OMGEVINGNIEUWS Arrondissements rechtbank te Alkmaar Het raadsel van het onbewoonbare huis VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 25 Januari. S c h a g e r b r u g. LANG GEDACHT, STIL GEZWEGEN, LANG GEWACHT. TOCH GESCHREVEN. De Schagerbrugger heer Jacob T. had op zwijntjes gejaagd en ook buit gemaakt, weshalve de Off; zijn fijn gemanicureerde hand naar hem uitstak en Japie op de zon- daarsbank kwam te zitten. Er werden ech ter termen gevonden, na het doorwroeten der omstandigheden door den heer Wig- gers, om hem ditmaal nog niet met het inwendige van de cel te doen kennis ma ken. tot groot genoegen van Jaap, die voor de lik 'bang was als, een wezel en tot alle concessies bereid. Vandaag kreeg hij dan zijn zin en werd tot 4 maanden voorwaar delijk met 3 proefjaren veroordeeld. Den Helder. DE VERONTWAARDIGDE STEUNTREK KER IN DE GLANSROL VAN RUITEN TIKKER. De in deze rubriek niet geheel onbeken de heer Joh. B. F. W.. kwam te Den Hel der op 12 Nov. bij het Maatsch. Hulpbetoon aankloppen op een uur dat geen audiëntie werd verleend, wat meneer zoo in zijn ver keerde keel schoot, dat hij op het raam kozijn klauterde en 2 glasruiten inmepte. Door dit vandalenwerk werd natuurlijk de gemeente geldelijk benadeeld en het mag geen verwondering baren, dat W. nu ook eens op zijn nummer werd gezet door f 15 'boete of 10 dagen. Hoorn. EEN INGEWIKKELDE VERDUISTERINGS ROMAN. Een Hoornsche fruithandelaar, de 35- Jarige heer Jacob F., was in 1936 als verte genwoordiger opgetreden van de fruitfirma P. Nooij en Co. aldaar en het mag niet be twijfeld worden of hij deed uitermate zijn best in de branche, doch het mocht wel aan eenigen twijfel onderhevig geacht worden of Jacob door zijn ijver de firma veel voordeel bezorgde. Het ging er althans imet de afrekening nog al gek naar toe en de firma beweert zelfs dat de bemoeiingen van den reiziger haar een nadeel bezorgd hadden van pl.m. f2000. 'n Deel van dit te kort, ten bedrage van f 1500 werd gerestitu eerd door den vader van Jacob, wat echter niet kon verhinderen, dat zijn zoon thans terecht stond, verdacht van eenige niet in getale genoemde geldsommen ten nadeele van genoemde firma, alsmede een bedrag van f 144.55 ten nadeele van A. v. d. Gulik te Hooskarspel en dito een som van f 18.60 ten nadeele van C. Jong te Schagen. De heer P. Nooij van de firma Nooij en Co, trad in de eerste plaats op als getuige k charge en toonde zich ver van tevreden over zijn voor maligen reiziger die thans bij zijn vader in de fruitzaak is. Zelfs liet deze getuige zich Verleiden, toen Jacob 'n tamelijk groote mond begon op te zetten en heftig beweer de, dat hij geen verduistering had gepleegd, hem 'n groote boef te noemen. Mej. de Haan. boekhoudster van de firma de Nooij, verklaarde dat verdaohte'aan haar had verklaard, dat hij inderdaad gelden had verduisterd. Mr. Ledeboer spande zich met het geduld 'n ijzeren pot waardig, bovenmatig in, den verdachte te bewegen om een royale be kentenis af te leggen, doch de onhandelbare Jacob bleef in zijn afwijzende houding vol harden. Zulks tot leedwezen van den Offi cier, die mot gebroken stem vertelde, dat hij in den oorlog nog had gediend met den va der van dezen verdachte en den besten in druk van dien krijgsmakker had overge houden. Op grond van diverse overwegin gen had de Officier deze zaak dan ook niet aangebracht bij de meervoudige strafkamer, doch bij den politierechter, zoodat althans niet meer dan 6 maanden gev. kon wor den opgelegd. Hoewel verdachte tot dusver nog niet met den strafrechter in aanraking was gekomen, achtte de Officier het mis drijf, waarop een maximum van 3 jaar gevangenisstraf is gesteld, ernstig genoeg mede gelet op de weinige medewerking door verdachte betoond om dan ook de maximumstraf die de politierechter mag op leggen, n.1. 6 maanden gev., te requireeron. De verdediger, mr. Dwars, was niet zoo sterk overtuigd van de schuld van zijn cliënt en concludeerde na ontwikkeling van verschillende gronden tot vrijspraak, subsi diair de uiterste clementie in den vorm van een voorw. veroordeeling. De politierechter bleek echter niet tot meerdere transactie bereid, dan tot het opleggen van 4 maanden onvoorw. gevan genisstraf. Medemblik. EEN WATER-EN-MELK GOOCHELAAR. Hadden we onlangs zoo'n handige boer, die de productie van zijn koeien tot grooter kwantiteit wist op te voeren door het ge bruik van de stalpomp, tot schade van de kwaliteit, heden prijkte ook de naam van Jacöbus Sch. uit Medemblik wegens een dergelijk kunstje op de strafrol. Het kwantum water bij de door den melk boer Jan Knol betrokken melk bedroeg 10 procent, dus heel wat boven de toevoeging, die men vergoelijkend „emmerspoelsel" pleegt te noemen. Dr. Mol, de gevreesde directeur van den Alkmaarschen keurings dienst, die deze vervalsching had uitge kiend. deelde tevens imede, dat de niet verschenen veeboer door den veldwachter Vijzelaar was gesignaleerd als een zeer ze nuwachtig mensch. De Officier voerde echter aan, dat men zich met die zenuwen niet kan ophouden en vorderde bij verstek 3 maanden gevan genisstraf. Stelt de veroordeelde het dan op prijs om zijn vrijheid te behouden, dan ligt het op zijn weg om in verzet tegen het von nis te komen en persoonlijk te verschijnen, opdat men kan oordeeJen welk vleesch men in de kuip heeft. Conform besloten door het opleggen van 3 maanden separatie in de bajes. Het woord wordt thans verleend aan den zenuwachti- gen melkprutser. Wieringen. 'N NEDERLANDSCHE TAAL BEDERVER. De als heer gekleede Simon Pieter H., visscher te Wieringen, oud 27 jaren, ge bruikte op 29 November tegen eenige ge meenteveldwachters uit Wieringen zulke banale en laag-bij-de-grondsche scheld woorden, dat de veldwachters er hun bon nenboekjes aan te pas lieten komen. Wij houden er niet van, om vanaf deze plaats de gebezigde woorden te herhalen. Genoeg zij 't te weten, dat de Officier f 30 of 15 d eischte. De visscher begon toen zoo raar te bazelen, dat de Politierechter door middel van Rijksveldwachter Visser, die in de zaal aanwezig was, de man liet controleeren op alcoholgebruik. Toen bleek dat onze Simon tipsy was. Is 't nog noodig te vermelden, dat toen de uitspraak conform luidde? Heerhugowaard. Z'N DRAAIEN BEZORGDE HEM VEEL NARIGHEID. Politie-ambtenaren, vooral op 't platteland, hebben 't niet altijd gemakkelijk. Op tijden wanneer ieder mensch heerlijk slaapt, staan zij, weer of geen weer, ten dienste van de veiligheid, en dan is 't 'n hard gelag, wan neer een of. andere overtreder tracht er tus- schen uit te knijpen. Zoo stond Rijksveld wachter Harm Visser in den nacht van 10 op 11 December te Heerhugowaard op zijn post en gaf hij bevel aan een late automo bilist te stoppen, die dit teeken straal ne geerde en doorreed. Visser zette toen een achtervolging in en 't gelukte hem den da der te pakken te krijgen. De vluchteling bleek "te zijn de 33-jarige taxi-ondernemer Hendrikus van T. uit Heemskerk. Op de vraag of van T. 't had gedaan, bekende hij eerst met een bevesti ging, en had hij zelfs 'n compliment in ont vangst te nemen. Doch dra bleek dat deze bekentenis van verd. op een vergissing be rustte en werd 't 'n ontkenning. Dit spelletje herhaalde zich eenige malen, zoodat de hee- ren achter de groene tafel er kregelig onder werden. Om nu den volke te laten wetèn, dat de Nederlandsche wet niet met zich laat spot- ten en hare ambtelijke bedienaren in bescher ming moeten worden genomen, tegen der gelijke flauwe grappen, vroeg de Officier 1 maand gev.straf. De verdachte was nu ineens weer heel schappelijk en vroeg om clementie, doch dit had hij reeds lang verspeeld, zoodat de uitspraak confonm luidde. Nu wil de taxi-ondernemer 't hooger op zoeken. Wij raden hem aan, dan zijn draaie rige houding grondig te herzien. DEN HELDER VERVOER MOLLENHUIDEN. Dezer dagen zijn van personen die hulden van mpllen vervoerden zonder daartoe ge rechtigd te zijn, door de politie die huiden in beslag genomen, waarbij próces-verbaal werd opgemaakt. Hierbij is gebleken, dat het niet voldoen de bekend is, dat men voor zoodanig ver voer een vergunning behoeft van den Com missaris der Koningin in de provincie Nd.- Holland. Gebruikers van gronden, alsmede de personen, die tot het gezin van die ge bruikers behooren of zich bij dezen in dienst bevinden, zijn bevoegd zonder eenige vergunning mollen te vangen en te dooden. Andere personen mogen dit slechts doen met machtiging van den Commissaris der Koningin, óf met schriftelijke toestem ming, óf in gezelschap van den gebruiker van die gronden. Men neme er dus wel nota van, dat voor verkoop en vervoer steeds een schriftelijke machtiging noodig INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 12—19 Januari 1937. Nieuwe zaken: Den Helder: Meubelhandel „De Nijverheid", Spoorgracht 41, meubelhandel en huish. artikelen. Schagen: Jb. Blom, Hoek Nieuwe Laagzijde, kruidenierswinkel. Wij zigingen: Heerhugowaard: Nieuwe Bond van Zuivel fabrieken; bestuurswijziging. Heiloo: P. Klopper, Rijksstraatweg A 242, dameskapsalon; overgegaan aan K. Meijer. Den Helder: Heldersche Vischwinkel, Spoor straat 47; nieuwe eigenaar. N.V. Zeebad Huisduinen; bestuurswijzi ging. Texel: Schoenreparatie-inrichting „Hela", Gravenstraat 20, Den Burg; zaak ver plaatst naar Dubbeldam Z.-H. D. Vos, Oudeschild 155, brandstoffenhan- del; overgegaan aan P. Vos. Oph ef fingen: Alkmaar: Otomatic Service District Noord- Holland B, Luttik Oudorp 911, banden hulpdienst. Anna Paulowna: F. G. Nijssen, Kleiweg 34, hloembollenkweekerij en -handel. Bergen: A. C. Klomp, Loudelsweg 107, aan nemersbedrijf. P. van Diepen, Colnotweg 2, fctucadoor. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. JAARVERGADERING GROENTECULTUUR. Maandagmiddag kwam de tuinbouwvor- eeniging Groentecultuur in jaarvergade ring bijeen in het lokaal van C. Vijzelaar. Voorzitter, de heer W. J. Balder, wees in zijn opening op de oude garde, welke reeds is heengegaan en memoreerde in 't bijzon der hetgeen wijlen den heer C. Slot voor do organisatie en het veiliwgswezen heeft gedaan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 184 bedraagt. Meegedeeld werd dat na gedaan onder zoek deze gemeente niet is aangewezen voor het tewerkstellen van kleine tuinders op eigen bedrijf. De heer P. Glas, correspondent Planten- ziektenkundigen dienst stelde voor de zaad ontsmetting wederom op dezelfde wijze te doen plaats vinden als het vorig jaar. Goedgevonden werd te beginnen met 1 Maart a.s. bij den heer Glas thuis. De heer Witteveen, hoofd der tuinbouw school, deelde de resultaten mede aan gaande bodem-onderzoek in verband met de vraag of te weinig kalkgehalte ook een oorzaak kan zijn van slechte oogsten. Het onderzoek in deze zal nog verder worden voortgezet. De algemeene indruk was dat de akkers die geregeld geslikt waren, een goed kalkgehalte vertoonden. De heer P. Glas merkt op, dat slikken niet dadelijk resultaten afwerpt vöor de bestrijding der knolvoet. In de plaats van den heer Jb. Wagenaar, die niet herkiesbaar was, werd in het be stuur gekozen de heer J. BakMaakal. Hierna werd door het bestuur voo:gesteld de navolgende vraag voor te leggen aan het bestuur der L.G.C.: „De tuinbouw-vereen. „De Groentencul- tuur" wenscht te bespreken de financieele aansprakelijkheid in het risico dat de L.G.C. heeft, of alsnog op zich behoort te nemen ten aanzien van de betalingen der over de vei ling behandelde producten. Zij is van oordeel, dat volgens art. 9 van het reglement voor de Groentenveiling alle kwade posten voor rekening van den betaal meester komen en dat dus nimmer eenige financieel nadeel voor de L.G.C. kan ont staan door wanbetaling van koopers op de veiling. Zij zou gaarne een duidelijke uitspraak van bestuur en Alg. Vergadering wenschen over dit voor de financieele positie der vei- lingsvereeniging zoo belangrijk punt." Hierover ontspon zich een breedvoerige discussie, waaruit bleek, dat enkelen zich uitspraken dat het voorstel overbodig is, daar de bestaande toestand zoo gebleven is als het voorheen was. Van bestuurszijde werd echter gewezen op de dingen die geschied zijn betreffende invoering controle en het weigeren eener algemeene vergadering. Het voorstel werd na eenige discussie met 83 voor, 13 tegen en 1 stem blanco aan genomen. Aan de orde kwam nu een tweede voorstel van het bestuur voor de L.G.C. vergadering: „De tuinbouwvereeniging „De Groenten- cultuur" heeft in, samen werking met de ver- eeniging van Sint Pancras, van het recht krachtens art. 9 der statuten en art. 10 huish. reglement gebruik gemaakt, en overeenkom stig die artikelen een met redenen omkleed verzoek ingediend tot het honden van een buitengewone vergadering. Het bestuur is daarna in gbreke gebleven die vergadering op den voorgeschreven tijd en wijze te houden. Wij vragen ons af waarvoor bepalingen van statuten en reglement dienen, wanneer ze niet van kracht zijn." Hierna kwamen weer veler tongen in be weging, waarin tot uiting kwamen verschil lende meeningen aangaande deze aangele genheid. Tenslotte werd ook dit voorstel aan genomen met 76 voor, 18 tegen en 4 stem men blanco. De heer Pasterkamp vraagt of er ook wat te doen is tegen maden in bloemkoolplanten. De heer P. Glas zegt, dat sublimaatoplos sing goede resultaten geeft. Betreffende een vraag of het sproeien van vroege aardappelen al verplichtend gesteld is, werd ontkennend geantwoord. Nadat nog een paar vragen waren gesteld en beantwoord, volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. JAARVERGADERING H.B.G. De afd. Langendijk van het H.B.G. hield Dinsdagavond de algemeene jaarvergadering in hotel Concordia. De opkomst was bevredigend. De voorzitter de heer P. Wijn, opende de vergadering met woorden van welkom. Het is wel eigenaardig dat heelemaal niet is ver gaderd, wel een gevolg van het feit, dat de zaken met de bloembollen niet zoo slecht zijn geloopen. Er was feitelijk geen aanlei ding voor vergaderingen. Hieruit blijkt wel, dat ons vak als bloembollenkweekers vrij goed is gegaan. De uitkomsten zijn wel eenigszins loonend geweest. Het zou wel gewenscht zijn voor velen dat deze afdee- ling iets grooter was geweest. Spr. geloofde, dat er wel perspectief in zat voor onze streek. Daarin wil spr. ook betrekken de uit: breiding van het ledental der verecniging. De verecniging moet in stand gehouden wor den om moeilijkheden enz. onder het oog te zien en trachten daarin verbetering te ver krijgen. Spr. hoopte dat de leden zullen me dewerken om de belangen der vereeniging te dienen. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgfkeurd en vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Bakker, vermeldde dat het ledental ongewijzigd was gebleven op 23. Het bestuur vergaderde 4 maal en er werd één ledenver gadering gehouden. Dat niet zooveel ver gaderd wordt is geen gevolg van gemak zucht, maar van het feit dat alle maatrege len welke genomen worden, in het Kweekers blad worden vermeld. Ook dat de saneerings- maatregelen in den loop der jaren een dus danige verbetering hebben ondergaan dat ze nu tot onze tevredenheid werken en vooral in onze streek met een normale opbrengst, de bloembollenteelt loonend kan worden ge noemd, wat van de overige takken van ons bedrijf helaas nog niet kan worden gezegd. De resultaten waren niet slecht voor deze streek. De inlevering was nogal meegeval len, temeer daar het plantgoed vergoed zal worden. Gememoreerd werd de val van den gulden, waarin spr. wel voordeel verwacht voor de bloembollenkweekers. Het bewaren van plantgoed in de poterbewaarplaats te Oudkarspel, heeft zeer goede resultaten op geleverd. Spr. ried aan deze wijze van be- wax-en weer toe te passen. Het verslag sloot met de beste wenschen voor het jaar 1937. De rekening van den penningmeestér, den heer L. Kalverdijk gaf een totaal aan ont vangsten van f 82.50,uitgaven f 68.27, voor- deelig saldo f 14.23, het aanvangssaldo was f 13.52, zoodat in kas was f 27.75. Deze rekening werd in orde bevonden, waarna den penningmeester décharge werd verleend onder dankzegging voor het ge houden beheer. De contributie-verlaging gaat nog door, omdat men niet wist hoeveel 1 e: i c zouden komen met den Bond van kleine kweekers. Het idéé van de vergadering werd ge vraagd over het laten komen van een spre ker voor de ledenwerving. Er werd wel voor ge,voeld. Er zijn nog vele kweekers die niet zijn aangesloten bij een vakorganisatie. On ze organisatie staat voor de bloembollen- kweekersbelangen zeer goed op de bres. De kosten van het lidmaatschap zijn niet zoo hoog, want men krijgt toch elke week het Kweekersblad toegestuui'd. Men besloot een spreker te laten komen, over een interessant onderwerp, het bloem- bollenkweekersvak betreffehde. Voorts zal ledenwerving ter hand worden genomen. Bestuursverkiezing. De aftredende be stuursleden, de heeren A. Bakker, en T. Smit, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Het bestuur had geen voorstellen voor de algemeene vergadering. De heer C. Hink zou het percentage dat voor de voorschotten wordt gerekend, nl. 3/4 per maand, verlaagd willen zien. De heer A. Bakker zou het tot de contante betaling willen doorvoeren. Voorzitter merkte op, dat het niet eerder zoo ver kan komen dan wanneer alles ge veild wordt. De heer C. de Boer Wz. zeide, dat men, wanneer bij het H.B.G. werd geveild, met Yi per maand toe kon. Als bij een hande laar 3/4 wordt gevraagd voor contante betaling, moet men er niet op ingaan. Daar is men toch zelf bij. Er werd gewezen op het feit, dat de algemeene gang 3/4 was. De heer De Boer merkte op, dat daarin geen verandering kan worden gebracht wanneer de kweekers niet meer georgani seerd waren. Veilen geeft de veiligste weg. Deze wijze van verkoopen ried spr. de leden aan. evenals het lid worden van de H.B.G. veiling. De heer de Boer wilde de opgave der prijzen in het Kweekersblad alfabetisch) doen opnemen en onder elkaar wanneer mogelijk. Het zal worden gevraagd. Verder wilde de heer De Boer vragen naar de vergoeding van het plantgoed dat is ingeleverd. Spr. drong aan op spoedige betaling. Bij de rondvraag werd de bewaring van bloembollen in de poterbewaarplaats bespro ken. Eenige inlichtingen werden verstrekt. Zeer goede resultaten waren bereikt. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. werd de heer L. Kalverdijk benoemd, de heer C. de Bo.er Hz. werd plaatsvervanger. Sluiting. Dinsdagmorgen op weg naar de R.K. school zijn twee kinderen van den heer Brammer op den nieuwen weg door de kou de bevangen en wel in zoo'n ernstige mate dat zij niet meer loopen konden. Een auto mobilist welke juist passeerde heeft de kin deren opgenomen en ze naar het dorp ge bracht. zoodat gelukkig erger werd voor komen. Bij het spelen op de buizen bij de kana- lisatiewerken tilden eenige kinderen een der buizen op met gevolgd at bij het laten zakken het zoontje van den heer C. R. er met zijn duim onder geraakte, welke bij den nagel geheel plat gedrukt werd. FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS i) Voorspel. I. Mevrouw Amabel Grey was de nieuwe gor dijnen voor de kamer van haar dochter Daphne aan het zoomen. Zij zat op een lagen stoel en de vroolijke oranjekleurige stof lag over haar knieën en naast haar op den grond. „Ik moe3t haar eigenlijk ook wat laten doen", dacht Amabel, maar zij zette de ge dachte aanstonds weer uit haar hoofd. „Je kunt iemand geen belangstelling ergens voor opdringen; maar als Daffy..." Er kwam een waas van tranen tusschen Amabel en haar naaiwerk en ze keek naar Daphne, die voor het raam zat en niets deed. Buiten viel een gestadige regen.'Er lag een open boek op Daphne'a knie, maar het was minstens een half uur geleden, sinds zij een bladzijde had omgeslagen. „Ze moest 'n beetje huishoudelijke neigin gen heben en wat eenvoudiger. Het kind is innerlijk ontevreden." Dezelfde gedachte, die altijd denzelfden weemoed bracht. „Ze heeft meer van mijn zuster Agaath dan van mij, - voor het leven van Agaath en de vrienden van Agaath interesseert ze zich wel. Het is te begrijpen Middlebury is saai, ze heeft niet veel..." Amabel deed nog een paar steken, toen zei ze: „Daffy, kun je me niet even helpen met dien zoom? Dan is 't in een wip klaar." „Zoo'n haast is er niet bij", antwoordde Daphne, onder het hoofd om te draaien. Ze had een even prettige en heldere stem als haar moeder. „Maar wil je dan niet zien hoe ze worden?" „Ik weet wel hoe ze worden! Niet veel zaaks. De stof is te goedkoop geweest." Er kwam een ongelukkig gevoel over Amabel. Daphne was haar eenig kind, een buitengewoon knap meisje. Als ze alles voor uit geweten had, dacht Amabel, had ze haar dochter misschien niet door haar zuster Agaath laten opvoeden. ,Je kunt nooit beweren, dat ik haar niet keurig heb afgeleverd, Amabel", had Agaath tegen haar gezegd en ze had er aan toegevoegd: „Een mensch moet met den tijd meegaan, Amy, jij bent ouderwetsch. K\jk alleen maar naar je interieur". De inrichting van haar kamer was wel niet modern, maar het zag er eenvoudig en smaak vol uit, vooral door de aanwezigheid van en kele mooie, antiek dingen, zooals de rrj kleu rige beeldjes op den schoorssteenmantel en de miniatuur-portretjes van de bet-overgroot ouders van professor Grey, er boven. Er brandde een klein vuur in een diepen haard en een groote kom met chrysanthemums stond op de eiken tafel naast Amabel. Amabel glimlachte, terwijl ze zich het ge sprek met Agaath herinnerde, „Daffy..." be gon ze. Maar Daphne was opgesprongen en naar de deur gesneld. De post had gebeld; ze kwam terug met twee brieven. „Een voor u van tante Agaath," zei ze, de brief kwam neer op de oranje stof, die in Amabel's schoot lag. Toen scheurde ze haar eigen enveloppe open, en Amabel hoorde een gesmoorden kreet. „Moeder, ze willen me meehebben naar Egypte!" „Daffy wie?" „Violet Violet Studland. Ze gaan met z'n achten. Ze zegt, dat ik absoluut meemoet." Het meisje lachte van zenuwachtige opwin ding. „Ik begrijp best wat ze daarmee bedoelt. Als ik niet meega, gaat Jimmy ook niet. Vio let zou me anders zien aankomen! Maar nu moet ik absoluut mee!" Amabel schoof de oranje stof op zij en stond op. „Maar Daphne..." „Komt u nu niet met maren, 't is het zaligste wat ik me kan voorstellen." „Ja, maar kind, vraagt mevrouw Stud land je als gast mee naar Egypte? En al is 't zoo, dan zal het nog een heele hand met geld kosten en ik weet niet..." „Ik moet mee." De woorden kwamen snel en hard. „U denkt ook maar altijd aan de kos ten. Het is een prachtkans', ze zegt..." „Zegt ze ook hoeveel geld er mee gemoeid Is?" „Zal wel, Violet is verschrikkelijk zakelijk, da's één troost." Ze sloeg het blaadje om. „Ze zegt," de trotseerende klank was niet meer in Daphne's stem „ze zegt van twee honderd pond... tweehonderd pond!" Er was een oogenblik van diepe stilte. Amabel, terneergeslagen, zocht naar woorden. Dalphne zat strak rechtop, met den brief in de hand. „Ik was al bang", begon Amabel. „Dat bent u altijd", stoof Daphne op. „U zegt altijd neen als ik iets wil... nee moeder, dat bedoel ik zoo niet, ik weet, dat het alleen om het geld is. Maar zou er nu niets aan te doen zijn? Kunt u het niet leenen?" „Waar zou ik 't van moeten terugbetalen? Je moet redelijk zijn, kind." Daphne werd voorzichtiger. „Ik ben rede lijk", zei ze. „Ik was in 't begin zenuwachtig, en ik dacht, dat u 't wel begrijpen zou. Maar ik zal 't nu moeten uitleggen, 's Is geen ge woon reisje... Het is mg'n éénige kans." „Dat begrijp ik niet." „Nee, dat kunt u niet begrijpen, 't Is... 't is om Jimmy." „Jimmy?" „Jimmy Malleson. Hij is de Malleson van den mosterd. Zijn vader is verleden jaar ge storven. Hij weet zelf niet hoe rijk hij is." „Ja en?" Er kwam een pauze. Daphne trappelde met haar voet. „Hij is nogal een flirt, dus wist ik 't niet zeker... Maar uit Violet's brief zou ik zeg gen... dus als ze zegt, dat Jimmy met haar naar Egypte gaat, en dat ik absoluut óók mee moet, dan meent ze, dat Jimmy niet gaan zou als ik niet ging. Ik ken Violet." Ze zweeg even. Toen: „Moeder, heusch, ik móet mee! Weet u er geen mouw aan te passen?" Amabel zag Daphene's lippen trillen. Maar kindlief ik zou niet weten hoe!" „Kunnen we niet iets verkoopen?" „Wèt dan, lieveling?" „Ja, dat weet ik niet... De miniaturen zijn zulke dingen niet veel geld waard?" „Dat ligt er aan, wie ze geschilderd heeft. Deze hebben' geen waarde, en bovendien, zulke dingen kan ik niet verkoopen, Daffy." „Waarom niet?" riep het meisje uit. „We hebben ook niets! Maar u kunt 't ge rust leenen! Als ik met Jimmy trouw, kan ik 't u honderdmaal teruggeven. Begrijpt u me nu eens, moeder! 't Is de mooiste kans van mijn leven! U hebt me bij tante Agaath laten wonen ik ben in Parijs en Lausanne geweest en dan moet ik me in Middlebury opzouten en me interesseeren voor de dorpspomp!" „Daffy!" zei Amabel, heel bleek. ,,'t Is toch waar? Tante Agaath kan 't niet helpen, u hebt zelf goedgevonden; dat ze mij opvoedde. U dacht misschien, dat ze ook wel verder voor me zorgen zou, maar nu ze met oom Cyril Moreland getrouwd is, heb ik geen schijn van kans meer." Stil eens even, Daffy", zei de moeder. "Ik heb den brief van Agaath nog niet uit, daar staat iets in... Wacht, hier is het, „Mevrouw Studland wil Daffy mee naar Egypte hebben", schrijft ze, Haar stem werd zachter en ernstig, toen ze verder las: „Jimmy Malleson gaat ook: Als je ook maar even een mogelijkheid ziet, om aan 't geld te komen, laat haar dan gaan. Ik geloof, dat hij ernstig over haar denkt. Ik kan een paar japonnen geven, maar meer ook niet. Cyril is zoo gauw jaloersch..." „Ziet u nü wel?" riep Daphne. „Alles hangt van u af. Geeft u me nu mijn kans over een half jaar krijgt u tienmaal zooveel van me terug!" „Daphne", vermaande de moeder, „draaf toch niet zoo door! Ik heb je gevraagd redelijk te zyn. Als meneer Malleson om je geeft, kan hg hier komen. En afgezien van alles, ik vind 't niet prettig, dat mg'n dochter een rgken jongeman naloopt." „Ik loop hem niet na", protesteerde het meisje fel. „Ik geef hem alleen zijn kans en ik vraag te mijne." Amabel legde den brief van haar zuster neer. „Ik wil niet dat je om geld trouwt", zei „Geld is de hoofdzaak niet in 't leven." Daphne werd vuurrood. (Wordt vervolgd.);

Schager Courant | 1937 | | pagina 6