Bond van Zuivelfabrieken GRATIS in Noord-Holland OMGEVINGNIEUWS SCHAGER COÜRANT In het Parkhotel te Hoorn werd gisteren de jaarlijksche Algemeene Vergadering ge houden van den Bond van op Coöperatie ven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland. Vertegenwoordigd waren 31 fabrieken. De opening. De Voorzitter, de heer H. K. Koster, opende met een woord van welkom en verheugde zich over de goede opkomst. Spr. vroeg zich af, hoe de pers stond tegen over de Noord-Hollandsche zuivelbereiding en ontkende niet, dat die pers de zuivelbe- reiders beschouwt als een groep personen, welke zeer kortzichtig is in de beoordecling van den toestand. Spr. hoopte, dat de pers tot het inzicht zou komen, dat de toestand wel anders is, dan deze zoo dikwijls tenden tieus in de couranten wordt vermeld. De tijd voor de zuivclbcrciders is buiten gewoon moeilijk en daarom moeten wij dankbaar zijn voor iedere kleine verbetering. Spr. noemde de devaluatie van den gulden geen voordeel en zeide, dat bij de Regeering diende te worden aangedrongen op inwilli ging onzer billijke wenschcn. Wij kunnen onze markten behouden, in dien wij onze beste producten aan het bui tenland aanbieden. Daarom mogen onze pro ducten niet terecht komen in de winkels van de Unie-lever. Spr. betreurde het, Jat de Re geering toeliet, dat de margarine onder zul ke valsche voorwendsels bij de menschen werd gebracht; al ontkende de voorzitter geenzins het nut van de margarine voor de maatschappij. Spr. hoopte dat deze vergadering zou mo gen bijdragen tot de goede verstandhouding onderling en tot verwezenlijking onzer plan hen. (Applaus.) Do notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Secretaris, de heer G. Nobel, las daarna de ingekomen stukken voor, waarvan wij vermelden: a. Een brief van 2 zuivelfabrieken over den noodtoestand in hunne bedrijven, met verzoek aan het bestuur, om maatregelen te treffen, dat daarin verbetering wordt ge bracht. Daartoe zullen aan de Regeering de klachten dienen te worden kenbaar ge maakt. Nooden, welke vooral zijn ontstaan na de devaluatie van den gulden. De vertegenwoordiger der fabriek, te As sendelft, de heer Jongejans, gaf over dit schrijven ecnige toelichting. De Voorzitter vroeg dezen vertegenwoor diger, of het zijn bedoeling was den noodtoe stand in het, algemeen onder de oogen te brengen, of uitsluitend in de randgebieden? -De vertegenwoordiger van Assendelft: Neen, in het algemeen. De Voorzitter zeide, dat de noodtoestand bekend was en dat het bestuur alles zou doen, om in dien toestand verbetering te brengen, Mededeelingen. De Secretaris deed daarop verschillende mededeelingen,- waarvan wij de volgende vermelden: Het bestuur is algemeen van oordeel, dat aan den Ir. G. Kranen na volbrachten proeftijd een vaste aanstelling als Adj.- Secretaris moet worden gegeven en besloot daartoe, op welk besluit het gaarne de in stemming van de vergadering van leden zal ontvangen. Aldus werd besloten. Het Bestuur besloot voor het houden van 'de Iloornsche Landbouw, Tuinbouw en Mid- denstandsdagen een bijdrage te geven van f 10.—. De Voorzitter en de Secretaris hebben een bespreking gehad met den heer Van Olden- borgh, Directeur van het Provinciaal Water leidingbedrijf, over watervoorziening voor onrendabele gebieden. Bij deze bespreking bleek dat de mogelijk heid niet is uitgesloten dat hiervoor finan- tieele steun zal worden verleend, in ver band met de werkverruiming, welke met het grondwerk kan worden verkregen. Het zou zeer toe te juichen zijn, wanneer hierdoor voor het platteland betere toestan den voor de watervoorziening zouden kun nen worden verkregen, zoowel voor de volks gezondheid als voor de melkvoorziening. Kaasbeurs. Het Bestuur heeft zich gewend tot het Ge meentebestuur van Alkmaar met het ver zoek om een gebouw beschikbaar te willen stellen voor een Kaasbeurs te Alkmaar. Dit verzoek werd afgewezen. Over verlaging van de wik- en wceglooncn is het gemeentebe stuur tot overleg bereid. Na deze afwijzende beslissing van Alkmaar heeft het Bestuur de aangesloten fabrieken uitgenoodigd voor een vergadering, met het doel om tot stichting van eene organisatie xbuiten den Bond staande te komen, die zich belast met de regeling van een Kaas beurs voor Noord-IIollandsche kaasproducen ten, uitsluitend voor het verhandelen van Noordhollandsche kaas. De regeling voor de teruggave van onder- melk naar de boerderijen is zeer onregelma tig verloopen en is daardoor ook voor een groot deel mislukt. Het vraagstuk is opnieuw bestudeerd of er nu inderdaad een algemeene regeling tot teruggave#op komst is, mag worden betwij feld. De vraag is nu: bestaat er bij onze fa brieken de bereidwilligheid om gemeen schappelijke ver te gaan tot een regelma tige teruggave van zeker percentage onder- melk. De heer Kuipers was van oordeel, dat een gemeenschappelijke ondermelk-regeling geen resultaat zou hebben en meende, dat een dergelijke regeling moest uitgaan van de bevoogde instanties. De secretaris van den F.N.Z., de heer Ge luk, antwoordde, dat deze regeling nog in studie is en was van oordeel, dat de con trole op de ondormelk moest blijven bestaan. Het is nu een zoeken naar een regeling om de bezwaren te beperken. De heer Kooiman (Wormer) meende, dat een bestudeering van een ondermelk-rege ling wel wenschelijk is, doch dat er niet zoolang moet worden gestudeerd, totdat men is uitgestudeerd. Het verwerken van gepasteuri seerde melk tot kaas. Voor de bereiders van goede kaas dreigt een groot gevaar, dat op de meest krachtige wijze moet worden bestreden, nl. het berei den van kaas uit gepasteuriseerde melk. Dit kwaad dreigt voor de gebieden waar van ouds steeds goede kaas wordt gemaakt, noodlottig te worden en heeft zulke afme tingen aangenomen, dat onze aanmaak per jaar met millioenen K.G. minderwaardige kaas wordt vergroot, eenerzijds de afzetmo gelijkheden, tegen behoorlijke, prijzen be langrijk worden verminderd, anderzijds de kwaliteit der kaas in hooge mate wordt ge schaad, wat binnenkort de allertreurigste gevolgen met zich mede zal brengen. Niet alleen wordt er bij deze werkwijze veel meer kaas gemaakt, varieerende van 10 tot \1A K.G. kaas uit 100 K.G. melk de hoogste opbrengsten in de Engelsche kaassoorten waarbij vochtgehalten van 65 voorkomen, ook de kwaliteit van wat men dan nog kaas noemt gaat in hooge ma te achteruit. Onzerzijds kan niet krachtig genoeg wor den medegewerkt aan de bestrijding van dit groote kwaad op het gebied van de kaas bereiding. Vóór den aanmaak van de volle productie van het volgende jaar moet deze zaak in orde zijn. Wij hebben als kaasbereiders geen grooter kwaad te bestrijden. Concurrentie met kaasetiketten uit Friesland. Het Bestuur heeft alle aandacht geschon ken aan het gebruik van kaasetiketten, af komstig uit Friesland, met het opschrift: „Prima Hollandsche kaas" met de afbeel dingen: 3 Volendammertjes en de Alkmaar- sche Kaasmarkt. De gebruikmaking van der gelijke merken geven alle aanleiding om de algemeene in gebruikneming van ons Bonds merk N.H. te overwegen, mede in verband met de pasteurisatie van de kaasmelk wat in Noord-Holland niet gedaan wordt en wat een goede aanwijzing is om zeker te zijn dat men dan kaas krijgt waarvan de melk niet gepasteuriseerd is. Propaganda voor de kaas Alkmaar. te Van Bondswege is getracht om zoo veel mogelijk doeltreffende propaganda te ma ken voor onze kaas ter gelegenheid van de Alkmaarsche kaasmarkt. Het Gemeentebe stuur van Alkmaar en het Crisis Zuivelbu- reau waren tot alle medewerking bereid. Vervolgens deed de Secretaris van den Al- gemëenen Ned. Zuivelbond, de heer Geluk, oenige mededeelingen over de exportmoei lijkheden, mode in verband met het feit, dat ons land onvoldoende compensatie-maat regelen heeft, terwijl bijv.'in België de be scherming van eigen zuivelproducten steeds verder gaat. Het boterverbruik is in België afgenomen met 15 millioen kilo, en het mar- garineverbruik is toegenomen met 18 mil lioen kilo. Wij mogen dus wel voorzichtig zijn met de vaststelling onzer prijzen, meen de spr. Over de binnenlandsche maatregelen zeide de heer Geluk, dat door opheffing der on- dermelkregeling, zekere bedrijven in moei lijkheden zullen komen. Dat is te begrijpen, maar de vraag is: zijn die maatregelen ge nomen voor bepaalde bedrijven of voor den boer in het algemeen? Spr.-meende, dat het laatste het geval is en daarom is het goed gezien van den Minister om deze bescher mende maatregelen voor een bepaalde groep op te heffen. Er was naar de meening van spr. voor de organisatie buitengewoon veel te doen. De F.N.Z. heeft een commissie in het leven ge roepen. om alle moeilijkheden onder de oogen te zien en spr. vertrouwde, dat men daarin slagen zou. Spr. deed een beroep op allen, om de zaken niet al te scherp te stel len; wanneer men een gezonden toestand wil scheppen, moet men weten te geven en te nemen. Zulks zal het werk der vertegenwoordi gers van den F.N.Z. in de crisis-organisaties beduidend vergemakkelijken. (Applaus.) De heer Kooij (Assendelft) meende, dat in het belang van de consumptie-melkers, de crisismaatregelen geheel moesten worden opgeheven, omdat deze toch steeds dienden ten voordeele van den handel. Mededeelingen adj. secretaris. De adj. secretaris, de heer ir. G. Kranen, deed daarop mededeelingen, zijn werk be treffende. Wat de stichting van de Alk maarsche Kaasbeurs betreft, was spr. van oordeel, dat deze aan het doel beantwoordt en ondanks alle pessimistische voorspel lingen thans de volle belangstelling ge niet. (Applaus.) De leeraar-tcchnicus las vervolgens tal van mededeelingen voor, over het door hem verrichte werk. De heer J. Dokter deelde voorts namens de Commissie voor Landbouwcoöperatie o. m. mede: de Wieringermeer zal straks be hoefte hebben aan een coöperatieve melk fabriek. welk vraagstuk thans door de commissie zal worden onderzocht. Het rapport van de Noordhollandsche Mclkcommissie en de Vakschool voor Kaas makers te Hoorn, werd uitgebracht door den heer dr. L. T. C. Scheij. Tot lid der Bouwcommissie werd geko zen de heer Prikken' (Beemster) en tot lid van de Aankoopcommissie de heer Lake- man (Bobeldijk). Ingekuild gras en de kaasbereiding De adj.-secretaris, de heer ir. G. Kranen, hield vervolgens eenige beschouwingen over de bereiding en voedering van inge kuild gras en de gevaren daarvan voor de kaasbereiding. De boterzuur-bacteriën, welke zich bij het inkuflen ontwikkelen, leveren volgens spr. een groot gevaar op voor de zuivelbe reiding. Voorts betoogde spr. dat met het inkuilen groote verliezen aan voedings waarde gepaard gingen. Bij de voeding met kuilgras zijn de re sultaten onverdeeld gunstig, al treden er dan ook wel eens storingen op bij de die ren. Maar dat is dan het gevolg van ver keerd inkuilen. Over de gevaren van de kuilgrasvoeding voor de kaasbereiding, zeide spr. dat be smetting zeer wel kan voorkomen. Zooals gezegd leveren de boterzuur-bac- teriën een groot gevaar op voor de kaas bereiding. Op de boerderij moeten de meest mogelijke maatregelen worden getroffen voor de hygiëne. Voor Maart, liever nog voor half Februari, moet het kuilgras op zijn, omdat nadien de bacteriën zich veel moer ontwikkelen. Applaus. De Voorzitter rafdde de fabrieken, die dit vraagstuk wenschten te behandelen, den heer Kranen op hun algemeene verga dering uit te noodigen. Begrooting 1937. Aan de orde was vervolgens do behande ling van do begrooting voor het jaar 1937. De heer Wit meende, dat iedere contribu tie verhooging uit den booze moest worden genoemd. Temeer nog, omdat het grootste gedeelte van die verhooging naar de F.N. Z. gaat. Voorts meende spr. dat het niet noodig was, het secretariaat door drie per sonen te doen verrichten; het ware beter het secretariaat over te brengen naar het Landbouwhuis. Spr. wilde deze bcgrooting door het bestuur zien teruggenomen. De heer Jimmink achtte de bcgrooting veel te optimistisch opgezet en lichtte zijn standpunt uitvoerig toe. Spr. wees erop, dat de adj.-secretaris minder zal verdienen dan de secretaris en dit achtte spr. onjuist. Het salaris van mej. de Pater achtte spr. te hoog. Met de voorgestelde vergoeding voor de Vakschool voor Kaasmakers kon spr. zich niet vereenigen, ook niet met de verhooging ad f 400 voor de boterkeuringen. De post „onvoorziene uitgaven" ad f 948.50 werd door spr. veel te laag geacht. De heer Prikken zeide, ook te zullen stemmen tegen de contributievcrhooging van cent per 100 Kg. melk; aangezien daarvoor geen noodzaak bestond. De Voorzitter, de sprekers beantwoor dende, zeide, dat met gerustheid het to taal van de hoeveelheid melk op 175 milli oen Kg. kan worden gesteld. Aan de F.N.Z. moet veel en veel meer worden gedaan dan in normale gevallen; daarom heeft het, bestuur van de F.N.Z. gemeend, dat er iemand op het secretariaat moest komen om den heer Geluk te ver vangen. Jarenlang hebben wij geteerd op de F.N.Z. Ook moest door de toeneming van werkzaamheden, een ander gebouw worden gezocht, hetgeen meerdere kosten met zich zal brengen. De overeenkomst tusschen secretaris en adj.-secretaris is aangenomen door alle be stuursleden na langdurige besprekingen en daarin werd niets scheefs gezien. De heer Nobel legde uit, dat er tijdelijk drie personen aan het secretariaat waren verbonden. Dit was het gevolg van ziekte en naar het bestuur hoopt, zal dit aantal spoedig weer tot twee kunnen worden te ruggebracht. De Voorzitter zeide vervolgens, dat de ver hooging voor de boterkeuringen alleszins gerechtvaardigd kon worden genoemd, te meer daar die keuringen in den vervolge wekelijks ïullen plaats vinden. In deze verhooging zit bovendien de aan schaffing van nieuw materiaal. Spr. legde er den nadruk op, dat de commissie, belast met hetn azien der be grooting, 'adviseert, deze begrooting aan te nemen, Wij moeten optimisten zijn, anders is het onmogelijk te besturen, meende spr. De-heer Nobel wees op het gevaar van de zijde der margarinefabrikanten en zeide dat de F.N.Z. daarvoor nog heel wat werk moet verrichten. Dat hiervoor en voor an dere werkzaamheden V2 cent meer zal moeten worden betaald, achtte spr. juist en billijk. Wat de geraamde hoeveelheid melk betreft, meende spr. optimistisch te mogen zijn, omdat er aanwijzingen zijn, dat er in 1937 nog meer leden zullen bijkomen. Spr. geloofde, dat in 1938 de toestand nog be ter zou zijn en zijn bedoeling is dan, af scheid van den Bond te nemen, opdat meer geld beschikbaar komt voor menschen, die na hem komen en zijn werk voortzetten. Spreker adviseerde de vergadering de be grooting aan te nemen. De begrooting werd daarna ln stemming gebracht en aangenomen met 125 stemmen voor en 43 tegen. De agenda voor de Alg. Vergadering van den Alg. Nederl. Zuivelbond ontlokte geen discussie. Rondvraag. De heer Hofstee wilde ln elk dorp een groot doek gespannen zien met het op schrift: „Eischt boter op Uw brood", dat zal een goed en goedkoop wapen zijn tegen de margarine. De heer Kooiman zou eens in het jaar een landdag willen organiseeren in het cen trum van het land om bij tienduizenden te protesteeren tegen de onrechtmatige hou ding van de Regeering. De Voorzitter geloofde niet, dat het re sultaat van zoo'n landdag evenredig zou zijn aan de moeiten en kosten daaraan besteed. De heer Kooiman: Nu bent U niet opti mist! (Gelach). De Voorzitter: Neen, in dit geval niet. Wij moeten op waardige wijze strijd voeren en doorgaan op de wijze, zooals we tot nu toe deden. Alvorens te sluiten, dankte spr. den heer Bruin, die als bestuurslid had bedankt, voor al hetgeen hij als zoodanig voor den Bond had gedaan. Hierna sluiting. WI ERIN OERWAARD Het bestuur van de afd. Wieringerwaard v. d. H. M. van Landbouw had voor Dins- davond den hr. Ir. Lienesch, dierecteur der Landbouwwinterschool te Schagen uitgenoo digd voor een z.g.n. praatavond. De voorzit ter de lieer P. Visser Az. heette de 40 aan wezigen welkom, in het bijzonder Ir. Lie nesch. De spreker wees er op dat het doel is dat de aanwezigen hunne ervaringen naar vo ren brengen, waarmeea nderen misschien hun voordeel kunnen doen. Spreker doet dan eerst eenige mededeelin gen over de resultaten van de proefvelden in 1936, silobouw, bemestingskwestie, enz., enz. De waarde van stroobemesting werd thans minder actueel geacht. Dit jaar zijn er met wintertarwe 3 proef velden geweest, n.1. Haarlemmermeer, Anna Paulowna en Dirkshorn. In Haarl.meer heeft men aardig succes gehad. Dirkshorn viel niet mee. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ruim gebruik gemaakt. Begonnen werd met afdecling ..Landbouw" Diverse vragen werden gesteld over op brengst enz. van verschilende tarwesoorten, rijen afstand bij het zaaien van haver en gerst, enz., enz. Toen de afdeeling veehouderij aan de beurt kwam en de spreker vooraf een inlei dend woord had gesproken over kuilgras, kwamen over dit onderwerp de tongen los. Aan te bevelen is om met koud weer te kuilen en vooral niet lang wachten, b.v. voor 20 Mei. Ondervinding heeft geleerd dat Meigras het beste is. Hoe staat het tegenover de zuivel? In de eerste plaats is het raadzaam dat het voor 1 Maart op is en wat betreft eventueele be smetting der melk is het in aller belang, dat besmette melk niet aan de fabriek komt. Spreker vond de boeteregeling zooals die te St. Maartensbrug zal worden toegepast sympathiek. Na eenige besproking werd de bijeenkomst onder dankzegging gesloten. WINKEL Maandagavond 1.1. had een onderlinge bridgedrive plaats in het café van den heer de Bruijn, tusschen zeven paren van de Schager Bridgeclub en zeven paren uit Win kel. Door de deelnemers uit Schagen werd uit sluitend in de oneven lijn gespeeld en door die uit Winkel, uitsluitend in de even lijn. De zeer prettige wedstrijd had het volgen de resultaat: le prijs Mej. A. Boontjes en de heer J. G. v. Barneveld met 18 pnt. 2e prijs de heeren S. de Vries en C. Boontjes met 22 pnt en de 3e prijs de heeren H. v. Hattum en N. Kos- sen met 25 pnt. Winkel: le prijs de heeren J. de Veer Jr. en P. N. Spaans met 16 pnt. 2e prijs de heer en mevr. K. Mulder met 26 pnt. en 3e prijs de heer en mevr. J. de Veer met 27 pnt. Na afloop van den wedstrijd werd door onze plaatsgenooton besloten tot oprichting van een bridgeclub, waarvoor alle aanwezi gen zich reeds als lid opgaven. In de dezer dagen gehouden bijeenkomst van het Comité lot het organiseeren van een plaatselijk feest ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, werd door het dagelijksch bestuur mededeeling gedaan van hetgeen tot dusver daarvoor was gedaan. Met de zeer gewaardeerde- medewerking van een aantal jongedames waren de lijsten aangeboden. Het resultaat hiervan was, dat werd bijgedragen voor hot Plaatselijk feest 199.50 en voor het Nationaal geschenk 40.terwijl ruim 2000 oliebollen waren besteld. De oliebollendag heeft inmiddels plaats gevonden en voor zoover wij hebben kunnen nagaan was deze uitstekend georganiseerd. In bedoelde vergadering werd o.m. mede gedeeld, dat in de eerste plaats een kinder feest zal plaats hebben en wel op Zaterdag 9 Januari 1937, te begifinen des middags 2 uur. Hiervoor werd een goochelaar geënga geerd, welke tevens de poppenkast zal ver- toonen, terwijl eenige versnaperingen zullen worden uitgedeeld en photo zal worden uit gereikt. Van Winkel's Harmonie, de gymnastiek- vereeniging, de zang en tooneelvereeniging was toezegging voor medewerking ontvan gen. Het feest zal plaats vinden in twee zalen te Winkel en in een te Lutjewinkel. Voor het gedeelte te Lutjewinkel was de medewer king van Nut en Genoegen verkregen. Van de eerder genoemde vereenigingen zullen ook een paar te Lutjewinkel hun medewerking verleenen. Voorts zou de heer K. Mulder nog worden uitgenoodigd deel uit te maken van het Da gelijksch Bestuur. De heer G. Nobel dankte het dagelijksch bestuur voor hetgeen 't reeds tot stand had weten te brengen. Besloten werd nog aan de gemeentenaren het programma van de feestelijkheden nader l>ekend te maken. Z1JPE Do bouw van een ambtswoning voor den Burgemeester dezer gemeente is gegund aan de op een na laagste inschrijver, firma A. Kingma en Zoon te Slootdorp voor* f 8974.- De minister van Defensie heeft aan den dienstplichtige C. de Wit, lichting 1937. voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens opleiding tot een geeste lijk ambt. Op 1 Februari 1937 zullen navolgende dienstplichtigen uit deze gemeente van de lichting 1937 moeten worden ingelijfd, n.1. te Haarlem: H. Hartsuiker; te Utrecht: P. Schoorl en Jb. Tamis. Wij vernemen, dat ln deze gemeente ge vormde commissie van Samenwerking voor bijzondere nooden door het Dagelijksch be stuur van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden Is erkend. Door B. en W. dezer gemeente is beslo ten den termijn, waarbinnen de door de A. P.C. te Den Haag op te richten benzine-in- stallatie nabij het percoel-Johannes te 't Zand zou moeten zijn voltooid met een half jaar te verlengen. B. en W. dezer gemeente hebben ingevol ge de bepalingen der Bouwverordening ver gunning verleend aan R. Kos te Sint Maar tensbrug tot het het bouwen van een berg plaats. B. en W. dezer gemeente hebben de artsen W. van Slooten en J. J. Boerma wederom aangewezen tot geneeskundigen, belast met het verrichten der doodschouw in het jaar 1937, Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle In de maand December verschijnende nummers W1ERINGEN AANBESTEDINGEN VAN ZEEWERINGEN EN HAVENS 's-Gravenhage 16 December Vanwege de directie der Zuiderzeewerken is gister aan besteed het onderhoud gedurende 1937:1 der rijkszeeweringen op Wieringen, met uit zondering van een gedeelte van het buiten beloop van den Noorderoeverdijk, 2. De Noorder- en Zuiderhaven nabij den Oever en andere voltooide Z.-Z.-werken aldaar, de nieuwe haven te de Houlces, alsmede ver schillende grond- en kunstwerken, bchooren- de tot den Amsteldiepdijk, den Noorder Oeverdijk, den Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oostoever; 3. De rijkshavenwerken op Wieringen den rijksweg 10a en gedeelten v. de rijkswegen no. 7 en 9. Laagste inschrijver was: P. Daalder's Aan nemers bedrijf te Alkmaar voor f 40.890.- (massa) COLLECTE. De collecte voor hot nationaal huwelijks geschenk, aan te bieden aan Prinses Juliana heeft in deze gemeente 151.-— opgebracht. WINKELSLUITING. In het tijdvak 18—24 December a.s. zullen de winkels tot 10 uur geopend mogen blijven. Op Zondag 20 December geldt echter de gewone Zondagssluiting. Op 30 December mogen bloemwinkels tot 10 uur geopend zijn en op 31 December winkels waar in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht. 1 Januari (thans niet op Zondag vallende) en 2e Kerstdag worden als werkdagen be schouwd. Op len Kerstdag geldt Zondags sluiting. Kappers mogen op 24 December tot 11 uur open blijven. Op den Oudejaarsdag worden dus, behou dens de hiervoor genoemde uitzondering t. a.v. de banketwinkels e.d., de winkels ge woon om 8 uur gesloten. POLITIE. Verloren: een groene ceintuur, een kinder wantje en een paar belastingplaatjes. Gevonden: een grijs wollen kindermuts. Inlichtingen bij den gemeentebode. DEN OEVER. Vischafslag. Vrijdag 11 December aangevoerd: 1156 kg. wulken f 23.45—26 per 100 kg. 867 kg. spie ring f 0.14—0.17 per kg. 2 tal haring f 10.75 per tal. Zaterdag 12 December: 961 kg. spiering f 0.11—0.13 per kg. 12-48 kg. wulken f 19.20— 21 per 100 kg. Maandag 14 December aangevoerd: 573 kg. spiering f 0.17—0.21 per kg. 150 pond bot f 0.24 per pond. Dinsdag 15 December: 345 kg. spiering f 0.18—0.20 per kg. Woensdag 16 December: 872 kg. spiering f 0.20—0.26 per kg. A tal haring f 13.35 per tal. Stroopersavontuur. Dinsdagnacht waren een tweetal stroo- pers per rijwiel de Wieringermeer ingetogen om een haasje te verschalken. Zij werden zonder hun medeweten door de jachtopzie ners gevolgd. Toen de heeren stroopers zich evenwel ontdekt zagm, namen zij de vlucht geweer en rijwielen achterlatende, welke at tributen door de jachtopzieners in beslag zijn genomen. Thans wordt naar de eige naars van de rijwielen gezocht en of dit re sultaat zal hebben moeten we afwachten. BERGEN VEREENIGING „KUNST VOOR ALLEN". Vioolconcert van AJbert Sluyter. In het Oranje Hotel werd Dinsdagavond een tweede concert gegeven, gewijd aan vioolsonaten van Albinoni, Veracini, Mo- zart en César Franck. De heer Alb. Sluyter, violist, liet aan zijn toelichting over de ten gehoore te bren gen sonaten een enkel woord over muziek in 't algemeen voorafgaan. Na een algemeene toelichting werd elk werk even kort belicht, waarna de maestro, aan den vleugel schitterend begeleid door mej. Willy Oortgijsen, zijn auditorium in verrukking bracht met zijn prachtig spel. Het tot een ovatie aangroeiende applaus en de bloemen drukten beter de waardee ring, bewondering voor den violist en pia niste uit, dan woorden het vermogen. „Kunst voor allen" zal onmisbaar worden voor Bergen! SINT MAARTEN EENIGENBURG. Herbenoemd als voorzitter van de Banne Een i gen burg, de heer A. Borst.; tot hoofd ingeland de heer A. Kossen. Voorts is benoemd in de vaeature-G. Blankendaal als hoofdingeland van ge noemde Banne de heer J. Tilver aldaar.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7