SCHAGEN in 1936 De Lang en dijk in 1936 Een rustig jaar Donderdag 31 December 1936 SCHAGER COURANT Vijfde blad No. 10151 In de dagen dat het welbekende: „Uren, Dagen, Maanden, Jaren, snellen als een schaduw heen", zijn groote volle beteekenis openbaart, nL. wanneer het eene jaar in het andere overgaat, is men algemeen geneigd om de balans op te maken. Het voor- en na deel wat -ons het leven in 't algemeen heeft gebracht. Oók de krantenman ontkomt niet aan dat achter omkijken naar wat is geweest. En als wij dan even de revue zullen la ten passeeren wat Schagen in 1936 is ge weest, dan komt dit onafwijsbare wel direct paar voren, dat het „rustig" geweest is in 'de plaats onzer inwoning. Rustig in aller lei opzichten. En al mag dan „rust" in vele gevallen zijn goede zijde hebben, 't bekende woord rustroest heeft toch nog zijn volle waarde, vooral waar het 't leven en bewe gen eener gemeente betreft. Maar laat ons ons niet verder vermijden in allerlei bespiegelingen, maar ons maar aan *t werk zetten wat er dan voor belangrijks in 1936 is gebeurd. En dan spreekt het vanzelf dat wij eerst onze aandacht schenken aan ONZEN RAAD en wat het edelachtbaar bestuur onzer ge meente in dat jaar voor ons is geweest! Veel haast was er blijkbaar niet om bijeen te komen, want eerst Woensdag 12 Februari kwam de Raad voor 't eerst in 1936 bijeen. Het was direct de Groote Hap die aangesne den moest worden, n.1. de begrooting. Beter laat dan nooit, dacht men. In die zitting kregen we eerst onze nieu we vrouwelijke gemeente-ontvanger, mej. Blaauw. De behandeling der begrooting bracht al heel weinig bijzonders. Het gewone gewring om-de belasting niet te veel te verhoogen; de groote angst om aan de salarissen te ra ken; de strijd om de radio-rechten en de ex ploitatie van het Rietbosch. Dat was al en wij kunnen er met de beste wil van de we reld niet meer van melden, ook al beslaat hetverslag dier eerste vergadering kolom men druks. De lezer weet 't wel: veel ge schreeuw en weinig wol! Vrijdag 6 Maart, was de volgende bijeen komst onzer vroede vaderen. De heer Bijlsma deed zijn intrede als raadslid. Het MidcLenstandsborgstellingsfonds zal gesteund worden, besluit de Raad. En dan wordt er gepraat over een tweede ambtenaar ter secretarie, wat ingekomen stukken, vervoer schoolkinderen, vcrhoo- gimg parkeergeld. En dan het adres om van de Heerenbosch- straat geen winkelstraat te maken. Veel Succes had dit niet, het werd voor kennis geving aangenomen. Er werden wat bouwterreinen verkocht. Het „achterom" de verlteersboulevard van het Noord naar de Haven, kreeg zijn geboorte en naam en toen tot slot wat praten over de „Rusthuisplannen", Thans definitief in rust, helaas! De heer Orsel heeft in de raadszitting van Vrijdag 24 April bericht ingezonden, dat hij wegens vertrek bedankt als raadslid. Voorzitter sprak een warm afscheidswoord, gebruikte zelfs het woord: uitstekend be windsman en hiermee was ook de heer Orsel uitgeluid. En 'verder een lange reeks inge komen stukken met wat rapporten, w.o. ook van de Eierveiling. En het was wel frappant, dat hoe weinig bemoedigend de resultaten daarvan ook waren, geen enkel lid van den Raad het der moeite waard heeft gevonden, daaraan zijn aandacht te wijden. Het zou heusch voor het raadslid, die het geval aan sneed, een dankbaar werk kunnen zijn en voor de Eierveiling zeer zeker goede resul taten kunnen meebrengen. Hiervoor zijn nu eens geen politieke krakeelpartijtjes noodig, maar gezond en nuchter zaken-inzicht. Man gelt het daaraan in ons raadscollege? Het is maar een vraag. De woonstraat langs den provincialen weg aan de Dorpen krijgt niet, de finantieele steun die B. en W. wenschen te verleenen Het woonwagenkamp en de stortplaats voor de vuilnis. Wij weten dat het kamp is gebleven waar 't is, maar dat de vuilnis naar *t Wad gaat. Een goede oplossing die de heer De Veer op zijn debet mag noteeren. Voor de Menisweg wordt een bijdrage ver leend ter verbetering. Nadat de wethoudersverkiezing (vacature- Orsel zijn scherpe slagschaduwen reeds vooruit had geworpen (meer liefheb bers dan er plaatsen waren te vervullen), kwam in de raadsvergadering van Vrijdag 15 Mei het resultaat. Dit liep zeer kalm en kreeg Mr. Buiskool de meerderheid met 7 van de 11 stemmen. De heer Klaver verkreeg 4 stemmen. In die zitting was verder al heel weinig bijzonders, het opnoemen niet waard. Een havenmeester zou worden aangesteld op een jaarwedde van f250.De verordening re gelende heffing Havengeld volgde en tevens de verhuur van haventerreinen, waarbij de raadsmeerderlieid al heel weinig inzicht en koopmanswijsheid toonde. Zakendoen brengt wel eens veelal mee het oog houden op de toekomst, met voorbijzien van het directe kleine voordeel. Zoo hoog kon onze Raad zich niet opheffen. En toen volgde die prachtgeschïedenis met Eet waarborgstellingsfonds voor den Midden stand, waarbij besloten werd zich uit het al- gemeene comité terug te trekken en op eigen houtje voorzienigheid je te gaan spelen. Wij mogen hierbij zeker wel direct memoreeren dat. deze vlieger niet opging en de burge meester, na „in eere te zijn hersteld", wel verplicht was, 't zij dan met weinig animo, zijn „beste" krachten aan deze zaak te ge- yen. En verder bladerden wij door onzen jaar gang van 1936. En het was eerst Maandag 6 Juli dat de vroedschap weer bijeen kwam. Het was maar een kleine vergadering maar toch belangrijk genoeg om te vermel den. De Raad besprak de officieele feeste lijke opening van haven en kanalen, f500. werd toegestaan, nadat er toch eerst nog stemmen opgingen om op dit bedrag te be knibbelen. De zitting van Vrijdag 81 Juli firengt al "êvenmin veel vermeldenswaard. Het euvel van de slechte koopmanschap wat verhuur der haventerreinen betreft, de monstreert zich scherp in de kwestie-Bras. Dan nogmaals de credieten die vei'leent wor den aan de koopers op de eierveiling. Ook nu over het bedrijf zelf geen woord. Bij een paar benoemingen van commissie leden ook die van een nieuwen haven meester in den persoon van den heer N. Hoogschagen. Het voorstel overname Veldstraat en .Ka naalstraat keldert, Eerst moet de tegenwoor dige eigenaar de straten in beteren toestand brengen. Het was op Vrijdag 11 September, dat de raadsheeren wederom om het groene laken vergaderd zaten. De Prinses kreeg een gelukwensch van burgemeester Cornelissen. En dan kunnen wij niet veel meer opdiepen uit dit verslag dat opwekkend stemt. Wij hoorden uit den mond des heeren Buiskool, het doodsbericht over ons Rust huis. De gemeenterekening werd aangebo den en ook hier in hoofdzaak mineur. De gemeenterekening een nadeelig saldo, het gasbedrijf eveneens, de eierveiling dito, grondbedrijf niet veel beter. Alleen het elec- triciteitsbedrïjf viel uit dezen toon en gaf een flinke winst. Daarvan is dan ook voor de gemeente-finantiën een dankbaar gebruik gemaakt en betaalde in dezen vorm onzen middenstand, de grootverbruiker van elec- trische stroom, een dubbele belasting. Maandag 12 October was de Raad weer bijeen, ditmaal met absentie van onzen schout. Mededeelingen, ingekomen stukken, enz. Wederom verkoop van eenige bouwterreinen. Wat dit punt betreft, is 1936 niet ongunstig geweest, tenminste eenig lichtpunt. Bij dit agendapunt: verkoop bouwterrei nen, viel ook de verkoop van het terrein van de oude openbare school. Wij hebben ons eenige oogenblikken op de Nieuwmarkt te Amsterdam gewaand. Wie het meest bood werd kooper, ondanks het feit dat burge meester en wethouders al besprekingen over ïrijs etc. met gegadigden hadden gemaakt, lier was nu heusch te veel koopmanschap en gebrek aan edelachtbare manieren. Er werd een nieuwe schoolgeldheffing vastgesteld. Diverse hamerstukken waren t, die de raadszitting van Vrijdag 27 November stem pelden tot een onbelangrijke. Het uitgeven van volkstuintjes werd be pleit. Maar maak eens een vuist als je geen hand hebt. M. a. w.: als er geen grondeigen dom is, kan men geen volkstuintjes uitgeven. Het hoofd onzer Bewaarschool, zooals het vroeger genoemd werd, mevrouw Sombrock, vroeg ontslag als zoodanig. Het werd haar op de meest-eervolle wijze verleend. De rondvraag bracht ook nu veel „klein 3e(i"- j De slotzitting van dit jaar was als de aanvangszitting, n.1. gewijd aan de behan deling der begrooting, met al-, even weinig hoopvolle perspectieven. Een zitting met wei nig hoogstaande debatten. Gekruimel in den vollen zin van het woord. Gepeuter over de al- of niet-benoeming van een hoofd van de bewaarschool, het oude gedoe over verlaging salaris wethouders, presentiegeld raadsleden, met 't bekende zoogenaamde royale aanbod om het presentiegeld af te schaffen. We we ten niet of dit voorstel een directe uiting was van zelf schatting of door andere motieven werd ingegeven. Vuurwerk! Zooals te verwachten was, had het geen kans van slagen. Ook de wethouders behielden het oude bedrag. De vermakelijkheidsbelasting is al jaren een dankbaar object geweest om er zooveel mogelijk van te halen. Dat was ook nu weer 't geval. Het ging bij opbod verhooging van 1 tot 10 De meerderheid was gelukkig verstandig genoeg om beide voorstellen naar de proppenmand te deponeeren. En verder niet veer meer dat het vermel den waard is. Tot slot een heibeltje over het vermissen of niet vermissen van ingrediën ten op de gasfabriek, 't Was een weinig ver heffend slot dit „ja- en neen"-spelletje, al leen scherp typeererid het „edel en acht baar"! 1936 bracht ook in dit opzicht geen vooruitgang. EN WAT ER VERDER VOOR BE LANGRIJKS IN ONZE GEMEEN- TE VOORVIEL. Ook het leven in onze gemeente buiten den Raad bekeken, geeft niet veel vermeldens waard voor deze overzichtsrubriek. Zeker, het vereenigingsleven gaf zoo hier en daar wel eenig teeken van opgewektheid, maar zaken van beteekenis zijn ook daarvan niet te vermelden en was 't over 't algemeen de geest van Jan Sleur, die de doorslag gaf. De heer Mol, onze gemeente-ontvanger, werd burgemeester van Wijdenes. Majoor Holema herdacht onder zeer vele bewijzen van belangstelling het feit, dat hij voor 25 jaar bij de rijksveldwacht in dienst trad. Tandverzorging op de scholen was in dit jaar een punt dat ook in onze gemeente veel belangstelling had. Afdoend is dit helaas nog niet geregeld. Door de Firma Albert Hèijn werd haar nieuwe zaak op de Laagzijde geopend. Het heele jaar 1936 stond wat onze ge meente betreft, in het teeken van Haven en Kanaal en een der hoofdmomenten was, toen op Dinsdag 4 Maart het eerste water in onze haven stroomde. Na lange jaren dienst te hebben gedaan, werd Woensdag 11 Maart het sloopen onzer oude Openbare School aanbesteed. Bij de afbraak bleek zij nog hecht en sterk. In ons nummer van 18 Maart vinden wij de groote plannen omschreven aanhangig over ons destructiebedrijf. Voor 84 gemeenten wordt de gelegenheid tot aansluiting open gesteld. De Schager Schaakclub wordt opgericht. Einde Maart is aanbesteed de afbraak van ons tramstation. 6 April krijgt de Schager Courant zijn Telexdienst. Help U Zelf, de zoo nuttige Ziektevereenl- ging, herdacht op Donderdag 2 April haar 25-jarig bestaan. In Mei j.L jubileerde Sparta, onze Voetbal- vereeniging. Zij bestond 25 jaar. Gememoreerd mag zeker worden de her opening yan de nieuwe zaak san den heer S, Stam, Het Oude Slot, het bekende café op de Markt, gaat in publieke veiling over in han den des heeren Van Erp. Donderdag 4 Juni wordt, waar de Cérès eenmaal heeft gestaan, het filiaal van de firma De Gruijter geopend. Schagen werd 10 Juni een nieuwe vereeni- jing rijker, n.1. een Opera-vereeniging, onder eiding des heex-en Jac. Jansen. Op het Heerenbosch zal een gebouw ver schijnen voor de automatiseering der rijks telefoon. Schagen wordt een knooppunt. Vergeten mag niet worden te vermelden, dat aan onze Harmoniekapel een Jeugdkapel werd verbonden. Groote branden zijn er dit jaar in onze gemeente weinig geweest. Wij kunnen alleen noemen de groote boer^erijbrand op Tjalle- wal op Maandag 29 Juni. Schagen Havenplaats, haven en kanalen geopend, wegen aangelegd, dat waren de groote, attractieve headlines die in ons num mer van Zaterdag 11 Juli 1936 onze aan dacht trokken. De vorige dag, Vrijdag, was voor Schagen de groote dag geweest, de dag die een beslissenden invloed op Schagen's toekomst kan hebben. Wij schrijven met op zet niet zal hebben, omdat deze schoone ge legenheid tot groei en bloei die Schagen hier mee kreeg alleen kan worden uitgebuit door 'n krachtig en verstandig beleid. Oplettenen aanpakken is in dit geval de boodschap. Vooruitzien en dus paraat zijn, nu reeds, is een eisch die aan ons gemeentebestuur en allen die het goed met Schagen meenen, moet worden gesteld. Mr. Buiskool heeft het bij de openings feesten zoo juist vastgelegd: Schagen, havenplaats, een histo risch oogenblik! Maar ook dat er geen sprake was van een eng be lang van één plaats, maar van een groot belang voor de geheele streek. De handen moeten ineen geslagen om op groote schaal de geopende perspectieven te. onderzoeken, ten einde de juiste richting voor verhoo ging van de welvaart van Westfries land te vinden. Laat ons mooie Noorderkwartier eensgezind optrek ken. Laten wij een op breeden grond slag samengestelde economische com missie in het leven roepen, welke zich tot taak stelt: verhooging van de welvaart van de geheele streek. Mooie woorden, wai'e woorden, die Mr. Buiskool spx'ak waarin de toekomst ligt opgesloten. Wij hopen dat 1937 de resulta ten moge brengen van deze voornemens en dat 't niet bij woorden blijft. Diexi Kanaal- en Havendag is er feest ge- viei'd, opgewekt en vroólijk. Schagen heeft op z'n kop gestaan. Dat mag wel eens voor en kele uren. Maar nu moet Schagen toonen ste vig te staan op beide beenen, om te vech ten voor zijn toekomst en bestaan! Donderdag 3 September vlagde ons Water leidinggebouw: de 100.000ste waterverbruiker aanl het P.W.N. in Noordholland aangeslo ten. Een pracht-resultaat! Vooruitstrevend in haar opvatting van za ken-doen, opent de firma Schmalz een nieu we meubelzaak op de Hoogzijde; in 't pand aan de Hoogzijde, waarin 100 jaar lang de familie Ranke haar zaken dreef, kwamen nieuwe jonge menschen, de heer Bruggeman en echtgenoote; de firma Rozing vestigde zich op het Noox-d; de heer Kossen opende aldaar zijn zaak in naaimachines enz., enz.; de heer Frans Poorter moderniseerde zijn meubelzaak; Hotel Igesz werd gerestaureerd, en zoo was er nog wel meer dat wees op voox-uitgang en initiatief. Schager Courant werd 1 October dagblad! Het oude schoolplein krijgt zijn bestem ming, doordat er woon- en winkelhuizen op zullen worden gebouwd. „Avondrust" is weer verder gemoderni- seei'd en kan een Tehuis, waar liefde en zorgzaamheid woont, voor velen genoemd worden. Onze Monumentale Pomp is gesneuveld. Uit pax'ticuliere bijdx*agen bekostigd, was het een hei'denkirig aan de viering van het 300- jarig bestaan onzer Paardenmai'kt. Komt ze weer overeind? Schagen heeft natuurlijk zijn gewoon ver eenigingsleven gehad: muziek, tooneel, zang, voetbal, gymnastiek, zwemmen. Wij hebben gevischt en gefietst (ronde van Schagen); onze plaatsgenoot Buisman had groot succes met zijn revue. Schagen's Middenstand heeft vergaderd en op bekende wijze haar belangen behartigd. Winterhandels-avondschool bloeit gelukkig. Esperanto is vlijtig beoefend. En zoo is er nog meer geweest: Witte Ki'uis, Ziekteverzekeringsvereeniging, enz., dat in de gewone sleur is opgegaan, en toch haar waarde en beteekenis voor het gemeexi- televen heeft. Wij hebben onze Paaschtentoonstellings- dag gehad, onze herfsttentoonstelling, onze gewone Donderdagsche mai'kten. Niet al te fleux-ig, maar toch oplevend en de basis blij vend waarop Schagen steunt. Een object dat onze aandacht blijft eischen. Vooral paraat ook in dit opzicht! De Schager Trekkersbond heeft één jaar bestaan. Schagen"s Kunstkring gaf aan velen eenige "mooie tooneel-avonden. Nog maar enkele dagen ligt achter ons de hci'denking van het 40-jarig Landbouwonder wijs in onze omgeving. Het was een dag voor de Oudleerlingen, voor Directeuren en Leeraren, Commissie van Toezicht etc., van groote beteekenis. En die herdenking is dan ook opgewekt gevierd. Maar van niet minder groote beteekenis was dat feest voor Scha gen en wij prijzen dan ook nog steeds het vooruitzien en inzicht dat Schagen's bestuur- ders er toe bracht alles te doen om de R.L.W.S. in Schagen gevestigd te krijgen. En al is 't dan geworden eerst een bescheiden gebouw en ook na latere uitbreiding niet alles geworden zooals men dat gaarne zou wenschen, als onderwijsinrichting is het steeds een sieraad geweest, en de bron van kennis voor allen die haar hebben bezocht! De eerste Kerstdag bracht nog het nood lottig ongeluk van de Keins, waar bij' een botsing tusschen trein en auto, dx'ie jonge levens verloren gingen. Diep tragisch en voor de betx'okken families om nooit te vergeten. En zoo zijn wij dan gekomen aan het ein de van onze aaneenschakeling van alles wat 1936 voor Schagen gaf van wat het vermel- den waard was. Het jaar 1936 is zooals i'eeds in 't begin gezegd, in hoofdzaak rustig geweest, rustig ook in zaken!! Dat 1937 voor Schagen moge zijn opgewek ter en beter!!! Voor den tuinbouw een ongunstig jaar Zich neerzettende om een benopt Jaar overzicht te schrijven, van wat in het af- geloopen jaar in dit deel van Noord-Holland is voorgevallen, komt allereerst in de her innering op het verloop van de toestanden in den tuinbouw. Dat dit het eerste..is, dat zich aan onze herinnering opdringt, moet worden verklaard uit de ovex-weging, dat, wie over Langendijk spreekt, onmiddellijk aan de bron van bestaan denkt, welke ge- dui'ende meer dan een halve eeuw het leven der Langendijkers heeft beheerscht. En te midden van de stormen, welke op econo misch gebied ook dit jaar zoo zwaar en onheilspellend hebben gewoed, heeft ook weer de Langendijker tuinbouw zijn tol be taald aan de verdwazing der hecrschende machten, die blijkbaar nog niet willen of kunnen beseffen, dat ondei'linge waar deering en wedex-zijdsche welwillende uit wisseling van de resultaten van den geest en van den arbeid de beste voox*waax*den zijn voor een gezonde internationale samen leving. Het verloop op de Groentenveilingen is in het afgeloopen jaar weer alles behalve gun stig geweest. De prijzen, welke zijn besteed voor de producten van den Langendijker tuinbouw, zijn zoo laag geweest, dat telkens weer een beroep moest worden gedaan op de regeex-ing, ten einde steun te verkrijgen om een ineenstorting van vele bedrijven te voorkomen. De omzetten aan de veilingen hebben den deploi'abelen toestand, waarin de tuinbouw en daarmee de tuinbouwers en allen, wier bestaan onafscheidelijk met den welstand van dezen is veibonden, ver keert. weer duidelijk gedemonstreerd. Al zijn die financieele omzetten nog niet ge publiceerd, met vrij groote zekerheid kan worden voorspeld, dat. die voor beide groo te veilingen zullexx liggen in de buurt van de V/4, millioexx, een bedrag, dat ongeveer het derde gedeelte vertegenwoordigt van een normalen orxizet. Commentaar is hiei'bij ovex-bodig. Zoo is het begrijpelijk, dat in het afgeloopen jaar door de verschillende stands- en vakorganisaties op tuinbouw gebied herhaaldelijk petities naar de regee ring zijn verzonden, ten einde op den nood toestand te wijzen. Slechts gedeeltelijk wer den de verzoeken ingewilligd. Op het eind van het jaar kwam de beschikking van den Minister, waarbij voor de tweede maal een uitkeering van 30 pet. werd verleend, n.1. van het verschil in opbrengst der kool en een aangenomen nonn van f700. of f 1100 met nateelt, per H.A. ter tegemoetkoming van de schade, die de tuinders leden ten gevolge van misoogst, ontstaan door de z.g. luizenplaag. Ondanks dezen verleenden steun en dien, welke tot 70 pet. van de richtprijzen werd verleend op de niet door misoogst getroffen producten, bleven de fi- nancieele omstandigheden yan den tuin bouw slecht. Tal van vergaderingen wer den gewijd aan de bespreking van de vx*aag, op welke wijze getracht kon worden verbe tering te brengen. Herhaaldelijk is o.m. aan gedrongen om de noodlijdende tuindei-s in eigen bedrijf te werk te stellen, waarbij de gemeentebesturen kracht bijzetten aan de verzoeken, daartoe door de tuindersorgani- saties aan den Minister gedaan, die echter geen vrijheid heeft kunnen vinden, aan die verzoeken gevolg te geven. de wintercampagne. Thans is het wachten weer op den afloop van de wintercampagne, de opbrengst van de stapelproducten. In tegenstelling met 't vorige jaar is de lcooloogst zeer meegeval len; er is veel en beste kool geteeld. Blij ven de export-mogelijkheden echter zoo ge ring, als die helaas in 1936 zijn geweest, dan is er weinig goeds voor het verdere verloop te verwachten. STRIJD TEGEN DE DRAAI- HARTIGHEID. Intusschen heeft de ruime kooloogst hen in het ongelijk gesteld, die verkondigden, dat het practisch onmogelijk zou zijn, nog met voldoend succes kool in het Geestmer ambacht te telen. In dit verband zij er op gewezexj, dat in 1936 op intensieve wijze is begonnen met het nemen van px'oeven te gen de gevreesde koolziekte, de draaihar- tigheid, die al zoo vaak den normalen kooloogst heeft tegengehouden. CULTUURWIJZIGING. WEGEN AANLEG, RUILVERKAVELING. In vei'band hiermee wei'd voortgegaan met het propageeren en uitwerken van plannen, die ten doel hebben, in de tuinbouwstreek andex'e cultures te gaan kweeken, n.1. fruit, De draaihai'tigheid zou daai'door radicaal zijn bestreden, terwijl voorloopig de kool teelt naar andere streken zou worden ver plaatst. Dit jaar is dit, evenals vele vorige jaren, in bescheiden mate weer gebeurd en is voor het eerst roode kool geteeld in de Wieringeraieer met gunstigen uitslag. Ten einde het te wijzigen bouwplan meer effec tief te maken, werd de actie voor ruilver- kaveling en wegenaanleg voortgezet. In den loop van dit jaar is daartoe een groote ver gadering gehouden, waarbij een achttal ge- nieentebestui-en, ,j'andgemeenten van het Geestmerambacht", besturen van tuinders- organisaties en polderbesturen, niet-officieel Gedeputeerden aanwezig waren, welke ver- gadei-ing ongetwijfeld wel door meerdere zal worden gevolgd, ten einde een en ander zoo mogelijk te consolideeren. VERDERE VERBETERING VAN COMMUNICATIEMIDDELEN. In aansluiting met het vorenstaande zij meegedeeld, dat de werkzaamheden voor de kanalisatie Omval-Oudkarspel in den loop van dit jaar met ki*aeht werden aangevat en .voortgezet, .waarbij de sluiswerken onder Noord-Scharwoude voorloopig haar beslag kregen. De vooi'bercidende verrichtingen ter zake van den nieuwen provincialen weg be westen Langendijk, langs den Waarddijk, werden aangevangen. De aanleg van den weg door het Geestmerambacht, voor aansluiting met den provincialen weg, vorderde zeer. De gemeenteraad van Zuid-Scharwoude nam met algemeene stemmen een besluit, te ti-achten medewerking van Rijk en Provin cie te verkrijgen voor den aanleg van een groote rijbrug over het nieuw aan te leggen kanaal met de bedoeling, om, mocht dit werk tot stand komen, een nieuwen weg aan te leggen, uitkomende op de straat door de Langendijken. Om volledig te zijn, vermel den we nog, dat in vei'band met den aanleg van het nieuwe kanaal, een nieuwe Ovei'haal is gelegd voor de tuinders uit Hugowaard, die hun producten naar de Bi'oeker veiling bi'engen. Vermelding vindt hier nog plaats, dat de Langendijker Groentencenti'ale dit jaar een definitief besluit nam om een jaarlijksche bijdrage te vei'leenen gedurende 40 jaar in de kosten voor de kanalisatie. BOLLENVEILING. De bloembollenveiling kan niet terugzien op een gunstig jaar. De aanvoer was minder er kwamen minder koopers en van het aan gevoerde werd zoo goed als niets verkocht. De contante betaling wei'd ook dit jaar aan deze veiling doorgevoerd. WERKLOOSHEID. Uitsluitend als gevolg Van den noodtoe stand van den tuinbouw bleef er groote werk loosheid onder tuinbouw- en bouwvakarbei der. Werk in den tuinbouw was er genoeg, doch den tuinders ontbi'ak het noodige geld, om de arbeiders te betalen. Toch was de werkloosheid minder dan verleden jaar. Wieringenneer en Staatsboschbeheer vingen gedeeltelijk de wex-kloozen op. Het rouleer systeem werd ook hier ingevoerd. Van de nieuwe loonbijslagregeling in den tuinbouw, welke de oude, d.w.z. een-derde-regeling ver ving, werd aanvankelijk slechts een spaar zaam gebruik gemaakt, doch later werd dit beter. Ten einde een meer intensieve wijze van bestrijding van de werkloosheid te be vorderen hebben de 4 Langendijker gemeen ten met nog 3 andere een districtscommissie gevormd, bij welke objecten voor werkver schaffing ter goedkeuring kunnen worden ingezonden. Van haar werkzaamheden wordt helaas maar weinig vernomen. ONDERWIJS. Door de bemoeiingen van de afdeeling van Volksonderwijs z'jn in 1936 een tweetal Kleu- terscholen gesticht te Oudkarspel en Zuid- Scharwoude, welke zich in voldoende belang stelling mogen vex'heugen. De voorgeschreven bezuinigingen op het onderwijs hebben tot ge volg gehad, dat het instituut Kweekeling met acte in 2 gemeenten is ingevoerd (Broek en Zuid-Scharwoude) waarvan de kosten door particulieren geheel (Broek) en gedeeltelijk (Z.S.) worden gedragen. Te Oudkarspel zal men in het belang van het onderwijs een boventallige leerkracht introduceeren. De regeling met de gemeente Broek op Lan gendijk met betrekking tot de gemeenschap* pelijke U.L.O. school, door de 3 andere Langendijker gemeenten in stand gehouden nadert haar voltooiing of is misschien met het ten einde loopen van het jaar reeds verkregen. JUBILEA (SPORT ZANG) De lcolfclub Op Maat te Zuidschax*woude had het zeldzame voorrecht haar 50-jarig bestaan te mogen herdenken. Nog zeld zamer was het feit, dat de heer P. de Geus tegelijk zijn 50-jarig jubileum als lid vier de. Om aan een en ander meer luister bij te zetten werden viei'daagsche Nationale kolfwedstrijden gehouden, die naar wensch slaagden. De zangvereeniging St. Caecilia. de Pa rochiale zangveren, voor Langendijk, her dacht haar 25-jarig jubileum met het hou den van een uitnemend geslaagd concours. Ongetwijfeld heeft zij daarmee velen, die den zang met voorliefde beoefenen (en daarvoor staat Langendijk gunstig bekend) aan zich verplicht. Dit jaar werden ook Nationale tooneelwedsti-ijden georganiseerd, die honderden bezoekers wisten te boeien. NOG MEER JUBILEA. De afd. Langendijk van Het Witte Kruis vierde in een druk bezochte bijeenkomst haar 40-jarig bestaan De opsomming van wat die afdeeling in dat tijdvak voor een meer moderne ziekenverpleging, t.b.c. bestx-ij ding als anderszins heeft gepi'esteei'd, wet tigt de overtuiging dat zij een van de mooiste stichtingen is geweest van voor- trekkers wier sti'even te dien dage nog met achterdocht en verdachtmaking werd beje gend. De Langendijker Winkeliersvereen. wist luister bij te zetten aan de viering van het 25-jarig bestaan van haar Weekblad door daarvoor in een feestelijke bijeenkomst te getuigen. PERSONALIA De wethouder A Glas van Broek op Lan gendijk, die dit ambt 23 jaar van de 33, die hij reeds lid was, bekleedde, heeft op 73 jarigen leeftijd het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Daarmee ging een al gemeen geachte persoonlijkheid heen. De heer A. Barten, lange jaren wethouder en nog steeds raadslid, herdacht zijn 35 jarig raadslidmaatschap. Ds. Van Dijk, predikant bij de Nedei'lHerv Kei'k te Oudkai'spel riant zijn beroep aan naar Zeddam, waardoor deze gemeente zijn predikant, die zich in de weinige jaren, die hij daar arbeidde veel vrienden had gemaakt zal moeten missen. Van een vereeniging van kerkelijke ge meenten, waarvan herhaaldelijk sprake was, erf in één waarvan (N.Scharwoude) een nieuw kerkgebouw werd gesticht, is niets gekomen en de tcckenen wijzen er niet op, dat dit voorshands zal gebeuren, HET DOODELIJK SCHOT Tenslotte zij er nog aan herinnerd, hoe de Langendijker bevolking in de tweede helft van September werd opgeschrikt door de geruchtmakende schietpartij te Broek op Langendijk, waar een rijksveldwachter een 24 jarigen bezoeker van de Zuidschar- wouder kermis doodschoot. Velen zijn be« gaan met het lot van dien ongelukkïgeö jongen man en zijn familie. Moge 1937 veel goed maken van wat in 1936 is bedorven. Moge de geest van men* schelijkheid. van universeele naastenliefde zoodanig worden over hen, die den loop der dingen menschelijker wijze gesproken bestïe ren, opdat ook voor Langendijk een geluk kiger tijd aanbreke,

Schager Courant | 1936 | | pagina 17