5 v h ii n ii i Engeland Wordt Hitier staatshoofd? KIJKEN is KDSPEN bi CLOECK wordt ongeduldig DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een vredes-aanbod van Hitier? Wapenuitvoer van Amerika Toestand van den Paus slechter Buiienlandsch Overzicht De muiterij van „De Zeven Provinciën Concentratie van bijzondere scholen Protesten tegen de Franco-regeering een pakkende rhythmischejazz.. WOS»SDA«.™aiu»,. 07 DAGBLAD VOOP HOLLANDS NOORDERKWARTIER Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. LONDEN DRINGT TE BERLIJN EN ROME OP EEN SPOEDIG ANTWOORD AAN. Gisteravond heeft de Engelsche re geering haar gezanten te Rome en te Berlijn telegrafisch opgedragen om bij de Italiaansche en Duitsche regee ring aan te dringen op een uitein delijk antwoord op het Fransch-Brit- sche voorstel nopens de deelneming van vrijwilligers aan den oorlog in Spanje. Beide gezanten hebben er den na druk op gelegd dat de regeering te Londen nog in den loop van deze week een antwoord tegemoet ziet. De Londensche corr. van de N. R. Ct. meldt over de Britsche houding ten aanzien van de Spaansche burgeroorlog het volgende: Zooals reeds gemeld, toont men zich te Lon den ten zeerste ontstemd over de te Berlijn, Rome en Parijs opgedoken geruchten als zou de Engelsche regeering, nu zij de formeele verzekering heeft gekregen, dat Italië de territoriale integriteit van Spanje zal respec teeren, bereid zijn verdere schending van de niet-inmengingsovereenkomst ten gunste van Franco door de vingers te zien. Men schroomt niet dit als klinkklare leugenpraat te be stempelen. Alle verdenking, dat Engeland met Italië een koehandeltje over de niet-in- mengingspolitiek zou hebben gedreven, wordt met verontwaardiging van de hand gewezen. De Engelsch—Italiaansche overeenkomst, herhaalt men met grooten nadruk, heeft met de niet-inmengingspolitiek niets te maken. Deze laatste is bij de onderhandelingen nooit ter sprake gekomen, dat kon ook niet. Niet- inmenging is een internationale kwestie, die in bi-laterale besprekingen tusschen Italië en Engeland onmogelijk kon worden behandeld. In de Engelsch-Italiaansche overeenkomst hebben wij slechts verklaard, den territo- rialen status quo gehandhaafd te willen zien. Te zeggen, dat wij daarmede stilzwij gend hebben erkend dat Italië het recht heeft een wijziging van den politieken sta tus quo in Spanje tegen te gaan door oor logsmateriaal en vrijwilligers te sturen, is absurd. Niet-inmenging en Spanje voor de Spanjaarden blijft ons motto. Dat het met deze verklaring ernst is blijkt wel uit den nieuwen stap, die de regeering thans te Rome en Berlijn heeft gedaan, om een antwoord te krijgen op de Engelsch- Fransche démarche inzake een internatio naal verbod tot het zenden van vrijwilli gers naar Spanje. Na het beroep op Rome en Berlijn in den ivorm van een telegram met het verzoek om een antwoord uiterlijk eind van deze week, mag aangenomen worden, dat men zich te Londen over den -voortdurenden stroom van vrijwilligers ernstig ongerust begint te maken. Mussolini's laatste zen ding van 4.000 heeft daar niet onaanzienlijk toe bijgedragen. Men wijst er echter op, dat het zenden van Italiaansche vrijwilligers niet als een schending van de Engelsch- Italiaansche overeenkomst mag worden be schouwd, daar deze overeenkomst met de niet-inmengingspolitiek geenerlei verband houdt en dat er ook van een schending van de niet-inmengingsovereenkomst nog geen kwestie kan zijn. Wel echter wordt toegegeven, dat men hier van een schending van den geest van de overeenkomst mag spreken. Immers het document ge waagt in de inleiding van het we- derzijdsch verlangen de betrekkin gen der beide mogendheden te ver beteren. Daar Mussolini na de Fransch-Engelsche démarche toch nauwelijks kan voorgeven onkundig te zijn van Engelands wensch een eind te maken aan het zenden van vrijwilligers, is het duidelijk, dat hij door op den dag na de onder- teekening van de overeenkomst een nieuw detachement te sturen, de goede betrekkingen niet bepaald heeft geholpen. Men voelt dit te Londen zeer goed. Het wordt daarom niet geheel uitgesloten ge acht, dat in de naaste toekomst stappen zullen worden genomen om Mussolini van Engeland's ontstemming over zijn houding in kennis-te stellen. GEEN MEMORANDUM OVER DE KOLONIËN IN VOORBEREIDING. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, 'dat de in het buitenland verspreide geruch ten over een memorandum over de Koloniën- kwestie, welke in voorbereiding zou zijn door den Duitschen Minister van Economische za ken in samenwerking met het Bureau van von Ribbentrop, van allen grond ontbloot 2ijn, Echter gebaseerd op een succes van Franco. De .Evening-Standard" meent te weten, dat Hitier voornemens is een vredesaanbod te doen, dat gebaseerd" zal zijn op het voorstel van 25 Maart 1936. Dit aanbod zou een ontwapeningsclausule bevatten. Het HITLER. aanbod zelf echter zon ondergeschikt blijven aan het succes van generaal Franco. De Duitschers zijn teleurgesteld, dat Franco niet een zoo snelle overwinning heeft be haald als zij hoopten. Zij bereiden zich voor, hem thans het maximum van voor succes noodige vrijwilligers te zenden. Wanneer de overwinning van Franco verzekerd zal zijn, zal het vredesaanbod worden geformuleerd." Ook embargo op uitvoer van wapens naar Duitschland? Te Washington doet hardnekkig het ge rucht de ronde, dat gestreefd zal worden, naar afkondiging van een embargo op den uitvoer van wapenen, niet slechts naar Spanje, doch ook naar Duitschland, op grond hiervan, dat de Duitsche marine en de' Spaansche regeeringsaanhangers op het oogcnblik op voet van oorlog leven, zij het ook dat de oorlog niet verklaard is. Of schoon dit bericht in bevoegde kringen niet bevestigd is, schrijft de „Washington Post" in een hoofdartikel, dat de Amerikaansche regeering wel eens spoedig een eind zou kun nen maken aan het gevaarlijk spel dat Hitier speelt. Indien Roosevelt verklaart, dat er een staat van oorlog bestaat en de Amerikanen waarschuwt tegen het reizen met schepen der belligerenten, zou dit wel eens rampzalige gevolgen kunnen hebben voor de Duitsche schepen. Uitvoer van krijgstuig naar Spanje zal worden verboden Er is een plan in studie om door het con gres met spoed een resolutie te doen aan nemen, waarbij een embargo wordt inge steld op den uitvoer van krijgstuig naar Spanje. De voorzitter van de senaatscommis sie van buitenlandsche zaken, Pittman, heeft verklaard, dat dit ontwerp, dat door de regeering wordt gesteund, den uitvoer naar Spanje, of een ander land voor her uitvoer naar Spanje, van alle oorlogsmateri alen, welke opgesomd zijn in de proclamatie van den president ten tijde van den Itali- aansch-Abessijnschgn oorlog, onwettig zou doen zijn. De resolutie zou van terugwerken de kracht zijn en zelfs van toepassing zijn op gevallen, waarin reeds door 't ministe rie van buitenlandsche zaken uitvoervergun ningen zijn verleend. Roosevelt zal embargo op wapen- uitvoer naar Spanje voorstellen. President Roosevelt heeft gisteren offici eel medegedeeld, dat hij heden bij het con gres een wet zal indienen, welke het moge lijk maakt een embargo op den uitvoer van wapens en vliegtuigen naar Spanje in te stellen. Opnieuw vergunning voor uitvoer vari wapens naar Spanje verleend. Het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft medegedeeld, dat gis teren de tweede vergunning is verleend voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje. De Arabieren in Palestina Ibn Saoed voor samenwerking met de Britsohe Koninklijke Commissie. In het hooge Arabische comité bestaat verschil van meening over de vraag, of de Arabieren hun medewerking aan den arbeid der Britsche Koninklijke Commissie moeten blijven onthouden. Terwijl de Grootmoefti voor onthouding is, denkt de meerderheid van het comité er anders over. Alle Arabi sche vorsten bevelen medewerking met de commissie aan. Vooral 'Ibn Saoed verdedigt dat standpunt. De beslissing zal pas vallen, wanneer de Arabische delegatie uit Bagdad is teruggekeerd. Crisis echter voorloopig doorstaan De toestand van den Paus verergerde gisterenmiddag en er heeft eenigen tijd ernstige ongerustheid bestaan over de wer king van het hart. Er is echter weder eeni ge verbetering ingetreden, zoodat er op het oogenblik geen onmiddellijk gevaar voor het leven van den Paus bestaat. DUITSCHLAND WIL VREDE. Een verklaring van Hess. Het Bulgaarsche blad de „Prawda" publi ceert een vraaggesprek van haar Berlijnschen correspondent met rijksminister Hess. Deze heeft daarin verklaard, dat de wereldvrede niet afhankelijk is van woorden, maar van daden. Een staatsman levert de grootste bij drage tot den wereldvrede, waneer hij zijn volk tevreden maakt, want een volkomen te vreden volk is een bolwerk van den vrede. Duitschland wenscht als land van den vrede goede betrekkingen met al zijn buren. Het wil geen oorlog. Hitier en zijn medewerkers hebben in den wereldoorlog gevochten en weten dus, wat oorlog beteekent. Indien ech ter iemand Duitschland zou aanvallen, zou hij op den grootsten tegenstand stuiten. Chineesche actie tegen Japan? De vrijlating van Tsjang Kai- sjek onder beperkende voor waarden. Zooals men zich wellicht herinnert is, bij het begin van de vrijlating van den Chinee- schn generaal Tsjang Kai-sjek, die door maarschalk Sjoe-liang was gevangen geno men, om de doodeenvoudige reden dat hij den oorlog tegen .Tapan niet wilde verkla ren, de veronderstelling geuit, dat deze vrij lating wel onder bepaalde voorwaarden zou zijn geschied. En nu komt achteraf uit min of meer officieele bron het bericht dat deze vrijlating inderdaad zou plaats gehad heb ben, omdat Tsjiang Kai-sjek de eischen van Tsjang Sjoe liang zou hebben ingewilligd. Dat ziet er niet hoopvol uit voor den toe stand in het verre Oosten. We hebben er al eerder op gewezen, dat Rusland zoo'n uit laatklep wel aangenaam zou zijn, omdat het Japan graag z'n handen vol werk geeft in China, dan heeft het zelf niets te duch ten van het gele gevaar. Tsjiang Kai-sjek zou de eischen van Tsji ang Sjoe liang, inzake deelneming van de communisten aan de regeering en een cam pagne tegen Japan hebben aanvaard. Hij heeft er verder in toegestemd het eenheids front tegen Japan te leiden. Het resultaat van de geheime onderhan delingen tusschen Tsjiang Kai-sjek, zijn echtgenoote en Soeng met Tsjang Sjoe-liang en Jan Foe-tsjeng zou een overeenkomst op de volgende punten zijn: Reorganisatie van de vroegere Zuidoostelijke en Noordweste lijke legers tot een centrale legermacht, staking van de strafexpedities tegen de communisten en ontwikkeling van een ver dedigingslinie tegen Japan hervorming van de regeering van Nanking en straffeloosheid voor Tsjang Sjoe-liang en Jang Foe-tsjeng. De boetedoening van maarschalk Tsjang Sjoe-liang, tegenover Tsjang Kal sjek, is dus niet anders dan een groote komedie geweest en de gevangen generaal heeft op de belangrijke punten moeten zwichten. We wachten nu maar af hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Meestal wordt de pap nooit zoo heet gegeten als ze wordt opgediend en behoeven we dus niet direct een oorlog tusschen beide landen te vree- De strijd om Madrid woedt de laatste da gen weer in ongekende hevigheid. De op standelingen winnen evenwel nog niet veel terrein, al vallen zij fel en hartstochtelijk aan. Een verrassend feit is, dat op den dag voor de onderteekening van de Italiaansch—En gelsche verklaring, betreffende de Middel- landsche Zee, 4000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje zijn ontscheept. Over non-inter ventie gesproken! Engeland heeft natuur lijk een zeer bedenkelijk gezicht getrokken toen het van dit feit kennis nam. Als Italië op deze wijze handelt (Abessinië is ook nog niet vergeten) wat voor waarde zal dan het nu gesloten verdrag hebben? We leven in een ontrouwe wereld. KWIJTSCHELDING VAN STRAF. H.M, de Koningin verleende aan de muiters van „De Zeven Provinciën" kwijtschelding van hun straf. Naar men zich zal herinneren, heeft de muiterij plaats gehad in 1933. In het daar op volgende jaar zijn de muiters tot zware, straffen veroordeeld. Op de indertijd inge diende gratie-verzoeken is toen afwijzend be schikt. Thans heeft H. M. de Koningin blijkens het bovenstaande bericht aan de veroor deelden de nog uit te zitten straf kwijtge scholden. Wetsontwerp heeft het departe ment verlaten. Bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936, no. 15, werd een staatscommissie ingesteld met de opdracht te onderzoeken, of een wettelijke regeling kan worden getroffen om de concen tratie van bijzondere scholen voor algemeen vormend lager onderwijs te verwezenlijken op een wijze, die de bezwaren tgen para graaf 12 van het wetsontwerp van 6 Augus tus 1395 ondervangt. De opdracht hield tevens in, eventueel voorstellen in die richting te doen, zoomede voorstellen, welke betrekking hebben op de materie, geregeld in de wet van 4 Augustus 1933, staatsblad no. 414. Het verslag, dat die staatscommissie op 16 SPANJE Aantasting van de rechten en vrijheden van andere naties. De berichten over den burgeroorlog in Spanje volgen elkander snel en regelmatig op en ongetwijfeld zal men eenige moeite hebben in dezen snel vlietenden stroom de klaarheid te vinden, welke men er zoo gaar ne in zou willen aantreffen. De zaak wordt er intusschen niet eenvou diger op, nu een der partijen, andere mo gendheden gaat lastig vallen door het leggen van mijnversperringen; het aanhouden van schepen en dergelijke vrijheden, welke in breuk maken op de vrijheid en zelfstandig heid van naties, welke met het binncn- landsch gekrakeel niets hebben uit te staan. Het regent dan ook protesten, welke óf in den vorm van nota's, of door meer drasti sche maatregelen aan Franco's regeering worden kenbaar gemaakt. Zoo heeft de Noorsche regeering den ver tegenwoordiger van generaal Franco in Lis sabon ervan in kennis gesteld, dat Noor wegen de mijnversperringen, die door de opstandelingen gelegd zijn voor de groote havens, die. in handen der Regeering zijn, als een onwettige maatregel beschouwt en dat zij de opstandelingen verantwoordelijk stelt voor alle ongelukkige gevolgen, die deze maatregel kan hebben voor Noorsche koop vaardijschepen Ook de Admiraal van de Duitsche zee strijdkrachten in de Spaansche wateren heeft van den Duitschen kruiser „Koenigs- berg" af een draadlooze nota gericht tot de Regeering te Valencia, waarin nogmaals wordt geëischt, dat de passagier en de in beslag genomen lading van het stoomschip „Palos" worden vrijgegeven. De beide door Duitschland in beslag genomen Spaansche schepen zullen dan in vrijheid worden ge steld. Indien niet binnen drie dagen welke ter mijn 8 Januari 8 uur in den ochtend af loopt, de uitlevering is geschied, zullen de beide Spaansche» schepen met hun lading door de Duitsche Regeering worden ver kocht, de Duitsche regeering zal afreke nen met de door haar erkende Spaansche regeering. Indien herhaling van daden van zeeroof tegen Duitsche handelsschepen zou volgen, „zal de Duitsche regeering zich genoodzaakt zien verdere maatregelen te nemen". Maar ook Spanje protesteert! Intusschen heeft de Spaansche ambassa deur te Londen De Azcarate, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken Eden, een nota overhandigd van de Regeering van Valencia, gericht tegen „de schendin gen van het Internationale recht" door Duitschland, in de zaak van de „Palos" en waarin „aan het hooge oordeel van de Brit sche Regeering het initiatief wordt gelaten aan de Nietinmengingscommissie den aldus ontstanen toestand voor te leggen". Spaan sche diplomatieke kringen verklaren, dat deze nota de „diplomatieke actie" vormt, die in het communiqué van Zaterdag der Spaansche regeering was aangekondigd. Het incident van de „Etrib". Volgens de berichten ontvangen door de admiraliteit te Londen is het incident van de Etrib" te wijten aan een misverstand. Het Britsche schip werd door de aanvallers gehouden voor een verdacht schip van bui tenlandsche nationaliteit. Het schip werd niet door de opstandelingen gevisiteerd. De autoriteiten te Cadix liebben opdracht gegeven, Britsche schepen in de wateren van Gibraltar te respectecren. Het schijnt dus, dat hiermede het incident is geregeld en dat geen herhaling zal voorkomen. Actie der Duitsche oorlogsschepen. Politieke Duitsche kringen verklaren, dat de stap van den admiraal, die het bevel voert over de Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren, bij de regeering van Valencia ten doel heeft de gevolgen van het incident met de Palos te „beperken". Zelfs in geval de regeering te Bilbao geen gevolg zou geven aan het door den kruiser Koenigsberg gegeven bevel, lijkt de Duitsche regeering niet besloten voort te gaan met het in beslag nemen van Spaansche regee- ringsschepen. Men heeft den indruk, dat de Duitsche regeering de ongerustheid, die in het buitenland gewekt, is door de recente actie harer oorlogsschepen aan de Spaan sche kusten, uit den weg wil ruimen. De strijd om Madrid. De opstandelingen zouden in de paar laat ste dagen ten westen van Madrid 7 tot 10 K.M. zijn opgerukt. Het front is 16 K.M. lang. Het officieele communiqué van het hoofd kwartier van Franco vermeldt, dat in den sector Guadalajara hevige aanvallen werden afgeslagen. De vooruitgeschoven posten heb ben zich met grooten heldenmoed verdedigd om den aanval te breken en den vijand op de vlucht te drijven. Bij Madrid hebben de troepen der opstan delingen den aangevangen opmarsch met toenemend succes voortgezet. De weg naar Cdruna wordt thans door deze strijdkrachten bezet gehouden, evenals de linie Villa NueVa de LardilloMajada- honda en het belangrijke kruispunt van wegen Las Rosas. De regeeringstroepen heb ben tal van dooden en een groote hoeveel heid materiaal achtergelaten. Madrid meldt, dat het offensief van Franco is vastgeloopen op de heldhaftige verdedi ging en sterk door den mist wordt belem merd. December 1.1. aan de Koningin heeft uitge bracht, zal in den loop van deze week wor den gepubliceerd. Een wetsontwerp, op den grondslag van dit verslag samengesteld, heeft het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschap pen verlaten. HET DUIKERSONDERZOEK BIJ DE „VAN DER WIJCK" GESTAAKT. Batavia, 5 Januari (Aneta/ANP) het on derzoek van de duikers bij het wrak van het s.s. „Van der Wyck" is, in verband met het ongunstige weer, gestaakt. Vermoedelijk zal dit onderzoek eerst in April kunnen worden hervat. Goering zou leider der Duitsche regeering worden. In zekere nationaal-socialistische kringen doet het gerucht de ronde, dat Hitier op 30 Januari den vierden verjaardag van het nationaal-socialistische bewind, een procla matie tot het volk zal richten, waarin hij zou mededeelen, dat hij slechts het hoofd van den staat blijft en aftreedt als leider der regeering. Hij zou den titel „leider van het Duitsche rijk" dragen. Goering zou tot leider der regeering benoemd worden. Men durft nog niet te zeggen, of hij ook kanse lier zou heeten. Dit gerucht put eenige waarschijnlijkheid uit het feit, dat Goering sedert verscheidene maanden „Minister president" en niet „Minister-president van Pruisen" genoemd wordt. zigeunermuziek, balalaika, Ita liaansche opera, Beethoven... wie van muziek houdt, geniet èlken dag weer, als hij een aan sluiting heelt op Radio-Cen- Irale Willemse. U leeft maar ééns, onthoudt Uzelf toch het genot en den rijkdom van muziek en zang niet. U leeft maar ééns, en eiken dag die voorbij Is, ls voor goed voorbij. Wacht nu niet langerl Neem toch éérst een aanslui ting op de Radio-Centrale H. WILLEMSE W. v. Beyerenstraat C 41 - Schagen

Schager Courant | 1937 | | pagina 1