Koet de Amerikaansche landkaart veranderd worden Olympische spelen BINNENLAND Japan cn de De dijkval te Kapelle De verdediger telefoneert Ecuador en Peru proce- deeren om een oerwoud Washington, December 1936. Indien de op hefr oogenblik in Washinton beraadslagende arbi ters in het Peruaansch-Ecuadoriaan- sche conflict eenmaal hun vonnis gewezen hebben, dan zullen naar al le waarschijnlijkheid vele teeke nen wijzen daarop de huidige landkaarten van het Noord-Westen van Zuid-Amerika flink verouderd zijn. Het betreft hier het vastleggen van gren zen in het oostelijk achterland van Ecuador een gebied, dat voorloopig den ietwat vagen naam „Oriente", dus Oosten, draagt en zich als een reusachtig onbewoond oerwoud aan de oostzijde van den Andes uitstrekt. Een driehoekig naar het oosten vooruitspringend deel van Oriente is op de tegenwoordige landkaarten als Ecuadoriaansch gebied aan gegeven. Maar of Ecuador zijn aanspraken op het bezit van dit gebied, die het baseert op alle mogelijke documenten uit den Spaanschen kolonialen tijd, tegenover de goed gefundeerde Peruaansche wenschen zal kunnen handhaven, is nog een open vraag. En zelfs indien het gelukken zou, wacht er nog menig grensprobleem op een oplossing, zoodat naar alle waarschijnlijk heid de landkaart toch veranderd zal wor den. Zoo zal bij voorbeeld ook in dit ge val het gebied van Peru mogelijkerwijs zoo gefixeerd worden, dat het met een uitloo- per om de oostpunt van Ecuador grijpt en zich tusschen Ecuador en Brazilië en ge deeltelijk ook tusschen Ecuador en Colum- bië schuift. EEN GEHEIMZINNIG GEBIED. Men weet op het oogenblik nog niet al te veel over het gebied van Oriente, waarover Peru en Ecuador nu al tientallen jaren een diplomatieken strijd voeren. De oppervlakte van het gebied is nog niet eens bekend en over het aantal inwoners men heeft eeni- ge malen een cijfer van 80.000 genoemd ontbreken nauwkeurige gegevens. Het zijn „wilden" indianen, die zich nog met geen énkel ander ras vermengd hebben en in armoedige dorpen in het oerwoud een een zaam bestaan leiden. Iets meer dan 500 inwoners telt Macas, hét grootste van deze dorpen, dus in zekeren zin de hoofdstad, die naast de gewone hut ten van stroo, waarin de inboorlingen ge huisvest zijn, zelfs eenige soliede houten huizen bezit. Deze behooren aan blanke han delaars. Van hier uit hebben ook verschil lende ontdekkingsreizigers groote deelen van het Orienteoerwoud onderzocht, maai er zijn nog steeds uitgestrekte gebieden overgebleven, die nimmer door een blanke betreden zijn. Deze ontdekkingsreizigers weten over de inboorlingen het volgende te vertellen: Het zijn weliswaar niet zeer vriendelijke, maar toch niet bepaald boosaardige menschen. Zij wonen in hutten, waaraan ieder „meu bilair" ontbreekt, zitten daar op den aard bodem en slapen naast de hutten op hou ten britsen. De vrouwen moeten aan het voeteinde van deze britsen 's nachts een vuurtje stoken om de teenen van hun heer gemaal warm te houden. Ook in het mid den van de hut hangt vuur, waarboven, zoolang er geen maaltijden toebereid wor den, voortdurend een ketel met een bedwel mend brouwsel hangt. Zonder dezen drank schijnen de inboorlingen niet te kunnen le ven. SCALPEEREN NOG IN DE MODE Een bijzondere rol onder de Indianen van Oriente spelen de z.g. „Jivoro's, menschen- hoofden, die ineengeschrompeld zijn tot de grootte van een sinaasappel. Onder deze in dianenstammen staat de bloedwraak n.1. nog hoog in aanzien en heeft men zijn vij and eenmaal verslagen, dan wordt het hoofd eenvoudig van de romp gescheiden. De hoofdhuid wordt dan zorgvuldig van den schedel verwijderd maar de haren laat men op het geprepareerde hoofd zitten. De zoo tot „sieraad" geavanceerde vijand is van tevoren door een vergiftigde pijl of speer gedood de pijlen worden door mid del van blaaspijpen afgeschoten. De vervaar diging van de wapens, die natuurlijk in de eerste plaats niet voor de jacht op men schen, maar voor die op dieren bestemd zijn geschiedt volgens een voorgeschreven heili gen ritus. Op een eenzame plaats snijdt de Indiaan zwijgend zijn speer en pijlen en gelooft door een groote concentratie op zijn werk iets van zijn geest op de wapens over te brengen en zich zoo van tevoren van groot succes op de jacht te kunnen verzeke ren. GERINGE ECONOMISCHE BETEEKENIS. Het is waarschijnlijk, dat Oriente, nadat het vonnis door de arbiters te Washington uitgesproken zal zijn, nader onderzocht wordt. Men zal dan nog een rijk materiaal over de zeden en gewoonten van deze in dianenstammen kunnen verzamelen. Of het gebied ook van economische beteekenis is, blijft echter voorloopig nog de vraag. Bui ten rubber heeft Oriente nog nimmer iets aan de buitenwereld geleverd. Of de op brengst in de toekomst grooter zal zijn, hangt in de eerste plaats af van den aan leg van goede verkeerswegen, want voor loopig verhinderen de uitgestrekte oerwou den en de hooge bergen van den Andes elk transport van agrarische producten, die in dit tropische klimaat zeer goed ver bouwd zouden kunnen worden. Tien millioen yen voor het Or ganisatie-comité Tokio December 1936. Sinds den dag, dat aan Japan werd verzocht de eerstvolgende Olympische Spe len te willen organiseeren, zijn er slechts weinige maanden verstreken maar des ondanks zijn de Japanners met hun voorbe reidende werkzaamheden reeds zeer ver gevorderd. Zoo wel van regeerings- als van particuliere zijde heeft men in de laatste weken alles gedaan, om zoo snel mogelijk het organisatorische werk af te wikkelen, zoodat men reeds binnen zeer korten tijd over kan gaan tot de uitvoering van de verschillende bouwplannen. Om ook in fi nancieel opzicht voldoende bewegingsvrij heid te genieten, is er volgens een mededee- ling van het Japansche periodiek „Nippon" een speciaal fonds tei* hoogte van 10 milli oen yen ter beschikking gesteld, waarover het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, het gemeentebestuur van Tokio en het O- lympische Organisatie-Comité gemeenschap pelijk zeggenschap hebben. Volgens de tot nog toe bekend geworden plannen zullen de voornaamste wedstrijden worden gehouden in h'et Meiji Sjrine-Stadion, nadat dit sport veld op schitterende wijze zal zijn vergroot en verbeterd. In aanleg bevindt zich reeds de regattabaan voor de roei wedstrijden. Dit zal de langste rechtlijnige roeibaan ter we reld worden. Voor den bouw van het Olym pisch Dorp heeft men op het oogenblik de keuze tusschen twee plaatsen en wel ten eerste aan de oevers van de Tama-rivier in het ten Noord-Westen van Tokio gelegen Inokasjirapark en in het zoogenaamde „Moeravama Reservoir". Ook voor het artistieke gedeelte van de Olympische Spelen heeft men reeds ver schillende voorbereidingen getroffen; zoo streven de Japansche musici er b.v. naar, voor 1940 een massakoor van 10.000 man op de been te brengen. Interessant is ook, dat er vooral op het platteland van Japan z.g. spaarclubs \yorden opgericht, die het hun leden moeten moge lijk maken, in 1940 een bezoek aan de Olym pische Spelen in de hoofdstad van het land te brengen. Tegelijk met de Xllde Olympische Spelen die juist 2600 jaar na de stichting van het Japansche rijk door keizer Jimmoe plaats vinden, zullen er groote internationale ten toonstellingen in Tokio en Yokohama wor den gehouden. Deze tentoonstellingen zul len een overzicht geven van hetgeen de we reld op economisch en cultureel gebied ver mag en bovendien den groei en bloei van het Japansche keizerrijk in beeld brengen. Voortvluchtig gemeente ontvanger uitgeleverd Heden is ter beschikking van den Officier van Justitie te Leeuwarden gesteld de gewe zen gemeenteontvanger van Hindeloopen, P. van V., verdacht van verduistering in dienstbetrekking van f 6400.- Van V. was sedert den afgeloopen zomer voortvluchtig maar is enkele maanden na zijn verdwijning in Frankrijk, aan de Ri- viera, door de Fransche Politie aangehou den. Thans heeft de Fransche regecring hem, op verzoek van de Nederlandsche aan on ze Justitie uitgeleverd. GRIEP-EPIDEMIE IN BARNEVELD. De scholen gesloten. In het dorp Barneveld heerscht op het oogenblik een griep-epidemie en vooral de schoolkinderen zijn in zoo grooten getale door deze gelukkig niet kwaadaardig op tredende ziekte aangetast, dat men op ad vies van den inspecteur der volksgezond heid te Nijmegen en van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Arnhem besloot, drie scholen tot 8 Januari a.s. te sluiten. Zevenhonderd kinderen hebben door de zen maatregel een vervroegde Kerstvacan- tie gekregen. Onderhoud met den Burgemeester. Wij hebben gisterenmorgen een onder houd gehad met den burgemeester van Ka pelle, den heer W. Bierens Jr., naar aanlei ding van den dijkval welke zich Maandag avond in den dijk van den calamiteuzen Willem Anna-polder langs de Westerschei- de heeft voorgedaan. De burgemeester was juist teruggekeerd van het bedreigde punt, waar hij zich van den stand van zaken op de hoogte had ge steld. Hij deelde ons mede, dat er den geheelen nacht met man en macht was doorgewerkt om een noodvoorziening tot stand te bren gen. Naar zijn verwachting zou de Kistdam welke ter lengte van 240 meter aan de bin nenzijde van den dijk wordt aangebracht, vandaag gereed komen. Op de vraag of dan alle gevaar was ge weken, antwoordde de burgemeester dat volgens de technici de dijk inderdaad behoiÉ den zou blijven, wanneer zich geen buiten gewoon slechte weeromstandigheden zouden voordoen. De opstekende wind kan ons, na tuurlijk toch nóg wel parten spelen. Om op alle gebeurtelijkheden te zijn voorbereid, hebben de bewoners van den polder de meubelen naar de bovenste verdieping van hun woningen gebracht en de auto's staan klaar om ingeval van dijkdoorbraak de menschen spoedig in veiligheid te brengen. Wij vragen nog, of men aan de rivierzijde waar de val den dijk heeft verzwakt, reeds voorzieningen heeft kunnen aanbrengen. Dit was niet het geval. Een lading rijshout en basaltsteenen wordt uit Sliedrecht ver wacht om er de buitenzijde mede te verster ken. Er komen veertig man mee om de zink- stukken te vlechten en daarna het noodbe- slag met steenen bezwaard, als voorloopige beveiliging aan te brengen. Wanneer dit goed op zijn plaats is, kan men zeggen dat het gevaar is geweken. Doch daar gaan nog een paar dagen mee heen en daarom zal men nog die paar dagen in spanning moeten blijven. DE MOEDER VAN PRINS BERNHARD. Toestand goed vooruitgaand. Naar wij vernemen is de toestand van Prinses Armgard goed vooruitgaande en is er geen enkele reden tot ongerustheid. Wel moet het echter uitgesloten worden, dat de Prinses haar verjaardag (18 Decem ber) in den Haag zal kunnen vieren. CONTINGENTEERING. VAN BOTER WORDT OPGEHEVEN. De contingenteering van boter zal, nai afloop van de huidige contingenteerings- periode op 31 December 1936, niet worden voortgezet. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELX. Nederlandsche Zuivelcentrale, 20 Decem- berber t.m. 26 December 1936 consumptie-' melk regeeringscontract, taxegedeelte 6.25 cent .eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwali teit, overmelk regeeringsminimumprijs 5.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. GEMEENTE-ONTVANGER VAN GEMERT GEARRESTEERD. Bij een Dinsdag gehouden kascontrole bij. don gemeente-ontvanger te Gemert is een tekort aan het licht gekomen. De grootte van het bedrag kan in verband met het loopende onderzoek nog niet bekend ge- niaakt worden. Tevens is valschheid in ge schrifte gebleken. De ontvanger is in ar rest gesteld en en zal voor den Officier van Justitie te Roermond worden voorge leid. VRIJDAG 18 DECEMBER. HILVERSUM IL Orkest Concerten Hollandsch Strijk kwartet Nieuwsberichten A.N.P. Gramof o onmuziek Lichte Muze Aeolan Orkest AVRO Cor Steijn's Accor deon-orkest VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Avond wijding VPRO Dansmuziek AVRO-dansorkest De Ramblers VARA Lezingen Voordracht VARA Politiek Radiojournaal VARA Paedagogische Cause rie VARA Wat dunkt U van den mensch? VPRO Menschen en dieren VPRO Orgelbespelingen Orgelspel VARA Solistenconcerten. Orgel en zang AVRO Voor de Jeugd Voor de kinderen VARA Sport. Wintersport-praatje AVRO •d a 9 •o a HILVERSUM L T3 O O O Orkest Concerten De Gooilanders NCRV 800 Utrechtsch Stedelijk Orkest, Ned. Bach- 10.30 ver, en solisten - NCRV 8.00 1.30 6.50 12.00 4.00 9.20 Nieuwsberichten A.N.P. 11.00 Gramofoonmuziek 12.30 Lichte Muze 9.00 Ensemble v. d. Horst NCRV 10.00 Godsdienstige Uitz. 10.40 Schriftlezing NCRV Morgendienst NCRV Chr. Lectuur NCRV 3.15 Schriftlezing NCRV 9.50 Lezingen Plantkundige causerie 10.20 NCRV Literair Halfuur 6.30 NCRV 7.00 Orgelbespelingen Orgelspel NCRV 7.35 Solisten-concerten 8.30 Cello en piano NCRV Sopraan en piano NCRV 5.30 2.30 5.00 2.00 8.00 10.30 8.00 10.30 Valsche schilderijen op veiling te Amsterdam Het oordeel uit kringen va: kunsthandelaren. Het feit, dat op de Dinsdagmiddag 5i het Leesmuseum gehouden veiling van schilderijen een twaalftal doeken, die ge veild zouden worden, als werken van o.a, Josef Israëls, Jacob en Willem Maris, Mau ve cn Mesdag, door den veilingmeester aan de veiling zijn onttrokken, nadat enkele Amsterdamsche kunsthandelaren cn restau rateurs deze werken voor onecht hadden verklaard, heeft, evenals voor enkele ja ren. toen zich een dergelijk geval op nog grooter schaal in de hoofdstad voordeed, de noodige beroering teweeggebracht. Wij hebben naar aanleiding van het ge beurde inlichtingen ingewonnen in krin gen van bekende kunsthandelaars, van welke zijde men er in dit verband onze aandacht op vestigde, dat de kunsthandel zelf geheel buiten dergelijke transacties in onechte kunst staat. De begrippen kunst handelaar en veilingmeester dient men ge heel van elkander te scheiden. Wanneer een kunsthandelaar aan een cliënt bijv. een Rembrandt verkoopt, wordt daarvan mededeeling gedaan op de factuur, zoo dat, indien later mocht blijken dat van een Rembrandt geen sprake is, de cliënt altijd verhaal heeft op den verkooper. Tqfi aanzien van den veilinghouder is de zaak echter geheel anders, omdat volgens de Nederlandsche wetgeving een veilinghouder niet aansprakelijk is voor hetgeen hij verkoopt, en dus op geen enkele wijze tegenover den kooper gebon den is, zulks in tegenstelling met de Fransche wetgeving, welke ten deze zeer strenge eischen stelt. Fransche catalogi van veilingen leveren daarvan het bewijs, doordat men er o.a. herhaaldelijk uitdrukkingen in aantreft als „toegeschreven aan", of „werk uit de IIol- landsehe. school" e.d. Overigens deed men uitkomen, dat koo- pers met kennis van zaken, wanneer zij veilingen bezoeken, altijd bedacht zijn op „verrassingen", zooals zich thans weer hehben voorgedaan en vrijwel alleen de „nieuwelingen" kans loopen, dat hun bijv. een Mesdag wordt thuisbezorgd, die in werkelijkheid door een anderen, onbeken den schilder is gepenseeld. TUSSCHEN PERRON EN TREIN GEVALLEN. Een achttienjarig meisje is gistermorgen omstreeks 7 uur aan het Centraal Station tusschen het perron en een trein gevallen. Zij kwam met den trein van de Muider- poort en moest overstappen in den trein naar Zaandam. Op het oogenblik dat zij zou uitstappen en zich haastig naar den an deren trein zou begeven, kreeg zij een klap van het geopende portier. Daardoor verloor zij haar evenwicht en viel tus schen perron en trein. Nadat zij met eenige moeite uit haar benarden toestand was bevrijd, bleek, dat zij eenige verwondin gen had opgeloopen. Deze werden in het Binnengasthuis behandeld. Poging tot oplichting van een verzekerings-mij. Een 52-jarige Duitscher had zich gisteren voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Arrondissementsrechtbank te verantwoor den, verdacht van het doen van een val sche aangifte. De man woonde sinds eenige maanden in de Arent Krijsstraat te Diemen. In October j.1. vertelde iiij de politie, dat er aan de achterzijde van zijn woning twee ruitjes stuk waren gegaan, misschien 'tengevolge van den storm, misschien was het een: poging tot inbraak... Dat was het begin van de zonderlinge historie. Het volgende bedrijf speelde zich wederom op het politiebureau te Diemen af. De Duitscher kwam, geheel overstuur en met tranen in de oogen vertellen, dat de gebroken ruitjes wel degelijk een inbraak beteekenden. Uit zijn woning zou alles wat waarde had. verdwenen zijn. Hij miste o.a. een postzegelverzameling ter waarde van 70.000 Fr. francs, n' gouden ring met briljan" ten ter waarde van f300.een gouden horloge met ketting, en f 155 aan contant geld. Gelukkig was alles goed verzekerd en de Duitscher, die weer wat gekalmeerd was, belde de assurantie op.. De politie stelde inmiddels mede op ver zoek der verzekering oen onderzoek in de woning van den „bestolene" in. Op min of meer onverklaarbare wijze zouden de „inbrekers" moeten zijn binnen gekomen in een kamer, waar een 16-jarige zoon van den heer des huizes sliep. De jongen had blijkbaar heel" vast* geslapen. Tenslotte kwam een aantal lommerd briefjes voor den dag. het „gestolen" goed bleek door den Duitscher beleend te zijn. De man werd gearresteerd en in het huis van bewaring ingesloten. Rohalve het doen van een valsche aan gifte is hem poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij „Nationale Lloyd," ten laste gelegd. De gemeenteveldwachter van Diemen ver telde, dat hij na de aangifte onmiddellijk een onderzoek ter plaatse had ingesteld. Hoewel hef weer zeer slecht was en de ween modderig, vond getuige geen enkel spoor van inbraak behalve de twee gebro ken ruitjes. Onder het verbroken raam stond een divan met een licht kleed. Een modderspoor was echter niet te zien... ge tuige had een mededeeling gekregen, dat verd. verschillende lommerdbriefjes bezat. Rij onderzoek in een pandjeshuis vorid hij een ring die als gestolen was opgegeven. Nadat getuige ook den zoon had gehoord had de politieman ronduit tegen verdachts gezegd, dat hij de zaak niet vertrouwde'. ..Als u dat denkt", aldus verd., „trek ili mijn aanklacht in en ik wil geen cent van) de verzekering hebben". Na een opgewonden: scène had verd. toegegeven alles te hebben1 gelogen. Voor den burgemeester had hij deze bekentenis herhaald... Getuige had de verklaring, waar in hii toegaf comedie te hebben ge speeld. op schrift gesteld. „Juist toen hij wilde teekenen, ging de telefoon, het was zijn verdediger. Hij weigerde toen te teekencn, wanneer hem geen straffeloosheid werd ver zekerd. Pres. (tot verd.): En bekent U nu? Verdachte houdt halsstarrig vol: „Er ïs hij me ingebroken en alles wat die agent beweert is onjuist". Verdachte doet dan een lang verbaal. Ilij had veel kostbaar* heden, waarvan bij een groot deel niet ge bruikte. Veel sieraden bracht hij naar d<* lommerd. Bij de aangifte had zij zich vergist... Officier Mr. Wasscnberg: U kunt uw ver*, haal veel korter maken. Tegen mij hebt u indertijd gezegd, dat u een bekentenis is afgedwongen. De opperwachtmeester H. J. M. Diemeï bevestigde de verklaring van den gemeente veldwachter. Verd. had een bekentenis afgelegd, doctö weigerde te teekenen. Verd.: „Ik dacht vrij te komen als ik zeJt dat ik gelogen had". „Een strafzaak is geen handelszaak," had de agent geantwoord, waarop verd. had opgemerkt: „Maar ik ben een koopman". De burgemeester van Diemen, Mr. A. J. de Wolff. verklaarde op een vraag van den verdediger, Mr. Rob Kokosky, dat verd. ook tegenover hem een bekentenis had af- gelegd. Uit het eerste rapport had getuise reeds geconcludeerd, dat de zaak niet pluis was: „De poging tot oplichting lag er dik bovenop". „Dat je 't gedaan hebt moet je zelf we ten. maar dat je 't op zoo'n stomme ma nier deed. neem ik je kwalijk, dat is een belppdiging voor onze Diemonsehe politie." had de burgemeester na de bekentenis te gen verdachte gezegd. Daar een der getuigen niet was versch'e- I oen, stelde de rechtbank de verdere behan* deling uit tot 6 Januari.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2