Bloedend Spanje Japansch nieuw economisch imperialisme Pacifisme, geen anti- militarisme Tsjang-Kai-Sjek gehuldigd Politieke jachtpartij in Hongarije Japansche politici tegen de regeering Kosola vergiftigd? Het wilde westen De wetenschap in Rusland Dinsdag 29 December 1936. Vierde blad HET PROBLEEM VAN DEN LAGEN LEVENSSTANDAARD. - OOK NEDERLANDSCH-INDIë MET GOEDKOOPE WAREN OVERSTROOMD, ,(Van onzen V, P, B.-correspondent.)" Tokio, December 1936. „Hoe kunnen zes personen van 86 cent per dag leven?" vragen de Amerikanen zich af, indien zij den levensstandaard van' den Japanschen arbeider beschouwen. Indien iWilliam Randolph Hearst, die niet van de 'Japanners houdt, het te Tokio verschijnend maandblad „The Oriental Economist" zou lezen, zou zijn angst nog aanmerkelijk groo- ïer worden. De bescheidenheid van den gemiddelden Japanner maakt het mogelijk, dat oud- Nippon jong-Europa en Amerika in den jexport de loef afsteekt. Het dagelijksch bud get van den kleinen man Matsoemoto-San ziet er ongeveer als volgt uit: De familie bestaat uit man, vrouw, twee volwassen dochters, een klein dochtertje en een jongen Het eten kost per dag 27 cent, de huur 13 licht en verwarming 4, en gespaard wordt 6 cent., Voor kleeding geeft men 9, voor dokter en medicijnen 6, voor geschenken 7, yoor amusement en verzekering 4 en voor de rest 10 cent per dag uit. Dat is alles bij elkaar 86 cent, dus minder dan 15 cent per persoon. Matsoemoto-San, de kleine man van de arbeidersmassa, is evengoed een drager van het Japansche imperialisme, als zijn broe der, de soldaat. Japan is en blijft het land van de tegenstellingen: als eenige instelling ter wereld bezit de beurs te Tokio een ont spanningslokaal voor vermoeide makelaars, waar dezen met behulp van deskundigen lee ren hoe men bloemen moet arrangeeren kNGST VOOR SPIONNEN. Indien men op het eiland Kyoesjoe in de fiabijheid van Yawata komt, waar zich de groote fabrieken van de Japan Steel Manu- facturing Co. bevinden, dan ziet men daar, dat politie-beambten elke coupé van iede- ren aankomenden en vertrekkenden trein doorzoeken en overal rondsnuffelen. Loopt men met een fotografietoestel dan bevindt tnen zich reeds met een voet in de gevange nis, want Japan lijdt onder een eeuwigdu rende vrees voor spionnage. En dat voor een land, dat zelf niets anders doet, dan overal ter wereld spionneeren... Dikwijls komen er dan ook incidenten met buiten landers voor,' die voor de desbetreffende per sonen ernstige gevolgen hebben. OOK DE GEDACHTEN WORDEN BEWAAKT, Een ander, zeer belangrijk probleem van Het Japansche succes, is het feit, dat bui ten de economische en levensstandaard-dum ping bovendien het denken gecontroleerd wordt. De politie te Tokio is kort geleden versterkt met 900 man, die zich slechts heb ben bezig te houden met lieden, die gevaar lijke gedachten zouden kunnen hebben Naar de verarmde districten in het Noorden wer den 200 van deze politie-ambtenaren gezon den, wijl daar weinig veldvruchten maar .veel „gedachten rijp worden". Deze controle is even belangrijk in posi tieven als negatieven zin. Positief worden de deugden van den goe den burger, vooral van den soldaat aange wakkerd; de geest van den offervaardigen samoerai wordt, indien men het zoo wil formulieren, in de massa gedemocratiseerd Als levend symbool van het Japansche pa triottisme geldt O-Tensji-Sama, de zoon van den hemel, keizer van Japan. De Japan ners spreken zijn naam Hirohito nim mer uit, VERDERE WAPENS IN DEN WERELDHANDEL Na deze algemeene opmerkingen willen 'wij een kleine opsomming geven van de Japansche productie deze gevaarlijke wa pens in den wereldhandel. Japan heeft voldoende kolen en exporteert zelfs nog meer dan 1 millioen per jaar, hoofdzakelijk naar China. Daarentegen pro duceert Japan slechts 8% van zijn behoefte aan petroleum. De Japansche machine-industrie heeft, met uitzondering van de autofabricatie, een balans, die tamelijk wel in evenwicht is. De totale productie in 1935 had een waarde van ongeveer 1,2 milliard yen, waarvan voor 160 Lyon 28 Dec. (Havas A.N.PJ Herriot. heeft het banket gepresideerd, dat werd aangericht aan het einde van het derde nationale congres der federatie van repu- blikeinsche reserve officieren. Te dezer gelegenheid sprak de minister van luchtvaart, Pierre Cot, een redevoering uit, welke zeer de aandacht heeft getrok- ken. Zich tot de reserve-officieren wendende verklaarde de minister van luchtvaart met name „uw beweging welke dikwerf op on rechtvaardige wijze werd gecritiseerd, is juist bestemd om te strijden tegen hen, die politiek voeren. „Ons leger is een nationaal leger,' dat zich morgen zal verheffen om ons land te verdedigen indien het zou worden aange- yallen. Laat ons niet vergeten, dat indien Frank rijk zou worden aangevallen, het zou zijn omdat het de vrijheid vertegenwoordigt. La ten wij aan dit pacifisme denken, dat ons 'dierbaar, is, en aan het anti-militairisme, flat wij niet moeten aanvaarden"-, millioen werd uitgevoerd (hoofdzakelijk naar Mantsjoerye, China, Britsch-Indië, Ne- derlandsch-Indië)de invoer van 164 milli oen kwam uit de vereenigde Staten, Enge land en Duitschland. De electrische indus trie voert meer uit dan in. De levensmidde lenbalans is eveneens in evenwicht gebracht Aan papier exporteert Japan jaarlijks voor 23 millioen yen. Japan is de derde rubberfabrikant van de wereld, onmiddellijk achter de V. S. en Groot-Brittannië. Het voert jaarlijks voor 50 millioen ruwe rubber in en exporteert voor meer dan 40 millioen eindproducten. Tabak is een groote post voor de binnen- alndsche consumptie: het tabaksmonopolie bracht in 1933 niet minder dan 272.5 milli oen yen op. Als scheepvaartmogendheid neemt Japan met rond 4 millioen bruto-re- gister ton de derde plaats in de wereld in. na Engeland en de V.S. Wij hebben het dagelijksch budget van een arbeidersfamilie van zes personen leeren kennen 86 cent per dag. Wij sluiten het artikel met een opsomming van het in 1934 in Japan geïnvesteerde kapitaal: dit bedraagt rond 24 milliard yen, waarvan 15 milliard bij de banken, 3 milliard bij de postspaarbanken, 1 milliard bij de reserves van de post-levensverzekerings maatschappij 1,2 milliard bij verschillende naamlooze vennootschappen, 2 milliard bij de verze keringsmaatschappijen en 1,6 milliard bij de verschillende takken van industrie. De Amerikanen drukken zich als volgt uit: Ja pan bestaat uit „men and yen" (mannen en yens.) 300.000 personen aanwezig. Nanking, 28 December (A.N.P.) Zondag is op het vliegveld van Nanking een betoo ging ter eere van Tsjang-Kai-sjek gehouden, waaraan 300.000 personen hebben deelgeno men. De minister van oorlog las een verklaring voor, waarin hij er op wees, dat de door de regeering tijdens de crisis van Sianfoe genomen maatregelen hebben doen zien, dat het nieuwe China een goedgeorgani seerde natie is. In politieke kringen wijst men er op, dat Tsjang-Kai-sjek voortaan tegen de geweld dadigheden van weerbarstige provinciale generaals met volkomen zekerheid een he- rocp kan doen op het Ghineesche volk. Een wezenlijke wijziging in de binnen - en buitenlandsche politiek is niet te .ver wachten. Von Papen als gast. De Duïtsche gezant 'te Weenen, von Pa pen, is naar het landgoed Goedoelloe ver trokken, waar hij zal deelnemen aan een jachtpartij die rijksbestuurder Horthy aan biedt. Aartshertog breekt zijn been. Tijdens de jachtpartij op het landgoed Goedoello bij Boedapest, waaraan behalve de rijksbestuurder van Hongarije, Horthy, tal van vooraanstaande leden uit de poli tieke wereld hebben deelgenomen, heeft aartshertog Joseph van Habsburg bij een val het linkerbeen gebroken. De aartshertog is te Boedapest in een ziekenhuis ter .ver pleging opgenomen. Geheime raad keurt verlenging visscherij-overeenkomst goed. Tokio 28 Dec. (A.N.P.) In tegenwoordig heid van den Mikado heeft de Geheime Raad in een plenaire vergadering een ont- werpprotocol goedgekeurd, waarbij de visscherij-overeenkomst met Sovjet Rusland met een jaar wordt verlengd. Aan deze vergadering was een bijeen komst voorafgegaan van een speciale com missie uit den geheimen raad, welke een gunstig oordeel over de verlengde overeen komst uitsprak, maar tevens uiting gaf aan haar leedwezen, dat de Sovjet regeering heeft nagelaten deze formeel te ondertee kenen. De commissie drong er bij de regee ring op aan, maatregelen te nemen om her haling van een dergelijke nalatigheid te voorkomen. Naar vernomen wordt, zal vandaag de onderteekening tot stand komen, en wel tusschen Stomoniakof, vice-volkscommis- saris voor buitenlandsche zaken, en She- gemitsu, Japansch ambassadeur te Mos kou. Bezwaren der Minseito tegen de regeering De diplomatieke commissie van onderzoek benoemd door de Minseito, de grootste poli tieke partij van Japan, heeft heden haar rap port gepubliceerd. Hierin worden opgesomd de beweerde mislukkingen in de buitenlandsche poli tiek der regeering, zooals: 1. de weigering der Sovjet regeering om de nieuwe visscherij-overeenkomst for meel te onderteekenen. 2. de weigering van Chint om in te gaan op de voorstellen van Japan inzake de re geling tusschen beide landen. 3. de beweerde verscherping van den in ternationalen toestand, welke het rap port toeschrijft aan de nalatigheid der Japansche regeering, de noodige voor zorgmaatregelen te nemen om de inter nationale misvattingen uit den weg te ruimen betreffende de Japansch-Duitsche overeenkomst tegen de Komintern, welke uitsluitend bedoeld is als een gemeen schappelijke verdediging tegen het in ternationale optreden van de Komintern en geen ideologischen achtergrond heeft. Hef lijk opgegraven. Helsingfors 28 Dec. (A.N.P.) De Fin- sche ochtendbladen opperen de verdenking dat de onlangs overleden leider der Lap pen Viktor Kosola het slachtoffer is gewor den van een arsenicum-vergiftiging. Er is inmiddels autopsie verricht, doch het resultaat daarvan is nog niet medege deeld. New York, 28 Dec. (ANP).— Te Tacoma (staat Washington) is een gemaskerde ban diet met een revolver in de hand het bui tenverblijf binnengedrongen van den mil- lionnair William Mattson, wiens tienjarig zoontje hij ontvoerde. De bedienden werden mishandeld. De onverlaat vluchtte per motorboot na in den tuin een papier te hebben achtergelaten, waarop vermeld stond, dat hij een losgeld wil hebben van 18.000 dollar. Een revolutie ontzettender dan oorlog Brief uit Talavera de la Beine van onzen V.P.B.-corres pondent Een snijdende Noord-Westen wind waait over het Madrileensche oorlogstooneel. Op de voorruit van mijn auto liggen nog de dikke regendruppels van de laatste stortbui In den zwarten lak van den motorkap weer spiegelen zich de opeengepakte wolken, die van de met sneeuw bedekte Siërra de Gua- darrama komen afdrijven. Wel voor de 20ste maal jaag ik over den weg van Navalcar- nero via Alcorcon naar de onmiddellijke omgeving van Madrid. Eenige weken gele den was de stad van betrekkelijk grooten afstand nog duidelijk te zien, maar nu is dit anders geworden. Thans is de huizen zee gehuld in den dikken nevel van den Centraal-Spaanschen winter. En ook de zon vermag het panorama van de stad niet schooner te maken. Wel verdrijft zij de mist, maar de dikke kruitdamp blijft han gen. En bij ieder bombardement maken de brandbommen deze kunstmatige wolklaag dikker en ook de rook van de brandende huizen geeft haar rijkelijk voedsel. Een blik op de geteisterde stad vervult de menschen steeds weer met ontzetting. Ik heb officieren gezien, aan de verschrikkin gen van den strijd gewoon, die tranen in de oogen kregen, toen zij de Spaansche hoofdstad voor het eerst sinds het begin van de revolutie weer eens te zien kregen. Zij vertellen van hun familieleden, van vrienden en herinneringen, die hen aan de schoone stad binden. En ik kan de gevoe lens begrijpen, die de bij het begin van den oorlog uit Madrid gevluchte officieren be zielt, indien zij na weken van bitteren strijd met den verrekijker trachten, hun woning in de huizenzee te ontdekken. Ook ik verliet drie maanden geleden Madrid. En thans ben ik weer op het uitgangspunt van een 3000 kilometer langen reis over Oran, Menilla, Tetoean, Tanger en Sevilla aangeland. Wat heeft zich in deze drie maanden niet afgespeeld? Toen ik Madrid verliet, waren er reeds duizenden „fascisten" gearresteerd, waren er vele kerken en kloosters in rook •opgegaan, maar niemand zou indertijd ge loofd hebben dat de strijd van zoo langen duur en zoo groote verbittering zou zijn. Niemand had indertijd willen aannemen, i dat daar, waar men vroeger rustig wandel de, op het oogenblik kanonnen van zwaar kaliber dood en verderf moeten verspreiden om den taaien tegenstand van de Volksfront troepen te breken. Het is een treurige tijd, vol bittere herin neringen. Door de gaten in het dak van mijn uitkijkpost veroorzaakt door grana ten druipt de regen tot de onderste ver dieping, waar een paar leden van den Pha- lanx boven een houtvuur hun handen war men. Een officier verdeelt de post en paket- ten met geschenken, die kameraadschappe lijk verdeeld worden. Een van hen kijkt onbeweeglijk naast een fotografie die in een brief was ingesloten. Ik treed onopvallend naderbij en kijk hem vragend in het gezicht. „Mijn vader stuurt mij van het noordelijk front deze foto. Het is mijn jongste zuster, die in een klooster bij Guadalajara vermoord werd", was het antwoord. „En je moeder?" vraag ik verder. „Moeder woont met mijn tweede zuster in Madrid; sinds vier weken zijn we zonder bericht van haar. Onze wo ning ligt in de wijk van Rosales." De vader van den jongen was actief officier, die bij het uitbreken van den burgeroorlog juist in Asturië verbleef en zich daar onmid dellijk bij de nationalistische beweging aan- êloot. Daar het Volksfront de families van nationalistische officieren geheel tracht uit te roeien, bestaat er ook voor dezen jongen phalaxist weinig kans, dat hij zijn moeder en zuster nog eens terugziet. Bovendien is het juist de wijk van Rosales, die het meest van de bombardementen te lijden heeft gehad. Uit de huizen stijgt reeds gedurende weken onophoudelijk rook op en de zwarte trechters tusschen de steenklompen vertel len van de vernielende uitwerking van het granaatvuur. Erger dan een oorlog. Deze revolutie ïs veel erger dan een oorlog Bij een veldtocht tusschen twee vreemde landen kent men wapenstilstand, vredes voorwaarden, dapperheid en de eer van de overwinning. Maar ook het overwonnen leger weet achter zie heen vaderland, waar de soldaten woningen vinden, die hun de verschrikkingen van den oorlog kunnen doen vergelen. Maar in deze revolutie vindt men van dit alles niets. Eén partij moet volkomen uitgeroeid worden, wanneer de andere wil leven, want beide groepen streven naar de macht in hetzelfde land. Bijna alle eergevoe- lens zijn gedood: de piloot, die zich uit zijn brandende machine door middel van een parachute tracht te redden, wordt op geweer kogels onthaald. En dikwijls wordt de oorlog volkomen zinloos gevoerd: verschillende ma len heb ik waargenomen, dat de Madrileen sche generaals hun soldaten in groote troe pen aanvallen laten ondernemen, zoodat zij door de machinegeweren bij honderdtallen tegelijk worden weggemaaid. EEN JARIGE VIERLING. Vandaag is de vierling van de familie Küps bij Kronach jarig en geniet, zooals men ziet, een goede gezondheid. 300 millioen roebel voor bouw van een nieuwe academie. In de Zondag ƒ.1. gehouden bijeenkomst van de academie van wetenschappen der Sovjet Unie, heeft de vice-voorzitter, Kria- nowski, verslag uitgebracht over een plan om de academie in nieuwe gebouwen te vesti gen. Hij deelde mede, dat men voornemens is een bedrag van 300 millioen roebel te be steden voor den-bouw en inrichting der tot de academie behoorende wetenschappelijke instellingen. Krianowski wees er op, dat de groote bouwplannen getuigenis afleggen van de belangstelling welke partij en regeering voor de wetenschap koesteren. Poolsch vliegtuig in brand gevlogen "Vier dooden, drie gewonden7 lot van zeven passagiers onzeker Warschau 28 Dec. (A.N.P.) Een vlieg tuig van den geregelden luchtdienst Lem- bergWarschau is vanochtend om 11 uur bij Rawa Ruska, op 100 km. van het punt van vertrek; verongelukt. Vier personen kwamen bij het ongeluk om het leven, drie werden gewond. Om trent het lot van zeven passagiers ver keert men in het onzekere. Het toestel was tijdens de vlucht in brand geraakt. Geen finantieele steun aan Duitschland Fransch-Britsche bijstand wordt ontkend. Londen 28 Dec. (A.N.P.) Het gerucht volgens het welk Engeland en Frankrijk zouden overwegen financieele hulp aan Duitschland te verleenen en daarbij als voorwaarde zouden stellen, dat de Duitsche vrijwilligers uit Spanje zouden moéten wor den teruggeroepen, wordt vandaag in wel ingelichte kringen tegengesproken. Deze hulp zou, naar men te kennen geeft, overi gens slechts onder oogen kunnen worden gezien ingeval Duitschland formeele verze keringen zou geven niet voort te gaan met zijn politiek van herbewapening, TOESCHOUWERSTRIBUNE IN ZUID- AMERIKA INGESTORT. Na afloop van bokswedstrijd te Valparaiso. Santiago de Chili, 28 December. (ANP) In den nacht op Zondag is na afloop van een bokswedstrijd in het Coliseo popular te Val- paraise een toeschouwerstribune ingestort Een persoon kwam om het leven, terwijl 50 bezoekers gekwetst werden. MUITERIJ IN GHINEESCHE GEVANGENIS Zestien dooden, Sjanghai, 28 Dec. Honderd gedetineer den zijn ontsnapt uit de gevangenis van, Ning Ghai (provincie Tsje Kiang). De po litie vuurde op de vluchtelingen, van wie 16 werden gedood. De overigen werden in gerekend. WOENSDAG 30 DECEMBER. HILVERSUM U. Orkest Concerten VARA-orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramof o onmuziek Lichte Muze Melody Circle VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Dansmuziek De Flierefluiters VARA De Ramblers VARA Lezingen Wij en onze zieken RVU Overzicht en vooruit zichten VARA Causerie VARA Oudejaarsrede VARA Huwelijksverhou dingen VARA Orgelbespelingen Orgelspel VARA Voor de jeugd Voor de kinderen VARA Sport VARA Diversen Onze keuken VARA Voor de vrouw VAR, Nieuwjaar RVU Zang VARA •o n O) bi) •d ■O O O 8.15 9.20 8.03 10.00 8.00 12.45 11.30 10.20 2.00 12.00 10.00 1.00 5.50 10.05 11.00 11.30 7.40 9.00 11.00 5.30 10.40 3.00 7.00 9.30 2.30 6.30 HILVERSUM L Orkest Concerten Kamerorkest NCRV Ochtend. Middag Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuzieb 8.15 12.15 2.00 6.00 Lichte Muze A'damsch Salonorkest NCRV 12.30 Solistenconcerten. Bas, bariton en piano NCRV Violen en piano NCRV 12.00 4.00 Godsdienstige Uitz. Schriftlezing NCRV Morgendienst NCRV 8.00 10.30 Lezingen Literair halfuur NCRV Causerie NCRV Orgelbespelingen Orgelspel NCRV 3.00 Voor de jeugd Kinderuur NCRV 5.00 8.00 10.05 7.15 9.0C

Schager Courant | 1936 | | pagina 11