Langendijker Groentenvcilingcn Vreemde hulp aan Spanje De positie der landarbeiders. De strijd om de „Betty Bonn" 1936 was voor de tuinders slecht en de toekomst blijft duister de tuinbouw wordt stiefmoederlijk gesteund ge ringe aanvoer van aardappelen tegen lage prijzen - roode, gele en witte kool zijn niet alle te verkoopen gele en witte draai en voor een groot deel door de prijzen van de verkochte zijn dan ook laag witte beneden f 1.- gele f 1.- of 10 of 20 cent hoQger, roode f 1.- f 2.- mi nimumprijzen iets verhoogd varieerende prijzen voor groene kool zeer slecht ging het met de uien geringe aanvoeren van peen en bieten lage prij zen bloemkool lager aan voer rammenas idem andijvie voor lage prijzen. Het jaar 1936 is voor de Langendijker tuinders op weinig prettige wijze geëin digd. De resultaten van hun arbeid zijn weer zeer onbevredigend geweest, en de toekomst ziet er nog maar altijd duister uit. Er is nog geen enkel lichtpuntje aan den donkeren hemel te ontdekken en als de regeering geen steunmaatregelen nam, dan stortte de heele tuinbouw in elkaar. Ondanks dezen steun zijn er al heel wat tuinders, die zich op hun bedrijf niet kon den handhaven en die of in de werkver schaffing zijn opgenomen óf op andere wijze trachten in het noodzakelijkste levensonder houd te voorzien. Tal van voorbeelden zijn er aan te wijzen van tuinbouwers, die een tiental jaren geleden een onbezwaard eigen „spulletje" bezaten en die nu door het op nemen van gelden op lasten zitten, die niet meer te dragen zijn. Vaak vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat de menschen nog op de been blijven. De voorzitter van de Provinciale Commis sie had wel gelijk, toen hij op de laatste jaarvergadering van deze veilingenorgani satie uitriep, dat nergens in den lande de crisis zoo sterk gevoeld is als in het tüin- bouwvak in deze provincie. Hij had er nog kunnen bijvoegen, dat het Langendijker tuin bouwdistrict een van de ergst getroffene is. Verleden jaar was het de misoogst, die vele tuinders tot vertwijfeling bracht en waarvan de allergrootste nood is gelenigd door een uitkeering van steun ten bedrage van 60 pet. van het geschatte verlies: dit jaar is er goed en goede kool geteeld en thans houdt men zich bezig met de ernstige .Vraag, op welke wijze men die tegen een eenigszins redelijken prijs van de hand zal kunnen doen. Het binnenland kan maar een klein gedeelte opnemen en uit het bui tenland blijft vraag van eenige beteekenis achterwege. Bovendien werkt het weer nu nog buitengewoon tegen, zoodat het op het oogenblik weer een en al misère is, wat de yeilingklok slaat. De aardappelehaanvoer had de laatste twee weken maar heel weinig te beteekenen en de prijzen waren weer aan den zeer la gen kant. Schotsche muizen werden ver kocht voor f 1.701.80, blauwe aardappels voor f 1.201.90, Eigenheimers voor f 2.50. blauwe Eigenheimers voor f 2.30 tot f 2.40 De meeste aardappels welke werden ver handeld werden uit de hand verkocht. De hoofdzaak, waarop het tegenwoordig aankomt op de veilingen, is een redelijke prijs te maken voor de verschillende sluit- koolsoorten en de uien. Daarvan zijn de voorraden en dus de aanvoeren de belang rijkste. De laatste 14 dagen waren de aan voeren echter niet zeer groot, een gewoon verschijnsel op dezen tijd van Kerstmis en Nieuwjaar, vooral ook, nu de prijzen zoo laag waren, dat zij niet tot verkoopen uit lokten. Voor de mooiste roode kool, van de beste kwaliteit en de meest gewenschte sor teering kan nog nauwelijks f 2.- worden gemaakt. De andere werden verkocht voor f 1.f 1.10 al naar grootte en kwaliteit. Afwijkend goed bracht f 1.f 1.20 op. En kele partijtjes draaiden bovendien door. Op het eind der week is de minimumprijs van f 1 f 1.40 opgevoerd, zoodat de prijs van de eerste soort tot f 1.40 a f 2.30 monteerde en het afwijkend goed een paar dubbeltjes meer opbracht. Gele kool had dezelfde slechte markt van vroeger. Voor deze koolsoort is nog min der belangstelling dan voor de roode. De aanvoeren zijn veel te groot in verhouding tot de vraag. Zoo goed als niets werd de laatste 2 weken voor het buitenland gekocht Alles moet dus afzet vinden in het binnen land. Doch de vraag was ook zeer gering, zoodat een groot gedeelte voor veevoer moest worden geveild, waar ze dan 1 tot 2 dub. p 100 kg. opbrengt. Wat verkocht werd aan goede kool, bracht f 1.- op, slechts zel den écn of 2 dubbeltjes meer. De minimum prijs van de gele kool is op het eind dei- week verhoogd tot f 1.20 doch deze is ook nu nog veel te laag. Bijna even slecht ging het met de Deen- schc witte kool Voor zoover deze niet door de zuurkoolfabrieken wordt afgenomen, is zij op uitvoer aangewezen. Voor de gewone consumptie wordt hier weinig gebruikt. De verkochte kool bracht 80 cent tot f 1.- op, een gedeelte draaide echter door. De minimumprijs is verhoogd van 80 cent op f 1.- een prijs waarvoor op verre na niet de productiekosten worden vergoed. Eiken dag kwam er aan de Broeker vei ling nog groene kool. De prijzen liepen vrij uiteen in verband met grootte en kwaliteit Voor de beste groote werd van f 2.50 f 3.50 betaald. Overigens lagen de prijzen tusschen f 0.90 en f 2.40 Betrekkelijk gering was ook de aanvoer van uien. De prijzen waren veel te laag dan dat de tuinders er toe zouden overgaan met beduidende hoeveelheden aan de markt te komen Voor gewone uien kon men niet meer dan f 1.20—fl.50 bedingen, terwijl drie lingen, waarvan er maar weinig is, voor f 2.30 f 2.80 werden verkocht. Grove uien brachten den luttelen prijs van f 1.10 f 1.60 op, terwijl de sporadisch aangevoer de nep f 3— f 4.70 opbracht Kleine breekpeen werd voor 60 tot 80 cent verkocht, groote voor f 1.20f 1.30 Aanvoer gering Groote bieten brachten 50 cent op. mooie kleine fl.40—fl.90 Ook hiervan werd maar weinig ter veiling gebracht. Rammenas werd voor f 2.f 2.10 verkocht. Bloemkool liep in prijs achteruit Een zeldzaamheid was het als voor de mooiste en grootste reuzen meer dan f 7.- werd betaald De meeste brachten voor eerste soort f 4.—f 6.- op. Voor tweede soort werd f 1.50—f 2.50 betaald. Andijvie, waarvan de aanvoer zeer gering was, bracht f 0.50— f 1.- op. Kamerlid Loerakker spreekt in zijn bond In de gister in het Bavo-gebouw te Haar lem gehouden vergadering van den R. K. landarbeidersbond hield het Tweede kamer lid de heer A. J. Loerakker als bondsvoor zitter een inleidende redevoering, waarin hij verschillende belangrijke zaken aan de orde stelde. Twee redenen zijn er die dringen tot de nauwste aaneensluiting der katholieke ar beiders, le om het de organisatie mogelijk te maken haar natuurlijke taak te vervul len, d.w.z. op te treden tegen nog steeds voorkomende willekeur van werkgevers en overeenkomstig de aanwijzingen in quadra- gesimo-anno gegeven, te bouwen aan een meer met de christelijke beginselen overeen- stemende samenleving 2e niet op de plaats om sterk te staan tegenover de ondermijnen de en vernielende krachten, die de arbei- drs weer willen terugdringen naar het tijdperk van volkomen slavernij en hun zelfs hun godsdienst willen ontrooven. Wij moeten aldus de heer Loerakker in voorwaarden berusten die ver bene den de grens van het redelijke liggen, maar des te krachtiger moeten wij ons dan ook F euilleton door Friedrich Lindem a n 36. De uitreis zou waarschijnlijk over twee dagen plaats vinden. Men was met Thompson overeengekomen, dat de helft van het bergloon hier in Gibraltar uitbetaald zou worden en de rest te Genua na aflevering der vracht. Verder was men overeengekomen, dat drie man en, de bootsman van de „Frisco" tot Genua zouden worden geplaatst op de „Betty Bonn" omdat zeelui te Gibraltar zeer moeilijk te krijgen waren. Als kapitein wilde Thompson zelf zijn schip aanvoeren. Zoo was dus alles eerder klaar, dan ik had durven denken, of liever gevreesd had. Wij zonden onze bagage den volgenden morgen aan boord laten brengen. Wjj namen afscheid van Spurling en Crane op een zeer vriendschappelijke wijze. Alle narigheid die om dit schip was, scheen weggevaagd. Ja, zelfs menigmaal, tijdens de onderhan delingen, hadden Nancy en ik het onverklaar bare gevoel gehad, dat wg bij zeer goede bekenden aan boord waren en ieder zich in spande het de ander zoo aangenaam mogelijk te maken. Daardoor waren wij beiden voor een bijna kinderachtige vroolijkheid aangestoken, toen wij naar de stad terugkeerden, net alsof wij zoo juist een kwajongensstx*eek hadden uitge haald of een gezellig avontuur beleefd. Toch. keek ik Nancy eenigszins twijfelend van terzijde aan: Ge komt nu juist niet in een eerste klas omgeving, en ik vrees... Maar zij viel mij lachend in de rede. Mannengeklets! Ge zult eens zien hoe ik op een twee drie dat donkere hol in een vor stelijk salon veranderd heb. Ja, we waren beiden zoo uitgelaten vroolijk, dat wij niet alleen een zoo zeldzaam avon tuurlijk plan hadden uitgedacht, maar ook dat wij vier volle dagen gewonnen hadden, vier dagen, waarin niet aan scheiding gedacht be hoefde te worden. Nu moest ik alleen nog een laatste visite bij den Rijksadvocaat maken. Niet dat daar door nog iets veranderd kon worden. Trevor had reeds zijn toestemming voor Nancy's reis gegeven. Ik vroeg Nancy nog hoe zij dit, toch minstens zeer ongewone voorstel gedaan had. Zij lachte alleen maar. Ik kon het echter niet begrijpen. Hij was met al zijn fantasie, met al zijn on berekenbaarheid, jeugd, ja, wonderlijke samen stelling van zijn heele karakter toch per slot van rekening ambtenaar, een man met een ver-strekkende en verantwoordelijke positie, en dan daarbij nog in een Provinciestad. En deze man zou zijn dochter toestemming voor zulk een avontuurlijke reis gegeven heb ben, zonder mij van te voren nog eerst even te spreken? Een antwoord op deze vraag kreeg ik, toen Nancy en ik als kinderen na ons bezoek aan de „Frisco" de werkkamer in het gebouw bin nenstormden. Mijn stemming en vreugde waren met een slag verdwenen. Daar zat als altijd achter zijn lessenaar De informatie verzetten tegen alles wat naar willekeur zweemt. Ik moet dan ook een woord van protest doen hooren tegen die werkgevers die els overleg met de arbeidersorganisaties weigerden, niet alleen omdat wij er recht op hebben, dat men met ons als gelijkwaar dige partij over de arbeidsvoorwaarden overleg pleegt, maar ook omdat, juist de arbeiders organisaties steeds met. alle kracht zijn opgekomen voor de instandhouding van het bedrijf waarvan toch op de eerste plaats de ondernemer profiteert Met kracht komen wij op tegen de methode van sommige werkgevers om sommige ar beiders zonder noodzaak gedurende de uit- keeringsperiode te ontslaan en zich langs een omweg pogen meester te maken van de spaarpenningen welke de arbeiders afzon deren en van hun nooddruft hebben afgeno men, om voor zoover dat mogelijk is zelf te voorzien in de gevolgen van onontkoom bare werkloosheid. Even sterk keuren wii het af, wanneer werkgevers zonder noodzaak machines in 't veld gooien, terwijl de arbeiders aan den kant staan. Men versta ons niet verkeerd: wij openen geen strijd tegen het gebruik van de machine, maar tegen het onmensche- lijk gebruik of misbruik daarvan. Wie voor kleine, soms twijfelachtige voordeelen zijn evenmensch verbittert en zijn ellende ver groot om wat luttel gewin, misbruikt de machines. Zelfs het. geringste stukje arbeidswet voor de landarbeiders bleef tot heden achterwege terwijl de kinderarbeid welig als onkruid tiert. Gunstiger staat het ta.v. de maatregelen genomen door don Minister van landbouw en visscherij. In aaneensluiting op wat reeds door vorige ministers is gedaan om de landarbeiders tegen willekeur te bescher men, heeft de minister in het afseloopon jaar ook den tuinbouw en sierteelt in de crisis-organisatïcbeschikking opgenomen. Wij waardooren dat ten zeerste, maar er zal wel niemand zoo naief zijn te meenen, dat dergelijke maatregelen er ook zonder organisatie zouden zijn gekomen en nog minder dat. er van die maatregelen ook maar iets terecht zou komen, indien de organisatie niet onafgebroken daaraan werkte. Ook de resultaten van de bedrijfsraden- wet zijn nog niet van dien aard, dat wij daaraan niet bij voortduring aandacht zul len moeten besteden. In het uitspreken van een oordeel toch meenen wij. zonder dat men ons kan be schuldigen, wel te mogen zeggen, dat zeer veel afhangt van de vraag of de overheid veel te weinig waarde zal toekennen aan 't werk van die raden. Naarmate de regeering meer acte neemt van en meer waarde toe kent aan hun adviezen en hun meer be voegdheden toekent, naar die mate zal de animo van de werkgevers oan daar buiten te blijven wel afnemen. Trevor, in de donkere kamer. Maar als Nancy reeds gezegd had, dat hij oud geworden was in deze twee dagen, zoo was het nog veel erger, dan ik ooit had kunnen vermoeden. Zijn anders zoo frisch rood gezicht was asch- grauw. Dikke wallen lagen onder zijn oogen, die rood waren van eindeloos, eindeloos slape- looze nachten. Zijn zilvergrijze haar, waarop hij nog gaarne een beetje ijdel was, hing kleurloos en ongekamd over zijn voorhoofd. Alles aan hem maakte de troostelooze indruk van een onverzorgd, zich laten gaan. Hij keek niet eens op, toen wij, frisch door den zeewind, stralend van de zon en gelukkig over het door ons bereikte resultaat, zijn ka mer binnenkwamen. Hij liet zich cok niet aansteken door Nancy's vroolijkheid, waarmee zij hem bij de schouders pakte en door elkaar schudde. Mat bleef hij in zijn stoel zitten. Ik wist. Zoo zit hg nu al twee dagen, de vele, vele uren, sinds zijn neder laag. Want een nederlaag was het, een schan delijke, hoe flink ook zijn terugtreden geweest was; en niet hij alleen onderging het zoo. Maar wie was dan de overwinnaar? Spurling? Die sleepte zijn treurig bestaan voort en ging ten gronde aan een hopelooze liefde. Thompson? Die had het meeste geld gekost en de krijgskosten betaald. Sir William Douglas? Die was en bleef een diplomaat. Het Bristol-parlement en met hen de open bare meening te Gibraltar? Ook hier had men een bittere nasmaak op de tong; dat men een Britisch Rechter, die men een oogenblik tot boven de wolken verheven had, nu door een Amerikaansch bullebak zoo diep had doen vallen. Neen, overwinnaars waren er niet, alleen overwonnenen. Iets ondefinieerbaars was de motor bjj dit spelletje, had ze allen als trek 30.000 DUITSCHERS STRIJDEN AAN DE ZIJDE VAN FRANCO, 15.000 RUS SEN AAN DEN KANT DER REGEE RING. DE WAARDE VAN HET NIEUWE OORLOGSTUIG WORDT BEPROEFD. Vergelijkt men Fransche, Engelsche, Duit- sehe en Russische persberichten, critisch met elkaar, dan is het binnen zekere gren zen mogelijk, om een overzicht van de vreemde troepen in Spanje te geven. Hier bij houden we geen rekening met het Spaansche vreemdelingenlegioen, dat, sinds 10 jaren bestaande en naar het voorbeeld van het Fransche legioen georganiseerd, uit sluitend niet-Spanjaarden als manschappen heeft. Wij rekenen ook niet de „regulares" mede. Marokkanen uit de Spaansche zóne, die als koloniale troepen gedeeltelijk on der sterken drang werden aangeworven. De verovering van Spanje door de Mooren in de 20ste eeuw is een kwestie op zich zelf en is van weinig belang voor de strekking van dit artikel. Wanneer wij van „vrcenwfe troepen" spreken, bedoelen wij aan de zijde van Franco de hulp van Duitschers Italianen, Teren, enz.; aan de zijde der Re geering de Russen en de vrijwilligers van allerlei nationaliteit- Een Franco-gezinde ooggetuige, het natio- nalistisch-conservatieve Kamerlid, de Kerril- les, die dezer dagen uit Spanje is terugge keerd, rekent het Duitsche aantal manschap pen op 25 tot 30.000. Deze bestaan uit onge veer 5000 manschappen, die een speciale op leiding hebben genoten en uit twee volledi ge divisies. De Engelsche pers geeft de volgende bij zonderheden over de landing van Duitsche troepen in Spanje: op 21 November: 9.000, man; op 26 November 10.000 man, terwijl in December 12.500 man werden aangevoerd. Deze 31.500 man werden in de buurt van Cadiz ontscheept. Duitschland moet vol gens gelijkluidende, internationale persbe richten, van'plan zijn, nog vijf volledige di visies, d.w.z. 62 500 man, aan generaal Fran co ter beschikking te stellen. Het is waarschijnlijk, dat alleen een krachtige demarche van Lon den en Parijs het zou kunnen belet ten, dat in Spanje een 100.000 man poppen op bevel laten dansen, een onoplos baar raadsel, waarbij de kapitein Spurling, dit armzalig mensch met zijn slecht gezicht, nog het dichtste bij stond. Alleen Trevor was het zwaarste getroffen. Hij moest wel het gevoel hebben, dat het on geluk hem overal achtervolgde, waar hfl ook giing. Voor hem beduidde deze afloop niets anders dan een noodlottige uitspraak van het Recht zelf. Slechts eenmaal had hij zich verzet tegen zgn lot. Maar hij was verslagen, veroordeeld tot eeuwige verbanning. Hij kon en mocht zich niet meer verzetten tegen deze macht, die hem blind vervolgde. Hij had eenvoudig de kracht niet meer, om op iets, dat hem gevraagd werd, „neen" te zeggen. En zoo had hij ook zich niet tegen Nancy's plan verzet. Toegelaten had hij echter niet en deed dit ook nu niet. Hij maakte een onbestemde be weging met zijn hand, schudde zijn hoofd en mompelde zacht: kinderenkinderen Nancy had zichzelf antwoord gegeven op haar vraag en wel in dien zin, als haar hart haar ingaf. Toen wij Trevor verlieten en over de Main- street teruggingen, ik sterk onder den indruk van Trevor. Nancy, die dit al gewoon was, nog steeds van een aanstekelijke vroolijkheid, probeerde ik nog eenmaal een bezwaar op te werpen: Nancy, kunnen we uw vader alleen laten Zij keek mij aan. Zij wist, wat deze vraag mij kostte, die zjj zichzelf dikwijls genoeg ge steld had. Toen antwoordde zij ernstig. Ik geloof, dat wij vergeten hebben, dat wij niet op een pleizierreisje gaan, dat deze reis, die naar de uiterlijke omstandigheden te oordeelen, zeker een genoegen zal zgn, dat deze reis een doel heeft, ja, dat zg in wezen sterk, op de modernste wijze uitge rust expeditieleger, zijn kwartier op slaat. Dit leger zou drieërlei taak hebben te vervullen: 1. Generaal Franco de overwinning te bezorgen; 2. Spanje aan een voortdurende Duitsche bezetting te onderwerpen, waarbij: a. de Kanarische eilanden en b. Spaansch-Marokko door Duitschland bezet blijven, c. de ge zamenlijke Spaansche grondstofwin ning door Duitschers gecontroleerd, zou worden; 3. een voortdurende be dreiging voor Frankrijk te vormen. De Italianen wier Abessijnsche veld tocht eerst thans de begeerde diplomatieke vruchten draagt en die aan het „gentleman agreement" groote waarde hechten, trekken, zich geleidelijk terug. Het is waarschijnlijk, dat nog slechts enkele honderden Italiaan- sche vliegers in Spanje werkzaam zijn, de hoogere officieren zijn allen teruggeroepen. Deze zouden door Duitschers vervangen zijn Verder zouden nog aan Franco's zijde, vol gens de opgaaf van de Kerilles vechten: 2000 Ieren, 500 Franschen en ongeveer 1500 vrij willigers van allerlei nationaliteit. De Kerilles, die natuurlijk de buitenland- sche hulp van Generaal Franco zeker niet overdrijft, zegt, dat de regeering wordt ge steun door ongeveer 15.000 Russen, welke deel uitmaken van het geregelde Russische leger, 15.000 Franschen, alsmede talrijke Duitschers (voornamelijk communisten en socialisten). HET OORLOGSMATERIAAL. De Spaansche burgeroorlog heeft het mo gelijk gemaakt, om de waarde van het nieuwe oorlogstuig practisch te onderzoeken. Samenvattend kon hierover het volgend© worden gezegd: 1. De tanks hebben niet voldaan zoo wel de Duitsche als de Italiaansche als ook de Russische. De Russische tanks hebben een ernstige constructiefout: een gewelfd pantserdak, dat het mogelijk maakt, een flesch benzine op de tank te gooien en deze dan met behulp van een handgranaat aan te steken. In ieder geval is de kracht van de .pantser-divisies" niet erg groot gebleken. 2. De jachtvliegtuigen moeten het voorw deel van snelheid bezitten; de Russische ja gers. die een snelheid van 500 K.M. ontwik kelen, zijn verreweg de beste. De bommen werpers zijn hulpeloos aan hen overgeleverd. Het beste vlieg-afweergeschut hebben de Duitschers. 3. De vliegtuigbommen hebben hun ver nietigende werking volkomen bewezen. Vol gens de verklaringen van de Engelsche ge deputeerden van Madrid is ruim een derde der stad verwoest. De Fransche generaal Pouderaux schijnt helaas gelijk te hebben, als hij beweert, dat een groote stad tegen bonjaanvallen niet bestand is. HET STRATEGISCH INITIATIEF. De Spaansche oorlog men kan nauwe lijks meer van een burgeroorlog spreken is bij de wisseling des jaars in zijn derde stadium getreden. In het begin kwam het tot een territoriale begrenzing der beide par tijen, waarin nu eens de regeering, dan weer Franco een succes boekte. De volgende periode stond in het teeken van het overwicht van Franco, die, in ver band met de gebrekkige of heelemaal niet opgeleide militie en de gebrekkige organisa tie van het republikeinsche opperbevel, zich bewegingen kon permitteeren. welke niet van een zoogenaamde „normale" oorlogsvoe ring weg hadden. Bij Badajoz kon Franco de zuidelijke en Noordelijke legers vereeni gen; op het einde van deze periode had Franco een grooter gebied bezet dan de re publikeinen. Nu is door het beleg van zes weken van Madrid een grondige wijziging in den toe stand gekomen. Franco heeft niet meer al leen het initiatief en de tijd is tegen hem. Wanneer Duitschland gedwongen wordt het zenden van nieuwe troepen naar Spanje te staken, en ook Italië zijn handen van Span je aftrekt, kan het verwoeste Madrid wel eens het graf van de nationalistische bewe ging worden.. voor mij niets anders beteekent dan een ver volg op het onderzoek naar de „Betty Bonn" alleen met andere middelen, en dat gij daar bij helpt. Ik wil en zal deze Emmo Deerkson vin den, omdat ik er van overtuigd ben, dat hij iets definitiefs te vertellen heeft. En dat zal vader ook begrijpen, al is het dan misschien nog niet heden. Maar zijn tegenwoordige neerslachtigheid zal voorbij gaan, en dan zal er voor hem ook niets meer anders zijn dan dit: deze nederlaag, die hij nu eenmaal geleden heeft, uit te wisschen, dan zal hij het onderzoek ook weer ter' hand nemen, al is het dan ook niet officieel. Eerst moet hem weer een spoor gewezen worden, dan komt zijn oude speurzin weer boven. En vooruit, beste vriend, laten wij zijn trouwe jachthonden zijn, die het wil opsporen. Tegen dien tijd kan hij weer schieten. Ik kon niet anders, ik moest haar hand kussen. Een warme stroom van bewondering voor dit meisje ging door mijn hart. Zooals zij tegenover haar vader stond, zou zij ook tegenover ieder staan, die zich haar vriend en kameraad noemen kon. De Rijksadvocaat had mij dien avond voor de eerste maal bij hem aan huis uitgenoodigd. Nancy kwam mij in de gang tegemoet. Zij werd rood tot aan haar haarwortels toe, nu zij mij in deze omgeving als vrouw des huizes begroette. Zij bracht mij in de kamer bjj Trevor. Wij spraken over niets anders dan over de „Betty Bonn", over onze aanstaande reis en over dien geheimzinnigen passagier Deerkson. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6