Rusland is een prima betaler De in Rusland gearresteerde Nederlanders Binnenland De oude schuld Goering te Rome Uittocht van de ski-ploeg 3nze Prinses bedenkt zieke kinderen en ziekenhuizen De onverbeterlijke Gehakt in blik Aanslag op zijn meisje Doodelijk ongeval Ronselarij te Amsterdam De Reisministers Vrijdag 15 Januari 1937. Tweede blad Krachtige goud- en valutareserves. Onder dit opschrift publiceerde de „Praw- da" dezer dagen een artikel waarin ver klaard werd, dat in de crisisperiode in de geheele wereld faillissementen een algemeen verschijnsel zijn geworden, doch dat echter de Sovjet-Unie in dezen heelen tijd haar totale betalingsverplichtngen nauwkeurig heeft nagekomen. Het artikel gaat dan verder: Onze vijanden hebben meer dan eens onze economische ineenstorting voorspeld, meer dan eens probeerden zij de insolventie van de Sovjet-Unie te bewijzen. De taal der cijfers en feiten weerlegde hun orakels. Het is algemeen bekend, dat de Sovjet-Unie bui- tenlandsche credietcn op korten en middel- matigen termijn geweigerd heeft. In de laat ste twee jaar ontving de Sovjet-Unie credie- ten en leeningen op langen termijn tot een totaal bedrag van ruim 700 millioen roebel. De geregelde actieve handelsbalans der laatste jaren, en de groofce toeneming van de goudproductie zijn van groot belang voor de bevestiging van onze economische positie tegenover het buitenland. Er was een tijd dat wij door een econo mische en financieele blokkade gedwongen waren te groote offers te brengen in onze economische betrekkingen met andere lan den. Deze tijd is echter onherroepelijk voor bij. De ontwikkeling van de volkshuishou ding hangt niet af van de buitenlandsche credieten. Stalin zeide reeds bij het afloopen van het eerste vijfjaren-plan: „Wij hebben ons eerste vijfjaren-plan vervuld zonder de tot slaaf makende macht van buitenland sche credieten en leeningen. Het tweede vijfjaren-plan zullen wij vervullen door sterke beperking van den invoer en credie ten. In het derde vijfjaren-plan zullen onze handen volkomen vrij zijn". De buitenlandsche credieten zijn, noch waren een beslissende factor voor de econo mische ontwikkeling van ons land. Wij kunnen ze slechts als aanvullende middelen onder bijzondere voorwaarden gebruiken, n.1. bij normale rente op langen termijn en bij de werkelijke mogelijkheid ze te gebrui ken voor den invoer van moderne technische installaties. In 1934 eischten de Engelsche bankiers voor een crediet aan de Sovjet- Unie niet alleen de erkenning van de schul den van vóór de revolutie, doch ook de opheffing van het monopolie van den bui- tenlandschen handel en de wederinstelling van de kapitalistische instellingen in de Sovjet-Unie. In 1936 garandeerden de Engelsche regee ring en de bankiers aan de Sovjet-Unie een crediet van 10 millioen pond sterling met een looptijd van 5 jaren tegen 5.5 pet. rente, Hierbij vervielen alle illusies van een ver binding der credieten met het vraagstuk der schulden van vóór de revolutie. Het door Engeland verschafte crediet is in sommige opzichten voor ons gunstiger dan andere credieten, welke de Sovjet-Unie in 1935 ontving. De betalingscapaciteit der Sovjet-Unie om haar verplichtingen na te komen staat vol gens de „Financial Times", aldus de „Praw- da", geheel buiten twijfel, en de „New York Herald Tribune" schreef: „Het Sovjet systeem heeft de grootste nauwkeurigheid bij de vervulling van al haar erkende ver plichtingen betracht. De totale handels schuld der Sovjet-Unie in Duitschland en in andere landen werd volledig betaald en de geringschatting waarmede vele landen, die handelsbetrekkingen met Rusland aan vankelijk beschouwden, heeft plaats ge maakt voor een poging om deze betrekkin gen uit te breiden". De mobiliseering van de groote goud- en deviezenvoorraden was een zeer belangrijke factor voor de versterking van de deviezen- positie cn de betalingscapaciteit der Sovjet- Unie. Stalin heeft meer dan eens gewezen op de noodzakelijkheid tot het vormen van reserves, waaronder ook deviezenreserves.^ De Sovjet-Unie had in 1936 evenals in 1935 en actieve handelsbalans niettegen staande de groote toeneming van den invoer en van de betalingen. Wij waren niet ge noodzaakt in 1936 goud naar het buitenland uit te voeren. Al het in 1936 gedolven goud bleef in het land, waardoor de voorraad van de Staatsbank toenam. De Sovjet-Unie beschikt thans over zeer krachtige goud- en valutareserves, welke een der wezenlijke factoren vormen voor haar economische kracht en verdediging. Men teekent van deskundige zijde hierbij aan, dat de beweringen van de „Prawda' niet zijn te controleeren, daar de U.S.S.R. groote geheimzinnigheid met haar finan- tieele politiek volgt. Toegegeven wordt dat betalingen op de overeengekomen data prompt plaatsvinden. Niet vergeten dient echter te worden, dat de Sovjets met een pennestreek zich ont deden van de belangrijke schulden door het yorige regiem aangegaan. Vele belangrijke werken als spoorwegen, havens, waterwerken, boschbouwontginnin- gen en anderen heeft Rusland zich dus eigenlijk verschaft ten koste van het door andere volkeren bespaarde kapitaal. Als alle andere landen dat ook deden, ja dan zouden nog meer zwakke broeders zich als „prima, betaler" op de borst kunnen slaan. Onderdrukking van het anti-semitisme in Polen Na de besprekingen over de begrooting in de Sjem, heeft de minister-president Sklad- kowski in een nachtzitting de strenge maat regelen, welke genomen zijn tot onderdruk king van de Anti-Semietische onlusten, wel ke door de nationalistische partij zijn geor ganiseerd in de districten Wysokie en Mazo- wieckie, gerechtvaardigd. De minister-president zeide o.a. dat het niet alleen het recht, doch de plicht is van de Regeering om streng op te treden tegen de leiders van dergelijke bewegingen, welke in de rechte lijn voeren tot anarchie. Eenige leden brachten de concentratiekam pen van Bereza en Kartuzka ter sprake. De minister-president antwoordde, dat deze pre ventieve hechtenis niet gemist kan worden zoolang de gewone rechts-procedure niet snel genoeg werkt. Spr. zeide verder, dat hij alle maatregelen zal nemen tot het handhaven van orde en rust, en besloot zijn rede, met te verklaren dat maarschalk Smigly Rydz waakt over Po len, dat een betere toekomst tegemoet gaat. De vliegkaoipschepeii in Engeland Elk voor 50 toestellen bestemd. Men meent te weten, dat de vliegtuig-moe derschepen „Victorious" en „Illustrious", waarover wij reeds een en ander hebben ge meld en welke de Regeering in 1937 op sta pel zal doen zetten, een waterverplaatsing van 22.000 ton zullen hebben en ingericht zul len worden voor 50 toestellen elk. „China zal de nationale crisis overwinnen" Wang-Tsjing-wei benoemd tot lid der nationale regeering. Wang Tsjing wei, oud-rechter bij het per manente hof van internationale justitie te 's Gravenhage, is benoemd tot lid van de nationale regeering. Bij zijn aankomst te Sjanghai verklaarde hij aan de pers, dat China de nationale crisis zal overwinnen. Het eerste der huidige vraagstukken is het nationaal welzijn en hiertoe moeten moreele en materieele hervormingen tot stand wor den gebracht. Het levenspeil der Chineesche bevolking moet verhoogd worden. Wang bracht hulde aan het werk van maarschalk Tsjang Kai Sjek tot consolidatie van de re- geêring. Tenslotte zeide Wang verheugd te zijn over de sympathie en de belangstelling welke de mogendheden voor China aan den dag leggen. Fransch-Duitsche economische besprekingen op til? Mevr. Fabouis deelt in de „Oeuvre" mede te hebben vernomen, dat minister-president. Leon Blum tijdens de redevoering, welke hij op 24 Januari te Lyon zal uitspreken, zal aankondigen, dat binnenkort met Duitsch land oeconomische onderhandelingen zullen beginnen zonder dat te voren politieke voor waarden zullen worden gesteld. In de eerste plaats zal overeenstemming worden gezocht op oeconomisch en finan- tieel gebied. Pas daarna zullen politieke kwesties aan de orde worden gesteld. COMMUNISTEN IN LETLAND VEROOR DEELD. De krijgsraad te Jelgava in Letland heeft 19 communisten veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid, wegens staatsgevaarlijke agi tatie. In Moskou is hiervan niets be kend. Het telegraaf agentschap der Sovjet Unie te Moskou deelt aan het Algemeen Neder- landsch Persbureau op diens informatie naar aanleiding van het door het Duitsche Nieuws Bureau verspreide bericht, dat te Moskou twee Nederlanders zouden zijn ge arresteerd, telegrafisch mede, dat Tass dien aangaande geen enkele mededeeling heeft ontvangen. Opnieuw vliegtuigrampen in Amerika Een vliegtuig nog vermist. Men heeft nog steeds niets vernomen van het vliegtuig, dat Dinsdag bij Minatlan is verdwenen. Tot de zes passagiers, die als verloren wor den beschouwd, behooren een Britsch onder daan en de Zweed Nils Eindstrom. Het ministerie van Luchtvaart meldt voorts, dat drie personen om het leven zijn gekomen bij een ongeluk met een toestel van de Compania Aeronautica. Inbraken na twee jaren opge helderd. Dezer dagen hebben wij reeds gemeld, dat een drieste inlbraak, te Amsterdam twee ja ren geleden gepleegd, thans is opgehelderd. In 1934 was de toen reeds negen maal ver oordeelde 31-jarige Hans Engelen als re clameschilder in dienst van een Bioscoop theater Bij besprekingen met zijn patroon kreeg hij kennis van verschillende interne aangelegenheden. Hij bemerkte om., dat de bioscoopeigenaar in zijn schrijfbureau groote bedragen aan geld bewaarde. Engelen werd het spoedig eens met zijn maat. Toen de bioscoopeigenaar in October 1934 niet te Amsterdam was, verschaften beidien zioh toegang tot de woning van hun pa troon, waar zij het schrijfbureau openden en er f8000.— uit ontvreemdden. Engelen gaf zijn handlanger slechts f 1500.en poetste de plaat. Voorloopig bleef hij buiten schot, zijn vriend was evenwel spoedig geknipt en la ter tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Door de hechte samenwerking van de Ne derlandsche met de Duitsche recherche werd ook Engelen ten slotte opgespoord. Weliswaar was de man er in geslaagd zich twee jaren lang aan alle n&sppringen te onttrekken, doch ten slotte kon de politie te Stuttgart de hand op hem leggen. Van den buit was toen evenwel geen cent meer over. MOLEN AFGEBRAND. In den molen van den heer van den Berg te St. Oedenrode brak brand uit Het geheele gebouw stond spoedig in lichter laaie. Daal de molen gelegen was op den weg St. Oeden rodeBest, duurde het geruimen tijd voor üe brandweer aanwezig was. De molen is geheel uitgebrand een aangebouwd gedeelte waarin een stoomgemaal stond, kon echter behouden blijven. Dit gebouw kreeg echter groote schade. De schade, welke groot is, wordt door verzekering gedekt. Van intiem, vriendschappelijk karakter. Het bezoek van Goering aan Italië wordt nog strikt persoonlijk gehouden. De bladen maken geen melding van het bezoek aan het Palazzo Chigi of het Palazzo Venezzia. De aanwezigheid van Mussolini aan het station en het ter beschikking stellen van een villa, wijzen er op, dat men aan het bezoek een intiem vriendschappelijk karakter wil geven. Gisterenochtend heeft Goering een bezoek gebracht aan het graf van den onbekenden soldaat en het altaar der fascistische dooden. Vervolgens werd hij door den Koning ont vangen en gistermiddag had hij een onder houd met Mussolini. ZATERDAG 16 JANUAR. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending, 7.30 VPRO 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 VARA-Tooneel, orgel en gramofoonpl. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 215 VARA-Orkest. 3.05 Gramofoonplaten. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Vervolg concert. 4.00 „Tweeërlei grondwetsherziening", cau serie. 4.20 Vervolg concert. 4.45 Gramofoonplaten. 5.05 De Ramblers. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 Filmpraatje. 7.00 Drentsche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 VARA-Groot-orkest. 9.40 The Accordeon Harmonistg. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Vervolg orkestconcert. 11.00 Berichten. 11.0512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 M» KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist en gra mofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd, 2.30 KRO-orkest. 3.05 Kinderuur. 4.05 Vervolg KRO-Orkest. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Vervolg KRO-Orkest, 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. Volks-Universitelt. 7.35 Actueele Aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Overpeinzing (met muzik. illustrj. 8.30 KRO-orkest, gramofonplaten, KRO-Me- lodisten, Vocaal kwartet e.a. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 De KRO-Boys m.m.v. solist. 11.2012.00 Gramofoonplaten. Ter gelegenheid van het Prinselijk Huwe lijk heeft de Nederlandsche Banketbakkers- vereeniging een reusachtige bruidstaart aan het Bruidspaar aangeboden, die zeer fraai versierd was met allerlei figuren en poppe tjes. Deze bruidstaart is aan het huwelijks dejeuner opgediend, maar een zeer groot gedeelte van dit reusachtige stuk is uiter aard overgebleven. Naar wij vernemen heeft de Prinses nu voor haar vertrek opdracht gegeven de overblijfselen van deze taart te verdeelen onder de zieke kinderen in een vijftal ziekenhuizen. Menig ziek kind heeft daardoor een gedeelte van de versiering van de bruidstaart als een aardig souvenirtje ontvangen. Voorts vernemen wij, heeft de Prinses eveneens opdracht gegeven de bloemen die bij haar vertrek aanwezig waren te doen toekomen aan het Roode Kruisziekenhuis en de overgebleven bruidsuikers aan het Juliana Kinderziekenhuis. Om aan een opgelegde straf te voldoen, worden de berechte verduisteringen voortgezet. De Haarlemsche Rechtbank behandelde gisteren een zaak tegen den 40-jarigen S. uit Amersfoort, die ten nadeele van dok toren in vele plaatsen des lands in totaal ongeveer vier duizend gulden heeft ver duisterd. De man bood aan achterstallige vorderingen te innen, maar droeg het ont vangen geld nooit af. In Haarlem zijn op deze wijze tien doktoren voor een totaal bedrag van 1100.benadeeld. De verdachte verklaarde, dat hij eenigen tijd geleden te Utrecht voor eenzelfde feit voorwaardelijk was veroordeeld, met de be paling, dat hij f 500.aan benadeelden moest terugbetalen. Om aan het geld te komen heeft hij zijn pract ijken voortgezet, waarvan vooral in Friesland vele doktoren de dupe zijn geworden. Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak over veer tien dagen. Thans van deugdelijke kwaliteit. Naar aanleiding van de in de pers versche nen berichten omtrent het verzoek tot sur séance van betaling door de Nederlandsche Vleeschindustrie te IJmuiden, die destijds bij wijze van proef een hoeveelheid gehakt in blik voor het Departement van Sociale Zaken heeft aangemaakt, wordt ons mede gedeeld, dat de fabricage van bedoeld ge hakt in blik reeds sedert Juli van het vorig jaar is stopgezet, nadat gebleken was, dat tengevolge van een constructiefout in een der bij de bereiding gebruikte autoclaven, een gedeelte van het geproduceerde gehakt bij de sterilisatie was oververhit. De toen in omloop zijnde blikken zijn alle door den fabrikant teruggenomen. Er behoort op te worden gewezen, dat het varkensgehakt in blik, dat thans ten be hoeve van werkloozen en armlastigen reeds sedert eenige maanden in distributie wordt gebracht, van geheel andere samenstelling is en afkomstig van een 20-tal vleeschcon- servenfabrieken in den lande, die na gehou den inschrijving bij de fabricage daarvan zijn ingeschakeld geworden. Aan de productie daarvan is door de Nederlandsche vleeschindustrie te IJmuiden voornoemd, niet deelgenomen. Het door laatstgenoemde geproduceerde gehakt in blik is sedert Juli 1936 uit de distributie genomen. Nog kan worden medegedeeld, dat tus- schen het Departement van Sociale Zaken en de Ned. Vleeschindustrie geen andere verhouding bestond dan die van kooperen verkooper. Verdachte tot twee jaar gevan. genistraf veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de gisteren den 25-jarigten chauffeur A. A. J. van V. uit Nijmegen wegens-poging tot zwa re mishandeling tot twee jaar gevangenis straf. Op 16 September heeft hij getracht, zijn meisje E. P., die in betrekking was bij een familie te Bussum, een hoeveelheid zout zuur in den mond te gieten. Doordat het meisje zich verweerde, mislukte zijn toeleg. Zij liep slechts enkele ongevaarlijke brand wonden op in het gelaat, veroorzaakt door het scherpe vocht. De Officier van justitie had drie en een half jaar gevangenisstraf gerequireerd. De Luchtposttarieven Verlaging aan de Begeering voorgesteld De Indische P.T.T. stelde aan de Regee ring voor, goed te keuren, dat het luchtpost- tarief Indië—Nederland zal worden ver laagd tot 0.20 per 10 gram. Het ligt in de bedoeling daarnaast de landmail te handhaven doch wellicht tegen een iets hooger tarief dan het huidige. De manfelsnijder aangehouden Zou de man met het scheermes ded ader zijn? Rechercheurs van het Hoofdbureau te Amsterdam hebben in de Kal verstraat al daar een 50-jarigen bedelaar aangehouden, die door zijn eigenaardig gedrag tegenover voorbijgangere de aandacht van de politie mannen op zich gevestigd had. Bij zijn fouilleering werd hij in het bezit gevonden van een oud scheermes, hetgeen vermoe dens deed rijzen, dat men hier te doen had met den maniak, die er de laatste weken zijn werk van maakte, van argelooze voor bijgangers jas of mantel stuk te snijdien. Ecnigerlei overtuigend bewijs dat men den dader van deze ergerlijke feiten in handen heeft, is er echter niet, aangezien er geen signalement bestaat en de aangehoudene van niets zegt te weten. Door een auto aangereden. Woensdagmorgen is de 44-jarige onge huwde petroleum venter W. Velting op den Paterswoldscheweg te Groningen door een personen-auto aangereden. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het Diakonessen- huis te Groningen overgebracht, waar hij in den loop van den dag is overleden. Verdronken De 70-jarige gehuwde heer Aalfs wonende te Ellerhuizen onder Bedum is door de duisternis misleid in het Boterdiep geraakt en verdronken. Het lijk is eenigen tijd later opgehaald. Procesverbaal opgemaakt. Amsterdam, 14 Jan. De politie hier ter stede heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee personen, verdacht van ronselarij, waarbij verschillende personen zijn aange worven voor Spaanschen krijgsdienst. De stukken zijn vanmorgen in handen gesteld van den officier van justitie. Het bezoek der ministers Gelis- sen en Deckers aan Oslo. Prof. dr. ir. H C. J. Gelissen en rar. dr. I.. N. Deckers, de Nederlandsche ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, resp. Landbouw en Visscherij, zijn te Oslo aan gekomen voor een officieel bezoek aan de Noorsche Regeering. COSTUUM DUUR GEREINIGD... Een bewoner van de Vondelstraat heeft aangifte gedaan, dat hij aan een stoomerij een costuum had meegegeven, in een vest zak waarvan zich nog een bedrag van 100.— bevond. Toen hij bij de stoomerij in formeerde, bleek het costuum reeds gerei nigd. Het geld was verdwenen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5