Alom opleving! Versterking van de Britsche luchtmacht Overstroomingen in de Vorstenlanden Stakingsrelletjes in Amerika Het schaak-tournooi te Hastings Mohammedaansch congres te Mekka Het geheim van het «zelfmoorddal" Rationeele veevoedering Verwerking oliehoudende zaden Man door auto overreden Dinsdag 5 Januari 1937 Tweede blad Het huwelijk van den hertog van Windsor Naar de „Intransigeant" meldt is de Hertog van Windsor voornemens in Mei yan dit jaar te Weenen in het Huwelijk te HERTOG VAN WINDSOR. treden. Hij heeft den wensch te kennen gegeven, dat de plechtigheid niet openbaar zal zijn en slechts door enkele vrienden yan het bruidspaar zal worden bijgewoond. GAAT MEVROUW SIMPSON NAAR WEENEN? Baron Wintorr is op weg van Weenen naar Cannes met geloofsbrieven van den Hertog van Windsor de grens gepasseerd bij Tarvisio Op een vraag van journalisten verklaarde hij dat het doel van zijn reis was Mevrouw Simpson naar Weenen te begeleiden. De luchtvaartmedewerker van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat bij alle onder- deelen van de Britsche militaire luchtvaart het aantal toestellen per escadrille ver meerderd zal worden. Escadrilles verken ners zullen m het vervolg bestaan uit 12 tot 18 toestellen, jager-escadrilles zullen bestaan uit 14 vliegtuigen en escadrilles bommenwerpers zullen 12 machines tellen. Door deze maatregel kan de administratie economischer worden gevoerd, doch ook om tactische redenen is hi/ertoe besloten. In verband met deze vermeerdering van het aantal toestellen per escadrille zal het aan tal nieuwe escadrilles, dat volgens het pro gramma van Mei 1935 in dienst zou worden gesteld verminderd worden. Het aantal vliegtuigen zal evenwel niet worden vermin derd. De gouverneur van Solo seinde 2 Januari: door voortdurende regens hebben verschil lende plaatsen overstroomingen plaats ge grepen. In het regentschap Soerakarta zijn 16 kampongs en dessa's overstroomd. Het bandjirwater staat 2*4 meter hoog. Er wordt voedsel verstrekt. In het regentschap Klaten zijn verschillende dijken doorgebroken. Het verkeer naar Bajat is gestremd. In de onder districten Bajt, Tjawas, Karangdowo, Djoe- wurung en Wonosari staan langs de rivier Bengawan, gedeelten onder water. Langs die rivier staan de sawah's in de ondcrdistric- ten Tjawas en Karangdwo moet als verlo ren worden beschouwd .Tot dusverre zijn geen berichten binnengekomen omtrent per soonlijke ongelukken of vee dat verdronken is. Het regentschap voorziet in de verstrek king van voedsel. De omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld. Drie Spaansche zeeofficieren gearresteerd Mexicaansche regeering willigt verzoek van den Spaanschen consul in. Vera Cruz, 4 Januari. (ANP). Op ver zoek van den consul van Spanje zijn drie officieren van de „Motomar" gearresteerd., die'in de militaire strafgevangenis zijn opge sloten, totdat het schip zal vertrekken. De officieren verzekeren, dat zij niet ge deserteerd zijn. Zij zouden het schip hebben ben verlaten met de bedoeling zich naar Mexico te begeven om er de bescherming in te roepen van een buitenlandsch gezant schap. daar er oneenighcid was ontstaan tusschen hen en de bemanning. Zes in de Vereenigde Staten gekochte vliegtuigen zijn te Tejcria Bik Vera Cruz gedemonteerd en gereed gemaakt voor ver scheping met de „Motomar". Hierdoor ,wac het geschil ontstaan, daar de officieren deze wapenzending niet naar de regeerings haven wilden vervoeren, VERWACHTINGEN VOOR 1937 HOOG GESPANNEN. Aan het bekende en in finantieele krin gen zeer hoog geschatte maandoverzicht der Amerikaansche Nationaal City Bank ontlee- nen wij het volgende: De bedrijvigheid in het zakenleven was aan het einde van 1936 op het hoogste ni veau sinds de crisis inzette 'en de verwach tingen voor het nieuwe jaar zijn hoog gespannen. Er zijn weinig indu strieën in de Vereenigde Staten en weinig landen in de wereld, waar de toestand niet een geprononceerde verbetering te zien heeft gegeven. De industrieele productie in de Vereenigde Staten, als geheel genomen heeft bijna het gemiddelde van 1929 weer bereikt en in een groot, aantal bedrijven, die con sumptiegoederen fabriceeren, is het hoogste peil van 1929 reeds overschreden. Hieronder vallen niet alleen die goederen, die zich reeds in stadium van groei bevonden, zooals kunstzijde en verschillende soorten electri- sche apparaten, maar ook textiel-producten, schoenen, petroleumproducten, tabak, glas en sommige pa'piersoorten. De productie van staal en automobielen was grooter dan in eenig vorig jaar, 1928 en 1929 uitgezonderd en gedurende de afgeloopen weken bedraagt de gemiddelde activiteit van de staalindu strie bijna 80 procent van de capaciteit.,, het geen een record beteekent voor dezen tijd van het jaar. Vergeleken met 1935 is er in het afgeloopen jaar oen stijging der indu strieele productie te registreeren van ge middeld 15 procent. De stijging van de prijzen van stapelgoe deren is een van de belangrijkste gebeurte nissen in 1936 geweest en houdt een groote belofte voor 1937 in. Een belangrijk punt is, dat de stijging der prijzen van grondstoffen het evenwicht herstelt in de prijsverhoudin gen, die door de daling van 1929 en daarna was verdwenen. De welvaart hangt van deze prijsverhouding af en de terugkeer tot normale prijsverhoudingen maakt een ver betering zoowel in den binnen- als in den buitenlandsclven handel mogelijk. Zoolang als het evenwicht gehandhaafd blijft, is er geen goede reden waarom het herstel zich niet zou voortzetten zonder meer dan nor male fluctuaties totdat het geheel© produc tieapparaat. van het land op volle activiteit werkt. Het vooruitzicht, dat het tempo van he herstel ©enigszins zal dalen, daar de vooraankoopen verminderen, wordt niet be schouwd als een verstorende factor. Een dreiging, welke het herstelde evenwicht zou kunnen benadeelen schuilt in stakingen ten gevolge van een buitensporige stijging der industrieele productiekosten en van de prij- DE WERKLOOSHEID IN DE WERELD. Verbetering merkbaar. De driemaandelijksche statistieken van het Internationaal Arbeidersbureau toonen, dat van Augustus tot December 1936 de werkeloosheid in de meeste landen vermin derd is. De aanhoudende verbetering sinds vier jaren is vooral merkbaar in Groot-Brit tan je, Hongarije, Letland, Zuid-Slavië, Bul garije, Estland, Japan en Zweden, waar het aantal in de industrie werkzame personen thans grooter is dan in 1929. MEXICO STRIKT NEUTRAAL. Verbiedt levering van oorlogstuig aan Spanje. De secretaris-generaal van het Mexicaan- sche ministerie van buitenlandsche zaken, Hidalgo, heeft nader verklaard, dat de ver bintenis, aangegaan door de Mexicaansche regeering, om den doorvoerhandel naar Spanje te verbieden van oorlogsmateriaal, af komstig uit de Vereenigde Staten, ongetwij feld van toepassing is op alle materiaal, dat in den oorlog dienstig kan zijn. De Mexi caansche regeering zal dus het verzenden van de twaalf handelsvliegtuigen, die spoe dig verscheept zouden worden, verbieden. LEIDER DER HITLERJEUGD BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN. De leider der Hitlerjeugd heeft, verontschul digingen aangeboden aan de Poolsche stu denten-organisatie wegens een artikel in het tijdschrift der Hitlerjeugd „Jugendschaft". In dit artikel werd beweerd, dat Polen af wijzend zou staan tegenover een Poolsch Duitsche toenadering. De vertegenwoordiger van de Hitlerjeugd, die speciaal naar War schau was overgekomen, heeft dit artikel openlijk afgekeurd. Reeds negentien fabrieken der General Motors gesloten. Er hebben zich gisteren eenige incidenten voorgedaan, die hun oorzaak hebben in de staking in de auto-industrie. Bij een botsing tusschen posters en politie-agenten voor de carosseriefabriek van Fisher te Cleveland, werden een agent en twee stakers gewond. In verschillende Staten zijn gisteren weer fa brieken gesloten wegens gebrek aan mate riaal. Daarbij is ook een fabriek met 9.000 arbeiders te Anderson in Indiana. Negen tien fabrieken der General Motors hebben thans den arbeid gestaakt. Op een bijeen komst van vertegenwoordigers der vakver- eenigingen zijn acht hoofdeischen opgesteld, die aan de directie der General Motors zul len worden voorgelegd. Pogingen tot bemiddeling. Te Washington zijn bemiddelingspogingen in het werk gesteld om te trachten een alge- meene staking van de arbeiders der General Motors-corporation te voorkomen. Reeds zijn 40.000 hunner een staking „met gekruiste armen" begonnen, terwijl zij verscheidene fabrieken bezet hebben. De minister van arbeid a.i., Mac. Grady, heeft een bespreking gehad met John Lewis, den vakvereenigingsleider, die de leiding heeft van het comité voor industrieele orga nisatie. DUITSCHLAND TREKT Z'N GROOTE ZIL VEREN MUNTEN IN De Duitsche minister van financiën heeft op grond van wetten en publicaties over het slaan van zilveren rijksmunten, de in het tijdvak 19241932 geslagen zilveren munten, rijksmunten met een nominale waarde van 1 mark, 1 rijksmark en 5 rijks mark uit de circulatie genomen. Bovengenoemde munten gelden vanaf 1 April 1937 niet meer als wettig betaalmid del en moeten worden ingetrokken. Vanaf dit tijdstip is behalve de met intrekking be laste banken, niemand verplicht deze mun ten in betaling aan te nemen. Daarentegen zullen zij nog tot en met 30 Juni 1937 door de staatsbanken tegen hun nominale waarde in betaling of ter wisse ling worden aangenomen. Het betreft hier oude zilveren munten, in het bijzonder de oude groote 5 markstuk ken, welke, toen zij nog in omloop waren reeds door de veel handiger nieuwe munten werden vervangen. De intrekking van 1-markstukken is bij na voltooid zoodat door deze bepaling het betalingsverkeer in munten hiervan geen last kan ondervinden. Een voldoend aantal nieuwe 2-markstuk- ken is nog niet geslagen zoodat de oude nog niet uit het betalingsverkeer konden worden genomen de oude 3-markstukken werden reeds ingetrokken. STAKING BIJ MAGGL Het personeel van de Fransche fabriek van melkproducten Maggi is in staking gegaan en heeft de werkplaatsen bezet. BRUTALE ROOFOVERVAL IN FRANKRIJK. 4 Jan. (Havas). In het station Antibes hebben drie gemaskerde individuen een overval gepleegd op een postbeambte en zich meester gemaakt van drie postzakken, inhoudende ongeveer 900.000 francs. Zij wis ten in een snelle auto in de richting van Nice te ontkomen. CTIE TEGEN KATHOLIEKEN IN DANTZIG. Het Poolsche katholieke persbureau meldt, dat de nationaal-socialistische autoriteiten te Dantzig een felle actie hebben ontketend tegen het katholieke centrum, waarvan ver scheidene vertegenwoordigers zijn gearres teerd. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR DE AMERIKAANSCHE MARINE Binnenkort zullen 12, 15 tons bombar dementswatervliegtuigen, zoogenaamde „luchtkruisers" door de Amerikaansche ma rine in dienst worden gesteld. De toestellen zullen op Honoloeloe gestationeerd worden. Op het oogenblik worden 175 van deze toestellen gebouwd. De Amerikanen geven op de autowegen door de zig-zag-streep in hef midden aan, dat men een gevaarlijke kruising nadert. Fine wint van Koltanowski en behoudt de leiding. Fine wist zijn afgebroken partij tegen Koltanowski bij de voortzetting te winnen, zoodat Aljechin de leiding dus weer aan den Amerikaan heeft moeten afstaan. Fine heeft volle zeven punten uit zeven partijen, tenvijl Aljechin er 614 heeft. Heden wordt voor de achtste ronde gespeeld de partij AljechinFine en men mag aannemen, dat dit Aljechin's laatste kans is om tenslotte nog boven den Amerikaan te eindigen. Sir Thomas kon het tegen prof. Vidmar niet bolwerken en verloor zijn in gelijken stand afgebroken partij. De stand in de hoofdgroep na de zevende ronde luidt thans: 1. Fine 7 punten; 2. dr. Aljechin 6/4; 3. en 4. Prof. Vidmar en Elis- kases, beiden 3% punt; 5 en 6 Tylor en Fei- gin, beiden 3 punten; 7. Koltanowski 2 punt; 8, 9 en 10 Vera Menchik, Sir Thomas en Winter, ieder 2 punten. In de reservegroep a wist Prins zijn partij tegen Ritson Morry, die reeds bij 't afbre ken een betere stelling voor onzen landge noot vertoonde, te winnen. Men wil belangstelling wekken voor het lot van Palestina. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat men de plannen voor het houden van een pan-Ara- bisch congres in Egypte of in Irak heeft la ten varen. In plaats daarvan zal een alge meen Mohammedaansch congres te Mekka worden gehouden, tijdens de bedevaart. Men wil dan trachten, bij de Mohammedanen be langstelling te wekken voor het lot van Pa lestina. De leider der Palestijnsche Arabie ren heeft Koning Ibn. Saoed vergunning gevraagd voor het houden van het congres in Maart. RECORDHOOGTE DER AMERIKAANSCHE STAATSSCHULD. De Amerikaansche staatsschuld bedroeg op 31 December 1936 34.407.864.000 dollar, waar mede de in Juni 1936. bereikte recordhoogte nog met 37 millioen is overschreden. VIJF KINDEREN IN CHILI VERDRONKEN. Tijdens een tochtje van schoolkinderen uit Santiago is op de rivier de Maipo een boot omgeslagen. Vijf kinderen verdronken, ter wijl twee ernstige ziekte hebben opgeloopen. GRATIE VOOR TSJANG SJOE LIANG. De staatsraad te Nanking heeft Maar schalk Tsjang Sjoe liang gratie verleend. Men weet evenwel npg niet of hij weder om belast zal worden met het commando over de troepen te Sianfoe. Selenium oorzaak van den dood van vele schapen. van0 p?*!? I Colorado, ten zuidwesten \an Pueblo, ligt een zeer merkwaardig dal, „suïcide gulch" het „zelfmoorddal" geheet en, waarin iedere grashalm vergif- ïgd is, alle bloemen naar bedorven eieren ,de dood °P den loer ligt. De al- goede Moeder Natuur is in dit door mensch en dier gemeden dal tot een moordenares geworden. Als het windstil is, hangen stinkende zwa- Qor>naar knoflook riekende nevels over dit .i-U ares groote, door roode, gele en blauwe rotswanden omgeven dal. Geen levend we zen treft men daar aan; de Jack Rabbits, een haarachtig konijntje van het westen loopen er bliksemsnel doorheen, zonder maar even te wachten; de wilde bijen mij den de bloemen in het dal als de pest; en zelfs de vogels vliegen hoog over deze schrik aanjagende plaats. Eerst in 1931 werd dit ^a f°en een moede schaapherder, die 200 lammeren ter markt bracht, daar zijn nachtleger opsloeg Toen hij den volgen den morgen ontwaakte, waren 197 van zijn beesten dood Ontzet nam de ongelukkige de vlucht en verspreidde de konde van dit •r "VïP den dood" in de geheele streek, loch liet in het daaropvolgende jaar een schaapherder zijn schapen daar grazen. 171 dieren vonden er den dood! Van dit oogenblik af werd Suicide Gulch door iedereen gemeden, tot tenslotte het ministerie van Landbouw zich voor deze streek begon te interesseeren. Het Bureau voor Chemie en Bodemonderzoek, een onder- afdeeling van het ministerie stuurde er den scheikundige John. T Mills heen, die be merkte dat de geologische gesteldheid van het dal geheel afweek van die dei* omstre ken. Hij verzamelde enkele bodem-monsters en planten en zond deze naar het laborato rium van het Bureau, waar het geheim yan het „zelfmoorddal" spoedig werd opge lost. Uit het onderzoek bleek dat in den bodem van het dal selenium voorkwam, een vergiftig element, dat met een blauwe vlam brandt, electriciteit geleidt en wiens geheim zinnige eigenschappen nog niet volldig konden worden onderzocht. De planten namen dit vergif uit den bodem op. At het vee deze planten, dan vonden zij een onmid- dellijken dood. Waar 't doodelijke selenium voorkomt, wordt het waarschijnlijk door den regen weggespoeld en onschadelijk ge maakt. Maar in Suicide Gulch regent het nooit en zoodoende kon dit mineraal daar stand houden en de streek in een „dal des doods" veranderen, „In een hoekske met een boekske". Een onderzoek bij 800 bedrijven in Friesland. Men schrijft aan de N. R. Crt. Uit de verschillende rapporten van provin ciale boekhoudbureaux blijkt, dat de uit komsten van de veeteeltbedrijven over 1935—- 1936 veel ongunstiger zijn dan van de bouw bedrijven en de gemengde bedrijven in de overeenkomstige provinciën. In verband met dit feit kan de stalvoedercontrole die in verschillende provinciën is ingesteld gesteund door den ooconomischen voorlichtingsdienst, stellig uitnemend werk verrichten. Heel duidelijk wordt dit geillustreerd door het pas versche nen verslag van het veevoederbureau voor Friesland, uitgebracht door dr. A. H. Veen baas en ir. K. Zijlstra, waaraan wij het vol gende ontleencn. In de stalperiode 19351936 waren er in Friesland 24 stalvoedercontroleurs aange steld, die belast waren met het verzamelen van de gegevens op de bedrijven, teneinde de verstrekte rantsoenen te kunnen contro leeren. Na onderzoek door het Veevoederbureau verstrekte dit aan de betrokken veehouders de noodige adviezen De assistenten bij den oeconomischen voorlichtingsdienst waren deels ook behulpzaam bij het verzamelen van de gegevens, in 't bijzonder in die gebie den waar geen stalvoedercontroleurs waren aangesteld. Uit twee tabellen blijkt dat. voorzoover hét de zetmeelwaarde der rantsoenen in de on geveer 800 gecontroleerde bedrijven in Fries land aangaat, deze bij het melkvee de droogstaande koeien inbegrepen in slechts 15 tot 23 pet. overeenkomstig de nonnen waren. Bij de hokkelingen en de drachtige pinken waren resp. 40 pet. en 30M pet. rant soenen overeenkomstig de normen, voorzoo ver het de zetmeelwaarde betrof. Wat de verstrekte hoeveelheden eiwit aan gaat deze waren uitgezonderd bij de hok kelingen en drachtige pinken, waar de uit komsten veel gunstiger uitvielen slechts in 1714 tot 34 pet. overeenkomstig de nor men. Evenals ten opzichte van de zetmeel waarde, kwamen ook hier de grootste en talrijkste afwijkingen (beneden de normen) voor bij de dieren met de hoogste produc tie. Bij K. B. van den 19den December 1936 zijn met ingang van den 31en December 1936 afval- en bijproducten welke worden verkregen bij bewerking of verwerking hier te lande van oliehoudende zaden, pitten en noten, voorzoover die afval- en bijproducten voor veevoederdoeleinden kunnen dienen, belast met een heffing van f 0.50 per 100 kg. Het op éenigerlei wijze bewerken of ver werken van oliehoudende zaden, pitten en noten (waaronder ook te verstaan het „sohoonen") is thans slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerden bij de Neder- landsche meelcentrale zijn toegelaten. Ver zoeken tot toelating als georganiseerde moe ten worden gericht tot het bestuur der Ne- derlandsche meelcentrale, Riouwstraat 174— 180, 's Gravenhage. Slachtoffer op slag gedood. Gistermiddag kwart over drie is een man van 65 jaar door een vrachtauto aangereden, doordat hij plotseling van het trottoir stapte. De man was op slag dood. Zijn identiteit kon niet worden vastgesteld. De man droeg een bril, een grijzen overjas, een gestreept zwart costuum, een boord met liggende pun ten, een zwarte lange das en zwarte kousen en bottines. Zijn lijk is overgebracht naar het Neder land sch Israelietisch ziekenhuis op de Nw. Keizersgracht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5