Onze spellingsmisère Deviezensmokkelarij op groote schaal Wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. Doodelijk vliegongeval bij Nootdorp De mantelsnijder Katholieke Filmproduclie-groep Maandag 18 Januari 1937. Tweede blad Hoe moet het nu eigenlijk? Het Tweede Kamerlid de heer Thijssen, heeft aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Moet het rondschrijven van den In specteur van de onderwijzersopleiding inzake de vereenvoudigde schrijfwijze der Neder landsche taal, op 21 December j.1. aan de directeuren en directrices der kweekscholen gezonden, aldus worden verstaan, dat bij de aanstaande kweekschooleindexamens en hoofdakte-examens: a. de naamvals-n zal moeten worden ge schreven bij alle woorden die in de woor denlijst van De Vries en Te Winkel als „mannelijk" worden opgegeven? b. de voornaamwoordelijke aanduidingen hij en zijn (met de verbuigingsvormen) en zij en haar (met de verbuigingsvorm) moe ten worden geschreven, al naar het zelf standigheden betreft, welke in de woorden lijst van De Vries en Te Winkel als „man nelijk", of „vrouwelijk" worden opgegeven? 2. Indien het antwoord op de eerste vraag ontkennend luidt, wat is dan de bedoeling van genoemd rondschrijven? 3. Indien het antwoord op de eerste vraag bevestigend luidt, is de minister dan van meening, dat het mogelijk zal zijn in de nog resteerende vijf maanden de aanstaande can- didaten de noodige gewenning bij te brengen aan zulk een afwijking van wat tot heden op alle scholen onderwezen werd? 4. Indien het antwoord op de derde vraag bevestigend luidt, is de minister dan bereid mede te deelen, op welke adviezen zijn oor deel berust? 5. Is de minister bereid, indien nadere ad viezen hem daartoe aanleiding geven, voor de in 1937 af te nemen examens de vrijheid toe te staan, bij het schriftelijk werk de re gels te volgen, die voor de examens in 1936 golden, subsidiair in 1937 bij het schrifte lijk werk de raadpleging van een woorden lijst toe te staan? Waarnemende directeur Vee- houderijcenfrale treedt af De heer Oonk, vroeger procura. tiehouder der firma Van Zwa nenberg, treedt af als wnd. di recteur der Centrale en keert terug naar Oss. Toen eenige maanden geleden, kort na de onthulling van het „bacon-opzetje", de heer Van Zwanenberg aftrad als Regee- ringsconimissaris, hebben wij, aldus het Hsbl., onze verwondering er over uitge sproken, dat ook niet de heer Oonk zijn ontslag nam. Deze was vier jaren geleden met den heer Van Zwanenberg, bij zijn be noeming. meegekomen naar Den Haag; te- vorens was hij diens procuratiehouder te Oss. In plaats echter van mèt zijn directeur weer naar de fabriek te Oss terug te keeren, werd de heer Oonk. toen tezamen met dien heer Van Deth, benoemd tot waarnemend directeur van de Veehouderijcentrale. Daar door werd de uitschakeling van het direct belanghebbende element vrijwel illusoir. Thans vernemen wij echter, dat óók de heer Oonk afscheid gaat nemen van de Vee houderijcentrale. tegelijk met eenige lager geplaatste ambtenaren. De heer Oonk gaat thans zijn vroegere functie bij het Zwanen berg-concern weer opnemen. Tegen de werkloosheid in het bloembollenbedrijf De bedrijfsraad van het bloembollenbe drijf heeft aan de besturen van de werk geversorganisaties in het bloembollenbedrijf een rondschrijven gezonden, waarin worcït uiteengezet, dat alle bruikbare middelen moeten worden aangewend om de werkloos heid te beperken. Vast staat, dat er in het bedrijf nog heel wat werk achterwege blijft, dat bij een be teren bedrijfstoestand zeker zou worden verricht. Indien de bedrijfsraad over de noodige gegevens beschikt, ware door bespreking met de voor werkverschaffing en werkver ruiming aangewezen instanties overleg te zoeken om voor dit extra werk, een subsidie regeling te verkrijgen. Indien vaststaat, dat werkelijk extra werk wordt verricht, dan kan dat aldus het rondschrijven nooit voor de openbare kassen kosten veroorza ken. De bedrijfsraad verzoekt, daarom de bestu ren der werkgeversorganisaties deze aan gelegenheid met haar leden en andere werkgevers te bespreken, en zijn streven om de werkloosheid zooveel mogelijk te tempe ren, te steunen. Bandjirs op Java Nieuwe spoordijkbeschadigingen. Door een bandjir van de Loesarivier is Vrijdagavond om 10.00 uur opnieuw de spoordijk bij Srowot beschadigd. De herstel werkzaamheden aan de baan van de N.I.S. waren echter gereed voor het passeeren van den nachttrein, die slechts een geringe ver traging ondervond. De rails van de baan der Staatsspoor han gen op twee plaatsen over een afstand van ongeveer dertig meter in de lucht, 's Nachts werd door een ploeg van 100 koelies wederom aangevangen met de herstelling van de baan van de Staatsspoor en het metselwerk van twee bruggen, elk met een spanning van 10 meter. Op den hoofdverkccrsweg van Solo naar Wonogiri is tengevolge van een bandjir alle verkeer gestremd. Niettegenstaande de bandjirs geen vertraging. Niettegenstaande de stremmingen in het spoonvegverkeer door de bandjirs is de nacht express uit Soerabaja Zaterdagmorgen zelfs nog twee minuten voor den vastgestelden tijd te Batavia aangekomen. Nederlandsche vrachtauto en 6400 R.M in Duitschland in be slag genomen. Er is in de Duitsch-Nederlandsche grens streek dezer dagen een geval van dieviezen- smokkelarij gebeurd, dat heel wat stof heeft opgejaagd, zoowel aan deze, als aan gene zijde van de grens, meldt het „Hsbl." Tengevolge van de hierbij door de Duit- sche kommiezen geconstateerde poging tot frauduleuzen uitvoer van Duitsch zilver geld naar ons land, zijn vier personen ge arresteerd, waarbij een echtpaar uit Leuth bij Nijmegen, terwijl bij de aanhouding een Nederlandsche vrachtauto en ruim 6400 R. M. in beslag konden worden genomen. De Nederlandsche vrachtauto, waarmee bij de aanhouding zoo'n groote hoeveelheid Duitsch zilvergeld werd vervoerd, was voordien zoo vaak in de Duitsche grens streek gezien, dat de grensautoriteiten zich verplicht gevoelden een onderzoek in te stellen naar de betrouwbaarheid van den Nederlandschen eigenaar fen naar het doel van dit veelvoudige bezoek aan Duitsch land. Dit onderzoek schijnt in het nadeel van ónzen landgenoot uitgevallen te zijn. Bovendien bleek den Duitschen controleurs bij dit voor-onderzoek, dat de auto vaak ge zien was in de nabij Duisburg gelegen plaats Oberhausen, terwijl hierbij tevens kwam vast te staan, dat eenige inwoners dezer plaats in den laatsten tijd bij de bankinstellingen in de streek herhaaldelijk voor groote bedragen aan Duitsch bankpa pier hebben ingewisseld tegen Duitsch zil vergeld. Het stond toen reeds vast, dat men hier te doen had met een smokkelbende, waar van de leden er werk van maakten Duitsch zilvergeld frauduleus over de Nederlandsche grens te brengen om door koersverschillen zichzelf te bevoordeelen en het Duitsche rijk te benadeelen. Toen de Nederlandsche vrachtauto dezer dagen weer te Oberhausen werd gezien, besloten de grensbewakers niet terstond tot aanhouding der inzittenden over te gaan, maar om te pogen deze Nederlandsche de- viezensmokkelaars op heeterdaad te be trappen. Na vertrek uit genoemde plaats, werd de vrachtauto dan ook door de ambtenaren achtervolgd. Zooals te verwachten was, ging de rit regelrecht naar de Nederland sche grens. In de Duitsche grensplaats Wij Ier ge legen even benoorden Limburg hebben de achtervolgers echter de auto aangehou den om het inzittende echtpaar uit Leuth bij Nijmegen te visiteeren en de vrachtauto aan een grondig onderzoek te onderwerpen Het bleek, dat de dame een bedrag aan Duitsch geld bij zich droeg. Bij een vluchtig onderzoek van de vracht auto werd niets gevonden. Toen zijn de kommiezen er toe overgegaan dc auto te demonteeren. Hierbij kwam aan het licht, dat op bijna onvindbare wijze een soort geld kistje ingebouwd was. Hieruit kwam voor 6400 R.M. aan Duitsch zilvergeld te voorschijn. Het echtpaar werd gearresteerd, terwijl geld en vrachtauto in beslag werden genomen. Na deze belangrijke aanhouding hebben de Duitsche grensautoriteiten het onder zoek nog voortgezet. Dit had allereerst' tot gevolg, dat in verband met deze affaire,, nog twee Duitschers wegens medeplichtig- EEN GEZAMENLIJK ADRES VAN ALLE GRONDEIGENAREN. De vereenigingen Het Grondbezit, Het Friesch Grondbezit, de Ned. Bond van Land- verpachters, de R.-K. Ver. van Eigenaren en Beheerders van Landelijke Bezittingen, de Ver. tot Bescherming van den Grond eigendom i.n de Langstraat e. o. en het Lim- burgsch Grondbezit, vertegenwoordigende voor zoover bekend, alle bij de pacht betrok ken georganiseerde grondeigenaren van Nederland, van verschillende richting en po litieke overtuiging, hebben zich tot de Eer ste Kamer gericht met ©en gezamenlijk adres omtrent bovengenoemd wetsontwerp. Adressanten achten het gevaar aanwezig, dat tevredenheid over de in he»t ontwerp aangebrachte verbetering de aandacht zou afleiden, van de h. j. zeer gevaarlijke strek king van het ontwerp en van de eraan ver bonden bezwaren, die van zoo principieelen en ernstigen aard zijn, dat het ontwerp h. i. onaanvaardbaar is gebleven. De voornaamste bezwaren zijn, dat in het ontwerp niet voldoende uitkomt., dat de re geling slechts inhoudt een regeling van de landpacht en dat als gevolg daarvan, het recht van den eigenaar om de bestemming van zijn grond aan te wijzen niet voldoende is, ontzien. Onzekere houding der Regeering. De hoogst onzekere houding door de Re geering aangenomen ten aanzien van de be paling, dat de verpachter telkens na tien jaar vrij is de pacht na twee jaar te doen eindigen, geeft adressanten geen waarborg, dat de Regeering het bedoelde recht van den eigenaar erkent. Ook de regeling van het continuatierecht is niet zoodanig, dat de eigenaar de zekerheid heeft tusschentijds voor andere doeleinden over zijn grond te kunnen beschikken. Wel is het maken van een voorbehoud tot beëindiging toegelaten in het belang van handel, nijverheid cn volkshuisvesting en voor zoodanige beëindi ging vereischt. Adressanten vestigen echter tevens de aan dacht op een uitlating van den Minister van Justijie, waaruit gelezen zou kunnen worden, (lat een zoodanig voorbehoud slechts effect zou kunnen hebben, indien er een publiek belang mee gediend is. Daar tegen heeft de rechter (de landbouwkundige bijzitters) wèl de bevoegdheid gekregen den pachter te machtigen de bestemming te wij zigen tegen den wil van den eigenaar, het geen tot vreemde consequenties zal kunnen heid zijn gearresteerd. Verder is bij dit on derzoek naar wij van Duitsche zijde ver nemen reeds vast komen te staan, dat met medewerking van het thans gearres teerde Nederlandsche echtpaar in den laat sten tijd groote bedragen aan zilvergeld uit Duitschland over onze grens gebracht zijn. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, voor welk bedrag dit in totaal is. Het onderzoek is nog niet beëindigd. De twee instructeurs van het Nedcrlandsch Instituut voor Zweefvliegen, de heeren J. K. Hoekstra en P. Bosch, vlogen Zaterdagmid dag in het motorvliegtuig van het Instituut, den Pander PH-AIT. Het schijnt, dat omstreeks half vier boven Nootdorp het toestel, nadat, het in de „vrille" was gebracht op ongeveer 800 meter hoogte, niet meer door de piloten eruit gebracht kon worden, waardoor een catastrophe helaas niet meer kon worden vermeden. Het toestel werd geheel vernield. De heer Bosch werd doodelijk gewond, terwijl de heer Hoekstra een been bleek te hebben gebroken. Beiden werden naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve vervoerd, waar de heer Bosch na aankomst is overleden. De toestand van den hoer Hoekstra is naar omstandigheden redelijk wel. De vijftigjarige man, die dezer dagen in de Kalverstraat door rechercheurs van het hoofdbureau van politie werd gearresteerd op het vermoeden, dat hij de man zou zijn, die mantels en jassen beschadigde door sneden met een mes, is naar aanleiding van een medisch onderzoek overgebracht naar een zenuwinrichting in Noord-Bra bant. Reeds vroeger is hij in die provincie, vanwaar hij afkomstig is, in een zenuwin richting verpleegd. Nog een maniak? Een heer deed Zaterdag bij de politie aan gifte. dat. een jassensinijder in de Regu- liersdvvarsstraat zijn jas heeft stukgesneden. Het is niet onmogelijk, dat. een tweede per soon deze zonderlinge liefhebberij heeft overgenomen. Er is n.1. alle reden aan te nemen, dat de gearresteerde zenuwpatiënt zich met dit zonderlinge bedrijf bezig hield. ERNSTIGE AANRIJDING TE HENGELO. Gisterenmiddag omstreeks half drie is op den weg BorneZenderen een personenauto, bestuurd door den heer Tjeenk Willink uit Zwolle, bij het uitwijken voor een tegenlig ger ingereden op een groepje deelnemers aan een wandeltocht van den kring Twente van het K.N.G.V. Hierbij werd de leider, de heer B. Koelen ernstig gewond..Nadat de eerste huln was verleend is hij naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Een tweede wande laar liep slechts enkele ontvellingen op. VOETBALLER ERNSTIG GEWOND. Op een sportveld aan den Sloterdijk is een voetballer gistermiddag tamelijk ernstig ge wond. Hij liep een gebroken rib en een her senschudding op. Hij is naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. leidien, zelfs met hot oog op het ovortbe- staa.n van natuurschoon, als boomgroepen, bosohjes, houtwallen. Regeling van het Continuatie- recht wordt niet billijk geacht. De voorgestelde regeling van het continuatierecht stellig niet bevorde- lijk aan tusschen tijdsche beëindiging op objectieven grondslag, zooals de memorie van toelichting het wil doen voorkomen. In bepaalde met name genoemde gevallen moet de rechter weliswaar de overeenkomst ontbinden of de opzegging handha ven, doch overigens moet hij, vol gens den letter der wet niet met de objectieve grondslagen van de op zegging, doch met de gevolgen van de opzegging, de te lijden schade, rekening houden. Dit is volgens adressanten een principieele fout. Zoo zal de slechte pachter die een lage pacht betaalt, veel meer schade bij opzeg ging lijden, dan de goede pachter, die een goeden prijs betaalt. Er zullen dus beslis singen worden genomen volkomen in strijd met de redelijkheid en de billijkheid De vooi deelen van de voorgestelde regeling zullen vrijwel uitsluitend den slechten, niet den bekwamen pachter ten goede komen. De gevolgen zullen zijn een groote verstarring het blijven zitten van achterlijke pachters ten koste van bekwame en wélondérlegde, terwijl een groote belemmering wordt in den weg gelegd aan landbouwers, die een hoeve voor eigen gebruik willen koopen. Een poging om buiten de bezwa ren om te gaan. De geheele ingewikkelde en moeilijk han teerbare regeling is een gevolg van de po ging om buiten de bezwaren om te gaan, welke de regeling van het continuatierecht van het vorige ontwerp in de Kamer heeft ontmoet. Adressanten vestigen voorts de aandacht op hot groote belang der uitvoeringsmaat regelen waartoe het ontwerp de Regeering de bevoegdheid geeft en waaromtrent, veel te weinig vaststaat. Op tal van punten wor den duidelijke inlichtingen van de Regee ring noodzakelijk geacht. Dc vereenigingen meenen, dat het werkelijke belang van pachter cn verpachter verwerping van het wetsontwerp vordert, opdat de mogelijk heid tot een betere bevredigender regeling worde- geopend. De blauwe zes naar Krynica Een uitnoodiging van de Pool- sche regeering. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den Nederlandschen IJshockey Bond een uitnoodiging van de Poolsche regeering ont vangen, waarin gevraagd wordt of de Am- sterdamsche ijshockeyploeg de Blauwe Zes bereid is zoo spoedig mogelijk naar Krynica, waar zooals men weet op het oogenblik H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.IL Prins Bernhard vertoeven, te komen om daar een wedstrijd te spelen tegen de landenploeg van Polen. Over het spelen van deze ontmoeting is van te voren diplomatiek overleg gepleegd tusschen de Poolsche autoriteiten en de be ti'okken Nederlandsche instanties, te 's Gra- venhage. In verband hiermee heeft het be stuur van den Nederlandschen IJshockey Bond volgaarne besloten de uitnoodiging in beginsel te aanvaarden. Definitief heeft men dit nog niet kunnen doen, omdat eerst de zekerheid dient te wor den verkregen, dat alle spelers de reis kun nen meemaken. Men zal zich met militaire autoriteiten en betrokken particuliere werk gevers in verbinding stellen, in het ver trouwen, dat de spelers voor deze onver- wachte reis verlof zullen kunnen krijgen. Het ligt, naar wij verder vernemen, in de bedoeling, dat behalve te Krynica ook nog twéé wedstrijden in andere plaatsen worden gespeeld. De data staan nog niet vast, doch men hoopt over enkele dagen de reis te kunnen aanvangen. Te Krynica zal een ploeg, tegen de „Blauwe Zes", waarin de Canadeezeh Chase en Mc. Williams zullen meespelen, uitkomen, wel ke dezelfde zal zijn als die, welke Polen bij de aanstaande wereldkampioenschappen te Londen zal vertegenwoordigen. Ongeluk met doodelijken afloop Machinist onder ©en locomotief terecht gekomen. In tien vorigen nacht is de rangeerder van Z. op het gocderenemplacement te Arnhem gevallen toen hij een paar wagons aan een locomotief wilde koppelen. De leerling-machinist W. H. zag het onge val gebeuren en sprong van de locomotief om hem te hulp te komen. Van Z. bleek bekneld te zijn geraakt onder den baanschuiver van de locoiiriótief. Toch de machinist de locomotief terug zette is H. door een tot nu toe niet opgehelderde oor zaak onder de wielen van de locomotief te recht gekomen. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij onmiddellijk over leed. Hét slachtoffer was 40 jaar, gehuwd en vader van eenige kinderen. Van Z. liep een snij wonde op aan het hoofd. Hij is naar het gemeenteziekenhuis overgebracht en daar opgenomen. MUZIKALE VARIATIE OP OUD THEMA. De recherche van het bureau Adelaars- weg heeft te Doesburg een M-jarigen man gearresteerd, die er van wordt verdacht ver schillende personen te Amsterdam en elders in den lande te hebben opgelicht. De man is van beroep orgelreparateur. Aan een aan tal cliënten had hij wijs gemaakt, dat hij in Duitschland voor zeer weinig geld een bij zonder mooi orgel te koop wist. Grif gingen zijn cliënten op het aanbod van het gele genheidskoopje in. Na eenigen tijd discht.e hij dan een verhaal op, dat het orgel weldra op Nederlandsch grondgebied zou verschij nen, maar dat er geld noodig was om de invoerrechten te betalen. Wanneer de muziekliefhebbers eenmaal hun f25.— hadden gestort, hoorden zij van het orgel noch vand en reparateur iets meer Op verschillende politiebureaux zijn klach ten tegen den man binnengekomen. DE ONTVLUCHTE DUITSCHER IN IJMUIDEN AANGEHOUDEN. De Duitscher die eenige dagen geleden, toen hij zou worden uitgeleid naar zijn ge boorteland, nabij Arnhem uit den trein sprong en sindsdien onvindbaar was, is Vrijdag door de politie van IJmuiden al daar aangehouden. Hij is voorloopig op het bureau van politie opgesloten. JAN KIEPURA GEEFT CONCERT TER EERE VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. De bladen melden, dat de beroemde zanger Jan Kiepura op 22 dezer te Krynica zal aan komen, om daar een concert te geven ter eere van Prinses Juliana en Prins Bernhard. BOERDERIJ. Prijzen varkens, bestemd voor baconbereiding De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat prijzen voor de met in gang van heden aan haar te leveren var kens, bestemd voor baconbereiding, verhoogd zijn met 3 cent per kg. geslacht gewicht. Naar een Joego-Slavische eenheid Toenadering tot de Croaten. Volgens hardnekkige geruchten zou Stoyadinowitsj gisteren uit Sint Moritz zijn vertrokken waar hij enkele dagen heeft ver toefd om bij Zagreb (Agram) een onderhoud te hebben met den leider der Croatische op positie Wladimïr Matsjek. Dit zou het eerste contact zijn tusschen de regeering en de Croatische oppositie aan gaande een modus vivendi als voorberei ding voor een definitieve regeling der Croa tische kwestie. MIJNWERKERS GERED. Na tengevolge van een aardverschuiving geruimen tijd opgesloten te zijn geweest in een kleine ruimte, zijn zeven mijnwerkers van de Grimethorpe-mijnen in South el Elm- salle in het graafschap York ongedeerd be vrijd. De opruimingswerkzaamheden hadden twaalf en een half uur geduurd. DE DUITSCHE JEUGD EN DE KERK. Kinderen mogen, tegen den wil hunner ouders uit de kerk treden De officiecle Raad der Duitsche belijdenis- kerk (de hoogste autoriteit in de Duitsche Protestantsche kerk) publiceert een mededee- ling, dat kinderen, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, op wettige wijze uit de Protestantsche kerk mogen treden, zelfs te gen den wil hunner ouders of opvoeders. De Raad acht het evenwel raadzaam, dat, inge val kinderen hun besluit hebben medege deeld uit de kerk te treden, predikanten in samenwerking met dc ouders, de mogelijk heid overwegen het kind er toe te brengen, het wellicht overhaast genomen besluit nog eens te overdenken. TURKSCHE GEZANTSCHAP IN ADDIS ABEBA OPGEHEVEN. De Turkscbe ambassadeur heeft den mi nister van buitenlandsche zaken van Italië, Ciano, medegedeeld, dat de Turksohe regee ring. terwijl hij zich voorbehoudt zoo noo dig een consulaat in te stellen, heeft be sloten het gezantschap in Addis Abeba op te heffen. De Italiaansche regeering wordt verzocht, de bescherming der Turksche bur gers op zich te blijven nemen. WAPENSMOKKEL IN BELGIë ONTDEKT. De politie heeft te Brussel een wapen smokkel ontdekt. Bij huiszoeking in oen huis in het centrum der stad werd een aan. tal mitrailleurs gevonden. De beide personen, die hierbij betrokken zijn, zijn twee broers die reeds eenigen tijd geleden zijn gearresteerd bij een verboden vervoer van wapenen te Luik, doch later weer werden vrijgelaten. ZES VLIEGTUIGEN IN ARGENTINIë DOOR BRAND VERNIELD. Zaterdag heeft een brand gewoed op het vliegveld van Los Tamarindos, toebehooren de aan de plaatselijke luchtvaartclub. Zes vliegtuigen gingen in vlammen op. DE WET IS MOEILIJK. Een vooraanstaand rechter is er zelfs niet mee op de hoogte. De rechter van Deventer, lid van het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten, die meermalen den stoot heeft gegeven tot het vernietigen van door Roosevelt voorgestelde en door het congres aangenomen wetsont werpen, heeft voor den politierechter, die hem er over onderhield, dat zijn jachtacte niet van het vereischte zegel was voorzien, verklaard, dat hij het bestaan van de des betreffende wet niet kende. Het werkprogramma. Aangezien de voorloopige mededeelingen betreffende de sedert kort opgerichte „Ka filgro" (Katholieke Filmproductie-groep- hier en daar aanleiding tot uitleg in ver schillenden zin heben gegeven, deelt men ons vanwege de groepsleiding het volgen de mede: De „Kafilgro" die op 16 Juli van het vo rig jaar werd opgericht bedoelt niet te zijn een productie-maatschappij of een distri butiebedrijf van films. Haar doel laat zich het zuiverst beschrijven in de formule: de vorming van een centrale, voor de filmpro ductie door Katholieken, zoowel op het ge bied van de smalfilm als anderszins. Men kan zich aansluiten bij de „Kafilgro" in dien men actief werkzaam is op filmgebied en wel in een der volgende functies: a) bij de voorbereidende werkzaamheden, als scenario- of draaiboekschrijver werk b) als zelfstandig of assistent-regiseur. c) voor het camerawerk voor atelier-werkzaamheden e) voor werk van algemeenen aard, o.a. het figureeren. Er wordt steeds gestreefd naar het wer ken in collectieverfcand, speciaal door de vorming van z.g. „werkgroepen", waartoe de noodige medewerkers zich kunnen asso- cieeren. Sedert de oprichting zijn reeds en kele „werkgroepen" actief opgetreden. Het is de bedoeling te komen tot. de grootst mogelijke samenwerking, zoowel" in ideëel als in zakelijk opzicht, tusschen al degenen, die zich met het actieve werk op filmgebied onder de Katholieken bezig houden. De adminisartie der „Kafilgro" waar men alle nadere gegevens kan bekomen is gevestigd Kerklaan 90 te Rijswijk (Z.H.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 5