'n Uitkomst voor U Uit het huis jle Hooge Trap Belangrijke mededeelingen De Wethouderskwestie ALKMAAR geen twee Brillen Opticien Teriep 'IfflIIllllltiiSlillllllltl® Uit Bergen V olksonderwijs DRAISlflA-vAN-VALKENBURG 'S-: c A .1 LEVERTRAAN- -"Zacht van smaak - prijs ro ct j VAN DEN WETHOUDER IN ZAKE DE RENDABILITEIT DER BEDRIJVEN. (Vergadering van Vrijdag.) ALKMAAR. In de gistermiddag voort gezette begrootingsvergadcring van den ge meenteraad verklaarde mejuffrouw Nierop zich tegen de subsidieverlagingen en maakt van de gelegenheid gebruik om mede te dee- len, dat ze de leden van den gemeenteraad in de gelegenheid wil stellen te toonen, hoe het particulier initiatief in deze helpend op kan treden, door bij haar een aantal loten te koopen. Wanneer ze het heeft over het onderwijs en door Mr. Leesberg wordt geïnterrum peerd, op de wijze, zooals dat onder de hee- ren leden gebruikelijk is, doet dit blijkbaar het meerendeel der aanwezigen niet prettig aan. De heer Iveijsper bespreekt de overdekking, van de markt. Voor de varkensmarkt heeft die voordeelcn, voor enkele andere ook. Het aspect wordt er misschien niet door ver fraaid. Maar een onderzoek is zeker op zijn plaats. Er volgt een peroratie tegen de door drijvers van de kaasbeurs t\ tort et k travers Hij doet een beroep op den handel, die van den beginne af aan de beurs heeft gesteund, om daaraan een einde te maken en te too nen, dat ze gcmeenschapsmenschen zijn. De kindertoeslag baseert hij op het natuur lijk recht van iederen mcnsch om groote ge zinnen te mogen bezitten. Bovendien is in loon naar prestatie het behoefte-element, zij het onbewust, steeds opgenomen. Het verdere deel van zijn betoog wordt in genomen door het „ontmoeten'' van enkele vroegere sprekers, voornamelijk de heeren Appel en v. d. Vall moeten er van lusten. De eerste in verband met het feit, dat de partij van den heer Appel niet schroomt te trachten kleine middenstanders naar zich toe te halen, de tweede wegens zijn ,holle-bolle- Gijs" tirade. Dat was onjuist, want bij een bevolking, die voor 38 katholiek is, zouden onder de gemecntefunclionnarissen slechts 11 katholieken zijn. De heer Woldcndorp wil o.a. de Zaterdag- schc veemarkt afschaffen, een èventueele commissie tot onderzoek van de mogelijk heden eener overdekking, zou zich ook hier mee kunnen belasten. Mr. Leesberg constateert, dat we achteruit, gaan in Alkmaar. Dit is kreeftenmanier en zijn antipathie tegen deze diertjes is niet zoo zeer hun roodc kleur, maar meer in het bij zonder deze bijzondere manier van loopen,. We zijn bezig het kapitaal te verconsumee- rcn. Dat mag niet, de uitkeering van het rijk moet worden verhoogd en men moet het aan durven dit te vragen. Er is sterk bezuinigd de laatste jaren en hij ziet niet in, hoe er zooals sommige bladen meenen nog ver der kan worden gespaard. Nog enkele sprekers voeren het woord, waarbij de heer Grondsma een somber beeld ophangt van den toestand van de Groote Kerk, die ieder oogenblik kan instor ten. Wat het poortje betreft, dat behoeft geen f 11.000 te kosten, doch niet meer dan f3500.—. Dan is het woord aan het College. Allereerst komt de heer Bonsema. De kwestie betreffende zijn wethouderschap bewaart hij blijkbaar voor het dessert, want hij begint met andere hem gestelde vragen te beantwoorden. Over het algemeen zeer be vredigend. Hij was de minderheid uit het Collega, die was tegen een kindertoeslag. Bij gas en electriciteit zijn inderdaad de win sten tot het uiterste opgevoerd. Bii de gas- iabriek zit de eenige speling nog in de af schrijving en wanneer ook daaraan wordt getornd, ziet hij niet in, hoe het bedrijf in het vervolg kan worden gefinancierd. Er is nog een reserve van f 80.000 bij het bedrijf maar die moet behouden blijven, want in de naaste toekomst zal vermoedelijk wor den overgegaan tot een nieuw systeem, n.l. dat van kamerovens, hetgeen f130.000 zal kosten. In 1938 zal moeten worden gerekend op kolenprijzen van f2.50 duurder, ook de olie is gestegen en daarom is te rekenen met een verlies voor dat jaar van meer dan 130.000.Daarom moet de gemeente af blijven van de afschi'ijving, zooals dit jaar geschiedt! Bovendien behoort Alkmaar thans tot de gemeenten, die een hooge gasprijs notee- ren. Te verwachten is, dat te eeniger tijd een prijsverlaging noodig zal blijken. Zoowel electriciteits- als gasbedrijf hebben de laatste jaren hun prijzen verlaagd. In totaal heeft dit gekost f 117.000.—. De f 20.000.van het radiobedrijf zullen, zoo dit plan doorgaat, tegen zijn goedkeu ring worden uitgekeerd. Het aantal abonné's is hier teruggeloopen van 3900 op 3100. Indien niets geschiedt, voorziet ook hij een slachten van de kip met de gouden eieren. De bouwsom heeft in totaal bedragen f 311.000.—. Na de af schrijvingen zal het volgend jaar nog over zijn f.37.000.—Verlaging van abonnements geld is noodig. Een positieve toezegging ten aanzien van een verlaging is niet gedaan. Echter is het publiek te recht in de waan geweest, dat een dergelijke verlaging zou komen. Indien het nu niet komt, komt het stellig nooit. Want een volgend jaar zal de gemeente weer meer geld van het bedrijf willen hebben. Het volgend jaar komt uit het electrici- teitsbedrijf minder f15.500.—, uit het gasbe. drijf f 14.250.benevens ruim f 20.000.— uit het slachthuis minder f 7.000.Samen rond f 70.000.Hoe denkt zijn collega van financiën dat te kannen dekken, wanneer nu ook reeds het radiobedrijf wordt uitge put? H tijkomt dan tot zijn royement. De eer van hem en zijn gezin eischt, dat hij hier over spreekt. Nieuws kan hij helaas echter niet brengen, zooals hij zegt. In een rapport van 30 bladzijden waren indertijd tal van beschuldigingen tegen hem samengevat, die soms beschamend van inhoud waren, maar die kant noch wal raakten. Bovendien is er door een officieele instantie van de S.D. A.P. geknoeid in de correspondentie van den heer Klaver. Er was een passQn,e inge voegd, luidend: „in ieder geval ï^.t over tuigd van de kwade trouw". Het gerucht van zijn corruptie is overal in den lande verspreid, maar nooit herroepen. Na alle moeilijkheden, die hij had ondervonden, werd toen de zaak gedegradeerd tot een „interne aangelegenheid". In hooger beroep werd het royement bekrachtigd, zonder dat hij gelegenheid had gehad zich te verdedi gen. Ook in de kring der S.D.A.P. te Alk maar heerschte daartegen verzet. Wat hij wil, is opheldering van de geheele zaak. En wat het contact met de raadsleden be treft, die komt tot uitdrukking in de com missie van bijstand. Nü bedanken zou den indruk maken op de bevolking, dat hij inderdaad iets zou hebben misdreven. Daarom kan hij er nu niet toe besluiten, tenzij men het bewijs brengt van zijn corruptieve handelingen. Wethouder van Slingerland heeft een be trekkelijk gemakkelijke taak. Het geld bij G. W. is aanwezig en kan dus betaald wor den. Wel zal vermoedelijk een hooier kas- voorschot noodig zijn. Dat laatste vertroe belt de zaak toch wel in hooge mate! Kindertoeslag en subsidie-verlagingen passeeren de revue. Deze laatsten blijken te zijn geinspireerd door den Haag. Voor zoo ver ze echter de kosten voor de stad vergroo- ten, dienen ze nog eens in oogenschouw te worden genomen. Want ze zouden dan tot dwaze gevolgen voeren. De greep in de bedrijven mag te betreuren zijn, hij is noodig. Er moet geld zijn,- men kan niet anders. „Non possimus" zei hij in keurig Latijn. Ten aanzien van het Boschplan belooft hij „bekwame spoed". De uitlatingen van den heer Appel, die de begrooting van bet M.H. een anderhalve ton te laag oordeelde, maar die deze begrooting zelf heeft goedgekeurd in het M.H., meent hij maar stilzwijgend voorbij te moeten gaan. Waar hij kan zal hij de middenstand in schakelen. Omtrent de restauratie van de Groote Kerk is men nog altijd doende en ten aanzien van de door wethouder Bonsema geannon ceerde moeilijkheden voor 1938 is bij kort, doch pessimistisch: ,Ja, dan zullen we nood lijdend zijn!" „En dan hebben we tevens de bedrijven in de put geholpen", meent zijn collega-wet houder. Wethouder Klaver kan kort zijn, naar hij zegt. Hij heeft goede hoop op de uitvoering van het boschplan. Een eventueele moder niseering der woningwetwoningen wil hij wel in overweging nemen. Een plan voor dé rioleering van een bepaald stadsdeel is te verwachten. Over de concentratie van be drijven komt weldra een bijlage. De burgemeester ten slotte behandelt het parkeeren in de Langestraat, die nog eens in de verkeerscommissie zal worden beke ken. De demping van het Verdronkenoord zit er aan vast en daar is hij tegen. De was- scherij van het ziekenhuis blijft het best binnenshuis, ook financieel biedt aanbeste ding geen goede perspectieven. Voor het Fröbcl-onderwijs zal f 12.000.— worden uitgetrokken, omtrent de verdeeling zal met de schoolbesturen worden gesproken. De Raad heeft tenslotte de laatste beslissing. De mededeelingen omtrent de kosten van het Onderwijs, kunnen jaarlijks ongeveer Oc- tober, November tegemoet worden gezien. Ten aanzien van eventueele vestigings- cischen voor middenstanders, meent bij be ter eerst berichten uit Den Haag te moeten afwachten. Alvorens over te gaan tot de replieken, wordt gepauseerd. Als 's avonds weer wordt begonnen, deelt de Voorzitter mede, dat de partijen een beperkte spreektijd zouden heb ben. Allereerst vraagt de heer Govers het woord voor „een persoonlijk feit". Zoo iets is wel eens eerder gebeurd, maar het liep ditmaal zeer bevredigend af. Hij bracht den burgemeester dank voor zijn radiorede ter gelegenheid van het aanteekenen van H. K. H. Prinses Juliana, gehouden over de vijfde lijn van het radiodistributiebedrijf. In den regel kenmerken de replieken zich door een zich eens fijn in de haren vlie gen van de diverse opponenten van ver schillende politieke pluimage. Dat is nu een maal zoo iets als het hoogtepunt van bet be- grootingsfeest en het is over het algemeen nog al amusant. Als eerste nam de lieer v. d. Vall het woord. De heer Keysper kreeg er even van langs, vervolgens de „waterbouwkundige ad viseur van den Vrijheidsbond", alias de heer Stoutjesdijk. De geschiedenis-Bonsema stemt hem onaangenaam. De heer Bonsema is ge hoord en veroordeeld. Daarmee behoorde deze zaak afgedaan te zijn. Hij leest vervol gens de conclusie voor op grond waarvan de wethouder is veroordeeld. De commissie zelf was onpartijdig. De heer Bonsema heeft geschenken ontvangen van de familie Mul der, ten einde hem gunstig te stemmen. Er is sprake van een omkooping, zij bet wellicht een onbewuste. De wethouder zelf heeft de grenzen van het toelaatbare overschreden. Naar het oordeel der partij is hij politiek onmogelijk geworden en behoort hij heen te gaan. Hij komt dan aan de door wethou der Bonsema gewraakte passage, waarbij geen sprake is van valscb citeeren van den heer Klaver. Er ontstaat groot rumoer, de heer v. d. Vall wordt zeer fel en ontzegt, de Katholieken het recht zich te mengen in de formuleering van hot oordeel door de com missie van onderzoek. Gehoord de partijen, heeft de organisatie geoordeeld. En hij heeft hiermede de laat ste woorden gesproken, welke van de zijde van de organisatie in het openbaar over deze aangelegenheid zal zijn gesproken. De heer Venneker komt nog even op de schrokkerige Gijs en bet schijnt, dat dc uit val van den heer v. d. Vall naar de Katho lieken hem er toe brengt de heele wethou derskwestie voorloopig maar blauw-blauw la tende, waarmee hij vermoedelijk den heer Bonsema de beste dienst bewijst. Hij wil meer geld van het Rijk en betoont zich over verschillende toezeggingen van 't College uitermate tevreden. De kindertoe slag komt er weer aan te pas Vermoedelijk een hopelooze poging, want raadsfracties laten zich nu eenmaal niet overtuigen. De raadsleden weten dat natuurlijk wel, maar ze handelen er nooit naar. Koesteren ze toch nog altijd hoop? Of praten ze zoo graag? Na de explosie van den heer v. d. Vall is de genoegelijke sfeer, die deze begrootings- vergadering kenmerkt, teruggekeerd. Zelfs de heer Appel blijft genoegelijk, het ont breekt hem blijkbaar aan weerstand. De Raad verwacht over het algemeen iets van hem: men rekent af en toe te moeten lachen, wanneer hij aan het woord is. Het komt ook zoover, wanneer hij ten slotte de bedrijvenpolitiek weet te kwalificeeren als gepatenteerde zakkenrollerij en wanneer hij ook de renteniers laat afdalen tot het proletariaat. Ettelijke malen wordt bij ge waarschuwd, dat zijn spreektijd om is,' maar hij gaat rustig door. De moeilijkhe den van den heer Bonsema verwonderen hem niet, want democratie acht hij in de S.D.A.P. ver te zoeken. Maar de heer Bon sema behoort heen te gaan. Ten aanzien van de kindertoeslag staan de partijen 10 tegen 10. Straks, wanneer de raadsfractie der S.D.A.P. weer volledig zal zijn, zullen er 11 tegenstanders zijn. De heer Vogelaar waagt een laatste po ging door zich te richten tot den heer Sietsma, die de balans ten gunste van den kindertoeslag kon doen doorslaan. De eeni ge kans! Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat de poging succes zal hebben. Mr. de Groot meent, dat de heer.Bonsema behoort heen te gaan en verdiept zich ver volgens zoozeer in juridische aangelegen heden ten aanzien van het parkeervraag- stuk dat hij den burgemeester aanspreekt als „mijnheer de kantonrechter'.' De heer Sietsma heeft het even op den heer Keijsper gemunt, die hij heel graag mag, maar die hem heeft uitgemaakt voor een „professor Bomberg", wat bij niet op zich laat zitten. Voor de aanrijding van 't pontje acht hij de Friesche Export Vereeni- ging aansprakelijk en hij begrijpt daarom te ininder, waarom er zoo weinig schot in zit. De heer Hoytink richt zich inzake de kindertoeslag lot de S.D.A.P., maar de heer v. d. Vall interrumpeert „non possumus" waarop de heer Hoytink verder zwijgt. Gis teren heeft hij den heer Appel een examen afgenomen, vandaag had die heer echter gelegenheid tot een herexamen. Maar hij is falikant gezakt. De heer Keijsper biedt den heer Appel symbolisch een marionet aan, mr. Leesberg komt nog even aan het woord en meent, dat de verlaging van de afschrijving van de gasfabriek en de f 11.000 van G. W. van 't tableau behooren te verdwijnen, m.a.w., dat f 17.000 meer van het Rijk zal móeten wor den gevraagd. Dan volgt de gebruikelijke schorsing, die heel spoedig is afgeloopen en gedurende welken tijd de raadsleden zich verzamelen in de trouwzaal op ver zoek van den heer Govers. Broeit er iets rondom de wethoudemzetel van den heer Bonsema? Er wordt,, gefluisterd, dat de meer noodig. Eén paar glazen voor ver zien en lezen per Daar f 4.bij Oogonderzoek gratis, te SCHAGEN. De jaarlijksche algemeene ver gadering in het Oranje-hotel. In een der zalen van het Oranje-hotel had Donderdagavond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de afd. Bergen van Volksonderwijs, onder voorzitterschap van den heer J. Leistra. Talrijke leden waren opgekomen. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat ook in het tweede jaar de afdee- ling in alle opzichten gezond is gebleven. Het aantal leden en donateurs groeide ge stadig en de kleuterschool van V.O. mag zich in de volle belangstelling verheugen van al len, die voor Volksonderwijs een open oog hebben. Het aantal leden bedraagt dus 173, hetgeen een stijging beteekent van 19 leden. Op Zaterdag 1 Februari 1936 werd onder groote belangstelling cle kleuterschool offi cieel door den wnd.-burgemeester den heer J. W. Macdonald geopend. Een poging van het bestuur der Berger School Vereeniging om tezamen met Volks onderwijs een kleuterschool te stichten vond èn bij het bestuur èn bij de leden van V.O. geen instemming. Het bestuurslid, de heer S. Boersma moest om gezondheidsredenen als zoodanig aftre den. In het verslag wordt hem dank ge bracht voor al hetgeen hij deed in het be lang van V.O. Ook mevr. Buender-Dekker, die -door vertrek naar het buitenland bedan ken moest voor dc Commissie van Toezicht, op de Kleuterschool, werd hartelijk dank ge zegd voor haar vele werk. Op 10 September jl. verleende het ge meentebestuur toestemming tot het houden eener verloting, ten bate van de stichting van een eigen gebouw voor de kleuter school. Deze verloting werd een groot suc ces en beteekende in figuurlijken zin de eer nestor zich sterk interesseert voor een wet houderschap van mr. de Groot. De Katho lieken echter schijnen den heer Bonsema in stilte te steunen. De heer Bonsema beantwoordt de wei nige vragen, die er zijn en verdedigt zich tegen de beschuldigingen van den heer v. d. Vall. Hij herinnert er baarbij aan, dat de Raad zich thans op een formeel stand punt stelt, hoewel in de vorige vergadering bij de benoeming van den heer Bakker, die ook geroyeerd is, tot regent van het zieken huis, de aangelegenheid juist andersom be keek. Hij zal nu niet heengaan. Wethouder v. Slingerland wil de f 11.000 van G. W. en de afschrijving van de gas fabriek behouden. De burgemeester deelt mede, dat het sub sidie voor Nazorg wordt teruggebracht op f 1000.—. De heer Appel, die ten gevolge van zijn niet-herbenoeming in de commissie voor het M. H. ook zijn andere commissielidmaat schappen wil neerleggen, wordt er door den voorzitter op gewezen, dat hij verplicht is deze te blijven vervullen overeenkomstig het reglement van orde. Op verzoek van den heer Govers, volgt dan een nieuwe schorsing. Hij verzocht de fractievoorzitters, zoomede de eenlingen, nog eens in vergadering bijeen. Een laatste po ging voor Mr. de Groot wordt blijkbaar aan gewend. Maar intusschen is de heer Appel omgezwaaid. De S.D.A.P. heeft blanco ge stemd bij zijn candidatuur voor het M. H., thans laat hij de S.D.A.P. in den steek. De heeren komen terug. De katholieken en de heer Appel komen vriendelijk lachend te rug, de anderen zeer ernstig. De motie van wantrouwen is mislukt. „Non possumus", moet de heer Venneker hebben gezegd. De stemmingen beginnen. Omtrent de kindertoeslag is het 10—10, zooals te venvachten was geweest. De f 11.000 van G. W. worden met 15—5 stemmen uit de begrooting venvijderd met 182 ondergaan de afschrijvingen op de gas fabriek hetzelfde lot. Daarmede is de grens van de noodlijdendheid voor de gemeente bereikt. Voor het voorstel der S.D.A.P. de abonne mentsgelden te verlagen is nu geen geld meer. Het wordt venvorpen met 137 stem men. Ergo geen goedkoope radio! De volgnummers worden dooréén geno men snel doorgehamerd. Ten aanzien van de subsidiën betoont de Raad zich uitermate scheutig. Alle voorge stelde verlagingen worden afgekeurd. Er is toch geen geld meer. Het gebeurt^ vaker dat menschcn onder zulke omstandigheden royaal worden. Dat geeft blijkbaar moed van nu af aan komen bij ieder volgnummer de tongen los. Dat vergt veel tijd, maar overigens blijft al les zooals liet was. Dan plotseling gaat het weer sneller. Alleen de werklooze dienst meisjes moeten het ontgelden. De post voor een cursus tot opleiding tot dienstbode ver valt. Na lang discussieeren gaat dit geld, vermeerderd met nog f300 uit Onvoorzien, naar V.V.V., die dus haar subsidie gebracht ziet van f 500 op f 1000. De bedrijven leveren geen bezwaren en om precies twaalf minuten over twaalf wordt de begrooting in haar geheel aange nomen. De gebruikelijke dankzeggingen vol gen en het einde is daar. ste steenlegging. De hoop wordt uitgespro ken, dat ook in letterlijken zin die eerste steenlegging spoedig zal kunnen plaats vinden. Het verslag eindigt met de verzekering, dat het bestuur paraat blijft om de schouders te zetten, onder het vele werk, hetwelk in het nieuwe vereenigingsjaar wacht en wekt de leden op door eendrachtige samenwerking het bestuur bij zijn moeilijke taak behulp zaam te zijn. (Applaus). Jaarverslag van den Penning meester. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat begonnen werd met een voor- deelig saldo van f 23.94. De ontvangsten over 1936 bedroegen f 226.34 en de uitgaven f 174.69. Batig slot derhalve f 52.25. Voor de Kleuterschool waren de ontvangsten totaal f 1124 en de uitgaven f 1115.26, voordeelig saldo f 8.34. In de kascommissie voor 1937 werden be noemd de heeren L. den Das en L. Monnier. Bestuursverkiezing. Het volgende punt van de agenda was een bestuursverkiezing, wegens periodiek aftre den van de heeren J. Hogervorst en J. Lei stra, die herkiesbaar zijn en wegens bedan ken van den heer S. Boersma. De beide eerste heeren werden herkozen, in de plaats van den heer Boersma werd de heer J. Ch. Kettenborg gekozen. Commissie van Toezicht. De dames Zee en Vriesman en de heer Ho gervorst werden bij acclamtie voor den tijd van één jaar gekozen, in de Commissie van Toezicht'op de Kleuterschool. Propaganda-commissie. In de Propganda-commissie werden als nog gekozen de dames Vriesman en M. Blok ker en de heeren H. Postma en J. de Groot. Uitloting rentelooze voorschotten. Van de rentelooze voorschotten werden vervolgens uitgeloot de nummers: 51, 74, 77 en 84. Nieuwe schoolgeldregeling. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om over te gaan tot het invoeren van een nieuwe schoolgeldregeling voor de kleuterschool. Dit voorstel luidde als volgt: le. Werkloozen f 0.50 per maand. 2e. Inkomens beneden f 1200 f 1.— p. mnd. 3e. Inkomens van f 1200—2000 f 1.50 p. mnd. 4e. Inkomens van f 2000—2500 f 2.— p. mnd. 5e. Inkomens van f 2500—3000 f 2.50 p. md. 6e. Inkomens boven f 3000 f 3.— p. md. De voorzitter lichtte dit punt kort toe en zeide o.m. dat op een jaarlijksche uitgave van f 750.- moet worden gerekend. Als we f 600.- binnen krijgen aan schoolgeld, zijn we voor dit jaar gedekt, omdat we rekenen op ongeveer f 100.- aan donaties. De heer Schuil zou accoord kunnen gaan met de regeling, uitgezonderd de inkomens boven f 3000.-. Deze school zou nog pro gressiever kunnen worden gemaakt. liet schatten van de inkomens door het be stuur achtte spr. moeilijk en ook niet noo dig. Het leek spr. veel rationecler de gren zen aan te geven en de menschen zelve te laten beslissen» De voorzitter antwoordde, dat hij veel voelde voor hetgeen de heer Schuil zeide en zou een en ander gaarne aan de ver gadering overlaten. Wat betreft de inko mens boven f 3000.- wees spr. .erop dat V. O. een gemiddelden kostprijs voor een leer ling heeft. De heer Schuil zeide, dat hem de bereke ning van den kostprijs niet juist leek. Spr. wees erop dat menschen met hooge inko mens niet mogen profiteeren van dezen lagen kostprijs, ten koste van het zeer lage salaris der leerkrachten. De voorzitter meende, dat men zich niet al te blind mocht staren op die hooge in komens want we hebben maar drie kinde ren gehad van f 3.- In dit verband komen ook de salarissen der onderwijzeressen nog ter sprake, waar bij het betreurd werd, dat deze noodge dwongen verlaagd moesten worden. Voorzitter merkte naar aanleiding hier van op, dat als blijkt, dat aan het einde van het jaar geld overblijft, dan is het be stuur bereid, het overschot te verdeden onder de beide onderwijzeressen. Het voorstel van het bestuur inzake de schoolgeldregeling werd daarna aangeno men. Verschillende manieren worden daarna aan de hand gedaan, om zoodanige maatre gelen te treffen, dat de salarissen op peil gehouden kunnen worden. De voorzitter was van oordeel, dat eerst bij de gemeente om huurverlaging kan wor den gevraagd in tal van gemeenten krijgt men de lokalen voor niets; hier betalen we f 200- Spr. stemde gaarne toe, dat dit bedrag voor zoo'n prachtig lokaal zeker niet te hoog was, doch het drukt ons te veel. De heer Hogervorst betoogde nogmaals, dat hij tekort kwam. De heer den Das meende, dat het bestuur verantwoordelijk was en als men meende, dat het salaris verlaagd moest worden, dan zou spr. willen, dat er een fonds werd ge vormd. De heer Schuil wilde 50 cents per maand storten voor dit fonds. De heer Monnier sloot zich hierbij aan en stelde een verlaagd salaris voor van f30.- als echter een fonds is gevormd, dan zou dit salaris weer kunnen worden verhoogd en dan met terugwerkende kracht. Aldus werd besloten. Rondvraag. De heer Schuil zeide, dat er een adres onderweg is om het gymnastieklokaal hy giënischer te maken; spr. hoopte, dat V. O. daaraan adhaesie zou willen betuigen. De voorzitter zegt zulks toe. Spr. wees er voorts op, dat het gevaar bestond, dat binnenkort de kweekelingen met akte van de O.L.S. zouden moeten verdwijnen. Spr. zou dit funest vinden. De heer Schuil meende, dat alle onder wijsorganisaties van deze richtingen en alle oudercommissies tegen dezen maatre gel, wélke ongetwijfeld een groot nadeel voor het onderwijs beteeken^n zou, dienden te protesteeren. De voorzitter zeide, dat het bestuur deze zaak onverwijld ter hand zou nemen en dat begonnen zou worden met het zenden van een adres aan den gemeenteraad. Hierna sluiting. VEREENIGINGSBOND „DE EENDRACHT" Volksuitvoering in de Rustende Jager. Op Woensdag 23 December a.s. geeft de Vereeningsbond de „Eendracht" in de groote zaal van de Rustende Jager zijn jaar lijksche Volksuitvoering. Er is ditmaal een bijzondere attractie aan dezen avond ver bonden, aangezien de bekende Berger te nor Michel Gobetz zijn medewerking zal verleenen. De kunstenaar zal zingen „Ele gie" van Massenet; „Au clair de la lune" van Leon Cavallo, benevens een Ballade en een Aria uit Verdi's Rigoletto. Voorts wordt medewerking verleend door Bergen's Mannenkoor en door de Stem des Volks. Na de pauze voert de arbeiders Tooneel- vereeniging „Bergen" een klucht op in één bedrijf van G. J. Loevens-Jongejan, ge titeld „De Gastdag" Men ziet het „elck wat wils" en daar de toegangsprijs zeer laag is gesteld, pl. 30 cent (voorkoop 20 cents) twijfelen we niet, of de groote zaal van de Rustende Jager zal Woensdag stampvol zijn. Z1JPE Bij Kon. Besluit is aan het Bestuur dezer gemeente tot wederopzegging ontheffing verleend van de verplichting tot vaststel ling van een z.g. capitulantenverordening. In deze gemeente behoeft dus geen veror dening te worden vastgesteld tot aanwij zing van ambten en betrekkingen, welke slechts kunnen worden vervuld door mili tairen of gewezen militairen. Naar men ons mededeelt, is de rotkreupel welke onder de schapen van den veehou der B. Appel te St. Maartensbrug voorko men, thans geheel geweken. 'f ZAND. Wij vernemen, dat aan de Middenstan ds- vereeniging alhier toestemming is verleend, tot het houden van een verloting. De be doeling is 5000 loten uit te geven. BARSJNGERHORN KOLHORN. Damwedstrijd. De wekelijksche damavond was ditmaal een wedstrijdavond, waarin gestreden werd tegen de Damclub uit Winkel. Met een toepasselijk woord van den heer Keuris werd de avond geopend. Na een mooien sporiieven strijd was de uitslag: Win kel 13 punten, Kolhorn 17 punten. Het. was een gezclligen avond. Voor dam liefhebbers die nog geen lid zijn, een aan sporing om zich bij het bestuur op te ge ven.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11