Ook heden nog Een wereldstad brandt DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER geen beslissing te verwachten Japan dreigt SPANJE Buitenlandsch Overzicht De pan-Amerikaansche conferentie KIJKENKOOPEN i CLOECK Sduu MAANDAG 7 DECEMBER 193S, 80e Jaaigang. No. 10132. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Engeland BALDWIN ZAL VANDAAG IN HET LAGERHUIS HET STAND- PUNT VAN DEN KONING UIT- EENZETTEN. Gisteren "heeft het Britsche Kabinet gedu rende anderhalf uur vergaderd over de con- stitutioneele crisis, waarvoor tot heden nog geen oplossing is gevonden. Het schijnt dat de Koning geen afstand wil doen van de Kroon, maar evenmin wil afzien van zijn huwelijk met Mrs. Simpson. Echter staat in deze niets vast, daar de grootste stilzwijgendheid wordt betracht en slechts de Ministers en de leden van het Ko ninklijk Huis volkomen juist zijn geïnfor meerd omtrent de houding welke de Koning aanneemt. Heden verklaring van Baldwin. De verklaring, welke minister-president Baldwin heden zal afliggen, zal breedvoerig en gepreciseerd zijn. Waarschijnlijk zal hij volledige aanwijzin gen geven aangaande de besprekingen met den Koning, wiens houding tot nu toe in bij zonderheden slechts aan de leden van het ka binet en van de koninklijke familie bekend is. Attlee zal Baldwin vragen stellen over de constitutioneele crisis en bij het beantwoor den dezer vragen zal de minister-president het licht laten schijnen op den aard en den Stand van deze crisis. Welke gedragslijn Baldwin ook zal vol gen, zeker is dat hij den steun van alle le den der regeering zal ontvangen. Arbeidersleider hoopt op een gunstige regeling. George Landsbury,, de vroegere leider der arbeiderspartij, heeft zich in een gister avond te Islington gehouden bijeenkomst den tolk gemaakt van eenparige sympathie met den Koning, met Koningin Mary en met de leden der Koninklijke familie. Hij verklaarde met name: Wij betreuren allen dezen moeilijken toestand en hopen, dat er nog een middel zal kunnen worden gevonden om deze kwestie te regelen op een wijze, welke het land en de Koninklijke familie zal kunnen voldoen. Betooging ten gunste van den Koning. Onmiddellijk na aankomst van Monck- ton, den procureur-generaal van het Hertog dom Cornwall Heeft zicK in Downingstreet een nieuwe betooging van aanhankelijkheid aan den Koning voorgedaan. De menigte zong het God save the King en andere liederen, waarin de verknochtheid aan het koningschap wordt tot uitdrukking gebracht. 500 a 600 personen stonden opeengepakt op de trottoirs van Downingstreet kort voor den aanvank van den kabinetsraad. De me nigte werd zenuwachtiger, toen de staats lieden aankwamen. De politie was slechts zoo nu en dan genoodzaakt de menigte te verspreiden. Tegen half acht kwamen eenige „zwart- hemden", colporteurs van fascistische bla den aan. Deze bladen vermeldden met gewel dige koppen „Wij willen onzen Koning". Men merkte een zekere opwinding op onder het publiek, dat over het algemeen deze bla den gunstig beoordeelden. Na een driewerf „hoera" zong de menigte het God save the King, terwijl op nummer tien een ernstige beraadslaging voortgang vond. Baldwin stelde den Koning geen ultimatum. Berichten van gisteravond uit Londen ontkennen, dat het kabinet den Koning op eenigerlei wijze een ultimatum zou hebben gesteld of eenig formeel advies zou hebben verstrekt omtrent hetgeen hem te doen zou staan. Al wat tot nu toe geschied! s, is, dat na den stap van den Koning bij den minister president aangaande de mogelijkheid een morganatisch huwelijk te legaliseeren, Bald win eenige besprekingen met den Koning heeft gevoerd, welke natuurlijk de reeds bekende toespeling inhielden, dat het ver- eenigd Koninkrijk en de regeeringen der Dominions niet bereid zijn het initiatief te nemen voor een morganatisch huwelijk. Men meent te weten, dat het onderwerp der beraadslagingen van het kabinet de voorbereiding is geweest van documentaire formaliteiten welke vereischt zouden wor den, indien de Koning een beslissing zou nemen, welke constitutioneele gevolgen zou hebben. Mevrouw Simpson heeft niets gezegd. Reuter is gemachtigd te verklaren, dat Mevrouw Simpson tijdens haar reis naar Cannes aan geen enkelen journalist mede- deelingen heeft gedaan. Zij heeft geen enkel interview toegestaan en noch in Groot-Brit- tannië noch in Frankrijk eenige verklaring afgelegd. Houdt de Koning voet bij stuk? In een speciale editie meldt de „Sunday Dispatsch" met enorme koppen, dat de Ko ning zijn besluit heeft genomen en dat het hem onmogelijk is, het verzoek van de regee ring in te willigen. Het blad voegt hier aan toe, dat de aankondiging van een abdicatie in beginsel slechts kan geschieden door den minister-president in het Lagerhuis. De ko ning kan niet ingaan op de wenschen die men heeft uitgesproken ten aanzien van zijn particuliere leven. Evenmin kan hij het Rijk een slag toebrengen, die het gevolg zou kun nen zijn van de onmogelijkheid, een andere regeering met een ander standpunt te vin den. Sneeuwval in Engeland Gisteren in de vroege ochtenduren is in geheel Engeland sneeuw gevallen. Boven het Kanaal heeft een storm gewoed van meer dan 24 uur, waardoor een dertig tal visschersschepen genoodzaakt waren in de haven terug te keeren. Conferentie der Japansche mi nisters van oorlog, vloot en buitenlandsche zaken. Tokio, 6 December. Ten vervolge op de conferentie van Vrijdag zijn de ministers v. buitenlandsche zaken, oorlog en vloot, te zamen met de hooge ambtenaren der betrok ken ministeries, Zaterdagmiddags voor den tweeden maal in 24 uur bijeengekomen, ten einde te beraadslagen over de stappen, die genomen moeten worden ten aanzien van den toestand die voortvloeit uit het feit, dat practisch een dood punt is bereikt in de conferenie van Nanking. In verband hiermede spreken de Japan sche diplomatieke waarnemers de meening uit, dat de dringende vraag is, hoe de terro ristische incidenten van Tsjengtoe en Tsing- to op te lossen in geval van een niet voort zetten der Chineesch-Japansche onderhan delingen. Voors vragen deze waarnemers zich af hoe de Japansche belangen, eigendommen en levens in China beschermd moeten worden. In dit verband meldt de Gomioeri Sjim- boen, dat ofschoon geen tastbare beslissin gen, welke een onmiddellijke actie met zich mee zouden brengen, genomen zijn, de meening in Japan veld begint te win nen, dat voorzorgsmaatregelen genomen moeten worden ter bescherming van de Ja pansche belangen, levens en eigendommen van Japansche onderdanen niet alleen in Noord-China, Sjanghai, langs de Yangtse en aan de zeekust, maar ook in de verder afgelegen streken en dat zoonoodig het Ja pansche garnizoen in Noord-China in het dex-de eskader van de Chineesche zee gemo biliseerd moeten worden voor de Japan sche zelfverdediging tegen ieder terroris tisch incident, waarbij Japansche onderda nen betrokken worden, gelijk reeds gebeurd is te Tsingtao, welk incident den Chinee- schen ambassadeur Hsoe aanleiding gege ven heeft een protest in te dienen, dat ech ter verworpen is op grond van het feit, dat de Chineesche autoriteiten zich niet in staat hebben getoond den stakingstoestand te Tsingtao in bedwang te houden, terwijl de stakers dreigen met geweld, waardoor de Japansche katoenfabrieken in gevaar ko men. Militaire conferentie onder Tsang Kai-Sjek. Uit Chineesche bron verluidt, dat Maar schalk Tsjang Kai Sjek te Sianfoe is aan gekomen, de hoofdstad van Sjansi, teneinde hier een militaire conferentie bijeen te NOG STEEDS RICHT HET GRA- NAATVUUR GROOTE VERWOES TINGEN IN MADRID AAN. Ofschoon van de verschillende fron ten in 't Spaansche gevechtsgebied rust wordt gemeld, is het nog steeds Madrid, dat onder het granaatvuur en de brandbommen uit de lucht ernstig heeft te lijden. Groote verwoestingen worde^. aan gericht door de granaten, die in het centrum van de stad inslaan en daarnaast ook vele slachtoffers ma ken. Talrijke branden zijn het gevolg van het voortdurende bombarde ment, die des nachts de hemel bo ven de groote wereldstad bloedrood kleuren, en haar op deze wijze langzaam maar zeker naar den on dergang voeren, Havas meldde gisteravond uit Madrid, dat de regeeringstroepen een aanval ten westen en ten zuiden van de stad hebben afgeslagen en den rechtschen zeer zware verliezen hebben toegebracht, vooral in de wijk Barriodusera. Het dorpje Anoverdel Rio werd volkomen door de regeeringsartillérie vernield, zoodat de opstandelingen zich moesten terugtrek ken. Heftige gevechten werden geleverd in den sector Guadalajara, waar de regee ringstroepen verscheidene dorpen hebben bezet. In den sector Usera zijn 32 Duitsche sol daten gevangen genomen. Radio Sevilla meldt o.m.: Aan het Noor delijk front, dat der vijfde divisie, is de dag rustig verloopen, aan het front der zesde divisie hebben de rechtschen verscheidene operaties uitgevoerd, die gunstig afliepen. Op het front van Alcitia hebben de recht schen hun tegenstanders aangevallen, wel ke optrokken in de richting van Mondragon. Zij brachten hun verliezen ten getale van 65 dooden een groot aantal gewonden toe Aan het front van Somosierra hebben de rechtschen de bezetting van loopgraven ver rast, op de vlucht gedreven en verliezen doen lijden. Aan het overige front is de toestand gunstig. Uit de verdere strijdgebieden. Uit Bilbao wordt gemeld: Aan het front van Avala hebben de regeeringstroepen in den sector Artuna een zeer hevig offensief ontketend, tengevolge waarvan de opstan delingen moesten terugtrekken. De loyale troepen bezetten den berg San Pedro, welke een zeer belangrijke stelling vormt, daar hij de stellingen der opstandelingen in den sector Izarra beheerscht. Aan het front van Villa Real hebben de rechtschen hevig maar zonder effect 'de regeeringsstellingen gebombardeerd. De batterijen der loyale troepen beantwoordden het vuur krachtig De rechtschen oefenden een zwaren druk uit op de regeeringsstellingen in Udale, doch moesten hier belangrijke verliezen lij den. De regeeringstroepen bevinden zich dicht bij de stad Vitoria, welke geheel ge- evacueerd is en waar de opstandelingen zich haasten versterkingen aan te bren gen. Opstandelingen houden Russi sche schepen aan. Volgens te Moskou ontvangen berichten hebben de oorlogssshepen der Spaansche op standelingen tusschen 28 en 30 November bij het passeeren van de Straat van Gibraltar voor het doorzien van de scheepspapieren en verdere visitatie een aantal Russische schepen aangehouden: De Sjitsjorts, die uit Rotterdam met Duit sche steenkool naar Italië voer, is op 1 De cember door de opstandelingen in de Straat van Gibraltar beschoten. De opstandelingen trachtten het schip naar Ceuta op te bren gen, maar de kapitein weigerde aan hun bevelen gehoor te geven en voer door. De Charkof, die uit Rotterdam naar Porto Fer- raio met Duitsche steenkool, bestemd voor Italië, onderweg was, is op 30 November aan gehouden en onder geleide van den kruiser Canarias naar de haven van Palma gebracht waar het schip op 2 December weer werd vrijgegeven. De bondgenootschappen in Europa DE FRANSCH—BRITSCHE EEN HEID, WAARVAN BELGIëENNE DERLAND IN GEVAAR HOPEN TE PROFITEEREN, De laatste weken hebben zich, in steeds scherper lijnen, de bondgenootschappen in Europa afgeteekend. We weten nu zoo lang zamerhand welke landen er in een eventueel conflict tegenover elkaar zullen staan. Het was Engeland, dat eenige weken geleden op onomwonden wijze heeft gezegd dat het Frankrijk en België oogenblikkelijk terzijde zou staan, bij een niet uitgelokten aanval. En Frankrijk heeft deze belofte, bij monde van Del bos, afgelegd, ten opzichte van En geland. Engeland zal ook ons land bescher men als het aangevallen mocht worden. Men kent den befaamden uitspraak van Baldwin, dat de Engelsche grenzen aan den Riin liggen. Het is diep te betreuren, dat men weer tot den tijd van 1914 terugge keerd is, maar toch is het zich zoo duidelijk uitspreken van landen als Engeland en Frankrijk, te verkiezen boven een geheimzinnig zwijgen, bo ven een slappe houding, waarvan men niet weet wat men er aan heeft. Duitschland weet nu dat het bij een aanval op Frankrijk Engeland tegen over zich vindt en dat het een goed verdedigt België zal aantreffen. Dit alles kan een verhindering zijn tot agressief optreden. Wanneer men vooruit weet dat men geen tegenstand aantreft, is het gevaar van een aanval veel grooter. Men moet nu eenmaal noodzakelij kerwijs rekening houden met de ge zindheid van den mensch, die in zijn egoïstisch streven om zooveel moge lijk te bezitten, daar tot bezitsver- meerdering overgaat waar het weet weinig of geen weerstand te vinden. Wij zien dat in het maatschappelijk leven, waar men deze „schoone prac- tijk" aanduidt met concurrentie, wij zien het in het staatkundige leven waar men zijn vraatzucht veront schuldigt met de noodzakelijkheid van expansie voor bevolkingsaanwas of voor den afzet van zijn producten. Verontschuldigingen weet de mensch altijd wel te vinden voor zijn wan daden. De pogingen om den vrede te vestigen door middel van verdragen is zoo radicaal mislukt, dat men het verzoek van Engeland, om te komen tot een nieuw Locarno, maar niet eens een bespreking heeft waardig ge keurd. Locarno is voor goed van de baan, doch daarvoor is nu in de plaats gekomen het contact zoeken van de verschillende lan den, die zich al of niet bedreigd voelen, bij den andere tot eventueelen steun. En de belofte van Frankrijk, deze week gedaan, heeft meerdere waarde gekregen, door de meerderheid, die de regeering Blum Zater dag heeft behaald, waardoor de levensduur van het kabinet althans voor eenigen tijd is verlengd en dus voortzetting van dezelfde politiek mag worden verwacht. In de Nw. Rott. Crt. vonden we een over zicht van de nieuwe groepeering in Europa. Het blad kwam tot de volgende samenvat ting. Het oude verdrag van waarborg voor de grenzen van Frankrijk en België bestaat tusschen Londen, Parijs en Brussel in theo rie nog voort, maar is feitelijk verdord. De nieuwe politieke vegetatie, die uit dezelfde wortels is opgeschoten, ziet er aldus uit: De Engelsche staatslieden verklaren met alge- meene instemming van het land, dat Enge land een aangevallen Frankrijk te hulp zal komen, en evenzeer een aangevallen België (en Nederland). De Fransche minister van buitenland sche zaken verklaart hetzelfde ten opzichte van Engeland en België, daarmede buiten de bepalingen van Locarno tredende, die Engeland geen bescherming boden. Bel gië zegt, weliswaar niemand door militaire acties buiten zijn grenzen te zullen helpen, maar zoo degelijk voor zijn eigen lands verdediging te zullen zorgen, dat zijn on zijdigheid in den strijd in geen geval ge vaar voor den aangevallene zal opleveren. Bij Duitschland en Italië dringt men niet anders meer dan formeel op een Locarno aan. Verder praten is slechts schadelijk, daar dat onmiddellijk allerlei begrijpelijk wantrouwen in Oostelijk Europa wekt, een wantrouwen, dat reeds in 1925 ontstond, maar dat nu zeer verscherpt is door het er kende streven van Duitschland, door een Locarno West-Europeesche inmenging in Oostelijk Europa onmogelijk te maken. Be ter laat men deze kwestie rusten. roepen. Volgens berichten uit Sianfoe zou de invloed der communisten zich uitge strekt hebben tot zekere elementen van de troepen van generaal Tsjang Soe Liang, den opperbevelhebber van de Chineesche troepen, die tegen de communisten strijden in het Noord-Westen van China, Scherpe woorden tot de verdra genschenders. ,,Wij beleven oen bankroet van de eer". Geen Amerikaanschen Volkenbond. Buenos Aires. Zaterdagavond hebben de Staatssecretaris der Vereenigde Staten, Hul, en de Braziliaansche Minister van Buitenlandsche zaken, Macedo Soares, op de pan-Amerikaansche vredesconferentie re devoeringen gehouden. Hul deed een heftigen aanval op de na ties, „de verdragen schenden en den oor log voorbereiden" en legde den gedelegeer den een programma van acht punten voor, dat bedoeld is als een middel ter handha ving van den vrede en de geheele wereld. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de houding der Vereenigde Staten, die altijd met de andere staten zullen trachten samen te werken bij de pogingen tot het bewaren van den vrede door beperking der bewapening, controle op den wapen handel, onderdrukking van oorlogswinst en het herstel van normale economische be trekkingen, verklaarde Huil: „den oorlog als middel tot beslechting van internatio nale conflicten wijzen wij af. Er bestaan Hieronder: In den nacht hangt een bloedroode gloed boven de Spaansche hoofdstad veroorzaakt door de talrijke branden, die de stad naar een langzamen doch zekeren ondergang zullen voeren, wanneer niet vóór dien tijd aan dezen onzinnigen burgeroorlog een ein de komt* andere middelen, zooals verzoeningsconferen ties en arbitrage." Vervolgens gaf Huil een nadere verklaring van zijn acht punten, die den volgenden inhoud hebben: a. Iedere regeering maakt propaganda voor de doctrine van den vrede; b. op regelmatige tijden werden interna tionale conferenties gehouden ter ontwik keling van het begrip van samenwerking tusschen de volken; c. om de Amerikaansche naties te be schermen tegen den oorlog zullen de re geeringen zich moeten houden aan de vredesaccoorden, waarbij zij zich hebben aangesloten; d. een gemeenschappelijke Amerikaansche neutraliteitspolitiek moet worden geves tigd; e. men moet een liberale handelspolitiek volgen, die de afschaffing der tolboomen medebrengt. f. het belangrijke beginsel van interna tionale samenwerking moet aanvaard worden, g. het internationale recht moet hersteld en versterkt worden, h. het respect voor de internationale ac- coorden en verdragen, die de basis voor de internationale stabiliteit vormen, moet her steld worden. Huil besloot met de woorden: „De interna tionale overeenkomsten hebben haar kracht verloren. De wereld beleeft dit gevaarlijke verschijnsel: niet alleen het gewone recht, ook het recht van de moraal, de integriteit van de eer worden met voeten getreden. Wij beleven een bankroet van eer. Het is in het belang van de geheele wereld, dat een einde wordt gemaakt aan de practijk van het breken van verdragen door een zijdige opzegging'. Rede van Soares. Macedo Soares, Braziliaansch minister van buitenlandsche zaken, zeide ondermeer: „Om den oorlog te voorkomen moet men een politiek voeren van wederzijdsch begrip, edelmoedigheid en voorzichtigheid. Een dex-- gelijke politiek moet zeer democratisch zijn. De naties ,ondei*woi'pen aan een persoonlij ke macht, zijn vergiftigd door klassenhaat en doctrinaire dweepzucht. Zij verlaten zich op de eischen van een prestige, dat zich vaak voedt met oorlogsroem. Het economisch le ven van deze landen vormt ovei'igens een der wonden der wereld. In Amerika moet zich een hervorming voltrekken, die in an dere werelddeelen bijna onmogelijk is. Wij moeten een algemeene oi-ganisatie uit werken, die ten doel heeft de naties den geest van broederschap deelachtig te doen worden. Wij moeten achting toonen voor het Hof te Den Haag, voor zoover dat een internationale juridische instantie is, hoe wel het verbeterd kan worden." Soares zeide verder, dat het een vergis sing zou zijn, een Amerikaanschen Volken bond te stichten. Een dergelijk instituut wordt slechts gerechtvaardigd door actie in de geheele wereld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1