Ex-notaris De dubbele moord te Merkelbeek Demonstratie Binnenland voor den rechter Roofoverval op ouden man Door trein overreden met een nieuw type roer Autobotsing te Utrecht Buitenland „De droom van Japan" Het bezoek van Antonescoe aan Polen Felle woorden aan het adres van Duitschland Verduistering van f35.000.— ten laste gelegd. Gisteren diende voor de Vierde Kamer der !Arr. Rechtbank de strafzaak tegen den 62- jarigen ex-notaris M. K. te Amsterdam, die Kerdacht wordt van verduistering. Op 3 Februari heeft de notaris surceance [van betaling aangevraagd en verkregen. Zijn Jcantoor was een der grootsten van Amster- idam. Nadat de surseance was verleend, kwa- tnen verschillende klachten bij het parket binnen. Het door den Officier ingestelde on derzoek had tengevolge, dat de ex-notaris korten tijd geleden werd gearresteerd en in bet Huis van Bewaring ingesloten. Hem zijn thans vijf gevallen van verduiste ring ten laste gelegd. In totaal zou deze oud-notaris dus ruim 135.000.verduisterd te hebben. Door het O. M. zijn opgeroepen 13 getuigen fcn één deskundige. De verdediger Mr. Th. Muller Massis heeft Pen getuigen opgeroepen. President van de rechtbank is Mr. Thone, Eet O. M. wordt waargenomen door Mr. van Dullemem De accountant, de heer M. Pimentel heeft Dp verzoek van den bewindvoerder in de (surseance van betaling een onderzoek in de boekhouding ingesteld. Inkomsten en uitga ven van het notariskantoor, aldus verklaarde (deskundige, liepen door elkaar. Het geld van de polders, waarvan ver- 0achte penningmeester was, ging in de alge- ïneene kas. Uit diezelfde kas werd weer geld genomen om b.v. een hypotheek te geven. De notaris had zich betrokken in een groot Hantal Naaml. Vennootschappen. In de boekingen voor de N.V.'s kwamen Ivonderlijke manupilaties voor. De boekhouding was volgens den deskun- 0ige in strijd met de eerste beginselen yan jeen goed beheer. Pres.: Hij heeft zich ten onrechte als een fakenman beschouwd. Geen enkele notaris fnag ooit als zakenman optreden. Hij dient Jateeds te zorgen de gelden van zijn cliënten te kunnen uitbetalen. Deskundige: inderdaad alle gelden zijn fn verd.'s geval naar allerlei speculatieve Ondernemingen gegaan. Dat gebeurt al se- jflert 19 jaar. Ik kan natuurlijk niet beoordee- len, aldus desk., of de notaris geregeld zijn boeken raadpleegde. Als hij er nooit in beek i Rechter Jutte: Dat was dan struisvogel politiek. Uit de verklaringen van den heer Pimen- fel blijkt, dat verd. voor de vermogensbe lasting nog een vermogen van een ton had Opgegeven, terwijl hij reeds beneden nul Svas. Naar het oordeel van den Officier gebeur de dit om zijn financieelen toestand te ca- jnoufleeren. Getuige Hottentot geeft een relaas van pijn ervaring met den notaris. Hij had 't 7774 uit een boedel te vorderen. De nota ris had het geld onder zich, doch weigerde fcit te betalen zonder toestemming van de rechtbank, omdat er oneenigheid was on fier de erfgenamen. De volgende getuige, A. Frankenhout had J 3712 te vorderen, de afwikkeling duurde (Vanaf 21 Juli 1931 en op 3 Febr. 1936 had getuige nog geen geld ontvangen. Vervolgens legden eenige bestuursleden (Van de benadeelde polders hun verklarin gen af. Er was vroeger eens aanmerking jdoor Gedeputeerde Staten gemaakt op de gezamenlijke kas van de polders en het notaris-kantoor. Pres.: En hoe is dat toen gegaan? Getuige: Toen kwamen er aparte kassen. Een kist voor iederen polder. Pres.: En zat daar geld in? Getuige: Ja zeker maar op 't laatst piet meer. Officier: Oh zoo Het blijkt, dat de verdachte nog steeds hiet als secretaris-peningmeester is ontsla gen. Mr. Muller Massis: Ja, om hem dat kléin inkomen ook niet te ontnemen. Maar Br zijn maatregelen genomen en hij kan nergens meer aan komen. De verdediger vraagt dan aan getuige, Of het niet juist is, dat verd. steeds zeer zijn best voor de polders heeft gedaan. Getuige: We zijn reusachtig over hem te vreden. De boekhoudster van Het notariskantoor (Verklaart, dat zij met verd. dikwijls over de tekorten heeft gesproken in de laatste 3, 4 'jaar. Er moesten dikwijls rekeningen wor- cien teruggestuurd. De familie heeft den hotaris f 90.000 geleend. Voorts verklaart getuige, dat gestorte Ey- potheekgelden soms eenvoudig als kasgeld (Werden gebruikt. Het kon niet anders en getuige meende, dat het later weer zou (worden aangezuiverd. Een boekhouder, die Jarenlang op het no tariskantoor had gewerkt, verklaarde, dat Br al geruimen tijd tekorten waren. In 1935 liep de notaris vast. Op voorstel van getuige had verd. zich tot zijn familie ge wend, die hem geholpen had. Officier: Is er wijziging in de boekhou ding gebracht na de nieuwe voorschriften in de wet op het notarisambt? Getuige: Neen, er zijn geen veranderin gen gekomen. Ook is het eens gebeurd, dat aan cliënten niet het geld, maar wel de rente werd uit betaald. Dat gebeurde in het belang van de cliënten, zij wilde|i liever niet welen, dat zij geld kregen. Officier: Waren het steuntrekkers? Getuige: Ja Een vroegere boekhouder bracht ernstige bezwaren tegen het gevoerde beheer naar voren. De boekhouding was erg in de war en de notaris was blij geweest toen hij van getuige een overzicht kreeg. Veel verbe tering was er echter niet aangebracht en getuige had in October 1935 zijn ontslag gekregen. Getuigen a decharge. De bewindvoerder in de surcéance, Mr. Oppenoorth, had den indruk gekregen, dat verd. tot het laatste toe zijn financieele po sitie niet bewust was. Hij hield geen re kening met de passiva. Van de borgtochten was bijv. geen lijstje. Getuige heeft een onderzoek ingesteld en toen bleek dat er voor een millioen borgtochten door den no taris was geteekend. Pres.; Denkt u, dat de notaris te goeder trouw was? Getuige: Dat is moeilijk te zeggen. Naar zijn eigen meening handelde hij te goeder trouw. Mr. Muller Massis: Maar hij wist dat hij bij zijn familie geld kon krijgen. Mr. Nutte: En waarom vroeg hij zijn can- didaat dan f60.000 borgtocht? Mr. Muller Massis: Hoe is de stemming onder de schuldeischers? Getuige: Over het algemeen zeer welwil lend. Men vindt het jammer dat het zoo geloopen is. De waterschappen willen hem zelfs handhaven als secretaris-penningmees ter. Een oud-majoor geeft inlichtingen over den persoon van verd. Notaris K. is vol gens hem een flink en degelijk man, die alles voor een ander over had. Getuige acht verd. niet tot iets slechts in staat. Requisitoir. Het woord Is dan aan den Officier van Ju stitie Mr. Van Dullemen. Het is helaas voor de derde maal de laatste jaren, dat het par ket verplicht is een notaris te vervolgen, al dus spr. De feiten hebben zich ook in dit ge val afgespeeld in den tijd, dat vebd. nog no taris was. Het drama is goed weer te geven met de eerste verklaring van verd.: „Ik had een goed notariskantoor, maar mijn privéza- ken gingen slecht,** De gearresteerde huishoudster legt een bekentenis af. Brunssum, 27 Nov. Gistermorgen heeft vrouw J. M. V. van Helden, die gearresteerd was in verband met den Zondag gepleegden dubbe len moord te Merkelbeek, een vol ledige bekentenis afgelegd. De vrouw was naar Maastricht overgebracht. Zij deelde mede, den moord uit wraak gepleegd te hebben. Zij heeft hierbij gebruik gemaakt van een scheermes en een centri- fugaal-sleutel. Om buit van drie gulden. Een oude man van ongeveer 75 jaar. J. W. genaamd, woonachtig te Goirle, was gisteren op bezoek geweest bij familie en kennissen te Hilvarenbeek. Bij 't begin van den avond keerde hij terug. Toen hij langs den weg Hilvarenbeek-Tilburg voortging, voelde hij plotseling een slag in den hals. De grijsaard viel bewusteloos neer en loer hij na ongeveer een uur weer bij kenni» kwam, lag hij in een sloot, terwijl zakdoek en portemonnaie op het gras lagen. Uit den zak was ongeveer drie gul da' verdwenen. De aangevallene had in de hals een schrammetje en pijn in de keel. Toen hij in zijn woonplaats Goirle was teruggekomen, heeft hij direct de politie gewaarschuwd. Verminkt lijk op de spoorbaan gevonden. Langs de spoorlijn Enschede—Hengelo is gistermorgen het verminkte lijk gevon den van een nog betrekkelijk jongen man. Een machinist zag te ongeveer half acht toen hij vanuit Enschede een trein naar Hengelo reed, tusschen de rails, naast die, Een crisisslachtoffer is verdachte niet, wel is hij de dupe van eigen onvoorzichtige be legging. Helaas gebruikte hij ook boedelgel- den. De feiten staan vast en worden door verd. niet bestreden. Verd. is ongetwijfeld ambtenaar (art. 1 v. d. Notariswet). en als zoodanig vallen de handelingen van verd. onder dit artikel. Betreffende de strafmaat merkte spr. op, dat verdachte zeer lichtvaardig heeft gehan deld. Iemand die bijv. een huis van f5000 kocht, bezorgde hij voor f4500 hypotheek, leende hem nog f500 en transporteerde het huis gratis. Daar staat tegenover dat verd. geschetst wordt als een zeer hulpvaardig man. Zeer jammer is, dat deze verd., nadat hij oneervol ontslagen is, als candidaat op het kantoor van een anderen notaris is gaan zitten. Dat is uiterst brutaal, uitdagend en tactloos. Daartegenover staat weer verd.'s activiteit en werklust om op dien leeftijd weer opnieuw te beginnen. Spr. requircerde wegens verduistering als ambtenaar meermalen gepleegd, een gevan genisstraf van een jaar en drie maanden onder aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. (6 weken). Het woord is dan aan den verdediger, Mr. Th. Muller Massis. PI. vraagt zich in zija pleidooi af, wan neer de toeëigening plaats heeft. Op het oogenblik van het vermengen van de kassen of op het oogenblik van gebruik? Geble ken is dat die gelden er niet waren en dat uit de algemeene kas is geput voor aller hande doeleinden. Dat verd. verantwoorde lijk is geeft hij toe, maar of er een straf bare verduistering is'gepleegd, is nog zeer de vraag. Zijn arrestatie was dan ook een harde slag voor hem. De Officier verwijt hem ook, dat hij bij een anderen notaris op kantoor is gaan zitten. Maar hij moest toch leven en hij wilde daar zeer zeker niet den notaris spelen. PI. is van verd.'s goede trouw over tuigd. Wanneer hij notaris was gebleven, zouden de boedels ongetwijfeld zijn afge wikkeld. Verd. was een zeer werkzaam man, die zich met hart en ziel op het no tarieel toelegde. Zijn kantoor had het groot ste aantal acten van Amsterdam. Voor ad ministratie en het- overzien van zijn risico had deze man geen tijd. Vele cliënten zijn hem dankbaar, hij steunde en hielp waar hij kon. Moreel heeft verd. zeer zeker geen verduistering gepleegd, géén opzet gehad om iemand te benadeelen. Deze notaris was geen roekeloos speculant die probeerde rijk te worden. We mogen in verd. geen misdadiger zien. Hij voelt zijn verantwoor ding diep en zwaar en hij is geschokt door het verlies van zijn ambt. De rechtbank zal op 11 December von- nis wijzen. waarop zijn trein passeerde, het lijk lig gen. Bij aankomst op het station te Hen gelo heeft hij de politie te Enschede ge waarschuwd die een onderzoek instelde. Zij vond op het onherkenbaar stoffelijk overschot een rijbewijs ten name van G. v. O. te Apeldoorn en in de sloot, op de plek van het ongeval een rijwiel. Vermoedelijk heeft het slachtoffer langs de spoorbaan gereden en is toen door een passeerenden trein vermorzeld. Vindingdie ook in de practijk haar waarde aantoonde. Een uitkomst voor booten, die vaak in nauw water moeten wenden en keeren. Een groot aantal genoodigden, voor het meerendeel deskundigen en waartoe mede behoorenden de in specteur voor de scheepvaart te Amsterdam, de heer C.A.G. van der Boom en de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, heeft gister middag in het Oosterdok aan boord van een motorsleepboot een demon stratie bijgewoond met een volgens een nieuw principe geconstrueerd roer, hetwelk het mogelijk maakt in een vaarwater, slechts weinig bree- der dan de lengte van de boot zel ve, te draaien terwijl voorts van een vrijwel stilliggende boot een wending naar stuurboord zonder eenig bezwaar in een naar bak boord gewijzigd kan worden. Als derde voordeel mag bovendien gel den, dat het roer eventueel ook als rem kan wordèn gebruikt, waarbij in luttelen tijd de snelheid van een vaartuig tot de positie van vrijwel stilliggenden wordt gereduceerd. Het roer, dat een uitvinding is van den heer L. Wuyster, heeft twee roerbladen, die afzonderlijk bewogen kunnen worden. In het vrije vaarwater zijn beide „dicht geklapt" en werkt het geheel als ieder an der vrij roer. Wanneer echter kort gedraaid moet worden, of voor het geval dat de boot Een der auto's rijdt te water. De chauffeur met veel moeite gered. Gisterochtend om 8 uur zijn twee vracht wagens, een die kolen vervoerde en een met melk, op den hoek van de Nieuwe Gracht en de Zuilenstraat te Utrecht met elkaar in botsing gekomen. De chauffeur van den melkwagen is met zijn auto die veel vaart had, met volle kracht tegen de leuning van de Quintijnsbrug gereden. Hij kwam pardoes van den zes meter hoogen wal in de gracht terecht. De auto maakte bij den val een salto, zoodat de bestuurder aanvankelijk onder wa ter bleef en de wielen boven lagen. Gelukkig dreef een losliggende vloerplank weg, en door deze opening kon de onfortuinlijke chauffeur het hoofd steken en zich aldus in letterlijken en figuurlijken zin Uvintig minu ten boven water houden. Inmiddels was van verschillende kanten hulp toegeschoten en hoewel vijf man uit alle macht aan het werk waren om het slachtoffer te bevrijden, duur de het nog geruimen tijd, voor dat men hem had uitgezaagd. Af en toe leek de wagen op een dobberende vlet, zoodat veel stuur manskunst noodig was cm hem niet te doen kantelen. Toen de bestuurder, een 21-jarige jonge man, eindelijk op het droge was gebracht was hij totaal uitgeput en verstijfd van de kou. Per auto is hij naar zijn woning vervoerd. De chauffeur van den kolenauto kreeg geen letsel. Amerikaansch blad wijst op het gevaar inzake de Philippijnen. New York. Commentaar leve rend op het Duitsch-Japansche ac- coord, schrijft de „New York Herald Tribune", dat Amerika niet onver schillig kan staan tegenover een ac- coord, hetwelk Japan in Azië ver sterkt en een duidelijke stap is in de richting van. den droom van Ja pan inzake expansie naar de Phi lippijnen en nog verder. Indien Duitschland naar een middel zocht om de Vereenigde Staten er toe te brengen zich opnieuw tot hun vroegere bondgenooten te wenden, had het niet be ter kunnen doen. Het heeft het schier ze ker gemaakt dat een Europeesche oorlog tot een wereldoorlog zal worden. Kan men zich, vraagt het blad, grooter dwaasheid denken? moet omkeeren, worden de roerbladen elk in dien stand geplaatst, welke voor het keeren over stuurboord of bakboord de juiste stand is. Bij het manoeuvreeren wordt het roer een dubbelroer dus, waaraan de naam „Wubra-dubbelroer" is gegeven bediend door twee stuurwielen, welke naast elkaar geplaatst zijn. Over een wijzerplaat, aange bracht boven de stuurwielen, bewegen zich twee wijzers in den zelfden zin als de roerbladen. Op de wijzerplaat zijn diverse standen aangegeven, die de juiste plaats aanduiden, waarheen de rocrbladen moeten worden gedraaid voor de gcwenschte ma noeuvre. Zijn de roerbladen dichtgeklapt, dan wordt op de normale wijze van slechts één stuurwiel gebruik gemaakt. De demonstratie, welke mede, behalve van publiek op den wal, de belangstelling had van de jongens van het opleidingsschip „Pollux" die op het voorschip over de ree- ling hingen, slaagde alleszins naar wensch Het was een sensatie op zichzelf, te con- stateeren, dat het vaartuig - van de scheeps werf Tans en Zonen te Rotterdam, welke de uitvinding voor het eerst in de practijk toepast om een punt, ongeveer in het midden daarvan gelegen, draaide, waarbij weinig meer ruimte gebruikt werd dan een cirkel, die een diameter had van de lengte van de boot zelf. Ook de andere manoeu vres uitgevoerd met vooruit werkenden motor, slaagden naar wensch. De heeren van der Boom en van de Poll bij wie wij na afloop naar hun indrukken informeerden, toonden zich zeer tevreden Beiden waren van oordeel, dat deze vin ding voor booten, die vaak in een nauw vaarwater moeten keeren en wendm, een uitkomst beteekent, terwijl de heer van der Boom bovendien de mogelijkheid opperde, het „Wubra-dubbelroer" zijn diensten te doen bewijzen op kleine vrachtvaarders, die havens aand<™n. waar het behoorlijk ma noeuvreeren vaak moeilijkheden oplevert. Samenwerking tusschen Polen en Roemenië. Warschau. De president der Poolsche republiek heeft den Roemeenschen minis ter van buitenlandsche zaken Antonescoe, de ordeteekenen van de hoogste onderschei ding, den „Witten Adelaar" overhandigd. Antonescoe van zijn kant heeft maarschalk Rydz Smigly de hoogste Roemeensche on derscheiding verleend, n.1. het grootkruis van de orde Serviciul Credencios. Antonescoe. Gistermiddag hebben minister-president Skladkowski en minister van buitenland sche zaken, Beek, een bezoek gebracht aan Antonescoe. De ondervoorzitter van den senaat, Makowski, voorzitter van den parle mentairen Poolsch-Roemeenschen groep, heeft ter eere van Antonescoe een dejeuner aangericht. In den loop van den middag onderteekenden Antonescoe en Beek een conventie betreffende de cultureele samen werking tusschen beider landen en wissel- den zij de ratificatie-oorkonden uit van de conventie betreffende de Poolsch-Roemeen- sche grensbepaling. „Hitier zal onze Oekrainscho tuin niet zien." Omtrent de rede, die de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen van de Oekrainsche republiek, Loebtsjenko, op het Sovjet-congres heeft gehouden, meldt Reuter nog, dat deze een feilen aanval inhield op Duitschland en Japan, die, naar Loebjenko zeide, een „heiligen kruistocht tegen de Sov jet Unie" voorbereidden. „Hitier zal onzen Oekrainschen tuin niet zien", verklaarde hij. „Ik waarschuw de nazi's, dat het moeilijker is, de Oekraine bin nen te marcheeren dan het Rijnland te be zetten, en indien zij de Sovjet-grenzen dur ven te naderen, zal het roode leger hun een slag toebrengen, als nog nooit in de ge schiedenis is voorgekomen." Hij critiseerde Polen omdat het „met de Duitschers flirtte" en citeerde den nationaal- socialistischen schrijver dr. Rosenberg, die gezegd zou hebben, „dat de vernietiging van Polen een eerste eisch van de Duitsche poli tiek was". Een Russisch-Poolsche toenade ring zou volgens hem voor beide partijen voordeeliger zijn. KUNST-CRITIEK IN DUITSCHLAND VERBODEN. Met ingang van gisteren is alle kunst- critiek in Duitschland verboden. Minister Goebbels heeft een decreet dienaangaande onderteekend. De critiek zal worden vervangen door „kunst-beschouwingen" of „kunst-beschrij ving". I een rede in de jaarlijksche vergadering van de Duitsche cultuur-kamer heeft Goeb bels de redenen van deze beslissing uiteen gezet. GROOTE BRAND IN SPINNERIJ, TE LODZ IN POLEN. Een groote brand heeft een spinnerij te Lodz verwoest. In de fabriek waren 700 ar beiders werkzaam, die toen de brand uit brak ijlings een goed heenkomen moesten zoeken. Hoe groot de schade is, staat nog niet vast De fabriek was voor drie millioen zloty verzekerd. DREIGENDE STAKING IN MANCHESTER 90.000 arbeiders in de Textiel industrie van Manchester hebben met overweldigen de stemmenmeerderheid besloten op 19 De cember in staking te gaan, om te verkrij gen, dat de loonkortingen, welke sedert 1932 werden toegepast, worden teniet gedaan,

Schager Courant | 1936 | | pagina 7