Chauffeur staat terecht wegens moord WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Binnenland Abonneert U op dit blad De strandin Een merkwaardige tempel De gestolen postauto teruggevonden Bezwaren tegen centralisatie van den export De auto-diefstal te Roosendaal Onderwijzeres door trein overreden en gedood Sneeuw en ijs in het noorden des lands van het stoomschij irenes De kleeren maken den man. Een dagbladbericht onthult, dat Litwi- nof, de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, aan alle vertegen woordigers van de Sowjet-Unie in het bui tenland een circulaire heeft gezonden, waarin zij worden aangemaand, meer aan dacht te besteden aan hun optreden, klee ding en manieren, om een goeden indruk te wekken in de burgerlijke kringen van de landen, waar zij de Unie vertegenwoordi gen. Onze moeder hield ons altijd voor: zorg dat iedereen zegt „wat 'n nette jongen is dat, en wat ziet hij er keurig uit". We hebben ons daar steeds aan gehouden en onze pakken altijd laten keeren bij een kleermaker, die het zakje voor de pochette weer links aanbracht, zoodat men niet kon zien, dat het 'n gekeerd pak was. En Lit- winof is nu ook tot die leer bekeerd. Het zal hem zeker ter oore zijn gekomen, dat de moeders van tegenwoordig wel eens te gen hun zoontje zeggen: „Kam je haren, je ziet er uit als een bolsjewiek"; dat is natuurlijk niet prettig voor een bolsjewiek, vooral als hg zelf altgd z'n haren netjes plakt en in Genève zoo heelemaal het uiterlijk heeft van 'n als heer gekleed per soon. Een net uiterlijk geeft onbetwistbaar vertrouwen; wie zou brj.v. z'n spaarduitjes in handen geven van een bankier met 'n glimmend pak of scheefgeloopen hakken. Je zou geneigd zijn te denken: die heeft het geld veel te hard noodig, om het eerlijk voor je te kunnen bewaren. Misschien dat we daarom meneer-zelf wel nooit te zien kragen... Om tot de Sovjet-diplomaten terug te keeren, als ze aan dat algemeen voor schrift maar genoeg hebben! Het zou o.i. beter zijn geweest, als Litwinof eenige bin dende voorschriften had gegeven. In de zen geest bijvoorbeeld: Optreden in het buitenland. Gij moet u gedragen als een bourgeois. Dan zal men zeggen: „Ze verdienen hun reputatie niet". Neem eens per week een, bad, scheer u iederen dag, zeg tegen een minister van een vreemde mogendheid nooit „je liegt", laat dames voorgaan, lees in het openbaar uitsluitend deftige bladen, zooals Le Temps, Figaro of Morning Post, poets uw tanden, laat uw nagels manicu ren, zorg dat ge een slank figuur houdt. Als ge in een winkel iets koopt, betaal het dan. Zeg geen dingen waarvan men bewij zen kan, dat ze onwaar zijn. Kom niet ongenoodigd op diners. Maar zorg, voor het geval, dat ge geïnterviewd wordt, dat ge kunt dansen, bridgen, lezen en schrij ven. Dit zijn de zaken, die man noo dig heeft, om zich in de society gemakke lijk te bewegen en er een goeden indruk te maken. K1 e e d i n g. Zorg dat ge nooit de aan dacht trekt. Verschijn bij plechtige gele genheden niet in boezeroen, en verval even min in een ander uitsterste door golf of tennis te spelen in een gekleede jas. Het één zoowel als het ander is verkeerd. Een waar gentleman weet zich aan te passen bij de omstandigheden. Uw broek slobbere niet om uw beenen. Ge kunt hem voor weinig geld laten oppersen. Vlekken op vest of jas ontsieren den diplomaat even eens. Laat men ons niet rapporteeren, dat gij uw galacostuum beleend hebt; de klee ren maken den man, maar van nu af kun nen ze hem ook breken! Manieren. Eet niet van de schalen. Gebruik uw mes, vork en vooral ook uw lepel. Leg nooit uw beenen op tafel, ont vang uw bezoekers niet in pyama, spuw niet op den grond, neem bij plechtige ont vangsten uw pijp uit uw mond, terwijl ge spreekt, leen geen geld van uw tafeldame, spreek geen kwaad van uw regeering en gooi geen pitten of graten op het tapijt. Zing op straat niet te luid, sla geen politie agenten en gooi geen ruiten in, kortom, gedraag u in alle opzichten waardig. Een goed diplomaat weet zijn waren aard te verbergen! Dr. Ir. H. G. van Beusekom te Den Haag schrijft ons: In Britsch-Indië is kort geleden te Be- nares aan de Ganges een nieuwen tempel in gebruik genomen, waarvan de gelijke ner gens in Indië noch elders ter wereld te vinden is. Deze tempel is voor rekening van een rijken Hindoe gebouwd, een vurig na tionalist, die daaraan een bedrag van meer dan 80.000 ropijen heeft ten koste gelegd. De tempel is gebouwd van rooden Indischen zandsteen, maar het voonverp van aanbid ding is gemaakt van Carrarisch marmer, speciaal uit Italië aangevoerd. Dit is echter geen godheid of een altaar. Het is een zeer nauwkeurig afgewerkte reliëfkaart van In dië, die op den vloer is aangebracht. Deze kaart is het voorwerp dat wordt aanbeden. De tempel is gewijd aan Bharat- mata, Moeder India. En duizenden komen hier tezamen om een nieuwe godheid te aanbidden, hun land. De ontwaking van het nationalis me heeft de oude goden van Indië doen wankelen. In deze technische industrieële wereld kunnen zij het volk niet meer redden. Voor hen is geen plaats meer. In Rusland heb ben de tractor en de landbouw machine de plaats van God ingeno men. In Indië stelt men het land op de plaats van de oude goden. Deze nieuwe tempel is een merkwaardig voorbeeld van de tegenwoordige ontwikke ling van het nationaal bewustzijn. Ook in Indië blijkt het betrekkelijke op de plaats van het absolute te worden gesteld. Het na tionalisme wordt zelf een religie. Voor de andere godsdiensten, de oude Indische zoo wel als het Christendom, bergt deze ont wikkeling groot e gevaren in zich. Door deze verstrakking van het begrip nationalisme wordt het moeilijker om als Hindoe of Christen nationaal gezind te zijn. In het bij zonder de zending en de Inheemsche kerk komen voor de zware taak te staan, te laten zien, dat een Indiër tegelijk een goed Chris ten en een goed vaderlander kan zijn. Op den Welschapschen dijk bij Endhoven. Postzak lag er opengesneden in Een bedrag van f 1980.- meegenomen. De Maandagavond op zoo brutale wijze te Eindhoven gestolen postauto is gister ochtend op den Welschapschen dijk terugge vonden. De zich daarin bevindende postzak lag nog in den wagen. Zij was opengesneden en blijkbaar waren er verschillende post stukken uit ontvreemd. Of deze van waarde zijn, heeft men nog niet kunnen nagaan. Wel is echter gebleken, dat een bedrag van f 1980.- is medegenomen. De heer Jansen, assistent-havenmeester van het vliegveld Welschap te Eindhoven, zag gisteravond bij zijn terugkeer omstreek zes uur op den Welschapschen dijk een post auto geparkeerd staan. Hij schonk daar ver der geen aandacht aan, daar auto's van den besteldienst meermalen bestellingen bij het Stationsgebouw verrichten. Wel bracht hij. het aantreffen van den wagen, toen hij des avonds van de gestolen postauto hoorde, in verband met wat ge beurd was. Gisterenochtend, toen hij naar zijn werk terugkeerde, vond hij zijn vermoedens beves tigd, doordat hij de auto, die hij gisteren avond gezien had, nog op dezelfde plaats vond. Hij waarschuwde onmiddellijk de re cherche en den directeur van het postkan toor, den heer van Veen. Deze laatste ging met den hoofdinspecteur ten Haaf op onder zoek uit, waarbij bleek, dat men in de auto was doorgedrongen door verbreking van een ruit tusschen de cabine en de laadruim te. Het onderzoek naar de daders wordt met kracht voortgezet. PAARD OP HOL GESLAGEN. Landbouiver onder kar geraakt en ernstig gewond. Maandagmiddag is de twintigjarige land bouwer L. C., vlak voor zijn woning in de Pastoriestraat te Velp. nabij Grave, onder de wielen van zijn kar geraakt, doordat hij zijn paard, dat op hol was geslagen, bij den teugel trachtte te grijpen. De man kreeg ernstige inwendige kneuzingen en verwon dingen aan hoofd en rug. Dr. Kanters uit Grave liet het slachtoffer, dat er ernstig aan toe was, naar het Canisiusziekenhuis te Nij megen overbrengen waar hij van de H.H. Sacremcnten werd voorzien. Het paard en de kar kwamen onderstbo ven op den weg te liggen. Nadat het paard uit zijn benarde positie was bevrijd, bleek het geen letsel te heb ben gekregen. De kar werd beschadigd. De structuur van onzen handel wordt aangetast. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Friesland heeft dezer dagen een adres gericht aan den Raad van ministers, waarin zij haar vrees uitspreekt over de neiging tot centralisatie, die bij den export, vooral van agrarische producten valt waar te ne men. Wel is de Kamer ervan bewust, dat uit hoofde van de situatie in de vreemde van buitenlandsche zijde eischen kunnen worden gesteld, waaraan de Nederlandsche regee ring tot op zekere hoogte zal dienen toe te geven, wil er iets voor onzen export wor den bereikt. Wordt men gedwongen tot centralisatie over te gaan, dan is het rationeel, dat in de eerste plaats in dit centraal orgaan de organisaties van exporteurs worden inge schakeld. De Kamer is echter van oordeel, dat cen tralisatie van den uitvoer zulke ernstige ge volgen voor onzen handel met zich brengt en de structuur zoodanig aantast, dat zij tot het strikt noodzakelijke beperkt dient te worden. Zij hoopt, dat de regeering in de toekomst met deze feiten rekening wil houden. De dader, een krankzinnige in zijn woning te Dordrecht aange houden. De man, die er Maandagavond te Roo sendaal met een vrachtauto vandoor was gegaan, is gisterennacht te Dordrecht op gespoord. Men bleek te doen te hebben met een zwakzinnige, die uit het gesticht „Vre derust" te Bergen-op-Zoom was ontvlucht. Achtervolgd door de motorpolitie uit Roo sendaal is de man met groote snelheid naar Dordrecht gereden, waar hij woonde. Te Moerdijk haalden de politiemannen hem in, doch hij stoorde zich niet aan de sommatie te stoppen, waarop hij wist te ontkomen. Later weid de wagen aan den buitenkant van Dordrecht aangetroffen. De man bleek naar zijn woning te zijn gegaan, waar de politie hem heeft aangehouden. Hij zal naar Bergen op Zoom op transport gesteld wor den. Gisterenochtend omstreeks vier uur ont dekte de ploegbaas van het baanvak staats spoor aan den onbewaakten overweg Veen- weg te Stoinpwijk éen damesrijwiel, het welk onbeheerd lag. Na met een arbeider een onderzoek te hebben ingesteld, vonden zij het lichaam van een vrouw. Dr. Perquin, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood vast stellen. De rijkspolitieman H. Tol heeft het vreeselijk verminkte slachtoffer doen ver voeren naar het lijkenhuis te Leidschendam Uit een direct ingesteld onderzoek bleek, dat het stoffelijk overschot afkomstig was van Mejuffrouw M. Bode, oud 26 jaar, onderwij zeres te Pijnacker en wonende in de van Goghstraat te Den Haag. Vermoed wordt, dat het slachtoffer is overreden door een der laatste treinen. Sneeuwbarrières op Drentsche wegen. Auto's ingesneeuwd. Verschillende dorpen geisoleerd. ...De ijzige stormwind, die van Zondag avond af uit Oostelijke richtingen over het Noorden van ons land waait en die Maan dagochtend een ongekende hoeveelheid sneeuw over de drie noordelijke provincies uitstortte, is gisteren weliswaar in kracht iets afgenomen, maar de snerpende koude is er zeker niet minder door geworden. De stormwind joeg de fijne sneeuw op tot hooge hergen en het merkwaardige feit deed zich voor. dat terwijl op sommige plaatsen geen sneeuw was te vinden, op andere plek ken de sneeuw zich opstapelde tot hoogten, waar geen doorkomen aan was. Vooral in Oost-Drente, zoo o.m. op den weg van Zuid-Laren naar Anloo vormden zich bergen sneeuw, die de wegen volkomen blokkeer den. Sneeuwbarrières van twee meter hoog te en zes meter lengte over de geheele breedte van den weg zijn geen uitzondering. Verschillende auto's bleven reeds in derge lijke hoogten steken, sneeuwden geheel in en konden voor- noch achteruit. Verschillende Drentsche dorpen waren gisteravond van de buitenwereld afgesloten. In de noordelijke binnenwateren, welke dichtgevroren zijn, is het verkeer geheel gestremd. De geregelde dienst van de „Hun- ze"-booten is stopgezet en ijsbrekers met een ijsploeg zijn gisterochtend van Harlin- gen naar Groningen vertrokken om te trach ten een geul vrij te maken. Wanneer dit ge lukt en de ijsbrekers in Groningen aanko men, zou het voor de. „Hunze"Jboot.en mo gelijk zijn om via Nieuwediep Amsterdam te bereiken. Ook de Lemmer-booten, die den vorigen nacht uit Amsterdam naar Gro ningen vertrokken, kregen van de Lemmer af met groote moeilijkheden te kampen. Zij worden voorafgegaan door ongeladen vaar tuigen, die dienst doen als ijsbrekers. Treinverkeer in de war. Ern stige stremming op den weg naar Groningen. Gisteren in de ochtenduren heeft de sneeuw val aanzienlijke vertraging teweeg gebracht in het treinverkeer op de lijn Coevordem— Stadskanaal van de Noord-Ooster Locaal Spoorwegmaatschappij. De trein uit de rich ting Coevorden. die te zeven uur te Emmen moest arriveeren. kwam twee uur te laat aan, doordat hij te Zuidbarge bleef ste ken. De rails waren ter plaatse onder een sneeuwlaag van ruim één meter bedolven. Boeren hebben de spoorbaan vrijgemaakt, waarna de reis kon worden voortgezet. Ook de trein uit Gasselter Nijeveen, -welke te acht uur te Emmen aankwam, moest worden opgphouden, zoolang de stremming te Zuid'barge duurde. Later in den ochtend is door den aanhou denden sneeuwval opnieuw stremming op getreden in de omgeving van Gasselte. waardoor de trein, welke te ruim negen uur te Emmen moest aankomen, pas tegen half twaalf arriveerde. De ochtendpost was te gen den middag nog niet binnen, ook de ochtendbladen waren niet ontvangen. Het verkeer op den weg EmmenGronin gen is eveneens ernstig belemmerd, doordat nabij het dorp Odoorn de weg door dikke sneeuwlagen geheel versperd was. Tiental len auto's waaronder vele bussen, zijn on- verrichterzake teruggekeerd. Hierd-oor wer den velen, die de markt te Groningen wilden bezoeken, of een bezoek wilden brengen aan het ziekenhuis, gedupeerd. Gemeentepersoneel van Odoorn had reeds tegen half twaalf den weg zoover vrijge maakt, dat met de noodige voorzichtigheid bij één tegelijk de auto's konden passeeron. Het kost groote moeite den weg vrij van sneeuw te houden. HIJ SLOEG DEN MEUBELHAN DELAAR VAN H. MET EEN BIJL NEER EN WIERP HET LICHAAM IN HET MERWEDE- KANAAL. De Rechtbank te Utrecht, behandelde giste ren de strafzaak tegen den *23-jarigen chauf feur-monteur H. S., verdacht van moord op zijn vrocgcren vriend en zakenrelatie, den 21- jarigen meubelhandelaar Martinus Iiendri- kus van Hal. De gruwelijke moord, die op 21 Augustus j.1. is gepleegd, ligt nog versch in het ge heugen. Maandagavond 21 Augustus, tegen liet invallen van de duisternis, zagen eenige landbouwers een lijk in het Merwedekanaal drijven. Het bleek het lichaam te zijn van den meubelhandelaar Van H. uit Utrecht, Het slachtoffer was meer dan eens in ge zelschap gezien van den 23-jarigen S., die niet al te gunstig bij de politie stond aange schreven. Deze man werd gearresteerd ten huize van zijn ouders te Vaassen. De arrestant ontkende aanvankelijk. Zelfs toen hij met den verslagene geconfronteerd werd bleef hij halstarrig zijn onschuld vol houden. Volledige bekentenis. Tenslotte zag S. blijkbaar in, dat ontken nen niet. meer kon baten. Hij kwam met een volledige bekentenis voor den dag; hij had Van Hal vennoord en later in het Merwede kanaal geworpen om den indruk van een ongeluk te wekken. Tusschen den dader en zijn slachtoffer be stond een ernstig mecningsverschil over een 'oldkwastie Verdachte beweerde dat hij geld van Van Hal te vorderen had. Deze weiger- le te betalen. Op den noodlottigen dag, Vrijdag 21 Aug., stelde de chauffeur zijn slachtoffer voor de kwestie uit. de wereld te helpen door met een aulo een plezierritje te maken en rustig de zaak te regelen, 's Avonds om 6 uur troffen heide mannen elkaar en later te ongeveer 9 uur ging de meubelhandelaar, die per fiets was, mede naar de woning van S. aan de Laan van Nieuw Guinea, waar deze een kamer gehuurd had. Daar is de noodlottige geldkwestie weer ter sprake gekomen. De chauffeur raakt door het dolle heen. Met. een mes bracht hij zijn vroegeren vriend talrijke steken aan hoofd en hals toe. Tenslotte greep hij de bijl en gaf hem den genadeslag. Koelbloedig overleg. De chauffeur nam een juten zak, bond die den man om het hoofd en wond het lichaam in een beddetijk. Onder begunsti ging van het avondlijke duister in de stille buurt, heeft hij het lichaam de trap afgedra gen en in de auto getild. Na een stuk omge reden te hebben, besloot hij zijn luguberen last in het Merwedekanaal bij Amsterdam te laten zakken. De jutezak en de beddentijk verborg hij in een sloot in de nabijheid, waar de Amsterdamsche politie ze ook heeft aan getroffen. De chauffeur reed naar Utrecht terug en bracht eerst de auto naar een garage. Toen moest hij de fiets van den ongelnkkigen meu belbandelaar-nog kwijt. Ten einde den schijn te wekken, dat het slachtoffer nabij Utrecht was verdronken, heeft hij het rijwiel bij de Rotterdamsche brug in het Merwedekanaal laten zakken. Nadat hij zijn kamer had opgeruimd, is deze koelbloedige verdachte naar Vaassen ge gaan om onderdak bij zijn ouders te zoeken. Verdachte werd verdedigd door Mr. Th. Muller Massis te Amsterdam. De belangstelling voor de behandeling van deze zaak is zeer groot. De publieke tribunes zijn geheel bezet. De rechtbank wordt gepre sideerd door Mr. Van Veen. Verdachte is een lange, flink gebouwde 'ongeman, gekleed in een lichtbruin snort- nak. De Rechtbank hoort eerst den deskun dige Dr. H. van der Hoeven. Desk. licht zijn psychiatrisch rapport toe. Hij heeft een lichten vorm van epileptie waargenomen bij verdachte, die ook verder eenige psychopathische afwijkingen ver toont. Desk. is van meening, dat verd. vermin derd toerekeningsvatbaar is. De president neemt verd. daarna een kort verhoor af. De antwoorden van den chauffeur zijn nau welijks te verstaan. Hij is zeer zenuwachtig. Hij vertelt hoe hij op 21 Augustus zijn slacht offer had vermoord. In den vooravond heb ben zij samen gefietst, 's Avonds te ongeveer negen uur hezocht de meubelhandelaar hem thuis om de geldkwestie te regelen. Pres.: En waarom hebt u die bijl gehaald? Verd.: (vlug): om hem te bedreigen. Pres.: Maar eerst hebt u tegen de politie gezegd, dat u hem wilde dooden. Verd. knikt: Zoo is het niet, dat heb ik maar in mijn opwinding gezegd. 's Avonds zoo zet hij zijn verhaal voort kwam Van H., maar hij wilde weer niet betalen. Pres.: En toen gaf u hem een slag? Verd. barst in snikken uit: „Ja, ik geloof in zijn gezicht, zeker weet ik het niet. Hij viel bewusteloos op den grond. Toen ben ik naar den keuken gegaan en heb daar een bijl en een mes gehaald. Pres.: En toen? Verd.: Ik weet het niet precies meer. Ik heb gestoken en geslagen. De President vult het verhaal aan: hij bloedde natuurlijk erg, u hebt kranten en een beddentijk gehaald. Verd. windt zich meer en meer op: Ik kon mijzelf niet indenken wat er gebeurd was. Ik wist niet meer wat ik deed. Toen ik hem in het water gooide, leefde hij misschien nog. Pres.: Wat dacht je op dat moment wel? Verd.: Ik heb er niet over nagedacht. Pres.: Je wilde natuurlijk niet, dat iemand zou merken, dat je hem zoo toegetakeld had. Verd.: Heusch meneer, ik weet het niet. Dan worden insp. De Ruiter en hoofdin- snecteur v. d. Berg uit Amsterdam gehoord. 7ij leggen formeele. verklaringen af over het vinden van het lijk. Dr. Hulst uit Leiden, die met Dr. Ham- mer de lijkschouwing heeft verricht, brengen verslag uit over de verwondingen op het lijk gevonden. De doodoorzaak was verdrinking, S* tt De houding van den loods critiseerd. De Raad voor de scheepvaart deed gi; uitspraak inzake de stranding van het Nc sche stoomschip „Sirenes" op de Nederla sche kust bij Callantsoog tijdens stormwi De Raad is van oordeel, dat deze str, ding is veroorzaakt door den storm, wa door dit in ballast varende schip niet t de kust was te houden. In zooverre m van force majeure worden gesproken. De meening van den loods, dat het scl niet gestrand zou zijn wanneer het niet ankerd had, is naar 's Raads oordeel allen grond ontbloot. Die meening ber trouwens ook niet op kennis van zaken, het onderhavige geval zijn de ankers ju daarom geworpen, omdat het schip ge kans zag van de kust weg te komen. Met dit al is echter nog niet gezegd, c in alle opzichten is gehandeld zooals j handeld had moeten worden. Immers hl doet zich de vraag voor, of het wel verai woord was om onder de heerschende oi standigheden zee te kiezen. Toen het schip uitging, hing het se „verwacht storm uit het Zuidwesten". I de verklaring van den loods blijkt, dat kapitein hiermede volkomen bekend wj Ook wist de kapitein, dat kort te vort storm uit het Zuiden werd verwacht, waa uit volgt, dat hij, ook in verband met zi| waarneming, dat de barometer begon rijzen, ernstig moest rekening houden ra de mogelijkheid, dat de wind nog verder u ruimen en er storm uit het Noordwest* zou komen, waardoor het gevaar nog gro ter zou worden. Al te vaak wordt slechts rekening geho den met den toestand van het weer, zooa deze zich op het oogenblik van vertre voordoet. Dit echter mag den Raad niet ve hinderen er op te wijzen, dat met de wetei schap, welke de kapitein bezat en de g volgt rekking, welke hij daaruit kon ra ken n.1. dat storm uit het Zuidweste werd verwacht en de wind in verband rai de aanvangende rijzing van den baromet* naar alle waarschijnlijkheid zoude ruimq het zee kiezen niet verantwoord was e het dus zeer gewenscht ware geweest, wai neer de kapitein te IJmuiden beter wee had afgewacht De Raad heeft zich ook afgevraagd, t hier voor den loods, die toch de adviset is van den kapitein, geen taak is weggelegt Deze is toch niet alleen beter dan een vrecit de kapitein bekend met den gevaarlijk» toestand van een schip bij storm uit min o meer westelijke richting in de nabijheid de Nederlandsche kust, maar hij weet ook welke rampen zich onder soortgelijke on> standigheden hebben voorgedaan. Ook d „Kerkplein" is destijds uitgegaan, terwij zulks voor dat geballaste schip niet verani woord was. De loods heeft er zich wel of beroepen, dat de „Sirenes", die 10 mijl kot loopen, zeer spoedig ver genoeg van de kus verwijderd zoude zijn, doch deze redenee ring houdt geen steek, daar men niet voor uit weet, wanneer de verwachte storm za komen. De Raad acht het zeer gewensch' dat in zulke gevallen de loods den kapiteii voor oogen houdt het gevaar, dat een gebal last schip niet van de kust kan wegkomen Natuurlijk blijft ne beslissing bij den kapi tein. Maar hij is dan op het bijzondere ge vaar, dat onze kust voor een geballast schip oplevert, gewezen en is dan ook, eventueel tegenover zijne reeders verantwoord. doch de wonden op het hoofd zouden vol doende geweest zijn om Van Hal te dooden Tenslotte legt commissaris W. Brandt uit Utrecht nog enkele verklaringen af over het verhoor dat hij aan verdachte heeft afgeno men en die aanvankelijk had verklaard, dat hij de bijl had geleend om Van Hal te doo den. De President maakt er verd. opmerkzaam op, dat hij zijn positieven toch vrij goed bij elkaar had, daar hij, na zijn gruwelijkcn daad te hebben volbracht, de fiets van zijn slachtoffer nog heeft weggewerkt. Verd. ontkent te hebben geweten, dat Van Hal geld bij zich droeg. Ook ontkent hij van hem te hebben gestolen. Zelfs was hij nog in het bezit van geld. De verdediger, Mr. Muller Massis stelt dan eenige vragen over een mogelijke sterk ge ëmotioneerd zijn van verd. op dien bewusten dag. De deuren worden enkele oogenblikken ge sloten op verzoek van den verdediger. Requisitoir, Na heropening der zitting is het woord aan den Officier van Justitie, Mr. Camphuis. Spr. gaat eerst de gebeurtenissen op dien nood lottigen avond na en komt dan tot de con« clusie, dat het primair ten laste gelegde, de moord, niet bewezen is, omdat voorbedachten rade niet vaststaat. Bij de strafmaat merkt de officier op, dat de maatschappij tegen een man als verdachte beschermd moet worden. Spr. requireert een gevangenisstraf van vijf tien jaar en ter beschikkingstelling van verd. van de regeering. Het woord is hierop aan den verdediger, Mr. Muller Massis. Mr. Muller Massis is verbaasd dat de Of ficier den hoogsten straf eischte, hoewel het knappe rapport van den psychiater tot ver minderde toerekeningsvatbaarheid conclu deerde. Het rapport van de reclasseering is niet in alle opzichten ongunstig. Spr. ontkent niet dat de gepleegde feiten hoogst ernstig zijn, maar verzoekt de Rechtbank te beden ken, dat men hier niet met een gewoon mensch te maken heeft. Met klem dringt pl. aan op een clemente straf. De uitspraak wordt vastgesteld op heden over veertien dagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2