WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Binnenland Wordt België een federatieve staat Buitenland Repetitie voor den trouwdag Uitvoer van melkproducten naar Griekenland Jeugdige sluwe oplichter staat terecht Vreeselijk drama te Buitenzorg De verboden Fez Dreigend fascisme! De maritieme bewapeningswedloop Woensdag 23 December 1936 Vierde blad Van valsche schilderden en echte illusies. Een epidemie van pretvergalling teistert op het oogenblik Frankrijk en Nederland tegelijk. De Parijsche politie is op zoek naar een jong schilder, die oude meesters placht te copieeren en zijn werk voor een paar gulden verkocht. Een onschuldig be drijf, zal men zeggen, want hij probeerde niemand wijs te maken, dat de schilderijen echt waren. Maar ze gingen van de hand i en ze werden opgekocht door rijke kunstverzamelaars, die er zwaar voor be taalden, aangezien de jonge en onervaren kunstenaar niet verzuimd had, zijn werk met beroemde namen te signeeren. Onder teekenen schijnt namelijk niet het moeilijk ste deel van het werk te zijn. En men behoeft maar een krant op te nemen, om te constateeren, dat de jacht op valsche schilderijen hier te lande op het oogenblik heeleméal aan de orde van den dag is. Ik heb daar nog nergens een protest tegen gelezen. Daarom zij dit protest van deze plaats gelanceerd, met de volle kracht eener diep gewortelde overtuiging. Deze jacht op valsche schilderijen im mers sticht onrust, vermoordt illusies en is daarom een wreed en onwaardig bedrijf. Het pikante van schilderijenbezit is hierin gelegen, dat het er niets toe doet, of men een schilderij mooi vindt of niet. Men koopt de handteekening. Dat er aan die handteekening ook een schilderij vast zit, is een min of meer bijkomstig detail. Is de handteekening die van een beroemd man, dan is het schilderij een fortuin waard en dan is het leuk, het te hebben. Als iemand 20.000 gulden heeft betaald voor een handteekening, heeft hij het prettige gevoel, dat hij iemand van beteekenis is, aangezien hij zich zoo iets kan veroorloven. Misschien vindt hij zich dan zelfs wel een kunstkenner, ja, een kunstlièfhebber! Maar als we hem gaan vertellen, dat de onderteekening valsch is, heeft hij ineens geen kostbaar schilderij meer, verliest een illusie en zijn gevoel van eigenwaarde. Dat is even gemeen als wanneer we iemand, die verliefd is op een mooie vrouw, ont hullen, dat haar prachtige gebit het kunst werk van een tandtechniker is, haar lieve oorkrullen van den posticheur komen en de leeftijd op haar pas is geretoucheerd. Waarom zouden we iemand zóó ongelukkig maken? Heeren speurders, laat ons onze illusie! Wij willen heelemaal niet weten, of onze Gerard Dou van veertig gulden een echte Gerard Dou is. Wij vinden onszelf kranen, ten eerste omdat we een Gerard Dou bezitten, ten tweede omdat hij ons maar veertig gulden heeft gekost. En we willen onszelf kranen b 1 ij v e n vinden. Onze Gerard Dou is in geen enkelen cata logus te vinden. Daaruit blijkt, hoe een uniek, onbekend werkje het is. Daarom misschien hebben we het ook zoo goedkoop op den kop kunnen tikken. Maar een feit is het, dat we een fijnen neus hebben ge had, toen we het op de veiling meepikten. Wat onze Gerard Dou voorstelt? Dat is moeilijk te zeggen. Het is n i e t de bekende avondschool, natuurlijk niet, maar het is wel een doekje met sfeer. Ja, eerder tevéél sfeer dan te weinig. Wat het precies voor stelt, is daardooil niet zoo duidelijk. De jaren, nietwaar? De een ziet er dit in, de ander dat. Maar is dat niet juist een bij zondere attractie? Je kunt over zoo'n schil derij nog eens pratenmet nieuwe visite praten we er soms uren over, en dat houdt de conversatie altijd op een prettig hoog peil. Want er zijn menschen, die het steeds over politiek willen hebben. Nou, en u weet waar je dan belandt. Wij zijn d o 1 op onzen Gerard Dotl. Al is het alleen al, omdat er zoo menige ja- loersche blik op is gevallen. Of hij echt is, kan ons niets schelen. En natüürlijk is hij echt. Al die veilingmeesters, die Hobbema's, Rubensen, Mauve's, Israëlsen, Terborch's, Ruysdael's, Vermeer's en Hondecoeteris verkoopen voor vijftig tot honderd gulden, verdienen den dank der menschheid^ om dat zij goedkoope kunst en in ieder ge val illusies onder de menschen brengen. En naarmate ze méér vragen, wordt de illusie zelfs grooter. En daarmee basta. Laten we er nu maar niet meer over praten, want u wordt het toch niet met me eens! Oefening voor stadhuis en kerk. Onder leiding van Harer Majesteits eer sten stalmeester Jhr. Verheyen, is gisteren- ochtend een tweede oefening gehouden van het voorrijden voor het stadhuis en de groote kerk, in verband met den Koninklijken stoet, welke op 7 Januari zich derwaarts zal begeven. De stoet werd geopend door 2 open brikken, ieder met 2 paarden bespannen. Dan volgde een gedeeltelijk met tentzeil ge sloten brik, eveneens met 2 paarden be spannen. Een brik met 8 paarden bespannen, voor afgegaan door twee bereden postillons, fun geerde als gouden koets. Derhalve werden de links voorgespannen paarden door een postil lon bereden en ging naast elk span een rij knecht te voet. De stoet werd gesloten door 5 vierspan nen en werd begeleid door bereden politie, welke voor zoover noodzakelijk het verkeer stopzetten, opdat de stoet rustig zijns weegs kon gaan. Op bevel van Jhr. Verheyen, die te paard en gekleed in donker rijcostuum was, hield elk voertuig eenige oogenblikken halt voor het stadhuis (ingang tegenover de Nieuw- straat) en voor de Groote Kerk (ingang te genover het gebouw van de Residentiebode), opdat deze repetitie zooveel mogelijk op het verloop van den dag der Prinselijke huwe lijksvoltrekking zou gelijken. In dit verband stonden ter linkerzijde van den ingang van de Groote Kerk twee secties grenadiers aan getreden, onder bevel van den len luitenant Van Hattum, bij wien zich gevoegd had de kapitein-plaatselijke adjudant Baron van Heeckeren en van Brandsenburg. Naar men weet, zullen op den 7en Januari te dezer plaatse mariniers dienst doen. Het voorbijrij den voor beide gebouwen werd enkele ma len herhaald, waarna de stoet via de Toren straat naar de Koninklijke stallen terugkeer- dé. De oefening trok natuurlijk veel bekijks. Aan de wénschen der Neder- landsche exporteurs gedeeltelijk tegemoet gekomen. Op de vragen van den heer Eovïnk In verband met het stopzetten van den uit voer van Nederlandsche melkproducten naar Griekenland heeft de heer Gelissen, [minister van handel, nijverheid en scheep vaart geantwoord, dat gecondenseerde melk, melkpoeder en melkroom sedert 1 Septem ber 1936 nog slechts in Griekenland kun nen worden ingevoerd uit landen, waarme de Griekenland een clearing of compensa tie-overeenkomst heeft, of uit landen, met welke de Grieksche handelsbalans een ac tief saldo aanwijst. Daar Nederland niet onder deze landen Valt, is de invoer van Nederlandsche melk producten in Griekenland sedert dien niet imeer mogelijk. Voorts is ook de minister van oordeel, 'dat, gezien de steeds kleiner wordende uit- voermogelijkheden van zuivel- en melkpro ducten alles in het werk moet worden ge steld dit afzetgebied voor Nederland te be houden. Ten einde den afzet van melkproducten naar Griekenland wederom mogelijk te ma ken, werd sedert eenigen tijd overleg met de Grieksche regeering gepleegd over een uitvoermogelijkheid van melkproducten en compensatie met Grieksche artikelen. Dit overleg heeft er thans toe geleid, dat aan de wenschen van Nederlandsche exporteurs althans gedeeltelijk, tegemoet gekomen is. Dit neemt niet weg, dat de minister in de zen diligent blijft. Daarenboven nog ongunstig re- classeerings rapport De 19-jarige hotelbediende, B. H. F. gede tineerd, heeft zich te verantwoorden gehad wegens eenige door hem gepleegde oplich tingen, waarbij hij buitengewoon sluw te werk is gegaan. Verdachte belde op zeke ren dag het bijkantoor van de AVRO op, met de mededeeling, dat zijn echtgenoote, (hij gaf een valschen naam op,) eenige cursus sen wenschte te volgen en hij verzocht de kwitantie daarvoor a f 3.- en f 3.25 aan een door hem opgegeven adres te presenteeren, met de boodschap erbij, dat de bediende f 43.75 zijnde het wisselgeld van f 50.- moest medebrengen. Toen de bediende verscheen werd hij opgewacht door verdachte die het geld en de kwitanties aannam en nadien spoorloos verdween. Een soortgelijke truc haalde hij uit ten nadeele van een wijn handelaar in de Javastraat, die hij namens de Italiaansche legatie opbelde. Hij legde een volledige bekentenis af er bij voegend, dat hij het door hem ontvangen geld verbrast had. Het O.M. waargenomen door Mr. Hoekstra deelde mede, dat de reclasseeringsvereeni- ging zich hoogst ongunstig over verdachte uitliet en niet bereid is toezicht op hem uit te oefenen, De officier eischte wegens oplichting, meermalen gepleegd, acht maan den gevangenisstraf. Mr. Nijgh refereerde zich wat de straf betreft aan het oordeel der rechtbank, doch pleiter meende, dat hier wel aanleiding is een onderzoek naar.de geestvermogens van zijn cliënt in te stellen. Uitspraak 29 December. TWEE AMSTERDAMSCHE AGENTEN VEROORDEELD. Amsterdam, 22 December. Het ge rechtshof veroordeelde vandaag twee Am- sterdamsche agenten, resp. wegens diefstal door middel van valsche sleutels en mede plichtigheid aan dezen diefstal tot anderhalf jaar en tot een jaar en drie maanden gevan genisstraf. In beide gevallen bracht het Hof zes maanden voorarrest in mindering. Beide mannen hebben zich te verantwoor den gehad wegens inbraak in een kiosk op het Mercatorplein, gepleegd op 4 Juni j.1. De agent C. van W. zou zich met een valschen sleutel toegang tot het gebouwtje hebben verschaft en f 10.hebben weggenomen, zijn collega L. W. K. stond op uitkijk. De rechtbank had hen ieder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gevorderd. Het Hof was echter van oordeel, dat de straf te laag was. Het misdrijf aldus overwoog dit college is zeer ernstig, temeer daar het is begaan door dienstdoende agenten. Beide verdachten hielden zoowel voor de rechtbank als voor het Hof hun onschuld vol. Een bewoner van het Mercatorplein had hen echter dien nacht tweemaal bij de kiosk ge zien. De tweede keer, toen de agent van W. het gebouwtje verliet, had deze getuige zijn buurman geroepen, die eveneens constateer de, dat verd. uit de kiosk kwam. DE INBRAAK TE DELFT. Nog twee personen aangehouden. Zooals de* vorige week reeds gemeld, wer den naar aanleiding van de inbraak welke eind November in de Vereenigde Blikfabrie- ken te Delft werd gepleegd, vier beruchte in brekers gearresteerd. Thans zijn nog twee personen, verdacht van medeplichtigheid, gearresteerd, n.1. de 27- jarige van der H en de 36-jarige V., beide wonende te 's-Gravenhage. Zes personen bevinden zich dus terzake van deze inbraak in het huis van bewaring. ONZE OOST. In den afgeloopen nacht heeft zIcH een drama afgespeeld ten huize van den oud gezagvoerder ter koopvaarij, G. R. Intvelt. Toen de baboe gisterochtend op den ge wonen tijd aan haar werkzaamheden wilde beginnen, vond zij het hius van de familie I. in tegensteling met de gewoonte nog gesloten. De baboe waarschuwde een buurman, die op zijn kloppen ook geen gehoor kreeg, en daarna de politie in ken nis stelde, welke de woning binnendrong. In de slaapkamer vond men het lijk van mevrouw I., het hoofd geheel onder het bloed, terwijl I. zichzelf bleek te hebben opgehangen. Ook de twee honden bleken gedood te zijn. Mevrouw I. was In den laatsten tijd zwaar ziek. Beiden, zoowel mevrouw als de heer I., waren reeds over de zeventig jaar. De heer I. was reeds in 1900 eervol als ge zagvoerder ter koopvaardij ontslagen. DE PRAUW-ROOF IN INDIË. Het departement der marine meldt, dat de kruiser „Java", welke door den marinecom mandant was geïnstrueerd om de beide Eu ropeanen, die een prauw aan de kust van Bali hadden geroofd, aan te houden, de prauw benoorden Lombok heeft aangetrof fen. Beide Europeanen zullen aan de Justi tie te Soerabaja worden uitgeleverd. Een van hen bleek een marine-schepeling te zijn, die reeds sedert 12 December was verdwenen. De identiteit van den tweeden aangehou dene is nog niet vastgesteld. De rechtvaardigheid van 'de Vlaamsche zelfstandigheidsbe weging De strijd om de hegemonie* De politieke ontwikkeling van België heeft met de aaneensluiting van Vlaamsch-Natio- nalisten en katholieke Vlamingen een nieuwe etappe bereikt, zonder dat men zou kunnen zeggen; of men nu een stap vooruit of achteruit heeft gedaan. De toestand in België is zoo labiel geworden, de partijen fluctueeren zoo sterk, dat zelfs de meest voorzichtige voorspelling een onzinnige on derneming zou zijn. Slechts een ding kan men op het oogenblik reeds zeggen: er zul len nog maanden, misschien zelfs wel jaren moeten verstrijken, voordat de verhoudingen eenigszins gestabiliseerd zijn en zulks zal dan ongetwijfeld geschieden op een basis, die een geheel ander aanzien heeft dan het België van gisteren en eergisteren. De actiteit van de Vlaamsche beweging* De Vlaamsche beweging, die thans met zoo'n ongekende activiteit in binnenland- sche gebeurtenissen ingrijpt, is, indien men afziet van de leuzen van de politiek van den dag, inderdaad de weerspiegeling van een toestand, die sinds lang bestaat: België be staat nu eenmaal uit twee deelen, beide heb ben hun eigen cultuur, men spreekt er verschillende talen en terwijl het eene deel zich meer naar het zuiden oriënteert, doet het andere het naar het Noorden. Nu zijn er vele landen met een gemengde bevolking, die desondanks een eenheid heb ben bewaard, welke hun door andere sta ten benijd wordt. Er zij hiec op het Zwitsgrsche xoorbeeld HET KERST VLIEGTUIG TE BANDOENG AANGEKOMEN. De „Ibis" vlot geland. Het KL.M.-toestel „Ibis", dat Woensdag j.1. uit Amsterdam vertrokken is met een ge deelte der Kerstpost voor Indië, is gistermor gen tegen het middaguur, op het vliegveld Bandoeng aangekomen. ONDERHOUD RIJKSWERKEN EN DIJKEN. De directie van den Wieringermeerpolder heeft gistermorgen aanbesteed het onder houd gedurende het jaar 1937 van verschil lende rijkswerken in den Wieringermeerpol der en daarop aansluitende werken te Me- demblik en Amstelmeer-boezem, alsmede van de dijken om de Wieringermeer en den pro vincialen polder nabij Andijk. Laagste inschrijver voor bestek 6 c, De Wit te Alkmaar voor de som van f 42.590; bestek 7 en 8 N.V. P. Daalder's Aannemersbedrijf te Alkmaar voor de som van resp. f 33.700 en f 5.777. De werken zijn gegund aan de laagste in schrijvers. Vijftig overtreders voor de rechtbank. Op 24 Augustus 1935 werd te Turkije de oude Fez als hoofdbedekking afgeschaft. Hij gold als een teeken van Oostersche achter lijkheid en de republiek van Kemal Ata- turk besloot hem te doen verdwijnen. Een wet schreef den mannen het dragen van „Europeesche hoofddeksels" voor. Tegelij kertijd begon er een ware bestorming van de hoedenwinkels, wier vooraden in eenige uren waren uitgeput. En de buitenlandsche fez-fabrieken, die tot op dat oogenblik aan Turkrije een goeden klant, hadden, zagen de toekomst donker in. In plaats van de roode vilten cylindertjes met de zware kwas ten kwamen er reusachtige scheepsladingen hoeden naar Turkije. Toch is de hoed veel minder populair geworden dan de z.g. al- pinapetten. Dit hoofddeksel wordt op het oogenblik door ongeveer 70 pet. van de mannelijke bevolking van Turkije gedra gen. Dat is geheel in tegenstelling met de gewoonten in de buurlanden op den Balkan, die ook een overwegende landbouwbevol king hebben. In Boelgarije en Roemenië geven de boeren nog steeds de voorkeur aan de mutsien van lamsvel. De Servische boeren daarentegen dragen de veldmuts der soldaten als nationaal hoofddeksel. De wet op de hoeden in Turkije heeft van den aanvang af met religieuze gebruiken rekening moeten houden. De geloovige moslims moeten de moskee n.1. met gedekt hoofd betreden en de diepe buigingen, die bij het Mohammedaansche gebed behooren, eischen hoofddeksels zonder randen. De rand van een hoed, de klep van een pet storen bij het gebed en het is dan pok een heel gewoon gezicht, indien men de muzelmannen het Godshuis ziet bezoeken, met hun pet achterstevoren op het hoofd! Om ontduikingen van de wet tegen te gaan, had men onmiddellijk verboden, dat ook het dragen van aan fez of tulband her innerende hoeden verboden en dus straf baar was. Tegen deze bepaling wordt ech ter nog steeds gezondigd, vooral in den winter, wanneer de koude het noodig maakt een wollen doek om het hoofd te wikkelen. Tegen dergelijke overtredingen, waarachter zich een „staatsvijandig religieus fanatis me" verbergen kan, treedt de politie streng op. Het komt natuurlijk niemand meer in den zin, een roode fez op het hoofd te zet ten. Deze hoofddeksels vindt men nog slechts in de verschillende musea. Desondanks werd er dezer dagen in Istamboel een raz zia gehouden, waarbij vijftig mannen gear resteerd en voor den „kadi" gebracht wer den, omdat zij mutsen droegen, die aan Oostersche hoofddeksels herinnerden. gewezen. In het eedgenootschap met zijn 3 cultuurgroepen werd uit de antithese een vruchtbare synthese geboren. In België is de toestand ingewikkelder, deels, wijl de Vlamingen voortdurend bij de Walen werden achtergesteld en deels, wijl hét land in een opzicht van buitenlandsche politiek veel geëxponeerder is dan Zwitser land. Men kan gerust zeggen, dat de groote Europeesche mogendheden nog meer naar de gunst van België dan van Nederland din gen. En daar het tegenwoordig gebruikelijk is, om derwille van buitenlandsche poli tieke doeleinden, zich in de binnenlandsche verhoudingen te mengen, is ook België on derhevig aan invloeden, die er belang bij hebben bestaande verschillen tusschen Wa len en Vlamingen nog te verdiepen. Van de Europeesche politiek van heden kan men zeggen, dat slechts weinigen we ten, of zij dat, wat zij willen, inderdaad uit eigen vrijen wil wenschen, dat wel de on bewuste werktuigen van een vreemden wil zijn. De Vlaamsche zelfstandigKeidsbe- weging is in vele opzichten gerecht vaardigd en dat men zijn Neder landsche taal en Nederlandsche cul tuur wil blijven behouden is loffelijk. Ook over den wensch van de natio nalistische Vlamingen naar een fede ratieven staat valt te praten slechts is het tijdstip daarvoor wel licht nog een weinig te ongunstig. Stonden wij voor een lange periode van vrede in Europa dan kon ook de ontwikkeling van België tot een Vlaamsch-Waalschen federatieven staat in alle rust en zonder al te groote conflicten plaatsvinden, zon der dat iemand daarbij schade zou lijden. Onder de huidige omstandig heden zouden echter gevaarlijke meeningsverschillen niet te vermij den, want reeds op het oogenblik gaat het niet slechts meer om de afbakening van cultuurgrenzen en den federatieyen staat zelye, maar President Gomez van verraad beschuldigd De Kamer heeft met 111 tegen 41 stem men besloten den senaat te vragen de te gen president Gomez ingebrachte beschul diging te bespreken. De Kamer heeft in feite niet het recht zich uit te spreken over tegen den Presi dent ingebrachte beschuldigingen, maar het is waarschijnlijk dat de Senaat morgen on der voorzitterschap van een rechter van het opperste gerechtshof, zal bijeenkomen om de argumenten, waarop de beschuldiging is gebaseerd, te bestudeeren. Senaat verwerpt veto van 'Gomez De senaat heeft met 26 tegen zes stemmen het door president Gomez uitgesproken veto tegen de wet op de suikerbelasting verwor pen. Het wetsontwerp inzake de beschuldi gingen van verraad, welke tegen president Gomez waren ingebracht is door de Ka mer van afgevaardigden aangenomen met 111 tegen 46 stemmen. De president wordt er van beschuldigd de stabiliteit van de natie in gevaar te heb ben gebracht de grondwet te hebben geschon om de hegemonie in den federatie- yen staat. Derhalve is Het ook begrijpelijk, dat ook de Rexisten meedoen en er veel toe hebben bijgedragen, dat de katholieke Vlamingen het thans in principe met de Vlaamsch- Nationalisten eens zijn geworden. De groote onbekende. De groote onbekende in dit spel blijft op het oogenblik nog de Katholieke Partij van België zelf, die immers een eenheidspartij, ook al bestaat zij uit een Vlaamsche en een Waalsche afdeeling. Nu de Katholieke Vla mingen zich opnieuw oriënteeren, vraagt men zich af, wat er uit de Katholieke Partij zelve en uit de katholieke vakvereenigingen zal worden? En wat blijft er tenslotte van de regeeringscoalitie over? Zooals men ziet, is thans alles in beroe ring, en hoewel er op het oogenblik nog weinig gevaar dreigt, heeft men zulks slechts te danken aan het feit, dat de fron ten nog niet voorgoed gevormd zijn, wijl men nog geen uiteindelijk programma ge formuleerd heeft. Bovendien aarzelen vele bedachtzame lieden nog, om reeds nu partij te trekken. Maar men kan de ontwikkeling niet een voudig ignoreeren, slechts, omdat zij toch nog niet afgesloten is. Naar verluidt, zou de regeering Van Zee land thans alle krachten inspannen, om de anti-federalistische groepen om zich heen te verzamelen. Het blijft fntusscHen de vraag, 'of zij daarin zal slagen. Gelukt haar clit niet, dan zou ook de buitenlandsche politiek een ge heel ander aanzien krijgen. Want de strijd der Belgische partijen is in vele opzichten een spiegelbeeld van den veel grooteren strijd van de Europeesche mogendheden om België als toekomstig bondgenoot. Zooals zoo dikwijls in den laatsten tijd blijkt weer eens, dat binnen- en buitenlandsche politiek moeilijk van elkaar te scheiden zijn en dat kleine verschuivingen daarom groote gevolgen kunnen hebben, gevolgen, die de aanstichters van de beweging niet hadden kunnen voorzien. den .en tegen de Kamer te hebben samen* gespannen. Deze wetsvoorstellen zijn het resultaat van de spanning tusschen den president ert kolonel Batista den chef van den generalen; staf dien de president er van verdenkt fas* cistisclie neigingen te hebben. De president heeft zijn veto uitgesproken; tegen het wetsontwerp dat een accijns in stelt op suiker. De opbrengst moet worden besteed voor de stichting van scholen, welke onder civiele en militaire controle zullen staan. De president acht den maatregel anti democratisch en de mogelij kheid openend fascistische opvattingen ingang te doen vinden bij de jeugd. Batista zou, naar men meent, voornemens zijn 3.000 dezer scholen te laten inrichten. De Kamer zal een commissie benoemen om voor de senaatsrechtbank de beschul digingen staande te houden. Mobilisatie der burger bevolking Belangrijke maatregelen der. Duitsche regeering. De Duitsche regeering heeft belangrijke maatregelen genomen, om, in geval van nood, de mobilisatie van de burgerbevolking tei verzekeren. Volgens dit plan zullen gesp©* cialiseerde arbeiders, die ontheven zijn van, den militairen dienstplicht, zich op den twee* den dag der mobilisatie naai* een bepaalde; plek begeven, om daar hun instructies te krijgen en bij een vasten dienst te worden ingedeeld. Waarschijnlijk zullen de vrouwen in dat geval den werkkring van haar echt* genooten overnemen. De eerste stap naar de gebruikmaking van alle krachten des lands werd gezet door de instelling van een enormen dienst van beveiliging tegen aanvallen uit de lucht, met een uitgebreiden staf. verplegers en technici uit alle lagen der bevolking. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het nieuwe vier jaren* plan in de eerste plaats ten doel heeft de volkomen mobilisatie van het land te or* ganiseeren. Over tien dagen de starf, Londen, 22 December (ANP) De Daily Herald meldt: Over tien dagen zullen de voornaamste mogendheden ter wereld een wedloop in hun maritieme bewapening aangaan, zooals dat voor den grooten oorlog eveneens het, geval was, daar de vlootverdragen van Washing* ton en Londen op 31 December expireeren. Het blad voegt hieraan toe, dat Groot Brittannië bij deze beweging zal voorgaan: 99 eenheden van alle klassen staan op sta pel dan wel aan de voorbereidende werk zaamheden wordt de laatste hand gelegd. Dit program omvat met name: twee scho* pen van 35.000 ton (nieuw model), bewape ning: kanonnen van 14 duim, snelheid 30 knoopen per uur. Voorts zullen drie vliegkampschepen, 32 torpedojagers en 13 duikbooten worden ge* bouwd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11