VROUW, W/X\ODL ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? We zullen ons steeds bezig moeten houden met de vraag, hoe we onze kleintjes zoo aardig mogelijk kleeden zonder al te diep in onzen beurs te moeten tasten. Voor- deelig is het om van een zelfde materiaal meer dere jurken te knippen of b.v. een jurk en een blouse, zooals onze af beelding weergeeft. Het meisjesjurkje is van een wollen ruit en we be hoeven slechts weinig meer om tevens een warme jongensblouse te maken van een Schot- sche ruit, waarbij een geribd fluweelen blouse gedragen wordt. In- plaats van een wit kraagje kan men ook hetzelfde materiaal ne men. De voorstukken van jurk en blouse zijn precies hetzelfde ge werkt .terwijl dit even eens het geval is met de gekleede meisjes jurk en het jongenspakje, die beide van fluweel gedacht zijn en een kraag van handborduurwerk hebben. KLEEDING VOOR JONGE MEISJES. Meisjes van 1416 jaar beginnen reeds ïneer belangstelling voor hare kleeding aan den dag te leggen. Het is haar lang niet onverschillig meer hoe zij gekleed gaan en langzamerhand blijkt dan ook wel, dat zij zich aan Moeders' keus willen onttrekken en haar eigen smaak willen volgen bij het uitzoeken der stoffen en modellen. De moederlijke autoriteit zal zich hierbij neer weten te leggen, zij het dan ook, dat ze met raad ter zijde staat, hetgeen noodig en gewenscht is door hare meerdere ervaring. Thans komt ook trou wens het oogenblik, dat het jonge meisje, dat zich vrij wenscht te maken, de zorg voor boven- en onderkleeding wordt op gedragen en wel in dien zin, dat zij kleine reparaties zelf moet uitvoeren. Het is heel goed, wanneer ze reeds vroeg leeren zelf hare garnituren van japonnen te wasschen en te strijken, kousen te stoppen en aller lei andere kleine dingen meer, die de overbelaste moeder werk uit de handen nemen. Zoodra zich de eerste teekenen van zich zelfstandig gevoelen voordoen, moet dit niet tegengegaan, doch aangemoedigd worden. Een der eerste eischen is, dat Jonge meisjes eenvoudig gekleed gaan; sportieve modellen van mantels en jurken, rokken en blouses zijn in een bijzonder groote keuze van materiaal en snit, zijn het meest geschikt. Nimmer moet de jeugd zich klee den in modellen, die voor dames bestemd zijn, omdat deze zich niet aanpassen aan haar figuur, noch uiterlijk. Gebreide kleeding, in den vorm van jumpers, vesten, slip-over zijn heerlijk op koude winterdagen en de keuze van wol en de uit te voeren patronen zijn legio. Bontgarneeringen aan mantels worden zonder overdaad aangebracht, liefst in den vorm van smalle randen langs kraag en manchetten, terwijl bontstoffen zich hiertoe eveneens zeer goed leenen. Korte mantel tjes van deze bontstoffen kleeden even eens vlot evenals coquette bontmutsjes. De wikkelrok van warme wollen stof is ge makkelijk te maken en vraagt weinig tijd, terwijl hierbij verschillende blouses en jumpers passen. De coupe der mantels is eenvoudig (1), zooals het model in vischgraat-weefsel te zien geeft, dat een kraag heeft, waaronder een wollen shawl gedragen wordt en kleine zakjes met klepjes; dubbele rij knoopen. Het mantelcostume is van tweed en heeft een afwerking met smalle reepjes bont of bontstof met knoopsluiting in het midden. Wollen zoowel als bonten shawls worden bij deze platte kragen gedragen. Wijde bovenmouwen, die met manchet aan den onderkant zijn afgewerkt (2). Het geruite jurkje (1) heeft een rok met dubbele plooi opzij van de voorbaan, terwijl als halsgarneering een fluweelen das gedragen wordt; knoopen, ceintuur en manchetten zijn eveneens van fluweel. (2) Geplisseerde rok met blouse van Angora stof, die gewerkt is met ronde pas en kleine nervures. VEEL HUISWERK VERRICHTEN EN TOCH MOOIE HANDEN. De meeste huisvrouwen moeten aanmer kelijk meer huiselijke bezigheden verrich ten dan vroeger het geval was. Toch is het zeer verkeerd te meenen, dat de handen hiervan het kenmerk mogen dragen. Ruwe, roode, onverzorgde handen zijn het bewijs, dat zij niet voldoende ontzien en verzorgd en de werkzaamheden niet met overleg uitgevoerd worden. Het is volstrekt niet noodig,, dat de han den wereldkundig maken, hoeveel en welk werk de huisvrouw gedwongen is zelf te doen! Hoe dat kan? Beginnen wij met de afwasch, dan zul len de handen bijzonder gespaard worden, indien men gummihandschoenen aantrekt. Vooral gevoelige handen hebben veel te lijden van zeep- en sodawater; inplaats van beide laatste hulpmiddelen kan men met succes vlokkenzeep gebruiken, hetgeen geen meerdere uitgaven met zich brengt en een mild sop geeft. Hulpmiddelen vin den we verder in kopjes- en vatenkwasten en in de stevige afwaschborstels met steel. Pannen worden onmiddellijk na gebruik weggezet met water en daarna in sop met een metalen spons of lapje schoongemaakt. In enkele dagen is men gewend aan de handschoenen. Na afloop handen goed in vetten met glycerine en rozen- of oranje bloesemwater. Aardappelen, appelen, peren, e.d. schil- EENVOUDIGE WOLLEN JAPONNEN vragen weinig of geen garneering. Decoratieve knoopen, stiksels, shawls e.d. zijn wel de voor naamste bijkomstighe den, terwijl voor de iets meer gekleede modellen een geplisseerd vest goed kleedt. De eerste japon heeft een naar de taille spits toeloopend vest, dat vooral voor gezette figu ren een dankbare gar neering geeft. De ruimte aan de mouwen is ver deeld door uitnaadjes. De japon ernaast heeft een vierkante halslijn en knoopsluiting mid den voor, terwijl de kleine afb. rechts het zelfde model te zien geeft, doch met een ge kleurd sjaaltje in de halsopening en enkele knoopen, die niet dicht geknoopt zijn* len geeft eveneens vuile handen en hier voor heeft men kleine handige machines, die aan tafel of aanrecht geschroefd wor den en niet duur in aanschaffing zijn en veel onaangenaams uit den weg helpen. Men heeft niet anders te doen, dan even na te putten. Na groenten schoonmaken en iedere andere bezigheid, die aanleiding kan geven de handen vuil te maken, worden ze steeds in lauw sop gewasschen en geborsteld, ook de nagels, terwijl een toilet-puimsteentje en citroen even onmisbaar zijn als glyce rine. Uitgeperste citroenen moeten steeds bewaard worden, aangezien er altijd nog wel wat sap in blijft om de handen mee in te wrijven. Citroen houdt de huid soe pel en blank. Waarom zal de huisvrouw uien snijden en onaanzienlijke vingers krijgen, die te vens lang een onaangename lucht houden, indien er practische uiensnijders zijn. Hier helpt zelfs citroensap niet en vaak blijven de bruine plekken den volgenden dag nog zichtbaar. Evenals de handen, vereischen gummi handschoenen verzorging, wil men ze althans lang gebruiken. Voor men ze aan trekt moet men er een weinig talkpoeder in strooien, waardoor ze beter over de handen glijden. Nimmer moet men ze aan de vingers uittrekken, doch steeds van bovenaf omgekeerd over de hand uittrek ken, terwijl ze na het gebruik afgespoeld moeten worden. Ook aan de nagels zal steeds de noodige zorg moeten worden besteed. In de eerste plaats kort houden, door ze dagelijks even te vijlen en verder de riemen loshouden. •Na het wasschen der handen worden de nagels met de handdoek steeds bij het maantje naar omlaag geduwd. Verzorgde handen zonder goed uitziende nagels zijn niet denkbaar. De tijd der feestdagen komt weldra aan en vaak kost het de huisvrouw heel wat hoofdbrekens om enkele wenschen op een lijstje te plaatsen. Welnu, wij hebben enkele practische hulpmiddelen aan de hand gedaan, die nog met een lange reeks aan gevuld kunnen worden en het werken in huis niet alleen veraangenamen, doch er tevens toe bijdragen om de handen der huisvrouw te sparen en er steeds keurig te doen uitzien, ondanks haar vele werk! HET PRACTISCHE HUIS. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, zegt een bekend spreekwoord. Vaak moeten we iemand met verjaardag of andere gelegenheden iets cadeau doen en schikt het ons niet, diep in den beurs te tasten. Allerlei aardige dingen kunnen we echter zelf maken, die ons alleen wat tijd kosten. Stofresten hebben allen wel, b.v. van cretonne of chintz. Ronde en vierkante doozen leenen zich uitstekend voor dit doel en kunnen van bestaande doozen of van reepen carton gemaakt, die aan elkander worden gezet met overhandsche steken. Heel aardig is de doos, die met ingehaald cretonne is overtrokken en een kleine pom poen heeft op de deksel. Links is een kluwendoos met opening in het midden van de deksel, terwijl rechts een handig naaidoosje is aangegeven. Met een weinig handigheid, geduld en fantasie kan men allerlei aardige geschenken maken, die bijzonder practisch zijn in het gebruik. MODEGRILLEN. Japonnen voor „volslanken". De oplossing van het vraagstuk welke kleeding het meest geschikt is voor gezette dames, brengt veelal verschillende moei lijkheden met zich mede. De lijn moet zoo recht mogelijk gehou den worden en een ceintuur mag het geheel niet onderbreken. Het eerste model is van soepel fluweel en heeft een licht vest met kleine knoop jes gegarneerd. De mouwen zijn glad, ter wijl de rok opgeknipt is en aan de voor zijde een opgestikte plooi heeft. Het prin- sessemodel er naast heeft een kanten kraag en chabót en bovenmouwen van kant. Deze wijze van afwerking is buitengewoon geschikt om een japon te moderniseeren. Men kan zijden of wollen kant nemen, af hankelijk van het materiaal der japon. De eerste mantel (boven) is afgewerkt met een rand van Seal langs opstaande kraag en revers, terwijl de andere mantel een paar klokkende revers heeft. EEN KAARTENSTEL VOOR DE HUISVROUW. Salmiak of terpentijn Hoe vaak kom het niet voor, dat men juist met nieuwe kleeren een ongelukje oploopt in den vorm van een moeilijk te verwijderen Vlek. Het gaat er dan slechts om het juiste middel aan te wenden om het kwaad te ver helpen. Op een gegeven oogenblik, als men voor het feit geplaats wordt, weet men dan met niét, wat dit is. Men herinnert zich, dat men in de vrouwenrubriek onder wenken toch iets gelezen heeft! „Wat was het ook weer?" denken de gepijnigde hersens, zonder resul taat! Onze dochter komt van een avondje thuis en heeft voor het eerst een nieuw zijden japonnetje aan gehad, dat op een of andere wijze een teervlek heeft gekregen. Wat te doen? Goede raad is duur. Teervlekken verwijderd men met..-.-.-.? Benzine? neen, dat was het niet! Ammo niak? ook niet. Wellicht terpentijn? Waarom worden alle nuttige wenken, die de vrouwenrubrieken geven, toch niet onmid dellijk in een schrift geschreven óf, wat nog eenvoudiger is, uitgeknipt en op kartonnetjes geplakt, die alle in een klein kistje bewaard worden „Enfin, laten we op goed geluk terpentijn probeeren", denkt de opgewonden moeder. Zoo gezegd, zoo gedaan, doch met het resul taat, dat de vlek veel grooter wordt Niets anders blijft er over, dan het be dorven japonnetje te laten ontvlekken bij een stoomerij. Hieraan wordt gevolg gegeven, doch thans blykt, dat door het verkeerd ge bruikte middel de geheele voorbaan ontoon baar is en de japon geverfd moet worden..* Heeft niet ieder eens dergelijke ondervin dingen gehad Alles kan voorkomen worden, indien men zich de moeite geeft een klein kaartenstelsel aan te leggen. Men kan vol staan met een leeg sigarenkistje van 50 stuks inhoud of desnoods kleiner en een aantal kaartjes, die van lettertjes voorzien zijn of van ruitertjes, die opgestoken worden en die het makkelijk maken verschillende wenken te vinden. Indien men b.v. kaartjes van bepaalde groepen met roode, andere weer blauwe of gele, enz. ruitjes voorziet, dan weet men in minder dan geen tgd te vinden, in welke groep de wenk, die men noodig heeft, ingedeeld is. OUDE BEPROEFDE HUISMIDDELTJES. Vermoeide voeten. Hier werkt een voetbad gedurende tien minuten in warm zout water buitengewoon goed, daarna flink afwrijven met badhand doek en masseeren met citroensap, tenslotte nog even na wrijven met olijfolie. Steeds van de teenen naar de enkel toe. Warme, vochtige handen wrijft men 's morgens en 's avonds met talkpoeder in. Roode handen worden blank indien men ze regelmatig met warm water wascht, daarna onder de kraan afspoelen en mas seeren met citroensap, vervolgens met glycerine en rozenwater. (Van de toppen af naar de pols toe). Indien het water hard is steeds een weinig borax toevoegen. Hoofdpijn vermindert in vele gevallen indien men het voorhoofd masseert met menthol of met pepermuntolie; ook de slapen worden in deze massage betrokken. Liefst liggende masseeren, om te voor komen, dat de sterke olie in de oogen komt. Een uitstekend werkend middel tegen constipatie is aftreksel van sennepeulen waarvap men er 8 a 10 stuks in een half glas koud water wegzet gedurende 8 a 10 uren, daarna warm water toevoegen en voor het naar bed gaan drinken. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van iy2, 3 of 6 ct.) aan „Het Practisch Modeblad" Postbus 36. Den Haag. (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zü in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. DEUX PIECES. Voor gezette figuren. Prijs per patroon 0.25 -f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze jumper-japon is door de eenvoudige afkleedende lijn zeer geschikt voor gezette figuren. Als materiaal wordt effen stof verwerkt, terwijl de knoopen, die het ge heel iets levendigs moeten geven, afste kend van kleur zijn. Het model is hoogst eenvoudig en gemak kelijk te maken. De tweebaansrok wordt aan een tailleband gezet en sluit aan de zijnaad, terwijl in de achterbaan figuur naadjes gestikt worden. De jumperblouse heeft een paar scherp gepunte revers en staan tegen de hals aan de achterzijde op. Sluiting met knoopen, die in dubbele rij worden aangezet, terwijl de smalle ceintuur, die met drukkers sluit, eveneens twee knoopen heeft, die in gelijken lijn met de overige komen. Om dit model vooral voordeelig te doen werken voor gezette figuren, wordt de taille vijf c.M. onder den normalen lijn gebracht. Partonen in de maten 46, 48, 50 en 52. G 75. MIDDAGJAPON. G 83. Prijs f 0.25 plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Fijne wollen stof met ingeweven dia gonaal geeft een mooi geheel van dit mo del, b.v. in zwart wit uitgevoerd. De af kleedende lijnen van de opgestikte biezen op het bovenstuk en de hieraan evenwijdig loopende shawlkraag kleeden zeer af. In dien een doffe zwarte wollen stof gekozen wordt is matzijden crêpe een goede com binatie. Opzij van het lijfje zijn aan beide kanten zeer smalle nervures aangebracht, die naar de taille toe even breed zijn als de middenbaan der rok. Knoopgarneering op biezen en voorbaan; patronen in de maten 46 tot en met 52.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10