Snelle opmarsch der Nanking-troepen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DE MUITERIJ VAN SIAN FOE Tsjang Kai Sjek nog in leven Stakingen moeten eindigen Controle op wapeninvoer Motta voor den vijfden keer gekozen Buiienlandsch Overzicht Nieuw Catalaansch bestuur gevormd KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK Von Ossietzky niet in gevaar Ras Imroe geeft zich over VRIJDAG 18 DECEMBER 1936, 80e Jaargang. No. 10112. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Onderhandelingen worden voort gezet. United Press seint uit Shanghai aan zijn bladen, dat de door den opstandigen maar schalk Tsjang Hsoe Liang vrijgelaten paci ficatie-commissaris van Tai Joean, Tsjang Ting Wen, de centrale Chineesche regeering ,van Lo Yang uit heeft medegedeeld, dat Tsjang Hsoe Liang nog steeds bereid is maarschalk Tsjang Kai Sjek in vrijheid te stellen, indien althans een groot deel van de door hem gestelde eischen wordt inge willigd. De pacificatie-commissaris, die in den loop van den dag meerdere malen met Nan king telegrafeerde en telefoneerde, deelde evenwel niet mede, wat deze eischen pre cies inhielden. Hij wordt a.s. Vrijdag in Nanking ver- Wacht en zal de centrale regeering dan van de voorwaarden .van Tsjang Hsoe Liang in kennis stellen. De eischen van Tsjang Hsoe Liang. Hoewel de inhoud van Liang's eischen nog niet officieel bekend zijn gemaakt, neemt men toch aan dat zij neerkomen op het opnemen van leden der Chineesche Communistische Partij in de Nankingre- geering en natuurlijk straffeloosheid yoor het gepleegde verzet. Ook is wel zoo goed als zeker, dat finan- tieele eischen zijn gesteld. De militaire operaties. Uit Chineesche bron komen berichten over een snellen opmarsch van de Nankingtroe- pen in de richting van Sianfoe. Zeer om vangrijke afdeelingen Nankingtroepen heb ben de streek Toeng Kwan bezet aan de grens van Sjensi en Sjansi. Tegenover den correspondent van Havas heeft een Chineesche militaire persoonlijk heid verklaard, dat de troepen van Tsjang Sjoe Liang minder sterk zijn, naar uitrus ting en materaal gemeten, dan de centrale troepen, maar dat het tooneel der operaties ver af ligt van Nanking en het gebied van Sianfoe bergachtig is en gemakkelijk te ver dedigen, terwijl voorts de samenwerking van de roode legers een onbekend element vormen ten gunste van Tsjang Sjoe liang. De roode troepen, die gestationneerd waren in het westen van Sjensi, zouden oprukken in de richting van Sianfoe met 't doel deel te nemen aan den strijd. De politieke Raad van Hopei en Tsjahar heeft tijdens een buitengewone zitting de volgende besluiten genomen: 1. de Chi- neesch-Japansche samenwerking op econo misch gebied voort te zetten. 2. Voor het Qogenblik de neutraliteit te handhaven in het conflict tusschen Nanking en Tsjang Sjoe Liang en 3. Het communisme onder drukken. Pogingen tot vrijlating. Inmiddels Is een nieuwe invloedrijke per soonlijkheid, die voor de vrijlating van Tsjang Kai Sjek wil ijveren, op den voor grond getreden, namelijk de vroegere leider van de Mandsjoerijsche buitenlandsche po litiek, Moh Teh Hoei, die zeer veel invloed bij den chef der centrale regeering moet hebben. Hij heeft zich van Peking naar Nanking begeven, waar hij eerst met verschillende regeeringspersonen onderhandelingen zal voeren, om daarna den Australischen jour nalist en adviseur van Tsjang Kai Sjek, Donald, naar Sian Foe, het brandpunt .van den opstand, te volgen. Tsjang Kai Sjek nog ongedeerd. De Chineesche ambassade in Berlijn heeft bericht ontvangen uit China, dat de Austra liër Donald Donderdag voor den tweeden keer aan de Chineesche regeering te Nan king heeft gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek zich gezond en wel te Sianfoe be vindt. De sterkte van de Nanking-troepen rond Sianfoe bedraagt thans 17 divisies met 200 bombardements- en jachtvliegtuigen. Sterkte der Chineesche legers. Volgens een United Press telegram uit Washington gaven de militaire autoriteiten aldaar, die met de toestanden in Noord-Chi- na goed op de hoogte zijn, een globale schat ting van de vermoedelijke sterkte van Tsjang Hsoe Liang's strijdkrachten. Na te hebben opgemerkt, dat de opstandige maarschalk over een gunstige strategische positie beschikt doch dat de uitrusting en ravitailleering van zijn troepen te wen- schen overlaten, verklaarden zij, dat zijn kerntroepen, bestaande uit vijftien divisies infanterie en vijf divisies cavalerie, gevormd worden door 122.000 Mandsjoerijsche solda ten. Bovendien zou hij nog kunnen rekenen op den steun van ongeveer twee-honderd-dui zend man communistische troepen, die met hem sympathiseeren, terwijl zich verder in Noord-China nog ongeveer 107.000 man be vinden, die Nanking niet onvoorwaardelijk trouw zijn en al naar omstandigheden naar de tegenpartij overloopen. Zelfs bij deze optimistische schatting zijn echter de strijdkrachten van de Nanking-re- geering veel omvangrijker dan die van Tsjang Hsoe Liang. De 350.000 man sterke kerntroepen van de centrale regeering zijn niet alleen onberispe lijk uitgerust, doch ook naar Europeesch voorbeeld opgeleid. Nanking beschikt verder over een groote luchtmacht, die, naar schat ting bestaat uit vijfhonderd toestellen, waar van de helft vliegtuigen van de eerste linie. De totale sterkte van de Nanking-troepen wordt op een millioen man geschat. Zij be schikken over tanks, pantserwagens, gewe ren en mitrailleurs van het allernieuwste model, terwijl in het leger van Tsjang Hsoe Liang slechts ongeveer 65.000 normale ge weren, 1500 automatische geweren en 500 mi trailleurs voorhanden zijn. Tsjang Kai Sjek vrij? Hij zou reeds in Sjansi zijn aan gekomen. Te Nanking is eenige opwinding ontstaan bij het ontvangen van het bericht, dat het particuliere vliegtuig van Tsjang Sjoe Liang uit Sianfoe vertrokken is naar Tai Yoean Foe, waar het inmiddels is geland. Tai Yoe an Foe is de hoofdstad van Sjansi, dat naast Sjensi ligt. In een vliegtuig zaten vijf per sonen, wier indentiteit niet bekend is. Men spreekt echter druk over de mogelijkheid, dat Tsjang Kai-sjek een der inzittenden zou kunnen zijn. Voorts wordt bekend, dat Tsjang Sjoe li ang uit Loyang getelefoneerd" heeft, dat Tsjang Kai-sjek nog steeds ongedeerd is. De gouverneur van Sjansi, Yen Si sjan, is trouw aan Nanking. Wijzigingen bij de Duitsche dagbladen Hoofdredacteuren moeten lid der nationaal-socialistische partij zijn. Binnenkort zullen bij de redacties van verscheidene groote Duitsche dagbladen belangrijke wijzigingen plaats vinden. De geruchten, volgens welke de nieuwe perswet in Januari zal worden afgekondigd, wor den bevestigd. Deze wet zou eischen, dat de hoofdredac teuren der Duitsche dagbladen lid zijn van de nationaal-socialistische partij. Volgens andere geruchten zou een fusie tot stand komen tusschen de „Deutsche All- gemeine Zeitung" en het „Berliner" Tage- blatt", terwijl de „Frankfurter Zeitung", die tot dusverre een zekere zelfstandigheid had kunnen bewaren, officieel orgaan der natio naal-socialistische partij zou worden. Leon Blum doet een beroep op de vaderlandsliefde. Parijs 17 Dec. (Havas A.N.P.) Minis ter-president Leon Blum, heeft gisterena vond telegrammen gezonden aan den pre fect van het Departement dü Nord inzake de staking in de metaal-industrie en aan den prefect van het departement Meurthe et Moselle inzake de stakingen te Pompey. Deze telegrammen luidden: „In de huidige zitting was de senaat een- stemming van ordeel, dat het gewenscht is, dat de conflicten in de metaal-industrie in de departementen du Nord en Meurthe et Moselle geregeld worden overeenkomstig de interventie van senator Mahieu, die wees op de gevolgen van de staking voor de na tionale verdediging De regeering is van ge lijke meening Ik heb onmiddellijk den Bond van metaalarbeiders bijeen geroepen en heb de volgende maatregelen voorgesteld tot regeling van het conflict en ik draag u hier bij op deze aan de werkgevers voor te leg gen. Ie het werlc zal onmiddellijk en geheel worden hervat door alle arbeiders die aan het werk waren toen het conflict uitbrak, afgezien van de noodzakelijkheid tot ver traging door technische oorzaken. 2e alle conflicten zullen tot eerste arbitra ge worden voorgeleid aan de voorzitter van het Hof van cassatie, die formeel opdracht heeft tot het regelen van de geschillen zon der uitzondering. 3e vanaf Zaterdag a.s. zal zooveel moge lijk gepoogd worden de normale en noodza kelijke productie te herstellen. ie Zaterdag zal de studie van de dossiers door den arbiter worden begonnen. Ik reken op u om aan te dringen bij werkgevers en werknemers, dat deze op lossing morgen, Vrijdag, wordt aanvaard, door vaderlandslievende gevoelens welke de ze interventie hebben ingegeven. w.g. Leon Blum. De Spaansche regeering lanceert haar antwoord in de pers met voorbijgaan van den Britschen vertegenwoordiger. In officieele kringen wordt medegedeeld, dat het feit, dat de Spaansche regeering het controle-plan in beginsel heeft aangenomen, nog niet aan den Britschen zaakgelastigde is ter kennis gebracht en dat deze het in de kranten heeft gelezen, waarna hij zijn re geering telegrafisch op de hoogte bracht. Men is hier eenigszins verbaasd dat niet eerst de vertegenwoordiger van de Britsche regeering, die op last van de non-interven- tie-commisie met de Spaansche regeering in contact is getreden, van deze toestem ming op de hoogte werd gebracht. Omtrent de beteekenis van het antwoord der regeering verkeert men nog in het on zekere. Het telegram van Ogilvie Forbes duidt aan, dat de regeering in beginsel het voorstel aanneemt, doch zich het recht voor behoud de voorstellen te bespreken en zelfs te verwerpen. Alvorens een verklaring af te leggen wil men in diplomatieke kringen eerst langs officieelen weg kennis hebben genomen van het antwoord. TOT PRESIDENT VAN DEN ZWIT- SERSCHEN FEDERALEN RAAD. De federale vergadering heeft gis* teroohtend bij geheime stemming Motta, den leider van het politieke departement, voor 1937 als president van den federalen raad herkozen. Baumann werd tot vice-president gekozen. De nieuwe president voor 1937 De Zwitsersche bondsvergadering heeft dus opnieuw Giuseppe Motta over '37 ge kozen tot president van het Zwitsersche eergenootschap. Nadat bondsraad Motta reeds in 1915, 1920, 1927 en 1932 de eervole functie van presi dent van Zwitserland heeft bekleed, valt hem deze eer in 1937 voor de vijfde maal te beurt. Tegelijk met zijn vijfde benoeming lot president van het Zwitsersch eedgenoot schap viert bondsraad Motta het 25-jarig jubileum als Zwitsersch bondsraad. Over eenige dagen, op 29 December, zal de heer Motta 65 jaar worden. Hij is n.1. op 29 December 1871 te Arolo (kanton Tessino) geboren. Hij studeerde te Freiburg (Zwitserland). München en Hcidel- berg in de rechten. Door zijn langdurig verblijf in FransCh Zwitserland en in Duitschland, is bondspresident Motta meer dan wie ook in staat de belangen van Zwitserland als bondspresident te beharti gen, daar hij alle drie landstalen (Fransch, Italiaansch en Duitsch) correct spreekt. Hij MOTTA. bedient zich evenwel het meest van de Fransche taal. Motta, die zoowel in Zwitserland als in het buitenland naam heeft gemaakt, is ook een zeer bekende verschijning te Genève, waar hij zijn land vertegenwoordigt. In 1924 heeft Motta het presidium waar genomen van de Volkenbondsvergadering, doch ook sindsdien heeft men in Volken bondsbijeenkomsten met groote aandacht naar zijn redevoeringen geluisterd. Zijn benoeming tot bondspresident voor 1937 wordt in Zwitserland dan ook alge meen met vreugde begroet. Hij geniet een zeer groot vertrouwen en algemeen waar deert men zijn capaciteiten, tact en inzicht, waarmede hij zijn land vooral ook in deze moeilijke tijden van internationale verwik kelingen groote diensten heeft bewezen. Johannes Baumann, die tot vice-president is gekozen, werd in 1874 te Heriscau (Ap- penzell) geboren. Hij is de leider van het departement van justitie en politie. De Russische invloed op het Chineesche drama HET GEVECHT ACHTER DE SCHERMEN OM HET LEVEN VAN TSJIANG KAI SJEK. De strijd om Tsjiang Kai-sjek wordt voort gezet De mogelijkheid bestaat dat de be slissing zal vallen wanneer maar genoeg geld over de brug komt Het leven van Tsjiang kan vrijkomen en de burgeroorlog, die ten gevolge van de gevangenneming ont staan is, kan waarschijnlijk bijgelegd, als er voldoende zilveren kogels verschoten wor den. Zooals we in ons overzicht van gisteren schreven bestaat de mogelijkheid dat Mos kou achter de schermen een spel speelt, dat de bedoeling heeft een oorlog tusschen China en Japan te ontketenen. Wij wezen erop dat Moskou wat gaarne zou willen, dat Japan zijn handen vol zou krijgen. Die veronder stelling maakt ook het Hbl., in een hoofd artikel in haar nummer van gisterenavond. Het blad begint met een vergelijking te maken tusschen de gevangenneming van Tsjiang Kai-sjek en die van Soen Jat-sen, de groote revolutionaire leermeester van den maarschalk, die in 1896 te Londen werd ontvoerd. Men ziet: de geschiedenis herhaalt zich. „Er is niets nieuws onder de zon", heeft Salomo al honderden jaren voor Christus geboorte gezegd. De losprijs, die van de beschermers van Tsjiang Kai-sjek worden geëischt, zoo weet men uit de eerste berichten, een oorlogsver klaring aan Japan. Althans formeel. Op dit laatste moet den nadruk gelegd worden. Het Hbl. zegt. o.m. in zijn artikel: Het zou hem minder te doen zijn om het uitlokken van een oorlog tegen Japan, dan wel om het verkrijgen van een groote som gelds ter stijving van zijn eigen deplorabele financiën, en daartoe zou hij in Tsjiang het uitgezochte object zien en gemeene zaak ma ken met de communisten. In China is wat dit betreft alles denkbaar en alles mogelijk. Maar Kai-sjek is een figuur, die meer dan geledelijke waarde alleen voor Tsjang heeft. Hij heeft groote waarde voor de bolsjewisten in Moskou, groote waarde ook voor Tokio, die beiden al sedert lang dingen naar zijn gunst. En geruchten duiken op, dat óf Mos kou óf Japan hier aan de touwtjes trekken, dat zij hun tegenpartij in ongelegenheid wil len brengen. Moskou, zegt het blad heeft in ieder geval lang genoeg tegen Japan gestookt, zijn Chi neesche volgelingen rijkelijk van geweren en munitie voorzien en een bodem voorbe reid, waarin het tegen Japan uitgestrooide zaad weinig wortel schiet, om de verant woordelijkheid toegewezen te krijgen voor eventueele politieke ongelukken. Niet dat Japan niet tegen Moskou heeft gestookt maar het onderohudt geen gewapende partij in China. Het blad besluit zijn artikel, waaruit we slechts eenige grepen deden, als volgt: Voor den gang van zaken in hef Verre Oosten is de strijd om het bezit van Tsjiang Kai-sjek van het grootste belang. Deze strijd kan beslissend zijn voor de naaste toekomst; er kan chaos, oorlog uit voortkomen. Op merkelijk is, dat Japan 'n zeer gereserveerde en voorzichtige houding aanneemt. De hooge en dreigende toon, dien het den laatsten tijd tegenover China weder aansloeg, is plotse ling verstomd. Het vreest blijkbaar, dat het een val is gezet, die het wenscht, te vermij den. Het doet zelfs een beroep op het met zooveel éclat wereldkundig gemaakte bond genootschap met Duitschland tegen het com munisme, welks gevaar op het Chineesche continent door de ontvoering van Tsjiang Kai-sjek weder scherp belicht wordt. Het kijkt liever voorzichtigheidshalve de kat uit den boom. SPANJE Rust aan het Madrileensche front. Companys heeft tegenover de pers een ver klaring afgelegd betreffende de samenstel ling van den nieuwen genei-aliteitsraad, welke naar hij zeide, samengesteld is uit ver tegenwoordigers van de arbeidsorganisaties der meerderheid met steun van de landar beiders en de republikeinsche linkerzijde, die de „kleine bourgeoisie" vertegenwoor digt. Ook de socialistische partij zal vertegen woordigd zijn. Companys herinnerde er aan, dat hij in het manifest van den vorigen Raad een program had geschetst van onmid- delijk te verwerkelijken punten en van de bescherming van boeren en kleine bourgeoi sie. De nieuwe raad zal dit program ten uit voer leggen maar hij moet er controle op kunnen uitoefenen, dat zijn besluiten in acht worden genomen. Ten slotte trok Compnays een parallel tus schen het door de opstandelingen ingestel de regime en het beeld, dat de opbouwende en transformeérende revolutie biedt: „Wij hebben het volk mei ons, zeide hij, en met het volk zullen wij de fascistische horden neerslaan." Communitische partij maant tot absulute gehoorzaamheid. Het centraal comité der Spaansche com munistische partij heeft een manifest uitge geven, waarin voor allen de meest absolute gehoorzaamheid bepleit wordt aan de be slissingen der regeering en van alle auto riteiten. Het comité beschouwt den militairen dienstplicht als het eenige middel snel een groot volksleger in het leven te roepen, dat onderworpen zou zijn aan één opperbevel, gekozen onder de bekwaamste militairen, welke geholpen zouden worden door verte genwoordigers der politieke partijen en vak vereenigingsorganisaties. Het manifest wijst op de noodzakelijkheid van een ijzeren dis cipline achter de strijdlinie. Rust aan het Madrileensche front. Gisteren heerschte aan het Madrileensche front een volmaakte rust. De sterke druk, dien de opstandelingen de laatste dagen had den uitgeoefend in de sectoren Boadilla del monte, Pozula en Humera, heeft opgehouden. Door den tegenstand der regeeringstroepen zijn de rechtschen er nog steels niet in ge slaagd zich op den weg tusschen Madrid en de Siërra Guadalajara te nestelen. Het schijnt dat de activiteit gisteren over het geheele front beperkt is gebleven tot het wisselen van geweerschoten tusschen de loopgraven. Gijzelaars te Bilbao aangekomen. 250 gijzelaars, komende uit de door de opstandelingen bezette provincies, zijn te Bilbao gearriveerd, zulks in uitvoering van de overeenkomsten, die op initiatief van de Baskische regeering tot stand zijn ge komen. De Britsch-Italiaansche onderhandelingen Overeenstemming zou reeds zijn bereikt In Engelsche diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat de formule voor de „uitwis seling van verzekeringen" tusschen Enge land en Italië ten aanzien van de beider- zijdsche belangen in de Middéllandsche Zee reeds vaststaat. Een officieel accoord. aldus zegt men te Londen, kan nog niet gesloten worden, omdat de beide regeeringen tevoren den nieuwen status der Britsche legatie te Addis Abeba wenschen te omschrijven. Men zou bovendien te Londen de zekerheid wil len hebben, dat zich tusschen beide landen geen moeilijkheden zullen voordoen naar aanleiding van den strijd in Spanje. Men gelooft dat de Italiaansche regeering ieder initiatief zal vermijden, dat haar betrekkin gen tot Engeland in gevaar zou kunnen brengen. Zal niet in staat zijn naar Oslo te reizen. In de laatste dagen had een deel der pers zich gretig geworpen op het „verdwijnen" van den Nobelprijswinnaar von Ossietzky. Het was te begrijpen, dat hier niets ern stigs kon zijn gebeurd. Von Ossietzky is immers oo<k voor de Duitsche regering een te belangrijk perso nage, dat een verdwijning zonder meer kon worden aangenomen. Thans komt dan ook een bericht dat von Ossietzky zich bevindt in een ziekenhuis in een voorstad van Berlijn, waarheen hij Maandag is overgebracht uit het Westend- ziekenhuis. Een vriend van von Ossietzky deelde den correspondent van Reuter mede, dat hij niet in gevaar verkeerd, en ook niet gedwongen is het bed te houden, maar, dat hij toch waarschijnlijk niet in staat zal zijn naar Oslo te komen om den Nobelprijs in ont vangst te nemen. Uit het westen van Abessinië wordt ge meld, dat Ras Imroe zich met al zijn krij gers aan de Italiaansche kolonie van Malta heeft overgegeven na twee veldslagen van korten duur. De overgave van Ras Imroe wordt in Italiaansche kringen als zeer be langrijk beschouwd, omdat de troepen van dezen aanvoerder de laatste overblijfselen van het Abessijnsche leger in het westen wa ren, naar men zegt. De troepen van Ras Imroe waren op militairen leest geschoeid en voorzien van moderne wapens. Verschei dene duizenden geweren en ettelijke ma chinegeweren zijn ingeleverd. Intusschen heeft de colonne van Cubeddu Sjoeloel bij Harrar bezet. ENGELAND HANDHAAFT VIJF OUDE KRUISERS. In het Lagerhuis heeft minister Hoare me degedeeld, dat Groot-Brittannië officieel ter kennis van de Vereenigde Staten zal brengen, dat het voornemens is vijf kruisers, die de leeftijdsgrens gepasseerd zijn, volgens arti kel 21 van het Londensche vlootverdrag in dienst te houden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1