^'IHUKYI'oii l'H II t Duitschland KIJKEN is KOOPEN bj CLOECK meer handelbaar voensdagZDECEMBERDAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER SPANJE Hardnekkige gevechten te Pozuelo De Hertog van Windsor De muiterij te Sian Foe Buitenlandsch Maatregelen tegen desertie De toenemende nood in Duitschland Werkgevers accepteeren arbitrage Overzicht Duitsch-Britsche ruil handel Amnestie voor kleine vergrijpen De kerkstrijd in Duitschland Brand in de „Groot-Noord- Hollandsche" De Pers in Duitschland WOENSDAG Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Succes der regeeringstroepen bij Boadilla. Ontwijkend ant woord van Franco. De raad yan verdediging .van Madrid seint* Na een doelmatïgen tegenstand te hebben geboden aan de hevige aanvallen der op standelingen, die sedex*t 5 dagen ontketend .werden, zijn de regeeringstroepen sinds 24 uur overgegaan tot krachtige tegenaanval len in verschillende sectoren van het Madri- leensch front en ten noord-westen yan de hoofdstad. Het succes der tegenaanvallen is overal volledig geweest. In den sector Usera zijn de laatste huizen van deze voorstad in han- Üen der regeeringstroepen gevallen. In Ca- rabanchel was de strijd zeer zwaar. De Phalangisten moesten echter het terrein van den strijd ontruimen na zware verliezen te hebben geleden. In den- sector Humera Pozuelo heroverden de regeeringstroepen Boadilla del Monte, waarbij zij hun stellin gen wisten te brengen voorbij de posities, die zij bezetten op het oogenblik, waarop de opstandelingen met hun aanvallen in dit gebied begonnen. Zes gevechtswagens vielen in handen der loyalen. Bloedige worsteling om Pozuelo. Reeds eenige dagen wordt in de omgeving .van Pozuelo verbitterd gevochten. Over den uitslag van dit gevecht kan nog niets ge zegd worden. Gisteren zijn bij een luchtge- yecht twee rechtsche toestellen neergescho ten. Een toestel der regeeringsluchtmacht werd eveneens getroffen, doch het kon nog landen op het vliegveld Barajas. Het antwoord van Franco op de Franseli-Britsche voorstellen. Het Britsche departement van buiten landsche zaken heeft het antwoord van Franco op het Fransch-Britsche bemidde lingsvoorstel ontvangen door tusschenkoms' van sir Henry Chilron, den Engelschen am Ibassadeur in Spanje, die op het oogenblik te Hendaye verblijf houdt. De nota is op 21 December gedateerd en resumeert een me- dedeeling van de autoriteiten van Salaman- ca van 19 December. Generaal Franco betreurt, dat de Engel sche regeering geen begrip heeft „voor de grootte cler nationalistische Spaansche be weging" en dat zij voortgaat betrekkingen te onderhouden met „de roode horden en anarchisten van Valencia". Vervolgens stelt Franco een aantal vra gen over het plan tot instellen van een con trole op den invoer van wapenen en het binnenkomen van vrijwilligers. Franco vraagt: 1. tevoren de voornaamste toegangspun ten in Spanje te definieeren en op te geven of de Londensche commissie voornemens is ook de secundaire toegangspunten te controleeren, 2. of de agenten van de noninterventie- Commissie er toe zullen overgaan den bei den partijen de voorraden wapenen en mu nitie te ontnemen, die met het goud van de Spaansche bank gekocht zijn. 3. Of de commissie voornemens is agen ten te benoemen in Marseille, Bordeaux, Perpignan, Bayonne en andere centra van aanwerving en voorradenaankoop voor de roode pseudoregeering". Voorts doet de nota opmerken, dat de re geering van Valencia onbekwaam is de orde te handhaven in de gebieden, die onder haar bestuur zijn en vraagt hoe onder deze om standigheden die regeering de agenten van de commissie een doelmatige uitoefening hunner functies kan waarborgen. Tenslotte schrijft Franco, dat zijn regee ring de gevraagde opheldering zal afwach ten teneinde de bestudeering van de voor stellen, die haar zijn voorgelegd, voort te zetten. BESPREKINGEN OVER EEN NIEUW LOCARNO. Een United Press-telegram uit Lon den meldt, dat in diplomatieke krin gen aldaar het verrassende bericht werd vernomen, dat Duitschland zijn onbuigzame oppositie tegen het FranschRussisch pact heeft opge geven en aan Engeland heeft te ken nen gegeven, dat Hitier eventneel bereid is, over een nieuw Locarno- verdrag te onderhandelen, op voor waarde, dat het FranschRnssisch verdrag een aanvullende clausule zal krijgen. VON RIBBENTROP. Naar verluidt heeft von Ribbentrop tijdens de Vrijdag en Zaterdag j.1. op het Foreign Office gehouden besprekingen, Eden dit nieuwe standpunt van Duitschland uiteen gezet. De gezant, die Zondag te. Berlijn is gearriveerd, zou intusschen aan Hitier ver slag hebben uitgebracht over deze besprekin gen. Naar uit betrouwbare bron wordt verno men, zou het Duitsche voorstel wederkeerig gewapenden bijstand omvatten, op voorwaar de, dat het Fransch—Russisch pact alleen in werking treedt of toegepast wordt, nadat een daartoe geschikt medium" vastgesteld heeft, wie in het betreffende geval de aanvaller Aangenomen wordt, dat Eden intusschen de Sovjet-Russische regeering door haar ge zant Maisky hiervan in kennis heeft gesteld. Maisky had Maandag gedurende een half uur een onderhoud achter gesloten deuren met Eden. Het Duitsche voorstel zou ook reeds ter kennis van de Fransche regeering gebracht zijn. Het heet, dat Eden met nadruk erop ge wezen heeft, dat een FranschRussische in stemming met het opnemen van preciesere bepalingen over de definitie van den aanval ler in het verdrag de hindernissen zou ver wijderen, die op het oogenblik den weg naar onderhandelingen over een nieuw Locarno blokkeeren. Blijft waarschijnlijk in Oostenrijk Naar de Weensche correspondent van de N. R. Crt. meldt, heeft de hertog van Wind sor het beheer van zijn vermogen opgedra gen aan baron Eugenius Rothschild, wiens gast hij thans is. De ex-koning ontvangt eiken dag uit Oostenrijk en het buitenland tal van geschenken, waaronder vaak heel kostbare, die echter allemaal worden terug gezonden. Men weet, dat de ex-koning zich dezer dagen vijf minuten in allerlei poses door de persfotografen heeft laten kieken. Dit geschiedde op voorwaarde, dat de bui- tenlandsche pers van interviews zou afzien en dat de Weensche bladen zich voorloopig niet meer m. d. ex-koning zouden bemoeien. Dientengevolge hebben de journalisten En- zesfeld weer verlaten, zeer tot spijt van de bevolking, die in deze dagen meer geld heeft verdiend dan anders in vijf jaar tijds. Men zegt, dat de ex-koning voornemens is, zich blijvend in Oostenrijk te vestigen en dat hij verschillende Engelsche vrienden heeft uitgenoodigd hem hier te komen be doeken. Onderhandelaars aangekomen. Er is gisteren en vannacht weinig veran dering in de situatie gekomen. De militaire operaties staan stop en het woord is thans aan de onderhandelaars. De echtgenoote en de zwager van Tsjang Kai sjek alsmede de bekende generaal Jen Sji sjan zijn te Sian Foe aangekomen 'ten einde pogingen te doen de vrijlating van China's dictator te verkrijgen. Wang Tsjing Wei naar China. Voor zijn vertrek heeft Wang Tsjing Wei de oud-minister president van China mach tiging gegeven tot publicatie van de vol gende verklaring: Gedurende de laatste jaren heeft China gestreden tegen moeilijkheden van binnen- landschen aard en van buitenlandsche agres sie, teneinde eigen huis in orde te brengen en eenheid van doelstelling tot stand te brengen ter voorbereiding van de uiterste opoffering in de verdediging van de natio nale onafhankelijkheid. Dit is ten zeerste afhankelijk van de leiding van Tsjang Kai sjek. Daarom moeten wij ons best doen om zijn invrijheidstelling te verzekeren. Bij mijn terugkeer naar mijn land zal ik mijn pogingen vereenigen met die van mijn col lega's en kameraden om China te leiden door de tegenwoordige crisis heen. Duitsche dienstplichtigen moe ten voor verblijf in buitenland vergunning van de militaire autoriteiten hebben. De rijksminister van binnenlandsche za ken, Frick, heeft bepaald, dat geen dienst plichtig Duitscher een paspoort voor het buitenland kan krijgen zonder vergunning van de militaire autoriteiten van zijn woonplaats. De nieuwe maatregelen inzake bet ver- leenen van passen aan dienstplichtigen zijn van toepassing op Duitschers van 18 tot 15 jaar en in OostPruisen yan IS tot 55 jaar. Voor de nog niet dienstplichtigen treden deze voorschriften in werking op 1 Januari van het jaar waarin zij 18 jaar worden en in geen geval kunnen jeugdige Duitschers een pas krijgen, welke langer geldig is dan tot 31 December van het jaar, waarin zij 17 jaar worden. DUITSCHLAND WIL NIET TERUG OP DEN INGESLAGEN WEG, HOE WEL DE ZORG VOOR DE TOE KOMST STEEDS MEER DRUKT. We hebben in ons overzicht van Maandag hetzelfde onderwerp aangesneden en dat we er vandaag op terugkomen is omdat het gebeuren bij onze Oosterburen van zoo ern- stigen aard is, niet alleen voor Duitschland doch voor geheel Europa. Het is niet zóó, dat het eene volk volkomen geisoleerd van het andere kan leven, dat wat er in het eene land gebeurt, het andere onverschillig kan laten. We zijn tenslotte op elkander aan gewezen en de vloek van onzen tijd is dat men dat zoo weinig meer verstaat, dat men meent het buiten elkaar te kunnen redden. En dat wreekt zich. De Times wijdt een ernstig artikel aan den toestand in Duitschland. De Berlijnsche cor respondent spreekt van diepe bezorgdheid omtrent de stemming die in de hoogste krin gen van de nationaal-socialistïsche partij heerscht. En de Nw. Rott. Crt. zegt in een beschouwing dat er iets is in den toestand in Duitschland, dat te vergelijken is met de omstandigheden van den oorlog. Het hévigste verwijt, zegt het blad, dat na 1918 het Duit sche volk zijn vorig bewind maakte, was het verwijt van gebrek aan oprechtheid. Men hield de moeilijkheden steeds verborgen, tot zij niet meer te verbergen waren. Wat de Dr. FRICK. Zij die verdacht worden te willen deser- teeren zullen geen identiteitsbewijzen voor grensverkeer kunnen krijgen. Duitschers, die voor sport naar het bui tenland gaan, zullen een pas krijgen op een bewijs van hun sportvereeniging. Fransche industrieelen willen de wanordelijke elementen ont slaan. In antwoord op het telegram van Blum aan de arbeiders- en werkgeversvertegen woordigers in de Rijsselsche metaalindustrie heeft de delegatie van werkgevers den pre fect van het departement van het Noorden doen weten, dat het haar onmogelijk is te verschijnen voor den ministerpresident aan gezien er geen ontwikkeling is gekomen in den toestand. Er bestaat nog steeds bezet ting van fabrieken en onmogelijkheid voor de industrieelen gebruik te maken van hun lokalen. De industrieelen zullen aan den op roep van Blum gevolg geven na de hervat ting van het werk met inbegrip van indi- vidueele weder-in-dienstneming volgens behoefte met uitsluiting van de wanordelijke elementen. De delegatie der arbeiders zal vanavond in hotel Matignon ontvangen worden. Werkgevers toch bij Blum. De voorzitter van den ministerraad heeft een delegatie van de werkgevers ontvangen. Na afloop dezer bijeenkomst heeft deze laat ste aan persvertegenwoordigers een uiteen zetting gegeven van 'de omstandigheden, waaronder de arbeid in de metaal-industrie werd gestaakt zonder voorafgaande waar schuwing en onder inbreuk van het collectief contract. Zij wees in het bijzonder op de gedaalde productie in de weken die aan de staking vooraf gingen. Bovendien achtten de inge nieurs en meesterknechts het onmogelijk on der indisciplinaire omstandigheden den goe den gang van hun werk te verzekeren. De delegatie verklaarde verder de door den voorzitter van den mi nisterraad voorgestelde arbitrage te hebben aanvaard, daar zij voor zijn argumenten met betrekking tot de nationale verdediging moesten zwich ten. Bovendien, zoo zeiden zij verder, kunnen de werklieden den patroons het recht niet betwisten als medewer kers diegenen te kiezen,, welke zij daartoe geschikt achten. Het gaat er in dit geval om, in de fabrieken een onmisbaar minimum aan orde en tucht te handhaven of afstand te doen van de exploitatie. Daarom kun nen de patroons geen arbitrage toe staan met betrekking tot ontslag kwesties. De secretaris van het vakverbond van het Noorden, Dumoulin, heeft aan de pers ver klaard, dat de werklieden den arbeid wilden hervatten, doch geen enkel ontslag zullen aanvaarden. Wel stemmen zij er in toe de dossiers van enkele stakers aan arbitrage van den president van het hof van cassatie te onderwerpen» Duitscher vooral noodig heeft is de geeste lijke voorbereiding op ontberingen. Onvoor bereid er tegenover gesteld is hij, met zijn neiging tot mopperen, niet sterk. Geestelijk voorbereid echter is hij bereid, ontberingen te verdragen, tegen ieder ander volk op. Deze kracht heeft een vroeger bewind miskend, het tegenwooi'dig bewind miskent die niet. Het waarschuwt bijtijds dat moeilijke dagen op komst zijn. De buitenwereld zal de schuldige zijn, zij draagt ook, door Versailles, belangrijke ver antwoordelijkheid. Natuurlijk is het Versail les niet alleen. Er zijn zware verantwoorde lijkheden van vroeger en van later datum. Maar Hitler heeft het. reeds in Mein Kampf opgemerkt: Men bereikt het volk slechts met zijn propaganda, als men het over één punt tegelijk heeft. En Vei'sailles is een toover- woord. Maar tenslotte kan toch de beste propa ganda niet duui-zaam de werkelijkheid ver buigen. Ellende spreekt het laatste woord. De dreigende nood moet worden afgewend, willen er geen groote ongelukken gebeuren. Daarmede heeft 't regime rekening te hou den. Nu is de tegenstelling tusschen dr. Schacht en de Engelsche opvattnig, welke de Times vertegenwoordigt, deze: dr. Schacht wil, dat Duitsch land onvoorwaardelijk geholpen wordt, ook als het op den ingeslagen weg van nationalisme en wapening voort gaat. De Times betoogt in weinige, maar opmerkelijke woorden, dat Engeland juist dit niet wil, gelijk Eden reeds heeft gezegd. Hier kristal liseert zich de kwestie van 't regime. Het blad maakt zich geen illusies. Dr. Schacht waarschijnlijk ook niet. Het is de kern vaix de kwestie. Zij stemt bedenkelijk. Regeeringen zijn op de hoogte gehouden. Londen. Belanghebbende financieele kringen verklaren, dat de Duitsche en En gelsche regeei'ingen op de hoogte gehouden zijn van de onderhandelingen, die tot re sultaat gehad hebben het in het leven roe pen van twee maatschappijen voor den ruilhandel tusschen Duitschland en de Britsche dominions en koloniën. Duitsch land heeft te Berlijn een speciaal departe ment ingericht voor de centralisatie van deze zaken. Van Engelschen kant doet men verstaan, dat de Bank of England en de autoriteiteiten zich hebben uitgesproken ten gimste van deze maatregel. Ter gelegenheid van het vorste lijk huwelijk. De parlementaire redacteur van het Hsb. weet mede te deelen, dat gezien het feit, dat zoowel ter gelegenheid van het huwelijk van Koningin Wilhelmina als bij het 25- jarig regeeringsjubileum van Hare Majesteit een amnestie werd verleend, men het in Haagsche politieke kringen vrijwel zeker acht, dat ook thans naar aanleiding van het voi'stelijk huwelijk een amnestie zal worden verleend. De amnestie zou zich slechts uitstrekken tot kleine ovex'tredingen. Pauselijke nutius Mgr. Orsenigo brengt zijn bezvjaren naar voren De pauselijke nuntius, mgr. Orsenigo, heeft bij zijn laatste onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, gelegenheid gehad, alle vraagstuk ken, die de Roomsch-Katholieke kerk in Duitschland aangaan, te bespreken. Hij heeft energiek geprotesteerd tegen een rede, die eenige weken geleden te Keulen is ge houden door Streicher, den leider van het nationaal-socialistische district Neurenbcx'g, Een beroemd patriciërshuis op de Heerengracht bedreigd. Een agent van politie, ontdekte vanmor gen even voor zes uur vlammen op het dak van de verzekerinsmaatschappij „de Groot- Noordhollandsche van 1845", welke geves tigd is in perceel Heex-engracht 180, te Am sterdam, het beroemde patriciërshuis, waar vroeger de familie van Bxienen van den Grooten Lindt heeft gewoond. De brand bleek te zijn uitgebroken in de i'uimte tusschen de dakbedekking en het daaronder liggende rieten plafond. Hij woed de over de geheele oppex*vlakte van het huis. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, doch de brandweer slaagde er vrij spoedig in uitbreiding te voorkomen. Daar de brandende ruimte moeilijk te be reiken was, duurde het geruimen tijd aleer de brand geheel was gebluscht. Er waren twee motoi'spuiten en de ladder wagen aanwezig. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld, maar men denkt aan kortsluiting. Het paad is yerzefcerfl, MGR. ORSENIGO. Streicher had in die x-ede heftige aanvallen op de Roomsch-Katholieke kringen in Duitschlaxid gedaan en beschuldigingen aan het adres van het episcopaat geuit, die pi-o- testen van den kardinaal-aartsbisschop van Keulen en de bisschoppen van de Kex-kpro- vincie uitlokken. Osenigo heeft verder op heldering gevraagd ten aanzien van de op voeding der Katholieke jeugd en het school onderwijs. Berliner Tageblatt onder hat.- soc. leiding, evenals Frankfuer- ter Zeitung. De hoofdredacteur van het Berliner Tage blatt, Paul Scheffei', zal binnenkox-t uit de leiding van dit blad vertrekken en de functie van correspondent waarschijnlijk te Washington, aanvaarden. Zijn opvolger is nog niet bekend, doch men meent, dat dit een journalist van de fixTna Scherl zal zijn. In de directie van de uit geverij van het Berliner Tageblatt bevindt zich reeds een belangrijk lid van de Nat.- Soc. partij, dr. Lu wig Jahnke, voormalig adjunct-perschef van de rijksregeering. Het blad zelf wordt gecontroleerd door de Dresd- ner bank, die tegenstander is van staatson dernemingen. Ook de reorganisatie van de Frankfurter Zeitung zal binnenkort haarbe slag krijgen. De hoofdredacteur, Rudolf Kir- cher, zal gehandhaafd blijven tenminste als chef voor de buitenlandsche politiek van het blad. Daarentegen is het ministerie van propaganda vastbesloten dit blad te doen controleeren door een nat. soc. persoonlijk heid.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1