Katwijker Motorlogger bij Kamperduin op de kust gezet. De Chineesche revolte Griep in Asser kazernes Marktberichten Maandag 14 December 1936 Vierde blad Zaterdagavond door den mist den koers kwijt geraakt. Gistermiddag door de Utrecht en Hector vlot gebracht. 1300 P.K. aan een tros van 500 meter I De Katwijk 112 in de branding P» Mist over de Noordzee. f Mist: witte en gryze flarden, die spook achtig over de golven waren, nevel sluiers, die den roergangers van schepen hoogstens een meter of 10 zicht geven mist: wellicht gevaarlijker op zee dan een stevige Noord-Wester. En weer is een schip het slachtoffer geworden, en wel de Katwyker motor- logger KW 113, die, terugkeerende van de tongvangst, Zaterdagavond laat, ter hoogte van paal 25, even benoorden Camperduin dus, op de kust liep. Door den mist uit den koers. Men was aan boord van den logger, door den zeer dikken mist, volkomen den koers kwijtgeraakt en eerst toen men vlak voor de Bteenen zat, en het dus al te laat was, be greep men, dat het mis ging. En het ging mis. De branding zette de Schuit precies onder aan de glooiing, met haar neus even nog voor de keien van de vlak in de nabijheid gelegen pier. Hoewel het weer aanvankelijk stil was, begon de zee later vrij zwaar te rollen, zoodat de bemanning al spoe dig besloot het schip te verlaten. Men werd hiervoor in de gelegenheid gesteld 'door de inmiddels ter plaatse verschenen red- Öingvlet van Petten, die de opvarenden aan Wal bracht. „Utrecht" en „Hector" varen uit. De positie van den logger was verre van benijdenswaard en lang niet buiten gevaar. Wakkerde de Noord-Wester aan, en daar was alle kans op, dan zou het niet uitgesloten zyn, dat het schip kap seisde, brak, of tegen den dijk van de Hondsbossche Zeewering te pletter liep. Zonder dan ook verder tijd te verliezen verlieten des nachts om half 2 de sleep- booten „Utrecht" en „Hector", beide van de bergingsfirma Wijsmuller te Den Hel der respectievelijk de haven van Nieuwe- diep en IJmuiden en spoedden zich naar de plaats waar de wel zeer onfortuinlijke visscherman aan de keien zat. Ook deze schepen hadden last van den nog 0.1 tijd hangenden zwaren mist en zoodoende arriveerde men eerst te omstreeks 4 uur in 'den morgen. Verbinding. Oogenblikkelijk werden pogingen in het werk gesteld, verbinding te krijgen en de KW 112 Zoo spoedig mogelijk in veiliger water te bren gen. Het vastmaken viel evenwel niet mee, gezien 'den grooten afstand, dien de sleepers tusschen hun schepen en den wal moesten houden, peze bedroeg namelijk niet minder dan 500 jneter. Doch men vorderde en toen het 10 uur in den Jnorgen was, was er contact. Mist en kou! Veel kon men echter voorshands nog niet (Uitrichten, daar de wacht was op hoog tij, hetwelk evenwel eerst in den loop van den ïniddag zou opkomen. En daar lag de „KW. 112"zwart en troosteloos op den eersten dijk van deze Vermaarde Hondsbossche Zeewering. Met z'n neus bijna op de keien van de pier en met de branding schuimende en bruischende om jiaar heen. Het is nog vrijwel poMïcht van den mist en behoorlijk koud, zoodat de bergers van Petten, die in grooten getale aanwe zig zijn, zich om de 3 minuten warm loo- pen te stampen op de bazaltblokken van den dijk. Ook aan boord van de „KW. 112" heeft men het niet warmssa Vlak by de „Prince Royal". Af en toe klaart het even op en dan ziet men ineens de spookachtige contouren van het in 1920 vergane Engelsche oorlogsschip „Prince Royal" opdoemen, dat maar enkele honderden meters meer zuidwaarts ligt. De „Prince Royal"met den mast schuin over het water als een waarschuwend uitroeptee- ken voor den passeerenden visscherman..^., In de verte liggen de „Utrecht" en de „Hector, grijze schimmen, waarover wat don kere rook hangt. Hoewel het een bijzonder interessant schouw spel oplevert, deze 3 schepen zoo bij elkaar, is de belangstelling om een uur of 10 in den morgen nog vrijwel minimaal. Enkele Pette- mers en Kamperduiners komen huiverend een kijkje nemen en enkele opmerkingen plaatsen. Later wordt het drukker en tegen 12 uur staan er eenige honderden belangstellenden op den „Waker" bijeen. In de branding. Alles is nu in orde gebracht en de wacht is alleen op het hooge water. Nu, dit komt en menigeen, die zich nog op de pier waagt, er vaart dat met een paar natte voeten. Een paar kerels gaan aan boord van de 112 en het is de moeite waard te zien op welke wijze de branding hun parten speelt. Het vletje wordt als een bal op en neer gekwakt en telkens ziet men van de inzittenden niets anders dan de met zuidwesters bedekte koppen. Even vreest men, dat ze tegen den logger op zullen tornen, maar dat loopt best los. Ze ken nen de zee, deze Pettemers! Beweging! Om half 2 in den middag staat er al een aardig stuk water en een paar vletterlui wij zen ons op de „KW. 112", die volgens hen reeds lichtelijk begint te deinen. En inder daad..* er zit beweging in. Eerst haast on zichtbaar, dan duidelijker. Aan den neus kun je het zien. Een heel subtiele beweging, maar toch zóóveel, dat allen zeer optimistisch ge stemd zijn over de aanstaande sleeperij. Aan boord van de sleepbooten is nu alles hurry up en we zien de crews op de achter dekken zwoegen. Het zal niet meevallen met die tros... Ze is een kleine 500 meter lang en vertegenwoordigt een enorm gewicht. In dit op zicht is het dan ook niet uitgesloten, dat zich complicaties zullen voordoen. Dan gaat men trekken. 1300 pk. De „Utrecht" heeft een directe verbin ding met de „KW 112", terwijl de „Hector" op haar beurt weer in verbinding staat met de „Utrecht". Gezamenlijk kan men op deze manier een kracht van niet minder dan 1300 pk ontwikkelen. Zwarte rook gulpt uit de schoorsteenen van de sleepers. In de kijker kun je de schroef het schuim zien rondwentelen bij het achterschip. Het is weer het oude spel, dat we al zoo dik wijls zagen en dat telkens weer imponeert. Ge spannen turen we naar de „KW 112"..* zal ze gaan? Aanvankelijk is er weinig of geen gang in te krijgen. Het zand schijnt de Katwijker toch steviger vast te houden dan men aanvankelijk vermoedde. Zou ons aller optimisme te voor barig geweest zijn Telkens trekken ze aan, de „Utrecht" en de „Hector", en als een gordijn hangt de zware smook over de zee. Dan..* ineens..daar breekt een bleeke zon door en met een slag scheuren de nevels uit een.. Daar is zicht en bijna op hetzelfde mo ment komt er schot in de KW. 112. Eerst heel langzaam.v? dan sneller zakt ze af. Totdat het achterschip zich schui mend in de branding boort. Nog enkele seconden en de logger is vrtf. De vraag blyft nu evenwel of ze het houden zal. Het blykt evenwel, dat er geen lek of andere ernstige avery ge maakt is, zoodat ze zee kan houden. Langzaam wordt ze weggetrokken naar de beide sleepbooten en een half uur later behoort ook dit evenement weer tot het verleden. In den namiddag is de KW. 112 door de „Hector" naar IJmuiden gebracht. Met gespannen aandacht volgt geheel China de gebeurtenissen in Sjensi. De toestand is des te erger omdat Tsjang Kai Sjek met alle macht was bekleed. Hij was de ver persoonlijking van de „Nationale Unifica tie". De revolutie van de troepen van den jongen maarschalk Tsjang Soe Liang werkte in welingelichte kringen niet ver rassend Tsjang commandeerde een leger van 200.000 man, allen vluchtelingen uit Man- sjoekwo, die hun land verlaten hebben, toen de onafhankelijkheid werd uilgeroepen. Dit leger moest de rooden bestrijden, die in het Noordwesten verzameld waren. Sedert eeni ge maanden groeide onder de mannen onte vredenheid. Zij waren hun ballingschap moe en vreesden naar Foekie te worden gezonden. Velen wilden niet langer tegen de communisten strijden en .eischten oorlog tegen Japan. De komst van Tsjang Kai Sjek in October j.1. scheen hen te kalmeeren en Tsjang Soe liang beloofde Tsjang Kai sjek trouw te blij ven. Men vermoedt, dat de huidige opstand is ofttketend door eenige ondergeschikten van Tsjang Soe liang. Sedert den inval in Soei Joean van de Mongolen, gesteund door buitenlandsche elementen, heerscht in China een latente agitatie. Te Peking en Sjanhai hebben de studen ten en de leden van 't „nationale heil" anti- Japansche demonstraties georganiseerd en ook in de Kwonmin-tang is een fractie, welke een verbond met Sovjet Rusland gunstig ge zind is. De laatste gebeurtenissen te Sjensi bewijzen, dat sommige elementen niet terug deinzen voor geweld om de regeering te dwingen een onverzoenlijke politiek ten aan zien van Japan te volgen. DE GESTRANDE DRIEMAST-SCHOENER „FUEGLEN" VLOT. Vlissingen. De Deensche driemast-schoener „Fueglen" die op de spijkerplaat aan den grond zat, is gistermiddag, na grootendeels gelost te zijn, met behulp van sleepbooten vlot gebracht. Het schip is naar Terneuzen gesleept om aldaar dicht gemaakt en nage zien te worden. ?es- a zevenhonderd zieken. Er heerscht onder de manschappen van het garnizoen te Assen zeer veel griep. Niet minder dan ongeveer het derde deel van de manschappen 6 a 700 in getal is aange tast. De griep is echter niet kwaadaardig. 1300 P.Kt trekken aan de Katwijk 112 N.V. DE HELDERSCHE GRAAN. EN KUNSTMESTHANDEL. voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64. Tel. 106. DEN HELDER. Vrijblijvende noteering af magazijn op onze bekende condities: Laplatamais, f 7— Maismeel f 7.30 Gerstemeel, van Inlandsche gerst, f 8.70 Voerroggemeel f 7.50 Boonenmeel f 7.50 Groene Erwtenmeel f 7.50 Maisglutenmeel „DE BYENKORF" f 7.40 Voertarwe, Inlandsche B f 8.90 Haver f 7.70 Chevaliergerst, geschoond, f 8.50 Voerrijst (Paddie f 6.50) f 8.~ Gemengd Kippenvoer f 7.90 OCHTENDVOER C.R.K. f 9.60 Varkensmeel A f 8.30 B f 8.— C f 7.70 Kalvermeel (met mineralen) A f 10.30 B f10— Koeienmeel, 20-22 z.v. eiwit, 5-7% vet, f 8.10 Koeien-Mestmeel A f 7.80 B f 7.60 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto f 10.50 Gem. KOEKJES „WESSANEN" f 8.70 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 9,45) f 8.90 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.d. f 9.05 Gebr. Grondnotenkoek 55% f 8.60 Grondnootschilfers 55 f 8.70 Gebr. Cocoskoek, blanke f 8.10 Soyaschroot f 8.— Gebr. Palmpitkoek f 7.10 Gebr. Semamkoek, voor jongvee f 8.30 Raapschilfers f 6.20 Protospulp Ca 35 suiker f6 Tarwezemelen en Tarwegrind f 7.50 Vleeschbeendermeel f 8.80 Carnarina, N.S. f 13.20 Haringmeel ca. 65% eiwit. 10-12% vet f 10.50 Wit vischmeel, c.a. 65-70O/ eiwit, 7-8n/- vet, f 11.90 Vischmeel „Hollandia" f 12.20 Diermeel, SCHAGEN f 12.— Delftsche Voederkalk (geslibd krijt f 1.70) f 6.80 Landbouwzout, f 2.50 TURFMOLM per pak f 1.35 Per 100 K.G. gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G. Vraagt bij ons prijzen van Kunstmest 14 December 1936. Engelsche bommenwerper omlaag gestort Twee vliegers omgekomen. Gistermiddag is in de nabijheid van Dun- caster een bommenwerper van de Britsche luchtmacht omlaaggestort. Twee vliegers vonden daarbij den dood. JULIANADORP le WINTERCONCERT VAN „KUNSTZIN" Voor een goed bezette zaal had Zondag avond de uitvoering plaats van het eerste Winterconcert door de Harmonie „Kunst zin" in het café „Prins Hendrik" van den heer Abr. Doorn. Na opening van dezen amusementsavond en andere plichtplegingen, werd het instru mentale gedeelte van het programma, be staande uit een zestal muzieknummers op onberispelijke wijze afgewerkt onder leiding van haar directeur de heer J. van Glabbeek. Daarna trad de pauze in en werd vervol gens ten tooneele gevoerd het tooneelspel in drie bedrijven door P. Mossenhoff, geti teld „De onbekende Vrouw" In aanmerking nemende dat slechts dilettanten voor het voetlicht komen, mag gezegd worden, dat de uitvoering er van heel goed te noemen was. Het publiek vond het zeker ook naar den zin, want met een dankbaar applaus werd een en ander beloond. Daarna bal na. Was de Zondaguitvoering voor het alge meen bestemd, heden Maandagavond wordt een herhaling gegeven van hetzelfde pro gramma voor gehuwden en donateurs. DIRKSHORN I—ALKMAAR IIL 9—4. Een merkwaardige voetbaldag is de afge- loopen Zondag voor D.F.C. wel geweest: ten eerste om de nooit-gedachte en toch behaal de overwinning van het 2e op de Dosko-man- nen in Oudesluis met 4—3! De stoutste ver wachtingen zijn daarmee toch wel overtrof fen. Want. wel niemand had ooit gedacht dat Dosko dit zou verliezen. Maar een mooie prestatie is het! En dan de thuiswedstrijd van het eerste! Laat ons beginnen daar waar een wedstrijd verslag gewoonlijk mee eindigt, n.1. met het traditioneele zinnetje over den scheidsrech ter. Welnu: deze scheidsrechter de Groot heeft dezen wedstrijd totaal bedorven door zijn het spijt ons te moeten zeggen on benullig, futloos optreden. Alléén hierdoor is het een bende geworden in het veld. We weten dat dit een krasse bewering is en stellen voorop dat we ook weten dat een scheidsrechter een moeilijke, ondankbare taak heeft en zijn dus bereid om veel over 't hoofd te zien, maar wanneer de N.H.V.B. dergelijke scheidsrechters stuurt, dan is het gevolg: geprikkelde gemoederen over en weer en tot, slot ruw spel. Wanneer hier een goede scheidsrechter had gestaan, dan wa ren tooneclen als hier voorkwamen, niet ge beurd. Slechts één staaltje willen we noe men: D.F.C. scoort in buitenspelpositie, scheidsrechter fluit niet voor offside, Alk maar appelleert, maar v. Tculingen loopt door en zet in. Scheidsrechter wijst naar het midden en de bal zal weer worden uit getrapt. Ho! zeggen de Alkmaar-spelers: het was offside! Hevige discussies en het slot? Scheidsrechter laat den keeper van Alkmaar uittrappen! Dus geen goal. Het was één uit vele gevallen. Wie het hardst schreeuwde of appelleerde, kreeg zijn zin. We willen er verder niets van zeggen, maar hopen dat zooicts hier nooit meer zal voorkomen. De wedstrijd beloofde veel, want er werd zeer snel gestart en het spel was in den be ginne prima. Dadelijk moest Slik al een moei lijke redding volbrengen en vlak hierop wist v. Tculingen voor D.F.C. op prachtige wijze te scoren, 1—0. Het spel golft op en neer, van doel tot doel, tot Slik bij uitloopen misgrijpt en A kan scoren, 1-1. Daarna beleven we onverkwikkelijke Bo vengenoemde geschiedenis en D.F.C. laat den moed wat zakken. Alkmaar komt meer en meer opzetten, het plaatsen is beter, het gladde terrein speelt haar niet zooveel par-< ten, kortom D.F.C. raakt in de verdrukking* Alkmaar voert de score op tot 31 en tot slot weer een „goal met dispuut", nl. een penalty wegens hands bij D.F.C., door Alk maar ingeschoten, 4—1. Dadelijk hierna is het rust. De gemoederen werden gelucht en we moeten zeggen, er was reden voor. Maar na rust nam het aantal „kwesties" onrustba rend toe, men ruziede, men hield gewoonweg conferenties en niet zulke vriendelijke ook!, met den scheidsrechter dat het een lust was. Maar tusschen de bedrijven door kreeg D.F.C. een penalty toegewezen en deze werd benut: 42. Uit een tweemaal genomen cor ner weet Nieman dan no 3 te maken en het is 43. De gedachte aan een verloren wed strijd werd verdrongen door de hoop op een gelijk spel en waarachtig weet v. Teulingen met een schitterenden kopbal gelijk te ma ken, 41. Het werd een ondanks het veel mindere tempo, wilde wedstrijd. Er hing „electriciteit" in de lucht maar gelukkig ble ven ernstige ontladingen uit. Het is Alk-- maar dat dan den moed opgeeft en Manne- veld, v. Teulingen en Schuit maken resp* no. 5, 6 en 7. Dan weer een penalty voor D.F.C. omlauwerd met een heele buren ruzie en het werd 84, tot eindelijk Dirk Manneveld op prachtige wijze nog scoorde. En dit was het einde van de janboel. DIRKSHORN De opbrengst van de lijsten voor de kin derfeesten op 7 Januari bij gelegenheid van het vorstelijk huwelijk, gepresenteerd in de gemeente Harenkarspel, was f 157.68, ALKMAAR, 14 December. Ter veemarkt waren heden aangevoerd:; 87 vette koeien 135250, handel redelijk^ 1 graskalf 40, 1 vet kalf55, 48 nuchtere kal veren 616, 48 vele schapen 1825, 437 vet te varkens 3642 ct. per Kg. WARMENHUIZEN, 12 December. Roode kool f 1.101.80, gele kool fl, Deen-: sche witte kool f 0.80—1. witte kool 80 ct., nep f 6.30, drielingen f 1.702.50, uien f 1.30 1.80, grove uien f 1.70—1.80, peen f 1.30 1.40, idem kleine 70 ct. Aanvoer: 38300 Kg. roode kool, 19400 Kg. gele kool, 20800 Kg, Deensche witte kool, 9000 Kg. witte kool, 500 Kg. nep, 7200 Kg. uien, 875 Kg. peen. ALKMAAR, 12 December. Op de heden gehouden veemarkt waren 7 vette schapen aangevoerd, waarvan de prijs f 20.50 en 1 bok of geit f 2.50. ALKMAAR, 12 December. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: groothandel 72*475 cent en kleinhandel 75^2■771A cent, vaten niet ge noteerd, handel matig, kipeieren groot handel f 35.25, handel matig. Eendeieren geen. BROEK OP LANGENDIJK, 14 December. Uien f 1.40—1.60, drielingen f 2,202.70, grove uien f 1.60—1.70, peen f 1—1.20, groe ne kool f 1.103.10. Kroten f 0.801.40, roode kool f 11.80, gele kool f 1, D. witte kool f 0.80, bloemkool f 7.10—9.80, 2e soort f 2.70—3.90, andijvie f 0.50—1.10. NOORDSCHARWOUDE. 14 December. sche witte kool 80-90 ct., andijvie f 1.60—1.70. HEFFING OP BOTER. De Heffing op boter en 'dé vervoervergun-' ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 14 tot en met 19 December vast gesteld op f 0.80 per Kg., behoudens tus< schentijdsche wijziging.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11