Economische Kroniek OMGEVING-NIEUWS De strijd om de „Betty Bonn" Een zieke samenleving en dwaze heelmeesters Wanneer men zou moeten zeggen, door wat voor vooruitgang de achter ons liggende eeuw zich heeft gekenmerkt, dan behoeft men over het antwoord niet lang na te den ken. Het kan luiden: door technische voor uitgang. Waarheen men zijn blik laat gaan, overal is het het berekenend verstand, dat heeft getriomfeerd. Intusschen houdt dit verstand er een zeer bijzondere werkwijze op na. Alles vergelijkt het, waarna het rubriceert, classificeert, ca talogiseert en wat dies meer zij. Het zijn de onderdeelen, waaraan het vóór alles zijn aandacht schijnt te geven. En heel dikwijls wordt vergeten, dat er ook nog zoo iets is als het geheel, als de groote éénheid, waartoe alles behoort. Men ziet het bosch niet door de boomen, is de kernachtige wijze, waarop een vaderlandsch spreekwoord het zegt. Nu kan men de werkzaamheid van den geleerde, die het economisch leven bestu deert en die zijn kennis ten slotte wil aan wenden om bestaande toestanden te verbete ren in menig opzicht vergelijken met den arbeid van een arts. De laatste houdt zich bezig met zieke menschen. En zoo men onze samenleving ook als een zieke gaat beschouwen een veronderstelling, die in zooverre niet onge rijmd is, dat onze maatschappij stellig niet als door-en-door gezond mag worden aan gemerkt dan is er inderdaad veel overeen komst tusschen de opgaven van den heel meester voor menschen en van dien voor de samenleving. Echter hun werkwijzen loopen op een frap pante wijze uiteen. Wanneer een dokter een patiënt behan delt. dan gaat het hem voor alles, ja geheel alleen, om de persoon van den zieke, om den zieke als éénheid. Wanneer hij bij iemand wordt geroepen, die, laten we zeg gen, een gescheurde nier heeft, dan zal hij er zich wel aan zetten de wonde te doen genezen, maar dit moet zoo geschieden, dat de patiënt blijft leven. Als éénheid dus in tact blijft. Een chirurg kan langs operatie ven weg ingrijpen, hij zal in het lichaam iets aanéénnaaien of op andere wijze verbinden. Nummer één is echter, dat de patiënt de grootst mogelijke zekerheid heeft het te zullen overleven. Een arm of een been kan worden geamputeerd, het geschiedt alleen omdat het noodig is voor den patiënt. Het onderdeel moet, zoo noodig, altijd wijken voor de eenheid. Merkwaardig is, dat tal van economen uit onze dagen althans menschen, die daar voor willen doorgaan, ten aanzien van de gemeenschap er heel andere zienswijzen op na hóuden. Wat voor onderdeelen heeft eigenlijk de gemeenschap? Het zyn er tallooze en ze zijn van allerlei soort. Om te beginnen rijn het de menschen, maar het zijn ook de vereenigingen, de maatschappijen, de gemeenten, de staten. Die laatsten zijn alle groepen van individuen, groepen die op een bonte en een bijna chao tische wijze dooréénloopen. Men denke bijv. niet, dat een staat een afgerond, economisch geheel is. Het is en blijft slechts een deel van de samenleving. Door allerlei banden is het met de andere deelen verbonden. Tal looze zakenrelaties houden de staten bijeen, er zijn internationale afspraken en gebrui ken, de bewoners van het één land bereizen het andere. Nu kan een land zich weliswaar geheel vrij maken van al het andere, maar een mensch kan het ook doen zonder één of twee armen, zij het dan ook, dat het dan hoogst gebrekkig zal" gaan. De staat, die vrijwillig besluit tot autarkie, die relaties met de andere deelen der samenleving verbreekt, amputeert zichzelf daarmee zonder noodzaak een of meerdere ledematen waarvoor in het beste geval kunst armen of kunstbeenen worden terug verkregen. Zoo'n handeling is voor een normaal denkend mensch dwaas. Maar men moet nu eenmaal abnormaal denken om niet in te zien, dat de groote éénheid der samenleving niet ophoudt aan de grenzen van een land. Een menschelijk lichaam eindigt ook niet bij de knie of bij de elleboog, al kan men zonder de deelen, die dan nog volgen, zeer goed leven. Een arts weet dit alles. De economen van onze dagen echter schijnen de waarheid van een en ander niet te beseffen. Neemt men dit in aanmerking, dan is het duidelijk, waarom redeneeren over deze kwesties blijkbaar zoo weinig geeft. Met menschen, die den naam van dwaas ver dienen, kan men niet praten. De vorige week hadden we gelegenheid er op te wijzen, hoe de ordening in onze sa menleving merkwaardigerwijze gepaard gaat met een voortdurend dalen van de welvaart. Na het bovenstaande moet de noodzake lijkheid van dit verschijnsel duidelijk in het oog springen Ordenen wil in werkelijkheid niets anders zeggen, dan een zoo nuttig mo gelijk aanwenden van de hulpmiddelen, waarover men beschikt. Iemand met één arm of één been nu, moet dat kan niet anders de ledematen, die hij heeft be houden zoo doelmatig mogelijk gebruiken, wil hij een dragelijk resultaat bereiken. Doch het is zeer onwaarschijnlijk, dat hij ooit hetzelfde tot stand zal kunnen bren gen, als hem vroeger mogelijk was. Zoo komen we tot de conclusie, dat de nooden van onze tijden, behalve aan leugen en gebrek aan goede trouw, zooals wc de vorige week zagen, zijn toe te schrijven aan een dosis menschelijke kortzichtigheid, die grenst aan waanzin. We willen de zaak niet erger voorstellen dan ze in werkelijkheid is. Men kan er zeker van zijn, dat in een land als Duitsch land de leiders reeds lang en breed tot de conclusie zijn gekomen, dat ze op het ver keerde plaats hebben gewed. Iemand als 'Ir. Schacht heeft dit vermoedelijk van den beginne af aan wel geweten;en gezegd Maar de bewindvoerders, die door het nieu we regime naar boven werden gebracht, wa ren nieuwelingen. Ze wisten het beter. Met het gevolg, dat Hitlcr voor ruim een jaar al weer, zelf bij de een of andere gelegen heid toegaf, dat de autarchie een groote fout was geweest. Men had er nooit toe moeten besluiten. Waarom men ze dan toch handhaaft? We zeidon immers reeds, dat men het afsnijden van een deel van de gemeenschap waartoe men behoort, kon vergelijken met het, amputeeren van een lichaamsdeel. Wel nu, wanneer dat eenmaal is geschied, ver mag de heelkunst niet het verlorene weer aan te zetten. Hitier vermag evenmin een eind te ma ken aan de autrachie Wellicht is hij de machtigste mensch ter wei'eld. Dit echter gaat zijn krachten te boven. Hij is gedoemd verder te werken x om daarbij op zware wijze gehandicapt te zijn. Ileelemaal gaat onze vergelijking toch niet op. Ze gaat mank, als iedere andere Want degene, die eenmaal een arm of been heeft verloren, kan die nooit meer terugkrij gen. Wellicht dat de Chirurgie het eens klaar speelt iemand te voorzien met de arm van een ander, zoo dit noodig mocht zijn. Maar dan blijft toch altijd die ander zonder. Iets dergelijks nu, dunkt ons in onze eco nomische samenleving wek mogelijk. Voordat tot autarchie werd overgegaan bezat Duitschland verschillende onderdeelen niet, die het nu wel rijk is. De slechte grond werd- niet in cultuur gebracht, thans wel Onvoordeeling liggende ertslagen wer den niet geëxploiteerd, onrendabele fabrie ken lagen stil. Dat is nu alles anders. Het moet anders zijn, want alle zeilen moesten immers worden bijgezet. Vroeger waren dit zieke bedrijven, die men opgaf. Nu zijn ze gezond geworden, maar ze zijn als parasie ten. Ze leven ten koste van de gemeen schap. Intusschen zijn 'ze geworden tot een deel van de tegenwoordige Duitsche gemeen schap. En al zijn het parasieten, nu ze zich leker en gezond voelen, willen ze blijven leven. Opheffen der autarchie beteekent echter weer amputeeren naar nuvanparasitcerende gezwellen. Wel is waar komen daarvoor in de plaats betere, maar de gezwellen die moeten worden afgezet, vormen op zich zelf ook weer wonden. En anders dan armen of beenen zijn het denkende eenheden soms zelfs zeer invloedrijke groepen. Eenheden, die zich niet zonder meer laten afzetten en die in ieder geval de ontevredenheid ver- grooten. De ontevredenheid, die zich steeds moeilijkere laat bedwingen. Daarom vermoeden we, dat Hitier niet de 'kracht bezit er een einde aan te malccn. Toch zal het die kant heen moeten, wil het lichaam der gemeenschap weer gezond worden. Vóorloopig echter zullen de econo mische heelmeesters nog wel al hun krach ten blijven aanwenden om het aangerichte kwaad dragelijk te maken zonder tot radi cale maatregelen over te gaan. LANGEND1JK In breede kringen van de bevolking heeft men zich hier verwonderd over de kran tenberichten in zake de cultuurwijziging in het Geestmerambacht en den aanleg van een weg NoordZuid door dit gebied. In een plaatselijk blaadje stond deze week zelfs met vette letters het bericht vermeld, waaruit de lezers konden afleiden, dat wel dra „de eerste spade" in den grond zou worden gestoken. We hebben eens de moeite genomen, om te trachten te weten te komen, uit welke bron die berichten voortkomen, waarbij het ons is gebleken, dat die bron in St.-Pancras wordt aange troffen en dat er aan Langendijk een be richtgever zetelt, die deze bron weet te vin den. We zouden ons niet gaarne verstou ten, deze berichten categorisch tegen te spreken, maar de verwondering erover vindt haar oorzaak in de overweging, dat, als zij waar zouden zijn, er in deze zaak toch een heel andere wijze van beslissen zou zijn ge volgd, dan dit het geval pleegt en behoort te zijn. We waren n.1. van oordeel, dat der gelijke beslissingen moesten vallen in de vertegenwoordigende lichamen en dat b.v. de gemeentebesturen, hoe weinig ze ook voor een of ander streek- of plaatselijk be lang zouden moeten bijdragen, daarin moe ten worden gekend. Wie bovendien de laat ste discussies in de vergadering van de Prov. Staten heeft gevolgd, is wel tot de overtuiging gekomen, dat het toch nog niet zóó ver is, als men het in de bovenbedoel de berichten wil doen voorkomen. Er zullen nog wel enkele jaartjes koolbouw passee- ren, eer men langs den nieuwen weg de appels en peren zal gaan plukken. Bovenstaande gedachtengang vond mede zijn oorzaak in het feit, dat er in den af- geloopen zomer een vergadering van ge meente-, polder- en tuindersorganisatie-be sturen heeft plaats gehad, waarin de vraag van wenschelijkheid en noodzakelijkheid aan de orde is gesteld. Als de bovenbe doelde berichten nu juist waren, dan zou den dergelijke vergaderingen niet. meer noo dig zijn en zouden zij maar moeite en kos ten veroorzaken, die beter konden worden gespaard. Wc hebben n.1. trachten te weten te komen, wat het resultaat van deze ver gadering is geweest en daarbij is ons het volgende gebleken: Er is besloten, te zorgen voor een ge trouwe notuleering van het gesprokene en deze notuleering te doen toekomen aan Ged. Staten, opdat dit College de samen voeging van alle gegevens kan bevorderen en dan te overwegon een eindrapport in een tweede te beleggen vergadering van dezelf de samenstelling te behandelen. Ten slotte werd het vertrouwen uitge sproken in den goeden wfl van de leden van het College van Ged. Staten en in de bereidheid van de aanwezige Burgemeesters en Wethouders, om de eenmaal aangevan gen besprekingen voor te zetten. Nietwaar, als nu reeds alles zoo goed als in kannen en kruiken was, dan zou dit toch een heel eigenaardig beloop zijn van Verpleegster kon voeten niet op den grond zetten. Nu bevrijd van rheumatische pijn. Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.: „Ik begon Kruschen Salts te nemen en na een hevigen aanval van rheumatische pijn in beide knieën. Het was zoo erg, dat ik drie weken lang zelfs mijn voeten niet op den grond kon zetten, en 's nachts Was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijfheid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Iïct eerste, wat ik op merkte was verbetering, totdat tenslotte mijn rheumatische pijnen geheel verdwenen, en mijn. knieën weer soepel werden. Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost ver dienen met verplegen in een gesticht, en ik doe nu zónder eenige moeite precies het zelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U kunt dus trots zijn op de voordeelen van Kruschen Salts". De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mi nerale zouten, welke het bevat, kunnen niet genoeg herhaald worden. Deze zouten spo ren Uw afvoeroi-ganen aan tot betere, meer intensieve werking. Het gevolg hiervan is dat de afvalstoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van scha delijke stoffen, o.a. van het urinezuur, dat in vele gevallen de rheumatische pijnen ver oorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezui verd en Uw rheumatische pijnen zullen ge leidelijk verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han delsmaatschappij, Amsterdam, voorkomt. een zaak, waarvan velen meenden, dat ze nog maar in een staat van voorbereiding was. En deze meening vindt toch ook steun in de mededeeling van Gedeputeerde Kooi man, die in de thans gehouden wordende Statenzitting een tweede vergadering aan kondigde van dezelfde organisaties als de zen zomer. En een rapport, dat daar zou worden behandeld, is bij de belanghebben den nog niet ontvangen. NOORDSCHARWOUDE. Cabaret-avond. Zondagavond wordt ln „Concordia" een cabaretavond gehouden onder leiding van de bekende Joop Theunisz. Op dezen avond wordt o.a. medegewerkt door de beroemde goochelaars de Fleskens, zoodat dit zeer zeker een gezellige avond belooft te wor den. Zie de advertentie. ST. PANCRAS. Burgerl. stand over de maand November 1936. Geboren: Johannes, z. v. Pietcr Kooij en Maartje Bloem. Anna Elisabeth, d. v. Jan Kloosterboer en Anna Elisabeth Hart. Er- nestus Roelof, z. v. Wessel de Jager en Hes ter van der Wal. Gehuwd en overleden: Geene. Ingekomen personen: Pieter Kloosterboer en gezin, veehouder, van Broek op Langen dijk naar No. 267a. Vertrokken personen: Gerrit Krap, bak kersknecht, van no. 11 naar Oterleek. Antje Davids en kinderen, van no. 2 naar Alk maar. WARMEN HUIZEN Burgerl. stand over de maand November 1936. Geboren: Goudsblom, Johanna Margaretha, dochter van Goudsblom, P. en Meijer, J.; de Groot, Anna Comelia Maria, dochter van de Groot, A. en Pronk, G. M.; Nannes, Ja- cobus, zoon van Nannes, N. en Molenaar A.; Nicolai, Barbara Annie, dochter van Nico- lai, A. en Hartog, A.; te Buck, Johannes Nicolaas, zoon van te Buck, J. en Faber, S.; Latenstein, Maria Cecilia, dochter van La- tenstein, P. en Mekken, J.; Smit, Cathari- na Margaretha, dochter van Smit, Th. en Ooijevaar, M.; Meijer, Geertruida Maria, dochter van Meijer,- C. en de Wit, C.; Ondertrouwd: Alders, Bernardus Hendri- DRAISljlA-vAN-VALKENBURQ 'S-: c A .*i LEVER! -"ZACHT VAN SMAAK -PRIJS 70 ct kus, oud 28 jaar, melkventer, te Haajj'em en Pronk. Catharina Tecla, oud 21 jaa»*, zonder beroep, te Warmenhuizen. Getrouwd: Alders, Bernardus Hendrikus cn Pronk, Catharina Tecla. Overleden: Goudsblom, Cornelia, weduwe van Brommer, Johannes, oud 71 jaar, zon- der beroep; Vader, Petrus, zoon van Vader, Cornelis Petrus en Kraakman, Cornelia, oud vier jaar, zonder beroep. ZIJPE Burgerl. stand van 27 Nov.—3 December 1936. Geboren: Theodorus Johannes, z. v. Jaco-» bus de Jong en Grietje Meijer. Adrianus Theodorus, z. v. Cornelis Johannes Sneekes en Catharina Volkers. Agatha Margaretha, d. v. Johannes van Dam en Margaretha, Anthonia Apeldoorn. Ondertrouwd of getrouwd: Geene. Overleden: Maartje Struijf, 84 jr., weduwe van Klaas Doorn. Sietske de Waard, 72 jr., weduwe van Roelf Posthuma. WIERINGEN St Nicolaas op de R.K. school. Gistermorgen heeft de grijze bisschop uit Spanje met zijn knecht een bezoek gebracht aan de R.K. I-Ienricus school alhier. Te ruim tien uur arriveerde de Sint iiï gezelschap van Pastoor de Wildt. In de gang der school stonden de kinde ren der laagste klassen opgesteld die bij 't binnentreden van den Sint dadelijk het „Sint Nicolaas is jarig" aanhieven. Na het tweede couplet strooide Piet moppen in de gang, zoodat spoedig allen door elkaar heen krioelden. In de hoogste klassen werd de Sint ook toegezongen, waarna aan de kinderen cadeautjes met versnaperingen) werden uitgereikt. Na nog tot eenige kinderen een verma nend, tot andere een goedkeurend woord gesproken te hebben, verliet de Sint onder een .Lang zal hij leven" het lokaal. In het lokaal der laagste klassen werd ook na het zingen een woord door den Si ut gesproken. Hierna werden door mej. Hul zen aan de kinderen de cadeautjes met versnaperingen uitgereikt, waarna allen persoonlijk de Sint, soms met kloppend hart, bedankten. Nog eenige liedjes en het bezoek was weer ten einde. Aan de niet-schoolgaande kinde-i ren werden door den heer Geerts versaa* peringen uitgereikt. R.K. Land. en Tuinbouwarbeidersbond, Maandagavond a.s. zal alhier in lokaal Veerdig voor de afd. Wicringcn van boven- genoemden bond de heer Salman uit Haar lem, hoofdbestuurslid, een propagandistische rede houden. Deze vergadering is voor alle Katholieken toegankelijk. Gevonden: Een paar kinderliandschoenen. Verloren: Twee belastingplaatsjes, één glacéhandschoen en een blauw kinder truitje. Inlichtingen bij den gemeentebode. Een kenner van de bokssport. „Wat, hier! hier!, ik zal jullie helpen, elkaar nu al langer dan tien minuten neer te slaan!" F e uilleton door Friedrich Lindem a n 14) Hij sprak erover als over een Kerstge schenk en raakte werkelijk bijna begeesterd: Dat had ik toch niet van hem kunnen denken. Moet toch een buitengewoon knap man zjjn. Fijne nèus hebben. Goed jurist. Zal hier naam maken. Let op, die zit binnenkort weer in Londen ergens als een buitengewoon hooggeplaatste. Per slot kan hg er plezier van beleven dat hij hier in Gibraltar ge komen is. Wij zijn hier om zoo te zeggen, studietereinen voor Londen. Uit Gibraltar haalt Londen de knapste koppen. En zoo ging het verder, de barometer scheen voor Trevor ineens op schoon weer te staan. Wat ik zeggen wil, ik hoorde zooeven den Amerikaanschen Consul Wat was dat, daalde de naald weer? Neen, ze stond vast. De vondst op de „Betty Bonn" de de fantasie der provincialen te Gibraltar reeds te veel in beweging gezet. Er waren ook zulke prettige griezelige din gen om heen te fantaseeren, en dat liet men •zich zoomaar niet afnemen, zeker niet bij de aanstaande vervelende feestdagen van plum pudding en punch. Het entermes bleef troef en Trevor de gevierde man. Ik zelf vierde het Kerstfeest in Algeciras bij een bekende koopmansfamilie, die ik door Nancy had leeren kennen. Ik was zeer na drukkelijk en hartelijk uitgenoodigd. Ze had den mij een werkelgke Kerstboom beloofd, die door een stoomschip uit het vaderland zou worden aangevoerd. Maar dit alles was toch geen reden voor mij geweest, als ook niet Nancy van de partij was. Zoo leefden wij een paar vredige dagen ge zamenlijk in de stilte en de voornaamheid van een Duitsch-Spaansche woning. Niet tegenstaande de Zuidelijke omgeving, niette- genstaand de ongewoon warme winter, kreeg de feestavond toch nog iets van den glans en de betoovering van dit specifiek noordelijk feest. Wij* deden geheimzinnig, wij verrasten el kaar met geïmproviseerde geschenken, wij zongen bg de stille vlammen der kaarsen onze oude kerstliederen, en zelfs Nancy leerde voor mijn genoegen de woorden van het „Stille Nacht Nancy kon sinds dien gedenkwaardigen avond in de Alameda tegenover mg aan warmte gewonnen, aan stille vrouwelijkheid, die mij gelukkig maakte. Nog nooit was tusschen ons ook maar een enkel woord gewisseld, dat onze verhouding duidelijker had kunnen zeggen. Wij waren vrienden, kameraden, echte goede kameraden. En ik kon mfj niet voorstellen, dat er ooit een dag zou komen, waarop ik Nancy verlie zen zou. Ik wil het eerlijk toegeven, ik had tegenover mijn kranten al een beetje gezwen deld en de beteekenis der „Betty Bonn"- affaire meer opgeblazen, dan strikt nood zakelijk was, allen om de noodzakelijkheid van mijn verblijf te Gibraltar te kunnen aaii- toonen en om niet al te spoedig een nieuwe opdracht te krijgen. Op dien Kerstavond in Algeciras wilden wij zeker geen enkele gedachte over afscheid bij ons laten opkomen. Wij waren jong en elkaar zeer genegen. Wij zaten in schommelstoelen in de patio van het in moorschen stijl gebouwde huis. Voor spoot een springbron haar zilveren straal uit een blauw steenen bekken en vulde de voorplaats met een licht melancholisch ge- ruisch. Tusschen de steenen vloerbedekking drong de wortel van een slanke palm door, die zijn bladerenkroon zacht en donker boven het dak welfde en tegen den met zilveren sterren be zaaide donkeren nachthemel afstak. Onze stemmen klonken gedempt en wij voelden beiden, dat achter onze woorden die pere kracht zat, dan de letterlijke beteeke nis ervan. Ik had ontzettend veel uitnoodigingen voor Kerstmis, begon Nancy. Geen wonder, na de verrassing, die uw vader de goede burgers van Gibraltar bereid heeft. Ja, men heeft zich zelfs plotseling om hem bekommerd. Maar hij heeft alle uitnoo digingen afgeslagen. Hij heeft mij ook weg gestuurd. Hij wilde alleen blijven met zijn „Betty Bonn". ...om ongestoord zijn feest der fantasie te kunnen vieren... Ik ben zoo dikwijls bang, dat zijn fan tasie hem nu ook weer zal bedriegen, Dat geloof ik "niet. Integéndeel: deze messen-geschiedenis heeft mij toch ook iets anders doen denken. Dus heb ge nog hoop voor ons? Ik ben ervan overtuigd, dat uw positie in Gibraltar nu voor goed gevestigd is. In Gibraltaren onze terugkeer naar Londen Londen Ik zweeg. Ik wilde dit uur niet, door twij fel te zaaien, bederven. Ik kan werkelijk niet voorstellen, dat dit geval der „Betty Bonn" Trevors terugroeping naar Londen zou kun nen beteekenen. Ik kon het alleen maar wenschen. Alleen ter wille van Nancy al. De asch van mijn cigaret viel als een kleine roode meteoor naar beneden. Een vallende ster vervult onze wen schen, zegt men, zou ook deze Nu klonk Nancy's stem door de zachte kla tering der fontein en door het donker: Weet ge, Fred, waarom ik alleen al naar Londen terug zou willen? Ik kon haar gezicht niet zien, maar be merkte, dat zg door haar tranen heen lachte. Omdat gij ons dan zou kunnen opzoeken. Ik nam haar hand. Wij spraken verder niet. Wij wisten beiden, wat achter haar scherts verborgen zat. Nancy had volkomen gelijk. Ik, wereldreizi ger van beroep, zou waarschijnlijk nooit meer in Gibraltar terechtkomen. Zij, dochter van den Rijksadvocaat J. J. Trevor, zou waar schijnlijk Gibraltar nooit verlaten. Dus zou den wg binnen enkele dagen, hoogstens en kele weken, afscheid moeten nemen, voor al tijd, als niet... ja, als niet... Wij spraken verder geen woord. Misschien zouden wij elkaar kussen, met drooge lippen kussen. Onze harten zouden van pijn krim pen. Maar een woord? Neen, zonder woorden zou den wij het dragen, wat gedragen moest wor denals nietja, als niet Men had ons verzocht, tot na Nieuwjaar. te blijven. Het lokte ons ook wel aan, deze dag waarop het jaar afscheid neemt in de stilte van dit huis te verdrommen. Maar wij verzetten er ons tegen. Nancy verklaarde, dat zij haar vader niet langer alleen wilde laten, en ik deed het voorkomen dat ik mijn dagbladen uitvoerig berichten moest omtrent de ontwikkeling der „Betty Bonn"-zaak. Op 27 December des namiddags gingen wij per boot terug naar Gibraltar. In het hotel, reeds in de hall, kwam Jimmie Bolston op mij afstormen. Hij zag er uit, als of hij al dien tijd achter de deur gestaan had om mij op te wachten. Geheimzinnig lachend reikte hij mij een brief. Een bode van het gerecht. Hg legde sterk den nadruk op „gerecht". Van Trevor dus. Er stond slechts één zin. Hedenmiddag om 5 uur komt Sperling. Hedenmiddag om 5 uur? Ik keek naar de klok. Dat wou dus zeggen: direct, over een half uur. Zonder van kleeding te verwisselen ging ik naar het Grechtsgebouw. Daar zat ik dan weer voor het breede schrijfbureau in de schemerige ruimte. Trevors oogen hadden een ondeelbaar oogenblik geglansd van werkelgke vreugde, toen hg mij zag. Hij deelde mij mede, dat hij kapitein en stuurman van de „Frisco" ver zocht had hier te komen voor een rugge spraak. Ik vroeg, hij antwoordde, ik beweer de, hij sprak weer tegen. Ik was opnieuw ge ïnteresseerd. Een bode meldde: Kapitein Spurling. En de stuurman? Nee? Merkwaardig. Trevor verzocht hem te laten binnenkomen. XWordt vervolgd.X -

Schager Courant | 1936 | | pagina 9