iik Nieuws. Uit het huis met de Hooge Trap AKKERTJES Jlll^Bonn" Uit Bergen fjjZoo Grieperig De strijd om de M „Betty Vrijdag 22 Januari 1937 Tweede blad ALKMAAR Nieuwjaarsrede van den burge meester. Haastige spoed is zelden goedl Een Prins Bern- hardweg mag geen Doodenweg weg zijn. De dure walmuur- tjes van de Mient. Der traditie getrouw begint de burgemees ter deze eerste vergadering in 1937 met een nieuwsjaarsrede, waarin allereerst de ver loving en het trouwen van H.K.H. de Prin ses worden herdacht. Hij herinnert aan het overlijden van Dr. J. Postma, Ds. H. Mak kink en van den heer H. Bok en vermeldt het vertrek van den schoolarts, Dr. Pa- meijer en van den vroegeren stadsarts, Dr. Schröder. Dan komen getallen. De bevolking bereik te door een vermeerdering van 221 zielen het totaal van 30.6S8. De algemeene gezond heidstoestand was gunstig. Het aantal wo ningen vermeerderde met 97, terwijl op 31 Dec. jl. 11 woningen in aanbouw waren. Het totaal inkomen bedroeg in 193 15.081.171.—, tegen f 15.135.430 in 1934/35. Het totaal vermogen daalde van f 49.526.000 Jn 1934/35 op f 47.526.000.— in 1935/36. De gasafgifte bedroeg in 1936 3.934.350 M3., !n 1935 3.969.010, de stroomverkoop steeg [Van 5.150.312 K.W.U. in 1935 op 5.308.560 fc.W.U. in 1936. Het aantal slachtingen op het slachthuis !tvas met 24.558 rond 1500 minder dan een [jaar terug. Op de kaasmarkt was een aanvoer van 5.133.401 K.G., d.i. ruim 6 minder dan in 1935, op de veemarkt was de aanvoer met 35.522 stuks bijna 2 geringer. De opbrengst der marktgelden was f 40.874.83 tegen f 45.503.24 in 1935. Het aantal ingeschreven werkloozen was öp 31 Dec. 1936 gedaald van 1527 op 1 Jan. 1936 tot 1486, op de arbeidsbeurs waren inge schreven 3424 tegen 3364 in 1935. De werkloosheid onder de jeugd beneden Ï8 jaar bleef vrijwel onveranderd, terwijl op de arbeidsmarkt in het algemeen weinig verandering te constateeren valt. Aan werkloozensteun werd uitgegeven 509.260.54 en wel aan gemiddeld 955 man per weck. In 1934 en 1935 bedroegen deze cijfers f 265.875.62 met 509 man en f 437.523.70 anet 800 man. Na nog verschillende belangrijke gebeur tenissen uit het afgeloopen jaar te hebben gememoreerd, eindigt hij met de beste hoop voor 1937, te meer omdat hij enkele licht punten meent te kunnen vaststellen, die er op zouden kunnen wijzen, dat de economi sche toestand verbetert. Een hartelijk applausje van den Raad is 'de belooning, terwijl de nestor een woord |van dank spreekt, dat al weer recht harte lijk wordt opgenomen. In deze prettige sfeer begint de vergade ring. „Haastige spoed is zelden goed", zegt het Spreekwoord, wat niet wegneemt, dat een [mensch op zijn tellen moet passen. Een leverancier van de badinrichting, die gemerkt heeft, dat de stad afschuift, heeft zich achterna nog om een derde portie van zijn vordering tot de gemeente gewend. Maar 't gaat niet door. De meerderheid van den Baad is er tegen. De man had er dan maar tijdig bij moeten zijn. Iets dergelijks overkwam ook Mr. De Groot, Öie bij de benoeming van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim in over weging gaf het salaris van den secretaris, 'dat f 150.bedraagt, te verminderen omdat het werk door dezen functionnaris verricht, niet met een dergelijke honoreering in over eenstemming was. Men lette wel: dit is niet de commissie, waarin de heer De Groot zit ting heeft. Die doet ontzettend veel meer! Intusschen kreeg hij geen gehoor. Hij had er bij de begrooting mee behooren te komen. lAl weer: te laat! Toch bleef het humeur van den Raad uit stekend. Bij de benoeming van een onder wijzeres voor de Rochdaleschool volgde de Baad het advies van het College gaarne. Alle stemmen waren op mej. Spruit, slechts één werd uitgebracht op de Kofa. Aan de beurt waren de herstemmingen. De kindertoeslag werd gekitst, het susidie voor Kindervoeding werd aangenomen. De snelheid, waarmee deze punten wer den afgehandeld, was echter blijkbaar even redig met de belangrijkheid. Enkele heeren waren alleen gekomen voor deze stemming en nadat ze was afgeloopen, verlieten ze de zaal. Het waren de heeren v. d. Vall en Sietsma, die zich vermoedelijk elders in de stad, als lid van Ged. Staten, gingen wijden aan het Geestmerambacht. Zooals gebruikelijk waren er bezwaren te gen de nieuw te creëeren straatnamen. Het ging hier om de „Prins Bernhard-weg", waar voor gedacht was de verbindingsweg tus- schen de Jan van Scorelkade en den Helder- scheweg. De heer Govers voelde er niet voor. Hij voorzag veel ongelukken op dezen weg en meende, dat „Doodenweg" beter zou pas sen. Aangezien hij den naam van onzen prins niet aan al die ongelukken wilde verbinden, voelde hij meer voor een andere straat. De burgemeester leek er wel evenzoo over te denken en dus werd het punt aangehou den. Nadat in een geheimzinnige of liever in een geheime vergadering blijkbaar een groot aantal agendapunten is afgehandeld al thans een heele reeks lokte niet de minste besprekingen uit en monotoon klinkt de stem van den voorzitter onveranderlijk, „conform besloten" is het eindelijk de Spekbrug in combinatie met de walmuurtjes van de Mient, die de tongen los maken. Mr. De Groot heeft een onderzoek ter plaat se ingesteld en gevonden één scheur en een geopende voeg. Om daarvoor 20 mille neer te leggen, lijkt hem overdreven en hij meent, dat het rooien van de boomen voldoende zal zijn. De heer Sietsma heeft de zaak bekeken met een waterbouwkundige, die de scheu ren alleen toeschreef aan de werking van de wortels der boomen. Er viel geen uitzak ken te constateeren en de open voegen wa ren het gevolg van vorst. De waterpassingen kunnen niet juist zijn, omdat er één bij was die een groot cijfer gaf in 1936 dan in 1927. Iets wat onmogelijk was en de onnauwkeu righeid van de opmetingen derhalve bewees. Op grond van deze argumenten, gezien ver der de nog al treurige toestand der Alcma- riaansche finantiën, acht hij de uitgaven on geoorloofd. De heer Appel wilde de boel wel vernieu wen. Hij had verschillende argumenten. Wanneer ze alle zoo steekhoudend zijn als zijn motief, dat de kaas van de markt bij voorkeur in de schaduw in de schepen wordt, gelaten, dan ontgaat ons daarvan het ge wicht. Wellicht echter, dat het motief van het ontbreken eener fundeering beter opgaat. Even breekt dé zon door de MientlDOOmcn, wanneer er koek wordt gepresenteerd ter eere van het feit, dat de dochter van den heer Grondsma de bruid is. Gelukwenschen worden gewisseld, dan zijn de aftandsche walmuurtjes weer aan de orde. Mr. Leesberg weet zijn traditioneelc mondje Latijn er aan vast te knoopen. Hij is bang voor ongeluk ken en er moet dus een voorziening worden getroffen. Inderdaad daarmee moet een raadslid rekening houden en daarom verwon derde het ons eenigszins, dat niet het voor stel kwam, de Mient maar te dempen met afbraak van de Groote Kerk. Dat zou dan twee vliegen in één klap zijn. Het is mogelijk, dat wethouder Klaver ge wend is het leven van de zonzij te nemen, met de Mientmuurtjes doet hij het niet. Hij ziet de scheuren of de scheurtjes en klemt er zich met den moed der wanhoop aan vast. De reparaties der gemeente-eigendommen moeten worden bijgehouden juist in deze moeilijke tijden, om niet straks voor groote onkosten te worden gesteld. Bovendien is de kans groot, dat de boel nog erger wordt, wanneer na het rooien aan de muurtjes wordt gemorreld. Het verkeersvraagstuk komt er ten slotte aan te pas, de demping, verbetering van de bestrating, het leggen van trottoirs, kortom de heele Mient wordt even nauwkeurig onder de loupe genomen, als de scheuren op de foto's, die met het vergrootglas worden bestudeerd. De wethouder overtuigt de tegenstanders blijkbaar allerminst, vooral de heer Sietsma bestrijdt het voorstel van het College hevig, en wil zich tevreden stellen met de meest noodzakelijke herstelling. Hij verzocht het College het voorstel terug te nemen. De heer Iloytink wil uitstel, ten einde te komen tot een ander plan met versmalling van de Mient. De Mient dus half-dicht. De Raad doet de dingen soms graag in étappes. Want dat het watertje op den duur niet hcelemaal dicht gaat, daarop zouden we niet zoo pertinent „nee" durven schudden, als de wethouder deed. De belofte van den heer Klaver om de Mient „zooveel mogelijk" te dempen hij zei „zoover mogelijk" verbreeden van de straat gaf ten slotte de doorslag. En zoo hebben de simpele scheurtjes ten slotte kunnen bewerken, dat 20 mille uit de schat kist worden genomen, een uitgave omtrent welker noodzakelijkheid bij menigeen stellig de noodige twijfel zal bestaan. Een royale bui, die misschien valt te ver klaren uit de goede stemming. De organisatie van het bedrijf der ge meentewerken wordt aangehouden op grond van het bekende motief: geen tijd tot be studeering. De concentratie der bedrijven wordt er aan vastgekoppeld en zoo is dus plotseling de vergadering afgeloopen. „Een uitgaan als een nachtkaars" was dat zeker niet. Integendeel. Het ging met een knal. I'Wp1''** J'i 1 Zoo rillerig, zoo koortsig, geen k' wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echtet verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatiscne pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent AKKER -CACHETS ST. MAARTENSVI.OTBRUG. Stelling gebroken. Gistermorgen waren arbeiders uit Petten van de Firma S. en K. bezig met het op laden van zware stukken beton (afbraak Rijksweg) toen met een hevig gekraak de stelling plotseling omlaag stortte. Gelukkig is het zonder persoonlijke ongelukken afge loopen want door snel op zij te springen konden de arbeiders de neerkomende pa len net ontkomen. KUNST VOOR ALLEN Volksliederenavond van Michel Gobets. De vereeniging „Kunst voor Allen", ar tistieke leiding Alb. Sluyter en Michel Go bets geeft Vrijdag 29 dezer wederom een uitvoering in het Oranjehotel. De heer Mi chel Gobets zal Hollandsche, Finsche, He- bridische, Russische, Slavische en Jedische Volksliederen zingen. Kees Kef zal den zanger aan den vleugel begeleiden en tevens een toelichting geven op de te zingen liederen. BERGER SPORTVEREENIGING. Zondag komt nummer laatst van de ranglijst in Bergen op be zoek, doch mag volstrekt niet worden onderschat. De reser ves gaan naar Dirkshorn en zul len de twee punten daar wel moeten laten. Na de fraaie overwinning welke B.S.V. I jl. Zondag in het Alkmaarsche Sportpark behaalde, is de kans op de bovenste plaats weer een weinig gestegen en zij kan nog ver sterkt worden als a.s. Zondag Vrone uit St. Pancras te Bei-gen geslagen wordt. Daartoe is vooral noodig, dat de tegenpartij niet wordt onderschat. Weliswaar staat Vrone op de onderste plaats, Maar juist dit feit moet tot voorzichtigheid manen. Immers, een kat in het nauw kan vreemde sprongen maken en we hebben zoo dikwijls gezien, dat de illu sies van leidende clubs in rook vervlogen, juist door een struikelen tegen zwakke broeders. Daarom zal er door de Bergenaren duchtig moeten worden aangepakt. Met de ze mooie kans twijfelen we er niet aan, of er zal van het begin tot het einde duchtig worden gewerkt. In dat geval kunnen we op een overwinning der thuisclub rekenen. Do elftal-commissie heeft in de ploeg toch nog een wijziging aangebracht. Na het goede spel van Peetoom in de mid denlinie tegen Alcmaria, besloot, de Commis sie, die Zondag geheel voltallig aanwezig was, hem voor a.s. Zondag op de spilplaats te probeeren. Hij heeft dan te toonen, dat hij beter is dan Dirk de Jong. Iets, wat na tuurlijk dient te worden afgewacht. Voor het overige is het elftal ongewijzigd gebleven. De reserves gaan naar Dirkshorn, om het eerste elftal van de club van dien naam te bestrijden en we gelooven niet, dat Roel Ko ning en z'n mannen veel winst uit dien strijd zullen halen. We zeiden het al reeds eerder, op papier lijkt BSV 2 heel wat mans te zijn, maar in het veld presteeren de hee ren bitter weinig. Het zou ons tenminste erg meevallen als ze een puntje mee terug naar Bergen namen. De elftallen voor Zondag. Eerste elftal: J. Halff, doel; P. Beeldman en J. Tuijn, achter; J. Ludding, J. Peetoom en B. van Diepen, midden; H. Plomp, J. de Groot, C. Koster, C. Hoogvorst en H. Fillet, voor. Tweede elftal: F. Urbanus, doel; R. Koning en C. Coevert, achter; A. v. d. Berg Jr, F. Flurschutz en J. Otten, midden; P. van Ex- ter, A. v. d. Berg, A. ten Herkei, H. Petri en C. Bakker, voor. BERGER WINKELIERS VEREENIGING. Het 10-jarig bestaan in intiemen kring herdacht. De aftredende bestuursleden herkozen- In een der zalen van hotel Kreb had Woensdagavond een vergadering plaats van de Berger Winkeliersvereniging, waarop het 10-jarig bestaan in intiemen kring her dacht werd. Ofschoon men na de tot stand gekomen fusie tusschen d!e Winkeliersvereniging en de Middenstandsvereeniging alle reden had om dankbaar te zijn, kon met het oog op de slechte tijdsomstandigheden de tiende verjaardag toch niet feestelijk wor den gevierd. De secretaris, de heer A. Plomp, gaf een aardig, overzichtelijk verslag van de afge loopen tien jaar, waarin aan het slot de wensch werd uitgesproken, dat door één- drachtige samenwerking in het belang van den Middenstand veel zou kunnen worden bereikt en waarin vooral werd gehoopt op betere tijden voor den winkelier. De aftredende bestuursleden, de heeren H. H. W. Kleijberg, J. Wittebrood, N. Bak ker, Joh. Prins, P. Stekelbos en A. Plomp, werden alle herkozen, terwijl de heer P. J. de Haan, die eerlang deel uitmaakte van het bestuur der Middenstandsvereeniging, thans in het bestuur der Winkeliersvereeni- ging werd opgenomen. De besprekingen droegen alle een huis houdelijk karakter, Het was een gezellige avond, waarop een prettigen, kameraad- schappelijken toon heerschte. Z1JPE BURGERLIJKE STAND van 15 t. m. 21 Jan 1937 Overleden: Dirkje Kuiper, echtgenoote van Jacob Mosk. Levenloos aangegeven kind van Teunis Herman Philippo en Gerarda Jacoba Geer- truida Schuilenburg. Klaas Sneekes, weduwnaar van Geertje van den Berg. Kanaal Kolhorn-Oudkarspei Gisteren het maken van een vak aanbesteed. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gisteren aanbesteed het maken van een vak van het kanaal OudkarspelKol- horn tusschen het Waardje en den Waar landspolder en een verruiming van de bocht an de ringvaart van den polder Heerhugo- waard, ten oosten van den boomerpolder met bijbehoorende werken, in de gemeenten Oudkarspel, Harenkarspel, Oude Niedorp. Laagste inschrijver W. Koningen te Am stelveen voor f 114.915. MARKTOVERZICHT. Men kon Donderdag j.1. ook best merken, dat er vette koeien werden gekocht voor re kening van Dr. Deterding op onze markt. In totaal' werden er 13 stuks gekocht door de inkoopers. Door slager Korver uit Den Hel der werd een koe gekocht, afkomstig van den koopman C. Baars alhier, voor f295.— En een koe, afkomstig van den heer W. v. d. Oord te Barsingerhorn, werd verkocht aan slager D. Raat alhier voor f292.50. Dit wa ren weer ouderwetsche prijzen. Over het al gemeen waren er beste koeien aangevoerd. De hoogste noteering was dan ook 34 ct. Han del vlug, duur. Kalfkoeien werden verhan deld nog in den stal, het is nog te koud voor die beesten. Die handel was heel goed; hoog ste noteering f 230.Om 9 uur 's morgens waren ze allen verkocht. De handel in gelde- koeien was matig, hoogste noteering f 135. In graskalveren handel matig. Nuchtere kal veren handel goed; niet zoo wild bij de vori ge week. De laatste weken waren er weinig paarden aangevoerd, maar nu ging dat wel weer. Al leen de heer K. Stammes, Heerhugowaard, voerde er 12 stuks aan, hoogste noteering f325.—, handel goed. Oude slachtschapen van 2432 gld., handel goéd. Jonge vette schapen golden ook tot f 32, handel vlug. De handel in overhouders was goed, tot f 18.de duurste. De handel in bokken en geiten, handel matig, noteering 38Y2 gld. Een aardige aanvoer van vette varkens, handel was goed, hoogste noteering 21*4 ct. De handel in biggen en schrammen handel matig. Kippen, konijnen enz., handel goed. „HET WITTE KRUIS". In de gisteren gehouden Bestuursverga dering van de afd. Schagen van de Noord- Hollandsche Vereen. „Het Witte Kruis" is tot secretaris gekozen de heer H. de Nijs. LEEKENSPEL. Het in de Wieringermeer en te Hippoly- tushoef met zoo groot succes opgevoerde spel „Verlossing" wordt a.s. Zondagvond om 7 uur door de afdeeling Wieringermeer van de Rijzende Kerk ook in onze Hervormde Kerk gegeven. Het spel is door een van de jongeren, den heer Ekkers, zelf geschreven, en de recensies luiden zeer gunstig. wordt gerekend op heel veel belangstelliJif ook van buiten Schagen. BENOEMING. Onze plaatsgenoot, de heer B. Visser Is met ingang van 18 dezer benoemd tot hoofd-agent voor de N.V. Expl. Mij. Amstelstad, tusschen Den Helder, Hoorn en Alkmaar. F eullleton door Friedrich L i n d e m a n 50) Daarna zonk hij weer terug. Gilling haalde zijn schouders op toen de jon gen hem het bericht bracht. Vooruit. De mannen namen de mutsen af. De stuurman deed een gebed, Clyde en Moore tilden het hoofdeinde omhoog. Lang zaam gleed de grijze bundel in het koude wa ter. Ibarra sloeg een kruis. Dugan, gij neemt de wacht over. De ka pitein lag nog steeds onder de brande lamp op tafel. Hij verroerde zich niet, Goede nacht, Glover. Geen antwoord. De stuurman ging zijn hut binnen. In de deur draaide hij zich nog een maal om: Ga naar uw bed, kapitein. Maar deze sliep al op zijn armen. Dit was het laatste, wat Gilling van hem zag. Den volgenden morgen was kapitein Glover verdwenen. Gilling ondervroeg Dugan. Deze haalde zijn schouders op. Laat in den nacht was Glover boven geko men, had iets zinneloos gemompeld van „mijn vrouw zoeken" of iets dergelijks en was toen naar voren gegaan. Vanaf dat oogenblik hadden zij hem niet meer gezien. Zij hadden ook niets gehoord, geen schreeuw, geen hulpgeroep. De kapitein zou wel in zijn dronkenschap of in zijn over spanning over boord gevallen zijn en verdron ken. Het loonde de moeite niet, naar hem te zoeken. Glover, de blonde reus, was een mensch ge weest met een te klein hart. Hij was sterk, maar hem ontbrak de moed. Hij kon uitgela ten vroolijk zijn, maar hij bezat een ijdele zwakheid. Hij vond een groot' geluk, maar het maakte hem klein. Vanaf het oogenblik, dat hij het huwelijks schip was opgekomen, had hij gefaald. Hij voeide dat allang. Alleen had hij daarvoor in de plaats zijn vrouw gevonden, die zijn leven nieuwe inhoud gegeven had. Maar nu zijn laatste steun hem ontvallen was: Betty Bonn, werd hij krankzinnig. Ja, met den dood van deze vrouw, die het schip haar naam gegeven had, scheen ook de laatste band, die de menschen hier aan boord gebonden had, uit elkaar te vallen. De span ning onder de oppervlakte steeg. Gilling was nog steeds de baas op het schip. Voor hem was niets veranderd. De dienst ging verder. De. koers bleef dezelfde. Doch dit juist was het, wat de drie mannen van de „Frisco" onrustig maakte. Den avond van den 25en November de dag was weer helder en stralend met een frisschen Westenwind voorbijgegaan kwa men Clyde, Higgings en Harley naar ach teren. Stuurman, wij zijn te New York over eengekomen, dat wij slechts tot St. Michael op dit schip zouden blijven. Kapitein Glover wilde op de Azoren nieuwe mannen aanmonsteren, en wij zouden weer teruggaan op de „Frisco". Naar onze schatting zijn we nu echter al ongeveer 100 mijlen voorbij St. Michael. Gilling snauwde hen toe: De koers bepaal ik! Ik ben hier kapi tein aan boord, begrepen! Zg hielden vast: r Wij hebben een overeenkomst! Als die niet wordt nagekomen, leggen wij ons werk neer. De stuurman deed twee stappen naar voren, keek ieder ven hen strak aan en bromde als een opgejaagde tgger: Muiterij? Ik laat u in de ijzers slaan! Zij sloegen de oogen neer. Nu schreeuwde hij: Maakt dat ge weg komt. Weg hier! Als een paar afgestrafte jongens dropen zij af. 's Avonds had Charlie Moore het erover in de logie: Deze beul, deze tyran weet bliksems goed, wat hij doet! Die wil ons alleen daarom als niet naar St. Michael brengen, omdat hij weet, dat wij allemaal drossen. Die wil ons vasthouden totdat hij het schip te Genua heeft Dan geeft hij ons bij de politie als muiters aan, laat ons opsluiten en spaart op die ma nier nog de wedde uit. Jawel. Lach niet, Ibarra, gij zijt de eerst, die de gevangenis ingaat. Muiterij, daadwerkelijk vergrgp, dat is voldoende. Laten we den kerel eenvoudig in zee smij- ten, eenvoudig het schip in beslag nemen en ergens heenzeilen, waar we de lading kunnen verkwanselen. Maar het duurde nog een vollen dag en nacht eer de vlam oplaaide. Ibarra stond aan het roer. Voor een of andere kleine fout brulde Gilling hem iets toe. Plotseling kwam de woede bij den Span jaard boven. Hij viel zonder een woord te zeg gen, den stuurman aan. Een kort gevecht, borst aan borst op de kleine ruimte naast de commandobrug. Plotseling stortte Ibarra met een schreeuw ruggelings over de reeling in zee. Of hij er afgestooten was of door een on gelukkig toeval zijn evenwicht verloren had, kon niemand zeggen. Maar voordat de stuurman hem een zwem vest toewerpen kon, stormden Dugan en Moore op hem af. In het begin hadden zij niet goed begrepen wat er met Ibarra gebeurd was. Zij voelden zich echter sterk genoeg einde lijk den stuurman te overmeesteren. Maar ook ditmaal dreef Gilling de beide, in den grond laffe aanvallers de trap af en terug naar het middendek. Toen de stuurman daarna weer aan het roer stond, was van den Spanjaard al lang niets meer te bespeuren en van de muitende bemanning op dit oogenblik een reddings poging te verlangen, was waanzin, was zelf moord geweest. Gilling begreep maar al te goed, dat hij met deze broeders. Genua nooit bereiken zou. Voor hem was er maar een mogelijkheid, zich uit zijn netelige positie te bevrijden, door een der Azoren-eilanden aan te doen. Maar, hiervoor had hij mannen noodig. Hij riep Clyde, Clyde kwam. Hij sprak hem gemoedelijk toe. Luister nu eens, Clyde, gij, drie Frisco mannen, wees toch verstandig. Ik doe u een voorstel. Ik breng u naar de Azoren, waar gij wilt: naar Santa Maria of naar St. Michael. Santa Maria halen we binnen anderhalven dag; St. Michael in twee. Maar ik verlang van u, dat ge mijn commando gehoorzaamt en de beide anderen in toom houdt. Clyde vroeg: Geeft ge Dugan en Moore aan? Gilling zij onnadenkend: Natuur lgk. Dan zullen wij zweren, dat gij Ibarra over boord gegooid hebt! Dat is niet waar. Maar zelfs, indien het waar was, kreeg ik toch gelijk. Ik verkeerde in staat van verdediging. Als ge dét tenminste kunt bewijzen. In ieder geval verlangen wij, dat wij alle drie vrij van boord kunnen gaan. Gilling zag in: hij moest toegeven. Bij de gedachte: wat er in de haven gebeuren zou, zou wel terechtkomen. Dus werd het roer weer bezet. De lui de den hun werk als andere dagen. De koers was Noordoost-Noord. Richting Santa Maria, het zuidelijkste der eilanden. Doch 's nachts het was de nacht van 27 op 28 November verdween ook Gil ling. Weg! Verder werd er geen woord meer over gesproken. Emmo Dierksen kon niet zeggen, wie den stuurman over de reeling gewerkt had, of het Dugan of Charly Moore geweest was uit vrees voor straf of uit wraak. Toen de jongen 's morgens gewekt werd om koffie te zetten, stond de bootsman aan het roer en naast hem de matrozen in een opgewonden gesprek. Zoo bleef het enkele uren lang. Dierksen kan hen vanuit de kombuis met elkaar hooren en zien redetwisten. Alleen, als hg in de nabijheid kwam, staken zij de kop pen bij elkaar en dempten hun stemmen. Hij, als de eenige niet-zeeman aan boord, scheen hen toch wel een beetje te gevaarlijk. Tegen den middag dook, als een blauwe havenrug, het eiland Santa-Maria aan de kim op. Dugan gooide het roer om. Zij wilden, zooals Emmo later begreep, naar de Noord- Oostkust aanhouden, die volgens de zeekaart het minst bewoond was. Harley werd op uit kijk gezet. Na ongeveer een half uur riep hij: Zeil recht vooruit! (Wordt vervolgd)%

Schager Courant | 1937 | | pagina 5