Eden doet een beroep DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tegenaanval der regeerings- troepen heeft succes KIJKEN KOOPEN kj CLOECK op het gezond verstand Chineesche regeering stelt ultimatum Roosevelt vraagt meer volmachten Alexandrette voor den Volkenbond Vredesoffensief van Hitier op komst? SPANJE Buiienlandsch Overzicht De onrust in 't Verre Oosten WOENSDAG 13 JANUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10160. Uitgave der N.V. v.h. Trapmon Co. Schagen. „WIJ HEBBEN LIEVER BOTER DAN KANONNEN." „BEWAPENING IS DE WEG DER DWAASHEID." In een rede gehouden op een ban ket van de buitenlandsche persver - eeniging te Londen, verklaarde Eden o.a.i „Het zou belachelijk zijn, te bewe ren dat het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan zonder talrijke veront rustende, ja zelfs dreigende factoren in Europa. De toestand in Spanje blijft in de geheele wereld de grootst mogelijke bezorgdheid wekken." EDEN. Spreker zeide niet te gelooven, dat Spanje als gevolg van den burgerooi> log onvermijdelijk hetzij een fascisti sche, hetzij een communistische re geering zal krijgen. „Integendeel, aldus Eden, wij mee- nen, dat geen van beide bewindsvor- men, die niet uit Spanje afkomstig zijn, daar lang zou kunnen blijven bestaan. Mettertijd zal zich in Spanje een eigen Spaansche regeeringsvorm ontwikkelen." Eden vervolgde: „De Britsche regeering heeft herhaaldelijk verklaard, dat wij iedere splitsing van Europa in aanhangers van te gengestelde ideologiën verwerpen. Wij mee- nen, dat het voor den vrede van het groot ste belang is, dat wij ons geheele moreele en politieke gewicht tegenover deze exclusivi- teitsdoctrine stellen, en wanneer ik dit zeg, meen ik de gevoelens van de geheele En- gelsch-sprekende wereld te vertolken". Voortgaande zeide spreken „Wij gelooven niet in een conflict, wij gelooven in samen werking, en laten geen enkel land buiten deze samenwerking. Met genoegen heb ik de verklaring gelezen, die Hitier gisteren te Berlijn voor het diplomatieke korps heeft afgelegd." Eden gaf op zijn beurt uiting aan dezelfde gevoelens als die van den Fuehrer. zooals deze tot uiting gebracht zijn in zijn (Verklaring, waarin hij samenwerking en (verzoening bepleit, Eden betoogde vervolgens, dat Engeland in deze wereld, die zich snel bewapent, niet De troepen van Tsjang Sjoe-liang blijven Sianfoe bezet houden. De centrale Chineesche regeering heeft een ultimatum gericht aan den opstandigen ge neraal Yang Hoe Tsjen, waarin zij hem som meert zijn troepen uit Sianfoe te doen terug trekken naar bepaalde punten. Hieraan gevolg gevende heeft Yang Hoe Tsjen zijn hoofdkwartier uit Sianfoe terug getrokken en gevestigd op eenige kilometers afstand. De troepen van Tsjang Sjoe liang hebben echter geweigerd Yang Hoe Tsjen als hun chef te erkennen en blijven Sianfoe be zet houden. Hoop op vreedzame regeling. De militaire maatregelen der regeerimg hebben geen einde gemaakt aan de hoop op een vreedzame regeling van het conflict in Sjensi, zooals die bepleit wordt door zekere kringen in Nanking. De gouverneur van Kansoe heeft zijn medewerking toegezegd aan den minister van oorlog en de opstan dige generaal Yang Hoe Tsjen, die thans op niet meer dan zijn eigen strijdkrachten aangewezen is, zou men tot capituleeren kunnen brengen. Een beslissing van Tsjang Kai sjek, die zich op het oogenblik te Feng Kjoe bevindt, kan niet uitblijven. anders kan doen dan eveneens zijn bewa pening op peil brengen. „Het is echter, aldus spreker, niet de weg, waaraan wij de voor keur geven. Nauwkeuriger gezegd, wij heb ben liever boter dan kanonnen, en wij zijn bereid ons best te doen om door economi sche samenwerking en door te werken voor een kalmeering dei- gemoederen in Europa te bereiken dat anderen in deze wereld, die geen kanonnen van noode heeft, eveneens boter hebben". Eden betoogde vervolgens, dat den volke ren twee wegen openstaan. „Door de inter nationale saamhoorigheid te doen groeien, door vrije samenwerking tuschen de volke ren, door een verlaging van de tolmuren, die den handel en de internationale betrek kingen in den weg staan, door oprecht te pogen, onze gevoelens voor deze of gene ideologie te onderdrukken, kunnen wij, al dus spr., den internationalen toestand ver beteren en dan voorspoed en het geluk der wereld doen toenemen. Indien wij ons daarentegen in ons zelf te rugtrekken, indien wij ons individueel iso lement doen toenemen, en indien wij door gaan met de bewapening tot het maximum onzer economische draagkracht en zelfs daarboven op te voeren, zullen de kwalen waaraan wij thans lijden ten eeuwige dage blijven bestaan en brengen wij de wereld dichter bij een ramp, die zelfs nog grooter zon zijn dan die waarvan wij ons juist be ginnen te herstellen. Deze weg zou de weg der dwaasheid zijn. VOORSTELLEN BETREFFEN DE BESTUURSHERVORMING BIJ HET CONGRES INGE DIEND. NAAR VEREENVOUDIGING VAN HET STAATSAPPARAAT. President Roosevelt heeft, naar D.N.B. seint, het congres zijn aangekondigde rap port betreffende eèn hervorming van de be- stuursmachine der Vereenigde Staten doen toekomen. Het gaat hier voor een deel om diepgaande wijzigingen, waardoor een straf fer en meer autoritair bestuur moet worden verzekerd. Alle tot dusver autonome bestuurslicha men en commissies van welken aard ook zullen voortaan bij de gewone ministeries worden ingelijfd. Tot dit doel zal het mi nisterie van binnenlandsche zaken worden hervormd, terwijl tevens twee nieuwe mi nisteries in het leven zullen worden geroe pen, een voor volkswelvaart en een voor openbare werken. pr ROOSEVELT. De begrootingskwesties en personeelsaan- gelegenheid zullen voortaan rechtstreeks tot het ressort van den president behooren. Roosevelt lichtte deze omvangrijke be- stuurshervorming op een persconferentie toe en verklaarde met nadruk, dat men hem als leider van de natie grootere vrijheid om be sluiten te nemen moest geven als tot dus ver het geval was, wijl alleen dan zoo'n groot land verstandig kan worden bestuurd. De door Roosevelt voorgestelde wijzigin gen in het landsbestuur bevatten volgens Havas de volgende voornaamste punten: le. Hervorming van den administratie ven dienst van het Witte Huis en benoe ming van zes assistenten van den president, die de verbinding moeten vormen tusschen den president en de onderscheidene minis teries. 2e. Versterking van de begrootingsdien sten, opdat een coördinatie van alle diensten der uitvoerende macht wordt verkregen. 3e. Afschaffing van het stelsel, waarbij ambtenaren benoemd worden door politici en organisatie van het ambtenarencorps op den grondslag van verdienste. 4e. Inlijving van een honderdtal bureel en en commissies bij de twaalf departementen en instelling van een ministerie van sociale zorg en een ministerie van openbare werken. 5e. Benoeming van een auditeur voor de begrooting, die het congres zal hebben in te lichten over onwettige of verkwistende over eenkomsten op financieel gebied. Een gemengde commissie uit het Huis van Afgevaardigden en den Senaat zal den vorm bestudeeren, waarin de voorstellen van den president aan het congres zullen worden voorgelegd. Un. Press weet nog te melden: In een schrijven aan het congres motiveert president Roosevelt zijn voorstellen inzake een bestuurshervorming met de verklaring, dat het bestuursapparaat van de Vereenigde Staten bedenkelijk verouderd is. Sedert de stichting van het ministerie van arbeid in 1913 zijn immers geen veranderingen van be- teekenis in dit apparaat aangebracht. „In deze onrustige tijden der wereldge schiedenis, aldus Roosevelt, kan zelfregee- ring niet lang voortbestaan, als zij niet een degelijk en krachtig instrument is in dienst van de menschheid en ter verwezenlijking Van den wil des volks. Onze voorvaderen hebben gestreden tegen de tyranie, welke de door geboorte en rijk dom omhooggeklommen klassen de regeering trachtten op te dringen, en tegen de ver splintering van het land in verschillende groepen. Thans richt zich onze strijd tegen de ver warring in het bestuur, tegen de onbekwaam heid en verkwisting en tegen de krachteloos heid van het bestuursapparaat." De kwestie is voor Turkije een zaak van nationale eer. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft, tegenover de buitenlandsche pers verklaard, dat zijn regcering haar laatste voorstellen te Parijs heeft doen overhandi gen. Hij heeft het vaste vertrouwen, dat de Fransche minister-president het vraagstuk nauwkeurig zal onderzoeken en op de juiste wijze zal bezien. Het probleem wordt moei lijker, doordat het voor Frankrijk slechts een rechtskwestie, voor Turkije daarentegen een zaak van nationale eer is. De minister deelde verder mede, dat hij reeds morgen naar Genève vertrekt. Hij acht het niet noodig, tevoren naar Parijs te gaan. BIJEENKOMST DER DUITSCHE BISSCHOPPEN TE FULDA. Op 16 Januari zal te Fulda een buitenge wone bijeenkomst van Roomsch-Katholieke bisschoppen worden gehouden, ter bepaling van het standpunt van het Episcopaat tegen over de nieuwe rijkswetten, die een organi satie der .staatsjeugd" scheppen. Toenadering tot Frankrijk? Het Spook van Marokko". Duitsche persstemmen over de verklaringen van Hitier en Poncet. Het „Berliner Tageblatt" schrijft over de verklaringen, die Hitier en Poncet hebben uitgesproken, onder meer: „Het getuigt van de groote vredelievend heid van den rijkskanselier, dat hij, zonder te letten op de ongebreidelde lastercam pagne der Fransche pers tegen Duitschland, niet geaarzeld heeft opnieuw te betoogen, dat de door Duitschland gevolgde koers niet in het minst aanleiding kan geven tot de zonderlinge onderstellingen, die men ge uit heeft. Ook de Fransche regeering heeft door haar verklaring getoond zich bewust te zijn van haar verantwoordelijkheid". De „Deutsche AUgemeine Zeitung" hoopt, dat de atmosfeer door de verklaringen van Hitier en Poncet werkelijk gezuiverd zal worden. Er is nog niets bereikt aldus dit blad met een uiterlijke kalmeering van de Fransche zenuwen. Men moet verwachten, dat Frankrijk maatregelen zal nemen om te voorkomen, dat de Europeesche vrede nogmaals op een dergelijke wijze in gevaar wordt gebracht. Hoe sneller het spook van Marokko ver dwijnt, des te beter voor ons allen". Volgens de „Berliner Lokal Anzeiger" schijnt de vredespolitiek van Duitschland in Parijs nog steeds niet voldoende erkend te zijn. De crisis, die naar men kan hopen, thans haar hoogtepunt voorbij is, kan dit goede gevolg hebben, dat men in het vervolg in Frankrijk iets zorgvuldiger met de Duitsche vraagstukken omspringt. DE KOMENDE RIJKSDAGZITTING. Zal Hitier aan Parijs de vredes palm reiken? In dit verband en mede met het oog op de onmiskenbare neiging tot toenadering op economisch gebied, welke vooral Dr. Schacht aan den dag legt, vraagt men zich af of Hitier in de komende Rijksdagzitting niet voornemens is met verrassende vredesvoor stellen te komen in ruil voor koloniale con- Het moet Berlijn duidelijk zijn, dat het verzadigde Italië al een zeer slechte bond genoot zal blijken als het eens werkelijk tegen Engeland zou moeten optrekken. Men acht dan ook een vredesoffensief van Hitier met als basis economische, finan- tieele en koloniale concessies allerminst uitgesloten. DE DUITSCHE VRIJWILLIGERS TERUGGEDREVEN. HEVIG BOMBARDEMENT VAN MALAGA Gistermiddag deelde de verdedigingsraad van Madrid mede, dat de regeeringstroepen na eenige aanvallen van de opstandelingen ten Westen van de stad te hebben afgesla gen, overgingen tot een tegenaanval op óe stellingen, welke door de Duitschers zijn bezet. Na een feilen strijd, welke door den dichten mist werd gehinderd, werd de vij and teruggedreven in de richting van Ma- ja da Honda, Villa Nueva del Pardillo en Pozuelo. De weg naar la Cornua werd van vijanden gezuiverd. De regeerings^roepen versterken thans hun nieuwe stellingen. Eens te meer zijn de troepen van generaal Franco voor de poorten van Madrid tot staan gebracht. Het door de regeeringstroe- pen ingezette offensief heeft het front in beweging gebracht. De opmarsoh der op standelingen is zonder twijfel te snel ge weest. Bij den tegenaanval vielen de regeerings- troepen den vermoeiden en verzwaJkten rechtsdhen op het lijf. die geen tijd hadden gehad de veroverde stellingen te consoli- deeren. In den flank aangevallen moesten de opstandelingen van het terrein wijken, waarbij zij veel materiaal achterlieten. De toestand aan het Madrileen- sche front. De stellingen we der gestabiliseerd. De belegering van Madrid door de op standelingen heeft wederom een stilstand ervaren. De stellingen zijn weer gestabili seerd hetgeen veroorlooft balans op te ma ken. De voorposten der opstandelingen zijn op gesteld in een cirkelboog van ongeveer 135 graden, welke loopt van de Zuidzijde van Madrid tot het Noordwesten. Teneinde hun positie ten Noordwesten, welke tot in het midden van de Universiteitswijk dringt, te verdedigen, zijn de troepen van generaal Franco de Manzanares overgetrokken, wel ken stroom zij slechts over een lengte van eenige honderden meters in handen hebben. De hoofdstad heeft een omtrek van on>ge veer 20 K.M. en over ongeveer 8 K.M. daarvan staat Madrid in contact met de op standige troepen. Met moreel der Madrileenen is niet ge wijzigd. In hun hart zijn zij misschien be rustend, maar toch zeer sterk. Zondag heb ben de bewoners der hoofdstad, profiteeren- de van de ingetreden kalmte, een bezoek gebracht aan de in den loop van de wee,k verwoeste wijken. Zij gaven echter niet op hevige wijze uiting aan hun verontwaardi ging. De verdedigers der hoofdstad zijn al len doordrongen van dien evenwichtigen geest, die de kracht van den weerstand uit maakt en die Madrid in staat stelt te le ven in de vuurlinie. Volgens een Reuter-bericht uit Gibraltar is het groote bolwerk der regeering in Zuid- Spanje, de stad Malaga, Maandag uit de lucht en van zee uit gebombardeerd met een felheid als deze havenstad sedert het uit breken van den burgeroorlog nog niet had beleefd. De door het bombardement aangerichte materieele schade is aanzienlijk en de eer ste ramingen stellen het aantal dooden op drie honderd. Het Deensche s.s. „Signe" en het Noorsche s.s. „Saga", die langs de kade gemeerd la gen, toen zes vliegtuigen van de nationa listen ruim 100 brandbommen over de ge heele stad uitwierpen, terwijl tegelijkertijd twee kruisers van de witten uit zee twee honderd schoten op de stad losten, stoomden in allerijl op naar Gibraltar, om daar de wijk te nemen. Een aantal leden van de be manningen van beide schepen heeft lichte verwondingen opgeloopen. Offensief tegen Malaga duurt voort. Nadere berichten melden dat uit de buurt van San Roque en Guadiaro, hevig kanon gebulder wordt gehoord, waaruit men con cludeert, dat het offensief der opstandelin gen tegen Malaga voortduurt. De geruchten dat Estepona door de opstan delingen is ingenomen, zijn tegengesproken door de autoriteiten te Algeciras, die voorts verklaarden dat het voor het oogenblik geenszins in de bedoeling, ligt, een aanval op Estepona te ontketenen. DE STRIJD VOOR EN TEGEN HET COMMUNISME. De gebeurtenissen van de laatste weken in ons eigen werelddeel hebben zoo onze aandacht gevraagd, dat we den blik tijdelijk van het Oosten hebben afgewend. Toch blijft de toestand in het Verre Oosten onze aan dacht vragen. De belangen toch, die wij daar zelf hebben te verdedigen, eischen onze be langstelling voor de gebeurtenissen zoo ver van ons land. De bijlegging van het conflict tus schen Tsjang Sjoe Liang en Tsjang Kai Sjek, heeft niet de rust gebracht die men gehoopt had. De strijd voor en tegen het communisme blijft het geschilpunt. De communisten die den strijd tegen Japan wel direct wilden aanbinden en de anderen, die zich ervan bewust zijn dat deze strijd op het oogenblik voor China een fiasco zou worden. Een bericht waarin de legaties van Enge land, de Ver. Staten en Duitschland te Pei- ping (Peking) hun landslieden hebben aan geraden de provincies Kansoe en Sjensi te verlaten, wijst er op, dat men in die kringen, waar men de gebeurtenissen scherp volgt, t gevaar voor een botsing tusschen de Regee- ringstroepen en de Opstandelingen, niet denkbeeldig acht. De Nw. Rott. Crt. schrijft Het heeft er allen schijn van, dat het ge schil tusschen de Noordelijke provincies en de centrale regeering toch dierpere wortels heeft dan aanvankelijk het geval leek, toen het den schijn aannam van een in China meer vertoonde afpersingsmethode van een provinciale autoriteit. Dat schijnt men ook te mogen afleiden uit de neiging van de cen trale regeering om tot een belangrijk mili tair dreigement over te gaan. Generaal Yang Hoe-Tsjeng, de voornaam ste mededplichtige aan de muiterij van Tsjang Sjoe-liang heeft te kennen gegeven, dat de maatregelen der Centrale Regeering, ten opzichte van Kansoe en Sjensi er het bewijs voor zijn, dat Nanking geen anti- Japansche politiek volgt. Jang laat daar nog allerlei dreigementen op volgen. Het is ver leidelijk daaruit de gevolgtrekking te ma ken, zegt de Nw. Rott. Crt., dat Jang bij het avontuur van Tsjang onvoldoende be loond is en nu op zijn beurt een afpersings tactiek volgt. Misschien is dat zelfs zoo, maar men mag zich daarbij niet verhelen, dat hij daartoe niet in staat zou zijn, wanneer hij niet de gevoelens van een groot deel van de bevolking en met name die van zijn volgelin gen vertolkte. Men ziet hieruit dat het nog lang geen koek en ei is tusschen de leidende figuren in het Chineesche rijk en wij mogen den toe stand wel met belangstelling volgen, omdat, zooals we aan het begin van dit overzicht schreven, er voor ons land ook groote belan gen op het spel staan, als het ooit tot een gewapende botsing tusschen China en Japan komt, want achter de onderlinge verbittering schuilt de haat tegen Japan. CAFé „CENTRUM", MARKT. Schagen. Spreekuur van den Tandarts alleen Don derdag 9^1 uur. Geheele gebitten f30.trekken inbegrepen. Consult kosteloos. Lage tarieven. BEELTENIS VAN MENDELSSOHN VERWIJDERD. Dr. Goerdeler neemt ontslag als burgemeester van Leipzig. De burgemeester van Leipzig, dr. Goer- deler, is eenige dagen geleden afgetreden. Naar wij vernemen heeft dr. Goerdeler, die vroeger een belangrijke positie heeft bekleed als Rijkscommissaris voor de prijsregeling, zoowel onder dr. Bruening als onder Hitier, ontslag genomen in verband met het feit, dat thans ook uit het Gewandhaus zelf de beeltenis van Felix Meadelssohn is verwij derd. Eenigen tijd geleden is het standbeeld, dat ter eere van dezen componist den stichter van het Gewandhaus, voor dit gebouw was opgericht, reeds verwijderd. MUSSOLINI VERWERFT ZIJN MILITAIR VLIEGBEWIJS. Benito Mussolini heeft gisteren zijn mili tair vliegbewijs verworven. Hij had de laatste weken reeds 25 uur gevlogen en heeft gistermiddag boven Littorio, zijn laatste proeven afgelegd. Generaal Valle overhan digde den Duce het vliegbewijs.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1