Wanneer een Knningin gekroond wnrdt Roosevelt Het Agrarische vraagstuk Cijfers en feiten rondom den Spaanschen luchtoorlog in de Vereenigde Staten Een dag in het leven van Heeft Amerika weer hoop? De kroning van de koningin en van den koning van Engeland zal plaats hebben in de maand Mei. De pracht en praal die bij deze plechtige gebeur tenis ten toon gespreid wordt, geeft het geheel een sprookjesachtig uiter lijk. Met zorg worden uit de hoog ste adellijke kringen de begeleidsters van de koningin gekozen. De cere monie gaat volgens oude gebruiken, waarvan niet afgeweken mag wor den. Vier hertoginnen, zes dochters van gra ven, en nog elf andere dames uit de artisto- cratische wereld, zullen tijdens de kroning van de Koningin van Engeland haar gelei de vormen. De koningin heeft een pracht om zich heen, zooals in 26 jaar niet gezien is. Deze pracht is veel verblindender dan die van den koning, want de schoonheid van het purper en het scharlaken rood, van het kar mozijnrood en het goud wordt nog verhoogd door de vrouwelijke schoonheid, die er van de koningin uitstraalt. Alles wat de schoon heid en gratie van een vrouw ka» verhoo- gen, zal gedurende de processie kwistig ge bruikt worden. Haar voornaamste begeleid ster is de „Mistress of the Robes", gewoon lijk een hertogin. Het is waarschijnlijk dat de koningin de hertogin van Puccleuch voor deze zeer verantwoordelijke betrekking zal kiezen. Dan volgen zes dochters van graven om de sleep van de koningin te dragen. Of schoon nog geen van hen gekozen is. is het toch waarschijnlijk, dat het allen vriendinnen van de koningin zullen zijn, dus allemaal zeer jong. Na hen komen twee „Ladies of the Bedchamber in Waiting", dan zes eere meisjes („Maids of Honour") en tenslotte twee „Women of the Bedchamber". Wanneer de koninklijke stoet Westminster Abbey bereikt heeft, zullen de koning en de koningin zich eerst in de kleedkamers terug trekken. Twee uur eerder, waarschijnlijk reeds om 9 uur, worden de begeleidsters van de koningin in koninklijke rijtuigen naar Westminster Abbey gebracht. Deze dames moeten gedurende twee uur de gasten op wachten met sandwiches, verfrisschende dranken, en den tijd met conversatie korten. De vreemde vorsten en de overige leden van het koninklijk huis hebben dan reeds hun plaatsen in de kerk ingenomen. Daarna vertrekt de stoet van de koningin. Voorop gaat een adellijke daane die de kroon draagt. Een ander volgt met de scepter, een derde met de ivoren roede met de duif. Dan heerscht. er volkomen stilte. Dit is waar schijnlijk het meest indrukwekkende oogen-; blik in het leven van een koningin. Aan weerszijden van het schip van de kerk staan alle voorname personen opgesteld, diploma ten, politici, de leden van de koninklijke fa milie, in een woord, de crème de la crème. Gedurende eenige seconden heerscht er dan volkomen stilte, zoo indrukwekkend is het schouwspel. De koningin staat aan den in gang een oogenblik stil. Zij draagt een ivoor kleurige zijden japon, neerhangend tot op de voeten, geborduurd met draden van het zui verste goud. Rozen, distels, Iersche Rozen (Samrocks), de emblemen van de Domini ons, zijn op de japon geborduurd. Eenige rijen parels heeft zij om den hals. Verder draagt zij een smalle gouden kroon. Een pur peren sleep, met goud bewerkt en afgezet met hermelijn, hangt van haar schouders op den grond. En al dit goud, ivoor, purper en deze pa rels verhoogen de schoonheid van 't zwart van haar haar, haar blanke gelaatstint en het zeldzaam diepe blauw van haar oogen. En daarna rangschikken zich achter de koningin aap weerskanten drie, de zes doch ters van graven, ruischend in wit zijden toiletten, met parels geborduurd. Diamanten tiara's houden de sluier in het haar vast. Diamanten en parels glinsteren rond hun T KONINGIN EUSABETH. hals, en in het corsage. Ieder, van nature mooi of niet, wordt door deze versiering nog schooner. Nu beweegt de stoet zich lang zaam voorwaarts. De „Mistress of the Ro bes" houdt de sluier omhoog, terwijl een kleine page haar eigen sluier vast houdt; de „Ladies" en de „Women of the Bedcham ber" en de eeremeisjes volgen. Ieder is op zich zelf een meesterstuk van schoonheid, stralend en schitterend. Twee bisschoppen nemen met hoffelijke waardigheid hun plaats in naast de koningin. Dan, rechtens een oud privilege, roepen de Westminster boys: „Vi vat Regina Elizabeth". „Vivat, vivat, vivat"! Voor het altaar wacht de processie, tot de koning ook genaderd is. Daarna hebben de erkenning, de zalving en de kroning plaats. De klokken luiden, de kanonnen op de Tower worden afgeschoten, en de koning zit op zijn rood-gouden troon Daarna is de kroning van de koningin aan de beurt. Vier hertoginnen houden een baldakijn bo ven haar hoofd, wanneer zij voor het altaar knielt. De aartsbisschop zalft haar. Haar kroon, met de Koh-i-noor en de andere groo- te steenen uit Afrika, wordt op het hoofd geplaatst. Dtfci gaat er een zacht geruisch door de zaal: de vrouwen van de pairs zet ten hun kroon op. De koningin krijgt de ring aan de vierde vinger van. haar rejjh^ej ^ajkd, eveneens krijgt ze iri die'hand de gouden scepter met de kostbare steenen, de appel en het kruis er op. In de linker hand wordt haar de ivoren roede gegeven met de duif er op. Nu komt het mooiste oogenblik van de geheele ceremonie. De koningin gaat van het altaar naar haar troon, die naast die van den koning is op een verhooging. Ter wijl ze voorbij den koning gaat maakt zij een diepe buiging. Daarna volgt de viering van de Heilige Communie en dan gaan de koning en de koningin naar de kapel van St. Edward, waar de koning zijn zware kroon verruilt tegen een kleinere, en zijn gouden gewaad tegen een purper gewaad met her melijn afgezet. Daarna volgt een half uur rust, waarna de koning en de koningin plechtig en langzaam de kerk verlaten. Hier mee is de kroning afgeloopen. In de eerstvolgende weken zullen de da mes gekozen worden, die de eer zullen heb ben, de koningin te mogen begeleiden. Een ding is zeker. Schotland zal goed vertegen woordigd wezen. Koningin Elizabeth maak te zich een heeleboel vrienden, toen ze nog op Glamis woonde en die kent ze nu nog. Twee dames, die zeker in aanmerking komen, zijn Lady Doris Vyner, zuster van den her tog van Richmond, en Lady Annaly, doch ter van den graaf van Spencer, Lady An naly, die er zeer goed uitziet, geestig en goed ontwikkeld is, vergezelde den koning en de koningin reeds op hun reis naar Ke- nya, toen ze nog hertog en hertogin van York waren. Ook Lady Katharine Seymour, Lady Hambledon, en Lady Helen Graham komen in aanmerking. De laatste is reeds langen tijd secretaresse van de koningin, en weet iedereen door haar vriendelijkheid te bekoren. Lady Allendale, die naast de herto gin op Piccadilly woonde, en die zeer met haar bevriend is, evenals haar elfjarig doch tertje met Prinses Elisabeth, behoort ook tot de genoodigden. Op den 20sten Januari begint de tweede ambtsperiode van den herkozen president Roosevelt, die op dezen dag, na de plechti ge beëediging op het Capitool in Washington, als zijn eigen opvolger wederom het Witte Huis zal betrekken. In hooger mate dan al zijn voorgangers is president Roosevelt ook in Euro pa populair geworden, en daar om is het misschien wel interes sant, eens geheel onpolitiek een dag in het leven van het Ameri- kaansche staatshoofd te beschrij ven. Franklin D. Roosevelt heeft geen bepaalde dagindeeling, watit impulsief, zooals zijn politiek beleid ook steeds geweest is, is ook zijn gewone leven. Zijn ontbijt gebruikt hij meestal in bed, waarbij hij de ochtendkran ten leest, en na zijn volbrachte dagtaak brengt hij ook 's avonds gaarne eenige uren in bed door, waar hij dan zijn postzegel ver zameling nakijkt. Tevens verzamelt hij dan de postzegels van de brieven, die hij overdag gekregen heeft. Hij beweert, dat dit het bes te slaapmiddel is. Wat tusschen deze beide vaststaande polen van zijn dagindeeling gebeurt, kan men slechts zeer algemeen beschrijven: werk, werk en nog eens werk. Waar en hoe dit werk uitgevoerd wordt, is iedere dag verschillend: president Roosevelt werkt of in zijn privé-kamer, in een kleine salon van het Witte Huis, of in een kamer van het zeevaartministerie, waar sedert zijn werkzaamheden als minister van mari ne onder president Wilson, een kamer te zijner beschikking staat. Maar net zoo vaak Uan het voorkomen, dat hij een tafel in den tuin laat zetten, dat hij gewichtige bespre kingen tijdens een autotocht houdt, of zelfs, dat hij zijn staatszaken in het salonrijtuig van 'n aparte trein of op zijn jacht „Poto- •mac'A*tifdoèt. Hij houdt, van dezé veranderin gen, omdat ze hem,in staat stellen, den ge- heelen dag te werken, zonder veel tijd voor verstrooiing te vragen. Toen een vriend hem eens schetsend zei, dat hij van alle presiden ten het liefst op reis. was, antwoordde hij: „En toch ben ik nooit langer dan een uur van mijn schrijftafel af". Hij had ook kunnen zeggen, dat zijn werk tafel hem op alle reizen vergezelt. Zijn be roemde speciale trein is een „Wit Huis" in het klein, en zelfs op zijn tochten op zee staat hij door middel van een radiodienst die op een geheime golf afgestemd is, steeds in verbinding met het ministerie van mari ne. In geval van nood staat een watervlieg tuig klaar, om hem naar Washington te rug te brengen. Eens zei de president: „Mijn regeering reist door het land als een circus Want alles, wat tot den arbeid van den regeerings- chef behoort, wordt op reis net zoo zorgvul dig behandeld, als in Washington, en men kan zich wel voorstellen, wat er al zoo tot het geweldige apparaat behoort, dat voor het bestuur van 138 millioen menschen noodig is. Het is dus moeilijk, zich een juist denk beeld te vormen van den arbeidsdag van den Amerikaanschen president, die iederen dag een ander programma heeft. Maar om het leven van het Amerikaansche staats hoofd te leeren kennen, is het voldoende, een blik te werpen in het huishoudboek van het „Witte Huis"; dit is voor iedereen toe gankelijk, want de president leeft in de ware zin des woords op kosten van het land. Zijn jaarsalaris -bedraagt 75.000 dollar, en dit bedrag zou heel gering lijken, wanneer men bedenkt, dat de president van de Fransche repu bliek het dubbele ontvangt, name lijk drie millioen franc. Maar voor Roosevelt is dit genoemde bedrag als het ware een soort zakgeld, hij hoeft er niet van te leven. Juist geno men, moet hij zelfs van zijn levens onderhoud slechts het noodige be- taLen, terwijl alles, wat als luxe op de tafel van de eetkamer komt, door de belastingbetalers geleverd wordt. Ook alle andere uitgaven behoeft hij niet te betalen, want de staat onder houdt voor hem eigen doktoren, een leger van tuinlieden (700 bloemen komen dagelijks in het Witte Huis), een eigen wasscherij en eigen kap pers. Wanneer de president zich 's morgens laat scheren en in zijn zak naar klein geld zoekt, zegt de kapper: „Alles is al betaald, mijn heer de president". Want zelfs voor het gebruikelijke fooitje is een aparte post in het budget geboekt. De kosten voor het onderhoud van zijn auto's en de salarissen voor de 12 chauffeurs van den president bedragen 75.000 dollar, dus precies het jaarsalaris van den presi dent. Hij zou dus ook niet ver komen, wan neer hij alles zelf betalen moest. Maar het merkwaardige is, dat de president nog overal korting op heeft. Wanneer hij geen zin heeft, zijn eigen jacht „Potomac" te ge bruiken, dan kan hij tegen gereduceerden prijs een kruiser van de vloot huren, en wanneer hij de voorkeur zou geven aan een gewone trein, inplaats aan zijn speciale trein, dan zou hij met zijn personeel c-en korting van 60 pet. krijgen, net als kinder rijke families. Men weet, dart; de president ook vrij wonen heeft: wanneer het Witte Huis aan een particulier behoorde, dan zou hij aan belasting een half millioen dollar moeten betalen, dus veel meer dan hert, in komen van den president. Het is misschien nietb ekend, dat het Wit te Huis, dat in het jaar 1792 door den Fran- schen architect Lenfant gebouwd werd, in Europa twee evenbeelden heeft: het slot van graaf Leinster in Dublin en hert kasteel van de familie Rastignac in Dordogne. Op de eerste verdieping bevindt zich de beroem de „oostelijke zaal" en de „groene salon", waar iedere burger van de Vereenigde Sta ten het recht heeft zijn president de hand te drukken. Daarnaast ligt de „blauwe Sa lon", die voor diplomatieke ontvangsten dient. Van de privékamers ligt alleen de eetkamer op de eerste verdieping. Op de tweede verdieping begint het rijk van me vrouw Roosevelt, en slechts tot één kamer heeft zij geen toegang, namelijk de schrijf kamer, waarin Roosevelt niet schrijft, maar waar hij conferenties met de pers houdt, waar twee keer per week alle journalisten bij elkaar komen. Deze persconferenties zijn niet alleen daarom beroemd, omdat de be stuurder over een volk van 138 millioen menschen zich hier de onmogelijkste vra gen laat stellen, maar omdat dit de eenige gelegenheid is, over zijn politiek inlichtin gen te geven. Want met uitzondering van de plechtige openingszitting van het parle ment, komen noch de president, noch de ministers ooit in het parlement, en kunnen dus ook nooit door de afgevaardigden uit gevraagd worden. Tenslotte moeten we nog verraden, wat de president met zijn zakgeld doet. Hij onder houdt daarmee, evenals met een deel van zijn privé-eigendom, een door hem gesticht kindersanatorium in WarmSprings waar de kinderen aan dezelfde ziekte lijden als de president, en die hij met bovenmenschelijke energie en inspanning overwonnen heeft. Bij het bestuur van dit sanatorium is zijn vrouw hem behulpzaam, evenals bij het be stuur van het groote huishouden in het Witte Huis, en ook bij het bestuur van een. nog veel grooter huishouden, dat „Ver eenigde Staten" heet. Interessante mededeelingen van den Amerikaanschen vlieger Acos- ta Buitenlandsche toestellen be- heerschen het veld. De beroemde Amerikaansche vlieger Bert Acosta, die zooals bekend een maand in dienst is geweest bij de luchtvloot van de Spaansche regeering, geeft in de Parijsche pers interessan te bijzonderheden over de sa menstelling en de krachtsverhou ding der vijandelijke luchtvlo ten. Zijn cijfermateriaal heeft betrekking op de tweede week van Januari, waarin zijn con tract met de Spaansche regee ring afliep. De regeeringstroepen beschikken op het oogenblik over ongeveer 200 Russische mi litaire vliegtuigen, waarvan er zich on geveer 100 aan de fronten en de rest in re serve bevinden. Bovendien bezitten zij ver der iets meer dan 200 vliegtuigen van Spaanschen, Franschen, Mexicaanschen en anderen oorsprong, die bijna allen actief zijn. Het leger van Franco beschikt over bijna 500 eenheden, deels Fiatjagers en Caproni- bommenwerpers, deels jagers van de nieuw ste Duitsche productie (Heinckel) en Jun- kers-bommenwerpers. Be belooning. Acosta en drie andere Amerikaansche pi loten kregen hun contracten eind October door bemiddeling van den Spaanschen Het rassenvraagstuk der Ver eenigde Staten. Washington, Januari 1937. Op onzen tocht door het Amerikaansche continent is ons het rassenprobleem, waar mede de Vereenigde Staten te kampen heb ben, duidelijker en duidelijker geworden. Of wij ons nu in New York door den stroom der menschen laten meedrijven dan wel, of in Midden-Westen een negerjongen on zen schoenen een nieuwen glans verleent, steeds weer krijgt men het gevoel, dat het rassenvraagstuk van groote beteekenis voor Noord-Amerika moet zijn. Wil men de eigenaardigheden van het maatschappelijke en politieke leven, de vele spanningen en de onevenwichtigheid van de Nieuwe Wereld begrijpen, dan kan men zulks inderdaad niet doen, zonder zich ook bezig te houden met de elementen, waaruit in den beroem den „smeltkroes" de nieuwe Amerikaansche mensch geschapen zou worden. Zeker, de onevenwichtigheid in het Amerikaansche leven is ten deele een gevolg van de al te snelle ontwikkeling maar zij is toch ook toe te schrijven aan de verschillen tusschen de in de staten levende menschen. Men kan zon der overdrijving zeggen: de smeltkroes heeft niet dat gebracht, wat men er van verwachtte. Het is gedurende de laatste 50 jaren niet gelukt, de immigranten die tot den dag van de immigratie-beperking in het jaar 1923 in steeds grooter omvang uit lil bijgaand artikel wijdt onze V.P.B.-correspondent een zeer interessante beschou wing aan het bevolkings vraagstuk der Vereenigde Staten, dat in zeer na ver band staat met de ontwikke ling der bodembewerking. Oost- en Zuidoost-Europa naar Amerika kwamen, op de gewenschte wijze in het Amerikaansche leven in te schakelen. De smeltkroes functioneerde slechts, zoolang het meerendeel der immigranten uit Noord en West-Europa kwam. Hij begon echter te falen, toen de verschillen tusschen de nieu we immigranten en de oude Amerikanen te groot werden. Vooral in de industrieele centra ontstonden talrijke vreemdelingen- wijken, waarvan de bewoners, hoewel zij zich uiterlijk sterk geamerikaniseerd heb ben, door de oude Amerikaansche geslach ten niet als hunsgelijken werden beschouwd. Krijgt Amerika een ander karakter? In Noord-Amerika speelt dus niet slechts het vraagstuk der negers een rol, maar ook door de blanke bevolking loopen scheidings lijnen, die slechts zeer moeilijk zullen zijn uit te wissen. Voor 1923 was de immigra tie uit Oost- en Zuidoost-Europa zoo groot, dat het volstrekt mogelijk scheen, dat de Verenigde Staten hun Angel-Sasisch ka rakter zouden verliezen. Nadat thans de stroom der immigratie bijna geheel tot stilstand gebracht is. hangt de verdere ontwikkeling van Noord-Ame rika in dit opzicht voor het grootste ge deelte af van het aantal geboorten in de verschillende bevolkingsdeelen. De negers, die ongeveer 10% van de totale bevolking uitmaken, hebben zich tot nog toe, ondanks een hoog geboortecijfer, slechts weinig ver meerderd, wijl de sterfte groot was. Gelukt het den negers, door toepassing van de, moderne hygiene het sterftecijfer te ver lagen, dan kunnen zij hun aandeel in de totale bevolking verhoogen. Van de blanke bevolking hebben de nieuwe immigranten in vergelijking met de West en Noord-Euro peanen een hoog geboortecijfer. Een voort duren van dezen toestand zou beteekenen, dat de U.S.A. tenslotte hun Angel-Saksisch karakter zouden verliezen. Nu zijn echter de immigranten van de laatste tientallen jaren hoofdzakelijk in de groote industri eele centra blijven zitten, waar zij een groot bestanddeel van het Amerikaansche prole tariaat uitmaken. Zij leven daar onder vrij ongunstige levensvoorwaarden, zoodat te verwachten is, dat in de toekomst het geboortecijfer onder hen aanzienlijk zal da len. De kracht van de Angel-Saksische Ame rikanen, waarmede b.v. ook de Amerika nen van Nederlandsche afstamming ver want zijn, berust in ieder geval meer op het land dan in de stad. Dit is voor ons een reden, om de plattelandsbevolking van de Vereenigde Staten nog eens wat nader on der de loupe te nemen. Beslissend voor de toekomst van het land. Zeer in het algemeen kan men zeggen, dat het pionierswerk in Noord-Amerika is verricht door menschen van West- en Noord Europeesche afkomst.. De enorme prestatie uit een wildernis in ongelooflijk korten tijd een van de grootste agrarische productie centra van de wereld te maken, is hoofd zakelijk door Engelschen. Nederlanders, Franschen,Scandinaviers en Duitscher ver richt. Italianen, Polen Balkanneezen, enz. kwamen eerst later, toen het continent, voor zoover voor den landbouw geschikt, reeds in bezit genomen was. Zij maakten de industrialiseering van het nieuwe wereld deel mogelijk. Ondanks vele veranderingen, valt ook op het oogenblik nog het Angel saksische karakterop het platteland scher per waar te nemen dan in de steden. Dit geldt in het bijzonder voor het midden-wes ten. In de gespecialiseerde groenten- en fruitbedrijven van het Oosten werken in- tusschen veel menschen van Zuid-Europee- sche afkomst. In de kuststreek van den Stil len Oceaan kan men overigens ook veel Ja panners en Chineezen aantreffen. Een zeer bijzondere toestand heerscht in het zuid-oosten van de Unie. Daar werden door het invoeren van negers uit Afrika en de stichting van kapitalistische katoenplan tages bijna koloniale verhoudingen gescha pen. Dat had tengevolge, dat de latere Europeesche immigratie afgezien van eenige uitzonderingen het zuiden meed. Men kon moeilijk met de negers in concur rentie treden. Ook de z.g. bevrijding van de negers door den burgeroorlog heeft eigenlijk weinig verandering in den toe stand gebracht. De sterke negerbevolking dwong tot het behoud van meer aristocra tische maatschappelijke vormen. Voor de toekomst bestaat de mogelijkheid van een nieuwe verandering in het Ameri kaansche volkskarakter, indien n.1. de im migranten uit de laatste tientallen jaren langzamerhand in het volkslichaam wor den opgenomen. Of het beeld der blanke be volking daardoor sterk zal veranderen, hangt af van de geboortecijfers der ver schillende bevolkingsdeelen. Van welke zijde men ook dieper in de Amerikaansche pro blemen tracht door te dringen, steeds stuit men op dit rassenvraagstuk, dat beslissend voor de toekomst van het land kan zijn. consul in New York en wel onder de vol gende voorwaarden: Een salaris van 200 Engelsche ponden per maand; Een bijzondere premie van 100 Engelsche ponden voor elk neergeschoten vijandelijk vliegtuig; Een garantiesom van 300 Engelsche pon den voor het vliegtuig. Het slechte materiaal. Acosta beklaagt zich bitter over het door de Spaansche regeering geleverde slechte materiaal.t Zijn .eskader,-bestpntj. buiten zijn eigen Amerikaansche toestel enkel en alleen uit civiele vliegtuigen van aller lei soort, die niet eens met machinegeweren waren uitgerust. De bommen werden in een geïmproviseerde bergruimte medegeno men, die onder de romp van het vlieg tuig was bevestigd. Een van zijn kamaraden, Fred Lord, start te op den eersten dag met een oud Fransch passagiersvliegtuig. Op 150 meter hoogte brak één-van de draagvlakken hij kon echter dalen, zonder daarbij lichamelijk letsel op te loopen. Het vliegtuig was eenige da gen tevoren door machinegeweervuur be schadigd en men had nog geen tijd gehad om het te repareeren. Be Russen. De Russische machines zijn daarentegen uitstekend. Piloten en mechaniciens zijn in overvloed aanwezig. De Russen, goed ge disciplineerd èn uiterst strijdlustig, zijn in geen enkel opzicht de minderen van hun Duitsche en Italiaansche tegenstanders. Zij hebben alles medegebracht, wat zij noodig hebben en nemen van de Spanjaarden niets anders aan dan onderdak. Overigens zonde ren zij zich volkomen af. Alles om hen heen is Russisch, behalve de grond, waarboven zij vliegen en waarop zij slapen. In de eerste week van Januari startte in Valencia een eskader van vijf bommenwer pers, gevolgd door een aantal Russische ja gers. Zij stegen tot een hoogte van 2600 me ter en kwamen onopgemerkt boven een na tionalistisch vliegveld. Toen een der vlie gers, de Engelsche piloot George Holland, echter zijn bommen neerwierp, werd hij om singeld door e enzestal Duitsche toestel len, die hem hevig beschoten, zoodat het toestel binnen weinige minuten neerstortte. Acosta, die aan den strijd deelnam, kwam er zonder ongelukken af. De Russische ja gers grepen in, de Duitschers ruimden het veld en de Sovjets dekten Acosta's aftocht Be wolken. Een zeer belangrijke, soms beslissenden rol in den strijd spelen de wolken. Op zekeren dag steeg Acosta, slechts ver gezeld door een waarnemer, op, om de juiste standplaats van een tusschen de heuvels ten westen van Vittoria opgesteld kanon der Franco-troepen vast te stellen. De he mel was zwart van de wolken en de in den omtrek cirkelden Russische jagers ver loren Acosta al spoedig uit het oog. De te genstanders bemerkten hem echter en be gonnen hem onmiddellijk te achtervolgen. Acosta's vliegtuig „Miles Falcon" was echter snel genoeg, om binnen weinige se conden het beschermenden wolkendek te be reiken. De Duitschers gaven daarop de achtervolging op, wijl zij vreesden, in de diepe duisternis door de Russen omsingeld te worden. Vermoeid! Toen het contract langzamerhand afliep, stonden de Amerikanen voor de vraag van opzegging of verlenging van de overeen komst. Zij hadden in de afgeloopen vier we ken 20 bomaanvallen en een groot aantal observatievluchten uitgevoerd en „dank zij veel geluk en de Russen', zooals Acosta zegt, slechts één verlies te betreuren. Maar hun strijdlust was desondanks gestild, zoodat twee van hen van de verlenging van hun contract afzagen. De beide anderen willen na eenigen tijd rust in Parijs te hebben genoten naar het front terugkeeren.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11