Landbouw f weede Kamer Auto in het in de Wilhelmioakanaal gereden Monteur weet zich te redden De roofmoord in de Aanrijding met doodelijken afloop Aanhoudingen op den weg Dc dijkval te Kapelle Postpakketten voor Duitschland Geheimzinnige verdwijning van een tasch Oplichting van de Staat der Nederlanden. Ccvaar van rook cn stoom van tramlocomotieven Donderdag 17 December 1936 Tweede blad Weer een groote meerderheid voor Defensie Hedenmiddag kwam aan de nachtelijke Defensie-debatten een iet of wat sensatio neel slot Mr. Joekes legde namelijk een, zooals dat heet „korte verklaring" af ten aanzien van de houding der Vrijzinnig Democraten te genover de Defensie-begrooting, zij zouden ditmaal dan allemaal vóór stemmen, „de noodzakelijkheid erkennende van maatre gelen van verweer en in verband daarmee tot instandhouding van een voldoende weer macht". Een en ander beteekent echter niet zoo liet de v. d. fractie-leider er aanstonds op volgen dat men voortaan voor alle defensieve maatregelen zou stem men, men zal zich b.v. verzetten tegen de voorgenomen vergrooting van het con tingentMaar thans zag men geen aan leiding, dr. Colijn zijn begrooting te ont houden. Die korte verklaring nu scheen eeniger- mate het misnoegen van den heer Wester man (ex-N.H.gaande te hebben gemaakt, althans hij begon wat smalende opmerkin gen te maken over de „kortheid" der verkla ringMisschien wist hij niet, dat vol gens het Reglement van Orde zoo'n ver klaring ten hoogste vijf minuten mag du ren, en mr. Joekes sprak zeker niet zoo lang. Hoe dan ook, de heer Joekes werd „aangestoken" en toen de ander iets zei van: ik moest het maar eens probeeren zulke lange korte verklaringen te houden, geraakten de poppetjes aan het dansen. De v.d. leider vloog woedend op, den ander toebijtend: Denk je soms, dat wij hier met twee maten meten?! Het „heibeltje" zou wel aanstonds zijn gaan luwen als de Communisten De Visser en Wijnkoop zich er niet mee hadden be moeid, maar toen zij dat wel deden ont spon zich een heftig woorden-duel, waaraan voorzitter Aalberse, ondanks zijn daverend hamergeroffel, niet aanstonds een einde kon maken. Onparlementair werd het „de bat" stellig, woorden als „donder" en „bek" klonken op en terwijl de lieer Wijnkoop op een gegeven oogenblik boven alles uit krijschte: Westerman moet er uit!! bereikte de verwarring haar hoogtepunt. Men hield een oogenblik zijn hart vast voor „ongeluk ken" zoo dreigend stonden communist en fascist tegenover elkaar... Doch de traditie van ons Parlement won het, men hield zich tenslotte binnen de perken en de rust kon eindelijk weerkeeren. Men ging over de begrooting stemmen, die 53 van de 74 stemmen haalde, (tegen: de SD.A.P., de C.P.N., en de heeren Arts (K." D.P.) Sneevliet (R.S.A.P) en Van Houten (C.D.U.) Ministers Deckers, die reeds in de zaal aan wezig was om met de Kamer zijn begrootin- gèn van Landbouw en Visscherij en van het Landbouwcrisisfonds te behandelen zal, den uitslag vernemend, wel gedacht hebben: Nog nooit heb ik zoo makkelijk een „oorlogsbe- grooting" binnen gekregen! Want ook het suppletoire begrootinkje voor Indië be treffende verhooging van de defensie-uitga- ven kwam er grif door zonder stemming Het „landbouwdebat" ~al ook ditmaal een formidabele lengte hebben, want aan het begin der beraadslagingen stonden reeds 17 leden ingeschreven, en daar ieder een half uur heeft (en meestal ook gebruikt) kan men nagaan, wat dat worden moet. En: het lijstje groeit intusschen nog! In de middagvergadering kwam reeds een stroom van wenken en wenschen los. Wat de „groote lijn" daarvan betreft, de heer Bakker illustreerde zoo ongeveer de alge- meene gedachtengang toen hij verzekerde, dat minister Deckers heel veel goeds ge daan heeft, maar dat er nog wel degelijk ruimte is voor allerlei critiek. Het verst, in de middagvergadering, ging de critiek des heeren Van der Sluis, die van meening was, dat de Regeering voor den landbouw te weinig doet en dat haar export- politiek verkeerd is, hoewel hij toegaf, dat Duitschland ons noodlottig benadeelt. Maar wij behoeven z.i. deEngelschen niet aan goedkoope boter te helpen, om zelf margarine te eten De heer Louwes zocht naar middelen om voor de agrarische producten betere prijzen te krijgen, en hij vroeg, of verbeterde distri butie-methoden in deze niet konden helpen? Ook de heer Groen vroeg om „prijsstimulee- rende maatregelen. De heer Van der Weyden noemde een goede verstandhouding tusschen stad en land „een nationaal belang", dooh z.i. ont breekt daar nog wel wat aan, mem verge lijke maar eens het loon van een spoorweg met dat van een landarbeider! En de afgevaardigde klaagde, dat de land en tuinbouw geenerlei verruiming van de devaluatie hebben ondervonden, de Regee ring ging elke prijsverhooging zooveel mo gelijk tegen... En: de vaste lasten op het boerenland zijn niet voldoende gedaald, slechts de hypotheekhouders zouden zijn gered"... Zoo ongeveer klonken hedenmiddag de woorden der vele afgevaardigden met een meestal niet heel bescheiden .verlanglijstje", om nog even in Sint-Nicolaasstijl te spre ken... 's Avonds na een paar uur schorsing gingen we weer verder, met nu achter het presidieel-bureau de vice-president van Dijk, een aanwijzing, dat het dit keer... een „latertje" zal worden, want de heer Vliegen maakt het meestal zoo laat niet! De heer Schalker kwam met een motie, vragend een loonenden prijs voor de land- bouw-producten, verlichting der z.g. vaste lasten, een bijstandregeling voor de boeren, die nu in de werkverschaffing arbeiden, doch die beter op het eigen bedrijf kunnen werken, en voorts maatregelen wiliend tegen de „hinderlijke bureaucratie" bij de uitvoe ring der crisiswetten. Dat. de crisiswetgeving overigens onmis baar is, erkende evenzeer de heer van Hou ten, die echter verlaging der hypotheekrente begeerde, en vroeg, wanneer de wijziging en verlenging der crisis-pachtwet te wachten is? Voor „de arme boeren en tuinders" kwam op de heer Sneevliet, uitroepend, dat zeker de met ondergang bedreigde Noord-Hol land- sche tuinders rijp zijn voor de revolutie. De heer Droessen kwam op tegen z.i. de magogische propaganda onder de kleine boeren, welke 't doet voorkomen, alsof de groote collega's zich ten koste der kleinen verrijken en alsof de geheele crisiswetge ving zou kunnen worden gemist. De heer Vervoorn durfde de verklaring aan, dat, zoolang de Kamer veel te wei nig pleitbezorgers voor den landbouw bezit, het sukkelen zal blijven. En dat zegt de achttiende spreker over de agrarische belangen! De afgevaardigde had niets dan critiek op het ministerieele beleid; de in zichten van „Landbouw en Maatschappij" verdedigend, wat allereerst neerkwam op af schaffing der crisiswetgeving en verlaging van allerlei op het platteland rustende lasten. De heer Kersten (S.G.) riep uit, dat de kleine boeren zuchten onder het curateele en dat de landarbeiders bij de anderen zeer ten achter staan. De spreker kwam het meest op tegen het gedeeltelijk ontnemen van de vrijheid van het boerenvolk, dat slechts het heidensch fascisme of het revolutionnaire ocmmunisme in de hand zou werken... Spreker nummer twintig verscheen niet, en zoo kon tegen het middernachtelijk uur Minister Deckers voor een alleen door land bouwbelanghebbenden gevulde zaal zijn rede uitspreken. Z. Exc. behandelde eerst enkele detailpunten, en de heeren Wcitkamp en Krol kregen te hooren, dat de minister uitbreiding van het aardappel-areaal over weegt Z. Exc., gaf den heer v. d. Heuvel toe, dat heL „gewone landbouwbeleid" door de crisismaatregelen wel een beetje veel wordt overschaduwd... De positie der landarbeiders wil de mi nister verbeteren, ook omdat behoorlijke loonenop de resultaten van het beleid van grooten invloed zijn. Verhooging der prij zen van de producten zou in dit verband eenvoudig zijn, doch er zijn allerlei be zwaren. De kleine boeren: Z. Exc. wil voor hen doen wat hij kan. Met de bekende f2 mil- lioen zal, vond de minister, heel wat ge daan kunnen worden. Het te werk stellen op eigen bedrijf heeft 's ministers sympa thie. Binnen zeer korten tijd zal een proef worden genomen met de tewerkstelling op eigen erf. Z. Exc. wil slechts in uiterste omstandig heden tot vernietiging der kostelijke groen ten overgaan. De wijziging der Crisis-pacht wet en het wetje nopens de g oud clausule zijn zeer spoedig te wachten. De minister ging verder in tegen de be schuldiging, als zou zijn beleid meer gaan ver, dan vóór den boer. Z. Exc. wees erop, dat hij moet streven naar een loonende productiè, welke het a.b.c. van de crisis maatregelen beteekent. Tot nu toe was zij nog niet: mogelijk en mbest het verschil nog steeds kunstmatig worden aangevoeld. Z. Exc. riep uit dat afschaffing, thans van de crisismaatregelen den .geheel en land bouw onmiddellijk tegen den grond zou doen liggen. Op de grief, dat de depreciatie voor land- en tuinbouw geen verruiming heeft gebracht, wees Z. Exc. erop, dat hij altijd van depreciatie voor velen nadeel IN VOLLE VAART DOOR DE GESLOTEN HEKKEN VAN DE BRUG GEREDEN. DE BE STUURDER VERDRONKEN. Gisteravond te ongeveer zes nar is een personenauto, bestuurd door den heer Gebhardt, chef van het Sphinx Service Station te Breda, in volle vaart door de gesloten hek ken van de brug over het Wilhelmi- nakanaal nabij Oosterhout gereden, met het gevolg, dat de wagen in de diepte verdween. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken. Tot ontzetting van de omstan ders verdween de auto voor hun oogen in de diepte. Om ongeveer zes uur naderde de brug over het Wilhelniinakanaal aldaar een au to, waarin gezeten waren de ongeveer 30- jarige chef van het Sphinx servicestation aan den Driesprong te Breda, de heer Geb hardt, en de monteur van Dorst, eveneens te Breda woonachtig. De brug was op dat moment geopend en de afsluitboom versper de daarom den weg. Door onverklaarbare oorzaak heeft de be stuurder den boom niet bemerkt of kon hij zijn wagen niet tot stilstand brengen en tot ontzetting van de omstanders reed de auto tegen den afsluitboom, verbrijzelde dien en tuimelde voortrijdend van den wal in het heeft venvacht. De minister heeft zich na de depreciatie onmiddellijk tot de boeren gewend met het verzoek, als goede vader landers de prijzen zoo laag mogelijk te houden. En zeer vele boeren gaven aan dien oproep spontaan gehoor! De heer v. d. Sluis zei, dat de minister in verband met de depreciatie „niets deed", doch Z. Exc. betwistte dit, wees op de melk, de eieren. De tegenstelling tusschen stad en land be sprekend, zei dr. Deckers, dat er z.i. wel een wanverhouding in de loonen bestaat, doch Z.Exc. wees op de meerdere voldoening wel ke de landelijke werker heeft boven die in de steden Te bijna kwart over één eindigde Z.Exc. zijn rede. Werk voor Nederl. scheepsbouw Belangrijke opdrachten aan de Ned. Scheepsbouw Maatschappij Firma Alfred Holt en Co. te Li- verpool Iaat voor de eerste maal een schip op een buitenlandsche werf bouwen. Amsterdam. Naai' wij vernemen heeft de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te dezer stede door bemiddeling van de Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" N.V. op dracht gekregen van de fa. Alfred Holt en Co. te Liverpool voor den bouw van een motorschip. De schepen dier firma, die geregeld de Amsterdamsche haven bezoeken, zijn meer bekend onder den naam van „Blauwpij- pers". De afmetingen van dit schip zullen zijn: lengte 475 voet. breedte 66 voet, holte 38 voet. Het schip zal voorzien zijn van een koelinrichting en zal ook worden uitgerust voor het vervoer van palmolie en andere vloeibare oliesoorten. Verder zal het schip een moderne en comfortabele passagiers- accomodatie krijgen, welke zich opv een afzonderlijk dek midscheeps zal bevinden. Als merkwaardig feit kan gemeld wor den, dat dit het eerste schip zal zijn, dat de firma Alfred Holt en Co. op een buiten landsche werf zal laten bouwen. Voorts heeft genoemde maatschappij op dracht gekregen voor den bouw van een motorvracht en passagiersschip van 8V2 duizend ton. Opdrachtgeefster is de Noor- sche reederij Wilhelmsen. De motoren zullen door de N.V. Gebr. Stork te Hengelo worden gebouwd. Groote Bickersstraat Ernstige aanwijzing tegen den verdachte. Zooals destijds is medegedeeld, bevinden zich, als verdacht van het plegen van den moord, waarvan in het beneden huis van perceel Groote Bickersstraat 77 b., de 66 jarige mejuffrouw Teeseling het slachtoffer kanaal, dat ter plaatse ongeveer acht meter diep is en dat de auto verzwolg. Hulp bieden scheen in deze omstandighe den onmogelijk, maar toch werden terstond maatregelen genomen om den wagen te lich ten. Terwijl men hiermede bezig was, zag men plotseling een man uit de diepte op duiken. Het bleek te zijn de ongeveer 20- jarige monteur van Dorst, die zwemmende naar den wal kwam. Toen hij veilig en wel het droge had bereikt, verklaarde hij, dat hij de kap van de auto had weten stuk te slaan en erin was geslaagd een gat te ma ken, groot genoeg om zich er door te wrin gen. Zoo was hij uit zijn doodelijke gevan genis ontsnapt. Van den heer G. echter was geen spoor te bekennen. Deze heeft klaarblijkelijk geen kans meer gezien om door de reddende ope ning te komen en is in den wagen om het le ven gekomen. Omtrent dit auto-ongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Voor, de gesloten deurhekken van de brug stonden enkele auto's te wachten, toen de heer W. Gebhardt met groote snelheid uit de richting Breda kwarn aanrijden. Waar schijnlijk heeft hij gedacht, dat de auto's geparkeerd stonden voor het café, dat zich daar ter plaatse bevindt en heeft hij niet bemerkt dat de wagens voor de geopende brug moesten wachten. De situatie ter plaatse is, vooral bij duisternis buitenge woon gevaarlijk, omdat de brug schuin over het kanaal loopt en men gemakkelijk dooi de straatverlichting misleid wordt. Reeds herhaaldelijk is de aandacht op dit be ruchte punt gevestigd. Ook zijn de afsluit hekken niet voldoende verlicht, terwijl ze zich bovendien onmiddellijk aan den wa terkant bevinden. De auto een vierper- soonswagen is dan ook dadelijk van den oever gegleden en geheel onder water ver dwenen. Het kanaal is ter plaatse ongeveer drie meter diep. De inzittenden slaagden er in een gat in den kap te maken en daardoor heeft zich eerst de monteur, de heer van Dorst, weten heen te werken. Door hand reiking is hij daarna op het droge gebracht. Ook de heer Gebhardt kroop uit den wa gen, doch nog voor men hem kon bereiken is hij weer in het water gevallen en waar schijnlijk onder de auto terecht gekomen. De heer Gebhardt die een goed zwemmer was, is toen jammerlijk verdronken, Eerst om tien uur kon de wagen worden opge haald. Daarna, is de politie gaan dreggen naar den drenkeling die eenige tijd later is opgehaald. De heer Gebhardt was 32 jaar oud, ge huwd en vader van een kind. Het stoffelijk overschot is naar Breda vervoerd. Het on geluk veroorzaakte groote stagnatie op den drukken verkeersweg. Het lijk van den omgekomen bestuurder in naar het ziekenhuis te Oosterhout ver voerd. is geworden, de 2S-jarige koopman R. en een kennis van dezen man in arrest. Bei den blijven ontkennen dat zij van dezen moord de daders zijn. Wij vernemen hieromtrent thans nader dat de chef van het bureau Spaarndammer- straat, hoofdinspecteur J. v. d. Berg, in het begin van deze week nogmaals een onder zoek in het huis heeft ingesteld en daarbij enkele ledige etuis heeft gevonden, waarin een gouden horloge, een gouden ring met diamant en een paar kristallen reukflacons met gouden dop geborgen zijn geweest. Het vermoeden bestond dat de dader of de da ders deze voorwerpen hadden meegenomen, in welk verband de hoofdinspecteur 'n ster ke aanwijzing kreeg door het. hem anoniem ter kennis gekomen feit dat R. op den dag van den moord een aantal sieraden aan een kennis heeft trachten te verkoopen. Deze man, die werd opgespoord, beves tigde de waarheid van deze anonieme mede deeling. Hij had echter niets gekocht omdat hij niet in moeilijkheden wenschte te ko men. Behalve de genoemde voorwerpen is nog gebleken dat ontvreemd zijn twee gouden kettinkjes, voorzien van een gouden medail lon en een van - een hangertje met steen en een gouden schakelarmband. Daar deze sieraden op 2 December 1.1. of een der vol gende dagen in beleening gegeven of ver kocht zijn, verzoekt de commissaris van politie in de 6de sectie hun, die omtrent bo vengenoemde voorwerpen inlichtingen kun nen verstrekken, dringend zich ten spoe digste te vervoegen aan het politiebureau Spaarndammerstraat 100. te Amsterdam. Tegen automobiliste twee maan den geëischt. Leeuwarden: Gister stond voor de rechtbank te Leeuwarden terecht de 28-ja- rige leerares F. J. uit Huizum. Haar was ten laste gelegd dat zij te Franeker op 2 Oc- tober j.1. met haar auto hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onachtzaam had gereden op de Harlingerweg, waardoor het aan haar schuld te wijten is geweest, dat zij mej. D. Ekamper die daar wandelde, heeft aangere den. Het slachtoffer overleed later aan de bekomen verwondingen. Het O. M. vorderde twee maanden hech tenis en 1 jaar ontzegging van de bevoegd heid om auto's te besturen. 's-Gravbnhage Naar aanleiding van een adres dat de K.N.A.C. begin November aan den minister van financien richtte en waarin zij wees op velerlei bezwaren en ge varen welke bij aanhoudingen op den weg worden ondervonden en van welk adres zij o.m. den minister van defensie in ken nis heeft gesteld, deelt deze thans mede, deze aangelegenheid onder de aandacht van den inspecteur der Kon. Marechaussee te hebben gebracht.. Genoemde autoriteit berichtte daarop, dat het aanhouden van motorrijtuigen door de Kon. Marechaussee steeds door in uniform gekleed personeel geschiedt, het welk bij duisternis gebruik maakt van een electrische lantaarn, die een rood licht uit straalt. Hoewel het den inspecteur niet is geble ken, dat het stopteeken niet tijdig wordt gegeven, heeft hij de aandacht van het per soneel op de wenschelijkheid daarvan gewe zen. Vooralsnog acht de minister geen aanlei ding tot het treffen van bijzondere maatre gelen aanwezig. Hoezeer de K.N.A.C. ook erkentelijk is voor de aan het personeel verstrekte instruc ties, meent zij toch, dat met de zwakke electrische zaklantaarntjes, waarmede bij duisternis de aanhoudingen geschieden, niet kan worden volstaan, getuige de vele ge vallen die te harer kennis kwamen, waarbij automobilisten deze signalen niet of laat konden opmerken. De K.N.A.C. heeft den inspecteur der Kon. Marechaussee nader van hare in zichten te dezen in kennis gesteld. Er zon niet krachtig genoeg zijn ingegrepen. Telegram aan den Commissaris der Koningin. De Raad der gemeente Kapelle, heeft in zijn vergadering van gistermiddag besloten aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland een telegram van den volgenden inhoud te zenden: „De Raad der gemeente Kapelle, bespre kend den ernstigen toestand aan den dijk van den calamiteuzen Willem-Anna-polder. meent dat tot heden niet krachtdadig ge noeg ingegrepen is tot verbetering van den toestand en dringt er op aan, dat dit ten spoedigste zal geschieden, daar geen enkel risico, mag worden genomen." Wij vernemen nog, dat in den loop van den middag de krachtige wind zoo is ge draaid, dat hij juist in de gaten van den dijk staat. De bezorgdheid voor het behoud van den dijk is daardoor weer toegenomen. Gisteravond werd uit Kapelle gemeld: De krachtige wind, welke vanmiddag in de ga ten van den gehavenden dijk van den Wil lem-Anna-polder stond, en eenige beducht heid omtrent het behoud ervan deed koes teren, is togen het eind van den middag gaan liggen, waarbij kwam, dat ook de golf slag niet zwaar was. Den kistdam heeft men nog niet kunnen voltooien en daarom wordl het werk vannacht voortgezet. Men hoopt omstreeks een uur klaar te zijn. Het stormweer, dat zich in den morgen en in het begin van den middag deed gelden, heeft de schepen met bazaltsteen en met rijs hout opgehouden, zoodat deze pas in den loop van den avond konden worden ver wacht. Hooge invoerrechten voor Liebes- gaben. In verband met het Kerstfeest worden in dezen tijd veelal talrijke pakketten met ge schenken naar Duitschland verzonden. De aandacht van de afzenders wordt erop ge vestigd, dat in Duitschland in het algemeen zeer hooge invoerrechten worden geheven, in het bijzonder voor genaaide goederen van geweven stoffen, tricotages en dergelijke en tabakswaren, voor de laatste bovendien een zeer hooge tabaksaccijns. Slechts in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Duitsche douane op dit punt faciliteiten verleend worden. Het gevolg is, dat deze pakketten door de geadresseerden meermalen worden ge weigerd, zoodat de pakketten worden terug gezonden. De afzenders moeten dan boven dien nog dë terugzendingskosten betalen. Bij de aanbieding hier te lande van fran co pakketten voor Duitschland, die aan hooge invoerrechten onderhevige goederen bevatten, wordt een waarborgsom van on geveer f 25 geheven, om den P.T.T.-dienst tegen verlies te vrijwaren. Alvorens tot verzending over te gaan in- formeere men derhalve eerst bij de post kantoren. Het Haagsche gerechtshof behandelde gis teren een door den Hoogen Raad naar dit Hof verwezen zaak van den Kellner H. G. ten H., uit Amsterdam, die door den poli tierechter aldaar wegens diefstal van een beugeltasch, gepleegd in een café aan de Rozengracht te Amsterdam, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, welk von nis door het Hof te Amsterdam is beves tigd. Uithet getuigenverhoor bleek, dat ver dachte in den laten avond in voornoemd café waar hij voorheen als kellner werk zaam was geweest, is gekomen en daar eeni ge consumptie gebruikte terwijl hij in ge sprek was met de vrouw van den café houder, die bezig was het ontvangen geld in rolletjes te wikkelen, om het daarna op te bergen in een beugeltasch, welke zij achter den toonbank op een vaste plaats neerleg de. Eenigën tijd later vroeg verdachte een kop koffie en plaatste zich bij het kasregister naast de toonbank, ongeveer daar, waar de tasch lag. Terwijl de cafehoudster de kof fie inschonk, waarvoor zij4 naar het einde van den toonbank ging en de caféhouder met den eenigen bezoeker in gesprek was, deed verdachte, alsof hij naar het toilet ging. Hij ontmoette in den gang den kell ner, die een feestzaal, annex aan het café bediende, en keerde toen op zijn schreden terug, zeggende: „Ik ga maar weg, het is hier toch niets voor mij". Toen de vrouw de koffie serveerde, bleek verdachte verdwenen en m^t. hem de .tasch, inhoudende een bedrag van ongeveer f 110. Verdachte ontkende zich aan dezen dief stal te hebben schuldig gemaakt. De advocaat-generaal wees op de gedra gingen van de verdachte, die nadat hij gezien had, dat de caféhoudster het geld opborg, bij de kassa ging staan en toen koffie bestelde en zonder deze te gebruiken of af te rekenen op geheimzinnige wijze verdween. De eenige bezoeker van het café was op dat oogenblik met den eigenaar in gesprek en ook de kellner was niet in het lokaal aanwezig. Alles wijst op de schuld van ver dachte, die werkloos was, maar des nachts bij zijn aanhouding een bedrag van vijf gulden bij zich had. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den politierechter. Mr. G. L. Kepper concludeerde tot vrij spraak, op grond, dat de getuigen uiteen- loopende verklaringen geven omtrent de aanwezigheid van een of meerdere perso nen in het café toen de diefstal ontdekt werd. Het geheimzinnig verdwijnen van zijn cliënt verklaarde deze met de mede- deeling, dat hij zich plotseling onwel ge voelde. Waar niemand eenige verdachte beweging van zijn cliënt heeft gezien, is niet komen vast te staan, dat hij de dader van dezen diefstal is. Het Hof zal 30 December uitspraak doen. Getuigen brengien te hooge schade in rekening. De politierechter te Zutphen heeft gister drie zaken behandeld, resp. tegen H. L., een 41-jarigen landbouwer te Neede, H. J. de W., een 50-jarigen landbouwer te Epe en B. R., een 44-jarigen landbouwer te Hen gelo (Gelderland), die den Staat der Neder landen hadden opgelicht door als getuigen in strafzaken vergoeding voor schade in rekening'te brengen, welke zij niet hadden geleden. Het ging om betrekkelijk luttele bedragen, doch de substituut-officier van Justitie. Mr. W. J. H. Stam oordeelde, dat hier een scherpe correctie noodig was, om dat deze drie feiten niet op zichzelf staan. In den laatsten tijd werd door verscheide ne getuigen te veel schadevergoeding in rekening gebracht. Hij eischt daarom tegen elk hunner een maand gevangenisstraf. De politierechter zal de volgende week schriftelijk vonnis wijzen. 's-Gravenhage, 16 December. Aangezien de verkeersveiligheid op de wegen-meerma len in gevaar wordt gebracht door het neer slaan van rook en stoom van de trekvoer- tuigen van langs de wegen gelegen trams en als gevolg daarvan reeds ongevallen zijn voorgekomen, heeft de KNAC aan den in specteur-generaal van de rijksverkeersin spectie verzocht te bevorderen, dat dit euvel zooveel mogelijk wordt tegengegaan door 'n bepaling, dat rook of stoom niet worde Uit gelaten wanneer zich verkeer ter zijde op den weg bevindt dan wel nadert. Aanrijding met doodelijken afloop. Den Haag, 16 Dec. 1936

Schager Courant | 1936 | | pagina 5