Autodieven en helers aangehouden Groote politiek voor Pan-Amerika Binnenland Goede vangst der Haagsche politie Herscholing van oudere werkloozen Wielrenner Verberk gedood Inbraken in de omgeving van Renkum Organisatie over het geheele land. Eerst na lang speuren kon de politie licht in deze zaak brengen. Bijna alle verdachten een volledige bekentenis afge legd. In de omgeving van Eindhoven werd in de laatste maanden een aantal personen auto's van den openbaren weg ontvreemd, waarbij het aanvankelijk niet mocht geluk ken de daders aan te houden of de wagens op te sporen. Toch had de recherche te Eind hoven reeds vlug een goed spoor gevonden, maar het gelukte haar niet dadelijk klaar heid in deze zaak te brengen. Wederom werd een auto gestolen te Gemert. Iemand, die in dezen wagen zat, werd herkend als zekere G. B., wonende te Eindhoven. Hierop volgde de arrestatie van G. B., P. B. en S., allen wonende te Eindhoven. Deze personen werden te Roermond ingesloten, doch S. en P. B. moesten, wegens gebrek aan bewijs, worden losgelaten. Enkele dagen later werd S. echter te Rijnsburg betrapt bij het stelen van een auto uit een gerage, terwijl hij in gezelschap was van zekeren J., wonende te Eindhoven. De Eindhovensche politie werkte verder. Zij was er achter gekomen, dat Vrijdagavond j.1. een der gestolen auto's te 's-Hcrtogen- bosch zou worden afgeleverd. Eeni- ge rechercheurs en een inspecteur hadden zich naar 's Hertogenbosch begeven, doch wachtten tevergeefs, totdat zij vernamen, dat de auto, even voor het vertrek naar den Bosch, door de politie te Bussum in be slag was genomen. Onmiddellijk begaven de politiemannen zich toen naar Bussum, waar inmiddels ook de politie uit Schijndel was aangekomen. Bij het onderzoek daar bleek, dat men op het goede spoor was, niet alleen van de autodieven, doch ook van de helers. In dien nacht heeft de recherche gearres teerd zekere G., wonende te Soesterberg, H., garagehouder te Zeist, T., benzinestationhou der te Baarn, terwijl op telefonisch verzoek nog zijn aangehouden zekere D. te Ruinen en V. wonende te Amsterdam, allen ver dacht van heling. Te Eindhoven was inmiddels weer aange houden, onder verdenking van diefstal van verschillende auto's, P. B., die zooals reeds gemeld te Roermond weer was losgelaten. Dc andere autodieven bevinden zich reeds te 's-Gravenhage en te Roermond in arrest Bijna alle verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. Drie auto's werden in beslag genomen. Inbrekers op heeterdaad betrapt. Zaterdagavond jl. ongeveer 9>a uur, be merkte een dienstbode, dat een drietal man nen zich op verdachte wijze in de Antonie Duyckstraat ophield. Tevens zag zij, dat de ze mannen op een gegeven oogenblik een raam opschoven van pand no. 97 in die straat en twee hunner naar binnen klom men, terwijl de derde, die op uitkijk had gestaan, later door de huisdeur werd bin nengelaten. Het meisje waarschuwde on middellijk de politie, waarop deze maatrege len kon treffen tot omsingeling van het pand. Het bleek, dat de bewoners afwezig waren, zoodat met geweld toegang tot het pand moest worden verschaft, waarbij een der politiemannen een wond aan het rechter been opliep. Ilij werd naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden, waarna hij naar zijn woning kon worden gebracht. In het pand werden aangetroffen een drietal mannen, genaamd F. S., oud 29 jaar, A. S., oud 4-2 jaar en C. J. de B., oud bü jaar. Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij het onderzoek bleek, dat zij zich door het uitboren en daarna door het opschuiven van het raam aan de voorzijde toegang had den verschaft tot het pand. Daarna hebben zij alle kamers doorzocht en verschillende kasten en een schrijfbureau opengebroken. In'een tweetal actetasschen was reeds een groote partij zilver ingepakt, terwijl de da ders, toen zij de komst der politie bemerk ten, het gestolen geld en verschillende waar depapieren in het pand zeil wegwierpen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Gistermorgen is de 19-jarige mejuffrouw A. M. K. uit de St. Liduinastraat te Schie dam, toen zij zich met de fiets naar haar kantoor begaf, op het kruispunt in de Bur gemeester Knappertlaan door een vracht auto uit Vlaardingen aangereden. De onge lukkige werd dood opgenomen. lire van Dankzegging ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Ter gelegenheid van het prinselijk hu welijk zullen, naar wij vernemen, al de kerkgenootschappen in Nederland hun le den samenroepen tot een ure van dankzeg ging en ge-bed, heizij op den dag vooraf gaande aan het huwelijk hetzij op den trouwde er 7«'— Door de gewijzigde monetaire vertioudin- gen valt in verschillende bedrijven verrui ming van de werkgelegenheid waar te ne men. Echter blijkt ook, dat in sommige geval len verschillende arbeiders niet gemakkelijk in hun vroegere vak weer kunnen gaan werken, omdat zij met nieuwe bedrijfs- eischen niet voldoende vertrouwd zijn, dan wel door de langdurige werkloosheid min of meer ontschoold zijn. Aangezien het van het grootste belang is, dat gepoogd wordt, deze arbeiders weer in hun vak te doen terugkeeren, heeft de mi nister van sociale zaken nagegaan, wat ten deze kan geschieden, omdat het voor den betrokkene en voor de gemeenschap van groot belang is, dat, waar mogelijk, voor zieningen worden getroffen. Het bleek reeds mogelijk, regelingen te treffen ten behoeve van sigarenmakers in dc gemeente Culem- borg en van diamantbewerkers te Amster dam. De minister van sociale zaken achtte het noodzakelijk, dat deze zaak in breeder ver band zou kunnen worden beoordeeld en voorbereid. Daarom heeft hij aan subcommis sie 1: Opneming in het bedrijfsle ven, van de rijkscommissie van ad vies inzake het vraagstuk der jeugd werkloosheid verzocht om, hoewel de commissie in het leven is geroe pen met het oog op de problemen, speciaal de jeugdwerkloosheid betref fende, haar aandacht mede te wil len vestigen op de herscholing van oudere werkloozen. De commissie heeft zich bereid verklaard, deze nieuwe taak op zich te nemen. De minister heeft het verzoek aan deze subcommissie gedaan, omdat daarin zitting hebben, naast ecnige hoofdambtenaren, die uit hoofde van hun functie met zaken als deze in aanraking komen, vertegenwoordi gers van de groote werkgevers- en werkne mers-centrales. Minister Slingenberg heeft thans dc brief wisseling tussclien hem en de subcommis sie ter kennis gebracht van de in de com missie vertegenwoordigde werkgevers- en werknemerscentrales, met verzoek, in eigen kring aan deze aangelegenheid volle aan dacht te willen schenken en hem elk geval, dat zich mocht voordoen, mede te deelen, opdat zoo mogelijk voorzieningen kunnen worden getroffen. Verkeersongeval te Leeuwarden Zondagavond is op een gevaarlijk kruis punt van wegen te Leeuwarden een ver keersongeval met doodelijken afloop ge schied. Op de Wissedwinger reed een personen auto, komende uit Heerenveen, waarvan do bestuurder linksaf den Noorderweg wilde oprijden. Aan de linkerhand van den be stuurder naderde een auto, terwijl de 50- jarige heer M. S. de W., wonende aan do Spanjaardslaan te Leeuwarden, in de nabij heid fietste. De heer de Wit heeft vermoede lijk alleen aan de achter hem rijdende auto aandacht geschonken, want op een gegeven oogenblik, toen de auto uit Heerenveen vlak bij hem was, wist hij deze niet meer te ontwijken. De heer de W. werd tegen den grond geslingerd, de fiets werd totaal ver nield. Met een ernstige hersenschudding werd de man opgenomen en naar het St. Boni- facius-hospitaal vervoerd. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is het slachtoffer overleden. Door autobus overreden. De 23-jarige wielrenner Leo Verberk is gistermiddag om even over twaalven, op den Aalsterweg in het dorp Aalst, bij Eindhoven door een autobus gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde, door dat de wielrenner bij het trainen op den rijweg, bestemd voor het motorverkeer reed en plot seling van achter een vrachtauto te voor schijn kwam toen de bus naderde. Een botsing was onvermijdelijk. Het stoffelijk overschot van Verberk is naar het lijkenhuisje van het hoofdbureau van politie te Eindhoven overgebracht. Verberk was een der meest bekende amateur-sprinters in ons land en heeft op binnen- en buitenlandsche banen veel suc ces behaald. Men zag algemeen in 'i-un een sprinter met groote toekomst. Zware regens in Tapanoeli Vijftien dooden tengevolge van een aardbeving. De regeering ontving een telegram van den resident van Tapanoeli, waarin deze mede deelde, dat hij terugkeerde van een inspec- tie-toch' door het gebied dat getroffen was door de zware regens die op 1 December j.1. door Aneta reeds werden gemeld. Tijdens zijn tocht constateerde hij dat de schade aan bouwgronden op vele plaatsen aanzienlijk is, terwijl vele wegen en brug gen zijn vernield of beschadigd. In de Negri Simanoellang is een kleine nederzetting met 13 personen geheel onder een aards'orting bedolven, waarhij allen werden gedood. Een ladang-huis waarin zich een vrouw en een kindje bevonden, werd door een bandjir nmocrn^lfiiird. n-oorhy pnu'nn Ynrrtrnnlr^n, COMMUNISTISCHE BROCHURES NAAR INDIË. Zij bleken in Brussel te zijn ge post. In de mail, welke met de „Poelau Bras", gistermorgen werd aangebracht, zijn ver schillende communistische brochures met getypte en/of geschreven adressen aange troffen. Deze brochures bleken in Brussel te zijn gepost. Doodelijk ongeval in Den Haag Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op de Beeklaan, ter hoogte van perceel nr. 2219, een ernstig ongeluk gebeurd. Een bewoner van de Tasmanstraal, dc G2-jarige heer L. A. J. V., droeg een lange sjoelbak en stak ter plaatse den rijweg over. Waarschijnlijk heeft hij daarbij niet voldoende uitgekeken, waardoor hij door een bestelauto, bestuurd door den 23-jarigen chauffeur L. J. A. J. V. werd aangereden. Met een zware schedelfractuur werd het slachtoffer opgenomen en door den genees kundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan liet Westeinde overgebracht, waar hij Zondag aan de bekomen verwondingen is overleden. In de afgeloopen dagen is in de gemeen te Renkum een serie inbraken gepleegd. Door inklimming en daarna door ver breking van eenige glasruiten hebben on bevoegden zich dezer dagen toegang ver schaft tot de tijdelijk onbewoonde, doch gemeubileerde villa .Dopheide" nabij Heel- sum. De ongenoode bezoekers hebben zich ontfermd over 36 tafelmessen, 40 eetlepels, 40 theelepeltjes en 50 tot 60 lees- en stu dieboeken. Voorts stalen zij tafelkleedjes, dekens, een koffergramofoon, groenten- en juslepels, een en ander van vlekvrij metaal. 'In den nacht van 26 op 27 November werd van het emplacement der Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij ie Renkum een hoeveelheid nieuw koperdraad ont vreemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.1 .heeft men zich toegang verschaft tot een vrij eenzaam gelegen villa te Hcelsum, waar men met behulp van een beitel het raamkozijn heeft geforceerd. Een aantal tinnen voorwerpen werd meegenomen. Zondagavond is een bejaard echtpaar, dat. op een boerderij nabij Renkum woont, wegge lokt door een onbekende, die kwam vertel len, dat de broer van den bewoner ernstig ziek was. Onderwijl heeft men het huis overhoop gehaald en doorzocht, doch niets gevonden. De politie stelt een onderzoek naar deze inbraken en diefstallen in. De militaire benoemingen van Prins Bernhard Bij eedsaflegging en huwelijk in uniform van het wapen der ca valerie. Ter voorkoming van verdere vragen om inlichting deelt de gouverneur der residen tie, daartoe gemachtigd, voorloopig mede, dat over de te verwachten plechtige eeds aflegging van Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld bij Hoogstderzelvcr intreden in de drie deelen der Koninklijke weermacht te zijner tijd nadere mededeelingen zullen worden gege ven. Hierbij wordt echter herhaald, dat Zijne Doorluchtige Hoogheid als officier met titu- lairen rang bij hel Koninklijk Nederlandsch Indische leger en als officier a Ia suite bij de Koninklijke Marine en bij de Koninklij ke Landmacht benoemd is en mitsdien tot WOENSDAG 9 DECEMBER. HILVERSUM H Ochtend. bij oJ •a ■o AvoDd. HILVERSUM I Ochtend. Middag. ■o a O <1 Nieuwsberichten A.N.P. 8.03 10.00 Nieuwsberichten A V p. 8.00 Gramofoonmuziek 8.00 12.00 8.15 9.45 11.30 Gramofoonmuzie 8.15 12.15 1.30 11.00 Lichte Muze Melody Circle VARA 2.00 Lichte Muze 10.35 Snsemble v. d. Horst NCRV 11.00 12.30 Godsdienstige Uitz. Godsdienstige Uitz. Morgendienst VPRO 10.00 Schriftlezing NCRV Morgenwijding NCRV 8.00 10.30 Dansmuziek Flierefluiters VARA 5.30 Lezingen Lezingen Chr. lectuur NCRV 3.00 IVU 11.00 Landbouwhalfuurtje 6.00 Jitzending v. d. werk NCRV loozen VARA 11.30 Voor de Binnenvaart /oor de vrouwen NCRV 6.30 7.15 VARA 2.30 Ds. A. Pos NCRV IVU 6.30 Problemen der demo 7.40 Orgelconcerten cratie VARA Ronald Parker NCRV 2.00 ïuwelijks verhou 11.00 dingen VARA Solisten -concerten Alex Brailowsky, piano 2.00 Solisten-concert NCRV 3.30 foh. Lammen, bas VARA 10.10 Sport Schaakcursus NCRV 10.15 Sport. Sportpraatje VARA 7.00 Diversen Chr. liederuurtje Diversen NCRV 4.00 Dnze keuken VARA 9.30 Tweede groote luis- Jitzending voor arb. terwedstryd NCRV 8.15 in de continubedr. De Gooilanders NCRV 8.45 VARA 10.20 Voor jonge menschen Kun je nog zingen? 7.15 NCRV 9.15 ladio report. VARA 9.00 De Gooilanders NCRV 9.45 /oor de kinderen De Gooilanders NCRV 10.30 VARA 3.00 Kinderuurtje NCRV 5.00 geen enkel bijzonder wapen dan wel korps zal behooren. Hoewel de bevoegdheid om de onderschei dene uniformen van alle deelen der weer macht te dragen met de aan zijn rang ver- bónden onderscheidingsteekenen te ver wachten is, zoo staat thans vast, dat het Hoogst derzei ver voornemen is op den dag der plechtige eedsaflegging, zoowel als op den huwelijksdag, de uniform van het wa pen der cavalerie met blauwe uitmonste ring te dragen en dat Prins Bernhard na de eedsaflegging aan het defileeren zal deelnemen aan het hoofd van een tot de cavalerie behoorend onderdeel, bij welk wapen Zijne Doorluchtigheid wijlen de va der van Prins Bernhard gediend heeft. HEYMANS EN SLUYTER TE TUNIS. Tunis. De sportvliegers Hcymans en Sluyter zijn gisterochtend om 6.56 uur (pl. t.) uit. Benghasi vertrokken. Na een tus- schcnlandin-g te Tripolis, waar zij om 12.20 uur weer opstegen, zijn zij om 15.55 uur te Tunis aangekomen. De tocht werd door mooi weer begunstigd. WASHINGTON'S PLANNEN EN HUN BETEEKENIS VOOR EUROPA. GERUCHTEN OVER EEN NIEUWE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Nu de pan-Amerikaansche conferentie te Buenos Aires aan de gang i3 en de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat de daar te nemen besluiten mede van invloed zijn op de betrekkingen en verhoudingen in Euro pa is onderstaande verhandeling van onzen V.P.B.-correspondent uit Washington zeer actueel. In de Amerikaansche wereld heeft de mededeeling, dat Roosevelt zelf aan de openingsplechtigheid van de Pan-Ameri kaansche conferentie deelneemt, groot op zien gebaard. De Vercenigde Staten, die men in Midden- en Zuid-Amerika de „Ko los van het Noorden" noemt, hebben de overige wereld steeds weer geprikkeld door hun houding, die zij als sterkere dikwijls aannamen. Ten zuiden van den Rio Grande bestond daardoor den indruk, dat de Noord- Amerikanen de Monroe-doctrine, de be roemde, nog heden geldende leer, die de vijfde president in het jaar 1823 verkondig de en in het kort neerkomt op de leuze „Amerika den Amerikanen", zoo uitlegden, alsof zij het protectoraat over het overige Amerika bezaten. Speciaal onder de remi- blikeinsche presidenten Coolidge en Ï-Innver werd er voortdurend geïntervenieerd. Men sprak van de dollardiplomatie, die door Amerika's vloot gestennd werd. Bijna steeds, wanneer er een Pan-Aimerikaansche conferentie plaats vond. lagen er marine troepen Ier Ver. Staten in 'n Midden-Ame- rikaanschen staat, „om Amerikaansche be langen te beschermen". Het is dan ook be grijpelijk, dat de zuidelijke helft van de Nieuwe Wereld met haat en wantrouwen tegen Washington vervuld was. Roosevelt's politiek. Roosevelt. die op zoovele gebieden brak met de door vroegere presidenten gevolgde politiek, begon ook hier met een schoone lei, door de Zuid-Amerikaansche staten als gelijkwaardige partners te behandelen. Hij wil de basis leggen voor een permanente economische en politieke samenwerking tusschon de stalen van de Nieuwe Wereld, Bovendien echter meent hij Europa te kun nen bewijzen, dat het heel goed mogelijk is, politieke conflicten uit den weg te ruimen, indien er slechts goeden wil is. In politieke kringen te Washington gaat nu het gerucht, dat Roosevelt. indien de Pan-Amerikaansche conferentie een suc ces wordt, nog een slap verder zou willen gaan en met een plan voor den dag zou komen, dat de belangen van alle Europee- sche naties beroert. Volgens deze geruch ten meent men rekening te kunnen houden met de mogelijkheid, dat de president in 't begin van 1937 den leidenden mogend heden zou voorstellen, nieuwe economische onderhandelingen te houden, die onder vermijding van de fouten van de Londen- sche conferentie dc moeilijkheden welke een economisch herstel van de wereld ver hinderen, uit den weg zouden kunnen rui men. Ia, men gaat nog verder en wijst er op. dat dergelijke besprekingen een gunsti- gen invloed op de Europeesche bewapenings politiek zouden kunnen uitoefenen. De beteekenis van de conferentie te Buenos Aires. Voorloopig ligt deze idee, zelfs indien zij door Washington ernstig overwogen wordt, nog eenigszins in de toekomst, terwijl de Pan-Amerikaansche conferentie reeds be gonnen is, als deze regels in druk ver schijnen. Welk een beteekenis er nm De contracten in hef visscherij- bedrijf te IJmuiden IJmuiden 7 Dcc. Dezer dagen hebben de organisaties van werknemers in het vissch- rijbedrijf te IJmuiden aan de reedersver- eeniging hun cischen kenbaar gemaakt over dc voorwaarden van een eventueel nieuw af te sluiten contract, welke eischen verschillende verbeteringen van loon- en ar- beidsvoorwaarden inhielden. In de gister gehouden ledenvergadering van de reedersvereeniging is met algemec- ne stenunen besloten aan de organisaties mede te deelen, dat de door hun voorgestel de wijzigingen in de overeenkomst geen basis van onderhandelingen opleveren, doch dat de reedersvereeniging bereid is de bestaande voorwaarden ook voor het jaau 1937 te handhaven. Bij overeenstemming is de vereeniging in principe bereid nader te overwegen in hoeverre aan het verlangen tot het opne men van een clausule met het oog op even- tueele stijging van de kosten van levens onderhoud zou kunnen worden tegemoetge komen. conferentie wordt toegekend, blijkt uit het feit. dat staatssecretaris Huil, de leider van de delegatie van de U.S.A., een groote staf van vooraanstaande medewerkers met zich heeft medegenomen. De lievelingsidec van Huil, die tot de meest intieme vrienden, van den president behoort, is „een Volken bond van de Amerikaansche staten", waar aan ook een inler-Amerikaansch scheidsge recht verbonden zou zijn. Staatssecretaris Huil ziet het zekerste mid del, om den internationalen vrede in stand te houden, in de schepping van gezonde in ternationale handelsbetrekkingen. Op eén door 21 staten bezochte conferentie kunnen in dit opzicht natuurlijk slechts richtlijnen van algemeenen aard worden uitgestippeld. Hét zou dan de taak der economische des kundigen zijn, door verdere besprekingen do verdragen tot stand te brengen. Bovendien streeft Washington er naar, dat de neutraliteitswet, die in het laatste jaar door het congres werd aangenomen, een vast bestanddeel van de politiek van alle Ameri- kaansche staten zal worden. Verder zou men; den oorlog voor onwettig willen verklaren. Zooals bekend zijn de Vereenigde Staten volgens de neutraliteitswet verplicht, aan oorlogvoerende naties geen wapens, munitie of ander oorlogsmateriaal te leveren. Volgens de meening van Washington wor den de Amerikaansche naties door den ge spannen toestand in de overige, wereld er welhaast toe gedwongen, onder elkaar maat regelen te treffen, die eventueele conflicten; reeds hij voorbaat buitensluiten. Men ver klaart, dat dc Vercenigde Staten, in geval de neutraliteitswet slechts tot hen beperkt blijft, tegen hun wil in een oorlog zouden kunnen worden meegesleept, indien een andere Ame rikaansche staat in een evcntucelen oorlog zou worden gewikkeld. Bovendien verliest Washington nimmer de situatie in het. Verre Oosten uit het. oog, die immers ook de Ame rikaansche vlootpolitiek bepaalt. Washing ton wenscht, dat er in het bijzonder dan een band tusschen alle Amerikaansche naties zal bestaan, indien 't eenmaal tot den uiteinde- lijken sfvprl in n c'on 1,-rmt,

Schager Courant | 1936 | | pagina 2