Arbeid en S iale Zaken Den Haag De pogingen tot verkorting van den arbeidstijd* Binnenland bereidt zich voor Het Kerst vlieg tuig te Basra Een Kerstgave voor behoeftigen Handelsaccoord Nederland^ Italië Dc dijkval bij Kapelle Geruchten om den Hertog van Windsor Tsjang KaiSjek vrij? Mevrouw Moody-Wills en Wimbledon Zaterdag 19 December 1936. Derde blad „Het versche cadetje" DEN HAAG, 18 December 1936 Terwijl iedereen zich in de Residentie op maakte ter viering van het welhaast in te luiden drieweeksche prinselijke huwe lijksfeest, overal in de city aan.de luister rijke versiering van straten, lanen en plei nen gewerkt werd, heerschte op ons alou de Binnenhof een ernst en strakheid, welke wonderlijk contrasteerde met de kleurige en woelige drukte in de onmiddellijke om geving der historische muren Wie in deze dagen door de Binnenhof poorten het oude binnenplein betrad, kon moeilijk gelooven, dat hier het centrum was van een stad, vol van rumoer om wat ko men gaat. En de avondlijke stilte daarbinnen deed des te opmerkelijker aan, niet het minst door de aan middeleeuwsche kasteel-bin nenplaatsen herinnerende bijkans scheme rige verlichting hier... En in de zaal van ons welhaast vijf kwart eeuw oude Parlement deed vanzelfsprekend ook niets denken aan de dingen, welke ons volk momenteel zoo sterk bezig houden, daar heerschte een streng-zakelijke sfeer, daar klonken in regelmatige regelmaat de woorden van degenen, die zich door niets mogen laten afleiden van de behartiging van 's lands zaken. De ernst, waarmee men die belangen die nen moet leidde er zelfs toe, dat men gis teren een ganschen middag, avond en nacht bijeen bleef ter afdoening van zaken, en boe graag men ook deze week met de be grooting klaar was gekomen, men zal me de de volgende week nog een paar dagen moeten vergaderen, en waarschijnlijk zal eveneens een avondvergadering, die mis schien even lang duurt als die van giste ren (tot bij vijven!) noodig blijken. Heden onderbrak men de debatten eerst te zeven uur, en a.s. Maandag gaat men dan weer met de begrooting van Sociale Zaken verder. Vandaag liepen de besprekin gen hoofdzakelijk over de afd. „Arbeid" van minister Slingenberg's budget, waarbij het zeer belangrijke vraagstuk van de arbeids tijd-verkorting aan de orde kwam,_ alsook onder andere de vrouwenarbeid. Een speciaal punt was „het versche ka detje" bij het ontbijt, een zaak, waarom dr. Vos zich zeer warm maakte, wijl z.i- bet leveren van versch brood bij hot ontbijt best mogelijk is zonder herleving van den eigenlijken nachtarbeid. Een en ander noem de hij „een groot algemeen belang" waarom de kamer spottend lachte. Mevr. De Vries-Bruins (S.D.A.P.) waar schuwde tegen het drijven in deze richting, aangezien zij daarvan wel degelijk weder invoering van den nachtarbeid vreesde. Voorts werd nogal gepraat over het mï- histerieele voornemen, op verschillende wij ze vrouwenarbeid tegen te gaan, zoo wat de fabrieken betreft, waar Z,Exc. meisjes niet vóór haar zestiende jaar wil toegela ten zien. De dames De Vries-Bruins en Bak- ker-Nort (V.D.) kwamen op tegen deze h. i. onbillijke achteruitzetting van de vrouw, en naderhand sloot de communist De Vis ser zich daar bij aan. Mcj. mr. Katz^(CH) was van een ander gevoelen, zag in 's mi nisters streven de bedoeling om te komen tot een betere verdeeling van den beschik baren arbeid. En ook vond zij het goed, dat een proef wordt genomen met het verstrek ken van versche kadetjes in hotels. Minister Slingenberg bleek gevoelig voor de woorden van waardeering, welke men hem van verschillende kanten had toege voegd. Maar er was ook critiek geweest, en wel bijzonder van de zijde der heeren Kupers (S.D.) en De Visser Ook mr. Wester man (ex Nat, Herst.) had doen blijken, dat hij de ministerieele gestie lang niet in alles bewonderde. Zoo had die afgevaar digde zich ietwat smalend uitgelaten over de arbeidsconferenties te Genève, waar men „in een droomtoestand" zou verkee- ren, meenend, dat de wereld steeds geneigd is, de conventies zoomaar te accepteeren, térwij 1 het grootste deel der menschheid, zich van de besluiten niets zou aantrek ken... De heeren Kupers en De Visser, en ook eenigermate dr. Vos, wilden juist Geneve ge steund zien. De bewindsman wees den heer Westerman al dadelijk op een inconsequen tie, daar die afgevaardigde gepleit had voor invoering van den 40-urigcn werkweek, als een radicale oplossing voor het werkloos heidsprobleem. „Juist de invoering daarvan houdt Geneve thans zoozeer bezig!" zoo riep mr. Slingen berg uit, betoogend, voovr 't aldaar verrich te werk grooten eerbied en waardeering te hebben. De minister wil gaarne de ratificatie Van conventies zooveel mogelijk bevorde ren, doch Genève moet wel bedenken, dat niet alles wat men verlangt verwezenlijkt kan worden, de nationale wetgeving verzet zich daar wel eens tegen. De heer Kupers, die de ratificatie van verschillende conventies verdedigd had, kreeg te liooren. dat partieele aanvaarding soms wel beter is. Er was ook gesproken .over de positie van de Bedrijfsraden en de heer Kuiper (R.K.) had gepleit voor het geven van verordenende bevoegdheid. Mo menteel zijn er nog pas 12, aldus de minis ter en de tijd is nog veel te vroeg om te denken aan het geven van verordenende bevoegdheid, een ingrijpend iets, dat met strafrechtelijke sancties gepaard moet gaan. Z. Exc. wees er in dit verband op, dat de bindend verklaring der collectieve arbeids overeenkomsten spoedig werkelijkheid zal worden, wat wil men momenteel op soci aal terrein nog meer?, aldus mr. Slingenberg. Het „versche kadetje"; De nood fri het Tweede Kamer hotelbedrijf had den minister gebracht tot het scheppen van een nieuwe regeling, zoo dat de gasten 's morgens wèl versch brood kunnen krijgen, maar verder wilde hij niet gaan. De heer Vos had gezegd, dat de be volking „gekweld" wordt door bepalingen als het vervoerverbod vóór tien uur 's mor gens, doch de minister wees erop, dat zulks noodig was. om ontduiking van het nacht- arbeidverbod tegen te gaan, men aldus een .dubbel slot" op de deur kreeg. Aangaande de vrouwenarbeid deelde Z. Exc. mee, dat hij voornamelijk tot het ont werpen van maatregelen gekomen was op grond van klachten, dat door jonge meisjes en jongens al-meer de plaatsen van oudere werkkrachten zouden worden ingenomen. Mede door adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid is de minister ertoe gekomen, de vrouwenarbeid en die voor jongens en meisjes aaneen te koppelen. De Regeering zal komen met eene machtigingswet, waar door zij vrijheid zal krijgen, binnen gestel de richtlijnen maatregelen vast te stellen. Of de Kamer daarin bewilligen zal! Men weet misschien nog wel, hoe de eerste Ka mer bij de behandeling van de Rijtijden- wet al stevig verzet aanteekende tegen dat steeds maar door vragen van blanco vol machten. Nu wat betreft de 40-urige werkweek. Men geve er zich rekenschap van zoo zei de bewindsman, dat men een bedrijf niet mag brengen tot noodlijdendheid, dat. slaat ook terug op de arbeiders. Al wat de ar beider in het verleden heeft moeten lijden kwam, omdat de bedrijven verliezen leden. Nu had de heer De Visser gezegd, dat men tegen het nemen van sociale maatregelen altijd gekomen is met financieele bezwa ren. en dat die argumenten volkomen „ver sleten" mogen worden geacht, de minister vond echter, dat het financieele argument wel oud, maar niet minder waar is. De werktijdverkorting mag dus geen ver- liespositie voor de bedrijven opleveren. Z. Exc. heeft steeds gepoogd door overleg zoo veel mogelijk in de beoogde richting te wer- Het stadsaspect vóór het aantee- kenen, dat vandaag plaats vindt. 's Gravenhage, 19 Des. Een druilige re gen heeft- de Hagenaars gisteravond niet belet om een kijkje buitenshuis te gaan ne men. Het was den geheelen avond druk in de stad. Voor het paleis stonden weer zeer velen, in groepjes tezamen, om de verlich ting en versiering van het vorstelijk ver blijf te bezichtigen. De kaarsen in de groote en kleine boomen waren aan en in kleine letters voor den ingang brandde een „leve het bruidspaar". Toch is ook het werk aan den gevel van het paleis nog niet voltooid. In de dakgoot en op het tympanon, in duis ter gehuld, waren menschelijke silhouetten zichtbaar. Wat er eigenlijk gebeurde, was niet duidelijk, maar er werd nog gewerkt, zooals op vele andere plaatsen in "de stad, waar hamergeklop dikwijls duidelijk hoor baar was. De serre voor den ingang van het stad huis is thans gereed en ook het baldakijn van rood-fluweel is opgericht. Alles is klaar om prinses en prins heden een waardige ontvangst te bereiden, wanneer zij zich voor het aanteekenen ten stadhuize zullen be geven. De pui van het stadhuis staat nu achter het glas en op de trappen zijn tapij ten gelegd. Deze geheele gecamoufleerde entrée was gisteravond indirect verlicht. Ook de toren van het stadhuis, de spits al thans, was in een hel wit licht, uit talrijke gloeilampjes, gezet, zoodat de u-vormige contouren in deze omlijsting goed uitkwa men. In de winkelstraten is de versiering druk ker en levendiger. Veel oranjeballonnetjes, electrisch verlicht, hangen tusschen de groe ne slingers, die van huis tot huis zijn ge spannen, met>wimpels en wapenschilden er tusschen. Voorts zijn vele particuliere gebouwen, als ook de toren van de groote kerk door schijn werpers verlicht. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan zijn er nog geen rijksgebouwen verlicht. Ver moedelijk heeft het rijk op dit gebied al voldoende ervaring opgedaan, zoodat het niet noodig is, kosten aan proefbranden te be steden. Er is nog veel werk te verrichten, voordat de koninklijke residentie verlicht zal zijn, zooals dit op papier is vastgesteld. Een geschenk van de stad 's-Gra- venhage. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den Raad voor aan het Prinselijk Paar, dat in den echt staat vereenïgd te worden, namens de gemeente 's-Gravenhage bij die gelegen heid een geschenk aan te bieden en dit te doen bestaan in de artistieke aankleeding van de eetkamer van het paleis Soestdijk. Wederom een verduiste ring te Gemert Thans bij een notariskantoor. Men meldt apn de N. R. Ct.: Te Gemert zijn opnieuw belangrijke mal versaties aan het licht gekomen. Het parket uit Roermond is gistermiddag ter plaatse ge arriveerd en heeft ten kantore van notaris J. T. F. v. d. L. een onderzoek ingesteld, dat ruim 4 uur duurde. Naar verluidt zouden vele duizenden gul dens door den notaris zijn verduisterd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Er heerscht groote opwinding in het dorp. ken, doch dwingend optreden in deze durf de hij niet aan. Wel wil de Regeering het overleg -tusschen werkgevers en -nemers be vorderen, zij heeft haar uiterste best ge daan, aldus de bewindsman. (De heer Ku pers: Zij heeft niets gedaan!). Mr. Slingenberg ging daarop in en her innerde eraan, dat de heer Kuiper verle den jaar betoogde, dat de arbeiders zeker bereid waren voor het brengen van een loonoffer. De minister is zijn voelhorens eens gaan uitsteken, en al spoedig kreeg hij contact met de zoo belangrijke bouwnij verheid. Op 17 April j.1. had een conferen tie plaats met arbeiders uit die bedrijven en: mqn bleek inderdaad tot offers bereid. Daarop confereerde Z. Exc. op 3 Mei met de werkgevers, en die wezen de denkbeelden „vierkant af", zelfs in zeer krasse bewoor dingen. Men zag in een en ander een niet te dragen verhooging van kosten. Ook vreesde men, dat de meer vrijen tijd krij gende arbeiders in het bedrijf zduden gaan „beunhazen". Dat de werkgevers niet „hap ten" kwam misschien omdat de arbeiders wilden, dat alléén de best-betaalde krach ten een loonoffer moesten brengen; de minst-betaalden zouden niets behoeven af te staan. Z. Exc. wees erop, dat die best betaalden natuurlijk behoorden tot de ge ringste categorie.. Nu had mr. Westerman gezegd: laat de Regeering op het loon een supplement ge ven, want men spaart zoodoende heel wat ondersteuningsgeld uit, doch de minister verklaarde, dat de Regeering hoogstens 1 cent per uur zou kunnen bijpassen, wat ten slotte maar heel weinig is. De bewindsman legde er aldus den na druk op, dat hij „een brug had willen bou wen", maar dat de twee „landhoofden" ont braken en dus „De poging is mislukt!"" zei mr. Slingen berg. (De heer Kupers: Hebt u ze samen ontvangen?) De minister wilde dat alsnog doen als de betrokkenen vooruit verklaren, dat zij be reid zijn, overeenstemming na te streven. (De heer Kupers: Uit brieven blijkt, dat alle drie vakcentralen medewerking toezegden!) Medewerking? aldus de bewindsman, men had niets dan bezwaren! Zoo wilde men b.v. ook, dat het steunbedrag berekend bleef naar het oude loon (De heer Kupers: Dat kan!) Onmogelijk! zei de.minister, an ders zou men evenveel steun krijgen als de genen die werken Aldus eindigde het debat onbevredigend. De Hooge Commissaris van Pa lestina toont zijn belangstelling. Gisteravond ontving de K.L.M. te Den Haag een telegram van gezagvoerder Schol- te, dat de derde dag van de eerste vlucht naar Indië met de nieuwe Douglas C.C. 3 „Ibis" volkomen volgens schema is verloo- pen. De groote gelijkmatigheid waarmede heden (Vrijdag) de trajecten werden gevlo gen moge blijken uit de omstandigheid, dat de „Ibis van Thodus, waar van Donderdag op Vrijdag werd overnacht, naar Alexandrië in 2 uur 16 min. is overgestoken, terwijl de dienstregeling 2.15 min. aangeeft. De tijden voor het traject BagdadBasra waren resp. 1.44 uur (Ibis) en 1.45 uur. Alom trekt het groote verkeersvliegtuig belangstelling. Op vele vliegvelden in den vreemde langs de AmsterdamBatavia route werd de komst van de Ibis door lan delijke en plaatselijke autoriteiten verbeid. Te dien aanzien moest ook nog het kort stondig verblijf te Alexandrië met een kwar tier worden verlengd. Van Alexandrië zetten Scholte en Parmentier koers naar Lydda, het nieuwe en voortreffelijk uitgeruste vlieg veld van Palestina waar de Hooge Com missaris sir Arthur Granvell Wauchope, met eenige militaire luchtvaartautoriteiten aanwezig waren. Sir Arthur liet zich door de bemanning van de Ibis verschillende bijzonderheden over het vliegtuig verklaren en toonde zijn levendige belangstelling voor de nieuwste aanwinst der K.L.M. vloot. Gezagvoerder Scholte meldde voorts nog uit Basra aan zijn directie, dat zijn toestel in alle opzichten nog steeds aan de hooge verwachtingen heeft voldaan en dat allen zich wel aan boord bevinden. Verstrekking van vet e.d. belang rijk verruimd. Ook ondersteun den komen in aanmerking. Omstreeks 6 Nov. 1936 werd bekend ge maakt, dat vereenigingen en instellingen van weldadigheid tot uiterlijk 23 Nov. 1936 bij de Nederl. Zuivelcentrale, Laan van Meerder- voort 84, 's-Gravenhage, aanvragen konden indienen ter verkrijging van gesmolten rundvet, gesmolten reuzel, bak- en braadvet en/of onvermengde margarine, vrij van hef fing, bestemd voor gratis uitreiking als „Kerstgaven", aan behoeftigen, indien en voor zoover deze behoeftigen niet op eeniger- lei wijze steun, hetzij in geld of natura van rijks- of gemeentewege ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verkrijging van onvermengde marga rine tegen lagen prijs in aanmerking komen. De minister van landbouw en visscherij heeft echter alsnog besloten deze beperken de bepalingen in te trekken en dus de uitrei king der Kerstgaven geheel op dezelfde wijze te doen geschieden als in het vorig jaar. Door deze wijziging in de betreffende be palingen wordt de termijn voor het indienen bij de Nederlandsche Zuivelcentrale weer opengesteld tot 1 Januari 1937. Vereenigin gen, comité's organisaties en instellingen v. weldadigheid, welker aanvraag de Nederl. Zuivelcentrale op grond van de thans inge trokken bepalingen heeft afgewezen, of die van het indienen van een aanvraag hebben afgezien, hebben dus tot uiterlijk 1 Jan. '37 gelegenheid om alsnog een (nieuwe) aan vraag te doen. Eveneens kunnen vereenigin gen en instellingen, die reeds een aanvraag bij deze centrale hebben ingediend, doch thans een grooter kwantum spijsvet en/of margarine zouden willen distribueeren, nog Principieele overeenstemming be reikt. Naar het „Hdbld." verneemt, zou er prin cipieele overeenstemming 'zijn bereikt over een te sluiten handelsaccoord tusschen Ne derland en Italië. Ten aanzien van de uitwerking daarvan om de laatste hand te leggen daaraan, worden te Rome verwacht prof. Bruins, pre sident-directeur van het Nederlandsche Clearing Instituut end r. van Essen, referen daris aan het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Prof. Bruins inzon derheid voor de kwesties samenhangende met de verrekening van wederzij dsche vor deringen, de heer Van Essen voor de kwestie van contingenteering, etc. tot uiterlijk 1 Januari 1937 een aanvullende aanvraag inzenden. De aanvragen moeten worden gesteld op daartoe bij de Nederl. Zuivelcentrale te ver krijgen formulieren. De datum, waarop de uitreiking der pro ducten aan de behoeftigen u i t e r 1 ij k moè- tenh ebben plaatsgevonden, is nader vastge steld op 1 Februari 1937. Degenen, aan wie de Kerstgaven zijn uit gereikt zullen deze voor 1 Maart 1937 moe ten hebben opgebruikt, aangezien de op de verpakking daarvan aangebrachte merken (banderolles), alsmede de wikkelpapieren der onvermengde margarine, stechts tot ge noemden datum geldig zullen zijn. Met nadruk wordt de aandacht erop ge vestigd, dat het geen zin heeft aanvragen in te zenden, indien het de bedoeling is de pro ducten te bestemmen voor verwerking in spijzen ten gebruike door de inwonenden van gestichten, inrichtingen e.d. of voor ver strekking van maaltijden aan behoeftigen. Voor dergelijke doeleinden kan door de Ne derlandsche Zuivelcentrale nl. geen vrijstel ling van heffing worden verleend. Auto door den trein gegrepen Bijzonder goed afgeloopen. Gisteren is op den overweg, nabij den Schulpweg, een personen-auto, bestuurd door den 18-jarigen Fr. K. L., wonende Vondelin- genweg, gegrepen door trein 81 van d#R. T. M., waarop machinist was de 46-jarige M. v. D. uit de Roengenstraat. De bestuurder van de auto had den trein niet zien aanko men, daar de voorruit van zijn. auto ietwat beslagen was. Het ongeval is gelukkig bij zonder goed afgeloopen. De auto werd ge grepen aan de achterzijde, waardoor de ach terkoffer werd afgerukt, met het gevolg, dat twee personen licht gewond werden. Zij wa ren de 42-jarige J. L. uit de Groen van Prin- sterenstraat en de 40-jarige Chr. v. d. L. wo nende Hollandschestraat. Beide personen zijn naar het. ziekenhuis vervoerd, doch konden na behandeling weder huiswaarts keeren. De chauffeur van de auto kreeg een onbedui dende wonde aan zijn been. De auto moest worden weggesleept door een takelwagen. De locomotief werd slechts licht beschadigd. Nieuwe afbrokkeling. Kapelle. De dijk van den Calamiteuzen Willem-Anna-polder langs de Westerschelde is gistermorgen, toen het hoogwater afnam, op twee plaatsen afgebrokkeld tot het mid den van de kruin. Zoodra deze nieuwe val geconstateerd, was, heeft men een honderd tal arbeiders gerequireerdom de werkende ploeg te versterken. Met tweehonderd man in het totaal heeft men gister het werk aan heth erstel van den dijk zelve voortgezet. De onbeschadigde steenglooiing aan weers zijden van den dijkval heeft men opgenomen,- ten einde dit materiaal te gebruiken voor noodstorting in de bedreigde gedeelten. Men is tot dezen maatregel overgegaan, omdat wegens het zeer slechte weer een schip met stortsteenen was gearriveerd. De kistdam voor het ernstig bedreigde ge deelte is versterkt. Men heeft er zakken zand tegen en op gestapeld. Nog steeds is het ge vaar voor dijkdoorbraak niet geweken. Het weer blijft ruw en telkens na hoog wa ter loopt men kans, dat met het vallen van het water een brok van den dijk mee naar beneden gaan In verband met de gevaarlijke situatie werd er vannacht niet verder ge werkt.. Men arbeidt alleen bij daglicht. Wel wordt dag en nacht, door burgemeestei*, pol derbestuur en technisch personeel toezicht op den dijk gehouden, om bij alle gebeurlijkhe den terstond de vereischte maatregelen te treffen. De memoires van ex-Koning Edward VIIL Een bod van 1 millioen dollar. De publicist Myles Lasker heeft tegenover persvertegenwoordigers Verklaard, dat hij namens een Amerikaansch syndicaat Lord Brownlow heeft opgebeld om hem te vra gen den gewezen Koning van Engeland één millioen dollar te willen bieden voor zijn memoires. Mevrouw Simpson naar Egypte. Men meldt, dat Mevrouw Simpson aan boord van de ,Athena" op weg is naar Alexandrië, waar zij morgenochtend zal aan komen, doch direct zal doorreizen naar Loxor. De Hertog van Windsor begin Februari naar Amerika? De Popoio di Roma verneemt uit Genua, dat het aan Mevrouw Ellys Pringle, een Engelsche, toebehoorende jacht Verona uit Cannes is aangekomen en dat het een dag of 50 voor Genua zal blijven en dan met den Hertog van Windsor en Mevrouw Simpson aan boord naar Amerika zal ver trekken. Wapenstilstand tot hedenavond 6 uur. Reuter seint uit Nanking dat tus schen de troepen der Centrale Chi- neesche regeering en de strijd-, krachten van Maarschalk Tsjang Hsoe Liang een wapenbestand is ge sloten, dat hedenavond 6 uur afloopt De vijandelijkheden zijn gestaakt en op bevel van Maarschalk Tsjang- Kai-Sjek zelf. Dg generalissimus grondde zijn bevel op de overweging dat de Chi- neezen zich niet moeten uitputten in een burgeroorlog, nu de gevaren, welke uit het buitenland dreigen zoo ernstig zijn. Tsjang Kai Sjek heden vrij? Per vliegtuig is gisteren vanuit Sianfoe naar Nanking overgebracht een schrijven van Tsjang-Kai-Sjek waarin hij schrijft: „Voor zoover ik weet, zal ik Zaterdag te Nanking te- rugkeeren". Dit schrijven was geadresseerd aan Ho- Jing-tsjin, den Minister van Oorlog en be velhebber van de zeventien divisies, welke tegen de rebellen worden samengetrokken. De dood of de vrijheid. Generaal Tsjang Ting wen, die tegelijker tijd met Tsjang Kai sjek door de opstande lingen werd gearresteerd, is gisteren te Nan king aangekomen, waar hij in een interview het volgende heeft verklaard: de generalis simus en zijn metgezellen werden Zaterdag gearresteerd en afzonderlijk opgesloten. Tot vier maal toe heeft Tsjang Kai sjek de door Tsjang Hsoe Liang gestelde voorwaarden verworpen. Laatstgenoemde deed daarop zijn eischen in den vorm van een brief aan Tsjang Kai sjek toekomen, doch deze ant woordde: „Zoo gij mij als uw meerdere er kent, moet gij mij v rij laten. Zoo niet, dood mij dan en wordt landverx-ader." Na het bombardement van Wei-Nan ver anderde de houding van Tsjang Hsoe Liang, daar de muiters begrepen, dat het nutteloos was een regeering te weerstaan, wier prin cipes en politiek door het geheele volk ge steund worden. De Mongolen staken den strijd. Het gezag van Tsjang Kai-sjek en de ge negenheid, welke hij in geheel China geniet, worden niet beter bewezen dan door een te legram, dat in Peiping is ontvangen en dat afkomstig is van den Mongoolschen vorst Teh Wang en van den Chineeschen bandie tenleider Tso Sjin-hai, die op het oogenblik met vorst Teh Wang samenwerkt bij den aanval op Soeijoean. In het telegram, dat gericht is aan de centrale regeering, wordt ver klaard, dat zij den aanval op Soeij oean zullen staken, omdat zij niet wenschen, dat een „plaatselijk ge schil" een ongunstigen invloed zal hebben op den algemeenen toestand in China. Zij geven uiting aan hun verbazing over den opstand in Sianfoe en hopen, dat Tsjiang Kai-spek spoedig in vrijheid zal worden gesteld, een hoop, welke de over- groote meerderheid der Chineezen van allen rang en stand met hen deelt, evenals trou wens alle buitenlanders in China en zelfs het meerendeel der Japanners. Wil Tsjang Hsoe Liang zich onderwerpen? Te Tai Yoean is naar United Press meldt een afgezant aangekomen van den opstan- digen maarschalk Tsjang Hsoe Liang in wiens opdracht hij de volgende verklaring aan generaal Yen Sji San overhandigde: „In het. belang van de natie ben ik be reid mijn belangen op te offeren. Ik Tsjang Kai Sjek naar Nanking vergezellen en mij buigen voor iedere straf, die de maarschalk zou besluiten mij op te leggen". Geen vertrouwen in de bemid delingspogingen. De minister van oorlog van de Nanking- regeering, Ho Ying Tsjin, een van de be kwaamste generaals van China, is heden in het hoofdkwartier van de centrale strijd krachten voor Sian Foe aangekomen en heeft daar terstond de leiding op zich ge nomen van de voorbereidingsmaatregelen voor een groot offensief tegen de troepen van Tsjang Hsoe Liang. Militaire deskundigen hebben niet veel fiducie in de bemiddelingspogingen en zijn van meening, dat het groote offensief van de zeventien divisies, die de centrale regee ring concentrisch tegen het centrum van de rebellen in het veld gebracht heeft, spoe dig moet worden geopend en dat alleen een militaire actie de ernstige crisis kan oplossen, waarin China door de rëvolutie gestort is. Nog geen plannen. In verband met berichten, dat Helen Moody-Wills het aanstaand seizoen weer naar Wimbledon zal komen, heeft de Ameri- kaansche tennisspeelster ons verklaard, dat deze berichten ten stelligste kunnen worden tegengesproken. Momenteel heb ik, aldus mevrouw Moody- Wills nog geen definitieve plannen inzake Wimbledon gemaakt. Vanzelfsprekend zou het mij een genoegen doen te kunnen spelen, maar momenteel kan ik daarover nog geens. zins beslissen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9