Plaatselijk Nieuws. OMGEVING-NIEUWS Tweede Kamer De geschiedenis van een auto fto Ruwe handen lUROL. verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. BERGEN JRKLOOZEN-COMITE. Een adres aan den Raad om huurverlaging van arbeiders woningen. Door het bestuur van het Werkloozen- Comité te Bergen is een adres aan den Ge meenteraad gericht, waarin het navolgende onder de aandacht van dit college wordt gebracht: Bij de behandeling van het adres, inhou dende het. verzoek om tot meer ingrijpende huurverlaging van arbeiderswoningen over te gaan, is door B. en W. meegedeeld, dat het College een eigen systeem had om in deze Gemeente tot verlaging van huren te komen, t.w. de bekende overeenkomst met de eigenaren van de woningen in het Tuin dorp. „Mocht dit systeem geen gunstige resulta ten afwerpen", aldus ongeveer het College, „dan zou worden overgegaan tot het bouwen van arbeiderswoningen. Het in uitzicht stel len van dezen maatregel kan worden be schouwd als „de stók achter de deur". Nadat bekend was geworden, dat de Mi nister van Sociale Zaken geen gelden kon beschikbaar stellen voor do uitvoering dor overeenkomst., besloot de Raad 't benoodig- de ad. ca. i 540.— por jaar uit de Gem. kas te betalen. Tot nu toe werd weinig meer van deze zaak vernomen. Het behoeft geen betoog, dat de werkloozen-huurders van de woningen in het Tuindorp met stijgend ongeduld naai de in uitzicht gestelde huurverlaging uit zien. Maar niet alleen deze. De zaak heeft veler aandacht. Vermoedelijk als gevolg van een en ander doen thans geruchten de ronde, dat Ged. Staten met de hiervoor genoemde post op de Gemeentebegrooting geen genoe gen nemen, wat zou beteekenen, dat het systeem van B. en W. niet uitvoerbaar moet worden geacht. Hoe dit zij; de tijd verloopt en met het steeds duurder worden van het Ievensohder- houd stijgt de nood in tallooze gezinr.en. Huurverlaging is een gebiedende eiscli ge worden, waarom adressanten den Raad dringend verzoeken maatregelen te willen treffen, welke met zekerheid leiden tot een spoedige algemeene verlaging van de veel te hoogc huren der arbeiderswoningen in deze gemeente. Dat adressanten als meest afdoende maat regel beschouwen het bouwen van een flink aantal goede en goedkoope woningen, mag als bekend worden verondersteld. De aanbc^tcdingscijfcrs zouden tevens een leidraad kunnen zijn om nauwkeurig vast te stellen, wat hier ter plaatse onder „rede lijke" huren, als door de Regeering bedoeld, moet worden verstaan. LANGENB1JK ZUIDSCHARWOUDE. De Tuinbonwvereeniging „De Toekomst" vergaderde gisterenmiddag ten lokale van den heer P. Kramer. De heer S. de Boer leid de deze vergadering in met een openingsrede, waarin hij een blik wierp op het afgeloopen jaar. Mede werd gewezen op de plannen, die in overweging zijn met betrekking tot liet Geestmerambacht en spr. bracht in dit ver band hulde aan de leden van G. St. voor hun medewerking. Voorts wijdde hij waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van wijlen L. de Graaf, een der leden van de Toekomst, die hedenmiddag is begraven. Het jaarverslag werd uitgebracht. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het nadeelig saldo van verleden jaar ad f98.96 verminderde nu tot f54.35. Rekening kunstmest. De administrateur over de kunstmest, gaf daarna een overzicht van de bemoeiingen in deze. Hier verminderde het nadeelig saldo ad f28.94 van het vorige jaar tot f 15.96. De voorzitter deelde verder mee, dat blau we Eigenheimers weer op de teeltvergun ning voor vroege aardappelen mogen ge teeld en voor Augustus mogen worden aan gevoerd. Nog werd meegedeeld dat weer Praat avonden zullen worden gehouden. Reuzenbloemkoolzaad werd weer beschik baar gesteld. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. Muller en C. de Boer Cz. Even eens werd als afgevaardigde in het Bestuur der L.G.C. herkozen de heer Jb. Kramer. De verschillende commissies manden-, kunst mest- en zet koolcommissies werden herbenoemd. De rat ten verdelging lokte uitvoerige be sprekingen uit. Tenslotte werd het voorstel van het bestuur aangenomen, om de be strijding weer intensief aan te pakken, daar toe serum aan te koopen, om het onder de leden te verdcelen. Bovendien zal een adres aan den gemeen teraad worden gericht om de honden, rat tenvangers, die eigenlijk bedrljfshonden zijn in de tweedo klasse, dus voor f 3 belasting, onder te brongen, evenals waakhonden. De heer W. Muller bracht daarna verslag uit als lid van de Commissie voor den Plan- tenz. Dienst. Als voorstellen voor de alg. verg. van de L.G.C. zullen op voorstel van den heer C. de Boer Cz. worden ingediend, le. maat regelen te nemen, opdat de andijvie weer wordt vrijgegeven en 2e. om te verkrijgen, dat weer een loonbijslagregeling wordt in gevoerd. Bij de rondvraag merkt de heer P. de Geus op, dat in de openingsrede van den voorzitter hulde is gebracht aan de regee ring voor het. verlccncn van den misoogst- steun, doch hij miste er in een hulde aan hen, die niet opgehouden hebben de nood zakelijkheid daarvan aan te tonen, vooral in zake de tweede uit keering van 30 pet. Het is vooral het Kringbestuur voor Lan- gendijk van den N.T.B., dat daarbij uitste kend werk heeft verricht. Erkend werd, dat dit daarvoor zeer actief is geweest. Dezelfde brengt het verplicht sproeien der aardappelen ter sprake en vraagt of die verplichting reeds vast staat. Hij meent, dat de tuindersorgnnisaties daarover dienen te worden gehoord. Deze zaak zal nog nader worden besproken. Da heer D. de Geus bepleitte de wensche- lijkheid om, als het verplicht sproeien een feit wordt, dit coöperatief te laten uitvoe ren. De heer J. Klingeier weerlegde het praat- WESTFRXESCHE BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN. In de gehouden vergadering van den West- Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen, is de heer P. Pranger van Noord- scharwoude gehuldigd wegens het feit, dat hij aan alle 23 gehouden bondsconcoursen heeft deelgenomen. Voorts werd de secretaris de heer Nijdam gehuldigd daar hij 25 jaar het secretariaat van den Bond heeft waarge nomen. De heer Pranger kreeg een mooie bloemen mand, terwijl de heer Nijdam een haard- fauteuil werd aangeboden. Het eerstvolgend concours wordt te Twisk gehouden. je als zou het hem te doen zijn geweest om den heer S. de Boer als veilingleider te wip pen. Op voorstel van den heer P. de Ruiter werd goedgevonden, den raad te verzoeken de mogelijkheid te bepleiten, dat ook in de ze gemeente de tuinders in eigen bedrijf te werk te stellen. Na eenige besprekingen volgde sluiting. Door de gladheid is de heer D. Swager alhier zoodanig komen te vallen, dat hij in het ziekenhuis is moeten worden opge nomen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kolfsocieteit Op Maat alhier werd medegedeeld, dat de prijsuitreiking van den door den Langendijker Kolfbond gehouden match den 13den Februari plaats heeft in do kolfbaan van den hoer C. Vis. Verder deel de de Voorzitter mee, dat de P.P.C. van den Ned. Kolfbond weer titelwedsrijden orguni- seert om dien van Keizer voor de eerste klas kolvers, Koning voor de tweede klas en Prins voor de derde klas. Deze wedstrijden zullen gehouden worden resp. in de kolfbaan van Op Maat te Zuid- schanvoudc. Recht Door te Alkmaar en in de kolfbaan te Venhuizen. De onderlinge wedstrijden werden vastge steld. Dc uitslag van deze wedstrijden zal als maatstaf dienen voor de deelname aan de Titelweclstrijdon van de P.P.C. Na verschillende besprekingen werd be- sloten om nu reeds pogingen in het werk te stellen, de mogelijkheid te onderzoeken, dat Op Maat de Alg. Verg. in 1938 ontvangt, en dat de. Nationale Kolfwedstrijden dan in haar kolfbaan zullen worden gehouden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 0.77. De lieer C. de Boer Cz. werd met algemee ne stemmen als secretaris herkozen. Na nog enkele huishoudelijke aangelegen heden behandeld te hebben, sloot do voor zitter deze geanimeerde vergadering. We vernemen, dat de heer G. Koeman, de tegenwoordige bewoner, onderhands heeft gekocht het bouwershuis met boet en an dere gehouwen en tuingrond van de Coöp. Boerenleenbank. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond werd in hotel Concordia al hier een openbare vergadering gehouden, waar de heer Paul Kies een rede hield over Spanje. Ruim honderd personen waren aan wezig, toen de voorzitter de heer W. Frie- link de bijeenkomst opende met een wel komstwoord tot aanwozigen en spreker. Ook nu weer, evenals hij te Schagen voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling heeft ge daan en waarover wij uitvoerige mededee- lingen deden, schetste de spreker den toe stand in Spanje, de oorzaak en de bctceke- nis van dezen hardnekkigen strijd, om ten slotte ook te wijzen op dc gevaren van do N.S.B. en op te wekken waakzaam te zijn en de slavernij van het fascisme in Nederland niet te dulden. Eenige vragen werden gesteld en daarna volgde sluiting. WIER1NGEN KERKELIJKE BENOEMINGEN. Bij de Hervormde gemeente te Oosterland zijn de heeren M. Bakker en S. Koorn Jz. herbenoemd als Notabelen. Tot Kapclvoogden te Den Oever zijn ge kozen de heeren P. Bakker Rz. en M. Kalf in de plaats van de aftredende en niet her benoembaar zijnde heeren V. Bakker Dz. en S. Bakker Ez. POLITIE Verl. een portemonnaie inhoudende f 1.61 en een vleeschkaart. Gev. een paar Glacé dameshandschoenen en een huissleutel. Inl. bij de gemeentebode. Op initiatiof van de Oudercommissie van de O.L.S. te Oosterland zullen de Ouder- commissies met de hoofden van de O. L. Scholen van Wieringon op Maandag 1 Februari a.s. in de O.L. School te Iïippoly- tushoef in vergadering bijeenkomen. Be sproken zal worden: het Instellen van een Centrale Ouderraad te Wieringon. De bedoeling hiervan is het contact tus- schen do verschillende scholen te verstcr' ken, waardoor het mogelijk is kwesties, die alle scholen aangaan, gemeenschappelijk te bespreken. DEN OEVER DE „OEVERSCHE ORKEST VEREEN. Bovengonocmde vereeniging die wij tij dens de huwelijksfeesten van onze: Prinses voor hot eerst mochten beluisteren en een uitstekenden indruk op ons maakte zal eerstdaags haar eerste openbare uit voering geven met medewerking van Louis Contran en diens pianist. Een bezoek aan dezen avond zal zeker de moeite loonen. ZIJPE Het gemeentebestuur heeft aan het Leger deh Heils toestemming verleend tot het houden van een openbare inzameling in deze gemeente in het tijdvak Februari— Maart a.s. BURGERVLOTBRUG B. en W. hebben aan het bestuur van Nut en Genoegen alhier toegestaan op den Nutsavond op 30 Januari a.s. een kleine vorloting te houden. t ZAND Naar wij vernemen is aan de Katholieke Jonge Meisjesvereeniging „De Graal" al hier toestemming verleend tot het houden van een verloting De opbrengst komt ten bate van het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk. SINT MAARTEN Enkele damliefhebbers alhier wistien het klaar te krijgen, dat door den heer Jb. Strij- bis uit Harenkarspel een simultaan-seance zou worden gegeven en zoo zagen wij dan Dinsdagavond, ten lokale van den heer P. Schrijver een 17-tal personen voor hun damborden zitten en in hun midden de heer Strijbis. Is het in den beginne strijk en zot en rollen er wat stukkien aan beide kanten, na een poosje spelen werd dit al even anders en was aan den heer Strijbis te zien, dat hij zijn tegenstanders had leeren kennen en al goed wist waar of zijn zwaarste tegenspelers voor hun bord zaten. De heer Strijbis heeft zich alhier als een sterk speler doen kennen en menigeen de stukkon van het bord weggegrist, waarvan de speler stond te kijken. Van de 17 spelers wist de heer Strijbis van 8 te winnen, en wel van de heeren G. Bakker, G. do Ruiter, J. Tesselaar, Homan, M. Strijbis uit Harenkarspel, C. Schrijver en h. Rempt. St. Maarten en S. Hook uit Zijpe. Zes partijen werden verloren dooi den heer Strijbis en wel van G. Moraas, II. Rijs, C. Moraas uit Harenkarspel, K. Nu- man, C. Mooij en P. Wit uit St. Maarten en tot remise wisten het te brengen dc heeren P. Schrijver, S. Kruijer te St. Maar ten en J. Bloothoofd te Zijpe. Na beëindiging is men gekomen tot de oprichting eener damclub met oefenlokaal bij den heer Schrijver. WINKEL Voor het Instituut voor Arb. Ontwikkeling sprak Dinsdagavond in hot lokaal van den heer R. Laan, de secretaris van de V.A.R.A., de heer Ple.ijsier, die tot onderwerp had ge kozen „Spanje". Na door rlcn voorzitter te zijn ingeleid, be gon spr. met te zeggen, dat hij niet behoeft te vertellen, wat er in Spanje gebeurt, om dat daarvan dagelijks de couranten gewag maken, maar wat niet algemeen bekend is, is de ondergrond van de gebeurtenissen. De Noderlandsche pers heeft een goeden naam betreffende objectiviteit, hoewel dit nu niet bepaald gezegd kan worden t.a.v. Spanje. Een deel mankt de mcnschen bang voor het socialisme en doet het voorkomen of de strijd gaat tusschcn communisme en fascis me. doch dit is niet waar. Communisme be stond er niet in Spanje. De strijd gaat tus schcn liét oude en het nieuwe Spanje. Spr. bewees een en ander door te citeeren uit oen door hom meegebracht boek van Dr. ,T. Brouwer, die een goed R.K. is. In korte trek ken vertelde spr. de geschiedenis van Span je, waaruit bleek, dat de oudste bevolking niet afkomstig was uit Europa, maar uit Noord-Afrika. De alleroudste bewoners wa ren de Kelt-Iberiërs die men nog in Noord- Afrika terugvindt. Van de Moorsche heer schappij van 711 tot 1491 vindt men nog de sporen in verschillende steden. Als men dc Moorsche beschaving van dc 12e eeuw gaat. vergelijken met die van het Spanje van 1931, komt men tot de conclusie, dat de geheele bevolking kon lezen en schrij ven onder Sultan Tarek en in 1931 slechts 40 De zoo vaak verkondigde veronderstelling, dat de strijd van heden ook tegen de kerk gaat is in zooverre juist, dat, waar dit in Spanje plaats vindt, dit een strijd is als te gen dc banken, daar do kerken en kloosters daar vrijwel de eigendommen en handel be- heerschen en spr. zet uitvoerig uiteen hoe dit gegaan is. Gekomen zijnde tot de huidige gebeurte nissen, verzekerde spr., dat het nimmer een Kuropeesche aangelegenheid zou zijn go- worden, als men Spanje zelf zijn boontjes had laten doppen, dan had dc wettige regee ring binnen een maand den toestand be- hcerscht. Duitschland en Italië steunden Franco van den beginne af. Rusland steun de pas toen Madrid bedreigd werd. Er zijn Spaansche gebieden, waar men uitsluitend Duitsch hoort. Aan het slot verzekerde spr., dat hot fas cisme nimmer blijvend kan zijn, want het volk heeft de vrijheid geroken en vecht daarvoor. Na eenige debat besloot deze spr., die een zeer aandachtig gehoor heeft gehad, in de overtuiging, dat men nu de juiste kijk op Spanje heeft gekregen. Het was een zeer leer zame avond, terwijl de spreker zeer goed te volgen en te begrijpen was. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan de Friske Kryte en aan de zangvereeniging „Pietcr Jelles", tot het houden van een ver loting, terwijl aan J. Ham Sr. vergunning is verleend tot 't bouwen van een woonhuis HARENKARSPEL WAARLAND. Gladheid. Woensdag te ongeveer 1 uur had de heer C. Jongkind, broodbakker alhier, het onge luk dat hij door de gladheid met zijn ge sloten motorbakfiets kwam te glijden en in het water terecht kwam. Hij wist er zelf tij dig af te komien. Het brood wat meerendeels nog droog was, werd er spoedig uitgehaald. Omstanders brachten de motorbakfiets op het droge. DE STANDPUNTEN OMTRENT DE GRONDWETSWIJZIGIN GEN. DEN HAAG, 27 Jan. 1937. De verwachting, dat de Rcgcering niet heel veel moeite zou hebben met haar voorstellen tot wijziging der Grondwet, werd heden nog eens duidelijk gerechtvaardigd; de alge meene debatten zijn heden,op den minister na (Exc. De Wilde neemt de materie voor zijn rekening) tot een einde gebracht. Zelfs hebben een paar vertegenwoordigers van po litieke groepen (in casu de heeren Arts '(K.D.P.) en Sneevliet (R.S.A.P.) liet niet noo- dig geoordeeld, in eerste instantie het hunne over de voorstellen te zeggen. De leiders der twee grootste partijen had den zich gisteren reeds geuit en heden was het wachten op de meening der overige voormannen. Eigenaardig is, dat heel veel het heden opgemerkte buiten de ingediende ontwerpen óm ging; men praatte veel meer over allerlei zaken, welke niet in de Regecringsvoorstellen. werden belichaamd! Wat velen zullen uitleggen ais een bewijs, dat de huidige revisie-voorstellen veel te „mager" mogen worden genoemd. Doch een man als oud-minister De Geer (C.H.) deed een argument aan de hand om aan te too- nen, dat ook liet debatteeren op zich zelf zijn groot nut kan hebben, wat trouwens mr. Goseling gisteren ook reeds betoogde. Dit nut bleek gisteren duidelijk. Men weet, dat ir. Albarda sterk verzet bad aangetce- kend legen de in de M. v. A. door do Regee ring ontwikkelde mecning, als zou onder de werking van het huidige art. 7 wel degelijk preventief optreden tegen een bepaald pers orgaan mogelijk zijn. De s.d. leider betwistte dat en achtte de gestie der Regeering het be wandelen van juridische kronkelwegen. Mr. de Geer dacht daar heel anders over. Hij vond het niet vreemd, dal de Regeering eerst, thans tot de „nouvelle" gekomen is en nu haalde hij een voorbeeld aan om te be wijzen, dat alleen debatten reeds concrete gevolgen kunnen'opleveren in deze: Tot 1887 meende men, dat. de Grondwet van '48 het geven van subsidies aan bijzondere scholen niet toeliet. Althans, zoo legde men het des betreffende artikel uit. Maar bij de schrifte lijke en mondelinge gedachtenwisseling over de Grondwetsherziening van '87 kwam dui delijk vast te staan, dat de Grondwetgever (Regeering en 2/3 Kamermeerderheid) aan het bedoelde artikel deze Temmende strek king niet wenschte te verleenen. Men kreeg dus als 't ware een jurisprudentie, welke subsidie aan het bijzonder onderwijs toeliet. Het gevolg was, dat in '89 minister Mackav aan enkele bijzondere onderwijsinstellingen subsidie ging verleenen. Iets dergelijks constateerde de heer De Geer ook ten aanzien van art. 7. De Kamer meerderheid zal zich misschien kunnen ver- WÊl^P Ruwe huid, Schrale lippen oenigen met de uitlegging van de Regeering (ook de linkschc" mr. Joekes V.D.) bleek er niet heelemaal tegen zoodat in het vervolg b.v. een verschijningsverbod voor een be paald orgaan niet in strijd zou worden ge» acht. met art. 7 De gedachten, welke de ge bruikers van bedoeld orgaan wilden uiten, kunnen immers in een ander drukpersor gaan of brochure openbaar worden ge maakt. Natuurlijk staat ir. Albarda niet alleen met zijn afwijzing; heden pakte de commu nist Do Visser uit over deze „diepe reactie". Eenige verbazing wekte des heeren De Vissers „tegenvoeter" mr. Westermnn, toen hij verheugd bleek te zijn, dat de Regee ring niet aan het porsvrijheid-artikel wil raken, maar nu dadelijk verduidelijkte hiji De partijenregooringen verdienen niet, groo- te bevoegdheden in handen te krijgen, die 7.9, toch maar misbruikenDe afgevaar digde vond trouwens de geheele herziening maar prullewerk, er moeten groote hervor mingen komen. De overige debatten van vandaag hadden eigenlijk een zeer algemeen karakter; bij de artikelen en amendementen wordt nader bespiegeld. Mr. Joekes was het met ir. Albarda eens, dat ann de Staten-Gcneraal geen „Derde Kamer", namelijk die 'voor het bedrijfsle ven, moet worden toegevoegd. Heden sprak ook nog ds. Zandt. (S.G.P.J1 die van meening bleek te zijn, dat de Re geering lang niet krachtig genoeg tegen de revolutionairen optreedt, hoewel zij zeker weet te agccrcn tegen anderen, die haar onwelgevallig zijn, aldus de afgevaardigde Ook om zekere kerkelijke verhoudingen had de heer Zandt een breedere herziening ge- wenscht. Méér zou hij er thans niet van zeggen Ten slotte ma» nog wel even worden te ruggekomen op ae rede—Dc Geer, die even zeer de zaak van dc delegatie van wetge vende macht aanroerdo. Zijne Excellentie vond de aangele* genheid van groot gewicht, al gaf hij toe, dat het hier wel nimmer zal komen tot de Duitsche practijk, waar de wetgever ineens voor vier jaren haar macht geheel uit handen gaf. Doch de afgevaardigde wildo wel, dat de zaak bij een volgende re visie terdege onder de loupc wordt geno men, wijl de recente practijk z.i. de ratio van liet normale reeds verre overschreed* (landbouwcrisiswet) Morgenmiddag zal minister De Wilde vaiï antwoord dienen, en dan komen wij nog wel 't een en ander tegen, dat heden naar voren word gebracht. BENOEMD. Onze oud-plaatsgenoot, de heer M. T, Roep, thans ondenvijzer aan school 10 te Hilversum, is benoemd tot hoofd der o. 1< school te Wijdenes. RIJWIEL VERNIELD. Een tamelijk gecompliceerd ongeval vond gistermiddag plaats, toen een wielrijder, komende van het postkantoor op dc Laan tegenover het weeshuis, door de gladheid van den weg kwam te vallen, juist op het oogenblik dat een groote met balken he iaden vrachtauto kwam aanrijden. Het was zeer gelukkig, dat de wielrijder naar den kant van het trottoir viel, maar liet weg schuivende rijwiel werd door het achterwiel van de vrachtauto gegrepen, raakte opnieuw, den berijder en werd nagenoeg geheel ver nield. Een leelijke schadcpostje dus voor den wielrijder, want van schuld van den chauf feur der vrachtauto was natuurlijk geen sprake. KORT VERHAAL Zacht zoemde de motor van dc groote, grij ze wagen. Voor den ingang van het, impo sante bankgebouw liep de chauffeur heen en weer, wachtend op zijn patroon. - Daar kwam iemand met snelle swreden het. gebouw uit. Inderdaad, het was de heer Von Meinin- gen, directeur-generaal van de Internationale Rank Associatie. Snel opende dc chauffeur het portier, even kreunde de wagen in zijn veren, toen klikte liet slot en schoof de bediende op zijn plaats. Het motor-gebrom zwol aan, langzaam en voorzichtig werd de wagen opgetrokken door de pcrfcct-loopendc machine. Tevreden leunde dc heer Von Heiningen achterover in de zachte kussens: 'n uitmun tende kar, die nieuwe wagen van 'm. Trots als een pauw zat de chauffeur ach ter het stuur van den glimmenden wagen, stralend van genoegen bediende hij de ge heimzinnige knopjes en handles voor zich.. Een pracht-machine! Dokter Bosch belde de automobiel-hande laar op. „Luistert U eens, het wordt zoo zachtjes aan tijd. dat ik mijn auto weer eens ver nieuw. Ik krijg af en toe panne onderweg, weliswaar kleine en gemakkelijk te verhel pen defecten, maar in mijn beroep kan ik dat heelemaal niet hebben. Wat zegt U? Hebt U 'n bijzondere aanbieding? Nee, als de wa gon maar goed is, dat hij niet gloednieuw meer is, doet minder ter zake. In orde, komt U vanmiddag even met dien wagen hier. Af gesproken." De wagen werd voorgereden en dokter Bosch was in één woord verrukt. Nog dien- zelfden dag werd de grijze auto in zijn garage geschoven. „Zie je", zei de dokter tegen zijn vrouw, "Dc banden zijn wat afgesleten en er zitten krasjes op het lakwerk. Maar de motor is prima en daar komt het toch maar op aan. Karei Verwey, makelaar in onroerende goederen, zat het verhaal van zijn jongste verovering tc vertellen: „Zoo heel toevallig raak ik op de auto veiling verzeild en mijn oog viel onmiddel lijk op die kar. Die groote, grijze motorkap, de soepele bouw, dat alles trof me bijzonder en ik zag wel, dat het lang geen oud-rocst was. Nou, toon er maar zoo weinig op gebo den werd, heb ik eens een poginkje gewaagd en in minder dan geen tijd was ie mijn. 'tWas een koopje, dat ik gewoon niet kón laten loopen en och, mettertijd vind ik er weer con liefhebber voor, zoodat ik er nog wat op verdien op den koop toe." Piepend in dc zware voeren schoof de grij ze auto het plein op, draaide om enkele kraampjes hoen en stopte met een schok. Het portier werd opengesmeten en drie, vier mannen stapten uit. Zware pakken werden naar buiten getild, ook de groote kisten, die boven op den wagen en in het bagagenet geladen waren, werden op den grond gezet, „Ziezoo, Sal, we zullen zien, of er van daag weer een boterham te verdienen valt". Pakken werden losgemaakt en de inhoud op de kramen uitgestald. De grijze wagen stond uit te rusten van de zware rit. De wanden waren bekrast en be smeurd, één van de zijruiten vertoonde een diepe barst, de koplampen waren beschadigd de eens zoo fraaie bankiersauto was danig afgetakeld. Zware mist hing over de nachtdonkere velden. Breede lichtbundels uit de zware voorlichten poogden door de ondoordring bare wattendeken heen te boren. De ruiten wissers klikklakten rusteloos. Twee mannen zaten op de voorste bank. Zenuwachtig wierp de bestuurder nu en dan een blik op de verlichte snelheidsme ter, waarvan het wijzertje tusschen de 50 en 60 heen en weer hipte. Plotseling verscheen vlak voor den wagen een rood licht. Blinkend-witte knoopen van uniformen lichtten- op. Dc man achter het stuurrad vloekte en gaf vol gas. Schoten klonken. De wagen vlóóg over den weg. Toen verloor de man de macht over het stuur, slingerend en zwaaiend raasde de auto over den dijk, botste tegen een kilo- meterpaaltjc en vloog over den kop naar beneden. Een hevige klap, vergezeld van gekraak en glasgerinkel volgde, toen werd het stik „Het eenige wat nog bruikbaar is, zijn de wielen" merkte de slooper deskundig op, toen hij de vormlooze hoop verwroA- gen ijzer in zijn werkplaats bekeek. „Kom jong, zet er de bijl maar in" en samen met zijn maat begon hij het bruik bare onderstel los te zagen. „'k Heb het vanmorgen al verkocht aan boer do Leeuw" De rest was goed voor; het oud-roest. „Vort Bles" zei de jongen en klapte met de zweep. Het zware werkpaard zette zich in beweging voor de Wagon met dam* pende mest, De brëede hoeven deden de modder in het rond spatten, maar de wagen zakte niet diep in de smurrie, de breede rubber-ban den van het onderstel gleden soepel over de weg. ,,'n Heele vooruitgang bij vroeger ver geleken" vonden de boeren. Bij de kruising van den landweg met den grootcn verkeersbaan, wist een statige, zwarte auto nog juist te remmen en daar door een botsing met de mestwagen te voor komen. „Stomme boer" schold de chauffeur, die haast had. „We gaan vooruit" meesmuilde de heer Von Heiningen, die achterin zat" een mestkar op autowiclen. 'n Pracht gezicht", M. PAULISSEN,

Schager Courant | 1937 | | pagina 12