Raad Oudkarspel SCHAGER COURANT ZATERDAG 19 DECEMBER 1936. Geen subsidie R.IL Lyceum te Alk maar. Luchtbescherming noodig in deze verlichte 20e eeuw vindt Voorz. diep-treurig. Subsidie voor het Julianafeest. Ook de armen zullen feest hebben op 7 Januari. Het gasbedrijf is wel gezond, alleen is er gebrek aan kasgeld. Waar om de winst van het electriciteits- bedrijf niet voor het gasbedrijf, wordt gevraagd. Verhooging sub. sidie Burg. Armbestuur. De on derwijzeres ontslagen. De begroo tingen 1937, met lange algemeene beschouwingen. Verlichting van de raadzaal gemoderniseerd. Een rookverdrijver. Salarisverlaging schoolschoon- maker. De personeele belasting is niet populair. Gritiek op het dagelijksch bestuur der lichtbedrij- ven. iDe raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag om twee uur in het gemeente huis. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burge meester, tevens secretaris. De raad was voltallig. Na opening door den Voorzitter werden de notulen van de vergadering van 20 Oc- tober 1936 onveranderd vastgesteld. Medcdeelingen. De Voorzitter deelde mede, dat: a. de Minister van Onderwijs geen ter- men aanwezig acht om het verzoek om toe passing van het 2e lid van art. 56 der La ger Ondenvijswet 1920, ten behoeve van cie openbare lagere school in te willigen; b. de Minister van Binnenlandsche Za ken bericht, dat de regeering den dag van het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Ja nuari 1937 als nationalen feestdag be schouwt en op dien dag alle Rijksdiensten gesloten zullen zijn, met uitnoodiging om in de gemeente dezelfde gedragslijn te vol gen. In verband hiermede stellen B. en W. voor de gemeente-secretarie, evenals de openbare lagere school dien dag te sluiten. Goedgevonden. Ingekomen stukken. Aanwezig was het proces-verbaal van op neming van kas en boeken bij den gemeen te-ontvanger. Het Curatorium van het r.k. Lyceum te Alkmaar verzocht, over het jaar 1939 een subsidie te mogen ontvangen van f 150. Reeds de 2 voorafgaande jaren is dit ver zoek ingediend. Intusschen is het geen ver plichting, maar een gunst. In B. en W. was een meerder- en minderheid, omtrent de be schikking op dit voorstel. De meerderheid stelde voor f 150 te ver- leenen. De heer Bakker, als minderheid, lichtte zijn standpunt uitvoerig toe. De heer De Boer, sloot zich bij de woor den van den heer Balclcer aan. De heer Rijper zei, dat het al ouwe kost was. Maar ging de persoon naar de Ii.B.S., dan moeten we betalen, dus wilde spr. uit een billijkheïdsoogpunt de f 150 toestaan. ■Ook de heer Borst sprak zich uit voor het meerderheidsvoorstel. Het voorstel van de meerderheid werd ten slotte verworpen met 4—3 stemmen; voor stemden de heeren Borst, Rijper, Bommcr. Tegen gevaar uit de lucht. Van de Nederl. Vereeniging voor Lucht bescherming was een verzoek ontvangen om lid te worden van deze vereeniging. De Voorzitter zeidc, het treurig te vinden in de 20e eeuw, B. en W. met een voorstel te komen om lid te worden van bovenge noemde vereeniging. De wereld staat echter op zijn kop en wij hebben te was.en voor het leven van onze gemeentenaren. De heer De Boer vroeg, of het voor 1 jaar is. De Voorzitter antwoordde, dat we lid wor den tot wederopzegging, tegen de jaarlijk- sche contributie van f 2.50. De heer Borst zag ook het nut van het lidmaatschap in. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. v 1 80e Jaargang, No. 10143. Subsidie voor Juliana-feestelijk- heden. Het Comité tot feestelijke herdenking van het huwelijk van Prinses Juliana verzocht een subsidie te mogen ontvangen uit de gemeentekas. Het wordt hoofdzakelijk een feest voor de schoolkinderen van alle ingezetenen. Van het geld zal een aandenken aan de kinde ren worden aangeboden. De meerderheid stelde voor een subsidie te verlecnen van f 75. De heer Bakker kon met dit voorstel niet meegaan. Hoofdmotieven van spr. waren dat dergelijke feesten worden gebruikt, voor ver sterking van de nationale gedachte. En wat di$ nationale gedachte beteekent, hebben we gezien in 1914. De hoer De Boer vroeg waaruit hel aan denken zou bestaan. Dat hangt van de kosten af, aldus de Voorzitter. De heer De Boer wilde bovendien nog f 75 voor de armen bescliilkbaar stellen. Die konden wel eens op clien dag bij de koude kachel zitten met een halve leege maag. Spr. maakt daar een voorstel van. De Voorzitter kon zich met dit voorstel vereenigen, maar wees er op, dat er de laat ste dagen veel voor de armen is gedaan. De heer De Boer had de menschen op het oog, die door het Burg. Armbestuur onder steund worden. Mevr. Paarlberg—Harlland was niet. voor het le voorstel, nu zij hoorde dat het voor een aandenken was, wel als het voor een kinderfeest geweest was. De heer Borst ging met deze zienswijze accoord. De heer Rijper mérkte nog op, dat in de commissie wel aan de armen is gedacht,. De Voorzitter wilde niet in 2e instantie het woord laten voeren en betoogde dat'ónze democratie is veilig gesteld door het Oranje huis. De heer Kostelijk meende, dat een ieder toch wel een beetje nationaal gevoel heeft. Spr. had er wel iets voor over dat er feest gevierd wordt. Voor de armen wordt hier goed gezorgd, laten we die er buiten houden. De heer Bakker was blij een Nederlander te zijn cn geen Duitseher, maar zoo als liet voorstel er nu was, kon spr. er niet met meegaan. Waar direct geen voorstel kon worden ge formuleerd, sprak de.Voorzitter zich hierover uit als: dieptreurig. Tenslotte werd stemming gehouden over het voorstel van de meerderheid van B. en W., dat werd aangenomen met 43 stem men. Tegen waren Mevr. Paarlberg«Hart- land, de heeren Borst en Bakker. Een voorstelDe Boer om f 75.voor de armen beschikbaar te stellen, werd met al gemeene stemmen aangenomen. Voorstellen van B. en W. Re kening courant voor tle lichtbe- drijven. B. en W. stelden voor, over te gaan tot ga rant-verklaring van de gemeente tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst ten behoeve van de gemeenschappe lijke lichtbedrijven, tot een bedrag van f 50.000.—. (Voor de toelichting zie men het. raadsver- clag van Zuidscharwoude in het nummer van 12 December j.1.). De heer Bakker zeide dat er niets tegen de transactie was. Voorheen was het geld zoo krap; nu wordt er gezegd als we van die leeningen af zijn, dan zouden we het geld weer kunnen terugstorten, maar moet er dan weer geen groote reparatie of zoo gebeuren, waarvoor we weer moeten leenen? De heer Kostelijk was ook een beetje bang. De exploitatiekosten worden te duur, zoo- dat, spr. vreesde, dat er elk jaar een tekort zou komen van f 10.000.Spr. .zou geen winst willen uitkeeren aan de gemeenten uit het electriciteitsbedrijf, maar dit gebruiken voor het gasbedrijf. Een tekort is een te kort.; we moeten heel voorzichtig zijn. De heer Borst wilde niet de exploitatie kosten verlagen, dien weg moeten we niet op. Als de koopkracht nog meer vermindert, is de fabriek tenslotte heelemaal overbodig, want dan kunnen de menschen geen gas meer betalen. Spr. vroeg of het niet moge lijk was, de afschrijvingen te vertragen. De Voorzitter antwoordde, dat. dit niet on der oogen was gezien. De heer De Boer wilde het tekort van het gasbedrijf stoppen met de winst van het electriciteitsbedrijf. De Voorzitter lichtte toe, dat. het geen kastekort is en daarom kan men den weg niet volgen, die de heer De Boer aan geeft. Het. bedrijf is in zeer goeden toestand cn moet er wat gebeuren, dan kan er ge rust een leening aangegaan worden. De heer Rijper vroeg of men niet f 10.000 per jaar kan leenen. Voorzitter merkte op dat liet volgend jaar weer een bedrag van 1' 10.000 noodig is. Er wordt naar behoefte opgenomen. Ook is nog de mogelijkheid dat het debiet weer op loopt in volgende jaren. De heer Kostelijk verwachtte dat het in' 4 jaar zou oploopen tot pl.m. f 40.000.Daar na kan men weer aflossen doordat de aflos singen dan minder zijn. De heer Bakker zeide,. dat hij de toekomst voor de gasfabriek na 1943 donker inziet, waarna het voorstel werd aangenomen. In verband met deze rekening-courant overeenkomst is het noodig dat de gemeen schappelijke regeling voor de lichtbedrijven wordt herzien. Aldus besloten. Verhooging subsidie Burg. Arm bestuur. B. en W. stelden voor, het subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1936 te verhoogen met een bedrag van f 600.waar door het totaal subsidie-bedrag f 9600. wordt. Voorzitter bracht het bestuur van het B. A. hulde, voor de wijze, waarop hot zijn taak vervult. Spr. schetste de noodzakelijkheid van déze verhooging. Z. h. st.. werd het voorstel aangenomen. Ontslag onderwijzeres. Verder stelden B. en W. voor, aan mej. W. G. Roest, onderwijzeres aan de O. L. school eervol ontslag te verleenen, daar zij boventallige leerkracht is geworden door het. terugloopen van het aantal leerlingen. De Minister van Onderwijs heeft het ver zoek van de onderwijskracht in dienst te mo gen houden, afgewezen. De Raad heeft er goed aan gedaan hier voor hel geld beschikbaar te stellen, opdat men juffr. Roest nog lcan behouden tot het einde van het schooljaar als tijdelijk onder wijzeres. Het voorstel werd aangenomen. Gemeentebegrooting 1937. Aan de orde was hierna de gemeentebe grooting 1937. Voorzitter 'deelde mede, dat de opmerkin gen van Ged. Staten geheel van adminislra- tieven aard zijn. De begrootingscijfers zijn ongewijzigd gebleven. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd door ver scheidene leden gebruik gemaakt. Mevr. PaarlbergHarlland bracht dank voor de bemoeiingen van B. en W., waar door de begrooting sluitend kon worden ge maakt. Er zijn nog wel wenschen, zooals woningbouw, enz., maar in verband met den toestand wil spr. geen eischen stellen. Spr. verheugde zich over de verhooging van het subsidie aan het Burg. Armbestuur, doch vroeg zich af, of het voldoende was. Zij hopte, dat wanneer 't noodig was, de post verhoogd werd. De heer C. Borst wees er op, dat de op leving niet komt uit gezonde bron, doch uit de oorlogsvoorbereidingen. Spr. herinnerde aan het verkiezingsprogram van de Groep- De Boer, die niet aan politiek zou doen. Spr. hoopte, dat de Groep-De Boer zich, als men den politieken toestand eens beschouwt, zal herzien. De klassebestrijding in het buiten land zijn een voorbeeld. De klassebotsingen worden bevorderd door de aanpassingspoli tiek van de regeering-Colijn De lijsLKostelijk ziet. spr. meer als een van die tegenstan ders, die door bezuiniging vooral op de loo- nen de maatschappelijke vraagstukken op trachten te lossen. Dat is niet onze politiek. Samen werking met S.D.A.P. ziet spr. als een nood zakelijkheid voor den strijd tegen het fas cisme. Spr. gelooft niet dat. liet tot samen werking kan komen tusschen S.D.A.P. en R.K., waarvan de rechtervleugel is voor het herstel van de coalitie. Spr. hoopt dat de sa menwerking met groep-De Boer tot stand komt. Te veel worden nog de communisten er buiten gehouden. De pers doet ook mee aan het zwartmaken van het communisme, bewust of onbewust, vooral wat Rusland be treft. Het is wel een gelukkig teeken dat de begrooting sluit, maar het behoud hier van mag niet gaan ten koste van de onder liggende klasse. Over den post achterstallige landhuur zou spr. gaarne voorstellen van B. en W. ontvan gen, om deze kwijt te schelden. T.a.v. de personeele belasting wil spr. een óffer vra gen van hen die het nog kunnen betalen. Spr. is voor omzetting van het B. A. in een M. Hulpbetoon, waardoor de taak van de Armvoogden zal worden verlicht. Spr. verheugde zich over de instandhouding van het comité voormalig crisis-comité. Spr. hoopte dat een beroep werd gedaan op hen, die het betalen kunnen. Verder behandelde spr. de werkloosheid, ür. Colijn zegt, dat er nog geen oplossing zal komen van dat vraagstuk. De menschen heb ben geen benijdenswaardige positie als werk- loozen. Al wat te veel is moet vernietigd worden, zegt een rapport-commissie van de Synode. Moeten de werkloozen ook maar vernietigd worden. De C. H. P. wil voor het Plan van den Arbeid werken. De taak van het gemeentebestuur is ook de be- hoeftigen van dekking en kleeding te voor zien. Spr. juichte de werkverschaffing als baggerregeling en het object uitbreiding be- begraafplaats toe, dat door B. en W. op het program is geplaatst.Kwijtschelding der Prov. credieten zou zeer gewenscht, zijn. Spr. hoopte dat veel haast wordt gemaakt met het Middenstandsborgstellingsfonds. Het is een goede daad van B. en W. de onderwij zeres in de gemeente te behouden tot 1 April. De heer Borst zou gaarne een cursus voor algemeene ontwikkeling in pl. v. de cursus voor vervolgonderwijs. Spr. hoopte dat in de naaste toekomst het werken in de gemeente gemakkelijker zal worden gemaakt en dat de communisten in Nederland hetzelfde mogen bereiken als in Rusland. De heer Bakker zeide, dat in B. en W. deze begrootïng grondig is bekeken. B. en W. hadden gaarne gezien, dat ze een begrooting hadden kunnen opmaken, dat de armoede was verbannen. Geld van de regeering krijg je niet zoo gemakkelijk en als je het hebt dan worden zulke zware voorwaarden ge steld, dat je je afvraag, wat is het beste. De menschen die in werkverschaffing wer ken zijn veelal nog gelukkiger, dan zij, die op hun eigen bedrijfje doorprutsen. Spr. be twijfelt of we hen kunnen „pakken" die een groot inkomen hebben. Spr. onderschreef veel van wat de heer Borst naar voren heeft gebracht. Maar als kleine gemeente kunnen we weinig doen. Spr. zelf is links georiën teerd, maar spr. heeft zich vroeger toch niet bij de communisten willen aansluiten. Veel is nu in de tactiek van de communisten ver anderd, maar het verleden is moeilijk te ver geten. Spr. was er niet tegen het Arm bestuur om te zetten in een Maatschappelijk Hulpbetoon. Den- Voorzitter deed het genoegen dat in de beschouwingen de lof voor het beleid van B. en W. werd uitgesproken. Voorzitter zegt toe, dat de kwestie Maat schappelijk Hulpbetoon zal worden onder zocht. De kwijtschelding van de Prov. credie ten zal niet mogelijk zijn. Spr. hoopte dat het Middenstandsborgstellingsfonds goed mag werken. Men moet zich er geen gouden bergen van voorstellen. De zaak van de onderwijzeres hebben B. en W. in gedachte. De cursus voor algemeene ontwikkeling moet van het particulier initiatief uitgaan. Hetgeen de heer. Borst heeft gezegd over de behandeling van hem in de gemeente als communist, geloofde spr. niet dat dit van toepassing is op den voorzitter of de leden van den Raad. Artikelsgewijze behandeling. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begrooting vroeg de heer Borst of men de landhuren niet kwijt kon schelden, b.v. van de eerste jaren. Voorzitter wees hierbij op de hiervoor ge houden vergaderingen, waarin de posten worden nagegaan. B. cn W. stelden voor, een rookverdrijver in de raadzaal aan te brengen en tevens de verlichting te moderniseeren, waardoor allen het beter zullen kunnen zien. Dit voorstel werd aangenomen. Ten aanzien van de post subsidiën, zou de heer Borst gaarne een subsidie op de be grooting zien geplaatst voor de zweminrich ting, om daar de schoolkinderen te kunnen laten zwemmen. Voorzitter zeide, dat B. en W. nog niet zoover zijn. Er zal heel iets anders moeten gebeuren voor men daartoe overgaat. Dan zullen andere maatregelen moeten worden getroffen. Als medewerking gevraagd wordt zegt Voorzitter toe in nader contact te wil len treden. De heer Kostelijk wilde de post voor de dankbestrijding schrappen. De duurte van dat goedje is al bestrijding genoeg. Voorzitter bepleitte het nut van deze sub sidie. De drankbestrijding heeft zeer veel goed gedaan. Bij de post subsidie aan het Centraal Zie kenhuis merkte de heer Kostelijk op, dat men er te duur ligt. Spr. denkt dat de ex ploitatiekosten te hoog zijn. Het kost zeer veel geld. Voorzitter wees er op, dat er op aange stuurd wordt zooveel mogelijk te bezuinigen. Voorzitter deelde mede, dat de gemeente een subsidie van de helft der bijkomende kosten voor de uitbreiding der begraafplaats zal ontvangen van de Provincie. Dit is een bedrag van f 650. De heer Kostelijk stelde voor in verband met de tijdsomstandigheden de belooning voor het schoonhouden van de school van f 450.op f 350.te brengen. De heeren Rij per en De Boer steunden dit voorstel. De heer Bakker wilde niet zoo ver gaan, maar met f50.volstaan. De man doet z'n werk heel goed. Het wordt anders f 150. verlaging met de pensioenkorting er bij. Voorzitter merkt op, dat hij ook het bij komende materiaal moet betalen. De kachels aanmaken eiken morgen om zes uur, dat is ook 'n heel werk. Mevr. Paarlberg—'Hartland vond het dan heelemaal niet te veel. Er is heel veel werk aan. De heer Borst wilde geen verlaging toe passen. Tot stemming overgaande, werd het voor stel verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Kostelijk,, Rijper en De Boer. Daarna werd met de stemmen van mevr. Paarlberg—Hartland en den heer Borst te gen het voorstel-Bakker om f 50 te korten, aangenomen. Voorzitter deelde mede, dat hij in onder handeling was voor de beschikbaarstelling van melk voor de schoolkinderen. Spr. hoopte dat men er nader op terug kon ko men. De heer Boist wilde het naar schoolvoe- ding leiden. Vooi'zitter zal de onderhandelingen voort zetten. De post loonbijslagregeling welke verle- den jaar f 5170 kostte, is nu geraamd op f 1500, doordat de nieuwe bijslagregeling zoo buitengewoon ongunstig werkt. Er waren maar 4 bouwei's in deze gemeente, die er gebruik van hebben gemaakt. Ten aanzien van de pei'soneele belasting stellen B. en W. voor de opcenten progres sief te doen zijn vanaf 50 opc. tot hoogstens 150 voor de liooger aangeslagenen. De heer De Boer vroeg of men de opcen ten der Gemeentefondsbelasting niet 'kon ver hoogen. Voorzitter antwooi'dde, ontkennend. Dan moet personeele belasting eerst tot gemid deld 200 zijn opgevoerd. De heer De Boer vond dit zeer onbillijk, waarbij allen zich wel konden aansluiten. De heer Borst wees op de mogelijkheid van vrijstelling der pei'soneele belasting. Laat ons probeeren voor hen die daarvoor in aanmei'king komen, dit te bereiken. De heer Borst zou de zakelijke belasting op het bedrijf willen toepassen. De Voorzitter vond dit een funeste be lasting. De heer Bakker zou er wel voor zijn als men aan den top van de belastingheffing stond. De post voor onvoorzien is gesteld op f 1141.16. De begrooting sluit op een totaalbedrag van f 106.230,50 voor den gewonen dienst en den kapitaaldienst op f 15000, alles in ont vangsten en uitgaven. Z. h.«st. werd de begrooting aangenomen. De lichtbedrijven. Hiei'na werden de begrootingen der licht- bedi'ijven behandeld. De heer Bakker was niet tevreden over het beleid van het dag. bestuur van de Licht bedrijven. In de hoogste instantie is uitge maakt dat een ambtenaar van de Lichtbe drijven lid kan zijn van den gemeenteraad. Het dag. bestuur is daarover zeker nog niet tevreden, zoodat voorstellen gedaan zijn om ihem er uit te werken. Spr. vindt niet goed dat de uitspraak van het. hoogste college wordt genegeerd. Verder had spr. nog een klacht, dat het dag. bestuur rondgegaan is bij het personeel of zij vlagden bij de verloving van Pi-inses Juliana, waarover later een reprimande uit gedeeld werd. Vlaggen kan spr. ï'especteeren, maar het moet niet gedwongen gaan. Daar zal de ko ninklijke familie ook niet van houden. De heer Borst onderschreef de woorden van den heer Bakker. Voorzitter merkte op dat we voor deze klachten bij de Camm. van Beheer moeten zijn; via den vertegenwoordiger van den raad. Daarna werd de begrooting vastgesteld. Het electriciteitsbedrijf. De Commissie stelt voor f 10.000.uit te trekken voor de gemeenten. Het gaat wel met tegenzin, maar anders zullen we de per soneele belasting moeten verhoogen. Het kan niet anders. De heer Borst bleef op zijn standpunt staan dat het niet mocht worden uitgekeerd. Spr. wilde het liever door de belastingbetalers laten betalen. De heer Bakker zeide, dat het met bloe dend hart. ging. Spr. ziet echter geen andere weg. De heer Borst wenschte te worden geacht tegen te hebben gestemd. De begrooting van het burg. armbestuur sloot op een totaal van ontvangsten en uit gaven van f 10475.50, waarbij is inbegrepen een gemeentelijk subsidie van f 10.000 en werd z.h.s. vastgesteld. Benoemingen. Wegens periodieke aftreding van de com missie tot wering van schoolverzuim moesten zes nieuwe leden worden gekozen. Herkozen werden de aftredende leden B. Bommcr, P. Rijper, C. van de Abeele, W. G. F. de Ruijter en A. Bakker O.zn. In de va cature F. Moeijes Jbz. werd de heer J. Huik gekozen met 6 stemmen. De heer L. Kalver- dijk had 1 stem. De rondvraag. De heer De Boer vroeg of bij het nazien der begrooting de volgende maal een com missie van 3 personen kan worden benoemd Vooi'zitter zeide, dat de raadsleden zoo veel mogelijk gelegenheid zul'len krijgen de begrooting in te zien. Ook kan men haar thuisgestuurd krijgen. Voorzitter wenschte de leden prettige kerst dagen en een pleizierig uiteinde toe, met een goed begin. De heer Bakker dankt Voorz. voor de 'gesproken woorden en hoopte dat spoedig het licht de duisternis mag verdrijven. Spr. wenschte den Voorz. en zijn echtgenoote pleizierige feestdagen en een gezegend 1937 toe. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 17