THOMAS CARLYLE (4 December 179 —5 Februarj 1881) Rus!aod en de vrijwilligerskwestie Gehakt in blik 5 Februari aanstaande zal het 56 jaar geleden zijn, dat Thomas Carlyle overleed. Hij was een groot bewonderaar van de Duit- sche letterkunde van zijn tijd; ook-» had hij een grooten invloed op de letterkunde van zijn va derland en vormde een school, waartoe groote mannen als Thac- keray en Kingsley behoorden ter wijl ook mannen als d'Israeli niet aan den invloed van zijn ge schriften konden ontkomen. Thomas Carlyle, de groote Engelsche ge schiedschrijver en filosoof werd 4 December 1795 in Schotland geboren, waardoor hij be hoorde tot een taai, volhardend en zwijgzaam ras, de Schotten. Evenals de taal van het land, die wat de woordenschat en do uit spraak betreft, meer op het Duitsch, dan op het Engelsch gelijkt, dat zeer sterk met Nor- mandisch-Fransche woorden en uitdrukkin gen vermengd is, zoo is ook het karakter van het Schotsche volk volkomen vrij van vreemde bestanddeelen. In den eeuwenlan- gen strijd tegen Engeland, in den strijd te gen de bergbewoners, die niet van roofzucht ontbloot waren, en verder in den strijd om een karig bestaan, groeide hier een koppig, arbeidzaam en zuinig geslacht, dat van de wereld slechts weinig vreugde te verwach ten had, en voor wie de pijnlijkste plichts- betrachtiging en overgave aan den wil van God tot een tweede natuur werd. Terwijl do Engelschen van religieuze kwesties steeds meer politieke en sociale vraagstukken maakten, vonden de Schotten in hun reli gie een volledige en voldoende wereldbe schouwing. Al hun werk, iedere ontspanning ieder uur van hun leven, werd beheerscht door religieuze gezichtspunten. Zoo trad ook in de familie van Carlyle strenge plichts vervulling in de plaats van uitingen van naïeve en hartelijke toegenegenheid. Voor zijn ouders had Carlyle een buiten gewone hoogachting. Niet alleen was hij er trotsch op, de zoon van zoo n vader te mogen zijn, maar inderdaad was zijn trots ook rechtvaardigd. Uil den omgang met zijn moeder spreekt een innige kinderlijke liefde. Op lateren leeftijd leerde zij nog de moeilijke schrijfkunst, om haar zoon op zijn levens baan te kunnen volgen en waarschuwen. Ontroerend is het, wanneer zij hem maant net geloof van zijn jeugd te bewaren, maai even mooi is het, wanneer de zoon zijn moeder er op wijst, dat, hoewel verschillend van vorm, de inhoud van hun beider geloof toch dezelfde was. Zoo leerde hij zijn moe der, dat hij de waarheid gesproken had en langzamerhand leerde zij met zijn oogen de wereld aanschouwen. Het leven van Thomas Carlyle - in het ouderlijk htuis was buitengewoon cenvou, dig, hoewel niet arfrioedig. Na de dorpsschool bezocht te hebben, ging hij op 14-jarigcir leef tijd naar de universiteit te Kdinburg, om daar theologie te studeeren. Het leven aan deze univeristeit moet men niet willen ver gelijken met het leven aan de universitei ten van Oxford of Cambridge, die den studenten niet alleen geestelijk voedsel, maar ook een zeer gemakkelijk materieel bestaan verschaften. Carlyle leefde in groote armoe de, uitsluitend zich voedend met havermout, terwijl hij van het ouderlijk huis nog wel eens boter gestuurd kreeg. Zijn theologische studiën eindigde hij slechts halverwege, maar wijdde zich daarna aan de geometrie, waarbij hem evenwel de goede leiding ont brak, zoodat hij spoedig daarop de universi teit verliet. Hij werd nu huisonderwijzer, en kon zich wijden aan de studie van de Üuit- sche taal^ De kennismaking met Edward Irving* een zeer bekwaam redenaar en onderwijzer, vormde een keerpunt in zijn leven. Door hem wer~ nog ,)eter opmerkzaam gemaakt op de Duitsche lettcrknude, waaraan hij zich met ijver wijdde. Voor leeranr was hij even wel niet geschikt, en spoedig keerde hij naar Edinburgh terug. .Steeds zocht hij naar een wereldbeschouwing, die voor hem bereik baar en mogelijk was, want zonder levensbe schouwing kon hij zich het leven niet voor stellen. Zijn geestelijken strijd heeft Carlyle. ons beschreven in zijn boek „Sartor Rr«sar- fus", wat zooveel beteekent als „de opgr' lapper", waarin hij verklaart, dat het leven voor hem volkomen leeg, zonder doel en toe komst was. Zelfs heeft hij aan zelfmoord gedacht, maar zoóals hij bekende, hield een zekere traagheid hem tegen, want dit laat ste middel kon hij altijd nog wel toepassen. Tenslotte heeft hij den innerlijkcn strijd in zichzelf opgelost waarbii de Duitsche denkers en dichters van zijn tijd hem behulpzaam waren. Daarom stelde hij zich dan ook ten doel, deze schatten aan zijn volk te open baren. Na deze eerste ontwikkolingsphase maak te hij kennis met Jane Welsh, zijn toekom stige vrouw. Als huisleeraar kon hij zich nu weer aan zijn studies wijden en begon met een vertaling van de „Faust". Toch interes seerde hij zich in het begin meer voor Schil Ier, wiens idealistisch streven een zeer groo ten involed op hem uitoefende. Na een kort bezoek aan Parijs begon zijn briefwisseling met Góethe, die onstaan was, doordat hij een vertaling van de „Wilhelm Meister" aan den vereerden meester gezonden had. Dit was het begin van een reeks brieven, die van Carlyle's kant steeds onderdanige en trouwe dankbaarheid ademden, terwijl men uit Goethe's brieven een voortdurende ver bazing lezen kon, over den jongen Schot, die in staat was geweest, de geheele rijke g- dacht en wereld van Goethe in zich op te ne men en te verwerken. Hoe vaak Goethe over den jongen Carlyle nadacht, blijkt wel uit zijn „Gesprache mit. Eckermann". Nadat Carlyle zich eenigen tijd in volko men rust'op het platte land teruggetrokken had, om den innerlijken strijd in zich zelf uit te vechten, vestigde hij zich voorgoed in Londen. De etalages van de winkels, de re clameschilders, de metselaars, een gedenk- tccken, alles werd door Carlyle gezien en voor goed in zijn geheugen vastgezet. Hij had de gave, het alledaagsche te zien en te beschouwen als e-en symptoon van het in nerlijk leven van de maatschappij. Behalve „Sartor Resartus" zijn de belangrijkste boe ken, die Carlyle in zijn Londcnsche tijd geschreven heeft, „Freneh Revolution", „Life Thomas Carlyle 17951881, de groote Engelsche geschiedschrijver en filosoof. and Letters of Oliver Cromwell" en „Frede- rfrk the Great". Met „Frcnch Revolution" wilde hij zijn plaats in de Engelsche literatuur verove ren, hoewel hij zelf vaak beweerd had, dat geen beroep minder voor hem geschikt was, dan dat van schrijver. Niets, totdat dan ook duidelijker zijn af keer van zijn vroegere literaire pogingen, dan dit werk, waarin hij belangrijkste ge beurtenis van den nieuweren tijd uitsluitend van een- economisch en sociaal standpunt punt beschouwt. Voltaire en Diderot worden ternauwernood, Ilousseau in het geheel niet genoemd. Duidelijk en begrijpend laat hij dc materieele ellende van het volk gevoelen, het instinct, dat zoo niet verder kon gaan en de onmogelijkheid iets nieuws te stich ten. Voorts toont hij aan, dat na den dood van Mirabeau geen menschelijke noch god delijke macht in staat was het koningsschap staande te houden. De Franschen zijn nooit beter geschilderd dan in deze hoofdstukken van Carlyle, waar naast een volkomen moedeloosheid een plotseling opkomende koortsachtige werkzaamheid ontstaat, die op een of ander doel gericht is. Maar voor Carlyle was het een gelukkige gedachte, dat gedurende de stormn van de Fransche revolutie over Europa, Goethe en met hem Nog geen antwoord van Italië op kwestie Degrelle Krachtige Belgische nota op komst. Tot dusver heeft do Italiaansche regee- flng niet geantwoord op de nota der Belgi sche regeering, waarin deze protesteert tegen dc aan den leider der Rexisten, Degrelle, 'verleende toestemming voor zijn propaganda gebruik te maken van Italiaansche radio zenders. Thans is de Belgische regeering voornemens de volgende week een in zeer krachtige termen geschreven nota aan Ro me te doen toekomen, welke stap des te dringender is. aangezien men te kringen der Rexisten niet verheelt, dat hun leider bin nenkort voor den zender van Turijn zal spreken. Het antwoord op de Britsche nota. In antwoord op de nota van de Britsche regeering van 9 Januari inzake de kwestie der vrijwilligers voor Spanje, heeft de regee ring op 15 dezer den Britschen ambassadeur een nota overhandigd, waarin er in de eer ste plaats op gewezen wordt, dat de verte genwoordiger der Sovjetregcering in de non- interventiecommissie te Londen nog op 4 De cember aan den voorzitter der commissie een schrijven heeft gezonden, waarin voorgesteld werd, de verplichting tot niet-inmenging uit te breiden tot het zenden van vrijwilligers naar Spanje, terwijl de Sovj et-regeering op 29 December opnieuw bevestigd heeft, in te stemmen met het denkbeeld, dat de betrok ken mogendheden een overeenkomst zouden sluiten, waarbij het zenden van vrijwilligers naar Spanje verboden wordt, en een doeltref fend controlestelsel te organiseeren. De be doelde documenten, aldus wordt in dc Rus sische nota verklaard, geven antwoord op het voorstel, dat de nota der Britsche re geering bevat. De nota vervolgt dan: naar de meening der Sovjet-regeering zouden eenzijdige verbods bepalingen van den kant van een deel der landen, die in de Londensche commissie ver tegenwoordigd zijn, wanneer de overige de zer landen niet slechts vrij zijn van deze verplichtingen, doch ook practisch doorgaan met het zenden van troepen naar Spanje, niet alleen niet aan het doel beantwoorden, doch ook néerkomen op inmenging ten gun ste der opstandelingen. Dergelijke maatrege len schijnen in het hijzonder voorbarig, wan neer in aanmerking genomen wordt, dat de opstandelingen tot dusver niet eens hun principieele toestemming hebben verleend tot het instellen van controle, noch duidelijk en onvoorwaardelijk hun goedkeuring heb- zooveel andere edele mannen den weg naar een positieve wereldbeschouwing voor de geheele menschheid gevonden hadden. Niet door honger ontstaat een revolutie, maar door hetg evoel, dat er geen rechtvaar digheid bestaat. Een hongerend mensch kan in het ergste geval sterven, maar voor een mcnsch, die onrechtvaardig onderdrukt wordt, is het leven niets waard. Een andere buitengewoon belangrijk werk is „Life aind Letters of Oliver Cromwell". Volgens Carlyle is de geschiedenis de bio grafie van groote mannen, en daarom be schouwde hij het als zijn plicht over Crom well te schrijven. Uit dit werk met zijn be- wonderingswaardige korte opmerkingen leerden de Engelschen Cromwell eerst kennen, den grootsten staatsman, dien ze ooit bezeten hebben. Het diepe, ernstige re ligieuze gevoel, het bewustzijn, dat hij steeds verantwoording aan God verschul digd was, zijn heldere blik op de feiten en hun noodzakelijkheid, zijn vrijmoedige om gang met de menschen, worden ons duide lijk beschreven. Dat Cromwell Engeland tot een groote zeemacht gemaakt heeft, dat het aan hem in de eerste plaats te danken is, dat het Protestantisme voor de Engelschen bewaard gebleven is, dat hij de h^süesintr in den strijd tussehen burgerlijke en tle absolute macht van den vorst ge bracht heeft, dat zijn tegenwoordig alge- meene waarheden, maar ze zijn ons door Carlyle geleerd. Wanneer Carlyle zich door innerlijke sympathie tot Cromwell's machtige figuur aangetrokken gevoeld heeft, dan kan men dat niet zeggen ten opzichte vah Frederik den Groote, dien hij tot den held van zijn derde gro.ote wérk gemaakt heeft: „Fre- derick the Great". Hierbij was het zijn bedoeling, de politieke geschiedenis van de Duitschers aan de Engelschen te openharen. Zijn volk moest een duidelijk inzicht in de verhoudingen krijgen, opdat het de nood zakelijke historische ontwikkeling zou be grijpen. Zoo onsympathiek Frederik de Groote hem was met Voltaire te Sanssouci, des te grooter scheen hem de held, wan neer hij orde bracht, waar wanorde heerschte, wanneer hij gerechtigheid bracht waar die niet was; maar vooral hield hij zich bezig met de politieke werkzaamheden van Frederik den Groote ten opzichte van Oostenrijk. Hij toopde aan, dat het geen roof was, toen de Pruisen zich van Silezië mees ter maakten, want de Oostenrijkers waren niet in staat, deze landen te beheeren. En tenslotte toonde zich voor Carlyle in het militair genie van Frederik den Groote het duidelijkst de eigenschap, de feiten juist te waardeeren. Vaak wordt opgemerkt, dat in de erste deelen van dit groote wrk niet Frederik de Groote, maar zijn vader Frede rik Wilhelm I de eigenlijke held is. Weinig bespraakt maar geweldig in zijn optreden zijn koninkrijk besturend als een echte Pruisische boer zijn hoeve, was deze koning een man naar zijn hart. Achter zijn ruw uiterlijk verborg hij een goed hart en een geloovig gemoed. Een man, die zijn plichten kende en die niet geneigd was, zich van zijn voorgenomen weg. te laten afbrengen. Zoo was ook Carlylos innerlijke overtui ging* allen moeten- arbeidenden- aULen- moe ten gelooven aan een ideale hoogere we reld, om de rampen en den arbeid van liet bestaan draaglijk te maken! ben gehecht aan staking van het zenden van troepen onder den naam vrijwilligers naar Spanje. Op grond van deze overwegingen acht de Sovjet-regeering, ofschoon zij ook thans niet zal overgaan tot het zenden van vrijwilligers, het van geen nut, den weg van eenzijdige maatregelen te bewandelen. Uit onze omgeving WlliRINHEN Overplaatsing. De heer H. van Ringen, ambtenaar bij Rijksbelastingen, alhier, zal op zijn verzoek met ingang van 15 Febr. as oevrgeplaalst worden als zoodanig naar Eindhoven. Bezichtiging kleedingstnkken. De vereeniging „Dorcas" stelt evenals vo rige jaren dc ter uitreiking gemaakte klee dingstnkken ter bezichtiging en wel a.s. Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur in de bene denzaal van de Ned. Herv. Kerk te Hippo- lytushoef. SCHOORL Oranjevreugde-film. In de zaal van den heer Schuijt werd gis teren de Oranjevreugde-film vertoond. Te beginnen met Koning Willem III hebben dc bezoekers kennis genomen van de ge schiedenis van het Huis van Oranje. Ook het actueel gebeuren was niet vergeten: de reportage van eenige momenten uit den verlovingstijd en van de huwelijksplechtig heden hadden ieders volle aandacht. De films behooren tot de productie van A.R F.I. uit Amsterdam. Tevens werd een in- teresant voorprogramma gedraaid; er was goede belangstelling. WINKEL Nntsavond. In het lokaal van den heer R. Laan werd op Zaterdag 16 Januari vanwege het Nuts- departement Winkel een Nutsavond gege ven onder leiding van den voorzitter, Dr. J. Broekens, die het gezelschap van dien avond „De Trekvogels" onder leiding van Jos. Heij- dens introduceerde. Verder werd medegedeeld, dat Aja van den Berg, die eenige dansnummers zou uitvoe ren, niet kon optreden, omdat zij in Indië vertoefde en dat in haar plaats zou optre den Lisette Stevens. Hierna stelden „De Trekvogels" zich aan het publiek voor, gevolgd door samenzang aan den vleugel. Al spoedig was het con tact met de zaal verkregen. Achtereenvol gons kregen we zang, declamatie en levens liedjes te hooren, wat blijkens het applaus, zeer werd gewaardeerd. Ook de noodige mop pen werden tuschentijds gelanceerd. Bijzon- Verstrekking wordt uitgebreid. De gemeentebesturen hebben een circu laire ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat de distributie van gehakt in -jlik voor onbepaalden tijd wordt verlengd. Daarenboven worden de hoeveelheden ver groot. Gezinnen tot en met vier kinderen zullen nu twee bussen kunnen krijgen. Grootere gezinnen, die nu recht hebben cp twee bussen, krijgen er in het vervolg drie. der vielen in den smaak de zangnummers van Jos. Heijdens met „La Donsa" van Ros- sini en het operanummer .van Kees Borry in zeer moderne stijl hetwelk zeer, op de lach spieren werkte. Ook Lisette Stevens in haar Indische liedjes wist de aanwezigen zeer te boeien. Willy de Booij had ook een werkzaam aandeel in het succes al was zij soms wat moeilijk verstaanbaar. Gebrek aan variatie was er voorwaar niet; ieder heeft zoo zijn smaak en preferenties en zoo zal allicht het een meer gewaardeerd zijnd an het andere. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat de aanwezigen van het gebo- dene oprecht hebben genoten. Een buitengewoon gezellig bal met muziek van A. Kos c.s. hield de aanwezigen nog lang bijeen. ZIJPE BURGERBBUG PAARD MET WAGEN OP HOL Toen de landbouwer P. V. gezeten op drie- wielde-kar bespannen met één paard de Grootebrug bij neerreed sloeg plotseling zijn paard op hol. In z'n vlucht reed 't een telefoonpaal aan stukken en kwam toen even buiten 't dorp tot staan. Na dit ongeval wat zeer goed afliep, zou V. bij den Smit z'n ietwat gehavende, kar laten maken en na dit geschiedt was 't paard wederom in gespannon. Niet zoodra was men hiermede klaar of wederom sleog 't beest direct op hol met gevolg een op den weg staanden melkbakfiets werd aangereden en een wiel afgerukt. Ook dezen keer moest een electri- sche paal (dubbele bok) 't ontgelden, waar na 't hollend heest opnieuw tot stilstand werd gebracht en gelukkig geen verdere ongelukken teweegbracht. Waar één en an der zich in den buurt afspeelde mogen we van geluk spreken dat dit ongeval zoo'n wonder best verloop had. 0UDESLU1S In een aardige spannende wedstrijd is DOSKO I er in geslaagd met 31 van Hel- dersche Boys I te winnen. Voor de rust krijgen we een vrijwel gelijk opgaande strijd te zien, waarbij de D. voorhoede de H. kee per iets meer op de proef stelt als omge keerd, doch de D. aanvallen zijn te doorzich tig om succes te hebben. Als de D. keeper een bal uit den hoek slaat, belandt deze op het hoofd van de H. midvoor, welke zijn club met een kopbal de leiding gééft. Rust 1—0 voor H. Na de rust krijgt D. de wind mee, en komt spoedig onstuimig opzetten, doch de H. keeper is geducht op zijn post, en weet voorloopig zijn doel. schoon te houden. t)och' na. een 20 minuten spelen, lóst. de D. spjl een oer hard schot, een IL speler veran dert de bal even van richting en de stand is gelijk 11 Nu is het ijs gebroken, want nog geen minuut later geeft de D. linksbin nen zijn club de leiding. H. zet thans alles op aanval waarbij hun verdediging voorloo- pig met succes de buitenspel val opzet. De D. verdediging is echter op haar post en geeft H. weinig kans meer. Wanneer de D. linksbuiten ongeveer 8 minuten voor het einde doorbreekt, en op tijd overgeeft aan de midvoor heeft D. met 3—1 de leiding. In welke stand geen verandering meer komt. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Nationale Tooneelwedstrijd. Zondagavond werd in „Concordia" de vier de wedstrijdavond gehouden van dien Na- tionalen Tooneelwedstrijd. Door de rederijkerskamer „Helmers" te Amsterdam werd een sublieme opvoering gegeven van .Nadija" romantisch spel in 3 bedrijven van Noël Coward en bewerkt door den leider dezer tooneelvereeniging, den heer C. J. Pieters. De talrijke aanwezigen hebben weer een schitterende avond medegemaakt. Geslaagd. Bii de gehouden examens in Boekhouden is ojïi. geslaagd Mej. G. Balder n.1. voor het Mercurius diploma en voor het diploma van de vereeniging van leeraren. Zij werd opgeleid door den heer J. Hui- tema, leeraar M. O. alhier. OUDKARSPEL. Benoemd. Tot adviseur-voorlooper van de plaatselij ke begrafenisvereeniging is benoemd de heer A. Kroon. LANGENDIJKER KOLFBOND. Zondag werd de laatste, ronde gespeeld door de klasse van den Langendijkcr Kolf-, bond, waardoor een einde is gekomen aan deze wedstrijden, welke zooveel belangstel ling trekken van den kolfliefbebber. De uitslagen van dezen wedstrijd der der de klasse zijn als volgt: Corpsen: Ons Genoegen, Noord scha rwou- de 1778 p.; Volharding, Oudkarspel 1659 p.; Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude, 1637 p. en Vriendenkring, Noordscharwoude, (sajet) 1509 punten. Op Maat, Zuidscharwoude, was nog niet volledig. De uitslag van den pe.rsoneelcn wedstrijd is: N. Rijper, Gez. Samenzijn, 618 p.; Jb. Zijp Gez. Samenzijn, 613 p.: Vriendenkring, Nrd.- schanvoude (sajet), II. Kuiper. 439p G. Ens 4S5 p.*, C. Langendijk Cz., 585 p. Volharding, Oudkarspel- J. Deutekom 578 p.: S. Ton 509 p.: C. Plakman 572 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: D. Bak ker 594 p.: C. Hopman 586 p.; H. Aarts 598 p Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: J. v. d. Ham 501 p.; J. F.ngeringh 523 p.; Th. de Lan ge 531 p.; W. Kuin 499 p.; P. Bergen Az. 432 p.: J. Rijper 510 p.; Op Maat, Zuidscharwoude: P. Glas 591 p.; P. Langedijk 528 p. K. Dekker, Oudkar spel 423 p.; C. Blokker 468 p. Hierdoor is het dus weer een Rijper die de kroon spant, evenals in de eerste klasse het geval was. NIEUWE NIEDORP Ongeval. Zondagmorgen geraakte hij den driesprong aan het Westeinde van het dorp een auto bus van de Habo ondersteboven bij de wal neer. De voorwielen bleven boven het water hangen. De eenige passagier en de chauffeur kwa men met de schrik vrij. De oorzaak moet gezocht worden in de gladheid van den weg. Met vereende krachten heeft men de bus weer overeind, weten te krijgen. De schade bleek heel gering te zijn. Kolven. Zaterdagmiddag had in de kolfbaan van den heer De Graaf een kolfwedstrijd plaats tussehen 11 leden van Over de Helft te N.- Niedorp en 11 leden van de Kolfclub te Bar- singerhorn. Eenige weken terug heeft eenzelfde tref fen plaats gehad in de Prins-Maurits te Nieuwe-Niedorp, waarvan de totaal-uitslag was: Nieuwe-Niedorp 1627 pnt., Barsinger- horn 1505 pnt. Thans moest het uitkomen wie de haas zou worden. Barsingcrhorn zou in eigen baan ongetwijfeld wel inhalen, echter brach ten zij het niet zoo ver, dat zij als winnaars uit den strijd kwamen. De totaal-uitslag was te Barsingerhorn: N.-Nicdorp 1689 pnt. en Barsingerhorn 1737 pnt. Totaal-generaal: N.-Niedorp 3316 pnt. en Barsingerhorn 3242 pnt. Alzoo heeft N.-Nie dorp gewonnen met 74 pnt. Iedere speler had op eiken wdestrijd vier partijen te slaan, zoodat in totaaal 88 par tijen zijn geslagen en het verschil dus al zeer gering genoemd kan worden met niet eens 1 punt verschil por partij. Gemiddeld zijn bijna 40 pnt. per partij ge slagen, wat op de 166 partijen vrij hoog kan worden genoemd. De heer J. Schonk reikte als waarn. voor zitter met een toepasselijk woord enkele per- soneele prijzen uit aan de resp. winnaars? Leden van N.-Nicdorp:, Jb. Gelder len pr., met 336 pnt; Jn. Goet, 2en pr., met 338 pnt. en C. Goet, 3on pr. met 338 pnt. Leden van Barsingerhorn: K. Dekker, len pr. met 375 pnt: Jn. Schenk, 2en pr. met 371 pnt. en D. Blaauboer, 3en pr. met 334 pnt. Spr. sprak verder den wensch uit, dat do gelegenheid zou komen meerdere wedsrrij- den met N.-Niedorp te spelen en dat Bar singerhorn spoedig een revanche zal kun nen nemen en dat, de beide clubs door een royale bui van den een of anderen kolf- liefhebber nog eens in de gelegenheid zou den worden gesteld om een wisselbeker te kunnen spelen. De beide wedstrijden hebben een buiten-» gewoon gezellig en aangenaam verloop ge had. Wl ERIN OERWAARD Algemeene vergadering van de Afd. Wie- ringerwaard van den Bond voor Staatspen- sionneering op Zaterdag j.1. in het totaal van den heer P. Schenk. Aanwezig 25 leden. Na opening en lezing der notulen, volgen het verslag van de com missie voor het nazien van de rekening en de verslagen van de Bonds- en Federatiever gadering. In verband met een betreffend ingekomen: schrijven van de Federatie Noordhollands Noorden, deelt dé voorzitter mee, dat er voor de deelname aan het Demonstratief Congres ,in Den Haag in onze afdceling geinig,animo bestaat? Jot bestuursleden worden gekozen'de hde ren H. Limpers, P. Harder en C. v. d. Kolk. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger voor de a.s. Bondsvergadering worden gekozen resp de heeren Limpers en Bakker, tot afge vaardigde en plaatsvervanger van de Fede ratievergadering de heeren v. d. Kolk Jr. en Harder. Vervolgens wijst de voorzitter er op hoe de eerste iaarlijksche pronaganda-avond dit jaar een mislukking is geworden, omdat het be zoek uitermate gering was, zoodat de uitga ven bij lange niet door de inkomsten werden gedekt. Om deze redenen wil spr. voorstellen dit jaar dezen avond te laten vervallen. De heeren Bakker en v. d. Kolk betreuren dit. Eerstgenoemde stelt voor dit jaar de ouden van dagen gratis per auto te halen en weer thuis te brengen, terwijl de laatste voor stelt voor de pauze een propaganda-rede te houden en voor het tweede gedeelte van den avond de muzickvereeniging te vragen, zoo dat de onkosten van dien avond tot een mi nimum beperkt zullen blijven.t Onder dankzegging wordt een en ander aangenomen. In het sluitingswoord wordt dank gebracht aan den heer Sijbrands voor het vele dat hij voor de afdeeling heeft gedaan. MEDEMBLIK, 16 Januari. Witte kool fl1.10, roode kool fl.401.00, gele kool fl.20, bloemkool f2.90—3.20, 2q soort f 22.10. WARMENHUIZEN, 16 Januari. Roode kool fl.402.50, gele kool fl.20— 1.40, Deensche witte kool f 1—1.10, groene kool f2,30—2.80, nep f 5.S0. drielingen 1.60 —2.20. uien fl1.50, grove uien fl.401.60, blauwe aardappelen f2.10. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Januari. Uien f 0.90—1.40, grove f 1.20—1.50, ziï- veruien, drielimren f 1.802.30, peen f 1.40 1.60. groene kool 1.203.70. kroten 1.101-60, roode kool 1.402,20. gele kool 1.20. D. witte kool l1.20, bloemkool 6.406.S0, 2e soort 2.10—2.50. N. V. EIERVEÏLÏNG NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER ALKMAAR 16 Jan 1937 Op de heden gehouden eierenveiling wa ren in totaal 190000 stuks kipeieren aange voerd, waarvan de prijzen als volgt, 5658 f 3—-3.15, 58—60 f 3.10—3.20, 60—62 3.15f 3.30, 62—64 f3.20—f 3.45, 64-36 f 3.30 f 3.70. Kleine f 2.90—f 3.10 ALKMAAR 16 Jan. 1937 Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groothandel 77^80 cent en kleinhandel 80—82H cent. Vaten f 72 Han del goed. Kipeieren (groothandel) f 2.75— f 3.50. T-Tandel matig Eendeieren geen. NOORDSCHARWOUDE, 19 Januari. BI. aardappelen 1.60. uien 11.30. drielinl gen 1.60. grove 1.201.40. peen 1.30—1.60, roode kool 1.402.20, gele kool 1.201.30, D witte kool 11.10. ALKMAAR. 19 Januari. 76 vette koeien f 150250, handel rede lijk, 3 vette aklvercn f 5095. per Kg. 70— 10. nurht. kalveren f 6—18, 25 vette scha pen f 20—27, 333 vete varkens 42—45. p Kg, HEFFING OP BOTER. 's-Gravenhage, 16 Jan. De heffing op bo ter is voor de week van 17 tot en met 23 Januari, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, weder vastgesteld op 85 cent per kilo* gram,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2