur) sluit de rij. De prestaties van de Boys bewegen zich in op gaande lijn. Uit dien hoofde lijkt ons ook JVC te moeten wtfken voor de blauw-witten. Tweede klasse D. Egm. Boys zal met haar verre bedreiger Oudorp afrekenen. DTS 2 zal thuis moeten zwichten voor Alk maar 2 (12 uur). Akersloot 1Alkm. Boys 4 is een strgd tus schen zwakke broeders. Koedijk 1Alcmaria 5 wordt zonder twgfel een Koedijk overwin ning. Tweede klasse E. Schagen 2 is vrij. Sporters krijgt gelegen heid om uit te loopen in een thuiswedstrijd tegen OKB, waarvan „uit" reeds met 21 werd gewonnen. OudendijkHem biedt O. kans op gelijk spel. SijbekarspelWest-Frisia is voor de ge lukkigste. Tweede Klasse F. MLD zal thuis raad weten met Helder 5 (10 uur). HRC 5Watervogels 2 (10 uur) kan een interessant partijtje worden, omdat de verliezer er uit ligt in den strijd om de bo venste plaats. Als W. niet beter speelt dan vorige week tegen MLD, zal HRC zeker win nen. Zoo W. wel beterschap toont, is de uit slag niet te voorzien. Helder 4—BKC 2 (10 uur) is het tegen bezoek van BKC aan Helder 4, dat voor twee weken te Anna Paulowna speelde. Toen won BKC met 62. Een overwinning, ook nu op het Helder-veld te voorspellen is dus niet al te gewaagd. Derde klasse D. VCL ontvangt Andijk 3. Als Rempt c.s. even uitkgken, kan van de Andijkers gewon nen worden. And. Boys, dat Zondag intus schen slechts met 43 van Hauwert won, speelt nu thuis tegen MFC 3, waarvan in Me demblik reeds met 42 gewonnen werd. De schitterende lijst van de Andijkers zal dus nog wel niet verzwakt worden. Het beste beentje voor, Dirkmaat, hier is kans op een paar punten. Voorts luidt de agen da: Twisk 2MOC en HauwerdSporters 2. Aartswoud bezoekt Schellinkhout. Derde klasse E. De leidster Ursem moet terdege uitkijken, dat ze geen punt verliest in de uitmatch te gen Alkmaar 3. Dirkshorn moet het met Egm. Boys royaal weten te redden (te D. om 2 uur). Schoorl 2 weet van Vrone 2 te win nen (2 uur) en Bergen 2 moet in staat wor den geacht Koedijk 2 er onder te houden (10 uur). Derde klasse F. Zoo BKC 3 ooit een kans kreeg op winst, dan is het thans tegen Helder 6 in Den Helder (10 uur). JVC 2 kan het thuis Succes 3 wel lastig maken, maar niet overwinnèn. 2 u.). Cocksdorp krggt in HRC 6 geen gemakkelijke gast, maar de thuisclub moet haar reputatie toch gestand kunnen doen (2 uur). Vierde klasse F. MEVO 2 verliest thuis van CSV 3, terwijl DTS 3 uit tegen Alk. Boys 5 niet kansloos is. (10 uur). Vierde klasse G. Texel 3 zal thuis van Helder 7 winnen (2 uur). Tex. Boys 1—Oosterend 1 geeft de Boys gelegenheid een nieuw slachtoffer van haar kampioensdrang te maken. (2 uur). Vierde klasse H. Callantsoog 1 ontvangt N. Niedorp 3. (2 uur). We kunnen ons niet voorstellen, dat de mooie positie van C. gevaar loopt. Iets lasti ger is de opgave van Petten 2, dat naar Scha gen 3 moet (10 uur). De Pettemers hebben echter al zooveel uitstekende resultaten laten noteeren, dat we in hun reisje naar Schagen niet direct verlies zien. Succes 4—Dirkshorn 2 (12 uur) wordt een strijd om de puntjes, waarbij we aarzelen een overwinnaar aan te wijzen, al lijkt S. er de meeste aanspraak op te maken. Vierde klasse J. VCL 2 ontvangt Hoogkarspel 2 (12 uur), maar we zien er niets anders in dan een dikke nederlaag. Verder: Oudendijk 2Hem 2; MOC 2OKB 2 en Berkhout 2Hollandia 5. Junioren A. Behalve ZWHelder (13) werd Zondag gespeeld Alcmaria—OSV, wat Alcmaria net jes met 31 won. Thans krijgt Helder Zaandijk thuis, dat las tige tegenstand kan bieden, maar toch wel te kloppen is (2 uur). KFC a slaat ZVV a en Alcmaria a zal zich het onderaan staande ZFC a van het ïyf we ten te houden. Adspiranten. Adsp. K. De Alkmaarsche Boys a en b spe len een onderling partytje. Alcmaria b ont vangt Bergen a. Adsp. M.: Alkmaar a ontvangt DTS b (12 uur), terwijl Koedgk a den strijd zal aanbin den tegen Alkm. Boys c (12.30 uur). Adsp. O.: Sijbekarspel a en West Fria c, alsmede VCL a en And. Boys a zullen hier tegen elkaar spelen. Adsp. R.: De b-adspiranten van HRC ont vangen om 1.15 uur de a-jongens van Succes. Adsp. S.: HRC's c-elftal zal den strijd aan binden tegen Atlas a (2.30 uur), terwijl in Julianadorp JVC a en Succes b (12.30 uur), een aardig partijtje züllen aanbinden. Adsp. T.: Hier is het HRC eOudesluis a (12 uur), dat de aandacht vraagt. Adsp. U.: In de Texelsche afdeeling zal Texel a bij Cocksdorp a op bezoek gaan 12 uur) en winnen. Ons vorig raadsel was niet bizondér moei- lgk één inzendster had het reeds binnen 't kwartier opgelost en toch moesten heel wat oplossingen naar de prullemand verhui zen. De oorzaak hiervan was het woord „immen", een andere naam voor „bijen". Veel puzzelaars hadden gedachtig aan het woord imker hiervan „imken" gemaakt, waardoor de oplossing foutief werd. De prijs werd gewonnen door den heer C. POSTHUMA, Groote Oost 23, Hoorn. Deze week geven wij ter afwisseling eens een lettergreepraadsel: Uit de tachtig hieronderstaande lettergrepen moeten zeven en twintig woorden gevormd worden. De eerste en de vierde letters van deze woorden, waarvan de beteekenis hieronder nader is omschreven, vormen van boven naar onder gelezen een rgmpje, dat op het Sinter klaasfeest betrekking heeft. a, a, a, a, a, ap, be, bij, boel, briek. burgh, ci, co, dams, de, der, din, e, e, e, ei, fa, fat, fic, ge, ge, ge, gen, hoorn, is, ijs, je, jucht, ka, kor, la, leer, lis, ma, man, mi, na, na, nacht, nas, ne, neer, neus, nuit, nut, or, pa, pa pel, qui, re, ren, ri, rig, ro, ro, roe, sa, sen, si, slag, swas, ta, tam, te, ti, tig, ting. toe, um, ver, vert, wacht, wit, zet. De letter ij wordt voor twee letters ge rekend. Omschrgving. 1. met smaak eten. 2. uitstekend deel van het strottenhoofd. 3. schilderij van Rembrandt. 4. amulet. 5. geklaag, gejammer. 6. geneeskundige behandeling, die men vroe ger veel toepaste. 7. geur. 8. rozentuin. 9. Turksche hoofdstad. 10. regen en sneeuw. 11. embleem van het anti-semietisme. 12. Stille Zuidzee. 13. tropische vrucht. 14. voordeelig. 15. fgne leersoort. 16. bemanning. 17. corpulent. 18. admiraal uit de 17e eeuw. 19. wit van een ei. 20. rhinoceros. 21. overdreven modieus. 22. hoofdstad van Schotland. 23. heete woestijnwind. 24. schrijft men dikwgls onder een brief. 25. inrichting waar men kunstmatig gs maakt. 26. niet ver. 27. kameraad. Oplossing vorige week. Horizontaal: Kaftan, Schokt, Oliën, Poker, Nurks, Hekla, Tine, Veen, En, Negotie, Pruim,. Fluks, Maria, o.g., Te, Amazone, Na, Tank, Spon, Aubades, t.t.. Eland, Genie, Laster, Zonnen. Vertikaal: Konterfeitsel, Aluin, Firn, Teken, Ans, C.P.H., Hoeve, Okke, Kelen, Transparanten, Schout, Epsom, G.R., Immen, Pui, Arm, Ga, To, Palla, Akant, Zaan, Essen, Notie, Ude, Ego, a.s., N.N. Over de snelheid van het gemiddelde motorrijtuig. In den laatsten bundel der Alg. Nederl. Ver- keersfederatie treffen wij een uitvoerig ver slag aan betreffende de waarnemingen, ge daan op de z.g. verkeersdagen. Het verslag besluit met de resultaten der snelheidswaarnemingen, die gehouden zgn met het doel den invloed na te gaan, welke verschillende verhardingssoorten onder ver schillende omstandigheden uitoefenen op de snelheid van verschillende soorten motor rijtuigen. De. waarnemingen werden verricht over weggedeelten van 200 m lengte, welke door breede witte banden waren aangeduid. De snelheden, welke het veelvuldigst voor kwamen varieerden voor personenauto's van 60 tot 75 km per uur, voor autobussen van 45 tot 55 km voor vrachtauto's, van 30 tot 55 km, voor motorrijwielen van 45 tot 60 km. In het algemeen werd op asfalt- en beton wegen het hardst gereden, klinker- en voor al keiwegen deden het snelheidsgemiddelde dalen. Opvallend is, dat de gemiddelde snelheden op een droog en op een. nat wegdek voor de zelfde verkeerssoort in het algemeen slechts weinig van elkaar verschillen. De cement- betonverharding steekt in dit opzicht gunstig af bij andere verhardingen; behalve voor personenauto's ziet men echter bg vergelg- king der daarop betrekking hebben grafieken voor alle andere motorrijtuigen het percen tage, dat bij een nat wegdek langzamer gaat rijden, grooter worden. Op asfalt- en klinker wegen wordt door alle categorieën van motor rijtuigen bij nat wegdek minder hard gereden; de verschillen met de snelheden bg droog wegdek zijn echter betrekkelijk gering. Het streven van den Rijkswaterstaat, om de stroefheid der wegen met bitumineuze weg dekken zooveel mogelijk te bevorderen blgkt tot goede resultaten te leiden. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodlg hebben om met die vaart te stoppen!

Schager Courant | 1936 | | pagina 23