Aankomst Binnenland Taptoe van het Nationaal Jongerenverbond Postzak te Venlo ontvreemd Geen feestelijkheden te Krabbendijke Eenheid der democratie Motorrijder verongelukt vorstelijke gasten Keuringscommissie luchtvaartmaterieel. Uit vliegtuig gesprongen Huiselijk drama Het prinselijk huwelijk Buitenland Werd baron de Borchgrave vermoord Gisterenavond heeft het Nationaal Jonge renverbond op het Lange Voorhout een tap toe gehouden, die vooraf werd gegaan door een kranslegging bij het standbeeld van de stammoeder der Oranjes, Juliana van Stol berg, op het Louise de Colignyplein. Te ruim half acht kwamen de leden van 'de Haagsche afdeeling van het N.J.V. in de Juliana van Stolberglaan bij de Laan van N.-O.-Indië bijeen. Tamboers, pijpers en an dere leden van de N.J.V.-band droegen uni form, terwijl de overige leden aanwezig wa ren met vaandels en toortsen. Tegen acht uur werd de stoet geformeerd, waarin tevens meeliepen de leden van het vendelzwaaiers- gilde „Sint Antonius" uit Beek- en Donk, in hun typische oude gildedracht, en het mu ziekcorps van Patrimoniums Harmonie. Op het Louise de Colignyplein legde de Voorzitter der Haagsche afdeeling, een krans bij het standbeeld van Juliana van Stolberg, waarna de stoet, voorafgegaan door motor politie, naar de Koningskade trok. Aan het voornemen, om ook een krans te leggen aan den voet van het standbeeld van Willem van Oranje, den vader des vaderlands, op het plein, waar reeds een groote menigte wacht te, kon geen uitvoering worden gegeven we gens het te ver gevorderde uur. Tegen 9 uur moest immers in het Lange Voorhout de tap- jtoe beginnen. Daartoe had de politie rondom het monu ment voor Hertog Karei Bernhard van Saxen-Weimar een vierkante ruimte vrij ge houden. Te kwart over negen marcheerde de stoet uit de richting van den Denneweg tot Voorhout op. Binnen de afgezette ruimte Werden tamboers, pijpers, musici, fakkel- en Vaandeldragers in carré opgesteld en begon met een krachtigen roffel der tamboers de taptoe. Achtereenvolgens brachten alle groepen af zonderlijk of gezamenlijk eenige infanterie- taptoes, een cavalerie-taptoe, een Russische marine-taptoe, liederen uit de Valerius Ge- denckclanck en andere volksliederen ten ge- Jioore. Een groote menigte rondom de afzet ting luisterde aandachtig naar de uitvoering doch kon slechts weinig zien van het vendel- zwaaien van het St. Antoniusgilde, dat bij het licht van acetyleen-fakkels binnen het carré der medewerkers geschiedde. Te ruim tien uur werd de taptoe met het brengen van het massasaluut en het spelen van het Wilhelmus beëindigd. DE HERTOG VAN KENT MORGEN OP YPENBURG VERWACHT. De hertog van Kent, die ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z. D.H. Prins Bernhard naar den Haag komt wordt heden per eigen vliegtuig op Ypenburg verwacht. Schout bij nacht Jhr. J. C. F. van Muehlen, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, zal ter ontvangst van den vorstelijken gast aldaar aanwezig zijn. De overige Engelsche gasten zullen per boot naar ons land reizen. Naar eerst thans bekend wordt, is Zater dagavond op de binnenplaats van het post kantoor te Venlo een postzak met inhoud ontvreemd. De diefstal geschiedde te onge veer tien uur, toen een postbeambte bezig was met het naar buiten dragen van post zakken om deze op een handkar te laden, teneinde ze naar het station te vervoeren. Gedurende een oogenblik, dat de beambten in het gebouw was, hebben onbekenden de postzak van den wagen genomen. Zij zijn erin geslaagd ongemerkt te ontkomen. De beambte ontdekte den diefstal onmiddellijk bij zijn terugkeer en stelde de politie van het gebeurde op de hoogte. Het uitgebreide onderzoek, dat dadelijk werd ingesteld, had gistermiddag resultaat. In een perceel bosch, gelegen achter het woonwagenkamp te Venlo, werd een hoeveelheid verscheurde enveloppen en brieven gevonden. Het bleek weldra, dat men hier te doen had met den inhoud van de verdwenen postzak, Of er poststukken in de ontvreemde zak zaten, welke geldswaarde bevatten, kon nog niet worden vastgesteld. Wel bevond zich in de zak nieuwjaars- post. Het onderzoek wordt voortgezet. Van de daders ontbreekt tot nu aan toe elk spoor. WOENSDAG 6 JANUARI 1937. Hilversum I. VARA-Uitzending. 6.30 RVU, 7.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Paedagogische causerie en gram.pl. 11.30 „Het probleem der groote openbare werken", causerie. 12.001.45 VARA-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 Variatie-concert (zang, orgel, piano accordeon). 6.30 „Driekoningen", causerie. 7.00 Wijdingsdienst t.g.v. het Kon. Huwelijk. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Het VARA-Orkest, Mannenkoor G.E.W.A. Vrouwenkoor „Femina" en solisten. 9.50 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.15 Gramofoonplaten. 10.35 De Ramblers. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg concert. I.15 Zang en piano. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Piano-recital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. .6.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Laatste voorbereidingen voor het Huwe lijksfeest. 9.00 „Godsdienstige Mannen en Vrouwen uit het Huis van Lippe-Biesterfeld", causerie. 9.20 Stichtsch Salon-orkest en Dubbel Gem, kwartet. (Om 10.00 Berichten ANP). II.0011.30 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. De waarnemende burgemeester van Krab bendijke, de heer S. J. de Kok, heeft mede gedeeld, aldus het Hdbld., dat hij om prin- cipieele redenen alle feestelijkheden, welke deze.week bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard door het Oranje-comité ter plaatse zouden worden gehouden, heeft afgelast. Alleen mag in de muziektent één concert worden gegeven op den avond van den 7den, doch dit is niet het resultaat van een gunstige beslissing van den waarnemenden burgemeester. De vorige burgemeester, de heer G. A. Strick van Linschoten, had n.1. voor dit con cert, toen hij hier nog in functie was, reeds vergunning gegeven, zoodat aan deze toe zegging niet meer te tornen viel. Voor het houden van een lichtstoet, een optocht met ruiters enz., wordt geen vergunning ver strekt. Ook de versiering van het dorp mag niet doorgaan. De waarnemende burgemeester, de heer S. J. de Kok, behoort tot de Staatkundig Ger- partij, die drie van de zeven zetels in den raad heeft. Het Oranje-comité heeft zich tot den com missaris der Koningin gewend, met het ver zoek, in deze bemiddelend op te treden. DONDERDAG 7 JANUARI 1937. Hilversum I. 8.00—2.00 AVRO, KRO, NCRV, en VARA. 2.00—12.00 AVRO. Het programma van 8.002.00 uur wordt verzorgd door de gezamenlijke 4 Nederl. Omroepvereenigingen (Voor détails zie Progr. Hilversum II). 2.00 Declamatie en Orgelspel. 3.15 Gramofoonplaten. 3.30 Voor zieken en thuiszittenden. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Kovacs Lajos' orkest. 6.00 De groote dag in Indië. 6.20 ARVO-Dansorkest. 7.00 Het Omroeporkest, gem. koor en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Herhaling Uitzending der Huwelijks plechtigheden. 9.30 Concert m.m.v. het Concertgebouw orkest, Rotterdamsch Gem. koor, Kinder koor „Zanglust" en solisten. 10.0012.00 AVRO-Dansorkest, Kovacs Lajos' orkest en Feestklanken uit Den Haag. Hilversum H. 8.00—2.00 AVRO, KRO, NCRV en VARA. 2.00—12.00 NCRV. Het programma van 8.0012.00 uur wordt verzorgd door de gezamenlijke 4 Neder- landsche Omroepvereenigingen. 8.00 Uurslag Kon. Paleis. 8.02 Carillonspel. 8.10 Koor concert. 8.25 Gramofoonplaten. 8.30 Carillonspel, Harmonie „Soli Deo Gloria" en Bazuinblazers. 8.40 Gramofoonplaten. 9.00 Kinderkoor „Zanglust" en orkest. 9.30 Gramofoonplaten. 9.40 Oud-Holland zingt en danst. 9.55 Gramofoonplaten. 10.30 Reportage van de Huwelijksplechtigheid en de Officieele Rijtoer door den Haag. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Amsterdamsch Salonorkest. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Herhaling van de Gedeeltelijke Uitzen ding der Huwelijksplechtigheden. 9.30 Berichten ANP. 9.45 NCRV-avond m.m.v. NCRV-orkest en solisten. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. Snelle groei der beweging. Uit het jaarverslag van „Eenheid door De mocratie", uitgebracht door den secretaris, den heer ir. W. Ritmeester, op de Algemeene Vergadering te Amersfoort, bleek den groei der beweging in het afgeloopen jaar. Het ledental klom van 775 op 1 Januari 1936 tot 10.017 op 2 Januari 1937. De toeneming per maand steeg van 300 in de eerste maanden van het jaar tot gemiddeld 2000 per maand in de laatste drie maanden. Het aantal af- deelingen nam toe van 5 tot 22, terwijl reeds in een twintigtal andere plaatsen voldoende leden zijn toegetreden om nieuwe afdeelin- gen te organiseer en. Verder wordt uitvoe rig melding gemaakt van de opening van het eigen tehuis te Utrecht op 16 November j.1. en van de uitbreiding van het orgaan tot een oplaag van 42.000. Het jaarverslag behandelt verder de orga nisatie en propaganda, waarbij de mogelijk heid van een stijging van het ledental tot 35.000 in 1937 in het licht wordt gesteld. Gistermorgen is op den Bergenschenweg bij Borculo dr. Schey, wonende aldaar, door de gladheid van den weg met zijn motor in de bocht geslipt. Hij kwam op de tramrails terecht en bleef bewusteloos liggen. De ma chinist van een naderende tram merkte het slachtoffer gelukkig bijtijds op. Omwonen den droegen den ernstig gewonden motor rijder in een nabij zijnde woning, van waar hij later met een ziekenauto naar zijn woning is vervoerd. Het slachtoffer overleden. Ds. Scheij, die gistermorgen met zijn mo torfiets op den Bergenscheweg verongeluk te, is in den loop van den avond aan zijn verwondingen bezweken. Dr. Sfcheij was te Borculo een gezien arts. Het auto-ongeluk in Oegstgeest Een der gewonden overleden. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is gistermiddag een der gewonden van het auto-ongeluk, dat Zondagavond op den Rijksstr.weg te Oegstgeest geschiedde, over leden Het is de vrouw van den bstuurder, mevrouw K. H. van Esvan Wéssum uit Amsterdam. De toestand van den heer A. van Es en diens echtgenoote, mevrouw van Esvan der Lei, beiden uit Amsterdam, die minder ernstig werden gewond, is naar omstandig heden redelijk wel. Gisteravond H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard ter begroeting aan het station aanwezig. De trein, welke om 20.02 uur het Staats spoorstation te 's Gravenhage binnenstoomt is in deze dagen een beroemde trein gewor den, daar hij bijna eiken avond eenige vorstelijke gasten naar de bruidsstad brengt. lederen avond verdringen zich om dezen tijd dan ook honderden menschen voor het station en op het perron ten einde een glimp van de hooge personen op te van gen. Maar zoo druk als gisteravond is het nog niet geweest, en geen wonder. Het was spoedig in de stad bekend geworden, dat H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard ter ontvangst aanwezig zouden zijn. Geruimen tijd voordat het tijdstip aange broken was, dat de trein moest binnenko men, waren reeds vele hof-auto's voor het station gereden en vulde de Koninklijke wachtkamer zich allengs. Daar waren o.m. aanwezig de Hertog en Hertogin van Mecklenburg, die gistermor gen gearriveerd zijn en de meeste dames en heeren, van de eerediensten die aan de vorstelijke gasten toegevoegd waren. Om kwart over acht arriveerde onder luid gejuich H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame. Even later reden Prinses Juliana en Prins Bernhard voor, die van de wachtende menigte eveneens een ovalie in ontvangst hadden te nemen. Ruim een half uur te laat stoomde de trein het station binnen. Op dat moment trad H.M. de Koningin uit de wachtkamer op het perron om de gasten te verwelkomen. Prinses Juliana en Prins Berharnd volgden evenals de andere leden van het gezel schap, die ter ontvangst aanwezig waren. Het bleek, dat met den trein de volgende Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is een commissie ingesteld met de taak om overeenkomstig de bepalingen van de bij beschikking van 31 December 1936 vastgestelde „regeling keuring lucht vaartmaterieel" adviezen te verstrekken met betrekking tot de luchtwaardigheid van luchtvaartlijnen en de deugdelijkheid van onderdeden, motoren daaronder begrepen. Voor het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met 31 Dec. 1939 zijn in die commissie benoemd: 1. als lid en voorzitter: F. A. van Heyst, luit.-kolonel-vlieger bij de luchtvaartafdse- ling; 2. als lid en plaatsvervangend voorzitter: H. J. Takens, officier van den Marinestoom vaartdienst der le klasse; 3. als leden: Ir. A. G. von Baumhauer. ingenieur bij den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart en J. P. van der Heijden, inspec teur bij den luchtvaartdienst; 4. als plaatsvervangende leden: ir. C. A. F. Falkenhagen, adjunct-inspecteur bij den luchtvaartdienst en M. C. Palm, eerste lui tenant-vlieger bij de luchtvaartafdeeling. 5. als secretaris: P. de Winter, officier van den Marinestoomvaartdienst der 2e kl. gasten waren aangekomen. Z.D.H. de Vorst van Lippe met H.D.H. de Vorstin van Lippe en Z.D.H. Prins Armin van Lippe. H. H. Prinses Douariere Frederik van Sachsen-Meinigen, Z.K.H. de Groothertog van Mecklenburg met H. K. H. de Groothertogin'» van Mecklenburg, Z. K. H. de erfgroothertog van Mecklenburg, Z. D. H. de Vorst van Waldeck, H. K. H. de Groothertogin van Oldenburg, Z. K. H. de Erfgroothertog van Oldenburg met H. K. H. de erfgroothertogin van Oldenburg, Z. D. H. Prins Julius zur Lippe, met H. D. H. Prinses Julius zur Lip pe, Z. D. H. Prins Ernst August zur Lippe en H. D. H. prinses Carola zur Lippe. Geruimen tijd vertoefden de vorstelijke personen op het perron, om elkaar te be groeten. Daarna begaven allen zich in de voor het station gereed staande auto's, om vervolgens naar de verschillende hotels te rijden. Van een hoogte van 1000 meter in de omgeving van Maastricht. De corr. v. d. Msb. meldt: Passagiers van een vliegtuig, dat te Brus sel om 14.20 uur uit Keulen is gearriveerd, hebben bij hun landing -op het vliegveld medegedeeldl, dat een der passagiers, een zekere Wenner, waarschijnlijk van Engel sche nationaliteit, onderweg uit de machine is gesprongen. Hij was per taxi op het vliegveld van Keu len geamveerd twee minuten voor het ver trek van het toestel. Wenner had zich tijdens de vlucht naar de W. C. begeven, waar men later sporen heeft gevonden, die erop wijzen, dat hij zou hebben getracht den wand van het vliegtuig langs die zijde open te scheuren. Wenner zou van een hoogte van duizend meter naar om laag zijn gesprongen, op een oogenblik, dat het toestel boven wolken vloog in de omge ving van Maastz-icht. Dit laatste blijkt uit een verklaring van den piloot, die mededeelde, dat hij op die hoogte een schok heeft gevoeld, alsof de ma chine plotseling lichter was geworden. Het parket van Brussel heeft onverwijld een onderzoek ingesteld. Men denkt, dat het hier zelfmoord betreft. Wegens moeilijke finantieele omstandigheden. Gisterenmiddag heeft zich in een perceel in de Weimarstraat te Den Haag, bewoond door het bejaarde echtpaar B., een familie drama afgespeeld. De heer en mevrouw B. verkeerden reeds geruimen tijd in moeilijke omstandigheden en, geen uitweg meer zien de, is de man gistermiddag tot een wan hoopsdaad overgegaan. Hij was in het bezit van een revolver en loste twee schoten, eerst een op zijn vrouw en vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf. Beide personen wer den gewond. Een loopjongen bemerkte het eerst dat er iets ernstigs in het perceel was voorgevallen en waarschuwde de politie en den genees kundigen dienst. De beide gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Zuid wal over gebracht. Hun toestand is redelijk. Het binenkomen van de vorste lijke bruid ten stadhuize en in de kerk wordt ingestudeerd. Wie aanwezig was bij de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder in het Rosarium te Den Haag, zal een sterken indruk hebben be houden aan de bevallige wijze, waarop het zestal Haagsche meisjes de sluiers van het monument geleidelijk uiteen deden wijken. Een plechtigheid, welke door mevrouw Gail- lardJorissen destijds was ingestudeerd. Het is gebleken, dat het ook aan H. M. (Ie Koningin en H. K. H. de Prinses was opge vallen. Deze laatste die reeds een leerlin ge was van mevr. GaillardJorissen zoowel voor moderne dansen als voor haar optre den bii verschillende officieele functies heeft aan Mevr. GaillardJorissen de ver- eerende opdracht verstrekt het binnenkomen ten stadhuize en in de kerk, zoowel van de 12 bruidsmeisjes en bruidsjonkers als van de vier kinderen en ook van haarzelve, voor te bereiden en in te studeeren. Bij de repetitie gisterochtend in de kerk gehouden, heeft freule Agnes Schimmelpen- ninck van der Oye als „bruid" gefungeerd. GROENTENWINKEL TE IJMUIDEN UITGEBRAND. Maandagnacht te omstreeks drie uur heeft een korte, doch hevige brand gewoed in den groentenwinkel van den heer Maks aan de Kennemerlaan te IJmuiden. De heer Maks, zijn echtgenoote en drie kinderen, die uit hun slaap gewekt werden, konden zich met achterlating van alles, in nachtgewaad in veiligheid stellen. Zij von den bij buren onderdak. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer, was men het vuur spoedig de baas. Men kon echter niet verhinderen, dat winkel en woning nagenoeg geheel uitbrand den. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. De Bruss corr. van de Msb. meldt dat de Belgische Pers zich nog steeds bezig houdt met het geheimzinnig overlijden van baron Jacques de Borchgrave, zoon van den ambas sadeur van België bij den H. Stoel en sedert enkele maanden werkzaam in het Belgisch gezantschap te Madrid. Thans komt een avondblad uit de hoofd stad met een artikel, waarin het de veron derstelling uit, dat de Borchgrave door de rooden werd vermoord, omdat hij hulp en steun verleende aan misleide Belgische jon gelieden, die in de roode legers van Spanje waren terecht gekomen. Het blad in kwestie schrijft in dit verband het volgende: „Op Zondag, 20 December, 's middags, ver liet baron de Borchgrave het gezantschap, om zich, zooals hij het reeds herhaaldelijk had gedaan, per auto naar het frontgebied te begeven. Kort daarna werd hij gezien in de betonnen-wijk, ten noorden van Madrid. Sindsdien is men zijn spoor bijster Het onderzoek zou enkel tot de vaststel ling hebben geleid, dat de vermiste den dood zou hebben gevonden in de gemeente Fuencaral. Deze ligt op 10 km. van de vuurlijn. Noch het lijk noch de auto werden terug gevonden, wat nochtans normaal zou zijn geweest indien baron de Borchgrave was ge dood door een bom van de nationalisten of door een verdwaalden kogel Buiten die veronderstelling is slechts één andere aanvaardbaar, vermoording door de rooden. In dit verband maken wc melding van een gerucht, dat sedert verscheidene dagen hardnekkig blijft de ronde doen, te Brussel in de kringen van het departement van bui- lenlandsche zaken. De Belgen, die te Ma drid voor hun persoonlijke zaken verblijven, worden steeds minder talrijk en hebben na verscheidene weken belegering en beschie ting hun veiligheid kunnen verzekeren. Blij ven dan nog de Jonge Belgen, die op de een of andere wijze op het roode front van Madrid werden gebracht. Naar hen ging de jonge diplomaat, die ondanks zijn moed zich niet aan gevaar zou hebben bloot gesteld enkel en alleen om het genoegen te hebben den oorlog van dichtbij te zien. Het schijnt zelfs dat hij, die zeer mildda dig was, er zich niet toe bepaalde, zijn strij denden landgenooten een moreelen of stof- felijken steun te brengen. De omstandighe den zouden hem in betrekking hebben ge steld met jonge lieden, die bedrogen werden door valsche beloften en naar België wensch ten terug te lceeren. Baron Jacques de Borchgrave zou van zijn invloed hebben gebruik gemaakt, om hun dien terugkeer te vergemakkelijken. Dit optreden zou de woede van de rooden hebben opgewekt en den moor op onzen landgenoot hebben uitgelokt. Staat men hier voor een terechtstelling na een vonnis zonder voorafgaand onder zoek of voor een moord zonder meer bedre ven door een bende anarcho-svndicalisten? Het onderzoek, dat bemoeilijkt wordt door de anarchie, welke heerscht te Madrid en in e voorsteden, heeft dit nog niet kunnen uitmaken. Dit onderzoek wordt met spoed geleid door onzen zaakgelastigde Burggraaf Berrver die van Saint Jean de Luz naar Mdrid is te ruggekeerd bij het vernemen der verdwij ning vn baron de Borchgrave

Schager Courant | 1937 | | pagina 7