Moderevue Oranje- Bruid 19 December - Bokkepruik Humeur nu puik! Zaterdag 19 December 1936. Vierde blad Gij draagt iets in de wereld uit, Dat kostbaar is gebleken! DE SPREKENDE SPAARPOT, Gij reikt geheel een volk Uw hand, Ook allen, ver van t Vaderland, Zóó knoopt Ge een Oranje-band, Die nooit is te verbreken!! KROES December, (Nadruk verboden.) Een Amerikaansche Uitvinder heeft een origineelen spaarpot bedacht. De man, die wel wist, dat ook volwassenen nog graag sparen, heeft den spaarpot op de volgen de manier gebouwd: Hij verschilt uiterlijk niets van andere dergelijke voorwerpen. Het verschil bestaat daarin, dat men na 't in werpen van een geldstuk de woorden Dank u vriendelijk hoort. Al naar gelang het EEN VERLATEN HOOFDSTAD, De totale waarde van bouwland met de daarop staande boerderijen, stallen, schu ren enz. in de vereenigde Staten wordt ge schat op 48.000.000.000 Jonge oesters zwemmen ongeveer 48 "uurj' daarna zoeken ze zich een plekje uit, waar ze voor de rest van hun leven gevestigd blijven. PHILIPS' „BI-ARLITA" geldstuk grooter is of dat er meer zijn, spreekt de spaarpot langer en men krijgt zelfs een klein voordrachtje te hooren over het onderwerp „sparen" en hoeveel profijt men daarvan hebben kan. De constructie van dit grappige voorwerp berust op een mekaniekje, dat overeenkomt met een gramofoon. Door 't inwerpen van een geldstuk gaat de plaat draaien en naar gelang het gewicht van de vallende geld stukken grooter is, draait de plaat langer. Nu is het maar te hopen, dat er geen sto ring in de mekaniek komt, want dat zou wel eens nadeelig kunnen zijn voor den spaarzin van den bezitter. MIDDELEEUWSCHE TOESTANDEN In Rio de Janeiro komen op Iedere 1000 geboorten 69.30 doodgeboren voor. Dat wil dus zeggen, dat van 37.000 zuigelingen, die jaarlijks aangegeven worden er 2573 dood BONT NAAR BINNEN VERWERKT Als het koud is, dan betreurt men het zeer zeker dikwijls dat men het zachte vel letje van een bontmantel naar buiten ge keerd moet dragen. Het is inderdaad veel prettiger het als warme voering te dragen, zooals bij bovenstaande driekwart mantel gevoerd met hamsterbont, het geval is* Met het effen kleurig mantelpakje vormt het tevens een buitengewoon vlot geheel* Nu komt de drie-kleur voor den dag, Van huis tot huis waait vlag bij vlag, In Neerland's winterluchten, 'Want Jliana is de Bruid, 'Reeds nadert er een blij geluid, Vol feest'lijke geruchten! En alle schepen op de ree, Of varend langs de wijde zee In vreemde werelddeelen, te deinen langs het ruime sop. d'Oranje-Bruidsvlag hoog in top, Waarom de wind komt spelen! Ver van het Moederland vandaan Ontplooit zich de Oranjevaan, In ongerept vertrouwen, En Oost en West reikt tot elkaar, Zoo juicht langs heel den evenaar *t Wilhelmus van Nassouwen! En zij, verspreid langs t wereldrond, Voorgoed van hun geboortegrond, Den vreemde ingedreven, 'Al heeft het lot hen ook verstrooid, Oranje heeft hun borst getooid! Lang zal dit Bruidje leven!! Geluk, o lieve Oranje-Bruid! EEN AUTOMOBIEL IN DE 18e EEUW, De Parijsche Revue Technique deelt me de, waaruit blijkt, dat reeds in 1748 een automobiel door den beroemden werktuig kundige Vaucanson is vervaardigd, en dat met dit rijtuig in tegenwoordigheid van Lo- dewijk XV zeer bevredigende proeven zijn genomen. Volgens den Almanach Royal van die dagen, waarin het document voor komt, was het rijtuig een„carosse a ressorts d'horlogerie". „Te drie uur" zoo leest men in dit stuk „begaf zijne majesteit, vergezeld door verscheidene officieren van Zijn Huis, zich naar de woning van den uitvinder. Hij nam plaats op een leunstoel, die boven op de stoep was geplaatst, zoodat Z.M. zonder inspanning de bewegingen kon volgen van de cabriolet, die zich door de la nen van het park en over het grasveld be woog. Deze koets kon twee personen bevat ten. Zij was purperrood geschilderd, met blauwe en gouden randen afgezet. Tusschen de assen zag men vier in elkander grijpen de raderen, die twee aan twee door stalen getande kettingen waren verbonden. Andere kettingen stonden in verband met een kruk, dien de bestuurder in de hand had, zoodat in 't geheel geen paarden noodig waren. Z. M. heeft den werktuigkundige gelukge- wenscht en hem zulk een rijtuig besteld voor de koninklijke stallen. De hertog de Mortemart, de baron d'Avezac en de heer de Lauzum, die met vele andere hovelingen aanwezig waren, konden hun oogen niet gelooven, zoo verwonderlijk was het. En de koning zeide: „Het volk (les gens du vulgaire) zal u voor een toovenaar houden" Toch waren eenige heeren van de Academie van meening, dat men met zulk een rijtuig niet door de straten zou kunnen rijden". Hetzij dat de koning zijn beloften verge ten had, dat de académiens hun macht woord deden gelden, of wel dat de uitvin ding inderdaad voor practische toepassing onvatbaar bleek, men heeft van Vau- canson's automobiel nooit meer iets gehoord. Aan de Menam 64 km. boven Bangkok, staan de ruïnen der eens zoo prachtige hoofdstad van Siam, Ajoedhia In het jaar 1630 grondvestte. Rama Dhibodi aldaar zijn residentie en hij en zijn opvolgers bouwden er tempels en paleizen. Maar slechts 417 jaar duurde de bloeitijd dezer stad, in het jaar 1763 vielen de Burmeezen in het land, en na een meer dan driejarig beleg (1767) viel zij en werd door de veroveraars ver woest Voor ca. 1000 jaar lag Ajoedhia toendertijd slechts een klein visschersdorp aan de monding van den Menam op een aantal Delta-eilanden, maar tengevolge van de sterke verzanding en gelijktijdige verhef fing van den zeebodem, rukte de kust al tijd maar verder voorwaarts. Toen eenige jaren na de verwoesting Phra Chao Tak Sin het land bevrijdde en zich Koning van Siam proclameerde, bouwde hij Ajoedhia niet meer op, maar liet zich in Bangkok, de tegenwoordige hoofdstad van Siam neder en Ajoedhia werd weer een klein dorp ditmaal in het binnenland. Op puinhoopen en in dicht struikgewas lagen de ruïnes van meer dan honderd tempels, als getuigen van de schoonheid der vroegere stad. Slechts eenige zijn behouden gebleven en dienen tegenwoordig nog voor godsdienstige doel einden. Opgravingen hebben vele interes sante veorwerpen aan het licht gebracht, welke deels in een klein, museum in Ajoed hia zelf, anderdeels in het groote Nationale Museum in Bangkok worden bewaard. De voortdurende regens van den laatsten tijd hebben In Zuid-Engeland ernstige over stroomingen tengevolge gehad. In sommige dorpen was het zóó erg, dat kleine kin deren op de ruggen van hun oudere broertjes en zusjes naar school gebracht moesten worden, daar het water hoog in de straten stond. zijn. Statistieken wijzen uit, dat dit hooge procent kindersterfte in hoofdzaak te wijten is aan verregaande verwaarloozing tijdens de geboorte. Het leven is er nog van even weinig beteekenis als in den slaventijd. Als helpsters bij de geboorte treden zoo wel volks- als in de betere klassen vrou wen op, wier bekwaamheid men afmeet naar het aantal kinderen, dat ze zelf heb ben. Pas in den laatsten tijd gaan er stem men op deze vrouwen wetenschappelijk te scholen, om zoodoende een eind te maken aan deze middeleeuwsche toestanden, WAT MENIGEEN NIET WEET. De door een Franschen geoloog ontdekte petroleumvelden in Britsch-Kenia, zijn zoo rijk, dat zij in de totale behoefte aan aard olie van geheel Britsch-Oost Afrika, ten zuiden van den equator kunnen voorzien. Onlangs heeft een grondeigenaar te Sal- venberg in Tirol zijn huis in brand gesto ken De man is lijdende aan vervolgings waanzin en leeft in 't geloof, dat hij en zijn vrouw door hun verwanten van zijn hof en erf verjaagd worden. Om nu die verwanten niet in het bezit van zijn huis te doen geraken, stak hij voor alle zeker heid het huis maar in brand. Humeurigheid, gevoef van on behagen, snelle vermoeidheid bij avondwerk, zij verdwijnen vaak spoorslags, wanneer de huisverlichting op modern peil wordt gebracht. Grijpt in, wanneer ontoereiken-. de verlichting Uw oogen in ge vaar brengt. Voor de kosten behoeft U het niet te laten: bij de huidige stroomtarieven geeft een Philips'„Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalumen een heelen avond helder licht voor 1 a 2 ct. Vraagt bovendien Uw gratis exem plaar aan van on» werk/e: Van het Wondere Zien". Het bevat even in teressante als gewichtige gegevens t De gemiddelde levensduur van het winter koninkje is 3 jaar, van het roodborstje 12 jaar, merel 12, duif 20. kwartel 15, musch 6, gans 50, papegaai 60, kraai, zwaan en arend 100 jaar. Voor den avond Groot toilet met sleep en daarbij behoorend jasje van zeer decoratief dwars gestreepte lamè Al deze modellen vallen op door een stil voorname bevalligheid, en het is wel aardig te weten dat ze in Parijs voor Mrs. Simpson ontworpen zijn Rechts? SPORTIEVE ZELFGEMAAKTE TRUI De grove, gebreide truien worden voor de sport veel gebruikt en zijn niet alleen practisch maar staan ook buitengewoon aardig. Het patroon is al zeer eenvoudig* 2 steken rechts, 2 averechts, 2 rechts 'en 10 averechts. Met een tusschenruimte van 6 naalden wordt versprongen, zoodat de 10 steken averechts boven het andere patroon komen. V"? 7APONNEN, DIE VOOR MRSt SIMPSON ONTWORPEN ZIJN Voor den ochtend Een jacket van bijzonderen snit, met twee rijen knoopen breede schouders en een strakke taille Voor den middag Een eenvoudige nauw sluitende japon met een rondgeknip- te rok, geborduurde boorden aan de schou ders en een ceintuur, eindigend in een strik en eveneens geborduurd*

Schager Courant | 1936 | | pagina 13