De vernieling van den bodem door het water 60.000 kilometer dwars door Afrika WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Heeft Amerika weer hoop Het grootste en moeilijkste agrarische probleem van Noord-Amerika. (Van onzen V.P.B.-correspondent. DES MOINES, Januari 1937. Op onzen verderen tocht, die ons weer in de richting van de Amerikaansche oostkust voert, hebben wij dikwijls gelegenheid, de vernielende inwerking van het water op den bodem te leei'en kennen. Op vele plaatsen heeft men in aanpassing aan de contouren van het meestal licht golvende landschap op bepaalde afstanden aarden dammen, zooge naamde terrassen, "opgeworpen, om op deze wijze het wegspoelen van den bodem te ver hinderen. Ondanks deze beschermende maat regelen, die overigens nog slechts in een deel van het bedreigde land konden worden toe gepast, kan men waarnemen, hoe zich op de velden geulen vormen, die wanneer er niets tegen gedaan wordt binnen korten tijd tot kleine riviertjes worden en een ver dere bebouwing van de akkers onmogelijk maken. Het betreft hier de meest scherpe vorm van bodemvernieling door het wa ter, die door de Amerikanen „gully erosion" wordt genoemd. Een even vernielende uit werking zij het minder opvallend heeft de „sheet erosion", die den farmer de vrucht bare bovenste aardlaag ontneemt, zonder dat hij het misschien bemerkt. De invloed van het klimaat. Wanneer wij ons hier met de vervveering van den bodem bezig houden, kunnen wij dit niet doen, zonder ons in het kort met het klimaat van dit land bezig te houden. Even als in ieder opzicht, is Amerika ook ten aan zien van het klimaat een land van tegenstel lingen. In October in den „Tndian Slim mer" is het in het Midden-Westen dik wijls zeer warm. Maar aan de noordzijde van de landwegen van Iowa legt men dan reeds dijken aan, om de sneeuw, die deels in No vember uit het Noorden komt opzetten, van de wegen weg te houden. In de omgeving van Chicago wordt het in den zomer zoo warm, dat een West-Europeaan het er nau welijks uithoudt, in den winter echter wordt het even onaangenaam koud. In de laatste jaren zijn in Noord-Amerika overstroomingen en droogte-periodes voorge komen, die in Europa hunsgelijken niet vin den. De regens hebben hier een geheel an der karakter, zij zijn zoo hevig, dat indien er geen beschermende maatregelen genomen zouden worden er aan het golvende land de grootste schade zou worden aangericht. Ik herinner mij een gebeurtenis, die ik eenige jaren geleden in het gebergte beleef de. Met twee vrienden bevond ik mij op een grooten tocht. Onze wagen hadden wij des avonds bij gebrek aan andere mogelijkhe den het landschap was vol kloven in een droge beek geparkeerd en legden ons te slapen in de daarvoor speciaal ingerichte auto. Plotseling werden wij door een hevig onweer uit den slaap gewekt. Wij vonden nog juist tijd om uit de droge bedding, die binnen korten tijd in een woedenden berg stroom veranderd was, te ontsnappen. Eenige cijfers. De vernieling van den bodem is het sterkst ïn hot zuiden, waar ook gedurende de winter maanden de onbevroren grond aan hevige regens is blootgesteld. Naast de terrassen, die wij als middel ter bestrijding van de bodem vernieling reeds hebben leeren kennen, heeft de wijze, waarop men den bodem gebruikt, een geweldige invloed op de vernielende uit werking. Op een proefstation in den staat Missouri heeft men b.v. vastgesteld, dat op een proefveld, waarop zonder onderbreking mais werd verbouwd, in een bepaalde tijds ruimte per acre 74.97 ton aarde verloren ging terwijl onder dezelfde voorwaarden bij het afwisselend verbouwen van klaver, mais en tarwe, het verlies aan aarde slechts 7.19 t. bedroeg. In het eerste geval vloeide 25.59 van het water weg, zonder op de plaats den plantengroei te bevorderen, terwijl in het tweede geval het waterverlies slechts 11.57 bedroeg. Ter bestrijding van den bodemerosie tracht, de Amerikaansche regeering dan ook in den laatsten tijd, den landbouw veelzijdi- ger te maken en van de monocultuur tot ge mengde bedrijfsvormen te komen. Het is ech ter moeilijk, de boeren, die slechts op het Succes van het oogenblik bedacht zijn en die onmogelijk in generaties schijnen te kunnen denken, tot een zorgvuldige behandeling van den bodem op te voeden In 't zuid-oosten van de Unie beleeft men b.v.. dat de katoen, die de erosie begunstigt, bij hooge katoen- prijzen alle andere landbouwproducten ver dringt. Naar het tempo en den omvang van de erosie op het Noord-Amerikaansche conti nent heeft, men in den loon der laatste jaren eeno nderzoek ingesteld. De resultaten daar van zijn zoo indrukwekkend, dat ik ze den lezers niet gaarne zou willen onthouden. On geveer 14 millioen ha. land werden door „gully erosion" geheel vernield. Het geheel onbruikbaar geworden land bedekt een op pervlakte, waarop 280.000 bedrijven met ie der 65 ha. grond plaats zouden kunnen vin den. Verder is op 50 millioen ha. land de vruchtbare bovenlaag geheel of bijna geheel door het water weggespoeld (sheet erosion). Het zal groote moeite kosten, om een verdere vernieling van den bodem te verhinderen. Een regeoringseommissie heeft na een lang durig onderzoek voorgesteld, het land van ongeveer 450.000 landbouwbedrijven langza merhand op te koopen en den farmers in gunstiger gebieden nieuwen grond te ver schaffen of hen een ander beroep te doen kie zen. Men wil zoo noodig met behulp van enorme staatsmiddelen een toestand berei ken, waarin verdere vernielingen van den bodem onmogelijk zijn. Met de voorbereiden de werkzaamheden is reeds een aanvang ge maakt. Wij hebben hier misschien wel het belang rijkste nrobleom van Noord-Amerika aange sneden. Tntusschen zal nog voor langen tijd overproductie en de daaraan verbonden In zijn zesde artikel geeft onze V.P.B. correspondent een beschou wing over de bodemvernleling door het water, waardoor dikwijls zeer groote schade aan het land wordt toegebracht. veel te lage prijzen het dreigende spook van den Amerikaanschen landbouw zijn. Er staan immers nog enorme productie-reserves ter beschikking. Niet minder dan 36 millioen ha kunnen door middel van drainage betrek kelijk goedkoop voor den landbouw geschikt worden gemaakt. Desondanks is echter op den langen duurgezien de vernieling van den bodem, het grootste en moeilijkste probleem van Noord-Amerika. De geschiedenis leert ons aan vele voorbeelden, dat de mensch door een verkeerde behandeling van den bo dem in betrekkelijk korten tijd het opbou wende werk van de natuur van millioenen jaren kan vernielen, dat echter anderzijds ook met de grootste menschelijke inspan ning een herstek van het eenmaal vernielde niet mogelijk is. Nadruk verboden.) Eenige dagen geleden is in Amerika een groot passa giersvliegtuig in de buurt van San Fernando neerge stort; hierbij werd de beken de Afrika-reiziger en jager M ar tin Johnson gedood, zijn vrouw werd gewond. Het echtpaar Johnson was twee jaar geleden met een „zebra- en giraffenvliegtuig doorgedrongen in een nog geheel onbekend gebied van Afrika, waar het een prach tige dierenfilm gemaakt had. 14 Jaar lang zijn de Johnsons door Afri ka getrokken, waar ze zich de eene keer een tijd lang vestigden, om goud te zoeken, om daarna weer eens met een auto van de eene kust naar de andere te trekken. Wanneer ze dan op goeden dag meenden, dat ze ge noeg geld hadden, verkochten ze hun boer derij, en kochten in Londen twee kleine vliegtuigen; op het eene vliegtuig lieten ze zwarte en witte strepen schilderen, op het andere de vlekken van een giraffe. Was dit een grap? Naderhand bleek, dat deze beschildering een zeer goed beschermings middel was. Met deze vliegtuigen trokken ze dan weer naar Afrika, omdat ze hadden leeren inzien, dat achter de bosschen, moe rassen en rivieren die zij bezocht hadden, weer ander land lag, dat ze nog niet onder zocht hadden. Daarom vlogen ze weer naar Afrika en verdwenen spoorloos voor een tijd van 20 maanden. Zij hebben met hun eigen oogen, met hun fototoestel, met hun geluidsfilmtoestel, en met de gramofoon, giraffen en luipaar den, nijlpaarden en rhinocerossen beluisterd. Ook gelukte het hun, gebieden te ontdek ken, die tot nu toe nog door niemand be treden waren. Geheel nieuwe stukken land Een moderne tarnkap. Siegfried (u herinnert het u natuurlijk uit het Nibelungen-verhaal, en anders kunt u het, net als ik, in een encyclopaedie na slaan), Siegfried, de Geweldenaar, ontrukte den dwerg Alberich de zoogenaamde tarn kap, die de prettige eigenschap bezat, den geen, die deze kap opzette, totaal onzicht baar te maken. En wat deed de held Sieg fried met deze tarnkap? De „weerbare maagd" Brünhilde (een soort voorhistori sche Kenau Simonsz Hasselaar) wilde alleen haar hart wegschenken aan den man, die haar zou kunnen verslaan. Gun- ther was smoor op haar, maar verder was hij een tikje te slap in de lendenen om haar den knock-out te geven, die zij van haar toekomstigen man nu eenmaal eischte. Siegfried kwam hem te hulp. Hij trok den tarnkap over het hoofd, ging bij het duel néAst Gunther staan en verkocht in Gun- ther's naam de vechtlustige dame de ver langde opstoppers, die haar overtuigden, dat Gunther de man van haar keuze was. Dat ook al in die zonderlinge tijden „eerlijk het langst duurde", en dat Brünhilde dus op een goeden dag eens wilde onderzoeken, of Gunther wérkelijk zoo'n mannetjesput ter was en hem bij die gelegenheid aan zijn eigen ceintuur aan den muur ophing, kan ons slechts verheugen. Bedrog behoort in een goede legende gestraft te worden! Toch heeft de tarnkap nog eeuwenlang de fantasie van de menschheid gaande ge houden en in de laatste week lijkt het er werkelijk op, dat er een nieuwe hause in onzichtbare menschen op komst is: Van Milaan is de victorie begonen. In die stad woont professor Mario Mancini, en hij beweert, een electro-optisch toestel gecon strueerd te hebben, dat bijzondere electri- sche trillingen uitzendt, waardoor degeen, die erdoor getroffen wordt, geleidelijk on zichtbaar wordt. In de pers is beweerd, dat professor Mancini thuis al een geslaagde proef heeft genomen, waarbij hij iemand, die op een stoel zat, voor het oog van de omgeving heeft laten verdwijnen. Hongarije heeft het niet op zich laten zit ten. Ook daar is, vólgens de „Esti Ujsag", eenzelfde soort uitvinding gedaan door een zekeren ir. Prysbill. Ford moet er al een millioen dollar voor hebben geboden. Meneer Prysbill zal in dat geval goed doen, vooruit betaling te verlangen, want als Ford het ge heim eenmaal bezit, is het een klein kunstje voor hem, zich onzichtbaar te maken, tel kens als de kwitantie wordt gepresenteerd! Het lijkt mij trouwens heelemaal, dat deze moderne tarnkap net zooveel kwaad zal stichten als de ouderwetsche. Als menschen behoefte hebben, zich onzichtbaar te maken, hebben ze meestal niet veel goeds in den zin. En net als alle uitvindingen van de laatste jaren zal ook deze den oorlog wel geraffi neerder moeten maken. In dat geval kan men voor zonderlinge verrassingen komen te staan, en de menschheid zal er pas by ge diend zijn, als iedere natie het geheim heeft verworven en door een totale eclips van alle legers de oorlog een totale onmogelijkheid zal zijn geworden. Maar zoover zijn we nog niet. Professor Mancini past zijn uitvinding voorloopig alleen maar toe op onschuldige objecten en hoofdzakelijk voor zijn amusement. Door middel van zijn geheime stralen maakt hij bijv. de gasten onzichtbaar, die hij ten eten heeft genoodigd. Dat is al iefs. Misschien vindt hij nu ook nog eens stralen uit, om ze onhóórbaar te maken. Dan zou men ten minste voortaan ongestoord van een goed maal kunnen genieten, zonder afgeleid te worden door redevoeringen en gelegenheids praatjes. En dan zou een diner nog wel eens iets heel gezelligs kunnen worden! Wie weet, hoe prettig Professor Mancini het leven nog voor ons maakt hebben zij ontdekt, op kaarten opgeteekend en er de mooiste foto's van genomen. 400 Olifanten trompetten woedend naar de klei nen vijand, die zulke merkwaardige brom mende geluiden maakte en die voor hun kleine zwakke oogen onzichtbaar was. Hier mocht het vliegtuig geen ongeluk krijgen en ook geen noodlanding maken. Op rivieren, moerassen en open plekken in de bosschen zijn de vliegtuigen van de Johnsons gedaald. Steeds weer verhieven zij zich hoog in de lucht, om dan verder on bekende gebieden van Afrika te zoeken en er door heen te trekken. In het Krüger- park in Zuid-Afrika mogen de leeuwen dan al tam zijn als katten, in Midden-Afrika zijn zij dat niet. Op een goede keer kwa men er tien geweldige leeuwen met donke re manen aangeloopen, om hun nieuwe vijand, het pas gedaalde vliegtuig te aan schouwen. De grootste van hen sloeg met zijn poot tegen de propeller, en beet in de vleugel. De heer Johnson had zijn fototoestel in de hand. De leeuw sprong toe en zou di- DE JOHNSONS. reet in het vliegtuig komen. Maar mevrouw Johnson had een mooie boeket bloemen van een blanke bij een tusschenlanding in Nairobi cadeau gekregen. Deze bloemen duwde zij den leeuw in zijn muil. Het dier schrok terug, moest niezen door het sterk ruikende stuifmeel en spuwde de bloemen weer uit. Daarna at hij ze op, en verdween waardig met zijn kameraden in het struik gewas. Door de bloemen was hij dus op de vlucht gedreven. In de Belgische Congo hebben ze Pygmee ën aangetroffen, die nog nooit blanken ge zien hadden. De vliegtuigen hielden ze voor vogels, en de inzittenden voor een soort go den, die ze aanbidden moesten. Zij waren bang en nieuwsgierig tegelijk, bleven op een afstand en kropen dan weer meer naar vo ren. Mevrouw Johnson vertelde nog: „Hoe primitiever zij zijn, des te beter zijn zij ook. Zij zingen en dansen veel, bijna den ge- hcelen dag. De mannen van 50, 60 of 70 zijn net als kinderen van 10 jaar. Een vliegtuig houden ze voor een bovenaardsch verschijn sel. Behalve de vogels, waarop ze jagen* vinden ze alle dingen, die van de aarde los kunnen, bovennatuurlijke voorwerpen". Op een keer nam Johnson een klein Pyg- meeënmeisie mee in zijn vliegtuig. Het kind was iets intelligenter dan de andere. En terwijl hij opsteeg, weerklonk van de aarde het gejammer van 1000 Pygmeeën. Zij dach ten, dat het kind, dat de aarde verlaten had, verloren was Zij begonnen reeds doodenzan- gen aan te heffen, terwijl het vliegtuig bo ven het dorp cirkelde. Toen het vliegende Pygmeeënkind weer teruggekeerd was, om ringden zij het, betastten het, terwijl hun tranen nog steeds stroomden. Een paar keer raakten de vliegtuigen ie een moeras, dat alles vasthield, wat het pak ken kon. Het geheele oerwoud werd mijlen ver gealarmeerd. 500 Menschen werden aan het werk gezet, en met zeer eenvoudge hulp middelen trok men den „Giraffe" en de „Zebra" uit het moeras. Dikwijls ontsnapten zij ternauwernood aan den dood, vaak waren de gevaren van het onbekende Afrika dat nog steeds bestaat, zoo nabij, dat men wel een oude Afrika-reiziger moest zijn* om lachend met de camera er op uit te trekken. Het vliegtuigongeluk, waarbij Johnson zoo jammerlijk om het leven gekomen is, heeft nu voorgoed aan de nieuwe, groote plannen van het stoutmoedige echtpaar een einde gemaakt. Dubbel tragisch is het, dat de man, die in Afrika aan zoo vele gevaren bloot gestaan heeft, juist door het veron gelukken van zulk een alledaagsche ver voermiddel als de vliegmachine tegenwoor dig toch is, het leven heeft moeten verlie zen. DONDERDAG 21 JANUARI 1937. Hilversum I. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Onbekend. 10.30 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Omroeporkest. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Postzegelpraatje. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P., Mededeelingen en gra mofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze gramofoonplaten). 10.20 „Amsterdam heeft grootsche plannen", (gramofoonpl., toespraken en reportage). De naderende groote voetbalgebeurtenis D ui tschland - Holland Over groote belangstelling - Dui tsch land is lang niet gerust over den uit slag - De voorbereiding in Nederland. Met rassche schreden naderen we Zondag, den 31sten Januari, den datum, waarop in Düsseldorf de belangrijke en sterk de aandacht trekkende voetbal wedstrijd DuitschlandNederland ge speeld zal worden. Zooals verwacht mocht worden, bestaat voor de ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende ploegen van dat machtige Germaansche rijk en van ons kleine Nederland een geweldige belangstelling, die alle records op dit ge bied schijnt te zullen gaan breken. Bij duizend-tallen zijn de aanvragen voor kaarten bij den Duitschen Voetbal Bond binnengekomen, die by lange niet iederen liefhebber tevreden kan stellen. In normale omstandigheden kan het stadion in Düsseldorf, waar de wedstrijd gespeeld wordt, ongeveer 50.000 bezoekers bevatten, maar men heeft de capaciteit met ruim 10.000 plaatsen weten te vergrooten, zoodat bit respectabele getal van ruim 60.000 menschen persoonlijk van het gebeuren getuige zal kunnen zijn. Het Hsbl. zegt en het is wel aardig het hier even te vermelden, dat voor de ty'delijke uitbreiding van het DUssel- dorfsche Stadion, o.m. de stalen buizen ge bruikt worden, die op 7 Januari in Den Haag deel uitgemaakt hebben van de tribunes, die aldaar langs enkele gedeelten van den „bruidsweg", opgesteld waren. Echter hoe groot het aantal menschen ook is, dat den wedstrijd zal kunnen aanschouwen, het aantal van hen, dat tot nu toe kaarten aangevraagd heeft, overtreft dit verre. Be richten uit Duitschland melden, dat het aan tal aangevraagde kaarten het aantal beschik bare plaatsen momenteel met 100 over treft, er zijn dus nu al ongeveer 120.000 aan vragen! Desondanks zullen de meeste Hol landers, die gesolliciteerd hebben naar een toegangsbewijs, hun zin krijgen, want een groot gedeelte van de beschikbare plaatskaar- ten is voor Holland beschikbaar gesteld. Het staat dan ook vast, dat het Nederlandsch elftal weer vergezeld zal worden door „hét legioen", dat zijn aanwezigheid bij den wedstrijd zeker niet onder de banken van de tribunes zal steken! Dit kan zijn voordeel hebben voor de elf jongens, die het tegen de zeer sterke Duit- schers zullen hebben op te nemen. Immers als dezen zich hoorbaar gesteund weten door zoo'n groote massa landgenooten, zal dat een nog grootere prikkel voor hen zijn, dan de wetenschap alleen, dat zy tegenover een zeer sterken tegenstander staan. Hoe men in Duitschland ons spel bestudeert. Intusschen is al ontelbare malen gebleken, dat de Duitschers den wedstrijd tegen de onzen met de grootste bezorgdheid tegemoet zien. In alle bladen zyn al voorbeschouwingen aan den wedstrijd gewyd, waarbij men vooral aan dacht besteedt aan het spel, zooals het naar de meening van de schrijvers door de Oranje hemden in Düsseldorf gespeeld zal worden. Men doet daaromtrent allerlei gissingen en rr ;n kan er van op aan, dat de laatste wed strijden van het Nederlandsch elftal door een of meerdere officials van den Duitschen Voet bal Bond zyn bijgewoond om verslag uit te brengen van ons spel. Overigens is het al bekend, dat een vertegenwoordiger van het officieel orgaan van het „Reichsfachamt Fuszball" den oefenwedstrijd, welken het Nederlandsche elftal heden tegen Southend United speelt, persoonlyk zal komen bijwonen in de hoop om met zijn bevindingen bij de laatste wapenschouw der onzen, de Duitsche spelers en technische leiders van dienst te kunnen zyn. In het genoemde blad kwam deze week een artikel voor over den nade renden wedstrijd, waaruit op typische wijze blijkt, hoe men terdege rekening houdt met de kracht van ons nationaal elftal. Wij ont- leenen aan dit artikel het volgende: „Over de grondslagen van het Nederland sche spel en over de speciale eigenschappen daarvan hebben wij door vorige gelegenheden, waarbij wij ermede kennis maakten, reeds de noodige ervaring opgedaan. De Hollanders zijn ware kunstenaars in het defensieve spel; in dit opzicht zijn het volmaakte leerlingen van grootmeester Engeland. Welke volmaakte leerlingen van Engeland de Hollanders zijn, hebben zij in het vorige voorjaar bewezen, toen zij in het Amsterdamsche Stadion onder „Engelsche omstandigheden" (regenweer, glad en zwaar terrein) van een zich in goeden vorm bevindend Engelsch nationaal elftal slechts met 01 de mindere bleven. De Olympische winnaars en wereldkampioenen Uraguay hebben het reeds in 1928 te Am sterdam ondervonden, dat zelfs met een aan- valslinie van de allereerste klasse, het maken van doelpunten tegen de Holandsche verdedi ging een moeilijke onderneming is." „En dan behoeven wij nog niet eens van ons zelf te spreken. Wij hebben in de landenwed- strijden tegen Holland meer dan eens moeten capituleeren en er van een totaal van 14 wed strijden maar 4 kunnen winnen, omdat de Duitsche aanval de zich heroiek verdedigende dekking der Hollanders niet doorbreken kon, terwijl onze eigen dekking niet opmerkzaam genoeg was om het élan van den Hollandschen aanval te breken." „De Hollanders zullen met „Engelsche" consequenties dekken; zullen hun aanval len naar „Engelsch voorbeeld langs groote lijnen" en met „Engelsche snelheid" uit voeren. Van zichzelf zullen zij daaraan toevoegen een „Hollandschen strydlust", 11.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum H. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest, en gramofoonpla' 2.00 Handwerkles. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Radiotooneel voor de kinderen. 6.00 Cello en piano. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Oratorium-uitzending m.m.v. solisten, het Deventer Chr. Gem. koor, verst. „Deventer Strijkje". (Om 9.45 Gramofoonplaten en om 10.00 Berichten A.N.P. 11.1512.00 Gramofoonplaten. die de uitverkorenen van Nederland in staat stelt in den strijd om het succes voor het land boven de „normale maat" uit te groeien. Het nationale elftal van Holland is steeds weer opnieuw een groote tegen stander en wij zien de komst onzer weste lijke buren met spanning tegemoet." Uit het vervolg van het artikel blijkt dan, welk een vrees men heeft „voor den gevaar lijken midvoor Bakhuys". En het blad vraagt zich af: „Welke van onze midhalfs garandeert het grootst mogelijke succes tegen hem?" Men herinnert er dan aan, dat in Februari 1935 Münzenberg op die plaats zeer succes vol tegen Bakhuys heeft gespeeld. Maar wie zal thans als spil fungeeren, nu het Duitsche elftal Münzenberg als back noodig heeft? Namen van Goldbrunner en van den Saar- brückenaar Sold worden genoemd, maar het blad weet eigenlijk zelf niet, wie nu eigenlijk het best tegenover de „reïncarnatie van Drake" kan worden geplaatst Daaruit blijkt, dat men in Duitschland, evenals bij ons het geval is, het zwaartepunt van de samenstel ling van het nationale elftal legt op de be zetting van de spilplaats. Tevens blijkt er uit, hoe serieus onze Oosterburen te werk gaan, terwijl uit de stemming van het bovenaange haalde artikel duidelijk spreekt, dat men voor alles moet p robeeren om een nederlaag tegen het kleine Nederland te ontgaan. We kunnen ons zoo voorstellen, dat de tegen ons geleden nederlagen minder prettig geweest zijn voor het zoo sterk ontwikkelde en uiterst gevoelige nationaal bewustzijn van de Duitschers en dat het dus een zaak van primair belang is om een goed resultaat tegen de vertegenwoor digers van dat kleine landje te behalen. Van daar, dat de Nederlandsche ploeg er op kan rekenen, dat zij een uiterst fel strijdenden tegenstander tegen zich geplaatst zal krijgen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3