Het koude viooltje. Raadsels Beste Iongens en Meisjes Die raadsels van de vorige week zijn te moeilijk geweest. Ik weet niet hoeveel er van jullie met hoofdpijn naar bed zijn gegaan of hoeveel van jullie vader's en moeders' oren suf hebben gezeurd, met: „Ach help me toch eens", maar het resultaat van dat alles is niet meer geweest dan een handje vol oplos singen. Vandaag zal ik het jullie gemakke lijker maken. Maar wat praat ik, vandaag, jullie hebben immers geen tijd om naar het Kinderhoekje te kijken, laat staan aan de raadsels te beginnen, want vandaag is een van de grootste feestdagen van het jaar, de dag waarnaar je weken lang hebt uitgezien, met spanning en met verwachtingen, de dag van Sint Nicolaas. Hè, wat zou ik graag even bjj jullie allemaal binnen willen wippen of alleen maar om 't hoekje kijken, om te zien, welke fijne dingen jullie hebt gekregen, of dat misschien de gard in huis is gekomen. Het komt me eigenlijk goed uit dat er niet veel briefjes te beantwoorden zijn, want je begrijpt, voor mij was het ook St. Nicolaas- week, en ik had eigenlijk een nog groter feest, dat wel wat van mijn tijd geroofd heeft, maar wie geeft er zijn tijd niet graag voor blije dingen? De taart, ja, 't is ook de eerste Zaterdag van de maand, is gewonnen door: TRIEN FIJNHEER, Lutjewinkel. En nu de briefjes van de vorige week. Hillechien Kamst, Westerland (W.). M'n vriendenschaar is nog steeds groeiende, Hillechien, en ik ben eigenlijk blij dat ik jullie niet iedere week op de thee krijg, want dat kostte me minstens 5 pond suiker. Zo in de krant kan ik heel wat vriendinnetjes en vriendjes hebben en dus kan jjj er ook nog best bij. Truus Boer, N. Niedorp. Ik herinner me je naam niet Truus, misschien is je briefje dus zoek geraakt of loopt de post er nog mee in z'n zak. Dat is geen vriendelijke veronder- Stelling, hè, maar ja, tante Pos maakt ook wel eens fouten. Dus, wie weet..* Frits Vermaning. Je moet op geen we gen rijden die nog niet voor het verkeer .opengesteld zijn, Frits, want met die regen dagen worden ze in modderbaden herschapen en je komt er dus als „Zwarte Piet" vandaan. Dirk Kort, Lutjewinkel. Ik geloof graag, dat er op jullie dorp niet veel gebeurt, Dirk, maar toch zeker meer dan die mededeling van jou, dat het Zondagmiddag is en dat je je verveelt. Kom, "je moet me eens vertellen wat je gespeeld hebt en welke ondeugende dingen je hebt uitgehaald. Of haal jij die niet uit? Marie v. Rozelaar, N. Niedorp. Die keu veltjes-iavond heeft jou je nachtrust geroofd, Marie, om half negen pas naar bed, maar hij heeft mij een gezellig briefje van jou bezorgd. Jan Slikker, Winkel. Nee, dat zusje van anderhalf kan je nog niet helpen aan de raad sels, Jan, hoogstens kan ze je in de war hel pen, maar je hebt nog een vader en een moe der en die sturen je ook vast niet weg als je eens niet uit de puzzle kunt komen. Maar... probeer het zelf, dat is nog beter. Tjeerd v. d. Bij, Kolhorn. .Jij bent dus in Schagen op school, Tjeerd. Misschien heb ik dan het puntje van je neus wel eens gezien, tenminste als je dat wel eens langs ons bureau hebt laten wandelen. Piet Wolfswinkel, H. Hugowaard. Of het slecht weer was van de week, Piet, nu, ik dacht op een nacht dat ik de hagelstenen in m'n bed zou krijgen, ze tikten als kiezelste nen tegen het raam van de slaapkamer, maar gelukkig, het bood weerstand. Janna Geerligs, Oudesluis. Me wat meer vertellen, Janna, dat briefje was te mager, hoor. Oor de Beurs, N. Niedorp. Deze week vol verrassingen brengt jou ook weer een briefje, Cor, en ik hoop dat je er even blij mee bent als de vorige keer, toen je een paar blije ogen hebt gezet, waarvan ik de glans nog uit je briefje las. Tini Amels, Winkel. Wat zal je vandaag in spanning hebben gezeten, Tini, of brengt de Sint soms morgen je cadeautjes? Je vertelt me volgende week maar eens gauw wat je gekregen hebt. Wennie Nobel, Lutjewinkel. Ik hoop niet dat de raadsels van de vorige week je een nachtmerrie bezoz'gd hebben, Wennie, omdat je er in bed nog over zat te piekeren. Maar die van deze week bezorgen je overdag zelfs geen last, want die zijn nu weer eens extra gemakkelijk. Arie en Elmert Marees, Schagen. Wat had ik je graag die taart gegund, Arie, vooral nu je jarig bent en je de raadsels goed hebt. Maar ja, het lot besliste anders. Dirk Speets, Andijk. Jij hebt zeker „een raadselbol", Dirk, dat je de eerste de beste keer de moeilijkste raadsels die we tot nog toe gehad hebben, meteen goed oplost. Dat belooft was voor je boekenkast en voor je maag (de taart). Dirk Visser, Schagen. Je hebt een klein beetje gelijk, Dirk, de raadsels zijn inderdaad wat moeilijker geworden de laatste weken en ik zoek naar raadsels die niet te gemakkelijk zijn, maar ook niet te moeilijk. Het mag je natuurlijk wel een beetje inspanning kosten, Oplossing knipplaat. door MARJOLEINTJE MAUD. eerst in terecht, omdat ze dan nog zoveel lawaai maken. Het is een soort van hokje van heel dik glas, waar geen enkel geluid door-, heen komt. In ieder hokje zitten meestal vier kinderen met een hulp-Zwarte Piet. Deze hulp- Zwarte Piet is in de loop der jaren al doof geworden van al dat geschreeuw, maar dat neemt niet weg dat hij bijna met zijn vingers in zijn oren zit. Zijn de kinderen eindelijk stil, dan gaan ze met hele rijtjes naar de machinale wieg. Dat is een hele rij van bedjes naast* elkaar, die, door een stoomketel in beweging worden ge bracht. Binnenkort zal de stoomketel vermoe delijk wel vervangen worden door een electri- sche installatie. Heel vroeg in de ochtend komt Sint Nico laas door de tuin om eens rond te kijken of er geen kinderen bij zijn die alweer zoet ge noeg zijn om naar hun vader en moeder terug gestuurd te worden. Inmiddels worden de kinderen door Zwarte Pieten in tobbes gestopt en flink afgeboend. Wie daarbij niet schreeuwt mag dan later plaats nemen aan de beroemde limonadekuip, die je eveneens op een der plaat jes ziet afgebeeld. Dat zijn dan meestal de zoetste kinderen die weer heel spoedig naar huis zullen mogen. Naar de tekenaar ons mededeelde moet het helemaal geen pretje zijn om naar Spanje te worden meegenomen en de kinderen doen dan ook verstandig met zoveel mogelijk uit de handen van Zwarte Piet weg te blijven. Oplossing raadsels vorige week: I. Geen, idee, soms, soes, étui, norm, doet, orde. Gissen doet missen. Veredelen, overschot, beverbont, tooverkol, papavers, kleurverf, boomkever. Goede oplossingen ontvangen van: Rie T., Winkel; Arie en Elmert M., Schagen; Jan N., Lutjewinkel; Wennie N., Lutjewinkel; D. W. V., Schagen; Trien F., Lutjewinkel; Jan R., Schagen; Dirk S., Andijk (West); Annie A., Winkel; Tini A., Winkel. Nieuwe Raadsels Mijn le is een sierlijk gewas, mijn 2e een aardig voorwerp en mijn geheel vind je in ieder huis. n. Maak van de volgende letters een woord, dat jullie graag in werkelijkheid hebt. trootmaar. Nu, zijn die niet gemakkelijk? Hij loopt als een haas, Maar het hondje loopt mee. Het lijkt wel een wedstrijd Tussen die twee. Maar gaat nu de jongen De schooldeur in, Terug moet het hondje Al heeft het geen zin. Het was heel erg koud. Op alle ramen stonden mooie ijsbloemen en op de weg knarste het ijs onder de voet. In de tuin was alles met een dikke laag bladeren bedekt, warm en behagelijk be halve een klein viooltje. Het viooltje groeide in de hoek van de tuin waar 's zomers de rozen bloeiden. O, wat had ze het koud! De wind blies tegen haar paarse jurkje aan eu ze huiverde tot in haar voetjes. December is ook niet de goede tijd voor een viooltje zon der warm wintermanteltje en ook geen wol len mutsje. Haar hele familie was overge plant in bakken, die binnen waren gezet, maar de dame, die in het grote huis woonde, waarbij de tuin hoorde, had het kleine, blauwe viooltje niet gezien. Ze was zo heel klein. Zo stond ze nu heel alleen in de tuin en sloeg haar handjes heen en weer om een beetje warm te worden. Maar dat hielp haar niet met de Noordenwind en in haar dunne jurkje, jurkje. Een gele rups, lekker warm ingepakt, in zijn dikke winterjas, kwam kruipende voorbij. Hij had al zijn overschoenen aangetrokken en zijn zwarte wollen muts opgezet die zijn vrouw voor hem had gebreid en zijn dikke wollen das had hij om, die zijn nichtje Marie voor hem had gebreid. Hij moest toch nog flink doorkruipen, want foei, wat was het koud! Plotseling stond hij voor het viooltje. „Wat doe jij hier zonder jasje?" vroeg de rups heel verwonderd. „Ik ben zou koud" was alles wat het viooltje kon zeggen." „Geen wonder," zei de vriendelijke rups. „Zo'n mooi klein viooltje in een prachtige blauwpaarse jurk. Waar is je moeder?" „Ze is uitgegraven en binnen gezet," fluis terde het viooltje." toe gaan en haar hierheen brengen." Ze holden nu naar het kleine viooltje die zacht neuriede, warm weggedoken in meneer Rups' jas. „Kom kleintje," zei mevrouw Rups. Ze na men haar bij de hand en groeven haar voetjes uit de bevroren grond, waarna zij vlug naar kleine nette woning van de familie Rups gin gen. Drie kleine rupsjes zaten op hen te wach ten en ze kromden zich van pleizier toen ze de mooie, kleine blauwpaarse viool zagen. Het viooltje zat spoedig bij het vuur en hield de drie rupsjes in haar armen. Ze waren zo zacht en lief en gingen liedjeb voor hen zingen, net zo lang tot ze alle drie rustig lagen te slapen. De rups was erg vriendelijk. Hij deed vlug zijn winterjas uit en sloeg die om de schou ders van het viooltje heen. „O, dank je, dank je wel," zei ze en trok zich terug in haar heerlijke warme pas. Daar na trok de rups een paar handschoenen en een paar overschoenen uit en legde die met een buiging voor haar neer. „Dank je wel," riep het viooltje doch de rups was reeds verdwenen en al bijna weer thuis. Mevrouw rups was erg verwonderd toen ze haar man binnen zag komen zonder zijn war me jas, doch toen hij haar de hele geschiede nis vertelde klopte zij hem op de schouder en zei: „Beste man, we moeten vlug naar haar Hü wist het. Op een school ondervroeg men de leerlin gen over hygiëne. Aan den eersten jongen werd gevraagd: „Wat moet je doen om je tanden wit en gezond te houden?" „Borstelen," was het antwoord. „Wanneer moet men ze poetsen?" ,,'s-Morgens, 's-middags en 's-avonds." „Waarmee poetst men tanden?" „Een tandenborstel." „Zeer goed! maar heb je een tandenborstel?'* „Neen, mijnheer." „En je moeder ook niet?" „Ook niet, mijnheer." „Maar hoe weet je dan iets van het gebruik van tandenborstels?" „We verkopen ze thuis, mijnheer." Zoals je allemaal weet, zijn er elk jaar een heleboel ondeugende kinderen, die door Zwar te Piet in de zak worden gestopt. Misschien heb je je wel eens afgevraagd wat er eigenlijk wel met die stoute kinderen gebeurt. Jadat hangt er grotendeels van af wat die kinderen op hun kerfstok hebben. Het grootste gedeelte bestaat uit kinderen die niet zo heel erg stout zijn geweest en die aan stonds beterschap beloven. Die worden in de meeste gevallen al na een paar uurtjes weer losgelaten. Maar de heel erge stouterds moeten mee naar Spanje tot ze blijk hebben gegeven dat ze voortaan beter zullen oppassen. Er zijn natuurlijk een hele hoop mensen die graag eens een foto zouden willen zien van de kinderbewaarplaatsen achter in de tuin van het Sinterklaas-paleis, maar dat gaat niet. Sint Nicolaas heeft het fotograferen streng dat is goede hersengymnastiek. Annie Amels, Winkel. Nu, ik ben be nieuwd, Annie, wat het vandaag voor je wor den zal en je belooft me het volgende week te zullen vertellen. Ik zal volgende week eens gauw naar je briefje kijken. Tini Amels. Jouw hartje klopt zeker ook met honderd slagen in de minuut, Tini? Of heb je niets te vrezen? Heb je thuis en op school zó je best gedaan dat de Sint niet anders dan tevreden over je kan zijn? Nu, jongens en meisjes, ik hoor de Sint al in de gang. Wat zal hij brengen... ik beef... Kindervriend St. Nicolaas ontmoette op straat eens drie jongens. „Zwarte Piet", zei hij, „breng jij die jongens eens 17 oliebollen." „Komt in orde, Sint Nicolaas", zei Piet, „maar hoe moet ik die onder die drie jongens verdelen?" „Geef de jongste de helft", zei Sint Nicolaas, „de tweede krijgt een derde gedeelte en de oudste een negende deel. En als je daarmee klaar bent", besloot de goedgeefse man, „dan mag jij ook een oliebol hebben." verboden en er komt niemand met een foto toestel binnen. Thans is het echter onze tekenaar gelukt in deze kinderbewaarplaatsen door te dringen en enkele schetsen te maken van de dingen die zich daar afspelen. Zo zien jullie op een van de plaatjes een zogenaamde geluiddemper voor de schreeu wers. Daar komen de meeste kinderen het Piet erbü, zoodat er nu achttien oliebollen waren. En nu kreeg ieder zijn deel, 9 6 2 17 oliebollen. Nu gaf Wim de oliebol van Zwarte Piet weer aan hem terug, Alles klopte als een bus! Zwarte Piet, die niet verder nadacht, vond Wim een vreselijk geleerde jongen en pro beerde niet zijn geheim te doorgronden. Maar voor dengeen, die goed kunnen rekenen, zoals dat bij Wim het geval was, was 't zoo ondoor grondelijk niet. Zwarte Piet holde weg en haalde de olie bollen. Maar toen hij ze bij de jongens bracht, wist h|j geen raad. Hoe konden die 17 oliebol len nu verdeeld worden, zoals Sint Nicolaas dat verlangde. Maar Wim, de oudste van de drie jongens wist al raad. Hij nam den oliebol van Zwarte

Schager Courant | 1936 | | pagina 14