Landbouw-onderwijs 40 jaar onze Omgeving in Het feestelijke gedeelte De voor-geschiedenis van de muiterij in Sjensi Kerst-tractaties Een ster als vergrootglas Een reuzen-Panda gevangen Woensdag 23 December 1936, Derde blad ALGEMEENE VERGADERING VAN OUD-LEERLINGEN IN HET NOORD-HOLLANDSCH KOFFIEHUIS TE SGHAGEN. Gistermorgen 'kwamen de Oud-leerlingen yan de Rijkslandbouwwintex-school in oen algemeene vergadering bijeen in het Noord- Hollandsch Koffiehuis. Het hoofddoel der vergadering was 'de herdenking van het 40-jarig bestaan der Rijkslandbouwwinterschool, Huishoudelijk gedeelte. De zaal was stampvol, toen de Voorzitter, <ie heer P. Blaauboer Gz., de bijeenkomst opende met een hartelijk woord van wel kom. waarna spr. onmiddellijk den Secre taris, den heer J. Sijp Jr. verzocht de no tulen voor te leaen, welke werden goed gekeurd. Mededeelingen. Van de mededeelingen noemen wij de vol gende; Opheffing Rijkszuivelconsulent- sohap te Hoorn. Door de aanstelling van meerdere hulp aan het Rijkszuivelconsulentschap te Hoorn, waardoor dit ook zonder het Station voor het onderzoek van Melk- en Melkproducten minder bezwaarlijk kon functionneeren, werden voorbereidingen getroffen om ge noemd Station, dat in 1924 is opgericht, te gen 1 Augustus 1936 op te heffen. Een geschenk ter gelegenheid van het jubileum. Het bestuur stelt zich voor ter gelegen heid van het jubileum der School een ka pitaaltje bij een te brengen van f400.— a f500.om uit de rente daarvan het onder wijs aan de School te bevorderen door b.v. zoo mogelijk ieder jaar aan den besten leerling ter beoordeeling van de verga dering van Leeraren een cadeau te ge- yen. Zonder discussie goedgekeurd. Jaarverslag van den Seoretaris. San Ket verslag over het boekjaar Dec. 193530 Nov. 1936 is het volgende ontleend: Het ledental vermeerderde door toetre ding met 16. Wegens wanbetaling moesten echter 3 personen van de ledenlijst worden afgevoerd, terwijl bovendien 4 leden als zoodanig bedankten. Per saldo is het aantal leden dus met 9 vooruit gegaan en al zoo geklommen tot 216. Het aantal donateurs Weef 1. Tot bestuursleden werden ter vervanging (van de heeren W. v. d. Oord Cz. en Joh. ide Veer, die periodiek moesten aftreden, en niet herkiesbaar waren, gekozen de hee ren P. S. Eenhoorn en R. L. Waiboer. De cursusvergaderingen waren een bui tenge woon succes; het bezoek was steeds zoo groot, dat de concertzaal van het Noord Hollandsch Koffiehuis bijna te klein was om alle bezoekers te plaatsen. Ook de ex cursies trokken steeds veel belangstelling. De in Juni j.1. voor oud-leerlingen, leden Van de vereeniging gehouden vervolgcursus is goed geslaagd. Het verslag vermeldt dan de verschil lende gehouden lezingen en gewaagt van een studie van het eerelid, den heer Ir. C. Nobel, over het Ordeningsvraagstuk. Het verslag eindigt met de hoop, dat uit teen en ander zal zijn gebleken, dat weder om met ernst is gestreefd bevorderlijk te zijn aan den bloei en dé vooruitgang van dien Landbouw. (Applaus). Onder dankzegging van den Voorzitter werd het jaarverslag goedgekeurd, 'Rekening 1935—'36 Begroo ting 1936—'37 De penningmeester bracht vervolgens fi nancieel verslag uit, dat sluit met een ba tig saldo van f 319. 6034. Voorgesteld werd de bestaande contribu tie te handhaven, volgens de oude regeling. De heer de Graaf bracht namens de f i- hancieele commissie verslag uit en stelde voor, den penningmeester, den heer Sijp te dechargeeren (applaus). Aldus werd besloten. De begrooting 1936—'37 sloot met een to taal aan inkomsten en uitgaven van f 1234.09. Deze werd zonder discussie goedgekeurd. Plaats Zomervergadering. De plaats waar de zomervergadering zal worden gehouden, werd met toestemming der vergadering aan het bestuur overgelaten Bestuursverkiezing. Hierna volgde de verkiezing van 2 leden van het bestuur, wegens periodieke aftre ding van de heer J. Sijp Jr. (herkiesbaar) en den heer R. C. Waiboer Rz., (niet her kiesbaar.) Opgegeven werden in de vacature Wai boer G. H. Geerligs (Anna Paulowna); H. Grin Wieringermeer)K. Schenk (Anna JPaulowna) en J. Verfaille Den Helder). Gekozen werd de heer: H. Grin met 83 van de 112 terwijl de secretaris bij declama tie werd herkozen (langdurig applaus). Verslag algemeene Bond. De heer J. Sijp Jz., bracht vervolgens ver slag uit van de door den Algemeenen Bond gehouden algemeene vergadering, hetwelk geen bijzonderheden van algemeen belang opleverde. Rondvraag. De voorzitter deelde mede, dat zoojuist bericht was ingekomen van Ir, Lienesch, dat hij door ziekte verhinderd was de ver gadering bij te wonen. Besloten werd den heer Lienesch een tele gram te zenden, waarin de hoop wordt uit gesproken op een spoedig herstel en een gelukwensch iri verband met het 40-jarig bestaan der school (applaus) Aangezien niemand meer iets had voor de rondvraag sluit de voorzitter het huis houdelijk gedeelte der vergadering, waarna werd gepauzeerd. Nadat het Gemeentebestuur van Schagen ter vergadering was gekomen, opende de heer Blaauwboer voorzitter van de vereeni ging van Oud-leerlingen het feestelijk ge deelte. Spr. begon met den inspecteur van het Landbouw onderwijs Ir. Huizinga en het gemeentebestuur hartelijk welkom te heeten Ook de eere-leden en speciaal het oudste eere-lid, Ir. Nobel werd welkom geheeten en dank gebracht voor al hetgeen hij voor de school deed. Spr. hoopte, dat de tegen woordige, Ir. Lienesch nog tal van jaren aan de school verbonden zou blijven en betreurde diens afwezigheid. Ook Dr. Schey werd hartelijk dank gebracht voor al het geen hij in het belang der school op het gebied der zuivelbereiding deed. Vervolgens werden welkom geheeten de leraren der school, wier aanwezigheid ge tuigde van een nauwen band tusschen de school en de vereeniging; de commissie van Toezicht; de vertegenwoordigers van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw en van het Landbouw-Huishoudonderwijs. Spr. bracht dank aan de directie van de Schager Courant vor de aangename betrek kingen, welke het bestuur steeds met haar onderhield. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de school nog vele jaren zou mogen blijven bestaan tot heil van allen, die het onderwijs volgde en ook tot heil van den Hollandschen landbouw (ap plaus). De eerste directeur voert het woor4- Als eerste spreker betrad de eerste di recteur der school, Ir. C. Nobel onder luid applaus der vergadering het katheder. De heer Nobel gaf allereerst een overzicht van de voorgeschiedenis van de totstand koming der school. Spr. memoreerde, wie het personeel der school vormden. In het eerste jaar na het bestaan der school werd een gebouw door het gemeente bestuur aangekocht; een gebouw echter dat later desnoods weer als woonhuis zou kun nen worden ingericht. Bij het begin van het nieuwe schooljaar was het gebouw nog niet gereed en daar de zaal van café de Beurs niet aan de verwach tingen voldeed, werd het onderwijs in dit schooljaar gegeven in café de Posthoorn. Die tweede cursus begon in Februari 1898 Spr. wees erop, dat in den herfst van 1903 geen enkele leerling zich aanmeldde, terwijl de tweede klasse niet meer dan 5 leerlin gen telde. Dat was dus een tijd van laag conjuncteur. Het feit dat het antal leerlingen zoo te rugliep, was een reden, om naar middelen te zoeken, hier in verbetering te brengen. Tal van succesvolle pogingen werden daar toe aangewend, zoodat de school weer spoe dig in bloei toenam, zoodat zelfs een plan van verbouwing der school kon worden ter uitvoer gebracht. Deze verbouwing kwam gereed in den zomer van 1907. Jammer, dat na de verbouwing, het aan tal leerlingen weer terugliep en van 1910 1913 niet meer dan 11 leerlingen eindeexa men deden. Gelukkig kwam ook hierin weer verbetering; het leerlingen-aantal steeg na 1913 en. toen in 1917 Spr. als directeur af trad, was dit aantal zeer bevredigend. Rede van Ir. Smeding. De opvolger van Ir. Nobel. Ir. Smeding nam daarop het woord. Spr. begon met te zeggen, dat van hem geen vervolg mocht worden verwacht van een historisch overzicht na 1917. Spr. wilde meer algemeen blijven en volstaan met het geven van eenige herinneringen en per soonlijke indrukken. Begin 1915 maakte spr. zijn intrede in de ze gemeente als adsp. landbouwleeraar. Die eerste periode van z'n leeraarschap was niet gemakkelijk, omdat hij voelde, dat hij met de leerlingen die in de banken zaten, toch nog heel wat te leeren had. Na deze moeilijke jaren, volgde in 1917 zijn benoe ming tot directeur. Toch heeft spr. de aan genaamste herinneringen aan zijn eerste jaren op de school. Spr. wilde er den nadruk op leggen, dat aan de persoonlijkheid van den leerling de meeste aandacht diende te worden geschon ken; meer nog dan aan de leerstof, welke den leerling nu eenmaal moet worden bij gebracht. Spr. noemde de Vereeniging van Oud-leerlingen een instituut hetwelk steeds veel deed in het belang van den landbouw. Al kan het contact niet meer direct zijn, toch hoopte spr. indirect nog veel voor de school te kunnen doen. Moge de bloei der school steeds meer bij dragen tot de ontwikkeling van den land bouw in dit district. De burgemeester van Schagen wenscht geluk. De burgemeester van Schagen, de heer J. Cornelissen, nam daarop het woord, om namens B. en W., bestuur, leeraren en leer lingen van harte geluk te wenschen met dit jubileum. Spr. noemde het nut van een landbouwschool in deze streek van groot belang en daarom waardeerde het gemeen tebestuur ten zeerste het bestaan van deze school. Spr. hoopte, dat Schagen nog langen tijd in het bezit der school zal blijven, want wij kunnen haar niet missen. (Daverend applaus). De burgemeester bood daarop namens het gemeentebestuur een mand bloemen aan. De Voorzitter dankte het Hoofd der Ge meente voor z'n hartelijke woorden en sprak de hoop uit, dat als straks voor een even- tueele uitbreiding der school de hulp van het gemeentebestuur zou worden ingeroepen, dit beroep niet tevergeefs zou zijn (daverend gelach en applaus). Ir. Veenstra aan tiet woord. De Keer ïr. Veenstra gaf vervolgens een resumé van den tijd, dat hij directeur der school was, n.1. van 1 Januari 1929 tot 5 No vember 1932. Spr. noemde dit tijdperk kort en de school was alreeds door zijn „Sturm-und Drangperiode" heen. Het was daarom, dat spr. rustig kon voortwerken op de basis, door anderen gelegd. In deze periode was het bezoek aan de school goed. In den herfst van 1927 werden in de eerste klasse 29 leerlingen geplaatst; dat was dus wel een tijd van hoog-conjunc- tuur. In 1929 werd dit aantal wel wat min der, doch steeds nog zeer bevredigend. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het wel en wee der school gedurende de jaren 19291932. Spr. noemde de verhouding tus schen B. en W. en hem uitstekend en hoopte, dat de gemeente nog eens een ruimer en meer efficiënt gebouw aan de school zou aanbieden. De heer Veenstra sprak de hoop uit, dat' de 72 oudleerlingen den landbouw eenigs- De geheime dienst der vereenig- de Staten in actie* (Van onzen V.P.B.-correspondent)' De putsch van den jongen maarschalk Tsjang Sjoe liang heeft in China zelf wei nig verrassing gebaard. Men kende hier de onbeteugelde eerzucht en de fanatieke haat tegen de Japanners van den ex-dic tator van Mantsjoerije, men kende ook zijn groote vriendschap met den op zoo tragi sche wijze om het leven gekomen maar schalk Tin Foe en men was er dientenge volge op voorbereid, dat hij de eerste de beste gelegenheid zou aangrijpen, om den dood van dezen vriend te wreken en tege lijkertijd zijn eigen plannen ten uitvoer te brengen. De gebeurtenissen, die tot den moordaan slag op Tin Foe en daarmede tot de muiterij in Sjensi leidden, liggen reeds eenige maan den in het verleden. Deze zijn in Europa niet bekend geworden. Thans zijn zij echter onthuld in de „Courier de Pékin" en uit 't desbetreffende artikel blijkt, dat de dingen niet zoo eenvoudig zijn, als men eerst ge loofde en dat er bij de muiterij niet slechts J.apansche en Russische, maar ook Ameri kaansche belangen op het spel staan. Het plan van Yainoto. Onmiddellijk na de verovering van Mant sjoerije had de chef van de Chineesche sectie van den Japanschen Imperial-Service, baron Yamoto, een nauwkeurig plan voor de „on bloedige penetratie" van Binnen-Mongolië uitgewerkt. Dit plan was een waar meester werk van organisatorische veelzijdigheid. Het bevatte alle mogelijke militaire, econo mische en politieke gegevens over het land, dat niet minder dan 1 millioen vierkante kilometer groot is. De ongekende waarde van dit plan, dat zelfs uitsluitsel gaf over den graad van om koopbaarheid der verschillende Chineesche ambtenaren, officieren en hun families, lag voor de hand. Het bestaan ervan was een openbaar geheim. Dat alle belanghebbende mogendheden er zich van zouden trachten meester te maken, was te voorspellen. Rusland en China zelf waren echter tenminste in het begin minder belang stellend en daarom ook minder actief dan de Vereenigde Staten, die met groeiende be zorgdheid zagen, dat Japan zijn macht op het continent steeds uitbreidde. Het War-Office te Washington zond daarom een van zijn meest kundige menschen, Sinclair Clark, naar Peiping met de opdracht, zich op welke wijze dan ook van het plan van Yamoto meester te maken. Edith Beard komt in actie. Clark" bemerkte al spoedig, dat alle directe bemoeiingen tegenover Yamoto tijdverspil ling zouden zijn. De Japanner was niet te benaderen en bovendien te handig, om in een val te loopen. Maar Clark vernam, dat de Amerikaansche „zakenman" Robinson, die in werkelijkheid als hoogbetaalde agent in dienst van Japan was, het plan kende. Clark stuurde daarom een van zijn vrouwelijke agenten, Edith Beard op Robinson af en binnen weinige dagen werd zij de vriendin van den Japanschen agent. Nog eenige we ken later was Robinson „rijp" en het plan kwam in handen van Clark. Yamoto, die het verraad, spoedig bemerkte, sloeg terug, eenige dagen later werden Robinson en Edith Beard in het Hotel Européon vennoord en in de Amerikaansche legatie verrichtten al even geheimzinnige daders een „huiszoeking". Het onderzoek van de Chineesche politie bleef natuurlijk zonder resultaat. Yamoto had echter weinig bereikt, want de plannen ble ven zoek. Zij waren door Clark in opdracht van zijn regeering in handen gespeeld van den niet Tsjang Sjoe-liang bevrienden en samenwerkenden maarschalk Tin Foe. Wraak voor den moord op Tin Foe. Dit feit en het bericht, dat Tin Foe een offensief tegen de Japanners voorbereidde, beteekende voor den maarschalk het dood vonnis. Al zijn corespondentie en telegram men werden onderschept en toen hij spoedig daarop met zijn staf naar het front reisde, vloog do pantsertrein C 51183 ongeveer 200 kilometer ten noorden van Peiping in de zins in de hoogte zouden brengen. Laten we hopen, dat de landbouw en veeteelt in Noord holland den band met Schagen zal blijven voelen, aldus eindigde spr. (Applaus.) door De laatste periode. De heer H. Pilon bracht tenslotte, inplaats van ir. Lienesch een overzicht uit over de laatste periode van de school. Spr. betreur de ten zeerste de afwezigheid op dezen dag van den heer Lienesch, een dag waarvan hij zich zooveel had voorgesteld. De heer Pilon wees er op, dat het aantal leerlingen weer was teruggeloopen, doch de ingestelde voorbereidende klasse, heeft zeker weer de toeneming van het aantal leerlingen beïnvloed. De resultaten van deze klasse zijn zoo geweest, dat hiermede zal worden voort gegaan. Een andere stimuleering is geweest de Wieringernieer. Het aantal leerlingen, de voorbereidende klasse inbegrepen, bedraagt thans ongeveer 55. Het door ir. Lienesch ingevoerde debat- uurtje van de leerlingen, noemde spr. een groot succes, evenals de voordracht-cursus sen in den zomer. De verhoudingen op de school noemde spr. 100 procent; leeraren en leerlingen dra gen elkaar als 't ware op de handen. Namens den directeur en het personeel dankte spr. de vereeniging voor de wijze, waarop zij dit 40-jarig jubileum heeft willen herdenken. (Applaus.) Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd, waarna men zich aan de gemeen schappelijke lunch vereenigde. De pers was hiertoe niet uitgenoodigd. lucht. Eenige uren later bevond het plan- Yamoto zich weer in handen van den recht- matigen eigenaar, die naar Tienstsin reisde. Maar hij hacl niet op de waakzaamheid van Clark gex-ekend, die met denzelfdon trein als hij van Peiping naar Tientsin vertrok, Yamoto gedux-ende den reis neerschoot, de documenten roofde en op het eex-stvolgende station rustig den trein verliet. Ook Clax-k kwam er echter niet toe, van het plan gebroik te maken. Op den reis naar Mantsjwoeko werd hij ziek en stierf eenige weken later in het ziekenhuis te Charbin aan typhus. Zijn plannen en aanteekenin- gen, die hij bij zich di-oeg, geraakten op on opgehelderde wijze in handen van den Sow- jot-Russischen Geheimen Dienst, die fotogra fieën van het ox-igineel aan maarschalk Tsjang Sjoe-liang zond, die op deze wijze vernam, dat de Japanners zijn besten vx-iend Tin Foe op dezelfde manier hadden gedood als zeven jaren tevoren zijn vader Tsjang Tso-lin. Reuter meldt uit New York, dat professor Albert Einstein in „Science", het orgaan van de „American Association for the advance- ment of sciénce" geschreven heeft over een theoretische ontdekking, welke hiex-op neer komt, dat met verbeterde astx-onomische instrumenten het mogelijk zal zijn een ster te gebruiken als vergrootglas, zoodat een verder afgelegen ster, achter de eerste, kan worden waax-genomen. Men weet, dat lichtstralexi van een ster, die langs de zon gaan, binnenwaarts worden gebogen. Gaan lichtstralen langs een andere vaste ster, dan gebeurt hetzelfde De stralen van 'n ster, die op verren afstand staat ach ter 'n andere stex-, worden ï-ondom de dichter bij gelegen ster gebogen en een menschelijk oog zou, wanneer het ter waarneming was opgesteld op de daax-voor geschikte plaats in de ruimte, de in één punt samenkoxnende lichtstralen van de verste ster opvangen. Naar Einstein verklaax-de, was dit theorie- tisch beter zichtbaar wox-den van vex-af staande stex-ren (door toepassing van het Einstein-effcct) nog ver van zijn pxactische verwezenlijking, daar de bestaande telesco pen nog niet in staat waren het scherpte beeld van het achter een andere ster vex-- borgen hemellichaam naar het menschelijk oog te verplaatsen. Einstein, of een ander, zou ditzelfde jaren geleden ook wel al hebben kunnen consta- teeren. Zeldzamer dan de Okapi. Het eerste exemplaar dat ooit levend werd gevangen. De vangst van den uiterst zeldzamen reu zen-Panda in Noox*d West Szetsjoen is een gebeurtenis geweest die de noodige aandacht vei'dient. Zooals reeds gemeld is dit het eerste exemplaar dat men ooit levend in handen heeft kunnen krijgen exi het was de weduwe van oen ontdekkingsreiziger, die na een avontuurlijken en hoogst gevaarlijken tocht de zoölogische wetenschap deze dienst heeft kunnen bewijzen. De reuze-Panda werd in 1868 door dexx zendeling Armand David ontdekt in 't vrijwel ontoegankelijke Noord west Szetsjoon. Pas in 192S konden de ont dekkingsreizigers Kermit en Theodore Roo- sevelt een exemplaar schieten. Vóóx-dien voncl men slechts beenderen van deze zeld zame en schuw dieren, waarvan men niet te weten koxx komen hoe zij leefden. Na het succes van de gebroeders Roosevelt maak ten nog meer ontdekkingsreizigers tochten naar het district waar de reuze-Panda zich ophoudt, maar niemand kon een exemplaar levend in handen ki'ijgen. Zes werden er doodgeschoten. Twee jaar geleden, aldus een coxTespon- dont van de Times, kwam de .Amerikaansche ontdekkingsreiziger Harkness in Sjanghai aan, met het plan een reuzen-Panda levend te vangen. Hij stierf bij de voorbereiding van zijn plannen en zijn weduwe kwam uit New York om zijn plannen verder ten uitvoer te leggen. Slechts door een jongen Chinecschen ontdekkingsreiziger, Quentin Young, verge- zelld, waagde zij den tocht door het woeste en van bandieten vex-geven noord-west Szet sjoen. Zij had een zeldzaam geluk: dc expe ditie verrast te een vrouwelijk exemplaar bij een nest dat een jong bevatte. De moeder Martine Wittop Koning Veel geld mogen onze tx-actaties niet kos ten maar een extraatje magiër op de Kerstdagen wel zijn, hetzij bij tiet middag, maal, hetzij als versnapering 's avonds, Voor het eerste geval komt een lekkere pudding of vla in aanmerking, voor tiet tweede kiezen we een van de geliefkoosde winteravondmelkdranken, die bij jong eh oud in den smaak vallen. De volgende recepten helpen U voor dej beide gevallen al een heel eind op weg! KERSTPUDDING (met Room.)* 1 L. melk, 150 g. (iVz ons of kl. theek'opjje)] rijst, 100 g. (1 ons) suiker, 1 pakje vanille suiker, 2 dL slagroom, oen paar lepels roode jam, een klein stukje sucade. Bi-exig de melk aan de kook, strooi er "de gewasschen rijst in en laat die op een zacht vuur gaar worden en mooi zwellen (ongeveer 1 uur); roer er dan de suiker en de vanillesuiker door en laat de rijst af" koelen. Klop even vóór 't gebruik van den pud ding den room stijf, meng die luchtig door, de koude rijstebiij en breng het mengsel over op een voor het doel bestemden scho tel (eenigszins pyx-axnidevormig opgestapeld)' Versier den ïijstberg met roode bloemetjes (n.1. roode jam) en groene steeltjes (gesne- dexi van de sucade). KERSTPUDDING (zonder room). Voor rijstebrij: 34 L. melk, 100 g. '(1 ons of klein soort theekopje) rijst; voor bijhoonende vla: V2 L. melk, 3 afgestreken eetlepels custard- poeder, 5 afgestreken eetlepels suiker, f pakje vanillesuiker; voor vex-siering een paar lepels roode Jam, een stukje sucade. Kook de x-ijstebrij op de bekende wijze (voi'ig recept). Bi-eng voor de vla de daaiv voor benoodigde melk aan de kook, meng het custax-dpoedex- aan met een scheutje melk (achtergehouden uit den halven liter) giet het mengsel x'oex*ende in de kokende; melk, laat de vla even doox-koken en maak ze af met de suiker en de vanillesuikex-. Laat èn de rijstebrij èn de vanilevla koud wox-den, af en toe i-oerende om te voor komen, dat zich aan de oppervlakte een' vlies vormt. Roer even vóór *t gebruik de beide meng sels door ejkaax;, bx*eng het gerecht over een schotel eri behandel het verder op dezelfde wijze, die in het vorige recept beschreven is. (Hoewel voor dezen pudding geen rooirt gebruikt wordt, geeft de vla er toch iets echt „roomigs" aan). SLEMP (voor 10 a 12 kopjes 134 L. melk, stukje pijpkaneel van onge veer een vinger lang, 1 vol theeschepje thee, 10 kx-uidnagelen, klein plukje saffraan, 50 g. 134 ons of ongeveer 4 afgestreken eetlepels suiker) 1 eetlepel maïzena of aard appelmeel. Bind al de lmxidexi losjes in een schoon, dun lapje en laat hiennee de melk lang zaam aan de kook komen, tot de smaak en de kleur van de kruiden goed aan de melk mex-kbaar zijn; druk af en toe met een le pel het zakje tegen den wand om het uit te persen. Bind tenslotte de kokende melk met de aangemengde maizena (of het aard appelmeel) roer er suiker door, neem er dé kruiden uit en giet de melk over in eenj melkketeltje of een kan. CITROENMELK (voor 10 a 12 kopjes, 134 L. melk, 50 g. (34 ons of ongeveer afgestreken eetlepels) suiker, buitexiste gele schilletje van 1 gewasschen citx'oen, 1 eet lepel maizena of aai'dappelmeel. Breng op een zéér zacht vuur de melk met de suiker en het uiterst dim afgesne den citroenschilletje langzaam aan de kook, tot de melk goed den geur van de citroen heeft overgenomen. Bind dan de kokende melk met de aangemengde maizena (of het aardappelmeel), neem er de citroen uit en schenk de melk in een melkketeltje of een kan over. (Precies op dezelfde wijze wordt met een dim afgesneden sinaasappelschil „sinaasappelmelk" bereid). vluchtte, en mevrouw Hax-kness keerde met het jong naar Tsjeng-toe, de hoofdstad van Szetsjoen, terug, van waar zij met een vlieg tuig naar Sja.nghai kwam. De baby-Panda overleefde dezexi tocht, die uiteraard zeer zwaar was. Men hoopt het dier ook verder in leven te kunnen houden in de Bronx- Diei-entuin in New York, waar het voor be stemd is. Panda's leven van jonge bamboe, en het zou waarschijnlijk onmogelijk zijn 'n volwassen Panda in leven te houden buiten een streek waar bamboe overvloedig groeit. Men hoopt dit jonge exemplaar echter te kunnen wennen aan een ander dieet. Tot nog toe leeft het nog van melk. De panda's behooren tot de speciale fami lie der Ailuridae, en staan tusschen de beren en bevers in. Zij ond ex-scheid en zich door allerlei mex-kwaardige dingen, hijvoox-beeld door haar te hebben op de voetzolen, en door groote kiezen, een erfenis van hun vooroudex-s, die carnivoren waren. Het is op zichzelf al zonderlixxg dat deze afstammelin gen van carnivorerx overgegaan zijn tot voe ding uitsluitend mot jonge baanboe. De reuze- panda is zoo groot als een kleine beer, en tieeft een vrij lange staart. Hij heeft een wit vel, met zwarte ringen om de oogen, zwarte ooren, zwarte pootcn en een zwarte streep over den rug. De i*euze-panda is een nog zeld zamer zoogdier dan de Okapi. Er bestaat nog een variëteit kleine Panda, die in een aan grenzend gebied, bij Nepal, voorkomt, maar daarvan zijn meer exemplaren voox-handen. (N. R. Ct.*

Schager Courant | 1936 | | pagina 9