Duitschland loopt vast Het spoorweg ongeluk bij Woerden Ir Thomese benoemd Hooge gasten te 's-Gravenhage Vestigingseischen voor den middenstand Smakelijk eten Een dolle koe Buitenland Gunstige Italiaansche handelsbalans Britsch Volksfront Woensdag 23 December 1936 Tweede blad Drie maanden gevangenisstraf, tegen den machinist geëischt, In den laten avond van 7 October heeft nabij Woerden een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij twee personen den dood vonden en waarbij een ernstige mate- rieele schade ontstaan is. De 52-jarige machinist H. J. S. uit Den Haag, die de trein 648 e. m. die om 23.16 uur uit Utrecht in de richting Gouda ver trok, reed, had zich voor deze ontsporing te verantwoorden. Nabij Woerden is verdachte voor een splitsing van twee sporen gekomen, een spoor a, dat rechtuit gaat en een spoor b, dat afbuigt. Verdachte reed het traject tot Utrecht voor het eerst bij avond. Hij was dien dag om 2.30 uur in dienst gekomen, was naar Eindhoven gegaan en had daar na den trein van EindhovenDen Haag gereden. Verdachte was het voorsein genaderd en zag, dat de lichten, toen hij bij het baken was, stonden op langzaam rijden. Hij had toen stoom afgesloten en naderde zoo het voorsein. Op dat oogenblik zag hij, dat het sein veilig werd getrokken, zoodat hij met de snelheid, die hij op dat oogenblik had, doorreed. Dadelijk toen hij bemerkte, dat hij op het aftakkingsspoor terecht kwam, had hij ge remd. Een ontsporing en botsing was toen niet meer te vermijden, hoewel verdachte nog had getracht den machinist van de naderende goederentrein op het onheil op merkzaam te maken. Het onderzoek dat la ter ingesteld werd, heeft uitgewezen, dat de seinen niet zoo gestaan kunnien hebben als verdachte meent. President: Meent u nu, dat de heeren, die het onderzoek instelden, zich vergissen? Verdachte: Dat kan ik niet. maar ik weet geen verklaring. Ik heb geen oogenblik ge twijfeld. Ik geloofde, dat het sein voor mij veilig stond. Het is mogelijk, dat op deze meening van invloed is geweest, dat ver dachte verwachtte, dat de seinen voor hem veilig zouden staan. S. is na het ongeval teruggezet tot loods- machinist en is later afgekeurd. De seinhuiswachter R. had van Harmeien hericht gekregen, dat de trein doorkwam. Hij had opdracht den trein te laten binnen komen op een zijspoor, wat abnormaal is. Het sein voor het hoofdspoor kan dan niet meer op veilig staan, omdat de wissel afge sloten is. De waarnemend-stationschef had tot taak aan te geven, op welk spoor de treinen moeten binnenkomen. Zelf had hij aan het einde van het perron een sein veilig gesteld. Na het ongeluk had getuige het seinhuis a bekeken. De vensters, die op de sporen be trekking hadden, werden daarbij gecontro leerd. Zij werden in orde bevonden en de zegels waren intact. Een uur later heeft hij het seinhuis gecontroleerd, na zich door de ruïne te hebben heengewerkt. Daarbij bleek dat het zijspoor óp veilig stond. Getuige heeft later proeven genomen om na te gaan of het ook mogelijk was, dat het sein bij onjuiste wisselstand toch veilig zou kunnen staan. Dit bleek onmogelijk. Een waarnemend rijksinspecteur voor het verkeer heeft den volgenden dag een onderzoek in gesteld. De officier is van meening, dat verdachte roekeloos heeft gereden door met een groote snelheid het aftakkingsspoor te berijden. Hij heeft naar sprekers meening niet voldoende uitgekeken. De officier requireerde een ge vangenisstraf van drie maanden. De verdediger, Mr. H. J. B. Vasbinder, meende, dat verdachte zich in de seinteekens heeft vergist. In ieder geval staat vast dat hij gefaald heeft. Het feit, dat verdachte in den avond een hem vreemd traject heeft ge reden, heeft blijkbaar meer aandacht van hem gevergd dan voor een goede uitvoering van den dienst gewenscht. was. In Utrecht kwam hij weer op bekend terrein en dat stelde hem weer gerust, ten onrechte naar later gebleken is. Het gaat er nu om, welke straf verdachte moet worden opgelegd. Pleiter vertrouwt, dat de rechtbank vol doende reden zal hebben de uiterste clemen tie toe te passen en spreker hoopte, dat deze zou kunnen worden gevonden in een voor waardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 5 Jan. a.s. als directeur-hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Noord-Holland, werd besloten tot toelating van den heer J. Langkemper te Am sterdam, die den heer P. J. Schmidt als Sta tenlid opvolgt (R.S.A.P.). Na eenige besprekingen werd besloten tot aankoop van 7 H.A. grond nabij Hoofddorp in de Haarlemmermeer voor f2Ó.500—ten behoeve van de stichting van een demon- Btratiebedrijf voor fruitteelt,. Vastgesteld werd een capituïanten-verordening en een capitu- lantenreglement voor de waterschappen. Aan de vereeniging voor Algemeene Scheepvaart- belangen te Amsterdam werd wederom voor den tijd van vijf jaren een jaarlijksche uit- keering verleend van f4500.— ten behoeve van het bevaarbaar houden van het Noord zeekanaal bij vorst. Tot hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat werd benoemd ir. C. Thomese te Haarlem, hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat. De voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell bracht namens Gedeputeerde Staten hulde aan den afgetreden hoofdingenieur-directeur Jhr. C. J. A. Reigersman, die gedurende zeven en twin tig jaar de volle maat van zijn beproefde krachten aan de belangen van het gewest heeft gegeven. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisterenmiddag is een zevenjarig zoontje van de familie Molkenboer in de Iverklaan te Sassenheim bij het plotseling oversteken van den weg overreden door een motor-bak-; fiets yan den groentenhandelaar van B. Het ventje bekwam ernstige inwendige kneuzin gen en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Moeder en broer van Prins Bern- hard door H. M. de Koningin aan station verwelkomd. Met ruim tien minuten vertraging zijn gisterenavond te kwart over 10 Prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, en haar jongste zoon Aschwin, te 's-Gra- venhage aangekomen met den Berlijnschen trein, die te 10.02 uur aan het station Staats spoor had moeten arriveeren. Te ongeveer kwart voor tien arriveerde de Koningin in gezelschap van een enkele hofdame aan het station, waar zij door den stationschef werd ontvangen en naar de Koninklijke wachtkamer geleid. Toen te kwart over tien de trein in aan tocht was, betrad de Koningin, die gekleed was in een bruinen bontmantel, het perron, waar zij met gejuich werd ontvangen. Toen schoof de trein binnen. Een salonrijtuig stopte precies voor het vrijgehouden gedeelte van het perron. De deur ging open en voor den uitgang ver scheen prinses Armgard, een groote rui ker oranje bloemen in de hand. De Prinses herkende met een blik van vreugde de Ko ningin, die haastig naar voren trad en Prin ses Armgard de hand reikte, haar zoodoende persoonlijk behulpzaam zijnd bij het uit den trein op het perron stappen. De beide vorstelijke vrouwen omarmden elkaar harte lijk en kusten elkaar ter begroeting. Achter Prinses Armgard stapte Prins Aschwin uit den trein, gevolgd door nog enkele leden van het gezelschap, die de reis hadden mee gemaakt, o.a. een verpleegster, die Prinses Armgard in verband met de ziekte, waar van zij thans gelukkig hersteld is, verge zelt. Ook de Prins werd hartelijk door Hare Majesteit begroet en door de Kon. Wacht kamer trad de Koningin met haar hooge gasten naar buiten, waar luid gejuich* uit de wachtende menigte opsteeg en het Wil helmus werd ingezet. Voorafgegaan door de motorpolitie ging het naar het Kon. Paleis aan het Noordeinde waar Prinses Armgard en Prins Aschwin als gasten van H. M. de Koningin zullen blijven vertoeven tot na de sluiting van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern hard. Kamermuziek uit het paleis Het Koninklijk Paleis Noordeinde, in Kerst tooi prijkende, zal morgen om 12 uur 45 eenige koraalmuziek uitzenden naar Indië, terwijl dienzelfden dag om 5 uur een der gelijke uizending voor Nederland zal plaats hebben. HET HUWELIJKSCADEAU VAN DEN SULTAN VAN KOETAI. De Sultan van Koetai zal aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard als huwelijksge schenk een geheel massief gouden theeser vies, stijl Lodewijk de Veertiende, aanbieden, dat zal worden vervaardigd door de firma Gerritsen en Van Kempen te Zeist. WIELRIJDER TE GRONINGEN DOOR TRAM AANGEREDEN. Gistermiddag is de 55-jarige gehuwde A. B., wonende te Groningen, die per rijwiel de Colleniusbrug passeerde, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 22-jari- gen ongehuwden O. B. uit Middelbert. De man bekwam een schedelbasisfractuur en is in zorgwekkenden toestand naar het Diaco- nessenziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Tweede Kamer Ontwerp aangenomen. De Ka mer op Kerstrecès tot 26 Jan. DEN HAAG, 22 Dec. '36. Het is er dan toch van gekomen! De Tweede Kamer besteedde de gansche mid dagvergadering van heden aan de afdoe ning van het middenstandswetje tot het vaststellen van vestigingseischen, dat im mers een „gevaarlijk plaatsje" op de agenda had gekregen en kans liep, te blijven overstaan tot na Nieuwjaar. Minister Gelissen had net heden niet heel moeilijk bij de verdediging van zijn gees teskind. hoewel hij één enkel keertje even met zwaar geschut moest komen aandragen, o.a. toen mr. IJzerman (S.D.A.P.) een art. 14 bis wilde invoegen met de strekking, gemeenteraden bevoegdheden te geven, te gen ernstige overbezetting in bepaalde tak ken van neringdoenden op te treden. Doch voor de rest ging het veelal van een leien dakje. De grondslagen van de wetsvoordracht be troffen het langzamerhand doen verminde ren van het aantal niet-bona-fide detail handelaars, ambachtslieden en beoefenaren van kleine nijverheid, die den bona-fiden handeldrijvenden middenstand afbreuk doen en die zelf ,door hun onoordeelkundig- en onvakkundig optreden financieele en an dere schade lijden. De practische uitwerking van de denk beelden wordt overgelaten aan een alge meene maatregel van bestuur, omdat uni forme regeling met het oog op de gediffe rentieerdheid der materie niet goed moge lijk moet worden geacht. En een bepaalde rol wordt toegedacht aan de Kamers van Naarmate de kommiezen en de ambtena ren van den crisisdienst hun toezicht ver scherpen en het den smokkelaar moeilijker maken zijn contrabande te verbergen, stijgt ook de vindingrijkheid bij de tegenpartij om de wet om den tuin te leiden. Kinderwa gens met dubbelen bodem, auto's en fietsen waarvan de banden zijn opgevuld met siga rettenpapier, het zijn allang geen nieuwig heden meer. Maar een volstrekt ongewone ontdekking deden toch de rijksambtenaren te Roosendaal, toen zij in een perceel in de Stroopstraat aldaar een inval deden. Op vermoeden dat zich in dit huis smokkel waar bevond, stelden zij er een onderzoek in. Daarbij meenden zij ook het privaat aan een inspectie te moeten onderwerpen. Naar bleek, met succes. Toen de plank van de ouderwetsche w.c. was opgelicht, bleek dat in de holte naast den trechter een hoe veelheid boter en suiker lag opgeslagen! Een koe van den veehouder Blokker te Eg- mondbinnen, die dol geworden was, had weten te ontsnappen, na drie menschen vrij ernstig verwond te hebben. Gelukkig rende het dier niet het dorp in, maar de duinen van het provinciale landgoed. Doordat de eigenaar het eerst blijkbaar niet noodig oordeelde de politie te waarschuwen, heeft het beest bijna 24 uur in de duinen en op het strand rondgezworven, echter zonder iemand te ontmoeten. Toen de politie ge waarschuwd was, wisten de rijksveldwach ters Miné en Breetveld het gevaarlijke dier na enkele uren zoeken te ontdekken en met de karabijn neer te leggen. Koloniale grondstoffen tegen Duitsche industrieproducten Een Britsch plan tot ruilhandel met Duitschland. Volgens het dagblad „Yorkshire post" zou men te Londen bezig zijn met de oprichting van twee financieele maatschappijen die tot taak zullen krijgen aan Duitschland grond stoffen te leveren uit de Britsche koloniën. Deze maatschappijen zouden den rol spelen van een soort compensatiebureau tusschen Duitschland dat gebrek heeft aan Bui- tenlandsche deviezen en de Engelsche koloniën, die op het oogenblik zich op de Britsche markt niet kunnen voorzien van producten der zware industrie, zulks op grond van de bestellingen ten behoeve van de herbewapening. De Londensche maat schappijen zouden zich derhalve belasten met het vergemakkelijken van den ruilhan del van koloniale grondstoffen tegen Duit sche industrieartikelen. Londensche bankkringen zijn van meening dat er weinig cre- dietmogelijkheid voor Duitsch land is. Men slaat geen enkel geloof aan de ge ruchten, die met min of meer tusschenpoo- zen de ronde doen over het uitschrijven van een leening voor Duitschland. Wanneer dergelijke mogelijkheden van nu af aan, naar het schijnt verworpen worden, lijkt men daarentegen wel met een zekere belangstelling het door verschillende bank instellingen te Londen hierboven genoemde plan te bestudeeren. Het betreft hier uitsluitend dus transac ties op ruilbasis, zoodat alleen de landen, die met Duitschland geen compensatie-ver drag hebben zich er voor kunnen interes seeren. Koophandel en Fabrieken als wettelijke vertegenwoordigers van handel en nijver heid en als ingewijden op het bedoelde ge bied. De voorstellen van minister Gelissen von den heden natuurlijk ook wel bestrijding, doch die was uitermate gering. Slechts de heer Westerman (ex-Nat. Herst.) liet tenslotte toen aan het einde van den middag de wet zonder stemming werd aan genomen zijn afkeuring aanteekenen. Hij vond namelijk, dat de minister het vraagstuk maar halfbakken aanpakt, en toen Z. Exc. in terrumpeerde, dat hij het bedrijfsleven niet in eenig keurslijf wilde persen, riep de an der uit, dat het gebodene dan ook ten hoog ste een „weinig passend corsetje" mocht wor den genoemd Heel weinig enthousiast was voorts de communist Schalker, doch bij beloofde toch, deze „zeer magere hulp" te zullen steunen. Van andere kanten kwam geen verzet los, al liet men wel eens waarschuwende klan ken hooren. Zoo wees de heer Zijlstra (A. R.) er op, dat men niet vergeten mag, hoe in het. verleden vele groote zaken van nu als klein tjes begonnen, het stellen van vestigings eischen niet tot stroefheid mag leiden. Minister Gelissen begon met den heer Stumpel (R.K.) te antwoorden, die namelijk teleurgesteld was geweest, dat de Overheid nog zoo passief blijft. De Regeering mag al leen bevorderen, wat uit het vrije leven op komt, zoo sprak de bewindsman, die in het onderhavige geval het behoefte-reglement buiten beschouwing wilde laten, wijl men dan wel degelijk moet komen met Overheids dwang. Dr. Vos kreeg te hooren, dat de Minister 't niet gewenscht oordeelde, regelen vast te stellen omtrent de inrichting van het bedrijf; het ontwerp stelt slechts eischen aan den persoon. Bij de artikelen kwamen de amendementen los. En zooals reeds werd opgemerkt, de heer Stumpel was niet onfortuinlijk. Van de aangenomen amendementen mogen genoemd worden die op art. 1, waardoor de vast te stellen eischen als regel voor het geheele land zullen gelden, met door alg. maatrege len uit te zonderen gemeenten (het ont- Voedselnood dreigt. Concessie op koloniaal gebied als psycholo gisch hulpmiddel. Straks als de Duitscher zijn Kerstlichtjes zal hebben ontstoken en de ziel van dit krachtige en voor indrukken zoo vatbare volk geheel uitgaat naar de genoegens van het aloude Kerstfeest, zullen er weinigen onder hen zijn, die niet vol angst en bezorgd heid zich afvragen, wat de naaste toekomst zal brengen. Met kracht hebben de nationaal-socialis- tische leiders de last van Versailes van de schouders van hun volk afgewenteld. Als gelijkgerechtigde staat staat het Duitsche Rijk weer te midden van de andere landen. Maar toch blijkt steeds duidelijker, dat Hitier en de zijnen te veel hebben gewild. Hadden zij zich tevreden gesteld met de behaalde successen en zich daarna spontaan gezet aan de economische wederopbouw van hun schoone vaderland, dan was mogelijk de situatie nog te redden geweest. Thans blijkt met den dag duidelijker dat de wetten der economie de Hitleriaansche politiek een halt toeroepen. Duitschland loopt vast! Het heeft gekozen tusschen kanonnen of voedselgebrek en dwingend klopt de hon gersnood aan de sterk gegrendeld deur. Vol schrik herkent de oudere generatie dezelfde barsche trekken van het spook, dat in den oorlogstijd zoovelen ton grave deed dalen en huiverend wendt zij haar blik af. Göring heeft het duidelijk gezegd: Kanon nen zijn voor ons meer waard dan boter. Welnu de rekening van deze destructieve politiek wordt thans aan het Duitsche volk gepresenteerd. Er zijn ongetwijfeld vele vooraanstaanden in het ongelukkige land, die de catastrophe zien naderen en één van hen is zeker dr. De regeering van Syrië is gisteren afgetre den, nadat Hatsjem Atassi tot president was gekozen. De nieuwe president heeft Dsjemil Martan gelast met de vorming eener nieuwe regee- Schacht, die ongetwijfeld met ontzetting de pogingen van Göring volgt om de economi sche isolatie van het Derde Rijk te voltooien. Hij, de knappe econoom, die met de ge ringe beschikbare middelen wonderen heeft verricht, begrijpt zeer goed, dat de bewape ningspolitiek een ondragelijke last op het volk legt. Zóó zwaar zelfs, dat het niet te dragen zal zijn. En zijn waarschuwing voor een „explosie" moet dan ook als een cri de coeur, als een kreet uit het hart, worden beschouwd. Hij heeft èn de leiders te Berlijn èn het volk willen waarschuwen. Er gaat wat gebeuren! De spanning wordt te groot! Dat Schacht in ernst zou gelooven dat kolo niën de redding zouden kunnen brengen is ondenkbaar. In dergelijke gebieden zijn geen kapitaal reserves opgehoopt, zoodat bij inwilliging van het verzoek geen soulaas is te verwachten. Men moet dan ook aannemen, dat de eisch tot teruggave van koloniën slechts voort spruit uit de dringende noodzaak opnieuw een psychologisch succes te behalen tenein de het onder zware lasten gebukt gaande volk weer wat op te beuren, hoop op een be tere toekomst te geven. De Duitscher' is van nature bereid zich groote ontberingen te getroosten voor de na tionale zaak, voor het Vaderland is hem geen offer te groot en geen last te zwaar. Hitier en de zijnen, geboren volksleiders als zij zijn, voelen dat uitmuntend aan en bereiden het volk dan ook op moeilijke tij den voor. Zooals de geestelijke de bijbel of het kruis voorhouden aan de door leed en smart ge troffenen, zoo houden de nationaal socialis tische leiders steeds hoog opgeheven de ba nier met het hakenkruis als symbool van de grootheid van het Germaansche ras. Men vraagt zich echter met ongerustheid af hoe lang men nog zal kunnen doorgaan om het nationale vermogen om te zetten in oorlogstuig en den menschen het meest en dringendst noodige te onthouden. ring. Khuri werd gekozen tot president van het Syrische parlement. TERECHTSTELLINGEN IN ABESSINIE. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat Dedjas Averra en Dedjas Asfax-Oessen, de zoon van Ras Kassa die tijdens een politie-operatie in Noord-Sjoa gevangen genomen zijn, te Fitsje zijn terechtgesteld. werp wilde juist andersom) en in den over gangstijd niet allerlei beunhazen zich alsnog als bona-fide handelaars gaan vestigen. De heer van de Putt (R.K.) had succes bij art. 4 toen hij gedaan kreeg, dat de vereeni ging van ondernemers, die een verzoek tot het vaststellen van vestigingseischen doet, bij den Middenstandsraad moet zijn aange sloten. Bij art. 10 behaalde weer de heer Stumpel een overwinning ten aanzien van de regeling, dat bij overneming van een zaak slechts vakbekwaamheid zou behoe ven te gelden. De ander begeerde in deze alle eischen te stellen, wat dan ook zal ge schieden. En bij art. 18 kreeg dezelfde afge vaardigde nog een amendementje, waardoor de K. v. K. uit haar midden een commissie zal kunnen benoemen, speciaal met de bo vengenoemde zaken belast. En zooals wel te verwachten was, nam de Kamer de geheele regeling „onbestemd" aan. Het slot van den middag van heden was de behandeling van het wetje tot ver lenging (voor 4 maanden) van de korting op de Indische pensioenen, waartegen de Socialisten en de Communisten zich verzet ten, doch in afwachting van het ontwerp tot herberekening van de pensioenen gaf de Kamer haar fiat.. Van de Socialisten stemde de heer Vliegen moederziel alleen vóór! De Kamer, reeds zeer „hoorbaar" in re cesstemming gekomen,'geraakte nu aan het einde van haar werkzaamheden. Voorzitter Aalberse hamerde, ten teeken, dat hij nog iets tot de leden te zeggen had. In een wel wat lang, doch heel hartelijk speechje. wees mr. Aalberse op den volbrachten straf fen arbeid, en betrok daarbij werkelijk „al len" griffiers, stenografen, ambtenaren, journalisten, bedienend personeel enz. enz. dank brengend voor de wijze, waarop men den druk had weerstaan, en speciaal voor de wijze, waarop de leden zich beperking hadden opgelegd. „Wij Nederlanders aan vaarden gaarne leiding, maar zijn wars van dwang!" aldus de praeses en men juichte hem van harte toe. De devaluatie van de lire De Italiaansche senaat heeft, een aantal financieele kwesties besproken, o.a. de goudpariteit van de lire. De minister van financien zeide in zijn uiteenzetting van den toestand, dat Italië niet er toe zou zijn overgegaan de lire „aan te passen" indien het niet noodzakelijk was geweest door de devaluatie van de ove rige staten, vooral Frankrijk en Engeland. De minister voegde hieraan toe, dat de meeste marktprijzen in Italië niet zijn gewij zigd, niettegenstaande de devaluatie. Een zekere prijsverhooging zou kunnen ontstaan bij ingevoerde artikelen, doch de regeering wilde zooveel mogelijk prijsverhooging voor komen en deed derhalve afstand van in komsten uit douane-rechten. Tenslotte wees de minister op de gunstige handelsbalans van Italië. In October toonde de handel op het buitenland een actief van 22 millioen lire en in November 55 millioen. Bovendien wordt de laatste twee maanden de lire op de buitenlandsche wisselmarkten sterk ge vraagd. Besprekingen tusschen enkele arbeiderspartijen. De vertegenwoordigers van de „socialisti sche liga", van de onafhankelijke labour- partij en van de communistische partij heb ben gisteravond in het geheim te Londen vergaderd, om te spreken over een „een heidsfront" van hun partijen. Men vermoedt, dat geen beslissing zal worden genomen voor de nationale confe rentie van de socialistische liga, welke op 16 Januari is bijeengeroepen, haar meening over de houding van de leiders der partij zal hebben te kennen gegeven. Zooals men weet heeft de Labour-partij, waarbij de socialistische liga is aangeslo ten, herhaaldelijk haar afkeer van een bondgenootschap met de communisten of de onafhankelijke labour uitgesproken. TIEN GEWONDEN BIJ EEN TRAM BOTSING IN BERLIJN. In het noorden der stad zijn op een enkel spoor twee tramtreinen in den mist op el kaar gereden. Tien passagiers moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd, andere wer den lichter gewond. Dantzig tegen het centrum Ontbinding der R.K. Partij ge- eischt. De te Dantzig ingezette actie tegen de R. K. partij „Het Centrum" wordt voortgezet. Gisteren zijn huiszoekingen verricht bij de voornaamste leden der oppositiepartij. De nationaal-socialisten zouden de leiders ge sommeerd hebben de partij te ontbinden. Voorts kan gemeld worden, dat dr. H. von Hagens, de voorzitter van het Dantzigsche gerechtshof per 31 December met pensioen is gezonden en waarschijnlijk zal worden vervangen door dr. Wohler, intiem mede werker van den president van den senaat en opsteller van de kortelings uitgevaardig de decreten van den Dantzigschen gouver neur. Von Hagens had geweigerd zichzelf gelijk te schakelen met de Dantzigsche magistratuur. Regeering van Syrië afgetreden Olym. winterspelen niet in Japan? De leden van'het uitvoerend comité van het Internationaal Olympisch comité, zijn te Lausanne op het permanente secrtariaat bijeengekomen, in welke bijeenkomst door Graaf de Baillet Latour rapport werd uitge bracht inzake zijn reis naar Japan, Waar de winterspelen van 1940 worden gehouden, is nog niet definitief beslist. Niet temin mag het zeer waarschijnlijk worden genoemd, dat de winterspelen niet in Japan, doch in Europa zullen plaats vinden. STUWDAM VAN OSARUZAWA OPNIEUW BEZWEKEN. Opnieuw acht dooden en 36 ge wonden. De stuwdam bij de kopermijn van Osaru- zawa (provincie Akita Japan) is gisteroch tend opnieuw bezweken. Acht arbeiders kwa. men om het leven, 36 werden gewond. Toen de dam het op 20 November j.1. begaf kwamen 700 personenom het leven.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5