Langendijker Groentenveilingen De strijd om de M „Betty Jj^Bonn" OMGEVINGNIEUWS Het bestuur van de L.G.C. en de betaalmeester Het weer een faotor van beteekenis groote voorraden kool hoe zal dat uitpakken? exportmogelijk heden moeten beter worden ge ringe aanvoer aardappels lage prijzen idem voor roode kool gele kool ls bij vrij grooten aan voer bijna onverkoopbaar mini mumprijs idem witte en Deen- sche witte groene kool ook al lager ook voor uien maar weinig belangstelling alzoo lage prijzen peen redelijk kroten goedkoop druiven niet duur - goede vraag naar bloemkool lage prijs voor andijvie doordraaien aanvoer rammenas. Goed weer voor De Streek, doch slecht Voor Langendijk. Daar is vorst nadeelig voor de uitgebreide bloemkoolteelt, hier zou 2e voordeelig zijn voor de bewaarkool. Al- licht zou dit nog niet zoo dadelijk merkbaar zijn in den prijs, doch in het belang van de kwaliteit en het daarmee gepaard gaan de meerdere of mindere werk zou het onge twijfeld zijn. Een lichte vorst zou voor de Langendijker tuinders beteekenen, dat er wat groente uit volkstuintjes wegvroor, die nu nog altijd de vraag naar de Langendij ker tuinbouwproducten ongunstig beïn vloedt. Met de telling van de bij de tuinders aan wezige hoeveelheden stapel producten is men nu gereed gekomen. Op het oogenblik j zijn ons nog niet alle cijfers bekend, doch wat er van bekend is, geeft al duidelijk te verstaan, dat er dezen winter veel en veel meer kool in de boeten en schuren ligt op geslagen dan het vorige jaar. Buitengewoon scherp valt dit verschil op ten opzichte van de gele kool. Bij de tuinders, aange sloten bij den Noordeimarktbond, zijn nu 560 wagons van 10.000 K.G. geïnventariseerd en het vorige jaar slechts 129. Zeer groot is echter ook het verschil in voorraden roode kool, waarvan er nu 1007 wagons zijn opgegeven tegen 427 in 1935. Als de om standigheden, wat de mogelijkheid van ex porteeren betreft, dus even ongunstig moch ten blijven als verleden jaar, dan ziet het er voor de tuinders niet rooskleurig uit. Ongetwijfeld kan het weer daaraan het zij ne bijdragen. Een strenge winter schept de mogelijkheid dat, alle autarkische neigin gen ten spijt, men zijn toevlucht in Duitsch land moet nemen tot het betrekken van onze stapelgroenten. De clearing-maniipula- ties kunnen bovendien ook nog een woord je meespreken. Hoe dan ook, we wachten af. Groote hoeveelheden kool zijn aanwe zig: als nu de koopers maar opdagen, die er een redelijken prijs voor willen betalen. Met den aanvoer van aardappelen begint het op een einde te loopen. Er waren er althans deze week al weer minder dan de vorige. De prijzen waren weer laag. Voor blauwe aardappelen werd f 1.60f 1.80 be taald, blauwe Eigenheimers brachten f2 tot f2.10 op. Schotsche muizen kwamen er heel weinig. Bonken golden van f 1.70 tot fl.90, terwijl ook de gewone Schotten on geveer dien prijs deden. Drielingen wer den met fl—fl.10 betaald. Van de verschillende koolsoorten werd deze week weer heel wat aangevoerd, in het bijzonder van de gele en de Deensc'ne witte. Roode kwam er betrekkelijk veel aan de veiling van den Noordermarktbond. Van de roode kool werd nog het grootste percentage verkocht. Een klein deel van het afwijkend goed draaide door. Wat van dit laatste verkocht werd, bracht flfl.20 op. De goede kwaliteit bracht van flf 1.80 op; enkele partijtjes brachten het tot f2. Geen enkele verbetering viel er te con- stateeren op de gele-koolmarkt. Het was er Sedroevender dan ooit. Bijna alles draaide door, zelfs de kool van beste kwaliteit. Ze werd opgekocht door veeboeren, die ze als veevoer gebruiken. Wat verkocht werd, bracht f 1 op. De aanvoer was voor dezen tijd vrij groot, n.1. in totaal aan beide vei lingen 70 spoorwagens. Gewone witte kool werd er maar weinig meer aangevoerd. Blijkbaar kunnen de zuurkoolfabrikanten ze meer matig gebrui ken, daar het grootste gedeelte doordraai de. Het verkochte bracht 80 cent op. Veel heter ging het ook al niet mot de Decnsche witte kool. Ook hiervan was veel onver koopbaar en ging denzelfden weg op als de gele kool. Wat de handel kocht werd voor 80 a 90 cent afgenomen. Aan witte kool werden ongeveer 60 spoorwagens aange voerd. De groene kool deed het deze week alles behalve goed. Wel wordt de aangevoerde kool wat kleiner van stuk doch de kwaliteit is nog goed. De hoogste prijs, welke in de afgeloopen week werd gemaakt, was f2.90 voor een mooie partij van de grootste soort. Veel werd verkocht voor fl a f2, terwijl er zelfs nog partijen werden verhandeld voor 30 a 50 cent. Als men rekent dat er 3 a 400 op Kei snees worden geteeld kan men na gaan, dat bij deze prijken de nateelt al zeer weinig opbrengt. De handel in uiien was in den afgeloopen week weer stug. Voor nep werd een rede lijk prijsje van f5.70—f6.70 besteed, doch van deze sorteering is er maar weinig. Voor drielingen kwam ook wat meer vraag, zoo dat nu van f 1.80f2.40 werd gemaakt, doch waar het bij de uien op aankomt, is de prijs van de grove en.de middelbare. Voor grove werd fl.30—fL70 besteed en voor middelgroote f 1.30—f 1.70 met enkele af wijkingen. Deze prijzen zijn veel te laag. Peen is een artikel,dat gelukkig kan worden verkocht. De prijs is wel niet best, doch kan ook niet slecht genoemd worden. Voor kleine werd 50 a 60 cent betaald, voor groote 90 cent tot fl.30. Voor bieten was minder belangstelling. Voor groote werd 50 cent of iets meer be taald, kleinere varieerden van f 1.10f 1.40. De aanvoer van druiven had maar weinig meer te beteekenen. De prijzen liepen voor B van f 22.50-f 29.90 en voor C van f 10.90— f 11.20. Geringer was de aanvoer van bloemkool. Voor dat product is echter nog goede be langstelling. Eerste soort bracht ongeveer f7 a f9 op, terwijl voor tweede soort f3 tot ruim f 4 werd betaald met enkele afwijkin gen. Een deel van de andijvie was onverkoop baar. De bestede prijzen lagen meestal tus- schen 50 en 60 cent. Rammenas bracht f 1.40—f 1.50 op. LANGENDIJK Wie gbdacht had, dat een Algemeene Ver gadering van de Langendijker Groentencen- trale een einde zou maken aan de onver kwikkelijke geschiedenis met de ontslagaan bieding door den Betaalmeester, is wel be drogen uitgekomen. De Algemeene Vergade ring toch is voor democratisch denkende menschen het hoogste rechtscollege, dat in de meeste gevallen uitspraak moet doen in laatste instantie. Bij de L.G.C. is dit blijk baar niet het geval, althans bij dit ontslag aanbod niet. 't vereischte aantal afdeelingen deed het verzoek een algemeene vergadering te willen beleggen, doch in meerderheid be sloot het Bestuur, daaraan geen gevolg te geven. Er werd daarbij niet hoofdelijk ge stemd, doch het aantal stemmen voor of tegen werd bepaald naar gelang van 't aan tal leden, dat de stemuitbrengende. afgevaar- digdén vertegenwoordigers. Aldus verkreeg men nog een beter beeld van het resultaat, dan een eventueel congres zou hebben. Het zal wel in overeenstemming zijn met het reglement, op die wijze de stemmenvorhou- zing te bepalen, doch het deed wel wat vreemd aan, daar overigens altijd hoofdelijk wordt gestemd. De oppositie is al wat soepeler geworden. Oorspronkelijk zag het er naar uit, of er voldoende ruggegraat aanwezig zou zijn, om den strijd desnoods tot het bittere einde te voeren. De laatste bijeenkomst van de oppo sitie liet een ander geluid hooren. Het was een moeilijke en ingewikkelde zaak, zoo werd erkend en ten slotte zov er genoegen mee worden genomen, als het Bestuur de benoeming' wilde opschorten tot den datum, waarop de gewone Algemeene Vergadering zou worden gehouden. Het is nauwelijks te denken, dat het Bestuur daaraan zal vol doen. De betaalmeester, zoo schijnt het blijk baar te redeneeren, heeft zijn ontslag met 1 Januari aangevraagd en dus moet er op dien datum een anderen functionnaris zijn. Zou dit worden verzuimd, het Bestuur zou in gebreke worden gesteld en er zou alle reden aanwezig zijn, om het daarvan een verwijt te maken. We geloovcn dan ook niet, dat 't dien weg zal opgaan. Trouwens, een tus- schenweg is hier moeilijk te bewandelen: het Bestuur is volkomen gerechtigd te han delen, zooals het deed, of het is daartoe niet gerechtigd. De hoofdzaak, die het hier geldt, betreft de waag, of de betaalmeester op grond van zijn instructie mocht weigeren kascontrole toe te staan. Als hij dat recht niet heeft, dan moest het Bestuur wel handelen, zooals het heeft gedaan; heeft hij dat recht wel, dan zijn er 2 mogelijkheden en wel ten eerste: het Bestuur kan ook, zonder de Algemeene Vergadering daarin te kennen, hem de ver plichting daartoe opleggen en ten tweede, die verplichting berust, slechts bij de Alge meene Vergadering. Blijkbaar is men het daarover niet eens. Het Bestuur meent op grond van statuten en reglement, daartoe volkomen het recht te hebben, de oppositie is van het tegenovergestelde gevoelen. Ook de kostenquaestie is hierbij in het geding gebracht, de vraag n.1., of het het recht bezat, de eventueel meerdere kosten, die het gevolg waren van die kascontrole, te mogen voteeren, zonder daarin de Alg. Verg. te kennen. De oppositie meent, dat dit een zaak van de Alg. Vergadering is, zoodat zij het Bestuur het recht ontzegt, meer onkos ten voor een duurdere boekhouding, noodig om een kascontrole mogelijk te maken, te voteeren. Zoo zijn er tal van vragen gerezen, die moeilijk opgelost kunnen worden, zoo lang de twee partijen elkaar niet willen of kunnen begrijpen of misschien ook, zoolang de eene partij vasthoudt aan zijn vermeende of werkelijke macht. Met dat al is de hoofdzaak, waarom het aanvankelijk ging, wel wat op den achter grond geraakt. In den aanvang toch werd het voorgesteld, alsof de betaalmeester geen gelden onder zijn beheer had. welke de L.G. C. toebehoorden, zoodat hij ook niet behoef de toe te staan te doen controleeren de aan wezige kasgelden. Die controle behoorde te worden toegepast op den penningmeester van de L.G.C. Gebeurde het al eens een enkele maal, dat hij beschikte over kasmiddelen, die eigenlijk in het bezit van de L.G.C. moesten zijn, dan was dit heel vrijwillig: het L.G.C.- bestuur had die evengoed aan zijn pen ningmeester kunnen ter hand stellen om ze dan, zoodra ze aan de tuinders moesten worden uitbetaald, door het personeel van het Betaal kantoor te laten thuis bezorgen. In ieder geval is het wel gebleken, dat beide partijen, betaalmeester en Bestuur, op hun standpunt bleven staan. Tevens mo gen we uit het feit, dat een opschorting van een benoeming ook de goedkeuring van den betaalmeester kan wegdragen af leiden, dat deze ook een wat soepeler hou ding begint aan te nemen. Het lijkt ons echter wel wat moeilijk nu men aan den vooravond van een benoeming staat en dus alle voorbereidende werkzaamheden daar toe zijn verricht, om alles ongedaan te ma ken. Het zal niet zoo heel lang meer du ren, of in dezen zal klaarheid zijn ver kregen. Dit is zeker, dat, mocht men er van Bestuurszijde toe overgaan, geen en kele voldoening aan de wenschen der op positie te geven, het rechtsgevoel van deze niet zal zijn bevredigd. ZUIDSCHARWOUDE. Burgerl. stand over de maand November 1936. Geboren: Arie, zoon van Jacobus de Feij- ter en Aaltje Ootjers; Jan, zoon van Marti- nus Smidt en Jantje Makken. Ondertrouwd: Abraham van der Welle en Elisabeth Voogt; Anthonie Krul en Margit Gizella Mayer. Getrouwd: Geene. Overleden: Aagje Schoen, oud 42 j., echt- genoote van Sijbrand Beets (te Alkmaar); Petrus Dekker, oud 58 j. (te Zijpe). NOORDSCHARWOUDE. Burgerl. stand over de maand November 1936. Geboren: Antje, d. v. Cornelis Rustenburg en Klaziena. Schuitemaker. Theodorus, z. v. Johan Schuijt en Marijtje Kliffen. Albertus Everardus Petrus, z. v. Gerardus Bekker en Neeltje Bouwmeester. Petruk, z. v. Joseph Trompetter en Josina M. van der Zei. Jaco bus Martinus, z. v. Hendrik Bekker en Geertruida Kramer. Engelina Maria, d. v. Gerrit Mettes en Maria E. Broersen. Catha- rina, d. v. Nicolaas Zijp en Catharina Ap pel. Marten, z. v. Ulbe Kamminga en Tjittske Geertsma. Iefje, d. v. Willem Bos en Ca tharina M. Groenveld. Gehuwd: Petrus Stoop, 59 jaar, weduw naar van Antonia Broerse, eerder van Al- berta van Eik, en Stephanie Kleinhappel, oud een en veertig jaren, beiden wonende alhier. Jacob Schrieken, oud 40 jaren, café houder en Maartje Delver, oud 38 jaren, zon der beroep, beiden wonende alhier. Overleden: Trijntje Keeman, 72 jaren, weduwe van Jacob Kuilman. Grietje Mul ler, 87 jaren, weduwe van Jan Keppel. Maartje Hoetjes, 73 jaren, weduwe van Pie- ter Eitjes, eerder van Pieter Groen. OUDE NIEDORP Bevolking. Ingekomen: Willem Jan Veer van Hoorn, Westerijk 47a; Johannes Bes en gezin van Nieuwe Niedorp, 't Veld G 42; Adriana Jo- hanna Vader van Heerhugowaai'd, Ilonden- weg G 81; Anna Catharina Hink van Alk maar, Lyceumstraat Th; Derlc Berend Pak- mers van Hoorn, Drieboomlaan 36. Vertrokken: Cornelis Bakker naar Heer- hugowaard, Veenhuizen, p.a. Jb. Bakker; Klara Chatillon naar Heerhugowaard; Jo han Bos naar Egmond Binnen, Egmond a. d. Hoef, p.a. J. Klooster 268. Burgerlijke stand. Geboren: Nicolaas Anthonius, z. v. Jaco bus Hendrikus Verlaan en Alida Ruiter; Geertruida Joanna Maria, d. v. Gerrit Bruin en Petronella Kuiper. Gehuwd: Fokke Eppinga, oud 28 j., melk- controleur, wonende te Heerhugowaard en Klara Chatillon, oud 22 j.. wonende alhier. Overleden: Geertje Buis, oud 80 j., wo nende te Nieuwe Niedorp, wed. van Corne lis van der Klooster. Veronica Theresia Jong, dochter van Petrus Jong en Anna Ma ria Jong, overleden te Alkmaar. Guurtje Bakker, oud 82 j., wed. van Abraham Over. R.K. Boerenleenbank Zijdewind. Gedurende de maand November werd aan spaargeld ingelegd f 7627.57 en terug betaald f 9435.43. Op voorschotten werd af gelost f 2242.50 en aan voorschotten ver strekt f 3741. In loopende rekening werd ontvangen f 15525.03 en betaald f 10974.56. Er kwamen 2 nieuwe leden bij en 3 nieuwe spaarbankboekjes werden uitgereikt. ZIJPE BURGERBRUG. St. Nicolaasfeest. Sinterklaasavond werd in café Langedijk alhier een Sinterklaasfeest gehouden voor de kinderen der O. L. school, wat op prettige wijze gevierd is. Het hoofd der school sprak Feuilleton door Friedrlch Llndem a n Vaak zaten w$ op Europa's punt en lieten het leven in de straat van Gibraltar aan ons voorbijtrekken. Deze aanblik had steeds weer iets bekorends. De groote oceaanstoomers met hun lichte dekken en hun vasten koers. De kleine sleepbooten vervolgden moeizaam hun weg. Daar blonken de witte plakkaten der zeil- booten. Alles verzamelde zich hier en wie er een beetje kjjk op had, kon hier de slagader van een wereldverkeer voelen kloppen. Dagelijks ging ik naar Trevor. Hg werkte als een bezetene. Steeds weer zag hg nieuwe mogelijkheden. Hg leefde in een koorts van fantasie. Hg hield het „g'zer heet". Telegram men naar Londen. Telegrammen naar New- York. In alle dagbladen had hg oproepingen ge- plaats voor de bemanning. Mededeelingen kwamen uit alle oorden der wereld binnen, moesten onderzocht worden, bespreking moest gehouden worden. Telegrammen naar St. Mi- chaeL Telegrammen naar Ravenna. Vermiste zeelui schreven brieven, vroegen antwoord. Daarbij waren de namen op de officieele bemanningslgst der „Betty Bonn" waarschijn lijk valsch. Ook dit moest vastgesteld wor den. Telegrammen naar Bremen. Telegram men naar Galvestone. Kamer 3 van het Gerechtshof te Gibraltar scheen het middelpunt te zijn van een wijd vertakt net. Of er iets in gevangen zou wor den? Trevor was gelukkig zooals nog nooit in zijn leven. Sylvester vierde ik in de vrijgezellenclub der Officieren. Uit Londen was bericht gekomen over een ernstige ziekte der Koningin Victoria. Dit en de twijfel betreffende den troonopvolger druk ten een tijd lang de stemming. Maar al heel vlug was men zeer vroolgk en opgewekt. Londen was ver weg. De sensatie hier aan de haven was van meer belang. En er was al zoo weinig sensatie hier in Gibraltar. Trevor, de „Betty Bonn" en het entermes waren de gesprekken van den dag. De Rijks advocaat vertoonde zich niet op de feesten der vrijgezellen en onbestorven weduwnaars. Ook kwam hij niet op feesten der anderen, der ambtenaren en gehuwden. Hij noodigde zelf niemand uit. Doch, wat men vroeger voor zelfingenomen heid bij hem had aangezien, nam niemand hem nu meer kwalijk. Men nam er eenvoudig genoegen mee. Hif was nu eenmaal zoo. Hij moest wel werken. Niemand glimlachte meer zooals vroeger. Het was duidelijk te bemerken: een geheel andere meening had men over hem gekregen, sinds den dag dat Hayes het entermes en de bloedsporen ontdekt had. Alleen: niemand sprak over Hayes. Allen spraken over de ontdekking van Trevor. Ook hier. Laat in den nacht bracht een door punch verhit hoofd zoowaar een toast uit op den Rijksadvocaat en zijn entermes. Zoo ging het ook in het Hotel. Tusschen de spiegelwanden en de armzalig groene palmen, die er zoo onecht als blik uitzagen, kwamen iederen middag Jimmie Bolstons vrienden te zamen voor een bescheiden Whisky voor de lunch. Daar kwam o.a. Mac Cannister, een hoekige Schot, Inspecteur van het een en ander, Kapitein Cowway, die met ztfn gelen zeehon- denbaard en zgn monokkel in het oog de oude houwdegen uithing. Cecil Palmer, een kleine bleeke kolenhandelaar. Bij mezelf noemde ik hen: het „Bristol-parlement", want er ge beurde niets of er was hier eerst nauwkeurig over gesproken. Jimmie Bolston was hier zoo'n beetje de President. Buitendien wist lïjj meestal het allernieuwste. Mijnheeren, twee uur geleden is het Amerikaansche stoomschip „Louisiana" hier binnengevallen. De kapitein van dit schip, een zekere meneer Cardigan, zal morgen vroeg in opdracht van den Consul Mr. Spring, als deskundige de „Betty Bonn" onderzoeken. De uitwerking van deze rede van Jimmie Bolston, in het „Bristol-parlement", bg een- gekomen op 2 Januari 1901, ik zat op mijn oud plaatsje bij het groote raam was ver rassend: brullend gelach: zoodat de blikken palmen trilden en ik mij in mijn stoel om draaide. Nog geen veertien dagen geleden zou men met de vuisten op tafel geslagen hebben en Trevor met zijn eeuwige flauwe kul naar den duivel gewenscht hebben. Nu lachte men. Idioot, deze Consul, bromde Mac Can nister. Zou wel eens willen weten, waarom deze blauwneuzige Kapitein zich met onze zaken heeft te bemoeien, knorde Conway. Zal zich leelijk in zijn vingers sngden, deze meneer. Aan een entermes, lachte Pal mer. Weer gebrul. Jimmie Bolston stond op en sprak: Mgne heeren, ik geloof, dat wij rustig dit overbodig onderzoek kunen afwachten. Maar ik geloof ook en ge zult het allen met mij eens zijn dat wij dit wantrouwen van een buitengewoon verdienstelijk Britsch ambtenaar en bovendien een zoo bekwaam jurist als Mr. Trevor, als een schande, ja zelfs als een beleediging, niet alleen van Gi- bialtar zelf maar van de geheele Engelsche natie moeten opvatten. Bravo, Bolston! Bende. Amerikanen! Op 3 Januari, 's middags, dus ongeveer op het oogenblik dat de uitslag der nieuwe on derzoeking bekend zou worden, zat ik we derom in Trevors werkkamer. Hij had mij niet laten roepen. Maar ik kon merken, dat hij het ook als vanzelfsprekend opvatte, dat ik er was. Hij werkte verder in zgn akten. Ik had een boek genomen en las. Van tijd tot tgd keek ik uit mgn boek op en wierp een blik op den Rgksadvocaat. Zgn witte haardos ging verscholen tusschen den stapel boeken. Het scheen hem van geen enkel be lang toe, wat deze Amerikaansche kapitein voor nieuws ontdekt mocht hebben. Hg was zeker van zg'n zaak. Het was laat, eer de Consul kwam, bijna half zeven. De bode had de gaslamp al aan gestoken boven Trevors schrijftafel, die onzet gezichten zacht verlichtte. De Amerikaansche Consul was een breed geschouderd, eenvoudig man met een smalle windhondenschedel. Hg had bijna regelmatig zgn handen in zgn broekzakken verborgen. Daarenboven voelde hg zich merkbaar de vertegenwoordiger van een wereldrijk. Boven zijn schrijftafel hing een groote afbeelding van het vrijheidsbeeld. Hij begroette ons met een handruk. Hij nam er geen oogenblik aanstoot aan, dat ik er bij was. Voor hem was ik een reporter. Hij nam ongevraagd een stoel, ging zitten, strekte zijn lange beenen uit en begon: Wel, Cardigan is aan boord geweest. Cardigan heeft niets gevonden. Ik kon merken, hoe het optreden van den Consul Trevor hinderde. Maar deze opmerking was hem bgna te veel. Zijn stem werd scherp. Ik veronderstel, dat gij met dezen Mr. Cardigan Uw deskundige, de kapitein der „Lousiana" bedoelt: Spring liet zich geen moment van zgn stuk brengen. een inleidend 'woord, de kinderen zongen liederen onder leiding van den heer G. Ane- ma. De vertelling van St. Nicolaas had een aandachtig gehoor.. Door de kinderen werd een 3-tal tooneelstukjes opgevoerd. Alle hul de hoor! Het feest slaagde uitstekend. Onze plaatsgenoot, de heer C. J. Bruin J. Czn., is benoemd tot assistent v. d. consu lenten van den voorlichtingsdienst, met als standplaats Venhuizen. ST. MAARTENSBRUG. St. Nicolaasfeest. Zaterdagmiddag bracht de grijze bisschop met zijn trouwe knecht een bezoek aan de kinderen van de openbare lagere school al hier. De zaal van den heer P. Kossen was totaal bezet door kinderen, ouders en andere belangstellenden. Circa half twee verschenen St. Nicolaas en Zwarte Piet, waarna de kinderen onder leiding van den heer J. Leeuwen, terstond eenige toepasselijke welkomstliederen zon gen. St. Nicolaas vertelde zijn wederwaardighe den en zijn knecht strooide uit den rijk voorzienen bontgekleurden zak. Zang, mu ziek en tooneel wisselden elkaar vervolgens af, waarbij vooral het tooneelstukje groot succes oogstte. Versnaperingen werden rondgedeeld en toen kon de heer Leeuwen terecht woorden van dank spreken voor medewerking in den ruimsten zin van het woord. WINKEL De afdeeling Winkel van den Bond van Eoerinnen en andere Plattelandsvrouwen heeft echter ook niet stil gezeten en het mag hier wel eens gezegd worden, welk een goede gedachte het is geweest een kleuter school te stichten, welke school zelfs in een behoefte blijkt te voorzien, daar het aantal leerlingetjes de 30 overtreft en onder voor treffelijke leiding van Mej. Rezelman en haar helpster, jongejuffr. J. Fijnheer, zich daar volkomen thuis voelen. Sinterklaas zal wel niet verwacht heb ben, dat de kleuters al spelletjes voor hem deden en zelfs een gymnastiekuitvoering in het klein gaven. Ieder kleintje kreeg na de gewone versnaperingen een prachtig ca deautje uit handen van den Sint geholpen door den trouwen Pieterbaas. Zelfs de leid ster en haar helpster bekwamen nog een heer lijke taart, die zij ook wel verdiend hebben. Bijzonder werd het op prijs gesteld dat de heer L. Zander alhier voor ieder kind koste loos een taai-taai en een speculaaspop had geschonken. Zooveel genoegen heeft de afdeeling Win kel met dit feest ondervonden dat heeft besloten, den kleuters ook een Kerstfeest te bereiden. BARSINGERHORN KOLHORN NAGEKOMEN GIFT Bij het Oranjecomité kwam een gift van drie gulden binnen bestemd voor kinderen en ouden van dagen. Dit bedrag werd aan den penningmeester toegezonden door den heer J. Vethman, Waardpolder. BEZOEK VAN ST. NICOLAAS De alom tegenwoordige Sint heeft ook Kolhorn niet vergeten en door zijn per soonlijk bezoek de noodige luister bijgezet aan het schoolfeest ,dat te zijner eere werd gevierd. De hall van de school was omgetooverd in een mooi versierde feestzaal, die meteen als kinderbioscoop dienst deed. Leuke films met versterkte gramofoonmuziek hielden de stemming er in. Jammer genoeg kon door een onverwachte toestelstoring niet het ge heele programma afgedraaid worden. Den volgenden morgen kwam in Kolhorn een brief in, waarin de Sint hartelijk dank bracht voor de feestelijke ontvangst, die hem in de school door de steun der ouders kon worden bereid. Ook de teekenwedstrijd had hij prachtig gevonden. Yes. Wat Uw Hayes ondekt heeft, is zwendel. Trevor had moeite om zich in te houden. Gij spreekt met een Engelsch ambtenaar. Wel, en gij hebt Amerikaansche burger verdacht gemaakt, dan zijn wij gelijk. Meneer de Consul, ik moet U er op merkzaam op maken... Luister. Gij probeert te bewijzen, dat de bemanning der „Frisco" er de hand in gehad heeft. Dat is onzin. Trevor wilde uitbarsten. Ik keek hem smeekend aan. Hg beheerschte zich. Gij hebt gelijk, het is beter, om rus tig te blijven. De Consul onbewogen: Ben ik. Trevor ging verder: Goed. Het gaat hier over verschillende dingen: 1. om de bergloonaanspraak der be manning van de „Fricso"; 2. om het verdwij ning der bemanning van de „Betty Bonn'. Zeker. Maar dan moet ge deze twee geheel verschillende zaken ook verschillend behandelen. Maar dat doe ik. Toch niet. Iederen dag, dat gij de uit betaling van het bergloon de bemanning van de „Frisco" onthoudt, is een bewijs, dat gg uw opvatting, dat deze bemanning schuldig is aan de verdwgning van de „Betty Bonn" nog niet opgegeven hebt. Zoo eenvoudig is deze geschiedenis nu weer niet. De kapitein van de „Frisco" heeft zich ook in de zaak betreffende het „berg loon", ik herhaal „in de zaak betreffende het bergloon", verdacht, of laten we het minder scherp uitdrukken, ongeschikt gedragen. Wat bedoelt ge daarmee? Er bestaat een gegronde reden, aan te nemen, dat hij de indentiteit der „Betty Bonn' getracht heeft te verdoezelen. Hoedat? —De opgave „Oostenrijksche brik" op het havenbureau. Verkeerd verstaan. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6