Geheimen van Ingezonden De verloren Sleutel het Oerwoud Een Italiaansche expeditie, die voor een jaar geleden vertrok naar de tropische wereld van Zuid-Amerika, is na talrijke avonturen en lotgevallen weibe houden in de beschaafde wereld teruggekeerd. Van de avonturen der Expeditieleden wordt in on derstaand verhaal een en ander verteld. Geen streek ter wereld is ondanks alle ex pedities nog zoo ondoorzocht gebleven, als dat hartstuk van de Zuid-Amerikaansche tropen, dat zich over een oppervlakte van 3 millioen vierkante kilometer langs den bo venloop van den Amazonenstroom uitstrekt. Het is een gebied bedekt met bijna ondoor dringbare oerwouden, die zich gelijk een muur verheffen op de oevers, van de tallooze watervallen en stroomen, die zich verderop tot een der grootste stroomen van de wereld .vereenigen. De eenige menschcn die vaker in deze wil dernis doordringen zijn de Caucheros, Mes tiezen naar hun afkomst, die hun leven op het spel zetten om het „goud van het oer woud", de kostbare melk van den rubber boom, te zoeken, Voor allo andere levenden is het oponthoud in deze groene hel met haar vochtig en heet klimaat steeds doode- lijk. Overal ligt het Verderf op de loer. Het is evenwel niet alleen dit ongezonde klimaat dat den blanke gevaarlijk kan wor den dat hem langzaam maar zeker verteert. Het verderf loert overal en de dood treedt hem in duizenderlei vorm tegemoet Zijn liet niet de muskieten en de steekmuggen, die zich in heele wolken op den indringer werpen om hem het bloed uit te zuigen of hem met hun steek een doodelijke ziekte tc bezorgen, dan zijn het de gifslangen, van alle soort en alle grootte die hem bedreigen. Bovendien wemelt het in deze maagdelijke wouden van reusachtige schorpioenen, dui- zendpooten en giftige padden. Een buitengewoon gevaarlijke vijand is ook de kleine in de rivieren en stroomen levende Piranna, die men ook wel de haai der zoete wateren noemt. Aan zijn vlijm scherp gebit ontgaat niets. Leelijk, laag en gemeen. In deze hel van den dood aan den Ama- zonestroom is een Italiaansche expeditie doorgedrongen. Daarbij bedienden zij zich v. de primitieve kano, daar in deze wildernis nog geen beter vervoermiddel bestaat, in ver band vooral met de talrijke stroomversnellin gen, die overal in dezr» wateren voorkomen. De belangstelling van de expeditie was overigens minder gcricl\t naar botanische of zoölogische ontdekkingen. Zij gold vooral de ethnografische studie van de talrijke stammen van inboorlingen die in deze oer wouden hun ellendig bestaan slijten. Deze Inboorlingen behooren tot verschillende ras sen. Zij zijn gedeelteijk roodhuidig, gedeeltelijk zwart als negers. Maar men treft ook licht brons als huidkleur aan. Soms zijn zii "groot als reuzen, dan weer klein en onooglijk als pygmeeën. Tn het algemeen zijn ze leelijk, en dit geldt niet alleen voor de mannen maar ook voor de vrouwen. Verder zijn ze laag en gemeen. Hun wapen is de list. Allen ziin ze bezeten van één gemeenschannelijken haat tegen den vreemdeling, vooral tegen een blanke. Steeds moet mén, wanneer men zich in de wildernis tot bij deze wilden be geeft, rekening houden met de mogelijk heid, om op een bepaald oogenblik door een wolk van vergiftige pillen overvallen te worden. De schutters echter blijven onzicht baar. Soms slaagt men er in, met hen in ver binding te komen, maar dan ook zal de blanke goed doen, op zijn hoede te blijven. Want deze bewoners van het oerwoud zijn onbetrouwbaar. Paalwoningen. Zij vestigen zich heelemaal verscholen in liet dichtste van het woud. Alleen smalle en kronkelende paden, slechts voor een ge oefend oog herkenbaar, leiden van deze ne derzettingen naar de watervallen. Hun hut ten noemen zij Maloccas. Deze gelijken op bijenkorven. In de groote Maloccas wonen soms gchcele stammen samen va.n 10 tot 15 families. Maar elke familie heeft haar eigen haard en eerbiedigt de ruimte, waarop an deren aanspraak maken. Huiselijke voor werpen, hoe eenvoudig ook, en hoe primitief, kent men niet. Alleen de opperhoofden en de genezers bezitten een soort van bed. De vrou wen daarentegen moeten op den naakten grond slapen. Trouwen geen pleziertje. Deze wilden leven van de jacht en van de vischvangst. Talrijk echter zijn ook de krijgs tochten die ze ondernemen, wanneer ze vrou wen noodig hebben. Zij hebben deze noodig als werkdierep, want de mannen zelf leiden voor bet grootste deel een lui leven. Hun zeden en gebruiken zijn in het alge meen merkwaardig. Het merkwaardigste in hun bestaan is wel hun wijze van bruiloft vieren. De Italianen, wien het vergund was een vrij langen tijd onder de Ungininos en de Huitotoes te verblijven, berichten het volgende dienaangaande: „Wanneer het jonge meisje juist, geslachts rijp is geworden, wordt, zij aan haar familie onttrokken en in een afzonderlijke hut opge sloten. Daar krijgt zij alleen Cassawa. (Een sterk gepeperde brij uit boomschorsen) als voeding, want de Huitotoes en de Ungininos beschouwen zulk een meisje als onrein. Neemt, echter een van de mannelijke leden van de stam het besluit, dit meisje te hu wen, dan wordt ze op den bruiloftsdag uit de liut gehaald, en in tegenwoordigheid van den geheelen stam geheel ongekleed aan een boom gebonden. De Demon brandt. Dan begint de eigenlijke huwelijksplech tigheid. Aan het begin der feestelijkheid heeft de gecseling van liet weerlooze meisje plaats. Deze geeseling gebeurt met strikken, uit lianen gevlochten. Om de pijn van het slacht offer tc vergrooten, zijn scherven en derge lijke aan de strikken gebonden. Deze wilden gelooven dat deze meisjes bezeten zijn door een demon, die op deze wijze uit het lichaam gedreven moet worden. Zinkt het slachtoffer eindelijk uitgeput ineen, dan is het hoogte punt van het feest gekomen. De krijgers ra zen op hun trommels, en de vrouwen dansen Nu is de booze geest uitgedreven, en de boom wordt verbrand. Wanneer het meisje uit haar bewusteloosheid ontwaakt, worden .haar de wenkbrauwen met een aardescherf afgeschoren, ten teeken dat ze nu getrouwd In plaats daarvan teekent men daar kleu rige strepen. plaats een fraaie opname van de Vliehors, een zandplaat, op 't eiland Vlieland. Vervol gens een interessante opname van het N.J.N.- kamp op Schouwen. Aan het slot van den avond dankte de districtsleider den heer Zweeres van harte voor zijn mooie leerzame causerie en voor de fraaie films. (Applaus.) Het was een goed geslaagde avond, welke zeker zijn doel niet zal missen. CALLANTSOOG Uit onze Omgeving BEUGEN NEDERL. JEUGDBOND VOOR NATUUR STUDIE. Eo Zweeres uit Haarlem over: „Een jaar Vogelsport". In de voorzaal van de Rustende Jager hield Zaterdagavond de afd. Bergen van den Ne- derl. Jeugdbond voor Natuurstudie een pro- paganda-avond. De districtsleider, de heer Jo Schendelaar, uit Den Helder, opende den avond met allen welkom te heet.en, waarna hij onmiddellijk het woord gaf aan den spreker, den heer Zweeres. Deze begon met de vertooning van ver schillende lantaarnplaatjes. Allereerst gaf spr. een foto van een winterlandschap in het duin, waar zich een bruinvisch in de zon te koesteren lag, daarop volgden de meeu wen, die aan het strand schuw zijn, doch in de stad op de vuilnisbelten en in de stads parken veel van hun schuwheid verliezen. Over die meeuwen vertelde de heer Zwee res tal van bijzonderheden. Nauwelijks in de eerste helft van Maart hebben de kerkuilen, die daarna aan de beurt kwamen, al jongen. De uilen noemde spr. zeer nuttige dieren, omdat ze zich voor namelijk voeden met, muizen. Maar niet slechts de uilen, ook de aalschol vers hebben in dien tijd reeds jongen, die om voedsel schreeuwen. Dat zijn dan ook de eenige vogels die zoo vroeg reeds eieren leggen, zeide spr. Achtereenvolgens behandelde spr. de rei gers; de kievitten; de scholeksters; de kemp haantjes; de vechtersbazen onder de vogels; de grutto, een der allermooiste vogels op de weiden; het turelüurtje met z'n helder en melodieus geluid; de steltkluut, die zeer zel den in ons land voorkomt; de lepelaar, die bezig is langzaam aan z'n broedgebied uit te breiden; in dezelfde omgevingials de lepe laar, leeft op de Hollandsche plassen de fuut, die een grappige manier van duiken heeft. Voorts ziet men in- de vochtige omge ving de z.g. zwarte sterntjes; het vischdiefje, het kleinste onder de sterntjes; een bewoner van de duinstreek zijn de aschgrauwe kie kendief, en de boomvalk, die men helaas niet meer in de duinstreek aantreft, aldus ein digdo spr. zijn onderhoudende causerie. Hierna werd gepauzeerd. In de pauze «hield de heer Jo Schendelaar een propaganda-speechje, waarin hij opwekte mee te doen aan natuurstudie, omdat deze studie de kennis van en de liefde voor de natuur aankweekt. De N.J.N.'ers trekken er dan ook in alle jaargetijden op uit. Spr. zei- de, dat de bond 2000 jongens en meisjes tel de; men kan mededoen aan kampeeren in tenten of in jeugdherbergen. Voor een be lachelijk lagen prijs kan de jeugd aan een kamp deelnemen; dit jaar zullen er zeven kampen worden gehouden. Op de excursies worden flora en fauna van ons land bestudeerd, waaruit wel blijkt, dat het programma van den bond zeer veel zijdig is. Spr. wees er tenslotte op, dat de N..T.N. be stond uit 50 afdeelingen, verspreid over het gehecle land. Een belangrijk onderdeel van z'n taak is vooral ook de natuurbescher ming. De heer Schendelaar spoorde de aan wezigen aan, zich bij den N.J.N. aan te slui ten. Men kon zich daartoe opgeven bij de secretaresse, Willy Schilthuis, Russenweg 11. In de tweede helft van den avond werden eenige films gedraaid en wel in de eerste HULP IN NOOD. Zaterdagavond hield de vereeniging „Hulp in Nood" alhier haar jaarvergadering ten huize van den heer P. de Haan. Aanwezig waren met het bestuur 26 leden. Als gast was aanwezig de Edelachtb. heer G. D. Re- horst, burgemeester der gemeente. Omstreeks half acht opent de voorzitter, de heer Jn. Hollander, de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot den burgeemester. Volgt voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van besprekingen in vo rige vergaderingen omtrent aansluiting bij den Noordhollandschen Bond van Ziekenkas sen is een onderzoek hiernaar ingesteld. De heer A. Toes brengt hierover verslag uit. Besloten wordt niet aan te sluiten bij genoemden Bond. Verslagen van de controlecommissie en van dien penningmeester. Namens de controlecommisie brengt de heer W. Roos verslag uit. Alles is in orde bevonden, aldus spreker. Thans krijgt de penningmeester, de heer J. Weij Pzn., het woord. De ontvangsten over 1936 bedroegen f 1134.80, de uitgaven f 395.75. Uitgekeerd zijn 66 volle dagen, 1193 dagen van 20 pet. in verband met uitkeert n- gen ingevolge de Ziektewet, enz. en 111 ziektedagen van vrouwen. Op 1 Januari 1936 had de vereeniging 72 leden, op 31 December van hetzelfde jaar 68 leden, dus een achter uitgang van 4 ldeen. Er zijn bovendien nog 22 donateurs. De contributie-achterstand is f 4.40. Van contributiebetaling zijn 5 leden vrijgesteld. Benoeming bode. Eerst wordt het bode loon vastgesteld. Besloten wordt dit vast te stellen op 12 pet. van de contributie. Tot bode wordt benoemd de heer A. Kruit Gzn met. 23 stemmen, De vacature was ontstaan door het vertrek van de Wed. A. Leijen. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heenen Jn. Hollander, Jb. Bakker Azn. en A. Kooij, terwijl er één vacature is te ver vullen. De eerstgenoemde is niet herkies baar. De uitslag van de stemming is als volgt: herkozen de heeren Jb. Bakker Az. en A. Kooij, beiden met algemeene stem men. Gekozen worden de heeren J. Kruit Gz. (IS stemmen), W. Roos (14 st.) en D. Kui per (23 st.) De heer A. Kruit Gz. had ook bedankt bestuurslid ,in wiens plaats de heer J. Kruit Gz. gekozen werd. In het bestuur wordt besloten dat nu als voorzitter de heer Jb. Bakker Az. zal op treden, in de plaats van den heer Hollan der. Als lid van de controlecommissie wordt benoemd de heer Jb. Bakker Pzn. Vaststelling contributie en uitkeering. Na toelichting van den penningmeester blij ven contributie en uitkeering voorloopig gehandhaafd. Rondvraag. De heer J'b. Bakker Az. be dankt den afgetreden voorzitter, den heer .Tan Hollander, voor het vele werk dat deze voor de vereeniging heeft gedaan. Voor betere controle en om verwarring te voorkomen, wordt besloten dat de dag van aangifte telt als dag van aanvang van oe ziekteperiode. In verhand met een ingekomen verzoek van de wed. A. Leijen—Kindt, thans wo nende te Den Helder, wordt nog besloten haar twee weken ziekengeld uit te keeren, voor haar laatste ziektegeval en voor haar zoon één week ziekengeld. De heer Jn. Hollander neemt thans met een kort woord afscheid als voorzitter van de vereeniging en sluit hierna de vergade ring. Het orgaan van den Ned. Tuindersbond heeft een zeer waardeerend artikel gewijd aan Het Plan Deterding en acht de opvat ting de juiste om uit de crisismoeilijkheden oor den tuinbouw te komen. De steun voor veldboonen is bepaald op f 2.65 per 100 kg. voor hen, die hun dorsch- briefje na 31 Aug. bij de L.C.O. inleverden. Die dit deden voor dien datum ontvangen 3.50 ZUID-SCHARWOUDE Het mag bekend verondersteld worden, dat een gemeenteraad minstens 6 maal per jaar moet vergaderen. We gelooven niet, dat er tegenwoordig nog veel gemeenten zijn, waar met dit minimum-aantal raads vergaderingen kan worden volstaan. Het zal dan ook wel een zeldzaamheid zijn, dat in den tegenwoordigen tijd, waarin zooveel aan het oordeel van den raad moet pas- seeren, slechts 6 maal wordt vergaderd. Toch is dit het geval geweest in Zuidschar- woude, e<en gemeente dus in het hartje van Noord-Holland en niet in een achter hoek van Drente b.v. HARENKARSPEL LANGEND1JK op te lossen, ofschoon zij wel genegen zijn om uit te betalen, al zou het dan ieder voor 50 zijn. Wordt aan het bestuur overge laten hiernaar te informeeren. Daar hierna geen bijzonders is te behan delen, sluit de Directeur onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. DIRKSHORN Zooals bekend is, houdt de Muziekver- eeniging Onder Ons" ©en verloting ter ersterking van de kas. De hoofdprijs is aangekocht en is te be zichtigen bij de P. de Goede, terwijl reeds eenige fraaie prijzen zijn toegezegd. Daar „Onder Ons" bijna nooit tevergeefs een beroep op offervaardigheid bij de bur gerij doet, hopen en vertrouwen wij dat ve len aan dit verzoek gehoor willen geven. Politie. Alhier gevonden: een lederen heererahand- schoen, aan de bovenzijde voorzien van astrakan. BARSINGERHORN Griep, Influenza. Al wat U noodig heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. Algemeene vergadering van het onderlin ge paardenfonds „Onze Belangen te Haren- carspel, gehouden op Vrijdag 15 Januari 1937, voorm, 9/4 uur, bij den heer P. Pij per te Dirkshorn. Aanwezig 20 leden. De Directeur, de heer J. Baas, opent met een welkom de vergadering en hoopt dat de besprekingen in het belang van het fonds mogen zijn. Verzoekt hierna den secretaris de notulen te lezen van de vorige algemeene vergadering, die ongewijzigd en onder dank zegging werden goedgekeurd. Als ingekomen stuk was een schrijven van een vertegenwoordiger cener Brandwaar borgmaatschappij om de verzekerde paar den z.g.n. te herverzekeren tegen brand- en bliksemschade. De aanwezigen stemden voor verzekeren, doch wilden van andere maat schappijen opgave van kosten vragen, het een en ander aan het Bestuur overlatende. De Boekhouder brengt daarna financieel verslag over de rekening 1936. Verzekerd waren over het le kwartaal 286, 2e kwar taal 290. 3e kwartaal 292, 4e kwartaal 298 stuks paarden. De omslag bedroeg per kwar taal f 1.30, f 1.f 0.60 en f 1.20 per 1100 ver zekerde waarde. Afgekeurd waren le kwartaal 11 stuks, met een verlies van f687.50 2e kwartaal 3 stuks, verlies f 191.25, 3e kwartaal 2 stuks verlies f 103.75 en 4e kwartaal 9 stuks, met een verlies van f 855.75. 1 otaal f 1839.25^ Voorts rente Boerenleenbank f23.35, ver schotten boekhouder f 73.72. vergaderkosten f52.70, drukwerk f 16.81, kosten inspectie paarden f 101.76, salaris bestuur f290,. en aan inleggeld was ontvangen f 21.60. Namens de Commissie zegt de heer Jb. v. d. Welle, dat de rekening in alle opzichten in orde was en adviseerde de rekening goed te keuren. De directeur, dankt hierna de commissie voor haar moeite en de boekhouder voor zijn goed beheer. Hierna worden tot commissieleden om de rekening 1937 te controleeren aangewezen de heeren G. Doekes en J. P. Pronk. Hierna volgt verkiezing commissarissen, per aftr. en herkiesbaar de heeren P. Neef- kes, J. Baars en D. Dekker Az. Deze heeren werden allen met groote meerderheid van stemmen herkozen en verklaarden desge vraagd deze herbenoeming aan te nemen. Vaststelling salaris volgens art. 4 der sta tuten. De Directeur zegt dat het bestuur hierin geen verandering wil brengen. Wordt goedgevonden. Uitslag en bespreking inspectie paarden. De Directeur zegt, dat het bestuur wederom is rond geweest eri hij zelf was ook een paar dagen in een ander zijn wijk geweest. Het was hem bij deze inspectie bijzonder mee gevallen. Nu moet men niet denken, dat er heel geen gebreken zijn, dat is niet te keeren. Bij de rondvraag zegt de heer Kuilboer, dat hij bij het verzekeren van zijn huis en inboedel ook zijn vee moest verzekeren. Als hij nu het ongeluk heeft dat zijn paard ver brand of door den bliksem gedood wordt, hoe zal dan de uitkeering zijn? Er zijn ver zekeringen die absoluut niet uitbel alen als men in twee assurantiën verzekerd is. Dit punt was door het bestuur moeilijk - KOLHORN GESLIPT Door de gladheid van den weg slipte Zon dagmorgen de motorrijder K. met zijn mo torrijwiel. De heer K. werd van zijn motor geslingerd doch bekwam geen enkel letsel Zijn motorrijwiel was echter deerlijk geha vend. Niettemin kon de reis naar Schagen, met een beetje reclitbuigen van enkele doe len, voortgezet worden. KORT VERHAAL VICTOR VAN DUKE Vanaf 's morgens vroeg al was Lotty be zig geweest om tijdig met het eten klaar te komen! Want Hans, sinds drie maanden haar man, had getelegrafeerd, dat zijn trein half een binnenkwam, en dat hij dus om even over eenen thuis zou zijn. Hij ver heugde zich erop, om na veertien dagen in hotels geleefd te hebben, eindelijk weer in zijn eigen huis te kunnen zijn en zijn Lotty te omhelzen! Het was namelijk zijn eerste zakenreis geweest sedert hun hu welijk. Met gloeiende wangen en kloppend hart was Lotty bezig, om het lievelingsmaal van haar man in volmaakten vorm op tafel te brengen: champignonsoep, rund- vleesch met gebakken aardappelen en to matensaus, en chocoladepudding toe. Het borrelde, dampte en siste in het kleine keu kentje, dat het een lust was! Juist sloeg het half een. De chocolade pudding was nu aan de beurt. „Maar waar heb ik nu het chocoladepoeder gelaten? Mijn hemel, ik kan het niet vinden, zou ik het vergeten hebben? Nu dat kan gebeu ren in die drukte; maar als er chocolade pudding op tafel moet komen dan moet het poeder gehaald worden. Maar vlug, an ders brandt het vleesch aan de soep kookt over, de saus wordt te dik, en heel het lekkere eten is bedorven!" Wat vervelend, dat het nu net regent! Toen lotty oustond, was het nog mooi weer! Maar nu lijkt het buiten wel een aquarium. Maar het geeft niets, om beschouwingen over het weer te houden, daarmee komt het puddingpoeder niet in huis! Dus vlug de regenjas aangetrokken een mutsje op de kruidenier is immers vlak om den hoek sleutel in den zak gestopt en vlug weg. De deur geeft ze een zetje, die is goed geolied die klikt in het slot. Als Lotte beneden is, valt het haar in, dat zij geen geld bij zich heeft, en de krui denier geeft, nooit, absoluut nooit, iets „op de pof" dus Lotte moet terug naar boven om haar geld te halen. Boven pakt zij haar portemonnaie, keert uit voorzichtigheid het vleesch om, roert in de soep, en verlaat dan ten tweeden male het huis. Zoo snel als ze kan loopt ze naar beneden, en de deur slaat met een slag ach ter haar dicht. Lotte is een en al haast en puddingpoeder en rent den hoek om naar den kruidenier, de beurs in de hand! In den winkel schrikt ze opeens geweldig als ze haar hand in haar zak steekt, blijkt het, dat ze haar sleutels niet meer heeft! Ze weet niet waar zij ze gelaten heeft! Och nee, waar zouden ze anders moeten zijn dan op de keukentafel. Daar liggen ze nu, de sleutels, in haast neergeworpen, en Lotty is buitengesloten! O lieve hemel, wat zal er nu van het vleesch en al het an dere eten worden? Al het lekkere eten naar de maan, en de vreugde over het weerzien erbij! Radeloos staat Lotty in den winkel, en de kruidenier denkt niet anders, dan dat zij voor den regen wil schuilen. Een diepe zucht slaakt Lotty, dan echter valt haar in, dat hier alleen een slotenmaker helpen kan als er echter nog iets te helpen of te red den valt! Maar waar woont de slotenmaker? De kruidenier heeft geen adresboek, en hij weet het ook niet. Maar in den sigarenwin kel, een straat verder, daar is een adres boek, daarin kan zij liet opzoeken. Lotty rent naar den sigarenwinkel, door den régen, en koopt overigens een goe de inval een pakje sigaretten voor Hans, Dan zoekt ze in het adresboek; maar hemel, ze heeft nooit gedacht dat er zooveel slo tenmakers zijn, waar woont nu de dichtbij- zijnde? In haar opwinding kan ze het niet vinden, maar eindelijk weet zij het toch. Ze vliegt naftr het opgegeven adres, het is intusschen bijna één uur; maar als zij bij het huis van den slotenmaker komt, is zij nog niets verder, want op de deur hangt een bordje: „Gsloten tot 2 uur": Een oogenblik lang is Lot'tv niet in staat om te denken. Als in een droom gaat zij terug, naar haar gesloten huis, Onder weg bedenkt zij, dat er toch niets meer te redden valt, en ze besluit, om Hans voor de deur op te wachten. Zouden ze nu voor de eerste maal ruzie krijgen? Ach, ze zal alles doen om het weer goed tc maken, zij heeft immers ook zoo'n verdriet van dit noodlot! Ze voelt zich echt ziek en doornat bovendien. Als het noodig is, zal ze op zijn gemoed werken, ze is immers doornat! Langzaam loopt ze de trap op; boven zal ze op Hans wachten; reeds halvenvege ruikt het naar verbrand vleesch. Lotty zet het trapvenster open. Toen keek ze naar de deur. Iets blinkends hangt er aan daar zit de verloren sleutel zielsrustig in het slot„Zoo'n draak!" siste de anders zoo zachte Lotty tegen den sleutel, en dan opent zij de deur. Zij moet echter met een haar zakdoek voor haar neus houden, zoo erg ruikt het! Lotty gooit wijd de ramen open. Als ze dan naar de huis en slaapka mers loopt om ook daar de ramen open te zetten, klinkt de bel door het huis. Hans! denkt ze met een schok. „Och Hans" roept ze en holt naar de deur. Maar buiten staat geen Hans, wél een postbode. Lotty scheurt het telegram open, dat deze haar overhan digt, en leest: „Kan helaas pas morgen komen. Wees niet boos. Je man." Hans had zich de kosten voor drie woor den kunnen besparen. Lotte was niet boos! NABETRACHTING Uit de verslagen en meditaties van de Schager Crt. is wel gebleken, dat de pogin gen om gemeenschappelijk Oranjefeest to vieren in Schagen geslaagd zijn. Dank zij alle groepen en lagen der bevolking. Misschien is het mogelijk, dat de feestvie renden, ook als ze verschillende levensbe schouwing hebben, elkaar nu wat beter be grijpen. Het zou in 't belang van Schagen als woonplaats zijn, dus ook in 't belang van de Schager middenstand waaronder te verstaan de winkeliers en de caféhouders. Beide moeten cr zijn en beide verdienen een behoorlijk bestaan. Ik stel dit voorop, teneinde niet verkeerd begrepen te wor den. Als op wetenschappelijk gebied een proef wordt genomen, zal men trachten zooveel mogelijk fouten te voorkomen. Zijn er toch nog fouten te constateeren, dan zal bij een herhaling van de proef getracht worden, ook deze uit te schakelen Immers, dan heeft men de meeste kans op een volkomen juist resultaat. Passen we deze werkwijze nu toe op onzo Schager feestproef, dan is het zaak, ook hier de gemaakte fouten eerlijk onder de oogen te zien en later niet meer te maken. De Schager middenstand is de laatste paar jaren zeer actief. Deze activiteit richt zich op een rechtstreeksche beïnvloeding van het publiek, door dit in massa naar Schagen en naar de zaken te lokken. Offi- cieele aangelegenheden als de opening van de haven worden geannexeerd met het doel, de omzet te verbeteren. Bals en maskera des worden in seriewerk in mekaar gezet, Winkelweek, cadeautjesweek, enz. hielpen mee tot beu-wordens toe. Of deze activiteit practisch en zielkundig te verantwoorden is, moge de middenstand zelf beoordeelen, maar dat er in veel mid denstanders een eigenaardige mentaliteit is doorgedrongen is hij het verloopen feest duidelijk gebleken. Deze mentaliteit: Het publiek en de publieke zaken zijn er voor de winkelier en de caféhouder. Zelfs de bij uitstek nationale, dus pu blieke zaak, het huwelijk van onze Prinses moest voor dat doel dienen. Niet Oranje was bij sommige middenstanders het mid delpunt, maar de „zaak". Er is geredeneerd al bij de voorbereiding: wat worden wij er beter van. Zoowel gedachte al§ woord deugde niet, was fout. De tweede fout zat in de daad. Er was besloten, dat de Donderdag be stemd zou zijn voor gemeenschappelijke feestviering. Dit was ook in de Schager Crt. gepubliceerd. En op deze grondslag had de samenwerking plaats. Wat zagen we echter? Eén der zaalhouders schreef 's middags 3 uur een „bal" uit en schond daarmee de letter van de overeenkomst. Torpedeerde eigenlijk dc optocht door de plaats. Beide zaalhouders lieten na afloop der feestvergadering haastiglijk dansen; dat. was een schending van de geest der over eenkomst. Want hoe werd nu de situa tie? Dat de tegenstanders van dergelijke liefhebberijen kostelijk hebben meegehol pen, de menschen in de gelegenheid te bren gen- Men kan dit van de ééne partij handig en van de andere dom noemen, maar feit is, dat een tegemoetkomende en vertrou wende houding is betaald met „handigheid En dat is in de burgerlijke samenleving geen gangbare munt: ook in Schagen mag het dat niet zijn. Tot de gedupeerde groep behoort ook u. G. Toch schrijf ik er niet scherp over, omdat ik er in kan komen, dat een zaken man zoo doet. Maar wèl heb ik getracht duidelijk te zijn, omdat zoowel de mentali teit als de gevolgen er van verkeerd zijn. Zulke dingen behooren niet te gebeuren. En zwijgen over deze dingen zou Scha gen zoowel als de middenstand meer scha den dan baten. Met vr. dank aan de Redactie. H. PILON Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- ér genwoordig verboden! v§v

Schager Courant | 1937 | | pagina 7