Raad S chagen Geen plantsoenarbeider in de capi- tulantenverordening. De ye- meentebegrooting. Algemeene be. schouwingen. Werden bij aan stelling van gemeentepersoneel de katholieken uitgesloten? Geen verwijt, maar een opmerking. Een onverwacht voordeeltje van vijf mille. Vergadering van den Raad op Woensdag 23 December 1936, des voormiddags kwart .voor 9 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burge meester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Van Erp. De notulen der vorige vergadering wor den zonder op of aanmerkingen goedge keurd. Mededeelingen van den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede: 1. Wat het huren van een stuk land teri behoeve van volkstuintjes betreft, deel en B. en W. mede, dat het hun bekend is, dat dit door een particulier zal worden onder nomen, mits hij het perceel land, dat hij op het oog heeft ,kan krijgen. B. en W. is dit voorshands onmogelijk. De heer Dekker wil in comité nadere In lichtingen hieromtrent. De Voorzitter antwoordt., dat hem zelfs 'dit ongewenscht voorkomt; bovendien weet spr. den naam van den man niet, die een ien ander zal ondernemen. 2. De distributie van cokes aan behoef- tigen heeft plaats gehad. Voor kennisgeving aangenomen. 3. B. en W. hebben den gemeente-archi tect opdracht gegeven een stuk trottoir aan te brengen aan den zijgevel van 't perceel van den heer Kroone, horlogemaker. Deze opdracht is inmiddels uitgevoerd. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden goed de verordening öp de heffing van lig- en kadegeld; idem besluit aanvaarding f 100 voor onderhoud graf; idem bericht van ontvangst van de strafverordeningen. Voorts kwamen in berichten van aan neming lid van diverse commissiën. Van het accountantskantoor J. J. de Vries kwam in het rapport inzake de controle rvan kas en boeken van het Grondbedrijf. Voor kennisgeving aangenomen. Capitulantenverordeuing. B. ien W. stellen voor, vast, te stellen een tapitulantenverordening en daarvoor aan te wijzen de betrekkingen van: incasseerder- mêteropnemér. arbeider in algemeenen dienst, arbeider reinigingsdienst en conciër ge der o.l. school; en voorts nog op verzoek van den directeur van het centraal capitu- lantenbureau de betrekking van plantsoen arbeider. Aan de hand van deze verordening zal •dan ook het werkliedenreglement gewijzigd dienen te worden. De heer De Vries vraagt, waarop het col lege zijn meening grondt, dat de gemeente niet voor ontheffing in aanmerking komt. Spr. zou liever ontheffing hebben. De Voorzitter antwoordt, dat ontheffing niet mogelijk is. De heer De Vries; Ik ben er niet enthou siast voor! De Voorzitter: Het college ook niet. De heer De Veer meent,, dat de functie van plantsoenarbeider kan worden opge heven. Immers, v. d. Brink krijgt nu den naam van gemeente-arbeider. De Voorzitter zegt, dat de functie plant soenarbeider langzamerhand is ingeslopen. Het is precies hetzelfde in de capitulanten- luister, heeft hij gezegd, zoo en zoo, ik wil trouwen en Spurling krijgt de halve lading. Maar u kent Thompson en u kunt zich voor stellen, hoe die geraasd heeft. Hij heeft Glover eruit gesmeten, vierkant op straat gezet en hem nageroepen: De lading moet naar Genua; hoe gij ze er krijgt, is mij gelijk en als ge dat met dien ouwen zeeroover Spurling voor elkaar krijgt, gaat mij niks aan, maar dat zeg ik u: lang kijk ik het zaak je met de „Malborough" niet meer aan, en of ge nu duizend keer trouwt, ik wil m'n geld terug hebben. Nu, om zijn geld hoefde hij zich niet druk te maken, Als Glover een schip lading afgeven wil, „alright". Daarvoor mocht ik hem wel een plezier doen, en dat heb ik gedaan. Hij heeft Billy Thompson heeft in een zwak oogen blikje eens geld in de brik gestoken en nu hoort ze hem voor de helft en Glover voor de andere helft toe. Maar dit geld is totaal ver loren, als het schip nog een paar jaartjes ronddobbert en dan rijp is voor afbraak. Veel vrachten krijgt het natuurlijk ook niet meer. Dus moet er iets anders op gevonden worden om de zaak nog een beetje rendabel te maken. Crane zweeg een oogenblik, alsof hij er zelf over nadacht, op welke wijze dat dan wel gebeuren kon. Dus, wat doet myn lieve Billy Thomp son? Hy laat doodeenvoudig de vrachtaan duiding verhoogen en smijt de kade vol vaten voor Glover. Hiermee had hij gemakkelijk twee schepen kunnen volstoppen. Neem me niet kwalijk, stuurman, maar dat met de vrachtaanduiding, dat begrijp ik niet goed. Crane kreeg een schoolmeesterachtige toon. Het was hem aan te zien, dat hij maar al te gaarne zoo'n landrot iets wou uitleggen. Aan de eene zijde van een schip, op den buitenwand zoowat halverwege de hoogte, staat een streep. Die streep is daar maar niet voor de lol opgemaakt, maar ls er op last van het haventoezicht op aangebracht. Tot die streep mag het schip maar diepgang hebben, wanneer het vol geladen is. Hebt ge het nu begrepen Thompson wilde dus meer lading bergen, verordening „gemeente-tuinman" op te ne men. Wethouder Sclioorl vindt er wel degelijk verschil tusschen. Een tuinman toch moet verstand van z'n werk hebben en dat komt er bij een plantsoenarbeider minder op aan. De heer De Veer zegt, dat er twee func ties zijn, n.1. plantsoenarbeider en gemeente tuinman. Nu zal het de bedoeling zijn van B. en W. een vaste werkkracht aan te stel len. Om nu later geen moeilijkheden te krijgen, zou spr. werkelijk den plantsoen arbeider willen doen vervallen in de ver ordening. De Voorzitter: We kunnen den man ge meente-tuinman noemen. Wethouder Schooft: Maar niet in de ver ordening, daar moet de functie van „plant soen-arbeider" in vermeld staan. Wethouder Buiskool is van oordeel, dat er meer aan deze kwestie vastzit en is er niet voor, in deze verordening „plantsoen-arbei der" op te nemen. De heer Dekker voelt niets voor dit ca- pitulantenstelsel; de gemeente is niet noodlijdend, maar toch wordt ons van hoo- gerhand maar precies opgelegd, wat we doen moeten. Wethouder Schoorl: De raadsleden zijn nog geen capitulanten. De heer Dekker: Past U maar op; straks krijgt U een groot-majoor aan het hoofd. (Gelach). Besloten wordt, den plantsoenarbeider uit de verordening te schrappen. Kasgeldleening. B. en W. stellen den Raad voor een kas geldleening te sluiten van ten hoogste f15000, tegen een rente van hoogstens 4y2 pet., ten behoeve van den dienst 1937. Conform besloten. Verhooging crediet voor de eierveiling. In verband met het daartoe gedaan ver zoek van de Commissie voor de Eierveiling, stellen B. én W. voor, het crediet bij de Twentsche Bankvereeniging ten behoeve van genoemd bedrijf te verhoogen van f500 tot f1000. Het ligt in de bedoeling der Commissie het door den Directeur der veiling aan het bedrijf verstrekte voorschot van f300 alsdan af te lossen. Als voren. Suppletoire begrooting 1936. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting, dienst 1936. Begrooting 1937. Aan de orde wordt dan gesteld de vast stelling van de gemeente, en bedrijfsbegroo- tingen. dienst 1937. Algemeene Beschouwingen. De heer Dekker zegt, dat bij de aanstelling van gemeente-personeel een vierde deel der bevolking, n.1. het katholieke deel, vrijwel niet in aanmerking komt. Spr. hoopt, dat daarin verandering komen zal. De heer De Vries begrijpt deze opmerking, niet; het verwijt acht spr. ongegrond, omdat zoolang spr. lid.is van den Raad, nooit katho lieken zijn uitgesloten De Voorzitter meent, dat het verwijt niet is gericht tot B. en W. Spr. verzekert,echter, dat bij het openen van sollicitaties nooit naar politieke of godsdienstige richting wordt gevraagd. Overigens zijn er wel de gelijk katholieken in gemeentedienst. De heer Dekker: Het was niet zoozeer een verwijt, dan wel een opmerking. De heer Van Erp komt ter vergadering. De Voorzitter merkt op, dat uit de vele sollicitatiebrieven voor de functie van nacht wacht, toch een katholiek is gekozen. De heer Dekker: Nachtwacht is niet zoo'n begeerlijke positie; ook niet financieel. De Voorzitter: Het is een zeer belangrijke positie geworden; de man is onbezoldigd dan hem wettelijk was toegestaan. Crane keek mij opnieuw met een toegevend lachje aan, waarbij men toch door zijn jon gensachtige manieren niet boos op hem kon worden. Als Glover zijn schip werkelijk tot aan de nieuwe vrachtaanduiding volgeladen had, was de goede oude „Betty Bonn" reeds de eerste dag op zee bij een beetje wind volge- drie man gekregen, .en ik heb hem bovendien nog drie anderen bezorgd ook. Goed, maar nog altijd zie ik geen reden voor Thompson, om naar Gibraltr te komen. Waarom Omdat hij bang was dat wQ hem met zijn traan zouden beduvelen. Dat wil zeggen met het gedeelte, dat gy aan boord van de „Frisco" hebt. Ja. Maar is daar dan geen overeenkomst van opgemaakt? Deze vraag beantwoordde Crane met een breed gebaar. Overeenkomst? Wij hadden geen over eenkomst noodig. Glover en ik hebben dat op handslag afgemaakt. Dat is voldoende. Nu goed, maar zelfs wanneer er geen schriftelijke overeenkomst was, dan kunt gy toch niet zoo met de lading verdwijnen, dat was toch voor Thompson evengoed gemakke lijk, herkomst en bezitter van den traan, die gij aan boord had te bewijzen?- Gemakkelijk. Meent ge dat werkelijk? Natuurlijk was het eenvoudig voor mij, voor u en voor ieder rechter. Maar denkt ge ook voor Mr. Thompson? Waarom voor hem ook niet? Nu, laten we eens aannemen, dat het door de lading tot een gerechtelijke vervolging kwam ik verzeker u, het komt er toe, indien Billy Thompson zoo doorgaat maar laten we nu eens aannenmen, dat het tot zoo iets gekomen was, denkt ge dan, dat het den Rechter ook niet opvallen zou, welk een bui tensporige hoeveelheid vracht voor de „Betty Bonn" bestemd was, óf denkt ge werkelijk dat die geschiedenis van de opzettelijk verander de vrachtaanduiding lang verborgen zou kun nen blijven? (Wordt vervolgd.) rijksveldwachter geworden. (Gelach.) Daar niemand meer algemeene beschou wingen wenscht te houden, worden het rap port van de commissie van onderzoek en het antwoord van B. en W. voorgelezen. De Voorzitter zegt, dat er van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken een circu laire is ingekomen over een nieuwe bereke ning van de uitkeering in het Werkloozen- Subsidiefonds. Hierdoor zal een voordeel voor de gemeente ontstaan in 1937 van f5115.34. De boventallige onderwijzer. De begrotingscommissie, bestaande uit de heeren Jb. de Vries, S. Stam en D. Bijlsma, hadden bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om den boventalligen onder wijzer aan de O. L. S. met- ingang van 1 Januari a.s. te ontslaan, omdat zij het af voeren van deze onderwijskracht funest voor het onderwijs oordeelen. B. en W. deelen in hun antwoord op het rapport der commissie mede. dat de gele genheid zich heeft voorgedaan om enkele bezuinigingen in de begrooting aan te bren gen en zij daarom althans voor dit jaar te rug komen op hun aanvankelijk voorstel. Het hoofd van de voorbereidende schooL De Commisie wil geen voorziening in de ze vacature, doch het onderwijs voortzetten met alleen Mej. Raar als onderwijzeres. De meerderheid der commissie wil haar jaar wedde dan onveranderd op f373 laten, de minderheid, de heer Bijlsma, wil de jaar wedde met f 100 verhoogen. B. en W. ontraden het voorstel der com missie sterk, vreezen tcrugloopen van het aantal leerlingen, vermindering dus van opbrengst van schoolgelden; met één lokaal zou dan volstaan kunnen worden, met ge volg automatisch stijgen van de kosten van het openbaar onderwijs en de mogelijkheid van verhooging der uitkeeringen voor het bijzonder onderwijs. Zij willen de jaarwedde van het nieuwe hoofd dezer school be palen op f 800.waardoor vergeleken bij den huidigen toestand een bezuiniging wordt verkregen van f 478.40. De heer De Vries dankt het College van B. en W. voor de wijze, waarop het de Com missie is tegemoet gekomen. De Commissie was eenstemmig van oordeel, dat van een kweekeiing met akte moest worden afgezien. Voor 300 leerlingen zouden we zes leerkrach ten krijgen als de boventallige onderwijzer werd afgevoerd. Dit nu achtte de Commissie funest. Om aan de middelen daarvoor te komen, kwam zij noodgedwongen tot verla ging der wethonders-jaarwedden. Voorts wil de de_ Commissie voor het voorbereidend on derwijs geen voorziening in de vacature van hoofd van de voorbereidende school. Mis schien zal dit het particulier initiatief wak ker schudden. B. en W. wllen nu de jaar wedde van het nieuwe hoofd der school uit onvoorzien halen. Maar daar is spr. niet voor. Evenmin gelooft spr. dat inen op timistisch mag zijn wat de opbrengst der havengelden betreft. De Voorzitter antwoordt, dat het bewaar- schoolonderwijs 'eenvoudig den nek wordt omgedraaid. Vergeten mag niet worden, dat de gemeente f 5115:3t'«mecr krijgt van de Re geering.. L. Wethouder Buiskool lijkt het systeem van den heer De Vries njiet juist. In de onvoor ziene toevoeging tan f2600.— zit ongetwij feld muziek en we mogen toch zeker wel een en ander van afnemen van hetgeen ons toevalt; meent spr, Wethouder Schoorl sluit zich geheel aan bij den vorigen spreker en meent, dat de heer De Vries de zaak wat al te theoretisch beschouwt. Spr. dringt aan op het behoud van het bewaarschoolondenvijs door de be noeming van een hoofd op een salaris van f 800.—. De heer De Vries legt er den nadruk op, dat hij in geen enkel opzicht het voorbe reidend onderwijs een kwaad hart toedraagt. Wat die meevaller betreft, moet men niet denken plotseling in het geld te zwemmen. De Voorzitter meent, dat een meevaller van f5000.toch geen kleinigheid is. De heer De Vries ziet niet in, dat door het voorstel der Commissie het voorberei dend onderwijs zou worden om hals ge bracht. De Voorzitter: Geeft u dit onderwijs dan nu do kans! De heer Klaver is van oordeel, dat het par ticulier initiatief ook wel wat doen kan voor het bewaarschoolondenvijs. Noodgedwongen is spr. medegegaan met het voorstel tot ver laging der jaarwedden van de wethouders. De havengelden acht spr. veel te hoog ge raamd. De heer De Veer meent, dat de meevaller van f5100.niet in deze begrooting mag worden betrokken. Men komt daardoor op een hellend vlak en verschuift de moeilijk heden van het eene jaar op het andere. Spr. kan intusschen meegaan met B. en W. om een hoofd aan te stellen voor de voorberei dende school, maar dan op een salaris van f600.—, met twee jaarlijksche verhoogingen van f100. De Voorzitter antwoordt, dat men geen ge diplomeerde kracht van f 12.— per week kan aanstellen. De heer De Vries: Achthonderd gulden is ook veel te schriel! Dc Voorzitter: Dat is het ook; maar mis schien vinden we er een ongetrouwd meisje voor. De heer Dekker vindt een juffrouw met akte niet noodig; als ze maar goed met de kinderen kan omgaan. De voorzitter: En de broek kan opbinden (gelach). Maar dan gaan we terug naar het oude bewaarschoolonderwijs. Men moet nu ech ter andere eischen stellen! De heer Bijlsma wil wel rekening houden met het voordeeltje, dat er nu is. Met een verlaging van de jaarwedde der wethou ders en met een verlaging der presentiegel den kan spr. zich niet vereenigen. Wethouder Buiskool zou het salaris van f 800.voor hoofd der voorbereidende school nog hooger willen stellen en zeker op f 900.- of f 1000.- willen brengen. De heer Bijlsma kan zich met de woorden van den wethouder verecnigen. De heer Klaver raadt aan, voorzichtig te zijn met. die extra-toelage. Er kunnen andere tijden komen! De heer Stam vraagt, of die f 5QG0.- niet. ten goede kan komen aan de belastingen; immers die zijn tot bet uiterste opge schroefd. De voorzitter: Dat kan niet, zoolang we nog putten uit het G.E.B. De heer Van Erp vraagt of er bezwaren zijn bij B. en W. om mej. Raar, hoofd der school te" maken. Ze is al jarenlang aan de school werkzaam en er zijn nooit klach ten over haar gekomen. Er zijn al werkloo- zen genoeg in de gemeente, waarom moeten we iemand van buiten laten komen? De voorzitter: Werkloozen! Daar moet ik toch heusch om lachen! De vergadering gaat daarna in comité.. Na 'een half uur wordt de openbare zit ting heropend. De beer de Vries deelt, mede, dat zijn hou ding zich gewijzigd heeft., naar aanleiding van het gesprokene in de besloten vergade ring. Wethouder Schoorl wil waarschuwen te gen het particulier initiatief inzake het voorbereidend onderwijs. Spr. noemt de meening van den heer de Veer pessimistisch omdat waarschijnlijk de begrooting voor 1938 beter zal beginnen dan die van 193,7, welke met een nadcelig saldo moet openen. Voor een hoofd der voorbereidende school zonder akte voelt spr. niets. Immers, voor een hoofd is paedagogische kennis absoluut noodig. Spr. kan niet meegaan met een ver hooging van het salaris van het hoofd. Wel wil spr. beginnen met f 800.- met twee jaar lijksche verhoogingen van f 100.-. De voorzitter: Met die restrictie, dat als B. en W. geen geschikte kracht kunnen vin den voor f 800.- het college met een ander voorste] bij den Raad te komen. De heer de Vries meent, dat het dan be ter is een tijdelijk hoofd te benoemen. Wethouder Buiskool zou dit voorstel van den heer de Vries zoo willen amendecren, dat we een tijdelijk hoofd kunnen benoemen op een salaris van f 800.-; hetwelk bij vaste aanstelling tot f 1000.- kan worden verhoogd De heer. Dekker is niet voor een hoofd der school zonder akte, doch hij wilde die alleen om de kosten niet te hoog op te voeren. De heer de Veer wil zijn voorstel van 600.- met 2 jaarlijksche verhoogingen van f 100.- intrekken en stelt voor een tijdelijk hoofd te benoemen op een salaris van f 800 om dan later te beslissen wat bij vaste aan stelling zal worden gegeven. De heer Bijlsma stelt voor een tijdelijk hoofd te benoemen op een salaris van f 900 Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 5 stemmen voor en 6 tegen. Het voorstel van den heer Buiskool, een hoofd te benoemen op een salaris van f 800 hetwelk bij vaste aanstelling op f 1000 wordt gebracht wordt na stemming met 8 stem men voor en 3 tegen. Daarna besluit de Raad den boventalligen onderwijzer te handhaven. Jaarwedde wethouders. De meerderheid der commissie, wil de wethouderswedden verlagen van f 400 tot f 300: de minderheid, de heer Bijlsma, wil ze handhaven op f400. B. en W. nemen het voorstel van de meerderheid der commissie over. Wethouder Schoorl voelt voor verminde ring der jaarwedden, dat is nu eenmaal de wensch van Ged. Staten. En ofschoon we ons daar niet altijd aan behoeven te sto ren, is dat toch in dit geval wel wensche- lijk. Wethouder Buiskool: Dat moet u niet zoo in 't openbaar zeggen. Wethouder Schoorl: Dat durf ik gerust! De voorzitter: Rebellie! (gelach). De. heer Stam acht f 300 te weinig. De heer de Veer verheugt zich pver hetgeen wethouder Schoorl heeft gezegd. Daar blijkt uit, dat de wethouder wil medewerken om door deze moeilijke jaren heen te komen. De heer Bijlsma acht het werk van B. en W. zoo uitgebreid, dat hij verlaging niet kan goedkeuren. De heer van Erp begrijpt den heer Bijls ma niet goed, immers, wethouder Schoorl wil zelf verlagen en dus moet de Raad met beide handen aangrijpen. De voorzitter zegt, dat het niet gaat om de salarissen der wethouders Schoorl en Buiskool, maar wel om de wethouders-sala rissen in het algemeen. Wethouder Buiskool ziet de strikte nood zakelijkheid eener verlaging niet in. Het voorstel van den heer Bijlsma om de salarissen der wethouders op f 400.- te hand haven wordt in stemming gebracht en aan genomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Presentiegelden leden van den raad. B. en W. stellen den raad voor het presen tiegeld der leden van den raad te bepalen op f 1.50 per vergadering. De heer Bijlsma meent, dat als het pre sentiegeld op 1.50 wordt gebracht, er raads leden zullen zijn die meer loonderving zul len hebben dan f 1.50. Spr. stelt voor het présentiegeld op f2.50 te handhaven. De heer Dekker wijst erop, dat een raadslid veel tijd aan de zaken moet be steden; daarom acht spr. f 1.50 presentiegeld onvoldoende. De heer v. Erp zou algeheele schrapping .van dezen post wenscben en doet een voor stel in dezen geest. De heer De Veer wil zich aansluiten bij de woorden van den heer Dekker. Het voorstel van den beer v. Erp om het presentiegeld af te schaffen, wordt verwor pen met 10 stemmen tegen en 1 voor. Het voorstel van den heer Bijlsma om het presentiegeld op f2.50 te laten wordt daar na aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Klerk bij de Liohtbedrijven. Het salaris van de klerke hij de lichtbe- drijven wordt met f 2.— per week verhoogd. Verm akelij kheidsbel asting. De minderheid der commissie, de heer Bijlsma stelt voor de vermakelijkheidsbelas ting te brengen van 20 op 21 verhooging van den post derhalve met f 325.-. De Voorzitter lijkt dit voorstel een gevaar lijk iets. Eerst was het 10 pet., toen 15 pet. en daarna 20 pet. Maar dit acht Spr. wel voldoende, daar het bezoek aan de verma kelijkheden niet zeer groot is. De bioscoop voorstellingen zouden door aanneming van dit voorstel wel eens stop gezet kunnen worden en dat zouden B. en W. betreuren. De heer Bijlsma neemt gaarne zijn voor stel terug, gehoord de besprekingen in deze vergadering. De Voorzitter: Dat doet me zeer veel ge noegen. De heer Van Erp is geen voorstander van een zich laten leiden door een bioscoop- concern. De vermakelijk hei dsbelastin'g wordt lachende opgebracht en daarom wil spr. deze belasting verhoogen met 10 pet., om daardoor de personeele belasting met 10 pet. te kunnen verlagen. De Voorzitter gelooft, dat als op die ma nier de pers wordt aangeschroefd, de op brengst der belasting veel minder zal wor den. De heer De Vries meent, dat het voorstel van den heer Van Erp een zwaard zal zijn, dat aan twee kanten treft. Spr. noemt 30 vermakelijkheidsbelasting te gek; omdat daardoor koffiehuishouders, die bals geven, en het al zoo moeilijk hebben, nog meer be nadeeld worden. De heer Van Erp wil er op wijzen, dat de belasting door het publiek wordt opgebracht Lachende! Wethouder Schoorl noemt een verhooging van 10 wel zeer onvoorzichtig. Gebeurt zulks, dan zal de Bioscoopbond, de bioscoop sluiten en dat zal de gemeente f2000.a f2500.— schelen. Schagen is centrum-ge meente en daarom dienen wij onze publieke vermakelijkheden niet in gevaar te brengen. De heer Van Erp handhaaft zijn voorstel. Dit voorstel wordt verworpen met alleen de stem van den heer Van Erp voor. Havengelden, enz. B. en W. stellen voor de opbrengst der havengelden te ramen op f 2500. Ondersteuning aan behoeftigen in geld wordt wederom geraamd op f 8000.steun aan werkloozen f 7000.—; kosten werkver schaffing door het rijk f 8000.idem door de gemeente f 7000. Als bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds in do kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen wordt ge raamd f 2227.46. De heer Stam vindt den post havengelden te hoog geraamd. De heer De Vries acht het voorzichtiger de raming te laten op f2250.Dat is geen gevaar voor het sluitend maken der begroo ting. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hun voorstel terugnemen. De havengelden blijven dus geraaamd op f2250.—. Tegen half een wordt de vergadering ge schorst tot kwart voor twee. Middagzitting. Om kwart voor twee heropent de Voorzitter de vergadering. De begrooting voor het dienstjaar 1937 wordt dan aangenomen met aanteekening, dat de heer Van Erp tegen is. De begrootingen van het Gasbedrijf, het Grondbedrijf, het Electriciteitsbedrijf en van de Eierveiling worden z. h. s. aangenomen. Rondvraag. De heer Van Erp vraagt, of het juist is, dat inderdaad dingen vermist werden op de gas fabriek, zooals de accountant hem mededeel de? De Voorzitter antwoordt, dat de directeur der Lichtbedrijven dit ontkent en ook de accountant heeft pertinent ontkend dat er van vermissing en ontvreemding sprake is geweest. De heer Van Erp zegt, dat de accountant, de heer De Vries bij hem is geweest; wat moest die man dan bij mij doen; was hij soms om een smoesje verlegen? Ik heb den heer De Vries gezegd, dan moet je bij het hoofd der politie zijn, zegt spr. De Voorzitter: Dat heeft hij ook gedaan. Wethouder Buiskool merkt op, dat de heer De Vries, den heer Van Erp voor diens wo ning heeft aangetroffen. Hij is dus niet bin nen geweest en heeft hem op straat aange sproken. De heer De Vries heeft nooit ge zegd, dat er iets vermist werd, wel heeft hij beweerd, dat geen voldoende controle op het magazijn was, waardoor ongeregeldheden zouden kunnen ontstaan. De heer Van Erp wil graag in comité hier over nadere inlichtingen geven. Desnoods moet er dan maar een Raadscommissie wor den benoemd, om dien meneer De Vries eens op het matje te roepen. De Voorzitter vindt het jammer, dat dit gebeurd is, want wien moet men nu ge- looven? De heer Van Erp: Een onderzoek, mijn heer de Voorzitter. Aangezien niemand meer iets heeft voor de rondvraag, sluit de Voorzitter de open bare vergadering, waarna de Raad in comité gaat. Toekomst zag er slecht uit door rheumatische pijnen en indigestie. Nu van alle pijnen verlost. Wij laten den heer W. H. G. te G. zelf aan het woord. „Toen ik 50 werd, kreeg ik aanvallen van rheumatische pijn en van indigestie. De toekomst zag er slecht voor mij uit, en omdat ik handelsreiziger was, liep mijn productiviteit eveneens aanzien lijk terug. Ik nam de gebruikelijke midde len, zonder eenig blijvend resultaat. Toen begon ik Kruschen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nogal pessimistisch gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voe len. Opgewekter, sterker en veel energieker, zonder rheumatiek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf doorgaan met Kruschen Salts. Meestal neem ik wat mee in een enveloppe als ik buitenshuis moet overnachten. Óp reis raad ik iedereen Kru schen Salts aan". Dikwijls is bij beginnende rheumatische pijn het slachtoffer zich niet bewust van de oorzaak. Immers, onbemerkt kunnen de af valstoffen zich in Uw lichaam ophoopen, die niet alleen de oorzaak zijn van indigestie, maar waaruit dan langzamerhand ook de schadelijke stoffen als urinezuur etc. ont staan. Juist dit urinezuur is maar al te dik wijls de oorzaak van rheumatiek. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts be staat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nie ren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen snel en vol komen op natuurlijke wijze worden verwij derd. Het bloed wordt gezuiverd, de eet lust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen, om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten h f0.40, f0.75 en fl.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op dc flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11