De verklaring DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nadert de Britsche crisis haar einde? Belangwekkende verklaring uit Cannes van Baldwin Instortingsongeluk te Praag KIJKEN it KOflPEN tij CLOECK SPANJE Aanval op Madrid vastgeloopen Amerika's financiën Als de kroning niet zou doorgaan 5 v li (nic f'o iirtmt DINSDACdecemberi..B, Qj DAfVRI AD VOOD HOI I AND'S NOODDERKWARTIER Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Mrs. Simpson bereid zich terug te trekken Er is zeer onverwachts een gunstige wen ding is gekomen in de Britsche constitutio neel crisis. Mevrouw Simpson heeft n.1. gisterenavond de volgende verklaring laten afleggen» „Mevrouw Simpson heeft geduren de de laatste weken iedere handeling willen vermijden, welke nadeel zou doen aan Zijne Majesteit of aan de Kroon. Ook thans is haar houding nog immer dezelfde en zij is bereid indien zulks het ontstane pro bleem zou oplossen zich onmid dellijk terug te trekken uit de situatie welke even ongelukkig alg onhoud baar is geworden." De verklaring is voorgelezen door Lord Browlow, den particulieren secretaris van den koning, die daar toe een twintigtal journalisten had bijeengeroepen in het Hotel Majestic te Cannes. De verklaring was getee- kend door mevrouw Simpson per soonlijk en Lord Browlow voegde er nog aan toe, dat zij geen enkel pers- onderhoud zou toestaan aan wien ook. De Londensche correspondent van de Msb. schrijft naar aanleiding van deze verklaring: Het welkome bericht uit Frankrijk is niet onmiddellijk te Londen open baar gemaakt Zoo werd het in het radio-nieuws van 10 uur niet gege ven, ofschoon het reeds minstens een uur oud was. De reden hiervan is vermoedelijk, dat nog officieel commentaar ver wacht wordt, want zooals thans wordt aangenomen, is de crisis ten einde. Dit einde is aldus vrij onverwacht geko men, ofschoon erkend moet worden, dat he den de stemming veel optimistischer was dan gisteren. De eerste aanwijzing, dat er een gunstige wending in de zaak scheen te ontstaan, kwam zonderling genoeg, vroeger in den avond uit Nieuw Zeeland, in welks parle ment mr. Savage, de eerste minister, ver klaard had dat de toestand minder moeilijk was geworden. Toen deze uitspraak Londen bereikte, was hier nog geen feit bekend, hetwelk dit op timisme scheen te rechtvaardigen, maar zoowel in het parlement als onder het pu bliek was de stemming minder gedrukt ge worden en de hartelijkheid, waarmede mr. Baldwin toegejuicht werd, eerst op straat en later in het lagerhuis bewees, dat men toch algemeen voelde, dat onder zijn leiding de zaken een gunstiger keer hadden geno men. Men had evenwel niet gedacht, dat het in dezen vorm zou komen en was er veeleer op voorbereid, dat de koning een besluit zou nemen, waarop mr. Baldwin nog advies zou moeten uitbrengen, zoodat de eindbeslissing eerst hierna komen zou. Deze omslachtige weg schijnt, indien men ten minste de beteekenis van mrs. Simp son's verklaring juist interpreteert, thans vermeden te zijn. Ook uit ander commentaar blijkt, dat men geneigd is aan het initiatief van Mevrouw Simpson de beteekenis te hechten, dat de Koning besloten zou zijn van een huwelijk met haar af te zien. De gekozen vorm is uit den aard der zaak de voor Mrs. Simpson minst onaangename. Niet algemeen ziet men hierin echter het einde der crisis. Zoo seint Reuter uit Londen dat personen uit de omgeving des Konings niet eerder kennis van deze verklaring hadden gedra gen. De mededeeling kwam geheel onver wachts voor de hofkringen. Men is niet van oordeel, dat zij een einde zal maken aan de crisis, maar beschouwt haar als de uit drukking van mevrouw Simpson's persoon lijke meening. Anderen zeiden, dat mevrouw Simpson haar geheel en al uit eigen ini tiatief had afgelegd en waren van oordeel dat alleen een handeling van den Koning een einde zou kunnen maken aan de toe stand van het oogenblik en dat zulks niet kon geschieden door andere handelingen, hoe belangrijk deze overigens ook waren. Ten slotte werd nog uit Cannes gemeld, dat mevrouw Simpson in de villa Lou Veie zal blijven totdat de Koning een besluit geno men heeft. Evenmin kan thans reeds gezegd worden, hoe deze oplossing tot stand kwam en of b.v. mr. Churchill, van wien eerst gisteren bekend werd, dat hij Vrijdag meer dan vier uren bij den koning had doorgebracht, er eenig leidend aandeel in gehad heeft. Het presidentschap Finland van Svinhufvud weer candidaat. Helsingfors. De president der repu bliek, Svinhufvud, heeft het aanbod van een boven de partijen staande delegatie SVINHUFVUD. aanvaard en zich wederom candidaat ge steld voor het presidentschap. Ook de Finsche concentratiepartij is voornemens Svinhufvud te verzoeken candidaat voor het presidentschap te zijn. Dezer dagen zal Svinhufvud zijn 75sten verjaardag vieren. DE NEGUS MOET ZIJN ZILVER VERKOOPEN. De Negus van Abessinië zal een groot deel van zijn zilverschatten verkoopen, waaron der verscheidene serviezen, bokalen en zil veren borden, afgezet met goud en edelge steenten. DEN KONING ZAL VOLLEDIGE GELEGENHEID WORDEN GEGE VEN, ZIJN BESLISSING TE OVER WEGEN. LONDEN. In antwoord op een door Attlee gestelde vraag heeft Baldwin gister middag in het Lagerhuis de volgende ver klaring afgelegd: „Het verheugt mij de gelegenheid te heb ben wederom een verklaring te kunnen af leggen over den toestand. Bij het overwe gen van den geheelen toestand is het ge weest en blijft het de vurige wensch van de regeering den koning de meest uitge breide gelegenheid te verleenen de beslis sing af te wegen, die even direct zijn eigen toekomstig geluk als de belangen van al zijn onderdanen omvat. Tegelijkertijd kan de regeering niet uit het oog verliezen, dat een belangrijk rek ken van den tegenwoordigen toestand van onzekerheid het gevaar met zich zou mee brengen van ernstige schade voor de nati onale en rijksbelangen en waarlijk, nie mand legt meer dan de regeering den nadruk op dit aspect van den toestand. Ge geven zekere verklaringen, die afgelegd zijn ten aanzien van de betrekkingen tus- schen de regeeringen en den koning, zal ik hieraan toevoegen, dat met uitzondering van de kwestie van het morganatische huwelijk, geen enkele raadgeving door de Betonnen zoldering van effec tenbeurs ingestort. - Aantal ar beiders bedolven. Gistermiddag is de betonnen zol dering van de groote zaal der nieu we Praagsche effectenbeurs inge stort. Slechts een deel van de arbei ders, die zich in de zaal bevonden, kon zich redden. De andere werden bedolven. Tot dusverre zijn 20 arbei ders bevrijd, elf hunner zijn ernstig gewond. Duitsche vrijwilligers in Spanje Verklaring van Eden in het La gerhuis. Londen: In het Engelsche Lagerhuis zijn gistermiddag een reeks vragen tot de re geering gericht over de aankomst in Spanje van Duitsche vrijwilligers. Eden antwoordde, dat volgens inlichtingen, die door hem ont vangen waren, 5000 Duitschers te Cadiz aan land waren gegaan. Deze inlichtingen had hij rechtstreeks uit Cadiz ontvangen. Even eens heeft hij vernomen, dat een groot aan tal Italianen dienen bij de troepen op het eiland Majorca en dat een belangrijk con tingent Russen en andere buitenlandsche ele menten dienst hebben genomen in de gele deren van de regeering te Madrid. „Zooals ik reeds de gelegenheid heb gehad te zeggen, aldus Eden ver der, keurt de Britsche regeering deel neming van vrijwilligers aan den oorlog in Spanje streng af. Op mijn verzoek heeft de voorzitter van de niet-inmengingscommissie Vrijdag in de vergadering een verklaring voor gelezen, waarin de nadruk gelegd werd op de ongerustheid, die door de regeering gevoeld wordt in deze aan gelegenheid en waarin de commissie verzocht wordt de zaak in overwe ging te nemen en tot overeenstem ming te komen over de maatregelen, die genomen moeten worden om een einde te maken aan deze deelneming. Dientengevolge heeft de subcommissie een reeks voorstellen uitgewerkt, die aan de com missie zullen worden voorgelegd. Ik meen te weten dat in den loop van de zitting van hedenmiddag (dat was dus gister), de de finitieve vorm dezer voorstellen zal worden vastgesteld." ZAL FRANCO ZIJN AANVALS PLAN WIJZIGEN? Het ziet er naar uit alsof generaal Fran co voor Madrid zijn Waterloo zal vinden. De bewegelijke burgerkrijg is veranderd in een positieoorlog, waarin geen der beide tegenstanders ook maar iets wint. Een nieuw aanvalsplan van Franco? Generaal Queipo de Llano heeft in een door hem aan een verslaggever van het Na tionaal socialistische dagblad Theinfront toegestaan interview verklaard, dat hij zich, zoodra hij daartoe gelegenheid zal hebben, naar Duitschland zal begeven om gehoor te geven aan de tot hem gerichte uitnoodiging. Hij deelde mede, dat Franco zijn aanvals plan op Madrid zal wijzigen. Het Berlincr Tageblatt geeft bijzonderheden over dit nieuwe plan van Franco. Deze zou den aanval aan het front van Madrid, welke reeds bij voor baat tot mislukking was gedoemd wegens de zeer sterke stellingen der verdedigers, opgeven, doch zijn strijdkrachten hergroeppeeren en versterken en een verbinding met het leger van generaal Mola tot stand brengen. Het blad waarschuwt voor te groot op timisme, „Beslissende gevechten zullen pas later kunnen worden geleverd". 18.000 man Rechtsche troepen, gedood of gewond voor Madrid Volgens het blad had Franco bij Madrid de beschikking over S0.Q00 man, waarvan 18.000 werden gedood of gewond. Franco zou 70.000 man versterkingen op de been kunnen brengen om niet te spreken van de Marokkaansche reserves. Aan deze cijfers moet worden toegevoegd dat 120.000 man „Phalanxisten" (Spaansche fascisten) aan andere fronten staan. Deze troepen zouden intusschen met 25.000 man zijn geslonken. Er op wijzende, dat de re- geeringstroepen de beschikking hebben over, materiaal, dat van gelijke zoo niet betere hoedanigheid is dan de rechtsche troepen verklaart het blad tenslotte, dat Franco niet tot een beslissende actie zal overgaan aleer hij zich verzekerd zal hebben van de superioriteit van zijn materiaal. Heden groote aanval op Madrid? De Madrileensche pers bericht, dat he den de opstandelingen een groote aanval op Madrid zullen ondernemen. De „He-< ral do de Madrid" heeft inlichtingen ont vangen ten aanzien van den militairen toestand bij de opstandelingen. Zij zouden hun troepen concentreeren bij Naval Carv nero en lllescas en aanzienlijke verster king van Duitsche troepen hebben ontvan gen. Deze troepen zouden worden gecom mandeerd door verscheidene nationaal-so- cialistische leiders. Binnenkort zou tot den aanval worden overgegaan om een beslisseriden slag toe te brengen. Het blad schrijft verder, dat de fascisti sche landen, welke de opstandelingen steu nen, generaal Franco opdracht hebben gegeven den toestand in 48 uur op te hel deren. Guadalajara gebombarde De minister van oorlog deelde mede, dat gistermiddag 23 driemotorige vlieg tuigen van de opstandelingen, vergezeld van jachtvliegtuigen, de stad Guadalajara hebben gebombardeerd. Door dit bombar dement zijn vele branden ontstaan. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De luchtmacht van de regeering steeg op om de aanvallers te verjagen en tijdens het luchtgevecht werden drie bambardeurs van de opstandelingen omlaag geschoten. Op 30 Juni van het volgend jaar zal het tekort de drie billioen naderen. Washington. De Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft voorspeld dat op 30 Juni 1937 het tekort van Amerika de 3 bil lioen zal naderen, hoewel de inkomsten der belastingwet van 1936 dit getal iets zou kun nen doen verminderen. De Kamer van Koop handel verklaarde verder, dat de stijgende uitgaven voor de werkeloozenuitkeering de directe oorzaak waren van dit groote tekort dat aanzienlijk hooger is dan de schatting van president Roosevelt, toen hij op 2 De cember jl. het tekort voor de begrooting 1937 op 2.096.996.300 raamde, plus 500 millioen dol lar voor verhooging der steunuitkeering. Amerika's openbare schuld. Washington. Door de uitgave de regee ring in de komende zes weken zal de open bare schuld stijgen tot 34.444.000.000 dollar, het hoogste bedrag in Amerika's geschiede nis, dat 100 millioen meer is dan de raming der regeering en tevens iedere schuld met 300 millioen dollar overtreft. regeering is verstrekt aan den koning met wien al mijn besprekingen streng per soonlijk en informeel zijn geweest. Deze kwesties zijn het eerst niet door de regeering maar door den koning zelf te berde gebracht in een gesprek met mij, enkele weken geleden toen hij mij in ken nis stelde van zijn voornemen in het hu welijk te treden met mrs. Simpson op het oogenblik, waarop zij vrij zou zijn. Het on derwerp is dus sedert eenigen tijd in de gedachten van den koning geweest en zoodra de koning tot een besluit zal zijn gekomen ten aanzien van den weg, dien hij wil volgen, zal hij daarvan ongetwijfeld zijn regeeringen in dit land en in de do minions in kennis stellen." Zijn rede beëindigend, zeide Baldwin: „Het zal dan de taak dezer regeeringen zijn te. beslissen, welken raad zij zoo noodig, wan neer zij dit haar plicht zouden achten, den koning zouden moeten geven in het licht van zijn besluit. Ik kan deze verklaring niet besluiten zonder uitdrukking te geven aan hetgeen het geheele huis gevoelt, n.1. onze diepe en eerbiedige sympathie voor den ko ning in dit oogenblik. De leider de oppositie, Attlee, deed na het aanhooren van de verklaring van Baldwin opmerken, dat het huis en het land levendig wenschen zoo spoedig mogelijk volledige inlichtingen te ontvangen, aangezien zonder deze het onmogelijk is de kwestie behoorlijk te bespreken. Baldwin antwoordde: „Het zal mij ten zeer ste aangenaam zijn op het passende oogen blik de volledige inlichtingen, die ik in staat zal zijn te geven,te verstreken maar ik hoop dat de kamer zal toegeven, dat ik, nu de toestand zoo ernstig is en de koning nog bezig is met het overwegen van deze proble men en nog geen beslissing genomen heeft, groote moeilijkheden zou ondervinden in 't antwoorden op vragen om aanvullende in lichtingen, te meer, daar de antwoorden, die ik geven zou, geïmproviseerd zouden moeten zijn." Toen Churchill vervolgens de in de laatste dagen reeds eenige malen door hem gestelde vraag herhaalde, antwoordde Baldwin: „Ik moet Churchill er van in ken nis stellen, dat het mij op dit oogen blik onmogelijk is een antwoord te geven. Ik weet nog steeds niet, ik kan nog niet weten, wat de koning kan besluiten, of hoe hij kan beslui ten op te treden. Het is mij volko men onmogelijk in te gaan op hy pothetische overwegingen." (Appl.) De vraag van Churchill wekte protest en hij had moeite zich verder verstaanbaar te maken. Tenslotte ging hij zitten, zonder zijn vraag teneinde te hebben kunnen uitspre ken. De liberale afgevaardigde Lambert vroeg vervolgens of Baldwin wist welke krachtige sympathie er voor hem bestond, hetgeen luid applaus van alle banken ontlokte. Baldwin stond toen weer op en richtte eenige verzoe nende woorden tot Churchill waarmede het incident gesloten was. De zitting van het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft lord Halifax de rede van Baldwin voorgelezen. Lord Snell wees er vervolgens op, dat iedere bespreking zonder de noodige feitenkennis onwerkelijk zou zijn en schadelijk zou kunnen worden. De zaak moet echter niet voor onbepaalden tijd gerekt worden. Lord Crewe, van de li berale oppositie, verklaarde, dat het inder daad onjuist is, dat de regeering onbehoor- lijken druk op den koning heeft uitgeoefend. In de wandelgangen van het Lagerhuis wordt het onderwerp van gesprek gevormd door het slechte onthaal, dat de woorden van Churchill's vraag meer als een tegen Bald win gericht dan voor den koning gespro ken. Groote overstrooming in Turkije Honderden dooden en groote materieele schade. Tengevolge van een overstrooming in Adana zijn verscheidene huizen ingestort. Op sommige plaatsen in de stad staat het water tot twee meter hoog. Eenige honderden personen zijn om het leven gekomen en men schat het aantal dak- loozen op 30.000. Het plotseling opkomen van de overstroo ming veroorzaakte een paniek, waardoor het vrijwel onmogelijk was hulp te organiseeren. Alle spoorweglijnen zijn verbroken, evenals de telegrafische en telefonische verbindingen. Het water is nog niet teruggetrokken. 30.000 DAKLOOZEN TENGE VOLGE VAN DE OVERSTROO MINGEN Havas seint nader uit Ankara Tenge volge van de ernstige overstroomingen te Adana zijn verscheidene huizen ingestort. Op sommige plaatsen in de stad staat het water tot twee meter hoog. Eenige honderden personen zijn om het leven gekomen. Men schat het aantal dak- loozen op 30,000 Het plotseling opkomen van de overstroo ming veroorzaakte een paniek, waardoor het vrijwel onmogelijk was hulp te orga niseeren. Alle spoorweglijnen zijn verbroken, even als de telegrafische en telefonische verbin dingen. Het water is nog niet teruggetrok ken. Blijkens nadere mededeeling van het ge meentebestuur van Adana aan het blad „Haber" zijn reeds tweehonderd huizen in gestort, waarbij een honderdtal menschen den dood vond. Veel vee is in den stroom meegesleurd en omgekomen. Vanochtend heeft de regen een einde ge nomen en nu begint het water een weinig terug te trekken. ANKARA 7 December Tot dusver zijn meer dan honderd menschen verdronken en 340 gewond. Reeds zijn drie honderd huizen ingestort tengevolge van de overstroomin gen in Adana (Zuid-Anatolië) Verlies van 100 millioen pond sterling voor handel en indu strie. Londen. Het aan handel en industrie berokkende verlies, indien de kroning van den koning niet zou doorgaan, wordt ge schat op een Jjedrag van 100 millioen pond sterling. De fabrikaten van aardewerk, vlag gen, galanterieën, papierhandelaars, druk kers en kleermakers hebben bij de feeste lijkheden groot belang. Den sterksten te rugslag, zal de aardewerk-industrie van Staffordshire ondervinden. Hier worden 6 tot 8 millioen stuks aardewerk vervaardigd, waarin 80.000 arbeiders werk vinden. Ook voor het hotelbedrijf zou de tegenslag groot zijn. Particulieren in Londen rekenden op de huisvesting van ruim twee millioen be zoekers. Pensions en kleine hotels verwacht ten hun 200.000 kamers bezet te krijgen, ter wijl het meerendeel van de 12.000 kamers in de voorname Londensche hotels reeds be sproken is.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1