Als U iets koopt, Luxe doozen Post De nieuwe Pachtwet De vrouw, FIRMA HERM. DE RAAT en haar beteekenis en Cartes, De strijd om de „B etty Bonn" die Matuschka doodde Koopt dan iets goeds I Een keurige collectie Vrijdag 4 December 1936. Tweede blad SCHA GEN Voor den Bond van Landpachters en Hy- potheekboeren sprak gistermorgen in het Noordhollandsch Koffiehuis het Tweede Ka merlid, de heer H. van Houten te Gronin gen over het onderwerp: „De beteekenis van de nieuwe Pachtwet en van de devaluatie voor den landbouw." Als het provinciaal bestuurslid, de heer L. Glas te Hoogwoud, deze bijeenkomst opent, kan van een flinke belangstelling gespro ken worden, ongeveer 100 personen zijn aan wezig. De heer Van Houten het woord verkrijgen de, begint té zeggen, dat er voor de nieuwe Pachtwet veel belangstelling bestaat en om trent deze wet allerlei meeningen heerschen. De uitslag van de stemming in de Tweede Kamer wijst er op, dat ook de le K. de pacht wet wel zal aannemen. Toch zal er heftig verzet komen van verschillende organisaties als: notarisorg. .bankorg. en landbouworg. De pachter was voorheen zoowat rechte loos. De Pachtwet rust op 2 pijlers n.1.: lo. het continuatierecht en 2o. een redelijk bestaan. Deze twee factoren beheerschen de geheele pachtwet. Op zich zelf zijn de factoren waar deloos, maar gecombineerd is dat anders. Ze behooren onafscheidelijk bij elkaar. Het con tinuatierecht bcteekent, dat wanneer de pachter het land niet verwaarloost, en zich geen buitengewone omstandigheden voor doen, de boer 12 jaar op het land kan blij ven. Spr. zet uitvoerig uiteen, hoe nuttig deze zekerheid werkt en de positie van den pachter verbetert. De pachter wordt vrij man. Doordat op het oogenblik de boer geen ze kerheid heeft, is de toestand zoo, dat de boerderij meestal in het laatste jaar niet op topprestatie werkt. Er wordt dan roofbouw gepleegd, wat voor het bedrijf funest is. Artikelsgewijze behandeling. Spr. gaat dan artikelsgewijs de nieuwe pachtwet na en betoogt het huurstelsel van de mobile pacht voor te staan. Bij dit systeem dragen pachter en verpachter men het bedrijfsrisico. Art. 4 bepaalt iets geheel nieuws, n.1. dat alle boerderijen en alle land voor onbepaal- den tijd verhuurd worden. Er zijn menschen die vreezen, dat de jongeren er niet meer aan te pas zouden komen. Deze wet be schermt den jongen pachter juist tegen het noodlot. Art. 5 bepaalt uitzonderingen: soms mag voor bepaalden tijd gehuurd worden. Door voorbeelden te geven, doet spr. duidelijk worden, hoe dit art. wordt bedoeld. Art. 6 zegt, dat alle huurovereenkomsten schriftelijk moeten worden aangegaan. Dit contract moet worden ingestuurd naar de daarvoor aangewezen rechtspraak-instantie (rechter plus 2 deskundige bijzitters). Het contract ma® niet buitensporig zijn er moet bij goede bewerking een redelijk be staan bieden. Oorspronkelijk kon de pachtkamer 't contract wijzigen, maar 't amende- ment-Chr. v. d. Heuvel heeft deze mogelijkheid er uit gehaald en zoo kan de pachtkamer alleen ver nietigen. Bij elke tusschentijdsche wijziging er als de 12 jaren om zijn, moet men ook bij de pachtkamer aankloppen. Art. 15 zegt, dat een opp. van H.A. buiten de controle valt, tenzij het stukje -meer dan f50.huur doe.t Wanneer verborgen gebreken binnen maanden ontdekt worden, heeft men recht op schadevergoeding en vermindering van de pacht. Art. 22 regelt de vergoeding voor aange brachte veranderingen. Heel wat pachters hebben de kwaliteit van den grond verbe terd en de wet acht het billijk, dat de ver beteringen vergoed worden. Art. 24 behandelt de conjunctuur. Bij conjunctuurverschijnselen; kunnen pachter en verpachter zich tot de pachtkamer wen den, wier uitspraak bindend is. De bestemming van het gepachte mag niet eigenmachtig veranderd worden, tenzij de pachtkamer dat billijk vindt in 't raam wan het algemeen belang. Belangrijke reparaties moeten door den verpachter betaald worden. Art.. 30. In een besten tijd kan de verpach ter verhooging vragen. Art.. 34. Eens in de 10 jaar kan een ver pachter opzeggen, zonder dat de pachter er iets aan doen kan. Als in 1937 de overeenkomst is begonnen, loopt zij dus in de practijk tot 1949. Wanneer er een eigenaar is, die zelf op een boerderij wil of zijn kind er op wil hebben, dan moet de pachter vertrekken. Hij heeft dan echter recht op vergoeding. Een verpachter kan de huur in een bepaald jaar doen eindigen, als dit is vastgelegd in het contract. Als de pachter komt te overlijden, kan de verpachter .vragen de overeenkomst te ont binden. Overlijdt de verpachter, dan zal in bijzon dere omstandigheden ontbinding worden ge vraagd en het kan worden toegestaan. De pachtsom moet op tijd betaald wor den; gebeurt dit niet, dan kan de verpach ter vragen de overeenkomst te vernietigen, wat de rechter moet toestaan. De pachtsom blijft preferent. Van de uitspraak van de pachtkamers kan men in beroep komen bij het Gerechts hof te Arnhem. Voor de pachtkamer zal het moeilijk zijn de juiste pachtsom vast te stellen. Hierbij zullen de regeeringsvoorlichtingsdiensten een adviseerende rol spelen. Plaatselijk zullen huurnormen worden vastgesteld en komt men met een huur contract, dan wordt gevraagd in welke klas het land valt. Wanneer de pachtbureaux het bedrag vaststellen, is dit .voor beide partijen bin dend. Wanneer in werking? Wanneer gaat deze wet nu in werking? De le Kamer zal voor Mei de Pachtwet afhandelen, zoodat wij mogen veronderstel len dat zij 30 April 1937 in werking treedt. De contracten gesloten na 1 Januari 1936, kunnen al heel spoedig onder de nieuwe wet vallen. De contracten gesloten voor 1 Jan. 1936, vallen nog onder het oude recht, zoolang de overeenkomst duurt, maar hoogstens tot 1943. Binnen zeer korten tijd zal dus het over- groote deel van alle pachters onder de nieuwe wet vallen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt. Hierbij wordt opgemerkt, dat de kans, die deze wet voor de jongeren biedt, toch niet grooter wordt, in verband met de bevolkingsgroei. De heer v. Houten toont zich minder pes simistisch en zegt, dat men met de tijdsom standigheden rekening moet houden. Deze crisis zal toch niet altijd aanhouden. Bo vendien daalt de bevolkingsaanwas tegen woordig, ook in ons land en men weet niet, welke technische mogelijkheden zich nog zullen openen. De heer Vetbman (Waardpolder) oor deelt dat de wet in vele dingen heeft voor zien, maar betwijfelt of de pachters wel ge lukkiger zullen worden in de toekomst. Want de wet laat vele mazen voor de land bouwers open. De verpachters zullen b.v. op hun bedrijf zetboeren gaan plaatsen. De heer v. Houten zegt het plezierig te vinden, als iemand nog radicaler is dan hij zelf. Maar spr. noodigt den heer Vethman (die noch pachter noch verpachter is) uit, dan zoolang met hem op te trekken en als spr. stil blijft staan, verder alleen door te tip pelen. Spr. betoogt, dat er geen behoefte is aan een pachtwet, waar de verpachters van profiteeren, want die hebben al 100 jaar overvloedig vruchten geplukt. Nu zijn de pachters aan de beurt om profijt van de grond te trekken. Een goede verpachter kan het heel goed eens zijn met den Bond van Landp. en Hypotheek boeren. Nemen de heeren verpachters een proef met het zetboersysteem, dan zouden zij na 1 jaar voor wel een eeuw genezen zijn. (Da verend applaus) Spr. zegt, dat het door den heer Vethman gesprokene niet anders kan zijn als de uiting van iemand die niets van het leven op het platteland afweet, an ders kan hij daar niet toe komen. Spr. laat duidelijk uitkomen dat men niet behoeft te vreezen, dat er geen pachters meer zul len zijn. Het zetboerschap zal de goede werking van deze wet niet in den weg staan. Het is geen begeeringswaardige toe stand, dat alle menschen met geld zeggen schap hebben en de anderen ja kunnen knikken. Wij houden van onze vrijheid, maar alleen is deze vrijheid te handhaven, wanneer zij gebonden is door recht (ap plaus.) Het is inmiddels te laat geworden voor de 2e rede van den heer v. Houten, en daar om sluit de heer Glas de bijeenkomst onder dankzegging aan den spreker en met een opwekicing lid te worden van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren. HET NOODLOT VAN HONGARIJE'S EENIGE VROUWELIJKE DETECTIVE. De chef der crimineele politie van Boedapest spreekt ....ik ,wil mijn vader vervangen pleegmoeder van verwaarloosde kinderen hoe Claudia den roofmoordenaar Nagy ving sneeuw witte haren en een groote liefde op het spoor van den aanslagpleeger op trei nen. -i Matuschka! Klank welke in onze I herinnering terugroept de groote spoorweg rampen in Hongarije en Oostenrijk en de gruwelijke bedreiging voor de groote in ternationale lijnen in overig Europa. Thans is de bedrijver van deze misdaden ter dood veroordeeld. Het is daarom inte ressant iets te vernemen over de vrouw, die Matuschka ten val bracht. Zij was de eerste en de laatste vrouwe lijke detective van Hongarije, misschien was zij de eenige vrouw ter wereld, die dit beroep uitoefende. In ieder geval was Clau dia Majdan flinker en vindingrijker, voor al echter menschelijker dan die detectie- ves, die romanschrijvers altijd uitvinden... Met deze woorden begon de toespraak, die Dr. Lasky, chef der politieambtenaren, bij het graf van zijn beste en meest betrouw bare helpster hield. En terwijl de koude herfstwind de bladeren over de graven ver spreidde, sprak hij tot zijn onbekende toe hoorders over het noodlot van Claudia Maj dan. Detectivezeker een vreemd beroep voor een vrouw! De inspecteur van politie Majdan zal er wel nooit aan gedacht heb ben, dat zijn knappe dochter hem eens zou opvolgen. Als niet tijdens een oefening het paard van een Hongaarsch landbezit ter schuw was géworden, als Luitenant Madjan niet bij zijn poging het dier, in de teugels te houden, meegesleept was en doo- delijk gewond wasdannu dan zou de blonde Claudia waarschijnlijk een ge lukkige bruid en een tevreden moeder zijn geworden. Nu zag ze zich echter op zestien jarige leeftijd door het tragische ongeluk van haar vader beroofd. Claudia kon nu niet meer vlakke wegen van het burgerlijk geluk volgen. De oudere landgoedbezitter, die dank zij de opoffering van Luitenant Majdan van den dood gered was, nam de voogdijschap op zich van de jonge wees, Natuurlijk was het tegen zijn wil. dat Claudia toen ze achttien jaar was, in dienst wilde treden bij de politie. Men kan zich eenigszins de verrassing voorstellen van de keizerlijke en koninklijke politie, toen het 18-jarige Onze groote collectie WINTERPANTOF- FELS maakt het U makkelijk, iets nuttigs te geven. De leuke, vlotte modelletjes maken het tot een gewaardeerd cadeau. Elegant van model, laag in prijs. Voor practische geschenken de grootste sor teering bij LANGESTRAAT 80. - TELEFOON 3383. ALKMAAR. meisje haar sollicitatiebrief instuurde en als reden voor haar ongewone aanvraag opgaf:"omdat ik mijn vader moet ver vangen!" Een commissaris beloofde den voogd het meisje van gedachten te doen veranderen. Maar toen Claudia in haar mooiste jurk op het politiebureau kwam en zich langs alle ondergeschikte beambten doorgewors teld had tot aan den chef, had ze al het eerste bewijs van haar flinkheid geleverd. De hooge heeren bleven van meening, dat een dergelijk beroep voor een vrouw niet hoorde, maar ze bezweken tenslotte voor de smeekbeden van dit „drommelsche mensch" Zoo kwam het, dat in 1892, toen de vrou wenbeweging nog in het begin van haar ontwikkeling stond, een jong meisje in Boe dapest, van goede familie tot de eenige vrouwelijke detective van Hongarije werd benoemd. Voorloopig droeg de politie haar alleen de kinderafdeeling op. Claudia Majdan werkte aan het jeugd- gereebtshof. Ze doorkruiste de armoedige wijken van Boedapest op zoek naar ver waarloosde kinderen, ze stichtte een „Liga tot verdediging der jeugd", die tot doel had jonge menschen uit het misdadigersmillieu der ouders weg te halen. Het eerste Rijks- jeugd tehuis ontstond onder de directie van de dappere Claudia. Het was geen ge vangenis, maar een school. Voor het eerst mochten de inzittenden van een tuchthuis Kerstmis vieren om een werkelijke kerst boom. Door een toeval kreeg Claudia Madjan haar eerste taak op crimineel gebied te ver richten. Het heele detectivencorps van Boe dapest deed in 1903 vergeefsche moeite de roofmoordenaar Nagy te ontdekken, die na de rechtszittingen aan zijn oppassers was ontsnapt.. Een van de kinderen, die Claudia regelmatig verzorgde, vertelde haar, dat zijn ouders sinds eenige dagen een griezelige gast herbergden, waar hij bang voor was. Zij luisterde verbaasd en liet zich een be schrijving geven van zijn persoon en kwam tot de conclusie, dat dit alleen maar de gezochte moordenaar kon zijn. Zoo bracht ze de politie op het spoor van den ontsnap te!... Na deze eerste proef werd Claudia nu vaker voor dergelijke gevallen uitgekozen! Altijd waren het weer haar kleine bescher- melingetjes, die haar belangrijke inlichtin gen gaven, maar ook zonder deze hulp kon de detective alle raadsels oplossen. Zoo speelde ze het klaar het vertrouwen te win nen van den bankroover Ortisz, die de mooie vrouw hevig het hof maakte en haar lang zamerhand al zijn geheimen vertelde. Het was Claudia, die den anarchist Kalman, die een aanslag op Keizerin Elisabeth had ge pleegd, aan de politie overleverde, en aan haar schranderheid heeft men het te danken, dat het complot tegen Keizer Frans Jozef nog juist op tijd aan het licht kwam. Toen kreeg Claudia als waardeering van het Habsburgsche Huis de kroonorde. Ze heeft hem nooit gedragen, omdat, deze haar zou kunnen verraden. Het groote geheim van haar succes was juist, dat geen misda diger in de zachte, bekoorlijke vrouw iemand van de crimineele politie vermoedde. Toen Claudia Madjan 32 jaar was vroeg ze voor het eerst een langere vacantie. Toen ze terugkeerde was haar haar sneeuwwit. Wat had de vrouw, van wie niemand iets wist over haar privé leven, ondertusschen beleefd? Men kwam het te weten naar aan leiding van een rechtszitting tegen een beruchte huwelijksbedrieger. De detective, die den eleganten bedrieger zelf aan de politie had uitgeleverd, verzocht haar ver klaring te mogen verzwijgen. En de rechter gaf aan haar verlangen toe, hij voelde wel, dat zich achter haar zwijgen de grootste teleurstelling van haar leven verborg. Van dat oogenblik af zag men de witharige vrouw weer onvermoeid bij den arbeid. Ze werd heen en weer getrokken tusschen haar kindertehuis en de groote taak misdadigers op te sporen. Toen Claudia bijna 60 jaar was beleefde zij haar grootste triomf: Zij vond na het verschrikkelijke treinongeluk bij Bia Torbagy het eerst het spoor van den dader Matuschka. Nog eenige weken ge leden werd de detective ingedeeld bij de ambtenaren, die Eduard VIII gedurende zijn oponthoud te Boedapest moesten bescher men. De dood van deze zeldzame vrouw, die met 62 jaar nog werk deed, dat voor man nen vaak te opwindend is, was het gevolg van een longontsteking, die zij had opgeloo- pen bij een dienstgang des avonds. vindt U voor Sint Nicolaas in LAAN SCHAGEN Feuilleton door Frledrich Lindem a n 13) Maar dit alles bewees niets omtrent de rol ds de „Frisco" bemanning gespeeld had bij dt verdwijning der bemaning van de „Betty Bon". Dit alles gaf ook nog geen oplossing vat het eigenlijke geheim, waarom werd de „Bé.y Bonn" verlaten? Men behoefde toch nietiirect aan een misdaad te denken. Men kon vengoed muiterij aannemen. Alles aan boorivas in orde, alleen de stuurmanshut was in Worde, en in deze hut hadden zij het mes bonden. Was het niet mogelijk dat de stuuriri, of wie dan ook een aanval van waarzigekregen had en de lui met sabel- geweld.erboord gedreven had? Zulke geval len wa< bekend. De houwen in de reeling; dat alle^f een bepaalde reden tot veronder stelling. In iedtgyg,^ het entermes, de bloedvlekken het eersteeken, die over het geheim zelf wat medildent Op dit renbiik ging de deur open. De bode kwaden en bracht een brief. Rijksadvj. pers0onlijk. Een bode wacht op antwooi Trevor scheurde het omslag open, las, werd rood van woede en sloeg met den vuist op tafel: Vervloekte hond! Toen, zelf geschrokken over dezen uitval, wendde hg zich tot den bode en zei: Die bode moet even wachten. De beambten ging naar buiten. Nauwelgks had deze de deur achter zich gesloten of Trevor reikte mg den brief. Alstublieft, de Amerikaansche Consul, Mr. Spring verzoekt mij het schip door een deskundige te laten onderzoeken. Nu kwam Hayes overeind. Dit raakte zjjn eer. Hij moest zgn hart luchten. Vervloekte hond! Dit kon Trevor zoo maar niet laten pas- seeren. Kapitein, uw uitroep over den vertegen woordiger van ons bevriend land, was onge past. Ik meende zelf met deze uitdrukking den kapitein der „Frisco", op wiens verzoek deze nieuwe onderzoeking waarschijnlijk plaats vindt, maar ik neem deze uitdrukking dan ook ,als zijnde gedaan in een moment van op winding, terug. Uw constateeringen worden door dit tweede onderzoek in geen enkel op zicht beleedigd. Integendeel: we mogen slechts hopen dat onze ondervindingen ook van den anderen kant zulen bevestigd worden. Goeden avond, Kapitein. Hayes was getroffen door dit korte afscheid en door den officieelen toon van den Rijks advocaat. Hij stond er bij als een betrapte school jongen, maakte een linksche buiging en schoof de deur uit. Zijn uniform hing in treurige plooien om zijn lichaam. Deze afgang had hij zich be slist anders voorgesteld. Doch nauweljjks had hg de deur achter zich dichtgetrokken, of Trevor sloeg nogmaals met volle overtuiging op de schrijftafel. Vervloekt land. En zei na een oogenblik met nadrukt Deze keer bedoel ik inderdaad den Consul. Na nog eenige oogenblikken: Wat nu? Het was de eerste maal dat hfj, gedurende dezen midag, regelrecht mij een vraag stelde. Ik moest eerst een oogenblik over mgn ant woord nadenken.*Toen zei ik: Zelfs waneer gg een juridische reden had, die nieuwe onderzoek te verhinderen, dan nog zou ik dit niet geschikt achten. Trevor knikte. Wij begrepen elkaar. Wanneer tegenover een dergelijke weigering, de Consul hardnekkig bleef, kon hier uit een juridische aangelegenheid een politieke zaak voortkomen. Trevor had het nu In de hand twee Ministers van Buitenlandsche Zaken er in te betrekken of niet. Ik weet zeker, dat ht denkbeeld hem een oogenblik aanlokkelijk voorkwam, deze konse- kwensie in zijn geheel te aanvaarden; tele grammen tusschen Londen en Washinton; zit tingen van beide ministers van buitenlandsche zaken; zittingen van de ministeries van Justitie misschien zelfs van regeeringsafgevaardigden der twee wereldrijken, en steeds daarbg den naam van den Rijksadvocaat in Gibraltar. Ik zag 't aan den glimlach die om de mond hoeken van Trevor te voorschijn trad. Maar de afloop was onzeker en een onzeker resul taat durfde Trevor niet riskeeren. Zelfs indien het hem niet zgn functie gekost zou hebben immers formeel kon hij in zijn recht zgn dan nog zou het leven te Gibraltar hem een hel geworden zgn. Op eiken hoek van de straten stond men er als 't ware op te wachten dezen „Londenaar" te kunnen wegcijferen, dezen overgeplaatste, dezen gewichtdoener. Trevor knikte in gedachten verzonken. Een bittere trek kwam om zijn mond. Ik begreep hem maar al te goed; een wereldzaak, laten we het gerust zoo noemen; een groot avontuur te moeten laten loopen, alleen omdat men moest leven gedwongen was te leven. Dit is niet zoo eenvoudig voor een man „Va banque" spelen? Alleenstaand tot het bittere eind doorvechten? Daartoe ontbrak heni weer de moed. Hij. was slechts een avonturier der fan tasie. Op dit oogenblik verachtte hg zichzelf. Dan schoof hij alels met een enkele hand beweging van zich af. De bloedvlekken blijven. Die zgn niet weg te wasschen. Hij serheef een zeer beminnelgken brief aan den Consul van Amerika, Mr. Spring. 's Morgens had ik reeds met mijn waard waard is misschien een beetje te weinig respectvol uitgedrukt voor dezen gesoigneer- den gladgeschoren in rokgekleeden heer, beter zou klinken Hotél-directeur of iets dergelijks, dus, ik had een Jimmie Bolston over Trevor willen spreken. Maar Jimmie weerde lachend af. Iedereen glimlachte te Gibraltar als het over Trevor ging, en dit lachen beteekende altijd: Laten we er ons toch niet verder druk over maken, die zal zich een of anderen dag den schedel wel verpletteren. Trevor had die .onaangename gewoonte, dingen op te halen, die beter begraven hadden kunnen blijven. Hij ging op alle dingen te diep in. Hij maakte te veel drukte. Waarom? dat doet maar onaangenaam aan. Binen drie dagen is het Kerstmis. Moet hij nu juist nog vandaag dien Hayes, deze onderzoekingscommissie, zooals hg het noemt, aan boord brengen? Die man maakt zich ge woon belachelgk met zijn gedoe over deze ellendige zaak van niks. Dat had Jimmie Bolston 's morgens gezegd. En Jimmie beteekende in zoo'n geval heel Gibraltar. Tegen den avond toen ik van het Gerechts gebouw terugkwam, ging ik nog een oogen blik zitten voor het groote raam van de Hotelhall. Daar zat ik altijd, waneer ik iets te schrijven had. Ik kan de zgn. lees- en schrijf kamers in de hotels niet uitstaan, waarin men met de ellebogen tegen elkaar aangeperst wordt met orders uitschrijvende handelsreizi gers en ansichtkaartenschrijvende oude dames Men wist 't in Bristol en hield er rekening mee. Nauwelgks was ik dan ook in een rieten stoel gaan zitten of de boy stootte mij al aan met schrijfpapier. De leiding in het hotel was goed. Maar dezen avond kwam Jimmie persoon lijk op mij af. Ik was verwonderd toen hg schrijfpapier en inktkoker voor mij op het marmerblad neerzette, zorgzaam als een moeder, die de eerste schrijfpoging waar haar jongsten zoon aanmoedigt. Met zachte stem mompelde hij: Interessant geval, niet? Buitengewoon verwonderd over deze nieuwe wending keek ik hem vragend van terzijde aan. Maar reeds ging hij verder. Ach, weet ge het nog niet; van het entermes? Ze hebben toch een entermes ge vonden met bloedvlekken, het moordinstru- pient... (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 5