wpwi De gulden, die niet zakken wil heeft niet in gevaar verkeerd Ernstig verkeersongeluk bij Amsterdam Als de boerderij afbrandt Aanvaring door onoplettendheid De Britsche macht in het Verre Oosten Proeven met reflectoren In ieder huis een telefoon! De half-joden gaan verdwijnen De beëediging van Roosevelt Hef Poolsch-Lithausche grens-incident Woensdag 20 Januari 1937» Tweede blad Een sensationeel Innsbruck. bericht 'uit Wij *werden gisterenmiddag opge schrikt door een sensationeel tele gram uit Innsbruck, meldende dat H.M. de Koningin aan een groot gevaar was ontsnapt, doordat Haar auto in een afgrond dreigde te stor ten en nog juist op 't nippertje kon worden tegen gehouden. Al zeer spoedig werd dit alarmee- rend bericht echter achterhaald door andere telegrammen, welke een geheel andere lezing van het gebeurde gaven en het incident tot zeer geringe proporties terugbrach ten. Wij laten de verschillende telegrammen hieronder volgen. Innsbruck 19 Januari (Reuter) A.N.P. H.M. Koningin Wilhelmina is hedenoch tend aan een zekeren dood ontsnapt, toen de auto waarmede Zij een uitstapje maakte slipte tot den rand van een steilen 200 M. diepen afgrond. De wagen kon slechts wor- dfen vastgehouden door het snelle optreden yan den begeleidenden politie-beambte, die met zijn volle gewicht aan de auto ging hangen om deze tegen te houden. Een wiel van de auto hing reeds boven den afgrond, toen de politie-beambte, die per motorrijwiel de auto volgde, den wagen geheel kon bedwingen. Behalve H.M. de Koningin zaten nog drie personen in de auto. Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat op het oogenblik van verzending van dit bericht het nog geen bevestiging had of het juist is, dan wel overdreven. H.M. geen oogenblik in werkelijk gevaar geweest. Innsbruck 19 Jan. (A.N.P.-Special). Wij vernemen thans nader, dat het eerste bericht, volgens hetwelk H.M. de Koningin aan een zekeren dood zou zijn ontsnapt, zeer overdreven is. Het gebeuren js terug te brengen tot de volgende feiten. Tijdens een uitstapje per auto zou de wagen een helling nemen, toen midden op de helling voor een tegenligger even moest Worden gëstopt. De wagen stond behoorlijk in volledige rust. Bij liet starten in de eerste versnelling nadat de tegenligger was gepasseerd sloegen de wielen even door, zooals dat wel meer gebeurt op glad de wegen. Onmiddellijk daarna echter pak ten de wielen weder, zoodat de wagen ver der in de eerste versnelling normaal startte De wagen is zelfs niet één oogenblik lachleruit gegleden, zooals anders wel ge schiedt. Zoo goed pakten de wielen dus weer onmiddellijk na het doorslaan. Van slippen, in den eigenlijken zin, is dus geen sprake geweest. De wagen is niet wegge gleden, noch achteruit noch terzijde. De motor werkte rustig verder De helling werd zonder eenige moeite verder gemakkelijk genomen. Een afgrond was wel in de buurt, zooals vrijwel overal in deze schoone bergachtige omgeving, maar de wagen heeft zich niet in de richting van den afgrond terzijde be wogen, zooals uit het bovenstaande blijkt, zelfs niet den schijn van glijden aangeno men, zoodat ook de hulp van derden niet noodig is geweest. Het bericht is derhalve zeer overdreven geweest en terug te brengen tot een onbe- teekened voorvalletje, zooals dat- wel meer voorkomt. H. M. bevindt zich in uitstekenden ge zondheidstoestand. De rit werd voortgezet Innsbruck 19 Jan. (Reuter A.N.P.). Aangaande den autotocht waarbij H.M. de Koningin vanochtend met haar gevolg aan den dood zou zijn ontsnapt, vernemen wij nader, dat de auto den nauwen berg weg tusschen Igls, waar het hooge gezel schap thans vertoeft, en Matrei opreed en in een bocht van den weg slipte. Het gezelschap heeft den tocht naar Ma trei voortgezet. Het was daarbij niet bijzon der ontdaan over hetgeen was gebeurd. STAAT ER VOOR DEN FRIESCHEN BOER EEN NOODBOERDERIJ GE REED. INITIATIEF VAN DE FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW. In Friesehe landbouw- en veeteeltkringen peinst men al jarenlang over de vraag, wat kan men doen voor den boer en zijn gezin, wier boerderij door brand werd verwoest. Ieder jaar gaan er alleen in Friesland tien tallen boerderijen, vaak met inventaris en levende have, in vlammen op. De boer, wien deze raimp treft, is natuurlijk zwaar gehan dicapt. Wat moet hij aanvangen? Soms is alles verloren. Vaak wordt ook het vee ge red. Maar waarheen? Het gezin vindt door gaans onderdak bij familie of buren. Het geredde vee wordt verdeeld over de stallen van bevriende boeren. Het gansche bedrijf wordt uit elkaar gerukt en komt niet eer bijeen, dan nadat er een nieuwe boerderij is gebouwd. Al krijgt de boer vanwege de verzekering huis en have vergoed, wie telt dan de schade, die hij desondanks nog heeft? Straks moet hij van voren aan be ginnen. Het bouwbureau van de Friesehe maat schappij van landbouw heeft, naar de Msb. meldt na allerlei voorbereidende besprekin gen een ontwerp gemaakt voor een nood woning en noodstal welke gebouwtjes uit- neembaar zijn en in korten tijd naar alle streken der provincie vervoerd kunnen worden. De assurantie-maatschappij „Ach- lum" liet naar dit ontwerp een noodboerderij bouwen, die Zaterdag gereed was en offi cieel in gebruik is genomen. De president- commissaris, de heer H. R. Kingma, heeft hij deze gelegenheid een uiteenzetting gegeven omtrent de bedoelingen van deze noodboer derij. Uiteraard is er in Friesland veel belangstelling voor dit sympathieke plan om gehandicapte boeren de eerste hulp te verleenen. Er is in den noodstal plaats voor veertig runderen, doch wanneer de vee stapel kleiner mocht zijn, dan kan men den stal ook kleiner maken. Voor de dieren langs loopt de zin ken drinkgoot. Het licht komt in den noodstal niet dóór de kleine raampjes in den muur, maar van boven. De vloeren van den noodstal zijn van zwaar hout gemaakt. Voorts is er nog ruimte voor hooi en vee voeder. Bij een boerderij komt het woongedeelte in den regel het laatst. Doch deze nood woning mag er zijn! I-Iet is geen kwaad wo nen in deze nette woonkamer, met slaapka mers en kouken. Ons dunkt, de boerin die in het moeilijke geval van het zoeken naar 'onderdak komt te verlceeren. zal met beide handen deze woongelegenheid aangrijpen. De noodboerderij is 33 M. lang en 8 M. breed. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Ook de champignoncultuur, bijen teelt en zijdeteelt krijgen een plaats De Koninklijke Nederlandsche vereeniging „Avicultura", zal haar 51e Pluimveetentoon stelling houden op 22, 23 en 24 Januari a.s., in de zalen van het Dierentuin-hoofdgebouw te 's-Gravenhage. Het geheele tooneel van het Dierentuinge bouw is gereserveerd voor een demonstratie der nieuwe richtlijnen, welke zoowel de be- drijfspluimveehouderij als onze konijnenteelt hebben te volgen om zich beter aan de sterk gewijzigde oeconomische wereld verhoudin gen aan te passen. Bijzondere zorg is besteed aan de voedings middelen voor pluimvee en aan een betere verwerking der konijnenpelsen, terwijl als nieuwe neventakken, de champignoncultuur, de bijenteelt en zijdeteelt naar voren wor den gebracht. DE VOETBALWEDSTRIJD DUITSCHLAND- NEDERLAND. Geen bijzondere grensfaciliteiten. De voetbalwedstrijd DuitschlandNeder land, op 31 Januari a.s. te Dusseldorf, zal .vele Nederlanders trekken. Naar aanleiding van talrijke ontvangen vragen vestigt de Koninklijke Nederland sche Toeristenbond A.N.W.B. er de aandacht op, dat voor dezen wedstrijd geen bijzondere faciliteiten aan de grens gelden. Men dient dus in het bezit te .zijn van een geldig pas poort eventueel een collectief paspoort voor hen, die b.v. per trein of autobus tezamen de grens overschrijden), terwijl automobilis ten en motorrijders de gewone documenten dienen te bezitten: internationaal rijbewijs, internationaal bewijs voor het motorrijtuig, carnat of triptiek (voor het laatste kan even tueel een maandtriptiek dienen). Men ver- gete voorts niet, bij binnenkomst in Duitsch land al het geld dat men bij zich heeft (Duitsch en ander) te laten „bescheinungen' aangezien men het anders niet meer mag uitvoeren. En men denke er aan, dat men sinds kort totaal geen papieren marken meer naar Duitschland mag meenemen en slechts dertig mark per persoon in metaalgeld. VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL— SOUTHEND UNITED. David Jack speelt bij de Engel- schen mee. Dc spelers en officials van de Engelsche derde divisieclub Southend United s.c., die Woensdagmiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen het Voorloopig Nederlandsch Elftal speelt, zijn gisterenavond na een goeden overtocht te Rotterdam aangekomen. De manager van Southend United, de be kende oud-arsenal speler David Jack, heeft medegedeeld, zelf als aanvoerder in het elf tal te zullen meespelen. Vier leden van tooneelgezel- schap van Cees Laseur gewond. Op den Hemweg, ter hoogte van de Ma- riahoeve, is gistermiddag tegen vijf uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij vier leden van het tooneelgezelschap van Cees Laseur, dat op weg was naar Leeuwar den, zijn gewond. De acteur J. Baaij, wonende te Heemste de, is er het ergst aan toe. Hij is met zware hoofdwonden naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is naar men ons mededeelde, gunstig. Mevr. v. d. Bosch-Soesman, wonende te Amsterdam, liep ontvellingen op en eenige niet ernstige snijwonden. Zij is na in het Wilhelminagasthuis te zijn verbonden, naar huis gebracht. Mevr. Bcrtha Westering-v. d. Erve kreeg schaafwonden aan beide beenen. Ook zij is in het Wilhelminagasthuis verbonden en naar haar woning vervoerd. De acteur Lu cas Wensing, is eveneens licht gewond. Hij kon echter per taxi naar zijn woon plaats te Hilversum gaan. Op genoemd tijdstip reed een tractor via een oprit den Hemweg op. De chauffeur had zijn richtingwijzer uitstaan en wilde in de richting Amsterdam rijden. Bovendien gaf hij signalen. Van de zijde van de stad kwamen ■met vrij groote snelheid twee luxe auto's aan, waarin zich het gezel schap Laseur bevond. De chauffeur van den voorsten wagen zag plotse ling de tractor op den weg verschij nen. Hij remde zoo krachtig moge lijk, doch de tweede wagen kon niet zien, wat er voor den eersten op den weg gebeurde, remde niet tij dig, doch poogde neg links langs den eersten wagen en de tractor te schieten. Dit gelukte echter niet en met een zwaren slag botste de auto tegen het achtergedeelte van de trac tor. De eerste auto was tijdig tot staan geko men, doch de chauffeur kon niet verhinde ren, dat ook deze wagen nog in lichte bot sing met bet zware voertuig kwam, waar door enkele ruiten braken. Dc tweede wa gen is vrijwel geheel vernield. De acteur Baaij, die op de achterbank zat met mevr. v. d. BoschSoesman en Mevr. Bertha Wes terinkv. d. Erve, sloegen door de tussohen- ruit. De chauffeur van de auto werd licht gewond. In de eerste auto, waarvan de in zittenden met. den schrik vrij kwamen, be vonden zich Mevr. Dresselhuijs, Mej. Keezer en de acteurs G. Tersteeg en G. Schildt. Onmiddellijk waarschuwde men den ge neeskundigen dienst en de politie, die de gewonden n.^ar het ziekenhuis transpor teerde. De politie stelt, een onderzoek naar de schuldvraag. Als de Noordzee nog grooter was zouden ze ons nog hebben aan- gevaren Op 12 September j.1. op een Zaterdag avond midden op de Noordzee, hoorde de schipper van den Vlaardingsehen motorlog- ger „Thor" toen hij naar het achterlogies was gegaan om thee te drinken, schreeuwen dat zijn schip werd aangevaren. Voordat de schipper an dek was, voelde hij een he- vigen schok en de Engelsche treiler „Es- quimaux" boorde zijn neus een meter diep in de zijwand van den logger. Zeven man sprongen over op het aanvarende schip. De schipper is dadelijk met de overige be manning van boord gegaan, daar hij on middellijk gevaar van zinken zag. Later is gebleken, dat het schip vermoedelijk tot 1 uur heeft gedreven. Pogingen om het te sleepen zijn wegens de duisternis opgegeven. Aldus het verhaal van den schipper, die gisterenmiddag door den Raad voor de scheepvaart werd gehoord. De wachtsman, die bij de aanvaring op wacht had gestaan, eveneens als getuige ge hoord, vertelde den Raad, dat de Engelsch- man zigzag op hem was aangekomen en op het laatste oogenblik nog den indruk had gemaakt achterom te zullen gaan. De wachtman meende dat de Engelschen niet hebben uitgekeken. De voorzitter vroeg, of het dan niet beter was geweest een sein te geven. De wachtsman had het echter zoo natuurlijk gevonden ,dat een schipper niet een ander op klaarlichten dag dwars aan vaart, dat hij den voorzitter antwoordde: „Als u hier weg gaat, Mijnheer, zeg ik toch niet: „denk er aan, dat u de deur door moet?" Op een opmerking van den voorzitter, dat de Engelschen bij het onder zoek verklaard hebben, dat de logger hun geen ruimte had gegeven, antwoordde de wachtsman: „als er nog meer ruimte ge weest was op de Noordzee, hadden ze ons nog aangevaren". De inspecteur-generaa8 merkte op, dat gebleken is uit Engelsche getuigenverkla ringen, dat de Engelschen niet hebben uit gekeken. De schuld van de aanvaring acht spr. ge heel aan de zijde van het Engelsche vaar tuig. Of de „Thor" niet beter had gedaan een sein te geven en of het schip niet wat al te spoedig was verlaten, kon spr. niet beoordeelen. De raad zal later uitspraak doen. taal bereikt dat alle voorgaande jaren slaat, nl. 19119 nieuwe aansluitingen. Dat de technische dienst zich beijvert om gelijken tred te houden met dezen immer wassenden stroom van aanvragen, bewijst het feit, dat door dezen dienst in 1936 in totaal 19062 nieuwe aansluitingen tot stand werden gebracht. De aanleg is dus vrijwel bijgebleven met de aanvraag. Bekneld in een meng- apparaat Het slachtoffer bezweken. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur is in de stoom zeepziederij „De Hamer" van de firma T. P. Viruly en Co. een doodelijk on geluk geschied. In een van de zeepketels was het meng- apparaat in de zeepbrei vastgeloopen. Ten einde de storing te verhelpen, begaf de 34-jarige arbeider van V. zich in den ke tel. Hierbij moet hij vergeten hebben de machine, welke het apparaat in werking brengt, uit te schakelen, want toen hij de zeepbrei van den bodem had losgewerkt, kwam het apparaat in beweging en ge raakte de man ernstig bekneld. Toen men den ongelukkige had bevrijd, bleek zijn toestand hopeloos, Tijdens zijn overbren ging naar het van Iterson-Ziekenhuis is van V. bezweken. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Plannen tot duchtige versterking. De marine-deskundige van de „Daily Tele- graph" bericht., dat de groote havenwerken te Seletar, de marinebasis van Singapore in Juli a.s. gereed zullen komen. Het droogdok zal schepen van 50.000 ton kunnen opnemen, hoewel de eerste jaren wel geen oorlogssche pen van dit tonnage zullen worden gebouwd. De laatste acht jaar ligt bij Singapore een drijvend dok, dat schepen van 55.000 ton kan opnemen, zoodat tegelijk twee groote schepen hersteld kunnen worden. De versterkingen van Seletar zul len eerst in 1939 gereed komen en dan is dit dc sterkste vlootbasis ten Oosten van het Suez-Kanaal. Meer dan 10 millioen pond sterling zal aan dezen basis ten koste worden gelegd1. Vermoedelijk zal ook de vloot in het Verre Oosten versterkt worden. Nu het verdrag van Washington is afgeloopen acht men de Britsche vloot hier te zwak. In de Chineesche wateren bevinden zich zes kruisers, een flotille torpedojagers en 15 onderzeeërs en in Britsch-Indië bevinden zich drie kruisers. De naastbijgelegen slagschepen bevinden zich bij Malta, op een afstand van 6000 mijl. De vloot van Australië bestaat uit drie krui sers en een aantal torpedojagers, terwijl de vloot van Nieuw-Zeeland twee kruisers telt. Al deze schepen tezamen kunnen niet het hoofd bieden aan een vloot waarbij slag schepen zijn ingedeeld. Men venvacht, dat deze kwestie ter sprake zal worden gebracht op de imperiale conferentie, welk in Mei a.s. begint. Tegelijk met het gereed koanen van den vlootbasis Seletar, zullen vier of vijf slag schepen van de Britsche marine gereed komen. Twee hiervan, de „King George V" en de „Prince of Wales" zijn 1 Januari j.1. op stapel gezet en zoodra de marinebegroo- ting zal zijn aangenomen, zullen de andere schepen op stapel worden gezet. Vermoede lijk wel een smaldeel waarbij vijf slagsche pen van het „Queen Elisabeth"-type worden ingedeeld met een overeenkomstig aantal kruisers, torpedojagers, onderzeeërs en vlieg kampschepen in het Verre Oosten worden gestationeerd. Op de imperiale conferentie zal dan verder besproken worden of de vloten van Australië en Nieuw-Zeeland nog versterkt zullen worden; dan wel op het hui dige peil zullen worden gehandhaafd. Vragen in de Eerste Kamer. Het Eerste Kamerlid de heer Pollema, heeft de volgende vragen tot den minister van financien gericht: 1. Wil de minister verklaren, waarom het valuta- egalisatiefonds vrijwel voortdu rend is en wordt aangewend, niet san den ongewenschten invloed van bijzondere schommelingen, zoowel veroorzaakt door verplaatsing van belangrijke kapitalen als speculatieve bewegingen, te voorkomen, maar om den koers van den gulden tegen over dien der buitenlandsche valuta's kunstmatig te drukken? 2. kan de minister verduidelijken, waar om aldus dit fonds onder verantwoordelijk heid van den minister manoeuvreert op een wijze in flagranten strijd met de munt politiek der regeering vóór de z.g. deva luatie? 3. wil de minister inlichtingen verstrek ken (en zoo ja, deze als antwoord op deze vraag geven) op welke gronden hij van meening is, dat het op den duur bovenge noemd fonds zal gelukken den gulden op lager niveau dan voorheen te houden? 4. heeft de minister overwogen, dat juist de stijging van vele goederenprijzen voor Nederland met zijn invoersaldo een reden te meer is, in overeenstemming met de vroe gere regeeringspolitiek den gedwongen val van den gulden niet zoo diep maar zoo gering mogelijk te doen zijn en de huidige gestes van het valuta- egalisatiefonds dus met de Nederlandsche belangen in strijd zijn? 5. is de minister niet van meening, dat het huidig streven van dit fonds met groote verliezen voor dit fonds gepaard kan gaan, temeer daar de stijging der prijzen onzer Indische stapelproducten mede bevordert de tendenz van een stijgenden gulden, juist tegenovergesteld aan wat het valuta- ega lisatiefonds thans blijkbaar beoogt, zoodat door de manipulaties van dit fonds de geld voorraad hier te lande noodgedwongen sterk wordt uitgezet? 6. is de minister niet van meening, dat deze onnoodige vergrooting van den geld- vooraad in de naaste toekomst een der voornaamste oorzaken zal kunnen worden van een door de regeering niet gewenschte binnenlandsche prijsstijging, waardoor de voordeelen van een natuurlijk niveau van den huidigen gulden zouden blijken te zijn opgeofferd aan het huidig streven van meergenoemd fonds, om te komen tot een lageren guldenkoers dan die door de na tuurlijke omstandigheden geboden zou zijn? 7. is de minister er zich van bewust, dat op deze wijze de onder veel opoffering tot stand gekomen resultaten van de z.g. aan passingspolitiek in ernstig gevaar worden gebracht? Reeds enkele weken geleden wezen wij in een beschouwing op de gevaren der thans door de regeering gevolgde muntpolitiek. Het is duidelijk, dat de depreciatie van onzen gulden, blijkbaaT onder invloed van de eerste schrik, te sterk is gewee&t. Onze valuta wil zich herstellen, wil weer uit zichzelf meer opwaarts in de richting van het goudpunt zich bewegen. Dit zou natuurlijk voor een goed deel de „voordeelen" der devaluatie teniet doen, maar zeer terecht heeft de regeering steeds beweerd, dat devaluatie geen winst brengt. Waarom dan thans een andere houding ingenomen, nu een stijging van den gulden koers de goudvoorraden van de Nederland sche Bank niet meer kan aantasten Wij moeten aannemen, dat de leiders van onze muntpolitiek dwingende reden hebben om onzen gulden te drukken en dus kunst matig een zekere welvaart in ons landje te scheppen. Maar ons dunkt, dat de heer Pollema velen aan zich verplicht, door aan te dringen op een nadere verklaring. Wij hebben er zeker recht op te weten, waarom de regeering-Colijn thans welvaart tracht te scheppen op een basis, welke ten slotte een scherpe reactie moet geven en waarom zij thans blijkbaar plotseling af stand heeft gedaan van de gezonde mone taire politiek, welke zij steeds heeft gevolgd! Op den Rijksstraatweg No. 13. Op een gedeelte van den nieuwen rijksweg no. 12 van het rijkswegenplan 1932 zijn gis teravond in tegenwoordigheid van deskun digen van bonden en vereenigingen, aange sloten bij de Algemeene Nederlandsche Ver- keersfederatie, proeven met fairylite uitvoe ringen gehouden. Deze proeven zullen hedenavond herhaald worden voor autoriteiten van den Rijks- en Provincialen Waterstaat en morgenavond voor rechterlijke en politioneele deskundi gen. De fairylites-reflectoren en wegenborden voor wegbebaking en overwegbeveiliging worden door de N.V. Lehner's Handels onderneming te Amsterdam in den handel gebracht. Witte, helgele en roode reflectoren zijn niet alleen op plaatsen, waar bijzondere op lettendheid vereischt is, aangebracht, maar ook op alle bermpalen. Ook op fietsen en stilstaande voertuigen kunnen deze reflectoren dienst doen. Meer nieuwe aansluitingen in 1936 dan ooit tevoren. De invoering van het gesprekkentarief voor de telefoon, met zijn lage grondabonnemen- ten ter vervanging van het zooveel hoogere klassentarief, met inbegrip van een bepaald aantal gesprekken per maan, deed in 1930 aantal gesprekken per maand deed in 1930 een sprong omhoog gaan. Het bereikte in dat jaar het voor Nederland ongekend hooge aantal van 17294 nieuwe aansluitingen. Daarvoor was men steeds beneden de 10.000 gebleven. In de jaren 19301932 daalde als gevolg mede van de economische inzinking dit aan tal weer even snel. Het was in 1932 reeds te ruggevallen tot 12205. Nadien vond weder een langzame stijging plaats: 1933: 13120 nieuwe aansluitingen: 1934: 14457 nieuwe aansluitingen; 1935: 15517 nieuwe aansluitin gen. Tengevolge van geleidelijk getroffen nut tige tariefsmaatregelen, langzame verbete ring in de economische omstandigheden en intensieve propaganda is in 1936 een to- Bij de komende generatie zullen ze in Duitschland verdwenen zijn. Bij de inwijding van een huis voor artsen te YVeimar hield de Rijksleider der artsen, Dr. Wagner, een rede, waarin hij overeen komstig een bericht in het „Berliner Tage- blatt" mededeelde, dat alle andere vraag stukken ondergeschikt moet worden ge maakt aan de bescherming van bloed en ras. Aan een voortgaande vermenging met vreemd bloed is reeds door de Neurenberg- sche Wetten paal en perk gesteld. Er zijn thans in Duitschland aldus Dr. Wagner 500.000 Joden, 200.000 half-Jo- den en 100.000 kwart-Joden. Reeds in de ko mende generatie zullen er z.i. geen half Joden meer bestaan. Velen hunner sterven zonder kinderen; de kinderen zullen kwart- Joden zijn, voor wie een goedkeuring voor het sluiten van een huwelijk verplicht is gesteld. Washington in feeststemming De hoofdstad der Vereenigde Staten lijkt op een stad, welke gereed is voor de kro ning van een koning. Tal van houten tribunes zijn opgericht om duizenden te herbergen, die heden Roo sevelt zullen zien, wanneer hij zich naar het Capitool begeeft om er ten tweedenmale als president te worden geinstalleerd. Men verwacht 300.000 bezoekers. Er zijn schikkingen getroffen om op het groote plein voor het Capitool 50.000 toe schouwers te ontvangen, die zullen toezien wanneer de president den eed aflegt. Ver volgens zal Roosevelt zijn installatierede uit spreken. Deze redevoering van Roosevelt, waarin hij zijn plannen voor de volgende vier jaren zal ontvouwen, zal per radio over de geheele wereld worden verspreid. De Poolsche bladen bespreken uitvoerig het Poolsch-Lithausche grensincident, dat zij een „impertinente provicatie van Kaunas'' noemen. Reeds eenigen tijd zijn de verhou dingen tusschen beide landen gespannen in verband mel de behandeling van de minder heden. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat het grensincident aanleiding zal zijn tot ernstiger complicaties. In Poolsche politieke kringen, waar men de Litausche kwesties nauwkeurig volgt, is de wil om tot een goede verstandhouding met Kaunas te komen, niet verzwakt. Iedere overeenkomst, hoe gering ook. welke zou voeren tot normale betrekkingen zou met open armen worden ontvangen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5