ijk Nieuws. OMGEVINGNIEUWS Schildcrspatroons Het optreden van Onderwijzerspensioenen De Bilt seint De dijkval bij Kapelle Arrondissements rechtbank te Alkmaar LANGENDIJK PE MISOOGSTSTEUN 1936. DERDE UIT- KEERING De derde uitkeering van de misoogststeun zal, naar wij uit zeer welingelichte bron vernemen, zeer spoedig geschieden. In leder geval zullen de tuinders voor de Kerst dagen in het bezit worden gesteld van deze !uitkeering, misschien nog wel deze week, werd ons medegedeeld. Hoe groot het be drag der steunuitkeering is zal men nu al zelf kunnen berekenen, daar deze derde uit keering gelijk zal zijn aan de eerste twee tesamen, welke in totaal pl.m. 30% bedroe gen. Of er nog een verandering is aangebracht in de verschillende regelingen, waartegen van de zijde der tuinders nogal bezwaren naar voren zijn gebracht is nog niet be kend. De verwachting is, dat op dezelfde Voorwaarden thans wordt uitgekeerd. Kolven. De kolfsport blijft voor velen aan Langen- Öijk nog maar steeds een aangename en ge liefde ontspanning. Dit blijkt ook dezen win ter weer. Ruim een 50-tal kolvers wijden zich weer in vriendschappelijke wedstrijden aan (dit mooie oud-Hollandsche vermaak. Voor den match, die door de verschillende clubs dezen winter wordt gespeeld, hebben de tweede en derde klasse-kolvers hun meeste partijen alweer geslagen. Drie ronden zitten er op cn de stand van de eerste klasse korpswedstrijden is thans als volgt: Vrien denkring, Noordscharwoude, 1338 p., Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude, 1267 p., Volhar ding, Oudkarspel, 1254 p. en Op Maat, Zuid scharwoude, 1233 p. Vriendenkring heeft alzoo op Op Maat een voorsprong van 105 p. Bij de andere 2 clubs is Vriendenkring resp. 71 en 84 punten op voor. Van deze club heeft Deutekom het grootste aantal punten geslagen, n.1. 542, dan volgt C. Langedijlc met. 446 en G. Hop met 440. Dit, zijn inderdaad schitterende prestaties. Een mooie presta tie leverde ook de jongste kolver Th. Rijper Jr., van Gezellig Samenzijn, die niet minder dan 450 p. sloeg. Van de tweede klasse is nog niet veel te jteggen. Het hoogste aantal punten in één partij is geslagen door Mulleboom van Ons Genoegen p.1. 150. Over 't geheel is er tot nu toe vrij goed gekolfd. De aanvoer van andijvie aan de beide iveilingen is aanmerkelijk verminderd, voor al door de schade, welke de vorst onlangs aan dit gewas heeft toegebracht. Veel prach tige andijvie is er alzoo niet meer en de prijs ïs daardoor aardig opgeloopen. OUDKARSPEL. Het Comité voor de feestelijke herdenking van het huwelijk van Prinses Juliana heeft besloten de geldinzameling voor dit feest te houden op Woensdag en Donderdag, 16 en 17 December a.s. Zoo men weet zal het feest hoofdzakelijk een geest voor de schoolkinde ren van alle gezindten zijn. Alle schoolkin deren uit onze gemeente zullen hier aan het feest deelnemen. Voor den dienstplicht zijn voorgoed vrij gesteld wegens broederdienst N. Bruin, P. v. d. Ham, P. Kamminga, Th. Kamp en J. Quax. BERGEN POLDERSBESTUREN In de gisteren gehouden vergadering zijn tot poldermeester herbenoemd, de navol gende heeren: Voor den Damlanderpolder, Jn. Zwakman Pzn.; voor den Oudburgerpolder, Mr. H. D. A. van Reenen; voor den Zuurvenspolder S. Schouten; voor den Philistijnschen Pol der R. Roskam; voor den Noorder Reeker en Mangelpolder D. Leegwater; voor den Zuider- en Midden-Reekerpolder J. Kramer; voor den Sluispolder Mr. H. D. A. van Ree nen; voor de Ver. van Polders en Oninge polderde landen onder Bergen, herkozen P. Roskam. In vacature J. van Reenen, wegens leeftijdsgrens gekozen Mr. H. D. A. van Reenen. MIDDENSTANDSBORGSTELLINGSFONDS. De heer J. P. Kreb is benoemd als verte genwoordiger voor de duinstreek van het Middenstandsborgstellingsfonds Hollands Noorderkwartier. HEER-HUGOWAARD Vergadering Holl. Mij. van Land bouw. Samenwerking met L. en M. Dinsdagavond hield de afdeeling Heerhu- gowaard en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een ledenverga dering in het lokaal van den heer Rus. Op deze vergadering werd een inleiding gehou den door den heer Rempt, veearts te Nieuwe Niedorp, over het onderwerp: „Het verband tusschen de ziekten van dier en mensch". De voorzitter, de heer P. Blauw Sr., open de de vergadering met een kort woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Rempt. De heer Blauw deelde mede, dat op de Al- gemeene Vergadering door het Hoofdbestuur op de vraag van de afdeeling is geantwoord dat geen medewerking verleend kan worden om te komen tot verplichte rundveehorzelbe- strijding. Wel ziet het Hoofdbestuur het groo- te belang hiervan in, maar de kosten zijn te hoog. Bericht was ontvangen, dat de heer G. Gootjes is benoemd voor Heerhugowaard en ömgeving, als assistent bij den Landbouw- Voorlichtingsdienst. Vervolgens kreeg de heer Rempt het woord. Na gewezen te hebben op de verschillende ziekten, die zoowel bij mensch als dier voor komen, gaf spreker een overzicht van de Svettelijke maatregelen, als yleeschkeuring, melkcontrole, die genomen worden om be smettingsgevaar te keeren. Na deze inleiding werd de agenda verder afgehandeld en kwam aan de orde de vraag van het Hoofdbestuur in hoeverre samen werking tusschen Landb. en Maatschappij en de Hollandsche Maatschappij van Land bouw mogelijk ia. Werd eenerzijds die samenwerking nood zakelijk geacht, anderzijds betreurde men de oprichting van Landbouw en Maatschappij, het beteekent verzwakking. Besloten werd aan het Hoofdbestuur te be richten, dat de afdeeling zoo ver mogelijk samenwerking van de beide organisaties gewenscht acht en dat de afdeeling de zaak voor de rest aan het H.B. overlaat. Vervolgens werd behandeld een ingekomen verzoek van L. en M., om dezen winter als spreker voor de beide organisaties te laten optreden de heer Zuidervlied uit Zaandam met als onderwerp„De economische geschie denis van den Nederlandschen boerenstand"'. Besloten werd op dit verzoek in te gaan. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer A. Blauw besloten aan het Hoofdbestuur te vragen om een studiecommissie in te stel len over het onderwerp: „Verplichte sociale verzekering voor landbouwers". Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat met Februari a.s. het collectieve arbeidscon tract afloopt. Spr. zou voor willen stellen het bestuur machtiging te verleenen om dit, wan neer van arbeiderszijde geen hoogere eischen worden gesteld, weer te verlengen. Aldus be sloten. Aan het slot van de vergadering brengt Voorzitter hulde aan den scheidenden secre taris, den heer Spaan, voor het vele werk dat hij voor de afdeeling heeft verricht. BARS1NGERHORN Politie. Gevonden: een handschoen. Gevonden: een zilveren vulpotlood, een rijwielplaatje. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot intrekking van de verordening op de heffing en invordering van kadegeld. Naar wij vernemen zal het nieuw be noemde Hoofd der O. L. school alhier, de heer J. Schlahmilch op 1 Januari 1937 in functie treden. WINKEL In den nacht van 14 op 15 dezer hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het bouwwerk van drie woningen aan het Westeinde alhier. Toen de verschillende bouwvak-arbeiders des morgens aan het werk zouden gaan, werd een belangrijke hoeveelheid gereed schap vermist, dat in een afgesloten schuur had gestaan. Bij onderzoek bleek, dat een scharnier van de schuurdeur was afgescheurd en men zich zoo toegang had verschaft. Het is wel diep treurig, dat er nog indi viduen zijn, die het over hun hart kunnen verkrijgen een bouwvakarbeider, die al zooveel magere jaren achter den rug heeft, de middelen om zijn brood te verdienen, te ontstelen. Het is dan ook zeer te hopen, dat de politie, die een onderzoek instelt, het geluk heeft den dader of daders te snappen. Aan de navolgende ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1938, is over eenkomstig hun verzoek door den Commis saris der Koningin voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broe derdienst: W. van Essen Jbzn., P. J. Kis- temaker Kzn., D. Koorn en J. H. Zwart. De zitting van den Keuringsraad voor ingeschrevenen van de lichting 1938 en de tijdelijk ongeschikt verklaarden der lichting 1937 zal te Winkel plaats hebben op 22 Maart 1937 voor de gemeenten Winkel, Opmeer, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Hoogwoud en Spanbroek. W1ERINGERW AARI) Maandagavond vergaderde de IJsclub in het lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer H. Limners. Aanwezig 8 leden w.o. 5®nestuursleden. De door den secretaris gelezen notulen wer den onvezanderd vastgesteld. Een jaarvei'- slag is niet gemaakt omdat niets ge beurd is. De afgevaardigde J. Schenk Kz. gaf een mooi en duidelijk verslag van de gehou den algemeene vei-gaderizig waarin het 40- jarig bestaan was herdacht Voor het nazien der rekening werden aangewezen de Hee- i"en Daan Kaan en Azië Sleutel. Eerstge noemde deelde mede alles in oi*dc te heb ben bevonden. Ontvangsten met inbegi'ip van f 271.93 saldo vorig jaar f 363.93 uit gaaf f 37.76 batig saldo f 326.17 Aangezien we de laatste twee jaar geen ijs hebben gehad is de kas momenteel nog al goed ge spekt. Met één behoorlijke winter zal er weinig van overblijven. Er zijn thans 60 leden van f 1.en 40 van f Ó.25 Deze ge tallen zijn veel te laag. De aftredende bestuursleden de heeren C. Waiboer Cz., A. Sleutel en S. Sieswerda werden allen met algemeene stemmen her kozen. Als afgevaardigde en plaatsvervangers naar de algemeene vergadering werden ge kozen resp. de heeren C. R. Blaauboer en J. Schenk Kz. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief verkreeg afgevaardigden vrij mandaat. Bespreking werkzaamheden. Besloten werd om te beginnen met een wedstrijd voor kinderen, daarna voor in gezetenen en dan zoo mogelijk een groote wedstrijd op het kanaal. De secretaris deelde mede, dat door hem reeds maanden geleden aan Rijkswater staat is verzocht om eventueel een baan op het kanaal te mogen afzetten, zoodat men dan een kleine entrée kan heffen. Tot dusver werd hierop geen antwoord ont vangen. .-JDoor Burgemeester Kaan werd ter sprake gebracht voor 't geval er goed ijs in het tijdvak 79 Januari is, om in samenwer king met het huldigingscomité een gecos- tumeerd ijsfeest te houden. Dit vond alge meen bijval. Met den -wensch dat we dit jaar een goed koi'stje ijs krijgen, waardoor ook het ledental misschien wat omhoog gaat sloot voorzitter de vergadering. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE SCHOOLKINDEREN VOOR PRINSES JU LIANA. Gister, Dinsdag 15 December, is op alle scholen de collecte gehouden voor het na mens de leerlingen van alle scholen aan te bieden huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana. De opbrengst aan de openbare lagere school was f 7.71, aan de U.L.O. school f 3.93, aan de R. Kath. school f 4.56 en aan de school voor Christelijk Nationaal Onderwijs f2.50. Totaal dus in onze gemeente f 18.70. De afdeelig Zuidscharwoude van de Schil- derspatroonsvereeniging „West-Fi'iesland" vergaderde in het café van den heer W. F. J. van Erp te Schagen. De vooi'zitter de heer K. de Vries van Noord-Schai-woude kon een flink aantal le den verwelkomen, waarover hij zijn genoe gen uitsprak. In het bijzonder werd de heer Cramer H.B. lid verwelkomd. Naar aanleiding van eenige ingekomen stukken wei'den door den heer Cramer ver- schillende mededeelingcn gedaan. Ten aan zien van de saneering wei-den door eenige heeren inlichtingen gevraagd. Na eenige discussie werd met 17 tegen 5 stemmen besloten, de z.g.n. Mebes-actie voor dit jaar niet te voei-en. Naar voren kwam nog, dat sommigen die wel aangesloten zijn, het volle loon niet uitbetalen. Conti-ole hierop wordt echter moeilijk geoordeeld. De afgevaaz-digde naar de Alg. Verg. te Apeldoorn bracht verslag uit van deze ver gadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd hierna goedgekeurd Het voordeelig saldo was f 78.41 De aftredende bestuui-slcden, de heeren K. de Vries en C. Oudendijk werden met bijna algemeene stemmen hei-kozen. Bij de prijsbospieking werd behoudens enkele wijzigingen de oude berekening ge handhaafd. Daarna wordt het rapport van de Saneeringscommissie behandeld, waar over verscheidene leden het woord voerden. Na de rondvraag, volgde een demonstratie van de firma Kiewiet de Jonge uit Gronin gen, welke met aandacht werd gevolgd. De waddenzee-haringvisscherij Men schrijft uit Makkum aan de N. R. Ct.: Naar aanleiding van de in Den Haag ge nomen besluiten betreffende de Waddenzee- haringvisscherij hebben de visschers van Makkum, Harlingeu en Wieringen onderlin ge en gecombineerde vergaderingen gehou den, teneinde tot een regeling te kunnen komen, die allen zoo goed mogelijk zal kun nen voldoen. Het denkbeeld van een unifor me regeling voor alle aanvoerhavens heeft men laten vallen, daar bleek, dat men daar aan in de practijk toch niet de hand zou kunnen houden. Den Helder b.v., waar de aanvoertijdcn van het getij afhankelijk zijn, zou nooit dezelfde tijdregeling kunnen heb ben als b.v. Makkum, waar men geheel on afhankelijk is van eb en vloed. Verder werd de wenschelijkheid bespro ken om de minimumprijzen te verhoogen, daar de bedrijfskosten, ook al door "t duur der worden van 't materiaal, belangrijk hoo ger geworden zijn. Er zal den minister wor den voorgesteld, den minimum-prijs voor 100 kg. haring vast te stellen op f 2.50. Ook wenschte men verbetering van de pufprijzen, omdat er aanwijzingen waren, dat het buitenland precies het dubbele zou willen betalen, van wat de visschers nu ont vangen. Verder meende men, dat, indien de rogee- ring zou willen medewerken, de export van haring, ook al tengevolge van de deprecia tie, belangrijk zou kunnen toenemen. Voorts was men van oordeel, dat er meer reclame voor de Hollandsche haring in Ne derland zelf behoort te worden gemaakt, wat men zou kunnen bereiken door b.v. de kisten met haringen of bokking van een stempel te voorzien, waardoor het practisch uitge sloten zou zijn, dat de consumenten minder waardige visch voorgezet zouden krijgen, zooals die bijv, uit het buitenland geimporteerd. De Makkumer visschers besloten, nu de vloot steeds groeit en de belangen van Mak kum en Wieringen niet meer parallel loo- pen, een eigen vereeniging op te richten en zich als onderafdeeling van Wieringen af te scheiden. Nederlandsche zeelieden In de haven van Londen. Klachten in het Lagerhuis, Londen: In het Lagerhuis heeft men den minister van handel, Runciman, ge vraagd, of het hem bekend was, dat de ka piteins van Nederlandsche motorschepenen andere Nederlandsche vaartuigen bij het bin nenvaren van de haven van Londen voort durend trachten te ontkomen aan de ver plichting van het aan boord nemen van een loods. Bij het verlaten van de haven al dus steller van deze vraag kunnen zij de ze verplichting niet ontduiken, doch dan wordt de loods met duidelijken tegenzin op het schip toegelaten en meermalen is het voorgekomen, dat hij door de taai en het gedrag van den kapitein beleedigd werd. Runciman antwoordde, dat Trinity House niet bekend was met de pogingen tot ontdui king of het gedrag van Nederlandsche ka piteins, zooals dat door den vrager geschil derd was. Alleen was er een ernstige klacht van een loods aan boord, van een Neder- landsch motorschip, maar dit geval is niet geheel onderzocht. Trinity House gelooft overigens wel, dat er onder de loodsen een zekere ontevredenheid heerscht over een ge brek aan beleefdheid vaak getoond door ka piteins van Nederlandsche schepen. De mi nister zal Trinity House verzoeken, hem in lichtingen te verschaffen over het onderzoek naar de klacht van den genoemden loods en daarna overwegen, of stappen bij de Ne derlandsche autoriteiten moeten worden ge daan. Op de vraag, of hij er rekening mede wil houden, dat onbeleefdheid onder varensgas ten een ander begrip is dan onbeleefdheid bij „landrotten", antwoordde de minister, dat hij er zich zeer zeker van bewust is, dat men zeelieden een „breedere vaargeul" moet toestaan dan anderen. Op de vragen van den heer Suring in verband met de beslissing van den pensi oenraad d.d. 12 Aug. 1936. dat voor onder wijzers die in hun diensttijd voor 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben ingekocht, die diensttijd desondanks voor de bereke ning van het pensioen in aanmerking komt, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat het juist is, dat de pen sioenraad d.d. 12 Aug. 1936 de beslissing heeft genomen, dat voor onderwijzers, die hun diensttijd voor 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben ingekocht, die diensttijd desondanks voor de berekening van het pensioen in aanmerking komt. Voorts zegt de minister: Een beroep ingevolge art. 127a, eerste lid, onder b, der pensioenwet 1922 is tegen de beslissing niet ingesteld en zal ook niet worden ingesteld. Een ontwerp van wet, dat speciaal in verband met bedoelde be slissing is ontworpen, zal nog voor het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer der Staten-generaal worden ingediend. Verwachting: Matige, later krachtige, wel licht stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, toenemende be wolking met later regenbuien, koude ochtend, overdag zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weer stormachtig. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 755. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4 gr. C. is 39 gr. F. SCHEERT U ZICH ZELF? Wij zijn steeds ruim gesorteerd in Scheerkwasten, Scheerzeepen, Mesjes, enz. enz. - Probeert eens onze Sesam Scheermesjes, 10 stuks voor 35 cent. Verkijgbaar in: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHAGEN, Heden zal rijshout in de gaten worden neergelaten. In vervolg op het bericht elders in dit nummer over den dijkval bij Kapelle wordt nog het volgende gemeld: In den loop van den dag heeft men aan de landzijde van den dijk van de calamiteuze Willem-Anna-polder langs de Westerschei- de over een lengte van driehonderd meter een bekisting van een meter breed aange bracht. Aan de rivierzijde brokkelen af en toe nog kleine stukken af. Op het meest be dreigde punt is de dijk tot op 1 meter uit de kruin weggevallen. Dat het gevaar geweken zou zijn, kan men nog niet zeggen. De situatie ter plaatse is dermate precair, dat nooit te berekenen is wanneer zich dijkval zal voordoen. Dit kan zelfs bij stil weer plaats hebben. Maandag, toen er stormweer was, zag het er bedenke lijk uit, doch gisteren was het geheel stil ge worden, waardoor men de gelegenheid had de meest noodzakelijke voorzieningen te tref fen. Heden zal er rijshout in de gaten wor den neergelaten, nadat men eerst de diepte van de gaten zal hebben gepeild. Men weet op het oogenblik nog niet of de zinkstuk- ken, welke den afgeloopen zomer zijn aan gebracht, al of niet met den stroom zijn mee gesleurd. De dijkval geschiedde niet op een plaats, waar men hem wel verwacht zou hebben. Voor het geval zich dijkval zou voordoen, verwachtte men deze een paar honderd meter meer naar het westen. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 15 December. Uitspraken 7 December. Sander Leijdekker, koopman, Amsterdam, thans gedetineerd, voortgezet misdrijf van rijwieldiefstal, gepleegd te Alkmaar. Eisch 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Uitspr. 1 jaar cn 6 maanden gevangenisstraf. Glijn Schol, Comclis Schol en Pieter Schol, werklieden, allen te Alkmaar, Velzen- IJmuiden. Wederspannigheid en bedreiging gepl. te Castricum. Eisch tegen Glijn Schol 4 maanden en tegen Cornelis en Piet Schol 8 maanden gev. Uitspraak: le 1 maand gev., 2 en 3 vrijgesproken. Anth. Jac. Klein, winkelier, Helder. Hoo- ger beroep vonnis overtr. Crisiszuivelwet Kantongerecht Helder, f 2 boete of 1 dag. Vonnis overigens bevestigd. Jan de Kok, koopman, Helder, hooger be roep vonnis Kantonger. Helder, overtreding gem. Bouwverordening. Vonnis bevestigd. Frits Col tof, winkelbediende, Helder, Hoo ger beroep vonnis overtreding art. 3 motor en rijwielreglement. Vonnis vernietigd en verdachte vrijgesproken. Petrus Adriaan v. d. Linden, colporteur, met onbetrouwbare spaarpolissen, in voor arrest. Oplichting (van f 3000 ten nadeele van een weduwe met dochter), Castricum, thans gedetineerd te Alkmaar, eisch 2 jaar gev., uitspr. 2 jaar gevangenisstraf. Hoorn. DIRK DE WIJNSCHENKER LINKTE NAAR DE VERKEERDE DAME. De Hoornsche wijnkooper Dirk de Haan, 'n korte breedgeschouderde figuur, over kwam op 1 Sept., toen hij zich met zijn auto in Alkmaar bevond, 'n verkeersavontuur, dat hoogst onaangename gevolgen voor hem nasleepte. Dirk toch, die nog jong is en voor wien een jeugdige meisjesfiguur meer aan trekkelijkheid bezit dan de mummi yan Toet Ank Amen, schonk wat al te veel at tentie aan de verschijning van een knappe jonge wielrijdster en al te weinig aandacht aan het verkeer, dat vooral in den Berger hout, waar Dirk door tufte, wel eenige meerdere oplettendheid vereischt. Hij reed namelijk vanaf het Scharloo door de z.g. „Heerenlaan' en lette niet op de auto, be stuurd door Cornelis Stolk, die vanuit de richting Westenveg-Vierlaantjesbrug door de Vrouwelaan in kalm tempo naderde en als komende van rechts voor zich den voor rang opeischte. Maar Dirk, nog verblind door de fietser, reed onbekommerd door, waarop een te voorziene aanrijding volgde. Het ergste waren echter de gevolgen. Corne- lia Tinneke, de echtgenoote van Cornelis Stolk, die zich met een andere dame in den wagen bevond, kreeg door den schok een hevige bloedende hoofdwonde en nog eenige andere kwetsuren, zoodat het noodig bleek dat zij ter verpleging werd opgenomen in het Centraal Ziekenhuis te Allernaar. Later werd zij ter verdere verzorging naar huis gezonden, alwaar zij geneeskundig werd behandeld door den medicus dr. J. Christiaan van der Sluis te Bakkum. Na verloop van 10 dagen na de aanrijding over leed echter de vrouw, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, door hartzwakte. De onattente autorijder stond nu echter terecht ter zake het. toebrengen van ernstig lichamelijk letsel door schuld, aangezien de doodsoorzaak niet het directe gevolg was van de aanrijding. De verdachte erkende royaal schuld en gaf grif toe dat zijn aandacht van het verkeer was afgeleid. Hij had meer op de vrouw in de auto, dan op de wielrijdster moeten let ten, dan was de botsing zonder twijfel voorkomen. Voor hem had deze muis echter nog een andere en leelijker staart, op grond van het feit, dat hij nog gebukt ging onder het zoe te maar soms zeer gevaarlijke juk eener voorw. veroordeeling tot 14 dg. gevangenis straf ter zake wederspannigheid, welke straf aangezien de proeftijd nog niet was ver- loopen, alsnog kon worden toegepast. De officier releveerde die omstandigheid in zijn requisitoir doch zijn eisch bedroeg toch niet minder dan f 200 boete subs. 60 dagen hechtenis. Niet ten onrechte verzoekt amiceDirk dus de meest mogelijke clementie en het komt ons ook voor dat de rechtbank met het opleggen van de straf ook wel met die voorw. straf rekening kan houden. Cornelis Stolk die zijn vrouw mist, ziet van die f 200 gulden toch geen cent. Alkmaarsche hoofdagent voor de rechtbank Wegens een gepleegd zeden misdrijf. Eisch 10 maanden gevangenisstraf. Omtrent Juni van dit jaar doortrilde heel Alkmaar een extra sensatie door het ge rucht dat Alhertus W. een algemeene beken de hoofdagent van Politie voornamelijk be last met de regeling van het verkeer en als zoodanig bijgenaamd de kleine Ver- keersdictator, was gearresteerd en over gebracht naar het Huis van Bewaring, ver dacht van het plegen van ontuchtige han delingen, strafbaar gesteld bij art. 247 en 24S Bis. van het wetboek van strafrecht. Dit later juist gebleken gerucht kwam velen, die W. kenden en wisten, dat hij zeer gun stig bij zijn chefs en corps bekend stond, ongelooflijk voor en hoewel zijn niet eervol ontslag uit de politiedienst weldra volgde, duurde het toch niet minder dan ongeveer 6 maanden, alvorens die Cause célèbre uit politioneele kringen de openbare zitting be reikte. Heden dan stond de in 1894 geboren ex-hoofdagent (thans zonder beroep) Alb. W. terecht en werd liij als raadsman en verdediger bijgestaan door lang niet. de min ste onder de bali-broederen, mr dr Buiskool, van Schagen. In deze zaak, die uiteraard met gesloten deuren werd behandeld terwijl ook de dagvaarding zich niet leent tot publi catie, waren 8 getuigen, waaronder eenige kinderen van het mannelijk geslacht als ge tuigen a decharge gedagvaard De verdachte had zijnerzijds eveneens eenige getuigen a decharge, waaronder twee artsen, o.m. Dr. Schröder doen dagvaarden. De zaak hield verder de aandacht der rechtbank gaande. Eisch 10 maanden gevangenisstraf,

Schager Courant | 1936 | | pagina 7