ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. ,^/AODt FLUWEEL MET BONTGARNEERING. Tot de meest nieuwe combinaties, die wij Onder de model-japonnen van een der meest vooraanstaande buitenlandsche mo dehuizen aantroffen behoorde fluweel en bont. Hoe echt wintersch doet dit aan en hoe elegant zullen de ijscostumes zijn, die hier van gemaakt worden. Wanneer we ons een geheel denken van groen fluweel met kort klokkend rokje en een manteltje als rechts afgebeeld is, dan kunnen we het effect zeker wel geslaagd noemen. Smalle reepen astrakan langs boord en voorzijde, aan mouwen en op zakken, terwijl twee knoopen hiervan grappig aandoen. Ook voor gekleede modellen worden kleuren gedragen o.a. goudbruin, dieprood en blauw, terwijl zwart nagenoeg vanzelf sprekend op het appèl verschijnt. Mooi is een mantel met kraag en middenstuk van astrakan, waarvan eveneens de manchet ten en de mof zijn. De kindermantel heeft een staande kraag met lange slippen, die over elkander ge slagen worden. GEBREIDE KLEEDING VOOR KOUDE DAGEN. Zoodra de dagen killer en de avonden langer worden, worden de breinaalden weer ijverig in beweging gebracht. Bezige vrouwen hebben reeds heel wat practische ;warme kleedingstukken gebreid. Voordat men begint aan ëen of ander werk moet men weten, hoeveel wol ongeveer noodig is en deze hoeveelheid in eens koopen. Doet men dit niet, dan blijkt het later, dat dë voorraad uitverkocht en de kleur niet pre cies bij te krijgen is, vooral als men groote stukken onderhanden heeft, die langen tijd vorderen. Behalve rokken, japonnen en jumpers heeft men ook mantels en mantel- costumes, die dikwijls uitstekend geslaagd zijn. Van groot belang is het een passende kleur te kiezen, terwijl het model sportief moet zijn. In de halsopening van manteltjes wordt een aardige wollen das of shawl ge dragen. CACTEA IN DEN WINTER. De breede vensterbanken in de moderne huizen ziet men o.a. gevuld met verschil lende soorten vetplanten en cactea. Iedere bloemenverzorgster ziet met angst de koude dagen tegemoet, warop Koning Winter zijn scepter zwaait, aangezien planten overgevoelig zijn voor sterke koude. Men moet cactea voorzichtig harden, na dat ze gedurende de zomermaanden in den tuin of op het balcon hebben gestaan, wor den ze in October in huis gehaald. Bepaalde soorten, die men steeds buiten heeft, kan men 's nachts als het vriest met een dunne doek bedekken. Het beste is de cactea tegen den middag water te geven, zoodat zij dit in de wortels hebben opgenomen vóór het donker is. Naar de temperatuur lager is, moeten ze minder water hebben. Het beste is als cactea 's winters in een oude, doc-h vorstvrije kamer staan, terwijl vensters op 't Noorden even verkeerd zijn als die welke tocht doorlaten. Dikwijls ziet men op deze planten ongedierte, dat evenwel gedood kan worden met preparaten, die in bloe menwinkels en bij drogisten verkrijgbaar zijn. De kamertemperatuur kan van 515 graden zijn en is het nog kouder bij de vensters, dan moeten de planten tijdelijk verplaatst worden. Een eenmaal bevroren cactus is reddeloos verloren en daarom moet alles in het werk gesteld worden om dit te voorkomen. Naarmate we meer mid den in den winter komen, moet de water toevoer verminderd worden, alleen indien de planten in een kamer met centrale ver warming staan moet de aarde voldoende vochtig blijven, terwijl steeds door het plaatsen van bakjes met water op de radia toren voor vochtige lucht gezorgd moet worden. Om het water in de wortels te doen trek ken wordt de bovenaarde iets losgemaakt, nimmer mag echter zooveel gegeven wor den, dat 't op de schoteltjes blijft staan. Het laatste geldt ook voor andere planten, in dien men deze water heeft gegeven, dan moet hetgeen na een half uur niet opgezo gen is, verwijderd worden. Cactea mogen nimmer met een bloemen- spuit bespoten worden; stof verwijdert men met een zacht borsteltje of .kwastje. Zon doet dit soort gedijen, noch een ver zengende zon, zooals middenzomer deze soms geeft, is te sterk om door de ruiten heen op de planten in te werken. Zomers is het trouwens heel goed om cactea op een schaduwrijk plekje, b.v. onder heesters in den tuin te zetten, terwijl op gezette tijden de aarde, die een bijzondere samenstelling vereischt, vernieuwd moet worden. SCHOONHEIDSVERZORGING. De melkkuur voor volslanken. Het modewoord „volslank" is in de plaats getreden voor „meer gezet of dik" en wellicht om een meer verzachtender uitdrukking te gebruiken! Zulks is inder daad noodig, want hoeveel zorgen geeft de lijn niet aan vele vrouwen, die de eerste (en misschien de tweede jeugd reeds ge passeerd zijn!! Steeds moeten zij hooren: .Dieet!" Kleine ontberingen helpen niet, of men b.v. enkele dagen matig is om daarna weer flink te snoepen en koekjes, bonbons en andere heerlijkheden te eten, want al spoedig bemerkt men, dat de weegschaal weer meerdere ponden aanwijst. Energiek moeten kuren doorgezet wor den en regelmatig iederen dag wordt de zelfde hoeveelheid gegeten en wanneer men dan begint nu en dan eens een dag te nemen, dat men zeer weinig gebruikt, dan went de maag zich langzamerhand om te volstaan met kleine porties. De wil om weerstand te bieden aan alles, waar men veel van houdt en op het lijstje van verboden dingen staat, moet steeds meer gesterkt worden. Vooral in deze we ken, waarin zooveel lekkernijen uitgestald zijn, moet men wel sterk zijn om de ver leiding te weerstaan. Of het een óf het AL TE STEMMIGE WINTERJAPONNEN veranderen als bij too- verslag indien er ge kleurde details op wor den aangebracht in den vorm b.v. van een ruche, knoopen, cein tuur of pas. Bijzonder practisch is om bij één model verschillende gar neeringen te nemen, die er los ingeregen worden, zooals b.v. de rechter japon, die nu eens met een ingeregen ruche, dan weer zonder hals- garneering wordt ge dragen, waardoor het effect zich volkomen wijzigt. In het midden zien we een dubbele piquékraag voor dezelf de japon. Pas en ceintuur vaa de niddelste japon, zijn in afstekende kleur, terwijl het voorpand opgestikte i panden heeft. ander, in gewicht verminderen of ponden zwaarder worden, doch dan ook niet meer klagen over de lijn! Een der best werkende vermagerings kuren zijn de melkkuren, die juist 's win ters zoo goed doorgevoerd kunnen worden, omdat de voeding der koeien niet uit gras bestaat en de melk minder zwaar is. Ver schillende artsen schakelen nu en dan b.v. eenmaal per week een melkdag in, waar bij 1 a 1% L. melk, liefst karne wordt voorgeschreven om in gedeelten te gebrui ken. Aan den avondmaaltijd kan men dan wat rijst in een deel der melk gekookt nuttigen Het best is zoo'n melkdag te nemen, wanneer men een rustige dag heeft, voor werkende vrouwen b.v. Zon dags. Het spreekt vanzelf, dat men op eigen gezag geen ingrijpende kuren moet toepas sen, evenmin tot allerlei onbekende mid delen toevlucht moet nemen. Een matig, sober leven en voldoende lichaamsbeweging zullen het figuur op peil weten te houden. In gevallen, dat men overmatig dik wordt zonder dat men overdadig veel eet, kan men zich het best om advies tot een medicus wenden, aangezien stofwisselingsstoornis sen hieraan ten grondslag kunnen liggen. HET PRACTISCHE HUIS. Zelfgemaakte boodschappen- tasch. Dergelijke tasschen kan men inderdaad te kust en te keur koopen, doch het pret tige als men er een zelf maakt is, dat men iets aparts en persoonlijks krijgt. Ons model heeft het voordeel, indien het samengevouwen is, niet grooter te zijn dan een gewone tasch en toch veel te kunnen bevatten. Bij het opvouwen moeten echter steeds dezelfde vouwen gebruikt worden. Het schema der vouwen op onze afbeel ding geeft aan hoe zij moeten zijn, terwijl het geheel met een flinke drukknoop vast gehouden wordt. Men kan het best zeildoek nemen of anders een stuk goed, dat water dicht is. Noodig zijn twee lappen van 36 42 c.m., die aan drie kanten gestikt èn langs den omtrek met band omgewerkt worden. De beide hands vaten zijn van het zelfde materiaal en eenige malen doorge stikt. Men kan ze reeds van onder af over de geheele taschlengte opstikken. De hands- vaten moeten van driedubbel materiaal ge maakt worden, om ze steviger te maken. Men kan de drukknoopen voor de slui ting het best door een zadel- of schoenma ker laten bevestigen. ONGEBLEEKT KATOEN. Hoewel ongebleekt katoen sterk is in het dragen en ook uitstekend geschikt is voor mannen- en jongensondergoed, bedde- lakens enz. hebben vele huisvrouwen er iets tegen. De prijs is in verband met de kwaliteit zeer laag te noemen en het eenige, waar het op aankomt is het onder goed of de lakens, alvorens ze in gebruik te nemen, eenige malen in flink heet zeep sop te wasschen en eveneens warm na te spoelen, terwijl men in het weekwater borax oplost, waardoor het weefsel na het wasschen zachter en witter zal zyn. ALLERLEI VOORWERPEN VAN BAST EN RAFFIA. Heel vaak doet zich een gelegenheid voor, dat men de Keus al heel moeilijk vindt. Handwerken vallen steeds in den smaak en zijn niet zoo kostbaar als iets, dat men koopt, althans de meer be scheiden dingen die wij hier weergeven. Versieringen in gekleurd raffia zijn bijzonder aardig en de motieven ge makkelijk na te werken. De afbeeldingen links boven geven een servet taschmet on derzetter voor waterkaraf en servetring weer. Men heeft voor de servettasch een recht hoekig stuk bast- af naturel- kleurig linnen noodig, dat ge voerd wordt met batist en tweemaal omgevouwen wordt, waarna er met groote steken in twee kleuren raffia een rand op den overslag gewerkt wordt. Het onderzettertje is van dubbele stof met een tus- schenlaag van karton, waarna de rand wordt afgewerkt met bosjes raffia, die met dwars- steken worden gehecht. Bovenkant versierd met fleurige bloe men van raffia. Het servetbandje is van 155 c.m. en hiervoor wordt een reep bast geknipt van 1611 c.m., die omgeslagen en tegen gevoerd wordt, daarna gefeston neerd langs den omtrek en met bloemen versierd. Sluiting met drukknoopen. Wil men verschillende van deze servet banden maken, dan werkt men bloemen in diverse kleuren. Het taschje rechts is voor kleine meisjes en is in twee kleuren raffia uitgevoerd, ter wijl de sluiting uit een groote kraal en lusje bestaat. De boekenomslag heeft randen in kleuren gewerkt aan den onder- en bovenkant; de uitvoering in twee kleuren is uiterst een voudig en bestaat uit twee rechte en een schuine rand. De boodschappentasch is naar onderen toe flink wijd en heeft aan zij- en onder kanten een tusschen gestikte stofreep, die het geheel meerdere bergruimte geeft. Slui ting doch overslag met omgewerkt houten rolletje met opening in het midden. Zeer goed leent zich hiervoor het hands vat, van pakjeshouders, dat gehalveerd en in de lengte omwonden wordt, terwijl in het midden een andere kleur raffia het geheel onderbreekt. Eenvoudige hoekversiering in twee kleu ren. VRUCHTEN VOOR DEN MAALTIJD Wanneer-kinderen vruchten zien, zullen zij er bijna altijd om vragen, omdat bijna ieder er van houdt. Opmer kelijk is dat kinderen, die veel vruchten eten, weinig trek hebben in allerlei snoe perijen, die door andere met verlangend oog bekeken worden. Wanneer het inzicht, der moderne voe dingspsychologen juist is, dan verlangt het menschelijk organisme steeds instinctmatig, diè stoffen, die het noodig heeft. Vruchten zijn onmisbaar om tekorten aan te vullen bij het opgroeiende kind. Welhaast niemand twijfelt trouwens meer aan den goeden in vloed, die vruchten op het organisme uit oefenen, mits zij natuurlijk met mate en in volkomen goeden toestaand genuttigd worden. Vruchten beteekenen geen luxe, doch zijn evenzeer als groenten noodig v.cL opbouw en instandhouding van het lichaam Veel beter kan men bij gedwongen bezuini ging allerlei snoeperijen weglaten, die groo- tendeels bestemd zijn om de tong te stree- len. Is er een mooier stilleven denkbaar dan een schaal met vruchten, die evenals bloemen een heerlijke geur om zich ver spreiden? De moderne voedingsspecialisten pleiten vóór het eten van vruchten aan het begin van den maaltijd inplaats van daarna om dat ze tot de licht verteerbare voedingsmid delen behooren. Eet men nu een licht verteerbaar gerecht na een zwaar, dan kan dit de dam niet passeeren en ontstaan er gassen, die aller lei spijsverterings bezwaren opleveren. Het eten van vruchten voor den maal tijd vermindert den eetlust volstrekt niet en is slechts een kwestie van gewoonte. Nappa handschoenen moeten niet in ben zine gewasschen worden, hetgeen ze niet alleen doet verkleuren, doch tevens hoogst gevaarlijk is. Men wacht niet te lang, aan gezien men dan te veel moet wrijven, doch onderhoudt ze regelmatig met een watje gedoopt in melk en ammoniak. Indien men in weinig tijd een smakelijke en krachtige bouillon wil hebben, gebruikt men inplaats van schenkelvleesch of pou- let rundergehakt, terwijl men hierbij tevens een geraspte wortel laat meetrekken. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 4- 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van \y%, 3 of 6 ct.) aan „Het Practisch Modeblad" Postbus 36.. Den Haag, (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren. dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. MIDDAGJAPON. G 81. Prijs per patroon 0.25 -f 0.05 voor adm.- en verzendk. Deze japon heeft een coupe, die deels doet denken aan een prinsessenmodel en in middel en heupen aansluit. Het midden stuk is op de zijstukken gestikt,- die inge haald zijn en waarvan de ruimte gelijk ver deeld wordt. In het midden is 'n garneering aangebracht in d. vorm v. handborduursel, hetgeen een apart iets aan dit model geeft. Inplaats hiervan kan evenwel volstaan worden met een clips of een kanten cha- bot. De mouwen zijn ingezet en aansluitend waardoor de slanke lijn nog meer tot zijn recht komt. Zandcrêpe is zeer geschikt voor dit mo del evenals wollen georgette en andere mooie wollen weefsels. Patronen in de maten 46 tot en met 52. GEZETTE FIGUREN. MIDDAGJAPON. G 76. Prijs per patroon f 0.25 -f 0.05 voor adm.- en verzendk. Deze japon b.v. van cloqué gemaakt in donkerblauw of zwart is bijzonder geschikt voor gezette dames. De eenige garneering in andere kleur is het lichte vest van vleeschkieurige georgette, dat van dubbele stof gemaakt wordt. De ruimte aan de schouders wordt verdeeld over twee pos tuurnaden, terwijl deze ook aan de zijkant, voorgedeelte, worden gewerkt. De kraag die achter even tegen de hals opstaat heeft een aangeknipt voorstuk, dat een gedrapeerde lijn heeft. Stof midden voor schuin laten vallen. Afwerken met smalle plissé, dia zich aan de kapjes der manchetten her haalt. Zeer smalle ceintuur van stof, die gestrikt wordt. Patronen in de maten 464880 en §3,

Schager Courant | 1936 | | pagina 12