Raad Schagen Schagen in feestdos ik Nieuws. KIJKEN is KOOPEN tij CLOECK De onverzadigbare Zaterdag 28 November 1936 Derde blad Diverse hamerstukken. - Uitgifte van volkstuintjes bepleit Ontslag aan het hoofd der school voor voorbereidend onderwijs. Een langdurige comité zitting. Het voorstel tot ontslag aan den boventalligen on derwijzer voorloopig aan gehouden. Benoemingen, enz. Vergadering van den Raad op Vrijdag 27 November 1936, des namiddags te kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burge meester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig is de heer De Vries met kennis geving van verhindering wegens ongesteld heid. De Voorzitter uit den wensch dat de heer De Vries weer spoedig hersteld moge zijn. De notulen worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en adressen. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van Ged. St. goedkeuring raadsbesluiten ver koop bouwterrein aan Joh. Schenk e.a., idem aanvaarding bedrag voor altijddurend onder houd graf; idem besluit geldleening f 56.823.80; idem wijziging verordening staan geld motorrijtuigen; idem verordening hef fing leges; idem suppletoire begrooting 1936; Idem gemeentebegrooting en bedrijfsbe- grootingen, dienst 1936; Idem besluit deelname in het borgstel lingsfonds voor den middenstand. Ged. Staten zonden bericht van verdaging van de beslissing op het besluit tot grond ruil met Mevr. Wed. J. Molenaar. Van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Bar- singerhorn, kwamen de notulen in van de vergadering op 12 October 1936. Van het Accountantskantoor J. J. de Vries kwam in het rapport inzake de controle op de Gemeentelijke Lichtbedrijven. Behalve enkele opmerkingen betreffende een boeking die niet had plaats gehad, een kleine on juistheid en achterstand in de hoofdadmini stratie die geconstateerd was, werd er in het rapport op geweien, dat -de magazijn- administratie niet aan de eischen die hier aan redelijkerwijze gesteld mogen word'ën, voldoet. Meer dan één persoon gaat er over, er kan dus niet één bepaalde persoon aan sprakelijk worden gesteld en het ontvangen en uitgeven van materiaal behoort op het kantoor nauwkeurig bekend te zijn en een Voorraadadministratie (liefst op kaart systeem) dient hiervan te worden gevoerd. Dat deze administratie en daarmede de controle op de voorraden achterwege blijft vindt zijn oorzaak in het feit dat de kan toorbediende haar handen met het werk vol heeft. T.a.v. de controle op het Gemeente-Eier- veilingbedrijf wordt onder Verschil in reke ning opgemerkt, dat het saldo per controle datum f 530.50 ten gunste van het Bedrijf bedraagt. Dit saldo bestaat uit 12 vorderingen, ten bedrage van samen f 830.15 en een schuld aan den Directeur van het Bedrijf groot f 300. De heer Van Erp wijst nogmaals op de schuld aan den Directeur van het Eiervei- lingbedrijf. Spr. herinnert aan de toezegging, dat dit niet meer zou gebeuren. De heer Schoorl deelt mede, dat de com missie spoedig zal vergaderen en dan haar houding zal bepalen en daarna mededeeling zal doen aan B. en W. De heer Van Erp zal ditd an afwachten. Voorts verzoekt spr. in den vervolge de na men der debiteuren in het rapport te ver melden, anders kan spr. niet zien wie de debiteuren zijn. De heer Schoorl acht het niet gewenscht Jn het openbaar de namen te noemen. De heer Mr. Buiskool vindt de vraag van den heer Van Erp nog niet zoo gek. Als de namen niet bekend zijn, kan de Raad er zijn oordeel niet over uitspreken. De Voorzitter dacht dat dit betreft de taak der commissie. Nog wordt gediscuseerd over de vraag of het gewenscht is al dan niet over de crediet- waardigheid in het openbaar te spreken, waarbij de heer Mr. Dr. Buiskool als zijn meening kenbaar maakt, dat als men een maal crediet verleent, dit ook binnenskamers dient te blijven. De heer Van Erp spreekt er nog zijn ver wondering over uit dat door den accountant nu pas wordt gewezen op de wenschelijk- heid dat een voorraadadministratie gevoerd dient te worden. Opgemerkt wordt dat het hier uitsluitend een technische quaestie betreft. Door den heer Dekker wordt nog geïnfor meerd naar het verliessaldo 1935 van den Vleeschkeuringsdienst, waarop hem door den heer De Veer naar het jaarverslag wordt verwezen. Volkstuintjes. B. en W. stellen voor op het verzoek van den Schager Bestuurdersbond en van den R.K. Volksbond, om te besluiten tot uitgifte van Volkstuintjes, afwijzend te beschikken, omdat de gemeente niet over den noodigen grond beschikt. Grond, die nog in het Hee renbosch* beschikbaar is, wordt reeds in huur aan arbeiders uitgegeven. De heer Dekker wijst op tuingrond bij de haven; spr. bepleit om de menschen vooral de werkloozen, van tuingrond te voorzien, dan zullen ze niet steeds bij de waag be hoeven te staan kringetjes te spuwen. De Voorzitter zegt, dat het. terrein b~!T de haven verhuurd wordt aan Van Diepen. B. W. zullen hun aandacht aan deze zaak schenken. De heer Dekker noemt de mogelijkheid om voor het beoogde doel land van een land bouwer te huren. De heer Schoorl dacht, dat dan de mede werking van het gemeentebestuur niet noo- dig was, z.i. zou dit een mooie taak voor de adresseerende organisaties zijn. De heer Dekker wijst op de financieele risico. De heer Bijlsma geeft er voorkeur aan om land te koopen en het dan als volkstuintjes uit te geven. De gemeente heeft door den aankoop van het Heerenbosch den menschen volkstuintjes ontnomen. De heer Schoorl vreest, dat de gemeente rekening de eerste jaren een dergelijke uit gaaf niet zal kunnen dragen. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. de mogelijkheid tot het huren van een stuk grond zullen onderzoeken. Ontslag gevraagd. Door Mevr. J. Sombroekde Vries, hoofd der school voor voorbereidend onderwijs, wordt tegen 1 A pril 1937 ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter spreekt er zijn teleurstel ling over uit, dat Mevr. Sombroek als hoofd der school van voorbereidend onder wijs heen gaat; zij heeft een .bijzonder iets van de school gemaakt; wij hopen dat het haar goed moge gaan. De raad gaat in comité, welke geheime zitting ongeveer een uur in beslag neemt. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. aanvankelijk machtiging aan den raad vroegen, tot het oproepen van sollicitanten voor hoofd der school voor voorbereidend onderwijs, zij voorloopig zelf zullen voorzien in de vacature door de aan stelling van een tijdelijk leerkracht. De da tum van ontslag aan Mevr. Sombroek wordt niet bepaald op 1 April a.s. doch zal nader door B. en W. worden bepaald in overleg met Mevr. Sombroek. De Voorzitter deelt voorts mede, dat be sloten is voorloopig aan te houden het ver leenen van ontslag aan den boventalligen onderwijzer, den heer B. Brouwer. Benoemingen commissiën. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van diverse commissiën, als: Commissie voor het Rietbosch, aftredend de heeren Joh. de Veer en F. Bakker. Commissie voor de Eierveiling, aftredend de heeren J. de Vries en S. Stam. Commissie van Toezicht op het L. O., af tredend de heer L. van Rijswijk. Commissie tot Wering van Schoolverzuim, aftredend de heeren J. F. H. Settels, 3. Th. Kröóne, D. Brouwer, S. Stam, J. Schoorl Pz., J Visser, Joh. de Veer, en M. F. de Nooij. De aftredenden worden herkozen. Aanvulling stèmbureaux. Lid hoofdstembureau, vacature B. Orsel; voorgesteld wordt de heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. Plaatsvervangend lid stembureau I, vaca ture J. W. Lookman; voorgesteld wordt Mej. P. Kamp. Plaatsvervangend lid stembureau II, va cature A. de Heer; voorgesteld wordt de heer M. Wissekerke. Lid stembureau III, vacature B. Orsel; voorgesteld wordt de heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. De voorgedragenen worden gekozen B. en W. stellen den raad voor te be sluiten tot het aanvaarden van een bedrag ad f 100, onder voorwaarde dat de gemeen te op zich neemt het altijd durend onder houd van het graf no. 118 ter Algemeene be graafplaats. Aldus wordt besloten. Waar bij Koninklijk besluit van 30 Octo ber 1935, Stsbl. no. 643, de teelt van be paalde aardappelsoorten is verboden, stel len B. en W. voor het raadsbesluit van 17 Januari 1930, waarbij een verbod is vast gesteld tot het telen van aardappelsoorten bekend onder den naam van Bravo, Kam pioen, de Wet en Bintje, in te trekken. Wordt goedgevonden. Opnieuw worden de verordeningen tegen wier overtceding straf is bedreigd, geldend verklaard. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van begra fenisrechten. B. en W. stellen den Raad voor in artikel 1 der verordening bovengenoemd de bepaling op te nemen, dat voor het altijddurend on derhoud van een graf ter Algemeene Begraaf plaats een bedrag van f 100.verschuldigd is. Door het opnemen van deze bepaling in de verordening wordt voorkomen, dat voor elk geval een raadsbesluit moet worden ge nomen, waarop de goedkeuring van Gede puteerde Staten noodig is. Allen voor. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting, dienst 1936. In deze suppletoire begroo ting wordt o.m. verantwoord een bedrag van f6600.opbrengst van terrein van de oude openbare lagere school en f 1319.75 als te rug ontvangen bedrag van het renteloos voor schot N.V. Spoor-(tram) weg Wieringen Schagen. B. en W. stellen voor deze bedragen te be stemmen voor buitengewone aflossing van geldleeningen. Wordt goedgevonden. Door de heeren van Erp en Klaver wordt gewezen op de consequentie van het geval dat zich heeft voorgedaan, toen de ge meente ten behoeve van den heer Krap cessie heeft verleend tegen de Ned. Spoor wegen. De Voorzitter licht toe, waarom In de'ïe Is geholpen, maar toegezegd wordt dat met de opmerkingen rekening zal worden ge- Vaststelling Verordening heffing besmettelijke ziektengelden. Ingevolge arti. 21 der besmettelijke ziekten- wet 1928 (St. 265) moet met inachtneming van de artt. 23—236 en 254 der Gemeentewet van de belanghebbenden, met uitzondering van de on- en minvermogenden een bijdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting worden gevorderd. Naar aanleiding van een brief van Ged. Staten stellen B. en W. voor thans te beslui ten tot vaststelling van bedoelde verordening. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier be lasting op de honden. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting 1937. met die der bedrijven. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Stam De Veer en Bijlsma; de heeren Stam en Bijlsma ne men de benoeming aan, de heer De Veer trekt zich terug. In diens plaats wordt dan benoemd de heer De Vries. De rondvraag. De heer Stam wijst erop dat nu eindelijk de verordening op de heffing van haven gelden is afgekomen ook liggelden worden geheven van schepen die buiten de haven liggen Dat is niet de bedoeling van den raad geweest. Ook worden schippers aangesla gen die met hun schepen niet in gemeente water liggen Medegedeeld wordt dat geen lig- en kade- geld wordt geheven van schepen die in polderwater liggen, doch wel indien de schepen in ander gemeentewater liggen. De consequentie brengt dit mee, want an ders ging men met de schepen buiten de haven liggen. De heer Klaver wijst op het gevaar, dat bij de haven geen enkele verlichting is aangebracht. De Voorzitter deelt mede, dat door den directeur der lichtbedrijven een raming van kosten is gemaakt, doch de kosten bleken zoo hoog te zijn, dat B. en W. onmogelijk met een voorstel kunnen komen. Wel zal een paal worden geplaatst, waar een rood licht aangebracht zal worden. De heer van Erp acht het niet juist dat een perceel grond bij de haven onderhands is verhuurd. Sur. weet niet of aan bedoeld perceel aan de hand' van de besprekingen van dezen avond een andere bestemming zal worden gegeven, hij hoopte het niet, maar onderhandsche verhuring acht spr. niet ge wenscht. Geantwooid wordt dat het perceel reeds door de Provincie was verhuurd en en W. de verhuring daarna hebben verlengd. Het was misschien beter geweest dat bij inschrijving te doen. De hoer van Erp wijst op de onbillijkheid dat arbeiders die getracht hebben in hun levensonderhoud te voorzien door met groenten enz. te gaan venten, nu men in de steunverleening geplaatst kunnen worden. Wanneer hun poging faalt zijn zij slechts aangewezen op eenige ondersteuning via de gemeente. Door den heer Mr. Df. BiMskool wordt die onbillijkheid beaamt, rnaar de rijksvoor schriften zijn zoo dat aTsVeon arbeider tot tweemaal toe getracht ^heeft-in zijh lèvens- onderhoud te voorzien;, eir dit mislukt, hij dan wel in de werkverschaffing kan wor den geplaatst, maar nietrin de steunverlee ning kan worden opgenomen voor en aleer hij weer 3 maanden in het vrije bedrijf werkzaam is geweest. Ook spr. vindt dit een onbillijke regeling, maar de rijksvoorschrif ten luiden nu eenmaal zóó. De heer van Erp oordeelt dat dit tegen iedere logica indruischt en men' geneigd zou zijn den arbeider aan te raden maar niet te probeeren in zijn levensonderhoud te voorzien, doch zich zonder meer bij de ar beidsbemiddeling te doen inschrijven. Mej. Kamp informeert of ook onze ge meente in de termen valt van de verschaf fing van dekens. De Voorzitter deelt mede, dat bedoeld mi nisterieel schrijven onmiddellijk is beant woord. Het betreft hier het verstrekken van geld, doch de Minister behoudt zich het recht voor in de plaats van geld dekens te verstrekken. Wij prefereeren geld, om dan hier in de plaats dekens te kunnen koopen. Op de vraag of tegen Kerstmis cokes aan de armen zal worden verstrekt, ontvangt Mej. Kamp een bevestigend antwoord. De heer Dekker informeert of nog aan dacht is geschonken aan de opmerking over het gevaar verbonden aan het uitrijden van de Nieuwe Laagzijde, richting Molenstraat. De Voorzitter deelt mede dat de architect een kostenbegrooting zal overleggen. Z.i. kan het trottoir zeer geschikt worden door getrokken. De heer Dekker vraagt of, nu de werk verschaffing is stopgezet, uitgezien wordt naar een werkobject. De Voorzitter beantwoordt deze vraag be vestigend, in comité zal spr. er mededeeling van doen. Hierna volgt sluiting. op M.F.C. I en Texel I ook trachten B.K.C.I aan hun zegekar te binden. Mochten allen en speciaal keeper Arnoldus zoo in vorm zijn als afgeloopen Zondag dan twijfelen wij er niet aan of deze zal met z'n beide backs Peetoom en Middelbeek goed ge steund door de altijd hardwerkende half- linie de Haas Slikker Weeland wel in staat zijn de B.K.C. voorhoede ongevaar lijk te maken terwijl de Schagen voorhoede zal trachten gaten te schieten in de B.K. C defensie De vele supporters staan dus ongetwijfeld n' spannende strijd te wachten terwijl Sparta's penningmeester zeker zal lachen. ter gelegenheid van de feesten bij het aanstaande Huwelijk van H. EL H. Prinses Juliana. MOET SCHAGEN ACHTERBLIJVEN? Donderdagavond vergaderde de commis sie voor versiering en verlichting van het comité tot het vieren van het aanstaande Vorstelijk Huwelijksfeest. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Schoorl Pzn., en tot secretaris de heer Van der Gracht. Na zeer ampele besprekingen bleek de commissie de meening te zijn toegedaan, dat het feestelijk aankleeden van onze ge meente moest getuigen van liefde voor het Vorstelijk Paar en daarom oovr het groot ste gedeelte uit de burgerij zelf moet voort komen. De commissie zal zich bepalen tot een floodlight verlichting van de Kerktoren of het Oude Slot. Daarnaast zal zij echter alles doen om te bevorderen dat de Schager inwoners zelf de handen aan de ploeg slaan. Zij hoopt te mogen rekenen op de eendrachtige wil van onze bevolking om Schagen niet te doen achterblijven in het brengen van hul de aan het Vorstelijk Paar. Naast het uitsteken der vlaggen, wekt zij daarom op door middel van buurtcom- missies de straatversiering ter hand te nemen. Zij hoopt dat de buren eens met elkaar zullen gaan. platen .en daarna, tot daden overgaan. Dè gemeente zal gedurende de feestdagen elèctrische stroom voor feestverlichting ge heel gratis aan de buurtcommissies ter be schikking stellen, terwijl de commissie even eens gratis het benoodigde sparre en den- negroen zal verstrekken. Zelfs gaat de commissie zoo ver dat zij aan buurtcommissies, welke niet over vol doende geld beschikken, lampioens zal ge ven. Naar de voorzitter terecht opmerkte dringt de tijd ten zeerste zoodat het zeker wen- schelijk is dat zich zonder eenig verwijl in elke straat eenige personen met elkaar ver staan om het initiatief te nemen. Mocht men nog inlichtingen noodig heb ben, dan is het commissielid, de heer W. Niestadt gaarne bereid die te verstrekken. Ook ligt het in het voornemen om par ticulieren en zakenlieden te animeeren de verlichting van hun gevels ter hand te nemen. Ook daarvoor wordt de electrische stroom gratis beschikbaar gesteld. Tenslotte kwam nog in bespreking de loop welke de feesten bij vriezend weer zouden kunnen nemen. In elk geval meende men, dat Schagen ter eere van het Vorstelijk Huwelijk in feestdos moest worden gestoken en men zou daaraan bij goed ijs uitbreiding willen geven, door in samenwerking met het be stuur der IJsclub, voor een' extra versiering en verlichting ter plaatse te zorgen. Met hét uitspreken van zijn vast vertrou wen op de medewerking der Schager in woners, die naar hij vernachtte van groot tot klein zouden willen medewerken om van de hun vreugde aan het Vorstelijk Huis te getuigen sloot de voorzitter de - vergade ring. HET RINGEN VAN BESCHERMDE VOGELS Door den Minister van Landbouw en Visscherij is aan den heer J. Struijf Az., al hier voor een jaar vergunning verleend op de gronden waarop hij daartoe gerech tigd is, beschermde vogels te vangen, ten einde deze van een ring te voorzien zulks onder nadrukelijke bepaling dat het ver voer der gevangen vogels verboden is. SPARTA NIEUWS Voor a.s. Zondag is wederom een compe titie thuiswedstrijd voor Sparta I vastge steld en wel tegen het sterke B.K.C. I uit Anna Paulowne. Na de geweldige prestatie van de Spartanen om Texel I wat nog na 6 wedstrijden nog omgeslagen was op eigen terrein met 3-0 te slaan zal ongetwijfeld alle aandacht zijn gevestigd op de verdere verrichtingen van de Schagers. In B.K.C I krijgen zij echter een geduchte tegenstan der waarvan niet gemakkelijk gewonnen wordt. Het nogal forsche spel der Polder- schen legt de Spartanen niet erg, hoewel deze ontmoetingen altijd zeer sportief en in de beste verstandhouding worden ge speeld. Wij zijn dus zeer benieuwd naar de strijd van Zondag want de Spartanen zul len ongetwijfeld hun uiterste best doen om hun gevestigde reputatie in stand te hou den en na overwinningen achtereenvolgens VERKOOPDAG CHR. VROUWEN VER EENIGING De Chr. Vrouwenvereeniging zal zooals in dit blad per advertentie is aangekondigd Woensdag een verkoopdag houden van hare gemaakte handwerken en andere artikelen De verschillende artikelen zullen worden verkocht of later geveild, terwijl diverse attracties aanwezig zijn. HET A.S. VORSTELIJK HUWELIJK Naar wij vernemen zullen eerstdaags van wege het comité tot het vieren van het vorstelijk huwelijksfeest, lijsten worden aan geboden. Twintig procent van de opbrengst zal worden afgezonderd als bijdrage aan het nationale geschenk. De rest zal worden besteed aan de feest viering ter plaatse. SCHAGER MARKT Donderdag was er op de Schager markt een goede aanvoer van vette koeien; de fyoogste noteering was f 250.Vgemaakt door den hèer H. van Hoorn te Wieringcrwaard Ook' de handel in kalfkoeien was goed, in tegenstelling met den handel in gelde koeien, die maar matig was. Graskalveren echter weer goed; met schets tot 75 Vaarzen vlugge dure handel. Fokkalveren 10-12 gld.; was niet veel vraag naar. In nuchtere kalveren een vlugge, dure handel. De jonge vette schapen gingen niet zoo wild; in oude slachtschapen een stugge dure handel; hoogste noteering f 28.- Overhouders eveneens stug, duur. Magere schapen geen noteering. Bokken en Geiten een goede handel. Paarden waren er vrij veel aangevoerd; een goede handel. Kalme handel in vette varkens, tot 20Ys cent. Biggen prijshoudend, handel matig. In schrammen weinig te doen. Op de kippenmarkt een vrij aardige han del. VOOR HET R.-K. HERSTELLINGSOORD. De gehouden speldjesdag, welke ten bate van het R.K. Herstellingsoord Mgr. Mutsaers is gehouden op Donderdag 26 dezer, heeft de somma van f 36.03 opgebracht. Den gevers hartelijk dank.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9