[^Vieringen zitting genomen de heeren J. Lont Gz. en N, Tijsen Jbz. Afspuien overtollig Uselmeer- water. Bij de betreffende autoriteiten ïs verzocht zooveel mogelijk over dag het overtollige ÏJselmeerwater af te spuien, en zoo mogelijk met de spuisluizen te Kornwerderzand en Pen Oever tegelijk. Bij nacht spuien geeft yeel schade aan den palingstand. Hierop is bericht ontvangen, dat met de genoemde belangen rekening zal worden ge houden. Van de directeur gen. der Zuiderzeewer ken is bericht binnengekomen dat achter het magazijn en de woning van de haven meester geen vletten meer mogen worden Opgehaald. Het bestuur heeft daarop verzocht ter be schikking te mogen hebben over een stuk- He grond van 15 a 20 meter. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Persberichten. Hierna volgen mededeelingen welke reeds in ons blad zijn vermeld, o.a. over uitvaart- yergunningen. Verder over minimum-maaswijdte (bespre kingen intern, verg. te Londen), Opnieuw pachten binnenwater Van de directie van de Wierlngermeerpol- 0er is bericht ingekomen of D.E.T.V. weer opnieuw het vischrecht wil pachten van Ka- maal Aartswoud—Amstelmeer en ander bin nenwater. Vier belanghebbende vlsschersvereenigin- gcn pachten dit tesamen voor f 100.- Op 31 Pee. 1936 loopt de pacht af. Besloten werd weer opnieuw in te pachten voor den tijd yan twee jaar, Request lirulkels zoeken. De secr. leest vervolgens een afschrift ,van een Request voor betreffende het zoe ken van Kruikels langs de afsluitdijk Noord zijde. Dit beoogt het zoeken van kruikels Sveer vrij te geven. Antwoord is hier nog niet op ontvangen Spr. zegt dat op de opstelling van het irequest nogal critiek is uitgeoefend, maar wie het beter kan moet zich dan maar bij hem aanmelden. De voorzitter zegt veel dank verschuldigd üe zijn aan de Secretaris, die zeer veel werk voor de vereeniging doet en geheel belange loos, De Rekening. Wegens afwezigheid van den penningmees Ier de heer Jn. Lont, doet de secretaris re kening en verantwoording. De heeren G. Lont en KI. ten Bokkel hebben een en ander nagezien, en alles in orde bevonden. Saldo 1935 f 5.42 Ontvangsten over 1936 f 308.-, Uitg. 1936 f 196.02 Voordeelig saldo t 117.40 Op de boerenleenbank geplaatst 1 1027.50 Totaal bezit der vereen, f 1144.90 "Bestuursverkiezing. De voorzitter geeft de aanwezigen ïn over weging voor hem 'n jongere kracht te be noemen, die kan zich dan onder zijn lei ding goed inwerken. Na de stemming blijkt dat niet, allen er zoo over denken. Met bijna algemeene stemmen wordt de Voorzitter herkozen. De heeren Jb. Lont, M. Kooij en G. Tijsen worden eveneens met bijna algemeene stem men herkozen De aanwezigen nemen de be noeming aan de niet aanwezigen zullen van hunne herbenoeming in kennis worden ge steld, Verslag bespreking In Den Haag over haringvisscherij 1937 op ver gadering der Ned, Visscherij- Centrale. Aanwezig waren behalve "diverse heeren ,van de Centrale, de afgevaardigden van Har lingen, Makkum, Wieringen en Den Helder, zoo ook verschillende marktmeesters. De opening had plaats door den heer Jan sen, directeur der Centrale. Deze releveerde, Üat er over het algemeen tevredenheid was over de regeling van het vorig jaar. Bij de controle waren moeilijkheden gerezen. Bo vendien stelde hij de.vraag, wie aan deze Visscherij zullen deelnemen. Afgewezen kun nen worden zij, die in de basisjaren niet heb ben gevischt (1935)., Alleen de minister kan dispensatie ver- ïeenen. Deze verzoeken komen dan eerst bij mij om advies zegt de spreker* Beroepsvisschers wil de heer Jansen niet buitensluiten, wel sleepbooten, tenminste de nieuwe aanvragers. Visschers welke tot heden aleen met ©en kamer vissollen, zullen ook mogen kuil- visschen, dus kamer- en kuilvisschen tege lijk. De heer Jansen stelt de vraag of kuilharing minder van kwaliteit is als komharing. De heer Goedknecht, Den Helder zegt van niet. Alleen kuilharing is schu'bloos. De heer Bijs, Harlingen, (handelaar) zegt, dat hij liever komharing koopt als kuil haring. De heer Tijsen, Wieringen, zegt dat voor al in den natijd de kuilharing spoedig een roode kop krijgt en daardoor hebben de koopers liever komharing. De heer Jansen merkt Op, 'dat 'de aanvoer van pufharing beperkt dient te worden. De pufharing kost de re geering geld. De visschers ontvangen er meer voor als de vischmeelfabrie- ken er voor geven. Dientengevolge Stelt hij voor om in de regeling te doen opnemen, dat de kuilvisscherij met 1 April wordt stopgezet, en .vraagt het oordeel der vergadering. De heer Tijsen, Wieringen, zegt, 'dat er enkele bedrijven zijn van bonafide visschers, die op dat tijdstip niets anders kunnen doen, en zou het wenschelijk achten voor hen een uitzondering te maken. De afgevaardigde .van Makkum ïs van meening, dat dit niet gemakkelijk zal gaan. De afgevaardigden van Den Helder, Makkum en Harlingen, hebben geen bezwaar, dat de kuilvisscherij per 1 April wordt stopgezet, LANOEND1JK DE TEELT VAN SOJABOONEN. In bet Geestmerambacht. Hef fs ïe begrijpen, en 'te waardeeren, dat men in een streek als deze. waar het werk der tuinders de laatste jaren zoo slecht wordt beloond, op middelen peinst, om met zijn arbeid betere financieele re sultaten te verkrijgen. Indertijd is hier een demonstratiebedrijf gesticht, ten einde hen, die zich meer wenschten toe te leggen op de glascultuur in plaats van de grove groenteteelt, in de gelegenheid te stellen, van nabij de finesses van deze teelt te leeren kennen. De tastbare resultaten zijn uitgebleven. Voor en na zijn voorstellen in anderen zin opgeworpen. Sommigen meenen in de fruitteelt de oplossing te vinden. Kort geleden is er iemand met bekendmaking van resultaten der sojacultuur voor den dag gekomien en ernstig is toen de vraag gesteld, of de teelt van Soja-boonen niet iets voor. deze sterek zou kunnen worden. We vernamen, dat ook in andere deelen van ons land reclame wordt gemaakt voor de sojacultuur en dat er zelfs plannen in voorbereiding zijn tot oprichting van een fabriek voor sojaproducten. Van belang is het, dunkt ons, in deze omstandigheden, melding te maken van wat Ir. P, G. Meijers, directeur van de landbouwkundige afdee- ling van het rijkslandbouwproefstation te Groningen meedeelt over de in ons land verkregen ervaringen. Allereerst wordt nog eens op de aantrekke lijke zijde van het sojagewas gewezen. De zaden zijn bijzonder rijk aan eiwit, van 35 tot 40 pet., en aan vet, n.1. 15 tot 20 pet. Deze bestanddeelen zijn van zeer goede kwaliteit en de daaruit te maken produc ten worden ten zeerste gewaardeerd, als daar zijn olie en koeken voor veevoeding, waarin 35 pet. verteerbaar eiwit voobkomt. Invoer van de grondstof en de producten worden dan ook elk jaar grooter. Daarbij komt, dat Soja een vlinderbloemige plant is, die als groenvoer door het vee gaarne wordt gegeten en voor vruchtwisseling van belang is. Het Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen heeft een onderzoek naar de resultaten van de Sojacultuur ingesteld, waarbij met een groot aantal, zeer uiteenloopende ras sen, afkomstig uit vreemde landen, zoo-.vel in Noord- en Zuid-Nederland en op verschil lende grondsoorten zijn genomen. Er bleek uit, dat de soja zoowel op klei- en zavel- als op zand- en dalgronden wil groeien, als deze gronden goed ontwaterd worden en na hun meening er over te hebben uitge sproken. De heer Woestenburg acht het wenschelijk met de kuilvisscherij te staken als de mini mumprijs is bereikt. Wordt opgemerkt, dat dit Ieder jaar nog vóór 1 April is bereikt, en tenslotte moet er een datum genoemd worden. Verschillende opmerkingen werden ge maakt, o.a. dat regeeringsmaatregelen moesten worden opgeheven, over strengere handhaving der controle enz. Dan is aan de orde de verdeeling der op brengst van de haring. Ook over dit punt loopen de meenigen ver uiteen. Een stabiele regeling blijkt niet mogelijk, omdat van elke marktplaats verschillende omstandigheden bestaan. Tenslotte 'wordt dan ook besloten, de gelden te verdeelen naar plaatselijk ge bruik. Iedere aanvoerplaats zal dus met be kwame spoed een verdeelregeling hebben te ontwerpen, om deze op te zenden aan de Ned. Visscherij centrale. Ten aanzien van de verdeeling van de opbrengst der-haring wordt besloten dit naar plaatselijk gebruik te doen plaats vinden. Opgemerkt wordt dat de exporteurs vooral geen te hoogen prijs moeten bedingen voor het buitenland. Tot zoover de vergadering le Den Haag. Bij de Rondvraag worden diverse opmer kingen en wenschen kenbaar gemaakt. Met 46 voor, 10 blanco en 3 tegen sprak de vergadering zich uit voor eventueele stichting van een scheepswerf, wat aan den heer v. d. Werf uit Bolsward, zal worden medegedeeld. De heer P. Bakker vraagt of Hef niet wenschelijk is om in het voorjaar ongeveer 3 weken lang in het begin van den haring- tijd ©en wacht aan te stellen bij de schepen in de haven te Den Oever. Er worden veel materialen ontvreemd. Zal onderling onder de belanghebbenden worden geregeld. Na eenige besprekingen volgt dan sluiting. niet fe zuur zijnt bovendien elscht zij een goede bemesting. Tenslotte komt het echter op de opbrengsten aan. Die vielen echter tegen. In de gunstigste jaren was de opbrengst van de beste rassen 1500 Kg. per HA., op zavelgronden in Zee land en op Dollard-kleigronden in Gronin gen. Bij minder gunstig herfst- en zomerweer werd slechts 800 a 900 Kg. per HA. geoogst. Op matig goeden zandgrond werd tot 1200 Kg. in het gunstigste jaar geoogst. Ook wat de hoeveelheid stroo betreft, viel groote ver scheidenheid te constateeren: voor vroege kortstammige rassen liep die uiteen van 2000 tot 3000 Kg. per HA. Tegenwoordig brengen de Mantsjoerijsche sojaboonen f 8 per 100 Kg. op, zoodat dit voor ons land als zeer gering moet worden aangemerkt. Hier bij komt nog, dat het zaaizaad van rassen, die in ons land rijp worden, en die uit het buitenland moeten worden betrokken, aan gezien de sojaplant hier spoedig degenereert zeer duur is. Ir. Meyers acht het niet onmo gelijk, dat ook andere rassen gekweekt kunnen worden, die meer zullen opleveren, doch na veel soorten onderzocht te hebben, koestert hij daaromtrent geen groote ver wachtingen. Het is duidelijk, Öaï de vraag, of nïef tot de soja-cultuur moet worden overgegaan, de financiecl-economische resultaten den door slag moeten geven. De door Ir. Meyers gegeven cijfers wekken daartoe nog niet öp, vooral in een streek als de onze, waar een opbrengst van f 10 per snees of f 420 per HA nog aan den lagen kant is. De Nederlandsche Sierteeltcentrale 'deelt mee, dat zij aan den Minister van Landbouw heeft voorgesteld als binnenlandsche mini mumprijzen voor bloembollen uit oogst 1937 vast te stellen voor tulpen, zoowel vroege als alle andere, zift 12 en op f 1.60, zift 11 tot 12 f 1.35 en zift 10 tot 11 f 0.95, alles per 100 stuks. In vakkringen had men deze wijze verwacht, daar zij het vervolg zijn op het geen na de devaluatie van den gulden van kweekers zijde is verlangd n.1. een derge lijke verhooging als de gulden deprecieerde. I)e exportprijzen zijn in gelijke mate ver hoogd. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat verschillende kweekers, met wie wij over die minimumprijzen spraken, daarover zeer goed tevreden waren. BROEK OP LANGENDIJK. Door den Minister van Sociale Zaken is afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur om het baggeren in werkverschaffing niet stop te zetten van af 21 Dec.—9 Jan. ZIJPE SCHAGERBRUG. KERSTFEESTVIERING. Den len Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier, het Kerstfeest gevierd. Door de kinderen werden een aantal liede ren gezongen. De heer' M. Baaijens deed een kerstverhaal, waarna de kinderen werden getracteerd. Ieder kind kreeg voorts een cadeautje en een door de Breikrans vervaar digd kleedingstuk. T ZAND. Revue „Je kunt nooit weten". Op Zaterdagavond 2e Kerstdag gaf de Revue-vereen. Schagen, onder leiding van den heer J. Buisman Jr. bij den heer Schrieken alhier in de groote tooneelzaal een opvoering van de revue „Je kunt nooit weten". Het is ruim acht uur als de Voor zitter, de heer D. Klos Pz. voor een staand- volle zaal de avond opent. Hij deelt mede, dat eenige medewerkers(sters) door de griep zijn getroffen, derhalve zal één epi sode niet worden opgevoerd. Daarna wordt het programma in een snel en vlot tempo afgewerkt. Kleurige, fleurige en soms rake levensscènes worden afgewisseld door soms werkelijk gracieuse, temperamentvolle bal letten. Driemaal werd gehaald en zelfs daarna nog duurde het applaus geruimen tijd. De algemeene indruk was dan ook: we hebben hier. wel eens iets minder goeds gehad voor méér geld. Wij voorspellen de R.V.S. bij een mogelijk tournee wel succes. Verloting. De, len Safe van 'de naaikrans alhier, welke zorgt voor de prijzen voor het Kerst feest, gehouden verloting, ten overstaan van rijksveldwachter Overhand gaf de vol gende uitslag: le prijs, een sprei, gewonnen door C. Maters, Koegras; 2e prijs, een on derjurk, gewonnen door A. Swaerts, Cal- lantsoog; 3e prijs, een slipover, gewonnen door D. Prins te Callantsoog; 4e prijs, een luxe kussen, gewonnen door A. Baken Kz., 't Zand; benevens nog een 37-tal kleinere prijzen. Kerstfeest. Op 24 Dec. werd onder leiding van Ds. Witkop in de groote zaal van dien heer Schrieken het jaarlijksche kerstfeest gehou den. Zang, tooneelscène en kerstverhaal volgden elkaar op, en toen werden de kin deren met een cadeautje, bestaande uit lcleedingstukken en diverse gebruiksarti kelen, vervaardigd door de naaikrans, ver blijd, PETTEN. „Sonna", Tn'discH ïooneelspel van Jan Fa- bricius, werd door „Jong Leven", lsten Kerst dag te Petten voor het voetlicht gebracht. In 't spel, tooneelaankleeding en in tal rijke details herkenden we de bekwame lei ding van den heer Slikker, wien we met het succes van zijn bekwaam troepje van harte gelukwenschen. Een enkele opmerking: De spelers hoeden zich er voor, dat zij niet tusschen de coulis sen door zichtbaar zijn vóór hun opkomst. ST. MAARTENSBRUG. Donderdagavond vierden de Kinderen van de Zondagsschool hun kerstfeest. Achter in de kerk stond een schitterend verlichte kerstboom, die door het echtpaar Kuiper en de heer G. Veuger prachtig versierd was. Het glanspunt van den avond was ook hier de uitdeeling van geschenken. Na het danklied der gemeente, werden woorden van dank gebracht aan allen die tot het welslagen hadden medegewerkt. SCHOORL UITVOERING FANFARE. Schoorlsch fanfarecorps „De Vriendschap" gaf onder de goede leiding van haar direc teur de heer G. Anderson in de Roode Leeuw een uitvoering. De verschillende nummers werden keurig uitgevoerd. Na de pauze trad het Intiem Tooneel van Groet op met „Henkie" een blijspel in 2 be drijven van Jac. Braun. De daarin te vervul len rollen werden goed vertolkt. Het heele stuk is een kostelijke studenten grap. HEER-HU GOW AARD KERSTFEEST N. H. KERK. Kinderen zingen kerstliederen. De teer© nuances der stemmen ontroeren de ouderen," die toeluisteren. Een woord van dank aan allen, die iets van kerstmisstemming hebben gevoeld kan zeker uitgaan naar de dames Brouwer, Modder-van Twisk en van Slooten en alle anderen, die ieder op zijn of haar manier hebben meegewerkt aan het slagen van het kerstfeest voor de kinderen. Na den dienst, toen het gros der kerstgan- gers zich door het zich in stralenden mane glans badende polderlandschap naar huis begaven werd Mej. van Slooten, die afscheid van het Zondagsschoolwerk nam, waarin zij eenige jaren als leidster optrad, namens den Kerkeraad toegesproken door den predikant, tenvijl haar als blijk van dank bloemen werden overhandigd. W ARMENHUIZEN. KERSTFEEST. Vrijdagmiddag 1ste Kerstdag had ïn <3© Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest plaats voor de kinderen van de Zondagsschool. Namens kerkeraad en kerkbestuur verwel komde de heer D. J. Mink de gemeente we gens ziekte van Ds. Boeke. De kinderen zongen onder de mooi ver lichte kerstboom hunne liedjes onder leiding van mej. Overbeek, met orkestbegeleiding van den heer J. Vlam. Versnaperingen en de cadeautjes werden onder blijde stemming uitgereikt. JUBILEUM UITVOERING „VARIA", Tweede Kerstdag gaf de zangvereenigïng „Varia" onder leiding van den heer Jn. Vlam een uitvoering in de zaal van den heer Slikker en werd tevens door den heer P. J. Mink, voorzitter, herdacht het 50-jarig bestaan der Vereeniging. Door den voorzitter den heer P. J. Mink werd hulde gebracht aan de heeren Benja- minse, P. Sevenhuijsen Gz. en P. Slot, voo? hetgeen zij voor Varia hadden gedaan, zooi mede hulde gebracht aan den huldigen dk recteur, den heer Jn. Vlam. Als bewijs van waardeering werden hem sigaren aangeboden. Namens de muziekver- eeniging T.A.V.E.N.U. werd door den heer D, W, C. Pastoor nog een korte toespraak gehouden. Een bouquet werd „Varia" hierna aangeboden. Vervolgens werd een begin gemaakt met het programma. Ter afwisseling kregen wij Jasper en Meraike en hun ensemble te hoo- ren, OUDE NIEDORÜ Öp den len Kerstdag ïs alhier ïn de Ned. Herv. Kerk kerstfeest gevierd met de kin deren van de Zondagsschool te Nieuw© Niedorp en de catechisatie alhier. De kerk was to in alle hoeken gevuld met belang stellenden. De kinderen zongen met begeleiding vaiï het orgel drie coupletten van „Stille Nacht", Daarna werden de kinderen getracteerd! Nadat gezamenlijk gezongen was, kreeg Mevrouw Postma gelegenheid het kerstver haal te doen. Het verhaal van „Hegge Hannes", viel bij groot en klein zeer in den smaak. Hierna dankte de leider van dit' kerstfeest ook Mevr. Postma. De kinderen werden allen nogeens ont haald op eenige versnaperingen en werden! aan alle kinderen boekjes, teksten, enz. uit gedeeld. De kinderen van de Zondagsschool kregen voor het trouwe bezoeken nog een; extra prijsje. Het feest slaagde buitengewoon goedi, HARENKARSPEL DIRKSHORN. 2en Kerstdag gaf de G.V. UDI—WIK ïn de zaal van den heer Pijper haar eerste non stop uitvoering. Vooral de nieuwe wijze van werken vieï goed in den smaak van het publiek. Het gymnastisch gedeelte stond deze keer onder leiding van den broer van den leider, den heer Wim Keesman. Het humoristisch gedeelte werd verzorgd door den heer P. Blaauboer uit Winkel, ook hij kon een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Ja, Ik ben er zelfs overtuigd van, dat Spur- ling onschuldig is. Niettegenstaande alles, had ik niet ver wacht dat mijn woorden zoo'n geweldigen in- idruk op Trevor zouden maken. Als door een hamerslag getroffen, viel hij als 't ware voorover, steunde met zijn handen op den rand van de schrijftafel, als wilde hij elk oogenblik opstaan en op mij losstormen. Hij werd rood en bleek en schreeuwde: Wat? Wat gelooft ge? Ben ik gek? Is de heele wereld dan gek? Gij ook? Waar zijn we dan eigenlijk? Hjj zonk weer terug In zijn stoel, klemde zijn handen krampachtig om de leuningen, keek met een wezenloozen blik naar buiten in het schemrige groen en schudde maar steeds met zjjn hoofd. Gij ook al! Gg ook al! Ik begreep zeer goed, wat er in hem om ging. H\j had, zoo leek het, ztfn heele hoop op mij gevestigd. De gedachte aan mij, was misschien nog het laatste geweest, wat hem steun gaf. En dat was nu ook ineen gestort. Alles, alles. De „groote val", zijn roem. Zijn terugkeer naar Londen. Alles was voor bij. Bij deze ineenstorting van een mensch zweeg ik. Ik kon geen woorden vinden. Troost was er niet. Het duurde zeer lang, voordat hij weer be gon te spreken. Als zijn laatste hoop klonk het: Neen, neen, dat kan niet. Er moet iets met de „Betty Bonn" gebeurd z^jn. Zeker, dat ontkende ik ook niet. Een heele bemanning kan toch zoo maar niet verdwijnen. Zeker niet. Maar was het dan noodzake lijk, bij deze werkelijkheid, tegelijkertijd een misdaad en zelfs nog een misdaad van'Spur- ling te vermoeden?. Maar waar zijn die menschen dan. En hoe zijn ze verdwenen? Nu ja, men kan toch naast de beide boo ten, die nog aanwezig waren, ook wel een bij boot, een zoogenaamde Dingy aan boord heb ben? Maar daarin kunnen toch niet zes of acht menschen van boord gaan, en over den Atlantischen Oceaan roeien. Zeker,' zeker, maar En waarom vindt juist Spurling dit schip Zonderling, natuurlijk, maar En waarom zegt hij niets meer, als men hem wat vraagt? Allemaal vragen, die ik mijzelf duizend maal gesteld had. en zelfs met meer recht, dan Trevor vermoedde. Maar toch...... En waarom gelooft ge nu zoo vast aan zijn onschuld? Ik twijfelde met mijn antwoord. Ja... weet ge... Rijksadvocaat, als ik... de waarheid zeggen mag... daar kan ik zelf geen bepaalde oorzaak voor aanwijzen. Geen enkele andere oorzaak, dan dat lk met den man gesproken heb. Trevor ging hier onmiddellijk op in. Hebt ge hem gesproken? Alleen? Ik vertelde mijn ontmoeting in de Inter national Bar. Ik vertelde voorzichtig en met welgekozen woorden. Thompson had mij op geen enkele wijze verzocht om te zwijgen. Ik wist eigenlijk heelemaal niet goed, waar om hij mij dien avond meegenomen had. Misschien omdat hij toch nog op een artikel van mij hoopte. Ik wist het niet. In geen ge val wilde ik hier als tusschenpersoon fun- geeren. Van het gesprek tusschen Thompson en Spurling zei ik alleen dit, wat Trevor zelf trouwens al wist, dat Thompson nadrukkelijk verklaard had het bergloon te willen betalen. En het gerucht, dat heel Gibraltar gek maakt. Spurling wil van de uitbetaling van het bergloon afzien? Ik ontweek deze vraag. Is waarschijnlijk werkelijks slechts een gerucht. In ieder geval weet ik een ding ze ker: Kapitein Spurling ziet zeker niet af van de behandeling door het Admiraliteitsgerechts hof. Ik heb het hem zelf hooren zeggen: De rechtbank zal beslissen. Weer viel Trevor mg in de reden. Ja, menschenkind, twijfelt ge dan nog langer? Zijt ge dan alls weer vergeten? De beroofde dwingt den roover nog een belooning op. En de moordenaar verlangt naar recht spraak. Begrijpt ge dat dan? Ik begreep maar al te goed, wat dit alle maal voor hem te beduiden had, maar ik kon werkelijk niet anders; ik moest hem wakker schudden. Ge hebt gelijk, ook ik zou het niet be grijpen wanneer ikSpurling nog steeds voor den misdadiger hield, zooals U. Maar dat geloof ik niet meer, en ik geloof het niet meer om de volgende reden: hij is alleen niet bang voor een rechtspraak, neen, hg verlangt er naar uit een bepaalden grond van recht vaardigheidsgevoel. Ik geef gaarne toe: Ik oordeel misschien een beetje te snel. Mis schien als ik den kapitein iets beter had lee ren kennenin ieder geval, iemand die hem zeker beter kent, heeft hem in mijn bij zijn een misdadiger genoemd, is zelfs vast overtuigd van Spurling's schuld inzake de „Betty Bonn". Een nieuw lichtpunt voor Trevor. En wie is dat? Ik treuzelde met mijn antwoord. Toen zei ik: Mr. Thompson. Alle hoop verdween bij Trevor. Zijn hand waaide krachteloos door de lucht. Hm... Mr. ThompsonEn deze, deze juist, verklaart: Ik heb geen belang bij een onderzoek, ja, hitst Gibraltar, hitst de halve wereld tegen mij op. Hoon tegen recht en wet, opeens heeft niemand meer eenige interesse voor het geval; of liever omgekeerd: opeens interesseert het iedereen, dat hier een pro ces over bergloon verhandeld wordt en geen moordproces. Zelfs de New-Yorksche politie, die per slot toch nog wel iets zal weten, zwijgt als op bevel. Iedereen zwijgt. Alles wordt mij onder de handen weggehaald. Een maand lang heb ik mgn vingers blauw geschreven, heb hemel en hel bewogen, heb telegrammen na telegram men verzonden, heb handelskamers en haven politie, scheepskantoren en detectieves, minis teries, werfbureau en dagbladen gemobili seerd. En de uitkomst? Niets. Hoegenaamd niets. Niemand der „Betty Bonn" is te voorschijn gekomen. Geen enkel lijk is aangespoeld. Twee stoomschepen hebben de „Betty Bonn", gedurende de vier en twintig uur, dat Spurling achter het schip aangezeild is, gezien, geen enkel lid der be manning is precies opgegeven. Een officieele lijst der bemanning was valsch tot zelfs de naam van Kapitein en stuurman. Maar niet een der bemanning heeft zich gemeld. Het is waarachtig net, alsof geen enkel lid der bemanning werkelijk geleefd beeft. Vaak geloof ik werkelijk, dat zij slechts in mijn fantasie bestaan hebben, in mijn droo- men. Ach, die droomen... Ik voel mij net als een gummibal. Ik ren met mijn hoofd tegen muren, die steeds terugwijken, ja er misschien niet eens zijn. Zijn stem werd.steeds zachter, steeds ho« peloozer, gebroken. Zij hebben geen interesse meer..-» hm..» zij hebben geen interesse meer voor het pro- ces. Een tijdlang hebben zij zich laten over bluffen door Haes met zijn entermes. Dat was een kleine opflikkering, een stroovuurtje. O, ik weet maar al te goed, hoe men mg hier bekgkt, in Gibraltar, als een gedegra deerde, als een uit straf overgeplaatste. Ach!..» Nu hebben ze me Douglas op mgn hals ge schoven. De Amerikanen of misschien uit Londen of nog hooger bevel. Ik weet het niet. Een fijne, voorzichtige, oude heer, die mij goedig en verschoonend aan het verstand brengen moet, wat men van mij verwacht. Hjj praat lang en hij praat goed over vertegen woordigers en bewoners van een bevriende natie en over de oogen van de wereld, die op Gibraltar gericht zijn, en over diplomatieke verwikkelingen en over de ziekte van de Ko ningin. Hij spreekt over het aanbod van Kapitein Spurling om af te zien van het bergloon en over een geldinzameling, die men ten gunste der bemanning van de „Frisco" op touw ge zet heeft. Ik verzet mij sterk tegen zjjn in menging; deze inzameling hield ik voor een beleediging voor het Recht, uitgesloten, dat deze menschen schadeloosstelling krjjgen....^ Maar dan praat hij nog zachter, nog milder, nog voorkomender. Hij is bang dat deze schadeloosstelling een te groot bedrag zal gaan uitmaken. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10