'n Uitkomst voor U Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Opticien Teriep OMGEVINGNIEUWS geen twee Brillen Groote zanghulde te Schagen Reeds vele malen, M. de R., hebben vele lezers „kaasproduoenten" zich geërgerd aan de tendentieuze marktberichten, gewone be richten en economische kroniek inzake de „Kaasbeurs" te Alkmaar. Deze schrijver werpt zich op als voorvechter der kaas markt en fel bestrijder der kaasheure, kost wat kost, valsche overzichten gevende en aan goed opgezette reclames der kaasbeurs- voorstanderg een draai van 180 graden ge vende, zoodat hij hoopt, dat dezelfde recla mes een negatieve uitwerking zullen heb ben. Dit ter inleiding; nu het epistel uit Alk maar zelf: le. Het opschrift; Een merkwaardige cir culaire aan de Noordhollandsche kaaspro ducenten. Niets geen merkwaardigs aan voor ons, in korte trekken weergevende het ontstaan en verloop der kaasbeurs te Alkmaar, rond uit wijzende op de moeilijkheden, die toch iedere nieuwe vereeniging of instelling door maakt, en trachtende do twijfelaars, die men ook overal vindt en die een zetje ten goede noodig hebben te schragen. M. de R., wat zal er al veel een beroep op saamhoorigheid 'gedaan zijn en nog ge daan worden. De inzender van de corrés pondentie uit Alkmaar vindt zooiets stoo- tends, wat een extra fijngevoelig menschü 2e. Gevaar voor splitsing in den Bond van Coop. Zuivelfabrieken. Hoe komt hij er bij? De bond als zoodanig heeft niets met de kaasbeurs te maken, al is dan ook in den Bond vorig jaar in prin cipe uitspraak gedaan ten voordeele der kaasbeurs. De juiste cijfers zijn mij ont gaan. maar ik meen van zoo iets van met 125 tegen 17 stemmen. Dat er in verhou ding dezer uitspraak niet meer fabrieken, beurzen. de inzender spreekt dan van leogc tafeltjes komt, omdat meer dere fabrieken rechtstreeks exporteeren, ook niet op de markt verschijnen met kaas, maar door hun lidmaatschap moreelen steun geven. „Deze circulaire spreekt voor zichzelf', zegt de inzender. Ja. dat doet hij, en ik hoon voor de aandachtige lezers, ten goede. „Er is verzet, hevig verzet". Ja verzet is er vanuit Alkmaar en van kaashandelaren (niet allen) tegen hunne overtuiging in (meerderen hebben dat reeds erkend), maar geen verzet vanwege de kaasproducenten, want deze worden niet gedwongen, het beurzen is vrijwillig. Verzet is er van de V.V.V. in Alkmaar, getuige gehouden vergaderingen. M. de R., als wij producenten dan zooveel beteekencn voor het Vreemdelingenverkeer, zooveel zelfs dat er is gesproken over don ondergang van Alkmaar bij verdwijning der kaasmarkt, laat Alkmaar dan anders voor den dag komen ten opzichte van ons, dan ze tot nog toe gedaan heeft. Zelfs be middeling in deze werd hooghartig afgewe zen. Moeten wij het Vreemdelingenverkeer bekostigen, al is het dan indirect? De voorzitter zegt: „Zonderlinge conclu sie! Ons begrip gaat het te boven, maar dat. zal wel aan ons liggen." Het laatste is juist M. de R. ik vermoedde reeds eerder dat zijn begrip niet hoog reikte Wat dat betreft kon ik wel ophouden, maar voor belangstellenden ga ik nog even door. „Van een slag om den arm houden is geen sprake, de beurs zal nog meerdere moeilijkheden krijgen, maar te keeren is ze niet, ze is een teeken des tijds, zooals er zoo velen zijn, dat door geen markt kon worden gestuit al zal in het allerongunstig ste geval, de crisis ten spijt, ze verschoven worden tot er weer een gezonden export komt. „Financieele voordeelen zijn er ook vol gens de commissie eigenlijk niet van te ver wachten". Volgens de commissie, waar staat dat! Zeker een visioen. Aanpassen, wordt ons herhaaldelijk voorgehouden, on kosten in bedrijven beperken, enz., welnu onkosten beperken we door een tusschen- schakel, de markt, te vereenvoudigen tot beurs. Financieel voordeel geeft het, door onze kaas zomers niet bloot te stellen aan groot e hitte op de markt, wat een in el kander gezakt product geeft:, met veel ge wichtsverlies, door ons product 's winters niet bloot te stellen aan wind en koude, wat o.a. gescheurde* kazen geeft, waarover alle marktere hunne onaangename ervaringen ten nndeele kunnen verhalen. En dan niet te vergeten het voordeel, bij on voldoende prijzen de monsters weer een voudig mee naar huis te nemen, inplaats voor onvoldoenden prijs te moeten verlcoo- pen op de markt daar anders te veel onkos ten komen op terugnemen. Wat over den voorzitter der kaasbeurs- commissie wordt geschreven getuigt weder om van weinig begrip. De circulaire is op gesteld niet door den voorzitter, maar door de conclusie naar anleiding van de be sprekingen in de vergadering van 14 Dec. j.1., mede naar aanleiding van de opmer kingen van de vertegenwoordiger van een der grootste fabrieken in N.H. iemand die oneindig veel hooger staat dan uwe ver slaggever. De bezorgdheid dat de voorzitter zijn neu trale plaats verlaat en aanleiding tot scheu ring zal geven, is zeer gezocht. Scheuring zou veroorzaakt kunnen worden, als er ge loof gehecht, werd aan de opgeschroefde cou rantenberichten, maar ik veronderstel dat de belanghebbenden wel begrijpen wat voor vleesch ze in den kuip hebben. Laat men zich maar niet bezorgd maken over ons, dat maakt het leven maar moeilijk en heusch die bezorgdheid verraadt zwakheid. M. de R. van „radeloosheid" gesproken, ik geloof, dat al wat ten nadeelc van de kaasbeurs is geschreven, wel wijst op „ra deloosheid", redeloosheid ten gevolge heb bende, maar juist ten voordeele onzer kaas beurs. Uw. dw. W. JTMMINK Hz. Wij hebben bovenstaand artikel hier en daar wat besnoeid. Het zakelijke gedeelte hebben wij onverkort weer gegeven. Red. ZUPE In verband met de op banden zijnde fees telijkheden hebben Burgemeester en Wet houders voor 't tijdvak van 4 tot en met 7 Ja. nuari 1937 ontheffing verleend van de des betreffende bepalingen der winkelsluitings wet, waardoor de winkels na 8 uur geopend kunnen blijven. - Naar wij vernemen hebben Ged. Staten hun goedkeuring gehecht aan het Raads besluit tot verkoop van het voormalig Raad huis van Petten aan de V.V.V. te Petten. B. en W. dezer gemeente hebben aan het Comité van Uitvoering van den Nationalen Reclasseeringsdag toestemming verleend tot het houden van een collecte in deze ge meente. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Zondag hield de vereen. Nut en Genoegen, alhier, haar eerste nutsavond in dezen win ter. Het was voor een volle zaal, dat de Voor zitter de heer A. van der Sluis met een woord van welkom, in het bijzonder tot de tooneelvereeniging „Ons Genoegen" uit Cas- tricum, die deze avond zou verzorgen, de bijeenkomst opende. Alvorens de uitvoering begon richtte de voorzitter zich tot de heer P. Breed, die juist dezer dagen 20 jaar voorzitter zou zijn geweest, doch een maand geleden had be dankt. Met een kort woord memoreerde spr wat de heer Breed in al dien jaren voor de vereen, had gedaan en bood hem en zijn vrouw, namens Bestuur en leden, als blijk van erkentelijkheid een cadeau aan. Nadat de heer Breed de vereen, had be dankt voor deze door hem bijzonder op prijs gestelde attentie, werd met het programma begonnen. Hierover zullen we kort zijn. Iïet tooneel- stuk „Bij gebrek aai bewijs", dat werd op gevoerd, stelt aan de spelers hooge eiscben. doch werd, vooral het tweede en derde bedrijf, zeer goed vertolkt. Het applaus, dat de spelers na afloop dan ook ten deel viel, was hiervan dan ook wel het beste bewiis Een gezellig bal volgde tot slot. zoodat de vereen, dan ook op zeer goed geslaagden avond kan terug zien. HEHR'TWOOW AARD JAN MOEJES WINT TERREINKAMPIOEN- SCHAP VAN ZUID-HOLLAND. Onder zeer groote belangstelling vond Zondag j.1. op bet landgoed Duinrcll te Wassenaar het Terrcinkampioenscbap van Zuid-Holland, uitgeschreven door de Motor club Zuid-I-Iolland, plaats. Onder de be kende terreincracks als Eysink, Roest, Moe ke enz. zagen wij ook weer onze bekende Moejes, die er niet alleen in slaagde de Kampioen in zijn klasse te worden, doch tevens kans zag als tweede uit het geheele veld van 44 rijders aan te komen achter de rijder Evsink met zijn 500-machine. Als men bedenkt, dat Moejes hier startte op 250 cc. Velocette en met zijn klasse resp. 1 minuut na de 350 klasse en 2 minuten nn rle 500 klasse van start ging, dan behoefI het geen betoog, dat dit een mooie nrostn tie van rijder en machine mag worden ge noemd. WINKEL Door Burgemeester en Wethouders is aan W. Roggeveen te Lutjewinkel vergunning verleend voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Weereweg. De heer M. J. Wolthuis, onderwijzer aan de O. L. School te Winkel komt als no. 3 voor op de voordracht van een Hoofd der O. L. School te Broek op Langendijk. Door Burgemeesters en Wethouders is aan het Landelijk Comité van Uitvoering van den Nationalen Reclasseeringsdag vergun ning verleend tot het houden van een collecte in het tijdvak van 17 Juni 1937. De navolgende dienstplichtigen moeten op 27 Mei a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen A. Kossen en A. C. Lan- gereis, beiden te Den Helder voor 17 dagen. Door Burgemeester en Wethouders is aan de Vereeniging Nut en Genoegen te Lutje- winkel vergunning verleend tot het houden van een verloting op de nutsavond van 23 Januari a.s. ALKMAAR De ex-hoofdagent van politie A.W., alhier is gisteren door do Arr. Rechtbank vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde feit, on tucht mot minderjarige personen van het zelfde geslacht. WIERINGERWAARIj De Zangvereeniging W.A.Z., directeur de heer J. Kos, zal den eersten Kerstdag een openbare uitvoering geven in de zaal van den heer Schenk. Men heeft dit op den eersten Kerstdag gesteld, omdat den tweeden Kerst dag een kind er-Kerstfeest in de kerk zal worden gehouden. De zangvereeniging heeft zich de medewer king verzekerd van het gunstig bekend staande gezelschap The Heie Boys (12 per sonen) van Anna Paulowna, zoodat het voor liefhebbers van zang en muziek een mooie avond kan worden. Zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. BERGEN In een gistermiddag ten Raadhuize go houden vergadering van do vereeniging van Polders en Oningepolderde landen onder Bergen word door don heer Jacob van Ree non afscheid genomen als voorzitter van de Vereenigde Polders. Nadat een prachtio bloemstuk öp de tafel was gedeponeerd werd do heer van Rccnen op hartelijke en meer noodig. Eén paar glazen voor ver zien en lezen Der naar f 4.bij Oogonderzoek gratis, te SCHAGEN. spontane wijze, toegesproken door den heer J. Swaag uit Alkmaar, die op keurige wijze den scheidenden voorzitter dank en hulde bracht voor de wijze waarop hij het voorzit terschap steeds had vervuld. Hierop werd door den heer van Reencn een dankwoord gesproken. Spreker uitte zijn voldoening over het feit/dat de heer Jacob Swaan Jbz. Sr. hier nog aanwezig was. Hartelijk dank bracht spreker aan den hr. Roggeveen. Op zichter, aan den heer Leijen, Secretaris-Pen ningmeester en aan den heer Swaag, voor dc steun en medewerking welke hij steeds van hen heeft mogen ondervinden. Een bijzonder dankwoord werd nog tot den scheidenden voorzitter gesproken door den heer Roggeveen, die in herinnering bracht hoe hij met den heer van Recnen steeds op de beste wijze en in de schoonste harmonie had mogen samenwerken, De heer Roggeveen prees den scheidenden voor zitter als een welwillend en bij uitstek des kundigen chef, Spreker dankte voor de pret tige samenwerking en sprak ten slotte de hoop uit dat de heer van Reenen nog lang getuige zal mogen blijven van de vrucht dragende werken, welke hij in het belang van het polderwezen heeft tot stand ge bracht Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: Een zilveren ring met steen; zilveren armband; rijwielplaatje; koperen broche; grijze halsdoek; zwarte vulpen; zwar te dameshandschoen; bruine dameshand schoen met groote knoop; zwarte bouvier aangeloopen. Verloren: Belastingplaatje; zwart lederen handschoen met zware bontrand. CALLANTSOOG Dinsdagavond 22 Dec. gaf het Hervormd Kerkkoor uit Julianadorp een Kerstuitvoe ring onder leiding van den heer Joh. T. Asma. Ds. Van Wichcn opende de avond cn sprak een welkomstwoord, speciaal tot. den Burgemeester en zijn echtgenoote en hoopte dat deze verder ook een steun zou den zijn in het kerkelijk leven.- Het koor kon ons het beste voldoen in „Drie gedeelten uit het Kerstoratorium", Kerstlied en Psalm 24, die heel mooi gezon gen werden. In de duo's waren sopraan cn alt op zichzelf goede stemmen, doch pas ten zich niet geheel bij elkander aan. Hartelijke woorden van dank werden aan de medewerkenden gebracht, en wij zijn er van overtuigd, wanneer het koor weer eens op deze wijze een uitvoering wil geven er zeker meer belangstelling zal zijn. Ds. Van Wichen sloot de bijeenkomst met gebed. WARMENHU1ZEN T.A.V.E.N.U. herdenkt haar 40- jarig bestaan. Den 24sten Dec. a.s. zal het 40 jaar gele den zijn, dat het fanfarecorp „Tavenu" werd opgericht. Zij die toen het initiatief hebben genomen tot oprichting van deze vereeni ging over te gaan, kunnen nog steeds met trotsch op hun werk terug zien. De vereeniging heeft, ondanks de vele moeilijkheden, bewezen, een groote mate van levenskracht te bezitten. Want een ver eeniging 40 jaar in stand te houden niet al leen, maar steeds te doen bloeien is voor waar geen kleinigheid. De officieele herdenking zal plaats heb ben op Zondag 17 Januari, gepaard met een door dc vereeniging te geven uitvoering, in de zaal van den heer Slikker. Dat het dien dag de vereeniging niet aan de noodige belangstelling zal ontbreken, staat wel vast. LANGENDIJK Ernstig letsel door schuld. Langendijker tuinder tot 2 maan den hechtenis veroordeeld. Tegen den heer Petrus Theodorus H., tuinder te Zuidscharvvoude, is gerequtreerd 2 maanden principale hechtenis met ont zegging van zijn rijbewijs gedurende 1 jaar, wegens ernstig letsel toebrengen door schuld aan den heer Venneker, tijdens de kermis te Koedijk. OUDKARSPEL. IJsclub „Volharding". De IJsclub „Volharding" hield de alg. jaarvergadering in het „Huis de Brederode van den heer C. Vis. Na opening door den voorzitter, den heer Mr. C. P. Eeccn, werden de notulen vast gesteld. In het jaarverslag werden de prestaties van Jan Langendijk herdacht. Het verslag van dc Zwemvereeniging gewaagde van de tevredenheid over do werkzaamheden van den badmeester. Men besloot nogmaals een verzoek o m subsidie aan het gemeentebestuur te rich ten. om de schoolkinderen een middag per week gratis te kunnen laten zwemmen. Uit de. rekening van den penningmeester, bleek dat het saldo was gestegen van f 123.90 tot f 335.28. De abonnementsgelden van de Zwemin- ichting bleken acliteruitgeloopen te zijn, tJ was het niet veel. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden de heer Mr. C. P. Eecen, P. Wijn en J. Eecen Mz. herkozen. De heeren C. Vis en P. Kostelijk werden tot hoofdcom missarissen herkozen. De aftredende com missarissen werden herkozen. Op voorstel van den secretaris werd dit corps uitgebreid Gekozen werden de heer C. Kos, J. Langen dijk en J. van Zijl. Rondvraag. De secretaris deelde mede, dat elke rijder, die wil deelnemen aan wedstrijden moet zijn voorzien van een startkaart. Men besloot na een opmerking van den heer Nap, deze kaar ten aan leden gratis te verstrekken. Vervolgens hadden nog diverse besprekin gen plaats, over bekerwedstrijden, over huis houdelijke aangelegenheden, over de verhou ding tussr.hen KNSB en NVBI-IS enz. en daarna volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. De heer L. C. Baas, ambtenaar ter secre tarie hier ter plaatse,, is met ingang van 11 Januari 1937 benoemd tot klerk ter secretarie (afdeeling Finantiën en Onderwijs) der ge meente Beverwijk. De raadsvacature. De heer J. C. Hooiaard heeft zijn benoe ming tot lid van den Raad aangenomen. NOORDSCHARWOUDE. R.K. Staatspartij. Maandagavond vergaderde de afd. Noord- scharwoude van de R.K. Staatspartij in De Burg. De opkomst van de leden was niet groot. De vergadering werd geleid door den vice- voorzitter, den heer L. Schrijver. Spr. gaf een overzicht van de belangrijkste gebeurtenis sen in het afgeloopen jaar en vestigde de aandacht van de aanwezige leden op de ver kiezingen van het volgend jaar. Besloten werd geen candidaat te stellen in de vacature-Van Nuland. Vergadering IJsclub. De IJsclub „Nut en Vermaak" vergaderde Dinsdagavond in „Concordia". De vice-voor- zitter, de heer .T. Heidsma, opende, waarna de notulen werden gelezen en diverse mede- declingen volgden. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f3.08. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Heidsma herkozen, terwijl als nieuw be stuurslid gekozen werd de heer K. Sijpheer. Na eenige besprekingen volgde sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Binnenkort, zal de vereeniging Onderlinge Hulp bij Ziekte, haar 25-jarig bestaan hor denken. LANGENDIJK. We vernamen, dat er thans een regeling zal worden getroffen tusschen de 3 gemeen ten, die de U.L.O. school in stand houden en Broek, waarbij deze gemeente de algeheele kosten per leerling, uit Broek afkomstig, zal vergoeden. Men is thans druk bezig met onderhan delen over de overdracht van benoodigde gronden voor den aanleg van den provin cialen weg langs den Waarddijk. Men schiet echter niet hard op, daar de Prov.- Wa terstaat vaak een prijs biedt, die voor de meeste eigenaars onaannemelijk is. Verschil lende huizen zullen moeten worden gesloopt. Daar langs dien weg niet mag worden ge bouwd, zal het dus niet mogelijk zijn, een eindje oostwaarts te bouwen. Kwam er nü maar een flinke brug over het kanaal, dan was er allicht iets op te vinden. VERLICHTING VAN SCHAGEN. Het hart van de plaats in feest dos. Gisteren vergaderde opnieuw de verlich tingscommissie voor de a.s. feesten ter gele genheid van het huwelijk onzer Prinses met Prins Bernhard. De voorzitter, de heer Schoorl, gaf een overzicht van de tot dusver bereikte resul taten, welke tot voldoening stemden. Vast staat reeds, dat versierd zullen wor den Molenstraat, Laan, Noord en Gedempte Gracht, terwijl het gebouw van het P.W.N. aan het Laanplein zal worden geillimu- neerd. Geconstateerd mag dus worden dat het hart van Schagen in feest tooi zal zijn. De verwachting is echter, dat ook nog an dere straten zicli zullen beijveren om de feestvreugde to verhoogen, door het aan brengen van versieringen. Gedacht werd o.a. aan de Landbouwstraat en Plantsoen, waar zeker bij eenigen goeden wil èn geld èn handen moeten zijn te vin den om ook het entrée van de gemeente een feestelijk aanzien te geven. Het comité is ook ten aanzien van nog an dere straten in afwachting. De tijd gaat echter dringen. Aanvragen voor gratis groen en lampions (met kaarsen) moeten worden ingediend bij den heer Niestadt vóór 29 dezer. Anders zou aflevering niet meer kunnen worden gegarandeerd. VERKOOPING. Ten overstaan van de Notarissen C. L. v. d. Bergh te Schagen en F. W. A. van Riet te Bergen, werd Dinsdag 22 Dec. 1936 in het café van den heer J. K. Boontjes aan de Markt alhier in het openbaar verkocht een huis en erf aan den Stationsweg te Schagen, kad. sectie C, no. 937, groot 1.69 Are, eigendom van N. S. Bruin te Schagen e.a.. Kooper werd de heer S. A. Knüwer alhier voor de som van f 1430.— OUDERAVOND ULO. In één der lokalen van de ULO-school vond gisteravond de ouderavond plaats onder pre sidium van den heer J. Visser. Een dertigtal ouders benevens het complete personeel was aanwezig. De secretaris van de Commissie de heer J. Helder, las de notulen, welke werden goed gekeurd. Inleiding door den heer Baas. De heer J. Baas, onderwijzer van de ULO- school hield hierna een inleiding over het onderwerp: Het onderwijs in talen op de ULO-school. Inleider begon met. te zeggen, dat van de 5 vakken Fransch, Duitsch, En gelach, Wis kunde en Handelsrekenen er 3 verplicht zijn. De andere 2 zijn dan de zgn. vrijstel lingen. Voor deze vrijstellingen zullen zelden de talen uitgezocht worden. Een diploma waarop is aangeteckend, dat vrijstelling is gegeven voor een taal, verliest veel in waarde. De moeilijkste taal is de Nederlandsche, wats pr. duidelijk liet uitkomen door eenige frappante voorbeelden. Is de kennis van de Nederlandsche taal nu noodzakelijk voor het lceren van vreemde talen? Deze vraag moest spr. bevestigend beantwoorden. Wat voor de leerlingen in de eigen taal al niet te onderscheiden is, dat valt in de vreemde taal in 't geheel niei meer uit elkaar te houden. Waarom hebben we de vreemde talen noo-< dig was de vraag, die spr. vervolgens beant woordde. In de eerste plaats zijn zij" noodig voor de betrekkingen op kantoren, verder voor de toelating naar andere scholen en ook; voor diverse betrekkingen, als b.v. blij dq post. Natuurlijk is het niet mogelijk de leerlin gen de taal volledig onder de knie te doen krijgen, maar wel zullen ze een eenvoudig vertalinkje kunnen maken. Vervolgens kwam spr. lot het leeren van; de talen, waarbij we 2 gedeelten onderschei den en wel ten eerste de spraakkunst en de idiom (de hoeveelheid woorden). Door het lezen van een hoekje in de vreemde taal lee ren de leerlingen voorts de uitdrukkingen kennen; daarnaast natuurlijk ook de zins- bouw en de woordvolgorde. Een tweede factor is de uitspraak, waarbij de gramophoon goed diensten bewijst. Jam mer, dat het hulpmiddel zoo duur is, aldua spr. Een moeilijkheid bij het bestudeeren van de talon is de overeenkomst waardoor zq soms door elkaar gehaspeld worden. Spr. belichtte hierna bet verschijnsel vatf sympathie voor de verschillende talen en wekte tot slot de ouders op hun kinderen te controleeren bij het bestudeeren van hun lessen. Pauze volgde met thee en koek. Verkiezing Oudercommissie* Aan de orde kwam de verkiezing van leden van de oudercommissie. Aftredend waren de heeren i.oert- Helder en Geerliga (Anna Paulowna), herkiesbaar en Mevr* Groenhart, Dirkshorn en de heer Rezelman, Wieringcrwaard niet herkiesbaar De eersten werden bij acclamatie herkozen, terwijl alsi nieuwe leden in de commissie hun intreda zullen doen Mevr. Dekker, Barsingerhorqj en de lieer v. Hoorn, Wieringerwaard. De Voorzitter richtte eenige woorden vart waardeering ami het adres van de schei* den de commissieleden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen n, a. v. de lezing van den heer Baas, werd door eenige ouders gebruik gemaakt en; ontstond een interessante gedachtcnwisse- ling. De Voorzitter deed voorts eenige mede) deelingcn. Het leerlingenaantal was in 1936 gemiddeld 102 leerlingen. We zijn in de dalende lijn, wat ook in de toelating tot uitdrukking komt. Van de 29 leerlingen, d*e er op school kwamen, kwamen er slechts 9 uit Schagen en 20 uit de omgeving. Voor elke 30 leerlingen wordt thans eed leerkracht vergoed door het Rijk. Tot 1 September mocht, dank zij een soepele toe* passing, de vijfde leefkracht^ fylej, Visser, aanblijven. Thans is zij weer aangesteld te Beverwijk. De school bestaat thans uit i klassen; de dépendance behoort tot het ver leden. Wat betreft -de examen-resultaten* 10 candidaten hebben examen gedaan, waarvan 8 A-candidaten zijn geslaagd. Vaoi het jaar zijn er 23 candidaten, verdeeld in 20 A-candidaten en 3 B-candidaten. Spr, had het vermoeden, dat een groot aantal zal slagen. Op de U.L.O.school gebeurt niets inzake) de tandheelkundige behandeling en spr* legde uit, wat de oorzaak daarvan was (reeds herhaaldelijk in ons blad vermeld). Het schoolreisje naar Texel is uitstekend geslaagd. Als plaatsvervanger van den heer Koning, die eenigen tijd ongesteld is geweest, is op getreden de heer De Veer, die goed heeft voldaan. De heer Bel vroeg den Voorzitter, wat hif nuttiger oordeelde, een tand- of een school arts. De Voorzitter gaf de voorkeur aan eert schoolarts en wel, omdat zijn arbeidsveld uitgebreider is dan dat van een tandarts. Sluiting volgde. onder leiding van Jac. Jansen^ Als belangrijk onderdeel van het feest* programma af te werken op 7 Jan. a.s. heeft het feest-comitó den heer Jac. Jansen ge vraagd de leiding op zich te willen nemen! om een groote zanghulde, te houden deg middags voor het raadhuis. De heer Jan sen heeft deze opdracht gaarne aanvaard, in de overtuiging dat zeer vele' Schagers hem zullen helpen dit deel te doen slagen! en gezamenlijk te maken tot een echt groot- sc.he betooging. Het is deze keer zoo geschikt, dat het zon der al te veel moeite inderdaad indrukwek kend kan worden. In hoofdzaak is noodig medewerking. Er zullen gehouden worden: maar drie repetities, ieder van een uur irt 't geheel, dus veel tijd kost het niet. Er zullen gezongen worden vier liederen, eenvoudige volksliederen waaronder „Jubel zang" speciaal voor dit feest door Jac, Jansen gecomponeerd. De Schager Harmoniekapel, als altijd be reidwillig, zal medewerken, zoodat het in strumentale gedeelte goed verzorgd is. De liederen zullen eenstemmig worden ge zongen, want het geheel moet klinken als één massale klank. Alle schoolkinderen zijn al aan het oefe nen, onder leiding van hun onderwijzers, dus van dien kant alle medewerking. Maar nu de grooteren!!! De zangvereenigingen doen natuurlijk af- len spontaan mee, maar nu alle anderen! die in staat zijn een eenvoudig lied melodid te zingen, komt nu mee doen. het moet, en kan een groote menigte zijn, anders voldoet het niet aan wat het wezen moet, eigenlijk een spontane uiting van allen. Rijk en arm, oud en jong worden Woens dagavond in Noord-Hoilandsch Koffiehuis verwacht om de eerste repetitie; laat het tooneol en de zaal samen nog to klein zijn. voor allen die nu willen medewerken. Dus afgesproken, Vanavond allen op tijd presentl

Schager Courant | 1936 | | pagina 2