In het paradijs van den duivel De bolsjewistische chaos in Rusland Menschen zonder brood en zonder vrijheid Dwangarbeid de „zegen" van het bolsjewistisch geluk warring stichten en de menschen tegen elkaar ophitsen. Evenmin als het bolsjewisme den arbei- beiders in Rusland brood heeft gegeven in werkelijkheid heeft het hun dit meedoo- genloos ontnomen evenmin gaf het hun vrijheid. In Rusland werden de vrije beroepen opgeheven. Alles werd aan den staat ge trokken en overgeleverd aan de willekeur der bureaucratie. Met de passendwang verdween de vrij heid om naar andere streken te verhuizen, Na de vernietiging van den burgerstand, na de onbarmhartige en waanzinnige uit roeiing der boeren bleven de arbeiders nog over. Maar zij zijn proletariërs in den waren zin van het woord. Zonder hen zou den de overheerschers hun rijk spoedig ineen zien vallen. Daarom zal men hen niet geheel vernietigen, zooals men dat de boeren en burgers gedaan heeft, want de arbeider is het laatste uitbuitingsobject in „Het Paradijs van den duivel". Na de vernietiging van den burger- en boerenstand komen nu de arbeiders aan de beurt Het bolsjewisme is trotsch op deze vervul ling, maar het volk ver hongert, want de ver nietiging van den vrijen boerenstand bracht de verwaarloozing van ak kers en stallen met zich mede. Rusland lijdt honger! Geen land heeft ooit zulke hongercatastro- phen beleefd als de ko renvoorraadschuur, die Rusland heet, in de ja ren 1921/22, 1930, 1931, 1933/34 doormaakte en als niet alle teekenen bedriegen dan zal dezen winter het sterftecijfer van de bevolking weer schrikbarend groot zijn. Daarbij was de hongers nood in het land der bolsjewistische zegenin gen zelfs in de vet ste jaren geen zeldzaam heid. De ondervoeding van arbeiders, vrouwen en kinderen behoort tot de dagelijksche verschijn selen. Met de boeren en ook reeds voor hen werden de handeldrijvende bur gers uitgeroeid. Ook dat hebben de propagandis ten van het bolsjewisme een groote daad ge noemd. Doch daarmede werd de distributie van levensmiddelen en andere goederen ver stoord, want van de „planmatige verdee ling van waren en levensmiddelen" en de vrije staatshandel" deugde de organisatie niet en bovendien belastte de regeering de producten. De Russische arbeider moet tegenwoordig 75 van zijn inkomen alleen voor zijn voedsel uitgeven, ofschoon' deze uit niets anders dan brood, koolsoep en gort bestaat. Deze feiten laten zien hoe groot de mis daad van de bolsjewistische experimenten is tegenover de Russische arbeiders om niet te zeggen tegenover het geheele Rus sische volk. De misdaad is zooveel te grooter omdat temidden van deze ellende er groote bedragen worden weggesmeten voor de verwezenlijking van een fantas tische wereldrevolutie. Terwijl millioenen menschen van den honger sterven, terwijl de lijken van de verhongerden op de straten liggen, voeren de gewetenlooze machthebbers reusachtige hoeveelheden graan uit, om met het daar voor ontvangen geld de machines te beta len, die voor de uitbreiding der oorlogsin dustrie noodig waren. Arbeid, vrijheid, brood belooft het bols jewisme in Spanje, in Frankrijk, overal waar zijn propagandisten onder het mom van gelukbrengers der menschheid ver- de geweldige organisatie der bolsjewisten wijst den arbeider een woning toe en plaatst hem in een bedrijf, waar de staat dit goeddunkt. De menschen leven onder terreur en het vreeselijke wrekings-appa- raat der G.P.Oe staat dreigend op den achtergrond, om iedere uiting van mis noegen onbarmhartig te straffen. Het bolsjewisme oritnam den arbeider brood en vrijheid. Het is waar, het gaf hem arbeid, maar dwangarbeid! De opheffing van de vrijheid om te ver huizen bindt hen aan het bedrijf; de Sta- chanow-methode buit zijn door ondervoe ding sterk verminderde arbeidskracht uit. Wat is de Stachanow-methode? Het be palen van een arbeidsnorm op grond van de ervaring van behoorlijk uitgeruste en vóór alles voor dit doel goed gevoede en voorbereide specialisten. Als de ondervoede arbeiders dezen norm "niet bereiken, worden zij beschuldigd van sabotage en iedereen in Rusland weet,, hoezeer de saboteurs van de G.P.Oe en de proletarische rechtbanken het verkorven hebben. Nooit heeft het kapitalisme, waar ook ter wereld, zich schuldig gemaakt aan een dergelijke misdaad, nooit werd een arbeider erger uitgebuit. De overleden vorst Potemkin zou zich schamen als hij de goocheltoeren der bols jewistische machthebbers in Moskou kon zien. Daartegenover waren zijn bedriege rijen kinderspel. Hij kon slechts een Czaar en diens ministers misleiden, maar de Moskousche bedriegers probeeren de ge heele wereld een rad voor de oogen te draaien. Weliswaar gelooft de heele wereld de Moskousche poppenkast niet, maar als de zeer geëerde Mr. Brown, die in Londen een hooge functie bekleedt naar Moskou gaat of Monsieur Cartier uit Parijs, als gedeputeerde in hoog aanzien, een studie reis naar Sovjet Rusland onderneemt, dan worden de reizigers en met hen ook de andere Moskou-pelgrims aan het station hoffelijk ontvangen. Gastvrij en hartelijk geleidt men hen naar een hotel, dat smaakvol en behaaglijk is ingericht. De Russische keuken is voortreffelijk, de wijn en sterke drank niet minder. Het nachtleven in Moskou kan zich wel niet meten met dat van Londen, Parijs of New York, maar het is er en het is gezellig. Dagenlang rijden de gasten in auto's rond, men laat hen reusachtige fabrieken en idyllische kindertuinen zien, model nederzettingen met behoorlijk ingerichte clublokalen. Dat alles is vanzelfsprekend slechts voor de arbeiders. Men laat hen goedgevoede en goed gekleede menschen zien, ook vanzelfspre kend arbeiders, men laat hen 'n reusachtig modelgoed zien met goed verzorgde en be werkte akkers en weiden met prachtig .vee. Men laat hen zeer veel zien.. En als deze Moskou-pelgrims de genade ten deel valt door een van de „Roode Heerschers" te worden ontvangen, dan is hun reisgeluk volmaakt, dan voelen zij zich verplicht en geroepen lofliederen op digen gekomen en zonder begeleiding die in werkelijkheid bewaking is de reusachtige bedrijven en hoogovens gaan bezichtigen, dan zou het hen zijn opgeval len, dat veel van de enkele jaren geleden met buitenlandsch kapitaal opgerichte fa brieken niet meer in het bedrijf zijn. De Sovjet-specialisten waren eenvoudig niet in staat met de gecompliceerde machines Wonen is volgens de opvatting der machthebbers een klein-burgerlijke aange legenheid. Om de zenuwen der buitenland- sche gasten te sparen en om den goeden naam van Sovjet-Rusland niet te schaden, toont men de bezoekers eenige luxueuze nederzettingen Potemkinsche dorpen. In werkelijkheid moet de- arbeider, de proletariër dus de steun van den staat te werken, veel minder nog de Russische arbei ders. De machines zijn verwaarloosd, de industrie is niet in staat het land van de noodzakelijkste dingen te voorzien Er is veel ver waarloosd in Rus land! .De akkers, Rus- lands rijkdom, lig gen onbewerkt en overwoekerd met onkruid of dragen armzalige vruch ten. Toen de bolsje wistische revolutie door het land trok, werd de bezitten de klasse versla gen. Boerenbevrijding noemden ze deze gru welijke massaslachterij. Maar de boer be hield geen vierkante meter van het land, dat nu in vele millioenen morgen braak ligt. Na verloop van eenige jaren werd het Collectieve Verbond opgericht. Boeren, die weigerden tot dat verbond toe te treden, werden mishandeld, gevangen genomen of verbannen en kwamen om in de gevange nissen, als ze niet door de plaatselijke Tscheka of G.P.Oe. ter dood veroordeeld werden. i in erbarmelijke krotten huizen, een wo ning zooals de armste arbeider die in andere landen heeft, kent men in Rusland niet, afgezien natuurlijk van de regeerings- commissarissen, litteratoren en directeu ren, die zich door den grooten nood van het Russische volk verrijken. Het ware beeld van Sovjet Rusland is gruwelijk. Men laat de buitenlandsche 'bezoekers clubhuizen zien, waar de arbei der als gentleman zijn rijk toegeme ten vrijheid kan doorbrengen. Maar in de groote en kleine steden waar de ellende heerscht, rijdt men in een wijden hoog om deze wijken heen. Niemand mag een blik in de gevangenis sen werpen, waar burgers, boeren en arbei ders versmachten. Ze zijn allemaal overvol en er heerschen de vreeselijkste toestanden. Tot nu toe mocht ook geen buitenlander de verbanningsoorden van de arbeiders be zoeken. Er zijn ongeveer 300 van zulke oor den in Rusland. Ze zijn bijna uitsluitend in de koude streken van Arktisch Rusland en Siberië gelegen, waar bijna zeven millioen menschen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen leven, gekromd onder het juk van hun overheerschers. Hoe ziet het er in het „Paradijs der ar beiders", in werkelijkheid uit? Voor den oorlog bestond in Rusland 65 der bevol king uit zelfstandige boeren. Gedurende het eerste vijf-jarenplan werd de vrije boerenstand vernietigd. Wat de vernieti- gings-veldtocht overgelaten had, viel in het eerste jaar van het tweede vijfjaren plan ten offer aan de overmacht. De boeren werken thans als lijfeigenen op de staats- en collectieve bezittingen. het Paradijs van Sovjet-Rusland te zingen. En de duivel in het Kreml lacht er bij. Want de Moskou-pelgrims krijgen Potem kinsche dorpen te zien; alles wat zij zagen was trouwens Potemkinsch, alleen in reus achtige afmetingen. Misschien zij de geweldige fabrieken nog in bedrijf en produceeeren ze, maar dan gaat het om wapenfabrieken, die Reusachtige massa's oorlogsmateriaal pro- duceeren. Waren de bezoekers echter als vakkun- Links van boven naar beneden: De honger is groot, daarom zijn de oogstdiefstallén veelvuldig. Gewapende jonge communistische vrouwen bewaken het graan. Bannelingen bij het graven van het kanaal naar de Witte Zee. In deze omgeving vindt men honderden lijken onbegraven liggen. Zoo zien de arbeiderswijken er in Rusland uit. Men ziet duidelijk de vervallen toestand der woningen. Millioenen menschen vullen de gevangenissen en zijn naar Noor delijk Rusland of Siberië verbannen. Zij huizen in barakken. Vele duizenden komen iederen winter bij de vreeselijke koude om Rechts van boven naar beneden: De kerken, die nog overgebleven zijn, zullen nog vernietigd worden. Hier sleepen soldaten van het Roode Leger de kerkschatten uit het Simonow-klooster weg. Sinds meer dan tien jaar heerscht in Sovjet-Rusland de hongers nood. Millioenen mannen, vrouwen en kinderen zijn reeds om gekomen. Niemand bekommert zich om de lijken der verhongerden, die op straat liggen. Voor de staats-winkels moeten de vrouwen in queue staan eer zij haar dagelijksche honger-rantsoenen ontvangen. Vele levensmid delen, die de arbeider in andere landen vanzelfsprekend kan krijgen, zijn in Sovjet-Rusland ongekende weelde.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11