Roosevelt Winsfon Churchill aan het werk de avontuurlijke BUITENLAND Duitsche hulp aan Franco Onhebbelijke Nederlandsche zeelieden Donderdag 17 December 1936 Derde blad Winston Churchill is er ïn geslaagd op geheel eigen, persoonlijke wijze en door zijn zuiver individueele prestaties een aanzien [te verwerven dat zeldzaam is. In dit geval heeft de zoon de naam van zijn beroemden vader bijna op den achtergrond gedrongen. Tegenwoordig wordt over Randolph Chur chill eigenlijk niet anders meer gesproken dan als vader van een beroemden zoon. De {eigenschap waaraan Winston Churchill dit Üankt is zijn spreekwoordelijke werklust; met steeds verjongde geestdrift werpt hij zich op de belangrijke zaken die zijn aan dacht hebben en een all-round routine yerlaat hem nooit. Steeds opnieuw heeft Churchill door zijn buitengewoon temperament en zijn origi- neele ideeën de belangstelling van West- Europa weten te wekken. Vaak ook ge beurde het, dat een zijner ondernemingen faalde, hij was dan steeds zelf de eerste om het toe te geven. Hij beroept zich dan op de logische gedachtengang dat het beter is een vergissing in te zien, dan op de fou tieve wijze te blijven doorwerken. Reeds ïn zijn jeugd heeft Winston Chur chill menigmaal het bewijs van zijn drang naar onafhankelijkheid geleverd. De vor melijke atmospheer van het vaderlijk huis beviel hem lang niet. Hij trok er eenmaal plotseling vandoor en twaalf dagen werd er vergeefs naar hem gezocht. Toen bereik te zijn ouders een brief waarin de dertien jarige Winston mededeelde, dat hij zich op een groot zeilschip als scheepsjongen had laten aanmonsteren en dat hij van plan was om eerst terug te komen als man die iets bereikt had. De Engelsche consul werd in den arm genomen en Winston moest een droevige terugtocht naar het ouderlijk huis ondernemen. Eenmaal in de haven aangekomen, kon men den jongsten spruit uit het huis in Marlborough moeilijk aan de ketting leggen en zoo kreeg Win ston de gelegenheid temidden van de be drijvigheid in den haven te ontsnappen aan de oogen van zijn bewakers. Opnieuw werd de overheid in kennis gesteld. De zoon yan den groot-en Randolph Churchill moest gevonden worden. Het zoeken was ditmaal echter vergeefs. Op geen enkel schip was hij te vinden en ofschoon in geheel Enge land systematisch opsporingen gedaan wer den, bleef Winston Churchil onvindbaar. Waar was hij? Daar, waar hij het min ste vermoed werd, namelijk op een der bezittingen van zijn vader. Drie weken lang bleef de dei-tienjarige jongen daar verbor gen en amuseerde zich kostelijk over de verwarring die hij gesticht had. Toen, op zekeren dag, verscheen hij onbewust van eenige schuld, keurig in zwart avondtoilet, aan de dinertafel in het Londensche huis van de familie. De verloren zoon was te ruggekeerd en na zijn avontuur van vijf weken, opnieuw bereid em eenige jaren het ceremonieel van het huis Churchill te verdragen. In de school van Harrow was Winston bekend om de vele streken die hij wist uit te halen. Toen het college van leeraren op zekeren dag het voetbalelftal van de school voor drie maanden lang het voetballen verbood, stelde Churchill zijn vrienden voor om te besluiten nu alleen nog maar ge kleed in voetbal-tenue op- les te komen. Zooals bekend, is het den leerlingen van de exclusieve Engelsche opleidingsinstitu ten verboden om zekere gelegenheden en voorstellingen bij te wonen. Het schijnt dat Winston Churchill zich nooit veel van die voorschriften heeft aangetrokken Menige avond ontbrak hij in de slaapzaal en moest den gevaarlijken weg over het dak nemen dm in het gesloten gebouw te kunnen ko men. Stellig zou men dezen bandeloozen jonge man van school hebben gejaagd ware het niet dat hij de zoon was van zijn beroemden vader en bovendien een bijzonder begaaf den leerling. Veelvuldig belegden de school hoofden een bespreking over den knaap, maar wanneer dan aan het slot daarvan gevraagd werd: „Wie houdt de groote La- tij nsche rede bij de afsluiting van het schooljaar?" of „Wie zal de school bij de tenniswedstrijden tegen het Trinity-college vertegenwoordigen?" dan luidde het ant woord steenvast: Winston Churchill!" Neen, men kon dit „epfant terrible" werkelijk niet missen. Na met glans eind-examen te hebben ge daan werd Winston naar de Militaire school te Sandringham gezonden. Maar lang wilde hij zich niet met de theorie der strategie bemoeien en spoedig daarop kreeg hij dan ook de gelegenheid de bestudeerde theorie in de praktijk toe te passen. Op 21-jarigen leeftijd ging do nazaat van het huis Marl- borough den oorlog in. Het was geen oorlog, die door Engeland werd gevoex-d, maar het rook er niettemin naar kruid en daar was het Wins ton toch om begonnen. Het ging om het eiland Cuba. De Vereenigde Staten wilden dit eiland door verovering in bezit krijgen en namen de explosie van hun kruiser „Maine" als welkome gelegenheid te baat om hun ti-ocpen naar Cuba te sturen. Churchill streed aan de zijde der Spaansche expeditie-coi-psen en het viel hem niet moei lijk in deze troep, die nauwelijks over ge schoolde officieren beschikte, den generaals- rang te veroveren. Voor Churchill 26 jaar was had hij al vijf zware veldslagen in verschillende deelen van de wereld achter den rug. In 1897 streed de jonge officier in Malakand, in 1898 in Tirah. In hetzelfde jaar nam hij deel aan de bestrijding van den opstand Een der meest markante staats lieden van onzen tijd is zeker Winston Churchill. Deze beroemde spruit uit een vermaard geslacht heeft een zeer avontuurlijk bestaan achter den rug en wij zijn ver heugd, hiernevens eenige grepen uit dit aan avonturen zoo rijke leven te kunnen geven. in Mahdi. Van 1899 tot 1900 commandeerde hij een leger in den boerenoorlog. In die dagen had Churchill een ander werkterrein ontdekt: de politiek. Op zijn 25ste jaar liet hij zich voor het eei-st als lid van het Lagei-huis kiezen en van toen af begon zijn groote caiTière, die hem tot een der bestuuiders van het groote Britsche Rijk zou maken. Nu begon de strijder Churchill zijn aan vallen in het Engelsche parlement en hij toonde zich waarlijk niet minder pai-mantig dan vroeger. Menigmaal wai-en de eerwaai-- dige en nooit-uit-den-toon-vallende leden van het parlement hevig gechockeerd door den toon die Churchill af en toe aansloeg. Slechts van Lloyd Geoi-ge was men het ge wend dat zoo hevig van leer werd getx-ok- ken. Het bleek echter dat juist deze twee temperamentvolle leden van het pax-lement tot de hoogste posities zouden woi-dcn geroe pen. Reeds in 1906 deed Churchill zijn in trede in het ministei*ie als onderstaatssecre- taris Twee jaar later nam Churchill zelf een regeeiingsambt ter hand. Hij werd mi nister van handel en spoedig daarop van binnenlandsche zaken. Daarna Loi'd van de admiraliteit en ten slotte minister van Oor- log. Gedurende den ooi-log heeft hij de po litiek van Engeland toonaangevend bein- vloed. Op het persoonlijk crediet van Chur chill staat de zware nederlaag van de En gelsche vloot, geboekt in de Dardanellen, maar ook dat kon zijn positie niet aan het wankelen bi-engen. Thans op zijn 61ste jaar staat Winston Churchill weer op den voor- gi-ond van het politieke tooneel. Reeds is het enorme bewapenings-programma van Engeland op zijn aandringen tot stand ge komen, op initiatief van Chui-cbill ook is het nieuwe ministei'ie van verdediging in het leven gei-oepen. Winston Churchill is een staatsman van groot fomiaat met onverzettelijken wil en naar wiens optreden geheel West-Europa steeds met spannende belangstelling opkijkt. Een gigantisch hervormings werk, zoo zou men Roosevelt's werkprogramma kunnen noe men. 't levensniveau van land bouwers, boeren en arbeiders wil hij verheffen. Px-esident Roosevelt vertrok een paar we ken geleden naar Zuid-Amex-ika, waar hij te Buenos Aires aan de verza melde vertegenwoordigers der Latijnsch- Amei'ikaansche republieken de boodschap bracht, dat de periode van imperialisme der Vereenigde Staten vooi-bij was en dat de Vereenigde Staten er als eerste en machti ge staat mee begonnen waren met ieder land dat tot nog toe tegenover haar in een koloniale of half-koloniale vei-houding van afhankelijkheid stond, vriendschapsbetrek kingen te sluiten als gelijke tegenover ge lijke. Ook in dit opzicht wil het nieuwe we relddeel de oude wereld tot voorbeeld strek ken en nieuwe wegen wijzen. Zooals dat in de jax-en na het congres te Weenen het ge val was, toen Amerika nog het toevluchts oord der vrijheid was, doen de Vereenigde Staten zich thans tegenover Europa maar al te graag voor als het oord der democra tische vrijheid en der internationale vrede, zooals ook President Roosevelt het alom heeft vooi-gesteld. Op welke wijze een der- gelijke houding zich zal kunnen ontwik kelen op het gebied der handelspolitiek, zal afgewacht moeten woi-den, maar het staat vast dat Roosevelt besloten is het groote gewicht en de groote beteekenis van de Vei-eenigde Staten in het belang van de democratie en de vrede in de waagschaal te stellen, waar en wanneer hem dat nood zakelijk en mogelijk voox-komt. Nu de President uit Zuid-Amerika is te ruggekeerd, zullen de plannen van zijn nieuwe binnenlandsche politiek vasteren vorm aannemen. Zeker is dat de New Deal" zal worden voortgezet. Nadat een overwegende meerderheid van het Ameri- kaansche volk zich heeft uitgesproken voor de voortzetting ervan onder Roosevelt's lei ding, hebben nu ook voormalige tegen- Staan de vrijwilligers toch on der controle der Duitsche auto riteiten? Volgens de Manchester Guardian hebben de ouders van Duitsche soldaten die in Spanje dienst doen, mededeeling ontvangen dat hun zoons naar onbekende bestemming zijn gedii-igeerd om een militaire opleiding van 16 weken te volgen. Men heeft hen verzocht hun ongezegelde coiTespondentie naar het postkantoor te Berlijn te zenden, met opgave van het wa pen waarbij de mannen dienen. De Manchester Guai'dian meldt voorts, dat familieleden van in Spanje gesneuvelde Duitsche vrijwilligers daar bericht van heb ben ontvangen. Italiaansche gouverneur van Majorca Troepen concentratie tegen Catalonië. De „News Chronicle" publiceert een onder houd, dat genei-aal Graaf Aldo Rossi, gou verneur van Majoi-ca, in het hoofdkwartier van de Spaansche „Phalanx" heeft ver leend aan Frederic Basedow. Rossi, die ge kleed was in de uniform van de Phalanx met Italiaansche en Spaansche onderschei- dingsteekens, verklaaixle het volgende: „Ilc ben een soldaat, een opstandeling en een mensch. Ik behoef niet te weten wat gisteren gebeurd is of morgen zal gebeuren Ik leef op het oogenblik om het communis me te bestrijden, mijn grootsten vijand. Ik heb geen enkel ander belang dan den strijd tegen het communisme. Ik heb Italië zon der toestemming der regeering verlaten" Op de vraag, wat hem zal overkomen als hij naar Italië terugkeert, antwoordde hij, dat hij in de gevangenis zou kunnen wor den opgesloten. Hij weigerde iets te zeg gen over Ceuta en de Canarische eilanden cn besloot aldus: „Ik stel geen belang in Minorca. Wij concentrcex-en ons op den strijd tegen Catalonië, de haard van het communisme en zullen de rooden verdiij- ven". Drie neutrale waarnemers naar Sandsjak Ratificatie van het Fransch Syrisch verdrag opgeschort. De volkenbondsraad heeft gistei'en het rap port van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken aangaande de voor- loopige maatregelen in het Fransch-Turk- sche geschil om Alcxandrette en Antiochie aangenomen bij onthouding van den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken. In verband hieimede zullen binnenkort drie neutrale waarnemers naar Sandsjak worden gezonden. Andei'zijds heeft Frank rijk zich vei-plicht direct na aankomst der waarnemers de onlangs ter verstei-king ge zonden troepen uit Sandsjak terug te trek ken en de daar gestationneerde troepen weer op nonnale sterkte terug te brengen. Voorts verplicht Frankrijk zich met de ratificatie van het Fransch-Syrische ver drag te wachten totdat de Raad zich over den kern van de aangelegenheid zal heb ben uitgesproken. Frankrijk zal 75.000 franken bijdragen in de kosten voor de uitzending der drie waarnemers. PRESIDENT ROOSEVELT. standers den President hun medewerking aangeboden. De wet der sociale verzekering treedt reeds nu in werking, nieuwe wetten zullen aan het congres worden voorgelegd ten ein de de gi-ondbeginselen van de N.R.A. en A.A.A., van het industrieele en landbouw kundige hervormingsprogramma in vei*be- terden vorm vast te stellen en uit te brei den. De onder-staatssecretaris van den Landbouw, Rexford Tugwell heeft een groot-opgezet programma ont worpen, dat met een over 10 jaar loopend uitgave-bedrag van 5000 millioen dollar den pachters den ovei'gang tot eigenbezitters verge makkelijken zal. De huidige pach ters zullen de door den bond voor geschoten koopsom binnen 40 jaar moeten terugbetalen, gedurende welken tijd het stuk grond niet hypothecair mag worden bezwaard. Door dezen maatregel zullen de boe ren grootere zekerheid .verkrijgen DE BOER MOET EIGENAAR VAN DEN GROND ZIJN, Rapport van Amerikaanschen mi nister van Landbouw De Ameiikaansche minister van Land bouw, Wallace, heeft gisteren in een rap port aan Roosevelt uiteengezet, dat de Ame- rikaansche landbouw ondergeschikt moet worden gemaakt kan controle der federale regeering. Dit geldt in hoofdzaak voor de vragen der aanplanting en der te bebouwen gronden. De boer moet bezitter van den grond zijn en niet de arbeider voor den afwezigen eigenaar, die gewoon lijk in de stad woont en van land bouw in de meeste gevallen geen be nul heeft". Stijging der levensmiddelenprij- zen te verwachten Volgens een verdere mededeeling van Wallace zouden de prijzen der levensmidde len in Amerika als gevolg van de droogte begin volgend jaar ongeveer 10 pre. kun nen stijgen. Klachten in het Engelsche Lagerhuis Naar aanleiding van het feit, dat men in het Engelsche Lagerhuis den minister van handel, Runciman, gevraagd heeft of het hem bekend was dat de kapiteins van Ne- derlandsche vaartuigen, bij het binnenvaren van de haven van Londen voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods en dat meermalen het gedrag van deze kapi teins tegenover Engelsche loodsen van bc- leedigend karakter is, heeft een verslagge- ver van het A.N.P. zich om nadere inlich tingen gewend tot het bestuur van de ver- eeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij. Van deze zijde werd den verslaggever de gegrondheid van deze klachten bevestigd doch tevens werd hierbij de opmerking ge maakt dat zij uitsluitend betreffen de kleine kustvaartuigen, die in hoofdzaak door ka pitein-eigenaars worden geexploiteerd. Men wees er in dit verband op dat de exploitatie van dergelijke schepen slechts met de grootste moeite rendabel is te ma ken, zoodat de kapiteins iederen last, welke hun overbodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. Mede is zoo verklaarde de zegslieden de loonstandaard op dei-gelijke schepen van dien aard dat deze, met uitzondering van den kapitein, niemand der opvarenden eenig uitzicht biedt. PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE EEN SUCCES Verklaring van Roosevelt President Roosevelt heeft tegenover jour nalisten verklaard, dat de conferentie van Buenos Aires, de geweldige verwachtingen, welke ons allen vervullen rechtvaardigt. Hij voegde hier aan toe, dat de conferen tie „allen Amerikaansche volken de gedrags lijn moet dicteeren en voor de geheële we reld zal moeten vormen", ten aanzien van hun bezittingen. Ongetwijfeld zou de doorvoering van dit programma er veel toe bijdragen de nood der pachters, in het bijzon der die in het Zuiden van de Ver eenigde Staten, energiek te lenigen. Gedurende de genoemde veertig jaar zou de landbouwer ook ver plicht zijn. om aanwijzingen van overheidszijde over het bebouwen van den grond na te komen, waar door het program dus tegelijkertijd een algemeene verbetering en ra tionaliseering van den- landbouw beteekent. In zijn boodschap op de derde bonds- conferentie voor arbeidswetgeving, ver klaarde de President dat hij zich tot taak had gesteld, het levensniveau der arbei dende klasse in iederen staat dermate op te heffen, dat iedere arbeider zich verze kerd weet dat wanneer hij tengevolge van 'n ongeval of beroepsziekte, landbouwcrisis of ouderdom werkeloos of tijdelijk niet tot wei-ken in staat zou zijn, hem een vast gesteld inkomen wordt uitbetaald. Verschillende plannen worden uitgewerkt die den President bij zijn terugkeer zullen worden voorgelegd, om de minimum-loonen en maximale arbeidstijden van de oorspron- kelijke NRA-ontwerpcn weer op te nemen en in een geheel nieuwen vorm het ideaal van de wettelijk geregelde concurrentie in practijk te brengen. De vraag hierbij is, op welke wijze men daai-bij de oppositie van het Opperste Ge rechtshof ontgaan kan. In het aangezicht van de verkiezingsresultaten is de verwach ting gewettigd dat verschillende rechters er toe zullen overgaan deze bepaling op meer liberale en vooruitstrevende wijze te inter preteeren. Ook mag de mogelijkheid niet uit het oog worden verloren dat President Roosevelt ge legenheid heeft om nieuwe benoemingen in het Opperste Gerechtshof vast te stellen, waax-door hij op de samenstelling daarvan dus invloed zou kunnen uitoefenen. Steeds meer echter wordt er gesproken over de mo gelijkheid van een grondwetsherziening. Tij dens de verkiezingscampagne heeft de President een zeer afwijzende houding te genover dit vraagstuk aangenomen. Niet ten onrechte kan hij er nu ecjiter Duitsche munitie voor Roemenië Antwerpsche arbeiders weigeren Duitsch schip te laden. Werklieden die met de lading belast wa ren van het Duitsche stoomschip „Norburg'* in de Antwerpsche haven hebben 't werk neergelegd omdat zich munitie aan boord bleek te bevinden, welke, naar het schijnt, bestemd was voor Roemenie. De bevoegde autoriteiten zijn op de hoogte gesteld. MIJN VOLGELOOPEN, 16 Mijnwerkers om het levert, gekomen, Rio de Janeiro Tengevolge van eert door wolkbreuken veroorzaakte overstroo- ming is de Zuid-Amerikaansche goudmijn Fassagem in Minas Geras volgeloopen. 16 Mijnwerkers zijn om het leven gekö- men. Men heeft nog slechts twee lijken kun* nen bergen. GOEDAARDIGE GRIEPEPIDEMIE TE LONDEN Londen Te Londen heerscht een grfep- epidemie die, naar het schijnt, niet kwaad* aardig is. In sommige groote winkels is bijna de helft van het personeel afwezig., Onder meer lijden de hertog en de hertogin van Gloucester en de speaker van het La* gerhuis, Fitzroy, aan griep. ZENDING SINAASAPPELEN OPGEHOIF DEN. Door het bombardement van Portbou. Perpignan Tengevolge van het bombar dement van Portbou door de luchtmacht der Spaansche opstandelingen werd de spoorlijn vernield, onmiddellijk is alles in het werk gesteld om den weg weer te hei-stellen. Men verwacht, dat heden de lijn weer hersteld zal zijn. Groote hoeveelheden sinaasappelen moeten langs dezen weg naar Zwitserland en Nederland worden verzon* den. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN HET ROEMEENSCHE PARLEMENT, Boekarest Bij een interpellatie van het kamerlid Pop over een invasie van Roe- meenen in Transylvanie hebben ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Twee Christen nationale afgevaardigden vielen Pop aan en mishandelden hem zoodanig, dat hij met bloedende wonden naar het ziekenhuis ver- voex-d moest worden. VON OSSIETZKY UIT HET ZIEKENHUIS ONTSLAGEN, Berlijn Naar gisteravond wei*d ver nomen heeft Carl von Ossietzky Maandag het Westend-Ziekenhuis te Berlijn verlaten. De geneesheeren, die hem behandelden zouden hem hebben aangeraden in het sa natorium te blijven, in verband met het slechte weer, doch hij zou er den voorkeur aan hebben gegeven naar zijn familie te rug te keeren. Verder verluidt, dat zijn vrouw en dochter zich op het oogenblik in Hamburg zouden bevinden. Den Fuerher heeft gister dr. Sahm, den Duitschen gezant te Oslo, ontvangen in ver band met het toekennen van den nobelprijs aan Ossietzky. op wijzen dat de overweldigende vertrou- wensgeste die uit het verloop van de ver kiezingen is gebleken, hem het recht geeft de vraag thans op te werpen. Een der grootste zorgen voor den President vormt het budget. Een der hoofdposten daarvan wordt ge vormd door de uitrustings-uitga- ven in het bijzonder van de vloot. Het volgend jaar toch, zullen zij het hoogste bedrag uitmaken dat ooit in vredestijden dor de Vereenigde Staten werd opgebracht, meer dan een milliard Dollar. De stijgende welvaartslijn zal het Amerika mogelijk maken de cri sis-uitgaven te verminderen en de in komsten zonder belasting-verhoo ging te vermeerderen. Op elk gebied is de hernieuwde welvaart merk baar, in de grootste industrieele op drachten, vermeerderde landbouwin komsten en in de zichtbaar gestegen koopkracht van het publiek. De crisis ïn Amerika is overwonnen en met de crisis is de noodzakelijkheid van een speciale crisis-wetgeving overbodig ge worden. De uitzonderings-wetten en de wet telijk toegepaste methodes tijdens de cri sisjaren zullen spoedig tot het verleden be- hooren. Roosevelt's ingrijpende hervormings-wet- ten waren weliswaar uit de crisis geboren, maar toch geenszins in hoofdzaak voor dat doel bestemd. Van den aanvang af had Roosevelt een grooter visioen: hij wilde een „beter Amerika" scheppen. De sociale hervormingen moeten blijven, verder wor den uitgebreid en alom worden toegepast. De vaak in allerijl uit de crisis geboren wij zen van formuleering mogen dan verdwij nen, de basis ervan is reeds nu onderdeel geworden van het Ameiikaansche leven. Het overweldigende verkiezingsresultaat beteekende niet slechts een erkenning van zijn prestatie-vermogen in de overwinning van de crisis, het beteekende ook en wel licht voor alles de opdracht tot voortzet ting en uitbreiding van het hei-vormings werk, waarvoor hij den grondslag legde.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9