Groeiend optimisme in China Verbetering der tertiaire wegen Pacificatie in Abessinië KIJKEN is KOOPEN bj CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Overeenstemming mogelijk gebleken Russische verontwaardiging Poolsche De kerkstrijd in Duitschland Buiienlandsch Overzicht Dienstplicht in Engeland De Duitsch-Tsjechische betrekkingen DINSDAG 22 DECEMBER 1936. 80e Jaargang. No. 10115. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Na den terugkeer van Soeng. Soeng, de zwager van Tsjiang Kai sjek, heeft geen mededeelingen gedaan over zijn reis naar Sianfoe, waar hij met den maar schalk heeft gesproken. Men merkt echter in officieele kringen in Sjanghai een groeiend Optimisme op. Men gelooft, dat Soeng zich heden weer naar Sianfoe zal begeven in ge zelschap van mevrouw Tsjiang Kai sjek. Met nadruk wordt verklaard, dat Nanking zijn krachtige houding tegenover Tsjang Sjoe Liang blijft bewaren en naar omsingeling van Sianfoe blijft streven, terwijl de familie van den generalissimus persoonlijk stappen doet om zijn invrijheidstelling te bewerken. Gistermiddag is te Tai Joean Foe een de legatie uit Nanking aangekomen om met maarschalk Jen Sji sjan de mogelijkheid van een bemiddeling in Sianfoe te bespreken. - Na een onderhoud van twee uur werd maarschalk Tsjang Soe Liang telegrafisch verzocht een vliegtuig naar Tai Joean Foe te zenden, om vijf onderhandelaars af te halen, n.1. drie vertegenwoordigers van de Nanking- regeering en twee afgevaardigden van Jen Sji Sjan, om te spreken over de vrijlating van Tsjang kai Sjek, Zal Tsjang Sjoe Liang naar het buitenland vertrekken? Volgens Chineesche berichten uit Tai-joean foe zou Tsjang Sjoe-Liang door tusschen- komst van Jen Sji-sjan Nanking een reeks nieuwe eischen hebben doen toekomen, waar bij hij zou hebben laten doorschemeren, voor nemens te zijn onder waarborgen naar het buitenland te gaan. Zijn antwoord aan hoogleeraren. Tsjang Sjoe Liang heeft in een antwoord aan de rectores magnifici der hoogescholen verklaard, dat aan Japan geen verdere con- r- 'os gedaan mogen worden. Onderhoud tusschen Kawagoe en Tsjangtsjoen. Het agentschap Domei meldt, dat de Japan- sche ambassadeur in een onderhoud met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken uiting gegeven heeft aan de sympa thie van Japan ten aanzien van de huidige crisis. Tsjangtjoen bevestigde, dat zijn re geering vastlsesloten was de rebellie te on derdrukken. De operaties, zoo zeide hij ver der, zijn reeds begonnen, maar het is moei lijk het incident snel te regelen. De toestand brengt geen wijziging in de houding van China jegens Japan. Tegenover de pers verklaarde Kawagoe, dat hij voldaan was over de houding van Nanking en dat het noodig was, dat Japan nieuwe opvattingen ten opzichte van China kreeg Russisch oordeel over de houding der Mongolen? Met betrekking tot het telegram van Prins Teh Wang aan de regeering van Nanking om een einde te maken aan de militaire operaties, Soei Joean, schrijft de Prawda: Prins Teh Wang staat in geheel China be kend als voormalig Japansch agent. De ge- heele beteekenis van de manoeuvre van Consulaten in Abessinië Geen erkenning de jure dooi Engeland en Frankrijk, Officieel wordt uit Rome gemeld, dat de Britsche en Fransche regeering besloten hebben hun legaties uit Addis Abeba terug te trekken en te vervangen door consulaten generaal. De Britsche regeering heeft hiertoe beslo ten nu de gebieden in Abessinië, waar Britsche onderdanen belang hebben, door. Italië zijn bezet. Verleden week deelde het ministerie van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis me de dat deze kwestie door de regeering werd bestudeerd Het vervangen van de legatie te Addis Abeba door een consulaat-generaal houdt niet in dat Engeland deze bezettin;, van Abessinië de jure erkent, doch is alleen een practische maatregel tot bescherming van de Britsche belangen nu er geen onaf hankelijke regeering in Addis Abeba zetelt. Welingelichte Britsche kringen verklaren verder, dat er geen verband bestaat tus schen deze beslissing van de regeering en de onderhandelingen welke op het oogienblik gevoerd worden tusschen Engeland en Ita lië ten aanzien van de Middellandsche Zee. Ook de Vereenigde Staten zen- den een consul. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de regeering der Vereen. Staten binnen kort een consul naar Addis Abeba zal zen den. Dit houdt niet in, dat Abessinië wordt erkend als een Italiaansche kolonie. De nieuwe consul zal slechts een gewoon visum ontvangen en zal niet voorzien zijn van de noodige patent-brieven om de exe- quatuur te verkrijgen. Prins Teh Wang, en waartoe deze klaarblij kelijk is overgegaan op order van Tokio of van den generalen staf van het Kwantoeng- leger, ligt in het niet toestaan eener vreed zame regeling der gebeurtenissen in Sjensi. Uit het feit, dat prins Teh Wang en de Ja- pansche pers zich uitspreken voor een straf expeditie, blijkt de provocatie. Het zenden eener strafexpeditie zou de oneenigheid in China kunnen vergrooten en tegelijkertijd de verwerkelijking der Japansche plannen tot bezetting van Binnen-Mongolië verge makkelijken. De betuigingen van loyaliteit van prins Teh Wang, kunnen slechts on voldoende de nieuwe Japansche provocatie verbergen, waarbij het oude doel wordt na gestreefd: het aanblazen tot eiken prijs van den inwendigen strijd in China om er in te slagen, deelen van dit Rijk te amputeeren. SPANJE Aanval op Madrid mislukt. Spaan- sche kinderen naar Frankrijk. Men is in Rusland diep verontwaardigd over het tot zinken brengen van het Russi sche vrachtschip „Konsomol" dat, zooals wij gisteren reeds meldden door 'n oorlogsschip van Franco in brand is gestoken en tot zin ken gebracht. Allerlei nerveuse berichten doen de ronde; zelfs spreekt men van het zenden van een Russisch eskader naar de Spaansche wateren Dit tendentieuse bericht wordt echter van Britsche zijde ten stelligste tegengesproken. Intusschen heeft de Sovjet-regeering de Engelsche regeering officieel verzocht, haar assistentie te verleenen bij het toetsen van het rapport omtrent het lot van het gezon ken schip, alsmede bij het onderzoek naar den toestand der bemanning. Groot-Brittannië heeft in dit ver band er in toegestemd inlichtingen in te winnen, ten einde klaarheid te brengen in de omstandigheden. Het is mogelijk, dat wanneer de noodige opheldering zal zijn verkregen, de Russische gezant te Londen, Maiski, de zaak ter sprake zal brengen tijdens de a.s. Woensdag te hou den vergadering van de noninterventiecom- missie. Het wordt waarschijnlijk geacht,, al dus United Press, dat een eventueel voor stel, Franco's schepen tot zeerooversschepen tev erklaren, allereerst zal worden gedaan langs diplomatieke wegen. Aanval op Madrid mislukt. De gedelegeerde raad van verdediging der hoofdstad publiceert een communiqué van den volgenden inhoud: Na de totale mislukking van den nieuwen algemeenen aanval, dien de vijand kortelings heeft ontketend aan het Madrileensche front, hebben de regeeringstroepen een tegenaan val ingezet in de sectoren Boadilla del Mon- te, Pozuelo en Humera Villa Nueva. Deze tegenaanval stelde de regeeringstroepen in staat zich in nieuwe stellingen te nestelen, welke zij thans versterken. De nationalisten deden een tegenaanval op het front van Aranjuez, met het doel de stellingen van Casa Higuera en Casa Conejos te heroveren. Zij werden met zware verliezen teruggesla gen. Aan het front van Leon hebben de re geeringstroepen den spoorweg, welke het steenkoolbekken met de hoofdstad verbindt, afgesneden. De roode luchtstrijdkrachten hebben de stations Badajoz en Merida ge bombardeerd. Regeeringsoverwinning bij Boa- della. Na een hevig gevecht hebben de regee ringstroepen .zich gister meester gemaakt van de stellingen bij Pozuelo en Boadilla, veroverings-plannen Scherpe Russische critiék op expose van Beek. Moskou 21 December A.N.P. Het Tass- agentschap meldt, dat de Investia in een commentaar op het expose over de buiten landsche ipolitiek van den poolschen minis ter van buitenlandsche zaken, Beek, zich verwondert over het feit, dat Beek heeft kunnen spreken over „het werk, dat teza men met Rusland bereikt is" en dat hij den ról van Polen heeft genoemd als weldoener en als verdediger van de Balaische staten. Na critiék te hebben uitgeoefend op de re sultaten voor de Fransch-Poolsche betrek kingen van hetb ezoek van Smigly Rydz aan Parijs, verklaart het blad, dat in feite niets is veranderd in de Poolsche politiek Het bewijs ligt in de houding van Polen jegens den Volkenbond. „Volgens Beek zal de volkenbond ideaal- worden, wanneer hij zijn leden zal binden en niet hinderen en hun ten miste dezelfde vrijheid zal laten tot agressie, als die, waarover de landen be schikken, die gebroken hebben met den Volkenbond". De „Prawda" welk blad eveneens com mentaar levert op de verklaringen van Beek schrijft, dat Hongarije ten aanzien van Duitschland ongeveer dezelfde houding heeft angenomen als Polen. Het blad voegt hier aan toe: „Het is niemand een geheim, dat Duitsch land een aanval op Tsjecho Slowakije voor bereidt en het feit, dat Beek stilzwijgend de Poolsch-Tsjecho Slowakijsche betrekkingen voorbijgegaan is, bevestigt de veronderstel ling, dat Polen bereid is bij te dragen tot de agressieve plannen van het Duitsche fas-, cisma. Tenslotte heeft Beek de Abessijnsche kwestie niet vergeten en zijn bezorgdheid voor de Italiaansche belangen weerspiegelt niet alleen solidariteit tegen iedere agressie. Beek stelt Polen voor als een imperialisti sche mogendheid en onthult de annexion- nistische aspiraties van Polen", Dominéé Niemoller weigert sa menwerking met de nationaal- socialisten. Dominéé Niemocller deelde gisteravond de geloovigen van zijn parochie, Dahlem in West-Berlijn mede, dat hij categorisch ge weigerd heeft samen te werken met de evan gelische rijkskerk-commissie, welke door de nationaal-socialisten wordt gesteund. Hij zeide verder, dat na de synode van Breslau vele dominee's der confessioneele kerk be reid waren vrede te sluiten met deze com missie en den voorzitter hiervan, Zoellner, doch hij, Niemoller, weigerde. Hij wil niet van den eens gekozen weg afwijken. Velen in de confessioneele kerk zijn thans van meening, dat nu Niemoeller zijn standpunt uiteen heeft gezet, vele van zijn vrienden onder de predikanten van de confessioneele kei-k hem zullen verlaten en contact zullen zoeken met de rijks-commissie. Internationale complicaties in de Spaansche geschiedenis UITBREIDING VAN DE BRIT SCHE SLAGVLOOT. NANKING BEGINT OP TE TREDEN. Men heeft tot nog toe, al is niet altijd de noodige voorzichtigheid betracht, internatio nale complicaties in de Spaansche geschie denis kunnen voorkomen. Duitschland, Italië en Rusland hebben wel een gevaarlijk spel gespeeld door hun inmenging in de Spaan sche aangelegenheid, maar zij wisten toch altijd nog zoo te praten dat er geen internar tionale gevolgen van kwamen. De opstandelingen, Fascisten, heb ben nu echter een daad gedaan, die oorzaak kan worden van complica ties, die men altijd^ gevreesd heeft in deze onverkwikkelijke geschiedenis We bedoelen het tot zinken brengen van een Russisch vrachtschip door een kruiser van de Spaansche nar tionalisten. De Sowjet regeering zal dit feit niet voor kennisgeving aan nemen, doch schijnt reeds te beraad slagen over eventueele represaille maatregelen, zoodat men zich in in ternationale kringen ongerust maakt over de gevolgen van deze daad. Men spreekt van het zenden van Russische oorlogsschepen naar de Middellandsche zee om de Russische, handelsschepen te bescher men, tenzij de regeering te Moskou aan Engeland en Frankrijk verzoekt haar te helpen dergelijke daden van zeerooverij in welke de vorige week verloren gingen. De aanval begon gisterochtend om zeven uur onder leiding van enthousiaste jonge offi cieren. Na zes uur strijd was het. gewensch- te doel bereikt. Van de overige fronten voor Madrid valt niets bijzonders te melden. Uitwisseling van gijzelaars. De ministers van justitie en financiën der Easkische regeering, de burgemeester van Bilbao en andere Baskische gedelegeerden zijn aan boord van een Amerikaanschen oorlogsbodem in Frankrijk aangekomen, waar zij een bespreking met afgevaardig den van het bewind te Burgos en van het Roode Kruis zullen hebben over de uitwis seling der gijzelaars. Men gelooft, dat die uitwisseling ter gelegenheid van Kerstmis zal geschieden, anderzijds wordt beweerd, dat er onderhandelingen zouden worden gevoerd tusschen de regeering te Bilbao en de opstandelingen ter beëindiging van den strijd in Biskaje. 10 pet. van de opbrengst der mo torrijtuigen en rijwielbelasting voor deze wegen gereserveerd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de motorrijtuigenbelastingwet en wet tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het oog op het belang dei- tertiaire wegen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: In artikel 3, sub 2e en 3e van de wet tot instelling van een verkeersfonds is vastge steld welk deel de opbrengst der motorrij tuigen- en rijwielbelasting tenminste zal worden besteed ten behoeve van de bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen, voorkomende op het rijkswegenplan of op een provinciaal wegenplan, en welk deel van de opbrengst dezer belastingen aan de provinciën gezanlfenlijk zal worden uitge keerd. Aan de bestaande regelingen kleven ver schillende bezwaren, die het wenschelijk maken het wegenvraagstuk in zijn geheel aan een grondige herziening te onderwer pen, Daarbij zal tevens de verhouding van het rijkswegcnplan tot de provinciale plannen nader onder het oog moeten worden gezien. Waar de rijkswegen naar verhouding het kostbaarst zijn, als zijnde primaire wegen, zijn tal van provinciale wegen reeds afdoen de verbeterd, terwijl met de verbetering van verschillende wegen van het rijkswegenplan nog een aanvang moet worden gemaakt. Aan dit bezwaar is ten deele tegemoet ge komen, doordat in de jaren 1935 en 1936 belangrijke bedragen uit het werkfonds zijn beschikbaar gesteld, doch daardoor is de ontstane achterstand slechts ten deele ingehaald. Verder blijkt de formule, volgens welke de totale lengte der wegen, voorkomende op een provinciaal wegenplan, wordt vastge steld minder juist te zijn. Een en ander vordert een omvangrijk on derzoek en zorgvuldig overleg mede ter be antwoording van de vraag op welke wijze de verschillende belangen het meest doelma tig kunnen worden vereenigd. Dit onder zoek heeft aanmerkelijke vertraging onder gaan door langdurige ziekte van de hoofd ambtenaren van den rijkswaterstaat, welke met deze taak belast, waren, zoodat het niet mogelijk is om reeds thans een voorstel tot afdoende regeling van deze materie in te dienen. open zee te beletten. Het geval wil n.1. dat het vrachtschip geen wapenen vervoerde en ook geen Spaansche haven aan wilde doen. Het geval is dus wel van ernstigen aard en wij zien met spanning uit naar de ver dere ontwikkeling van deze geschiedenis. Het wordt wat eentonig als we bijna geen overzicht kunnen schrijven zonder het te moeten hebben over bewapening. Het is voor de wapenfabrikanten waarlijk een gouden tijd en in hun paleizen gnuiven ze over de ontwikkeling van den wereldtoestand. De bladen van gisteren brachten een uit breiding van de slagvloot van Engeland en de moderniseering van de oudere slagsche pen. Het is thans duidelijk, zoo schreef de ma rine-medewerker van de „Daily Telegraph" dat de nieuwe 35000 tons slagschepen „Iving George V" en Prince of Wales", welke begin Januari op stapel zullen worden gezet, de eerste eenheden zullen zijn van een nieuw eskader, dat uiteindelijk uit vijf of zelfs meer schepen zal bestaan. Dientengevolge zal de marine van 1940 af waarschijnlijk over een slagvloot van ten minste twintig schepen beschikken. Thans heeft Engeland 12 slagschepen en drie slag kruisers. Het zal dan mogelijk zijn, de be staande eskaders te versterken of een nieuw slageskader te vormen. Voor het verdrag van Washington van '22 had Engeland een slagvloot van meer dan veertig „dreadnoughts". Volgens de bepalin gen van genoemd verdrag werd dit aantal echter tot twintig teruggebracht en later' door het vlootverdrag van Londen tot vijf tien. Nu de beide verdragen echter afloopen, zal men in de toekomst geen rekening meer behoeven te houden met kwantitatieve be perkingen. Vermelden we tenslotte nog dat Nanking besloten heeft om krachtdadig op te treden tegen de muiters, die Tsjang Kai Tsjek ge vangen hebben genomen en nog steeds niet in vrijheid hebben gesteld. De onderhande lingen zijn tot nog toe mislukt en de centrale regeering zal nu door geweld trachten Tsjan Sjoe-liang tot rede te brengen. Vorderingen der Italianen in het merengebied. Terwijl in het uiterste westen van Abes sinië de militaire operaties uitgevoerd wer den, die tot de bezetting van dat geheele land en tot de gevangenneming van Ras Imroe geleid hebben, hebben de Italiaansche troepen ook in het merengebied tusschen den 38sten en den 39sten meridiaan en tus schen de 6de en 8ste breedtegraad vorde ringen gemaakt. Aan de operaties in deze streken is deelgenomen door drie colonnes en luchtescadrilles. Hoewel het voortrukken door dit woeste gebied met ontzettende moeilijkheden gepaard ging, werden de vijandelijke krijgers overal verslagen en verspreid. Men kreeg den indruk, dat het veroverde gebied enorme schatten bevat. Bij het volk zeer impopulair. Recruteering van vrijwilligers blijft echter onvoldoende. Volgens een D.N.B. bericht deelt de „Sun- day Pictorial" mede, dat begin 1937 in Enge land de algemeene dienstplicht zal worden ingevoerd. De algemeene dienstplicht zou in Engeland komen, zoo schrijft het blad, indien de eerste maanden van 1937 geen aanzien lijke vermeerdering van het aantal recruten zouden brengen. Het moet voorts zoo goed als zeker zijn, dat de deskundigen reeds een wetsontwerp gereed hebben, ofschoon het mi nisterie van oorlog voorloopig nog geen di- Er is evenwel één onderdeel van het vraag stuk der wegenfinanciering, dat zoo spoe dig mogelijk voorziening vereischt. Mede doordat de provinciale wegennetten moes ten worden beperkt, vorderen de „tertiaire wegen" waaronder verstaan worden we gen met een ©enigszins belangrijk motor- verkeer, niet voorkomende op het rijkswe genplan of op een provinciaal wegenplan steeds^hooger wordende kosten voor on derhoud. Het komt billijk en noodzakelijk voor. dat een deel van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelasting ten be hoeve van deze wegen wordt beschikbaar gesteld. De vereeniging „het Nederlandsche wegen congres" heeft een commissie ingesteld ter bestudeering van de financiering van de verbetering van de tertiare wegen, welke in Augustus 1934 haar apport heeft uitge bracht. Met deze commissie zijn de minis ters van waterstaat en financien van oor deel, dat het aanbeveling verdient om 10 pet. der opbrengst van de motorrijtuigen en rijwielbelasting, na aftrek van de in 1935 ingevoerde verhooging van eerstge noemde belasting, voor de tertiaire wegen te bestemmen, en deze bijdrage voor de helft in mindering te brengen van de uit- keeringen aan de provinciën en voor de helft in mindering van het rijksaandeel, recte beslissing wil nemen. De oppositie te gen de invoering van den algemeenen dienst plicht wordt echter, gezien de toenemende sterkte van de „fascistische" landen, steeds kleiner, aldus het blad. Indien dit bericht waarheid bevat, moet de regeering Baldwin zich wel zeer sterk ge voelen, daar conscriptie in Engeland een he vig verzet uit alle kringen der bevolking zou ontketenen. Intusschen kan niet verheeld worden, dat de geweldige uitbreiding der Britsche weer macht ook vergrooting van het aantal sol daten en meerderen eischt. Pogingen tot verbetering Benesj houdt zijn Kerstrede ook in het Duitsch. De Praagsche corr. van de N.R.Crt. zegt dat de redevoeringen van Hodza en Krofta in Duitschland op prijs zijn gesteld in zooverre zij zekere concessie tegenover de Sudeten-Duitschers bevatten, maar dat deze concessies in Duitschland nog niet als vol doende werden beschouwd. Bijzondere ge noegdoening wekt het nu, dat Benesj op Kerstavond een redevoering in de radio zal houden voor alle Tsjechoslowaaksche zen ders, eerst in het Tsjechisch en daarna in het Duitsch. Zoo iets is nog nooit voorge komen. Von Mastny, de Tsjechische gezant te Berlijn moet ook doende zijn een verbe tering, zoowel in politieke als in de cultu- reele betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije in te leiden. Moeilijkheden bij de Belgische socialisten De jeugdbonden willen fusie met de communisten. De corr. van het Hdbld. meldt uit Brus sel, dat de algemeene raad van de Belgische Arbeiderspartij Woensdag bijeen komt om het antwoord van de socialistische jeugdor ganisaties op het manifest van het dage lij ksch bestuur der partij inzake een even tueele fusie met de communistische jeugd- verecnigingen te bespreken. Men weet dat de socialistische partij verklaard heeft een der gelijke fusie nimmer te zullen goedkeuren. De socialistische jeugdorganisaties, die deze kwestie aan de orde van hun Kerst congres hebben gebracht, blijken zich daar bij niet te willen neerleggen. In hun ant woord aan het partijbestuur beweren zij dat de fusie feitelijk reeds bestaat en dan ook niet meer,zonder groot gevaar voor de partij zelf, ongedaan kan worden gemaakt. Ook de socialistische studenten-organisatie heeft, in denzelfden zin, aan het partijbestuur ge schreven. Van hun unitaire positie wenschen zij in geen geval af te zien.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1